„Weten en Werken", Van alles wat. N ieu wsberichten. In de derde voordracht sprak de heer Slangen over de herleving van Nederlands vrijheid en volkswelvaart. Hij schetste den val van Napoleons heerschappijdoor den tocht naar Rusland in 1812, den Volkenslag in 1813 en den slag bij Wa terloo in 1815, en voorts hoe ten gevolge van de beide eerste gebeurtenissen de ge zegende omwenteling plaats hadwelke Oranje aan het hoofd van den herboren Staat bracht. De merkwaardigste tijdpun ten in de regeering van koning Willem I werden vervolgens aan 't licht gesteld en in verhand hiermede nog met een enkel woord van de langgewenschte grondwets herziening van 1848 melding gemaakt. De heer Slangen besloot zijne voordracht met eenige dichtregels van Nicolaas Beets opwekkende tot eensgezindheid, tot onder linge samenwerking in het algemeen be lang tot eerbiediging van elkanders rech ten en tot dankbare waardeering van het goede, dat men op het oogenblik geniet, terwijl men met kalm beleid streeft naar het betere. Ongetwijfeld heeft de heer Slangen, door zich voor deze lezingen beschikbaar te stelleneen goed werk verricht. Een aandachtig gehoordat blijkbaar den heer Slangen ten volle hegreepvolgde met de meeste belangstelling deze lezingen en gaarne roepen wij den heer Slangen een „tot wederziens" toe. Maandagavond trad de heer van der Ley als spreker op in „Weten en Wer ken,'' waar het als gewoonlijk zeer goed bezet was. Spreker begon met te wijzen op de omstandigheiddat de natuur innig schoon is en vol afwisseling, onuitput telijk in verscheidenheden en eeuwig nieuw. Niet het minst zijn het de lucht verschijnselen waarop dit ten volle van toepassing is. Zooals eenieder weet wordt elke stof, zoodra ze maar op liooge tem peratuur gebracht islichtend. We zeggen dan dat die stof gloeit. Men kan stoffen in vasten, in vloeibaren en in gasaehtigen staat tot gloeing brengen. Worden de stoffen in gasaehtigen staat in gloeiing gebracht, dan vertoonen ze het bijzondere verschijnsel, dat iedere stof haar eigen licht geeft. Om dit door een voorbeeld duidelijk te maken werden 3 verschillende stoffen in dampvormigen staat tot gloeiing gebrachtde eene stof gaf een helder roode vlam, de tweede eene groene en de derde een geele vlam. Nu zijn er een groot aantal verschil lende stoffenmaar het aantal verschil lende kleuren is ook zeer groot, veel grooter als dat, oppervlakkig beschouwd, wel schijnt, omdat ons oog niet in staat is al die verschillende kleuren van elkan der te onderscheiden. Spreker wees echter op de omstandig heid dat het licht bij den overgang van de eene middenstof in de andere van den weg wordt afgeleid en zoogenoemd ge broken en dat de verschillend gekleurde lichtstralen dit in verschillende mate doenzoodat we daarin een middel bezitten om de verschillende kleuren van elkaar te onderscheiden on zoo is 't gebleken dat het aantal verschillende kleuren eigenlijk oneindig groot is. In het zonnelicht zijn allo kleuren aanwezig. Spreker vertoonde toen het spectrum waarin al die verschillende kleuren naast elkander liggen. Nu werd gewezen op de omstandigheid dat er lichamen zijn die 't licht meer of min terugkaatsen en daarin zich ten opzichte van alle lichtstralen gelijkelijk moet gedragen. Er zijn stoffen die b.v. rood beter terug kaatsen dan andere kleuren en daarom zullen verschillende lichamen, beschenen door 't zelfde licht, zich verschillend gekleurd vertoonen. Ook zal hetzelfde lichaambeschenen door verschillend gekleurd licht, zich ook zeer verschillend vertoonen. Als voorbeeld werden ver schillend gekleurde voorwerpen bekeken onder volkomen geel licht en toen waren alle kleuren zwart behalve het geel. Onder magnesium-licht verkregen de voorwerpen weer dezelfde kleur als die ze hebben onder het zonnelicht. Spreker wees toen op stoffen die de bijzondere eigenschap bezittendat ze het licht dat er op valt schijnen in zich zeiven op te nemen en dan weer terug geven onder andere kleur als 't oorspron kelijk had. Als voorbeelden werden toen eenige stoffen (aftreksel van de bast van kastanjeboom,druivenoplossing)en eenige voorwerpen (uraniumglas) beschouwd onder magnesiumlucht. Yerder wees spreker er ook opdat er stoffen zijn die na eerst eenigen tijd door licht be schenen te zijnen in 't donker gebracht nog gedurende een langen tijd weer licht afgeven't zij met dezelfde kleur 't zij met veranderde kleuren zoo kwam de spreker op 't eigenlijk onderwerp van zijn voordracht, n.l. de lichtende verf. Onder magnesiumlicht en onder het licht van den electrischen vonk werden nu verschillende stoften vertoond, die de behandelde verschijnselen deden waar nemen. Spreker sprak nog over de toe passingen die deze verschijnselen reeds hebben, n.l. als lichtbronnen op plaatsen waar gevaar voor brand is en noemde o.a. het voorbeeld do omstandigheid dat een duiker in een kleed, dat be streken was met lichtende verf, in zee op eene diepte van 27 voet duidelijk rondom zich had kunnen zien ten ge volge van het lichtende vermogen van zijn kleed. Gedurende zijne voordracht had spreker ook nog gelegenheid om te wijzen op de omstandigheiddat gevonden is daar er vele lichtstralen zijndie minder sterk brekend vermogen hebben dan het uiter ste rood en tevens ook lichtstralendie sterker brekend vermogen hebben dan het uiterste violet. Deze lichtstralen doen zich aan ons kennen b.v. door hun ver warmenden invloed of door hunne schei kundigen werking. Ze worden genoemd ultro rood en ultra violet. Het electrisch licht is rijk aan ultra violet en dat ultra violet vertoont juist de behandelde verschijnselen in sterke mate. Maandag a. s. zal als spreker optreden de Ileer Mr. Cohen Stuart uit Alkmaar. Een ongeval op het ijs. Op de vaart te Blesse een buurt aan den weg van Meppel naar Heerenveen stond een kas telein met flesch en glaasje gewapendom aan een zestiental jongens en meisjes, in een kring om hem heen geschaard, een borreltje te schenkendat door een persoon betaald zou wordendie met geopende beurs gereedstond. Eensklaps begaf zich het ijsen allentot den kastelein incluis, zakten in het water. Sommigen tot den hals, anderen minder diep. Met een nat pakje kwamen ze allen weer op het droge. Aan de Handelskade te Amstersdam is een tot nogtoe onbekend jongmensch door het ijs gezakt en in de diepte verdwenen. Zijn lijk is nog niet gevonden.In de Blan kenstraat aldaar werd een lljarig meisje door eene neervallende baal lompen zoo danig op het hoofd getroffen dat haar toe stand zeer zorgwekkend is. Te Breda viel eene vrouw in hare woning van de trappen en was onmiddellijk dood. Te Bergen op Zoom is bij een hovernier in gebroken en een bedrag van zestig gulden gestolen. De politie van Mannheim meent overtuigende bewijzen in handen te hebben, dat de arbeider, dien zij te Hoc- kenheim arresteerde, de moordenaar van Rumpff is, of althans de medeschuldige, want men gelooft, dat de misdaad door meerdere personen bedreven is. Een lawine heeft La Monta nabij Ristolas be dolven. Yele huizen zijn vernield en negen personen omgekomen. Uit Stuttgardt meldt mendat de anarchisten in Gross- gartach nabij Heilbronn zestig huizen in brand gestoken zouden hebben. De onge lukkige keizerin Charlotte van Mexico bevindt zich in den laatsten tijd beter. De geneesheeren hebben niet alle hoop opge geven. Onder de meest interessante nieuwigheden op de tentoonstelling te Antwerpen zal de Afdeeling marine behoo- ren. Frankrijk en Engeland zullen stoom- sloepen en andere vaartuigen inzenden. Dat Victor Hugo ongesteld is wordt tegen gesproken. De eerste voorstelling van La Maison des deux Barbeau, door Theuriet et Lyonin het Odeon is bepaald op 27 Januari. In Weenen heeft men, dank zij de IJsclub, een maskerade op het ijs gezien. Een duizend personen namen aan het feest deelterwijl duizenden toeschou wers zich vermaakten met de pantomime, door 200 eerste rijders opgevoerd. In de ijsgrotten, versierd met planten waaraan glinsterende ijskegels hingenzag men nimfen en godinnen haar fraaiste wendin gen op schaatsen maken. Het electrisch licht verhoogde het effect van dit eigen aardig en schoon feest uitermate. Zon het op bescheidener schaal ingericht niet ook bij onze schaatsenrijders en rijdsters na volging kunnen vinden Het blijktdat bij eene aanvaring op de Iersche zee, 20 menschen het le ven verloren. Zij verlieten de zwaar beschadigde Admiral Moorsom in een bootwaarvan niets meer vernomen werd. Het schip is niet onmiddelijk gezonken het werd in zeer ontredderden toestand bij Holyhead gevonden door een ander schipdat drie personendie zich nog aan boord bevonden, opnam. Volgens het verhaal der geredden, kwam de Admiral Moorsom, bij het uitwijken voor een ander schipin aanvaring met de Santa Clara, welk vaartuig niet op gemerkt was. Men wijt den treurigeu afloop van het ongeluk voor een deel aan het gedrag van den kapitein en de be manning, die geheel en al het hoofd verloren. De gezagvoerder, die den vo- rigen dag ook een aanvaring bijwoonde, sprong in de verwarring over boord en verdronk. Zondag bezocht Koning Alphonso van Spanje de zeer geteisterde stad Peria- na. Ook hier kregen de autoriteiten weer een flinken uitbrander van hem, omdat ze hem met een kostbaar déjeuner op wachtten. Hij at er dan ook maar een enkelen schotel van en liet de rest naar het hospitaal brengen. Te Arnbem is een geval van paneel- zagen voorgekomen. Dewijl bij twee deu ren, waarop de kunst beproefd werd, de naden van binnen met ijzer beslagen waren, mislukte de aanslag. Het sneeuwballengooien heeft dezer dagen te Armentières (Fr. dep. Nord) een menschenleven gekostEen troep arbeiders en meisjes, die uit hun fabriek kwamen, vermaakten zich daar met het gooien van sneeuwballen, en een der meisjes werd door een ongelukkig wat harden bal zoo hevig aan den slaap getroffen, dat zij bewusteloos neerviel en na eenige uren over leed. Een viertal gevaarlijke valsche mun ters, die te Parijs uit la Roquette naar een andere gevangenis gebracht werden, zijn op klaarlichten dag's morgens te tien uren, uit het rijtuig, waarin men hen vervoerdeontsnaptzonder dat iemand weet hoeHunne bewakers hadden niets van de vlucht bemerkt: zij ontdekten eerst bij de aankomst op de plaats hunner be stemming, dat de vogels gevlogen waren. Een geheimzinnige verdwijning wordt door de Weener bladen verhaald. De postdirecteur Peszl, van Neuzeug, was dezer dagen plotseling spoorloos verdwe nen. Hij was een algemeen geacht man zijn kas alsook zijn particuliere zaken waren in de beste orde, en niemand kon het zonderlinge geval verklaren. Na verloop van acht dagen kwam Peszl behouden in zijn woonplaats terug. Hij was per spoortrein naar Linz gegaan, om eenige effectenter gezamenlijke waarde van ƒ4000 te verkoopen. Onder weg maakte hij kennis met een heerdie hem omtrent het doel van zijn reis wist uit te hoorenen die te Linz met hem in hetzelfde hotel wilde logeeren. Zij namen aan het station te Linz samen een rijtuigmaar onder het rijden werd Peszl bedwelmd, en toen hij weder tot bezinning kwam lag hij alleen in een slee, die, door een boer bestuurd, hem naar een afgelegen woning bracht, in een hem onbekende streek. Daar bleef hij drie dagen zonder iemand te zien dan den boer, die hem eten en drinken bracht. Eindelijk werd hij op zekeren nacht gewekt en weer in een slede gebracht naar een spoorwegstation, waar zijn ge wezen reisgenoot hem opwachttedie, na hem zijn reistasch en zijn spoorwegkaartje overhandigd te hebben, met den boer verdween voor hij hulp kon roepen. Na tuurlijk waren de effecten niet meer in de tasch. Een paar dagen voor Peszl's terugkomst ontving zijn familie een telegram uitDi- vaeca, met de mededeeling„Ik leef, Goddanken ik hoop binnen twee dagen thuis te komen. Peszl." Omtrent den afzender van dit telegram of den tronweloozen reisgenoot is men nog niets te weten kunnen komen. Alle nasporingen der politie bleven tot dusverre vruchteloos. L.l. Woensdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht Berardus Helminck, oud 32 jaar, geboren te Haarlem, zonder vaste woonplaats. Besch. sloop den 15 October jl. in den gang der woning van W. S. te Haarlem, en stal aldaar twee jassen. Verschillende getuigen bevestigden de aanklacht. Het O. M. eischte tegen den besch. een jaar celstraf. De verdediger Mr. J. R. Boerlage wees op verschillende verzachtende omstandig heden en achtte dus eene minder strenge straf wenschelijk. Omtrent een schandaal in den Haag- schen schouwburgreeds kortelijk vermeld in ons Van alles watdeelt de Haagsche Courant de volgende bijzonderheden mede. Een bezoeker der voorstelling in den Hollandschen schouwburg bij de voorstel ling van Faassen's Hannes, Zondagavond genaamd De Hondt en door het publiek gerucht aangeduid als de schrijver van het „Humoristisch en satyriek weekblad Argusr werd door drie jongeliedenmet name graaf Van Limburg Stirumbaron Snouc- kaert van Schauburg en nog een derde wiens naam niet bekend wasonverwachts besprongen in den kraag gegrepen en in minder dan eene minuut tijds onder den voet gebracht. Zich te verdedigen was ondenkbaardaar de jongelieden hun hevig ontsteld slachtoffer als een drietal losgelaten bezetenen met de looden knoppen hunner rottingen, met vuisten en nagels, met de hakken hunner schoenen, zoodanig beukten, dat het bloed uit verschillende plaatsen van het hoofd vloeide. Daar de groote pauze juist geëindigd, en de politie niet meer in de gang, die naar den foyer leidtaanwezig wasgingen er eenige minuten heenalvorens een dienaar, een nachtwacht eneenige ston den later, de inspecteur van politie Pien- broek konden toesnellen, zoodat de mishandelde reeds door tusschenkomst van anderen aan zijne woedende aanvallers was ontrukt. Twee der heeren maakten van de verwarring van het eerste oogenblik gebruik om te ontkomende jeugdige graaf van Limburg Stirum werd echter door de politiedienaren gegrepen, maar, onbegrij pelijk genoeg, zonder dat hem iets werd gevraagdweder losgelatenwaarna deze zich eveneens uit de voeten maakte. De mishandelde bezoeker, weder eeni- germate tot kennis gekomen, zag er deerlijk uit. De plek waar hij op den grond had gelegen, was met bloed bevlekt. Nadat hij van den eersten schrik was bekomen en den inspecteur van politie Pienbroek de zaak had uitgelegdverliet hij per rijtuig het schouwburggebouw naar het ziekenhuis, van waar hij na te zijn verbonden huiswaarts werd gebracht. Te Hengeloo had Maandagochtend te 8% uur in school A eene ontploffing plaats, door stoornis der circulatie van het water in de pijpen van den heetwater- verwarmingstoestel. Met een geweldigen schok sprong deze toestel uiteenen de ramen en deuren in de onmiddelijke nabijheid daarvan werden verbrijzeld, terwijl de stoker zulke ernstige kneuzingen en wonden bekwam, dat men voor zijn leven vreest. De schoolokalen hebben weinig geleden. In de Engelsche Lancet komt we derom eene mededeeling voor betreffende eene vergiftiging door sardines, die men eenige dagen in het blik had laten staan Het betrof eene bejaarde dame, die, na het gebruik daarvandoor cholorine-ver- schijnselen werd aangetastWaarschijnlijk moet hier aan schimmelvorming gedacht worden, onder invloed van toetreding der lucht, daar er op enkele der gebruikte sardines kleine witte stippen waren ontdekt. -Men schrijft uit Nietap Of misbruik van spiritusminnenijd, of wel eene andere omstandigheid oorzaak geweest is, kau uw berichtgever niet melden. Wel weet hijdat Zondagavondeen zekere M, of Van M.woonachtig onder de ge meente Leekdoor eenige personen van 't Rodenerveld op eene vreeselijke wijze moet zijn toegetakeld. Met een scherp werktuig, denkelijk een mesmoeten hem verschillende verwondingen zijn toege bracht, waarvan eene enkele diepzoodat erge verbloeding 't gevolg was. Naar men zegtmag de verwondedoor bloedverlies verzwakt, niet naar zijn woning vervoerd worden. De politie is druk bezig de zaak te onderzoekenom de waarheid aan het licht te brengen en de schuldige of de schuldigen aan den arm der gerechtigheid over te leveren. Naar het T'ad. mededeelt heeft de minister van buitenlandsche zaken den En'gelschen gezant kennis gegeven, dat in zake de onheusche bejegening van twee Engelsche dames een onderzoek heeft plaats gehad en dat de zaak ter verdere vervolging in handen is gesteld van het

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2