hoofd, der politie. De burgemeesterhoofd der politiemoet intusschen geen reden gevonden hebben om de betrokken politie beambte te straffendaar zij te goeder trouw hebben gehandeld. Van wege de ijsvereeniging Sneek zal daar eene hardrijderij op schaatsen plaats hebben door gymnasten der vier noor delijke provinciën, waarbij een gouden medaillle als prijs en een zilveren medaille als premie worden uitgeloofd. Voor den aanvang en na den afloop der rijderij zal een optocht plaats hebben in kostunm met banieren. In een der laatste nummers van de „Leeuwarder courant" vindt men niet minder dan 38 aankondigingen van hard rijderijen op schaatsen. Henry Irving, de Engelsche tooneel- speler, heeft veel succus in Chicago gehad waar hij een 14 dagen geleden speelde. Hij berekentdat zijn vierwekelijksch verblijf aldaar hem 65.000 dollars heeft opgebracht. Op de hoogte van het Hellegat onder Willemstad, is de 22-jarigeschip per Steven Schramdie bij het varen op de roef van het schip zat om het zeil vast te houden, door een rukwind over hoord geslagen en verdronken. Zijn lijk is tot dusver nog niet gevonden. In Chiamonte (Piemont) is een lawi ne op een gehucht neer gekomen; men hoor de de kreten der personen. Tweeduizend soldaten werken om de bedolvenen op te graven. De geneesheeren uitTrénelles (Aisne) houden zich druk bezig met een vreemd ziektegeval. Zekere vrouw Marguerite Boyonval slaapt gedurende een jaar. In eene buitengewone algemeene vergadering van de „Nederlandsche Indi sche Handelsbank" heeft de directeur uit voerige mededeelingen gedaan van de maat regelen in den ongewonen toestand geno men waarbij in 't kort aan de crisis en haar oplossing in de „Nederl. Indische landbouwmaatschappij'' werd herinnerd, door welks kapitaal van 9 milioen het voortbestaan der bank is gewaarborgd, aangezien bijna alle aandeelen in het bezit zijn terwijl de boekwaarde van de vorderingen der bankin de nieuwe ven nootschap ingebracht, 121 milioen ver tegenwoordigen, wat geen verlies oplevert, omdat het surplus op eene afzonderlijke reserve-rekening, niet op de winst wordt overgebracht. Na eene uiteenzetting der verhouding tusschen de bank en de land- bouwmaatschappij beantwoordde de direc tie de vraag wat voor de bank overbleef, wat haar werkkring voortaan zijn zou, namelijk om als wisselbank uitsluitend voor handel en industrie op te treden. Behalve kleine ondernemingen, die zijn overgegaan aan de „Landbouw-maatschap- pij" zal de bank landbouwproducten der „Landbouwmaatschappij"verkoopen; voorts voorschotten verleenen tegen on derpand in goederen en producten en ver dere bankzaken in Indië verrichten. Daar entegen zijn wisselkredieten en tabakson dernemingen gestaaktofschoon de relatie met de Billitonm'j. en de Mpij. „Nederland" blijven voortduren. Om de toestand vol komen te regelenis echter eene wijzi ging der statuten noodig, waartoe een volgende bijeenkomt zal strekkendaar heden het daartoe vereischte aandeelen kapitaal niet tegenwoordig was. Men heeft te Parijs een politieagent gevat, die het hoofd van een dievenbende was en zich aan ruim 50 diefstallen schuldig maakte. Hij gaf zijn handlangers de noodige aanwijzingenen terwijl zij dan de inbraak pleegden, wandelde hij in uniform voor het huis op en neer, om den achterdocht van voorbijgangers af te leiden. Een man van de bendedie onlangs op heeterdaad betrapt en gevangen ge nomen werd, verklapte den trouwloozen gerechtsdienaar. Deze werd daarop met nog vier medeplichtigen in verzekerde bewaring gebracht. In Oostenrijk is men angstig gewor den na de vele moordaanslagen door anarchisten op politiedienaren of particulie re personen. De regeering heeft gemeend de maatregelen tegen de woelingen der socialisten te moeten verscherpen en der halve bij de kamer van afgevaardigden twee voorstellen ingediend, het eene tot onderdrukking van alle socialistische bewegingen, welke gevaarlijk voor het algemeen zijn het tweede voorstel bevat bepalingen omtrent het gevaarlijke gebruik van ontplofbare stoffen. Worden deze regeeringsvoorstellen tot wet verheven, dan zijn alle vereenigingenwaarvan de regeering met recht kan aannemen, dat ze den ondergang van de tegenwoordige maatschappelijke orde en van het welzijn van den staat ten doel hebbénverboden. Reeds bestaande dergelijke vereenigingen worden opgehevenhet verlof tot oprich ting van nieuwe geweigerd. Met socialis tische vergaderingen of geschriften zal men evenzoo handelen. Periodieke hladen van dezelfde richting zal na een tweemaal herhaalde waarschuwing verboden worden verder te verschijnen. Even scherp zijn de enkele punten uit het ontwerp betreffende het gebruik en vervoer der ontplofbare stoffen Dat is zeker alles erg mooi en goed maar zulke streoge wetten zullen de sociale kwaal bezwaarlijk genezen. Het ware be ter, wanneer de regeeringen niet haar toevlucht namen tot kerker- en doodstraffen of verbodsbepalingen op de uiting der menschelijke gedachten in woorden schrift, maar naar de oorzaken der ziekte onder zoek deden en die alzoo voorkwamen. Met zeer gemengde gewaarwording, zooals begrijpelijk is, werd in Londen en geheel Engeland de tijding van het gevecht hij Abu-Kleatien mijlen van Metamneh ontvangen. De blijdschap over de met zoo groote moeite behaalde overwinning ging gepaard met diep gevoelde teleurstelling en rouw over de aanzienlijke verliezen door de Engelschen geleden. Eerder dan generaal Stewart het ver wachtte is hij met den vijand slaags ge raakt. Wel had men op den weg van Gakdul naar Abu-Klea overal sporen van verlaten bivouacs gevonden, maar geen enkele spion verried de nabijheid der Arabieren. Den 16on Januari legerden de Engelschen zich in een vlakte, die door heuvels ingesloten was. Een onderzoekings tocht door generaal Stewart zelf met zijn staf ondernomenbracht aan 't licht dat aan de andere zijde van een hoogen bergrug zich vijandelijke troepen bevonden. On bekend met hun getalsterkte, besloot de generaal den nacht in de vlakte door te brengen. Hun slaap was niet zeer gerust; de vijand onderhield altijd door een tamelijk sterk geweervuur, meermalen werd zelfs alarm geblazen. Tegen den morgen rukten de Arabieren vooruit en begonnen de En gelschen hevig te beschieten. Deze vormden nu een carréemaar konden slechts lang zaam voorwaarts marcheerendaar zij geen enkelen doode of gekwetste wilden achter laten. Eerst na een uur kon men eenige berekening over de sterkte van de Arabie ren maken. Met zulk een kracht en roe- kelooze doodsverachting waagden zij een aanval op het carree, dat de Engelsche colonne éen oogenblik verloren scheen. Het werd een gevecht van man tegen maneen der bevelhebbers van de Mahdi de emir van Mehamneh, drong met de zijnen door de Britsche rijen maar viel. Een wijle heerschte de grootste verwar ring, tot de Engelschen zich opnieuw vereen igden en de Arabieren na een bloe dige worsteling versloegen. Vier nren heeft het gevecht onder een verzengende hitte geduurd, van 's morgens 9 tot 1 nren. De bronnen van Abu-Klea werden gelukkig na nog een kleinen tegenstand vermeesterd. Om vijf uren had men ze bereikt en konden de troepen, die zich. zoo uitstekend gehouden haddenzich aan het overvloedige friBsche water laven. Hier kregen ze na vier en twintig uren het eerste voedsel. Met een bode heeft generaal Stewart het bericht over deze ontmoeting met den vijand aan Lord Wolseley gezonden. De goede houding der troependen moed van officieren en manschappen prijst hij in warme bewoordingenmaar de kracht van den tegenstander cijfert hij niet weg. Ingevolge de groote verliezen heeft lord Wolseley aan generaal Stewart be volen niet voorbij Metamneh te trekken alvorens zich hersteld en versterkingen afgewacht te hebben. Waarlijk deze rust is den dapperen in Egypte van ganscher harte gegund. Aangaande de dynamiet-ontploffing in Westminster Hall schrijft men aan het N. v. d. D. eenige bijzonderhedenwaarvan wij het volgende overnemen, n.l. een verhaal van een zekere miss Davisdoor wie het eerst het rookende pakket dynamiet werd i ontdekt. Miss Davis was met haar getrouwde zuster en zwager in Westminster Hall, en op het pnnt den grafkelder in te gaan toen zij op de trappen een in brnin laken gewikkeld rookend pakket zag liggen. Haar zwager, een civiel-ingenieur, schijnt de dynamietlucht geroken te hebben, en schreeuwde «vlucht, dit is dynamiet.» Een in de nabijheid zijnde politieagent, Cole genaamd, hoorde dit, had den moed het pakket op te nemen, en er mede weg te loopen. Boven aan de trap gekomen, scheen i hij het echter door de hitte niet meer te kunnen houdenen wierp het van zich Een vreeselijke ontploffing volgde nu, en in den grond ontstond een gat van drie voet in het vierkant en vier voet diepte. Cole en een andere politiedienaardie ter hulp snelde, werden beiden zoo zwaar gewonddat men voor het behoud van hun leven vreest. De zwager van Miss Davis viel in het gatboven op Coleen Miss Davis eveneens. De groote zaal was zoo met stof gevuld, dat men geen hand voor oogen zien kon. De beide dames waren niet ernstig gewond, maar hare kleederen vertoonden een allervreemdst schouwspel. Hare hoeden waren aan flardenhet bont en verder garneersel harer japonnen was weggescheurd, doch het zonderlingste van alles wasdat een dikke wollen onderrok van Miss Davis totaal verdwenen en geen spoor van de overblijfselen zichtbaar was. De dames zagen er uit als schoorsteenvegers, en hadden geen heel kleedingstnk meer aan het lijf. Haar geleider was ernstig gewondhij bloedde hevig uit den mond en na ingeroepen geneeskundige hulp bleek het,dat hij ernstig aan de borst gekwetst was Daar het niet mogelijk is, dat een pakket dynamiet onopgemerkt in de handen had kunnen gedragen worden, en het pak, dat de ontploffing in de Westminster Hall veroorzaakte in het Lagerhuis heeft men nog niets gevonden opgerold was in een bruine stof, een gedeelte van eene tournure of vrouwen jxjueue «(sdress-Improver noemt men die ondingen hier) vermoedt men dat de ontploffingsmiddelenhetzij j door vrouwen zijn binnengesmokkeldof door als vrouwen verkleede mannenen dat mendoor eenvoudig op een onbewaakt oogenblik de »queue« te laten glippen de helsche machine ter plaatse heeft laten vallen, waar men haar hebben wilde! Een vrouwenoproer brak dezer da gen te Rijssel uitin het gasthuis „St. Sauveur." De vrouwelijke dienstboden die wegens ongepaste gedragingen op diëet gesteld warenwilden zich daarnaar niet schikken en vielen de geestelijken aan. De hulp der politie was noodig om de orde te herstellen. Acht der vrouwen werden in hechtenis genomen. Naar aanleiding van het voorstel van het departement Nijmegen der „Më tot Nut 't Algemeen" om eene algemeene buitengewone vergadering te houden, ter behandeling van een voorstel om het besluit van 1883, tot stichting van een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen met een daaraan verbonden oefenschool, te herroepenheeft het hoofdbestuur der maatschappij aan de departementen een uitvoerige missive gericht, waarin het ten sterkste ontraadt aan de roepstem van het departement Nijmegen te voldaan. Het acht de geldelijke bezwarenwaar op dat departement zijn voorstel grondt, geenzins overwegend en staaft dit gevoe len met cijfers. Ook de commissiebedoeld bij art. 41 van de wet der maatschappijvergaderde deze week te Amsterdam, onder voorzit terschap van den heer Jacs. De Kanter, van Middelburg, en gaf aan de departe menten, in een circulaire, van hare be slissing in dezen kennis. Zij kwam tot het eenparig besluit dat zij, de indiening van Nijmegen'svoorstel ten zeerste betreurendede aanneming daarvan ontraardt met al de kracht die in haar is. Ook zij zag de finaneieele zijde der zaak vroeger onder de oogen en deed dit opnieuwen al ontveinst zij zich geenszins dat men zich voor de oprichting der kweek school, vooral in de eerste jaren, groote opofferingen zal moeten getroosten, zij acht de maatschappij krachtig genoeg om dit te kunnen doen niet alleen, maar dit zoo te kunnen doen dat men er op het tweede honderdjarig feest met lof van gewagen zal. Met genoegen kan zij dan ook verkla ren dat zij de finaneieele beschouwingen van het hoofdbestuur in dezen volkomen deelt en daaraan gaarne haar adhesie schenkt. Zij ontraadt daarom ten sterkste het bijeenroepen van een buitengewone alge meene vergaderingte meer omdat daar uit eene uitgave van minstens vier duizend gulden zou voortvloeien. In Engeland zijn dezer dagen ook schokken van aardbeving gevoelden wel in den omtrek van Colchester (Esses) Zij waren vrij hevig, maar zij richtten geen ernstige schade aan. De schrik was echter groot onder de inwoners. In die zelfde streek had in April 1884 ook een aardbeving plaats Een laaghartige diefstal heeft te Deurningen plaats gehad. Een alleen wonen den tachtigjarigen grijsaard, die in be hoeftige omstandigheden verkeert, werd zijne winterprovisie aardappelen ontstolen. HAARLEM, 27 Januari 1885. Een onzer abonnenten geeft zijne bevreemding te kennen, dat men hier in Haarlem zoo om straatnamen schijnt ver legen te zijn. Zonder te willen te kort doen aan reeds voorgestelde namenzou hij liever die van geboren Haarlemmers wenschen genoemd te zien, die door hunne geleerdheid of om andere redenen in vroegeren of lateren tijd uitblonken, en geeft den raad om, voor het geval men niet gereed kan komen, eens te gaan zoeken in het werk van C. de Koning, Tafereel van Haarlem. Aan de Universiteit te Amsterdam j is bevorderd tot doctor in de Rechtswe tenschap, na verdediging van een acade misch proefschrift: „De Psychiater in het strafproces," de heer F. Willekes Mac- donald, geboren te Haarlem. Bij Koninklijk Besluit van 26 Jan. is benoemd tot Vice-president der Arron- dissements-rechtbank alhierMr. T. L. L. Prins, thans rechter in dat college. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is door de agenten van politie Verzijlberg en Wesseling aangehouden een man die een zak droegwaarin tien kippen en een haan, kort te voren gedood. Daar de man zich niet kon rechtvaardigen werd hij gearresteerd en naar het huis van Arrest overgebracht. Later is gebleken dat die kippen waren ontvreemd onder Heemstede. - Aan de heden door de vereeni- ging: »IJsclub van Haarlem en Om streken" gehouden Hardrijderij voor mannenwaarvoor als prijs gesteld werd ƒ100,Ie premie ƒ50,2e premie ƒ30,hebben de volgende dertig rijders deelgenomen W. Bank, J. Dijkstra, J. v. Polen J. A. WennekesD. Hetem, C. Dolkemade, A. v. ZijlB. v. d. Werft', J. M. Rijkers II. de Vries, W. v. Breemen, G. de Graaff, A. Hartog, H. v. d. Putten, W. BerkemeijerC. HuismanH. Fiege, H. CoolenJ. Coolenallen van Haar lem C. BaarsHaarlemmermeerS. Postveen, Joure; S. Velzing, Dragten; T. Zuiderbaan, Baard; R. v. d. Zee, Workum; A. v. d. Berg, Benthuizen; C. Hartendorp, Spaarndam; D. Postuma, Friesland; J. Kooistra, Wijns; J. F. Wagendreve, Amsterdam; P. v. d. Kolk, Beverwijk. De prijs is behaald door A. van den Berg van Benthuizen, de le premie door C. Baars van Haarlemmermeer en de 2e premie door S. Velzing van Dragten. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 28 Jan. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Missive Mevr. Wed. Br. E. H. von Baumhauer. 2. Miss. Ged. Staten goedk. besluit ver huring boerderij het Torentje. 3. Voorstel B. en W. miss. Ged. Staten begrooting 1885. 4. Id. id. instructie brugwach ters. 5. Id. id. bruggeld. 6. Id. id. Gasthuishofje. 7. Id. id. privaten en lokalen H. B. school. 8. Rapport Curatoren Gymnasium op rek. W. A. A. Recker om verlof. 9. Id. Comm. verordeningen kleeden klopperijen. 10. Id. kamer van kooph. en fabrieken, instructie Inspecteur tevens Havenmeester. 11. Id. Comm. verordeningen miss. Ged. Staten verordening op schadelijke eet- en drinkwaren. 12. Benoem, lid Comm.art. 40gascontract. 13. Missive Ds. B. Tuleman Jz. benaming straat B. Leidsche vaart. 14. ld. F. van Leijen. 15. Id. Vereeniging uitbreiding kunst en oudheden sted. museum. 16. Rapport kamer van koophandel en fabrieken rek. Vereênig. Schuttevaer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3