TOONKUNST. Anti-Sociatae, Nederlandsche Scheurkalenders J. BOEREE, MEUBELMAKER, BRANDSTOFFEN. Urbanus-Pillen. Tweede Blad. Maatschappij van ZATERDAG 24 Januari 1885. TE HUUR. N ieu ws berichten. ADVERTENTIEN. de gulden middenweg! Een stem destijds! in verschillende prijzen. TEN KATE, TH0RBECKE, VAN OOSTERZEE en KOSTER' s Raadsel-Scheurkalenders. LANGE TURF vanaf f 7,— per 1000 en hooger. KORTE TURF vanaf 4,per 1000 en hooger. STEENKOLEN vanaf 0,70 per Heet. en hooger. Uü OT Anegang. No. 16. Bovenhuis ƒ350 p.j. terst. No. 20. Bovenhuis ƒ425 p.j. No. 33. Voork. m. slaapk ƒ26 p.m. terst. Bakenessergraeht. No. 13. Huis ƒ600 p.j. terst. No. 52rd. Bovenhuis ƒ160 p.j. terst. No. 54rd. Bovenhuis ƒ2.40 p.w. terst. No. 70. Bovenhuis /190 p.j. terst. No. 70. Benedenhuis 275 p.j. terst. No. 79. Huis met tuin ƒ500 p.j. Febr. Botermarkt. No. 10. Gem. ben. suite 30 p.m. terst. No. 21. Gem. bovenvoork. ƒ12 p.m. terst. Breesteeg. No. 19. Bovenhuis f2.25 p.w. terst. Donker Spaarne. No. 6. Huis met tuintje ƒ350 p.j. No. 12. Huis en erf 275 p.j. 1 Mei. Frankenstraat. No. 29. bovenkamer ƒ1.25 p.w. Frans Halsstraat. No. 2rd. Bovenhuis /'300 p.j. terst. Gierstraat. No. 29. Bovenkamers ƒ200 p.j. terst. No. 57. Bovenhuis ƒ250 p.j. terst. Groote Houtstraat. No. 47. Winkelhuis ƒ1000 p.j. 1 April. No. 46. Slaapk. met een nieuw bed '10 p.m. No. 81. Boven voorkamer ^Op.m. terst. No. 145. Gem. kamers ƒ28 p.m. terst. J acobijnestraat. No. llrd. Vrij Bovenhuis ƒ250 p.j. Mei, No. 20rd. Vrij Bovenhuis f300 p.j. Mei. Jansstraat. No. 16. Ben. huis m. tuin ƒ275 p.j. Mei. Jansweg. No. 9. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Kampersingel. No. 50. Bovenhuis, ƒ3.75 p.w. tërst. Kampervest. No. 34. Bovenwoning ƒ250 p.j. Kennemerplein. No. 9. Huis met tuin ƒ800 p.j. 1 Mei. Kerkstraat. No. 8. Pakhuis ƒ1.20 p.w. terst. Kinderhuisstraat. No. 9. Vrij Huis ƒ2.50 p.w. terst. Klein Heiligland. No. 1. Voorbovenhuis/l.60 p.w. Kleine Houtstraat: No. 54. kamers 2 p.w. No. 76. Huis met tuin ƒ600 p.j. Mei. No. 115. Gem. voor- en achterk. 20 p.m. Kleine Houtweg. No. 73. Buitentje ƒ500 p.j. terst. Korte Dijk. No. 7. Huis met. tuin ƒ350 p.j. terst. Koudenhorn. No. 48rd, Bovenhuis 225 p.j. Mei. No. 16. Bovenhuis ƒ175 p.j. terst. Kruisweg. No. 9. Huis ƒ750 p.j terst. No. 40. Huis m. tuin ƒ500 p.j. Mei. Lange Margarethastraat. No. 1. Bovenhuis ƒ2 p.w. terst. Lange Voorstraat. No. 19. Bovenhuis 2.50 p.w. terst. Lange Wijngaardstraat. No. 19. Huis 4 p.w. Febr Leidsehe Vaart. No. 72. Huis ƒ600 p.j. terst. Leidsehe Vaart, straat B. No. 25. Huis m. tuin ƒ4 p.w. terst. No. 27. Huis met tuin ƒ4 p.w. terst. Linschoterstraat. No. 25. Huis met, tuin ƒ2.50 p.w. terst. Magdalenasteeg. No. 7. Bovenhuis 225 p.w. terst. Oranj eboomslaan. No. 91. Bovenhuis 2 p.w. terst. Oranjestraat. *No. 86. Bovenhuizen 2 a /2.25 p.w. Oude Weg. - No. Huis m. tuintje 1.75 p.w. terst. Palmstraat. No. 7. Benedenhuis 3 p.w. terst. Parklaan. No. 43. Huis met tuin 720 p.j. Mei. Bavelingsteeg. No. 6. 2 Ben. achterk. ƒ1.50 p.w. terst. Ripperdapark. No. 6. Huis met tuin ƒ100 p.j. Mei. Rozenlaan. No. 12. Vrij Bovenhuis 3 p.w. terst. Rustenburgerstraat. Woonhuizen met tuintjes 3 p.w. terst. Schagehelstraat. No. 40. Huis m. tuin 400 p.j. Mei. Sohootersingel. No. 51. Huis met tuin ƒ500 p.j Mei. No. 127. Huis met tuin ƒ700 p.j. Mei. Schooterstraatweg. No. 1. Huis met tuin 575 p.j. Mei. Smedestraat. No. 12. Huis en erve ƒ150 p.j. Mei. Sophias traat. No. 2rd. Voork. m. alc., kost en bed. ƒ35 p.m. Spaarne. No. 24. Huis ƒ600 p.j. Spaarnwouderstraat. No. 96. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Tuinstraat. No. Ir. Huis 2.75 p.w. terst. Turfmarkt. No. 32. Bovenhuizen 300 en 175 p.j. terst. No. 32. Benedenhuis 200 p.j. terst. Ursulasteeg. No. 9. Bovenhuis 3 p.w. Maart. Wagenweg. No. 9. Huis 5 50 p.j. Mei. No. 14. Huis met tuin ƒ760 p.j. Mei. Wilsonsplein. No. 2rd. Bovenhuis ƒ250 p.j. Mei. Witte Heerensteeg. No. 19. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. 't Zieken. No. Huisje ƒ1.70 p.w. terst. Z. B. Spaarne. No. 8. Bovenhuis ƒ4 p.w. terst. Zijlsingelstraat. No. 8 o. Bovenhuis 225 p.j. Mei. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Een modern winkelhuis, op een der besten standen. Een huis Parklaan. Nederlandsche Vereenïging tot Afschaffing van Sterken Drank. De afdeeling „Haarlem" van bovenge noemde Vereeniging heeft Dinsdag 20 Jan. 1.1. eene vergadering gehouden, uitsluitend voor de leden en begunstigers, op de boven zaal van ,,'tNut". In die vergadering trad als spreker op de President der afdeeling, de Heer H. Zeemandie met een hartelijke zegen- wensch de leden op deze eerste vergadering in 1885 begroette en verder mededeelde dat het hoofddoel der samenkomst was eene levensschets te hooren van een mijnwerker, John genaamddie ontleend was aan eene Engelsche vertaling van Ds. Adama van Scheltema te Amsterdam. Daartoe in staat gesteld door de belanglooze medewerking van zijn vriend, den Heer Numan, fabriekant in blikwerken te Amsterdam, zou deze levensschets toegelicht worden door licht beelden wat voor de hoorders ter ver duidelijking van het gesprokene zeker hoogst welkom zou zijn. Yooraf schetste spreker iu het kort de gevaren aan het leven en het werken in de mijnen verbonden, de vele ontberingen die de arbeider zich soms moet getroosten en vooral ook de groote verleiding waaraan zij bloot staan om te veel toe te geven aan de gewoonte van het gebruik van rhum. De geschiedenis van John's leven was rijk aan leering en waarschuwing voor het onheil dat de drank stichten kan in het gezin en den veel belovenden werkman kan doen verloren gaan. John was blind gewordendoor dat hij in door den drank benevelden toestand onachtzaam werkzaam was in den mijn. Door den nood gedwongen moet hij zijne toevlucht nemen met langs de huizen en op markten met zijne jeugdige dochter te zingen en viool te spelen. Aangespoord door den lust tot drinken, bezocht hij ook de drankhuizen en speelt daar, maar ook.... drinkt daar, vervalt hoe langs zoo meer tot armoede en offert eindelijk ook zijn eenig middel van bestaan, zijne viool op, terwijl zijn geliefd kind smadelijk bejegend wordt. Door een nood lottig ongeval komt hij tot inkeer; hij wordt op den goeden weg teruggebracht door tusschenkomst van een Methodisten prediker, die hem helpt in zijn benarden toestand en vindt eindelijk rust en vrede, zich zelf tot voorbeeld stellende en waar schuwing gevende aan wie van hem leeren wil en gewaarschuwd wil zijn. Zooals wij bij den aanvang meldden, werd dit verhaal aanschouwelijk voorge steld en maakte den indruk des te leven diger. Den Heer Zeeman, die de lichtbeelden besprakkomt alle eer toe voor de gepaste wijze, waarop hij de niet gemakkelijke taak volbracht. Den Heer Numan, die zoo geheel belangeloos de afdeeling „Haarlem" eene nuttige en aangename bijeenkomst verschafte, brengen wij gaarne onzen welgemeenden dank. Dezer dagen had te Berlijn en voorval plaats dat den wensch doet geboren wor den dat iets dergelijks ook eens in sommige Nederlandsche steden mocht geschieden. Omstreeks tien uren des avonds ver maakten vier jongens van vijftien tot 20jarigen leeftijd zich in de „Neue Kö- ningstrasze" met op aileronbeschoftste wij ze tegen vrouwen en meisjes aan te loopen en haar de vuilste scheldwoorden toe te voegen. Ongestraft zette de bende dit liederlijk bedrijf voorttotdat in de „Waldzeckstras- ze" een jong meisje op zoodanige wijze tegen het lijf geloopen werd dat het in een zeer diepen goot viel. Op het hulpgeschrei van het mishandel de meisjesnelden eenige mannen toe dienadat zij gezien hadden hoe de vork aan den steel zatde onbeschofte vlegels beetpakten en zoo rijkelijk op rottingolie onthaaldendat hooren en zien den scha vuiten verging. De gelynchte jongelui zullenbehalve deze bestraffing door particulieren, bo vendien vermoedelijk ook op gevoelige wijze door den rechter worden gestraft want de vier knapen werdenna de prachtig geslaagde executieaangehouden en aan een politieagent overgeleverd die hen naar een politiebureau bracht, waar de personen, die van het voorval getuigen waren geweest, hunne adressen opgaven. De heer W. K. E. Huygen de Raat te Salatiga heeft zich in een nieuw adres tot de tweede kamer der Staten-gene- raal gewendom de inlichtingendoor de minister van koloniënnaar aanleiding van zijn eerste adres verstrekt, te weer leggen. De zaak betreft, gelijk bekend ishet plaatsen van een opiumkit op de tot adressants landgoed Gemoelak behoo- rende dessa Boeloesauover welke ver korting van zijn eigendomrecht hij zich be klaagt. Gesteund door 5 bescheidentoont de adressant eenige onjuistheden in 's ministers inlichtingen aan en verstrekt hij op andere punten nadere inlichtingen. Zaterdagnacht is een brutale dief stal met braak gepleegd in het kantoor van de mosterdfabriek van den Heer Lieve- goedin de de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam. De dieven hebben de daarin aanwezige vrij zware brandkast, waarin zich 150 a 160 aan gelds waarde en verder eenige koopmansboeken bevondendoor de achterdeur der fabriek meegenomenvervolgens haar opengebro ken zich van het geld meester gemaakt en daarna de kast in een sloot geworpen aan den Spaarndamschen weg in den Amsterdamschen IJpolder. Daar werd ze hedenmorgen door een werkman gevonden de boeken lagen gedeeltelijk op den weg verspreid. De politie liet de kast naar haar bureau op de Noordermarkt vervoeren en heeft inmiddels een streng onderzoek ingesteld. Men schrijft van St. Jacobi-parochie Gisteren avond had alhier een treurig voorval plaats. Ongerust wegens het lang uitblijven van haar dochtertje, dat voor anderen boodschappen was gaan doen, ging de vrouw van S. Wij ma zoeken en vond, helaas! al ras in de vaart ten O. van ons dorp het lijk van haar 13-jarig kind. Door de duisternis misleid schijnt het de brug misgeloopen en zoo noodlottig in het water omgekomen te zijn. De slechte straatverlichtingof liever de ondoelmatige plaatsing der lantaarnsmoet hier als de hoofdoorzaak van dit noodlottig voorval aangemerkt worden. In de Opera te Batavia, waar te genwoordig eene Italiaansche troep speelt, nam onlangs, bij ziekte van den kapel meester, de eerste tenor diens plaats in. Bij eene volgende voorstelling echter moest deze heer zelf meezingen, en toen werd de dirigeerstok gezwaaid door den soufleur. In de Engelsche stad Warminster is nu een dynamiet-aanslag gepleegd op het oude stadhuis. Een,,helsche machine" was op de treden van de stoep geplaatst en ontplofte met een hevigen slag. Al de glasruiten in den omtrek sprongenen men vreest, dat de grondslagen van het gebouw beschadigd zijn. Geen mensch werd gewond. Aug. Wilhelmj de beroemde violist' heeft te Wiesbaden de vermaarde Guar- nerius-viool van de familie David aldaar, voor de som van 16,280 Mark gekocht, en het instrument daarna aan zijn vriend Zajio verkochtvolgens sommigen voor denzelfden prijs, volgens anderen voor 20,000 Mark. Zajic, een zeer goed viool- is orkestmeester te Straatsburg. tot bevordering der Daar de repetitiën voor het a. s. huishoudelij k Muziekfeest1 alhier op 26 dezer een aanvang1 zullen nemenworden zijdie zich nog als lid bij de Zang- of' Orkestvereeniging der afdee ling wenschen aan te sluitenver zocht zich daartoe aan te melden bij den Directeur, den Heer W. ROBERT, Kruisweg. (498) Openbare Volksvoordracht, mede voor Dames, op Maan dag 26 Januari, des avonds ten 8 uur, in de Zaal van Felix Favore. Entrée 15 Ct, Onderwerp De waarheid en de rede, zegepralende op den duivel, aan den spits veler Neder landers, door HERMAN BARENDSEN. (499) Bij DE ERVEN" LOOSJES zijn nog te bekomen Bij Scheepsgelegenheid alles tegen veel verminderde prijzen. Verder alle soorten van Brandstoffen te verkrijgen bij D. BREMER, Kleine Houtstraat 121 (501) 39 Glasblazersstraat. 39 Volgens liet oude en echte recept bereid. Zijn zacht laxerend, bloedzuive rend en slijmafdrijvend, bijzonder dienstig tegen tongeseldheden der Maagbevorderen de spijsvertering, nemen de duizeligheid wegen zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. Door het vermeerderd debiet tegen den verminderden prijs van 30 Cts. het verzegelde Doosje met bericht verkrijgbaar gesteld te Haarlem, al leen en uitsluitend bij den Heer J. VAN DE PAVORD SMITS. (503)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5