Tweede Blad. van ZATERDAG 31 Januari 1885. TE HUUR. I N ieu wsberichten. HMRIMH MERI No. No. No. Anegang. No. 16. Bovenhuis ƒ350 p.j. terst. No. 20. Bovenhuis ƒ125 p.j. No. 33. Voork. m. slaapk. 26 p.m. terst. Bakenessergraeht. No. 3. Huis met tuin /500 p.j. Mei. No. 13. Huis ƒ600 p.j. terst. No. 52rd. Bovenhuis ƒ160 p.j.' terst. No. 51 rd. Bovenhuis 2.10 p.w. terst. No. 70. Bovenhuis /190 p.j. terst. No. 70. Benedenhuis 275 p.j. terst. No. 79. Huis met tuin 500 p.j. Febr. Botermarkt. No. 10. Gem. ben. suite /30 p.m. terst. No. 21. Gem. bovenvoork. ƒ12 p.m. terst. Donker Spaarne. No. 6. Huis met tuintje ƒ350 p.j. No. 12. Huis en erf ƒ275 p.j. 1 Mei. Frans Halsstraat- No. 2rd. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Ged. Voldersgracht. No. 51 en 53. Huis ra. tuin ƒ400 p.j. Mei. Gierstraat. No. 29. Bovenkamers ƒ200 p.j. terst. No. 54rd. bovenhuis /250 pj. Febr. No. 57. Bovenhuis 250 p.j. terst. Groote Houtstraat. No. 47. Winkelhuis ƒ1000 p.j. 1 April. No. 46. Slaapk. met een nieuw bed ƒ10 p.m. No. 81. Boven voorkamer 10p.m. terst. No. 103. Huis/500 p.j. Mei. No. 146. Huis ƒ450 p.j. Mei. Jacobijnestraat. No. llrd. Vrij Bovenhuis 250 p.j. Mei. No. 20rd. Vrij Bovenhuis ƒ300 p.j. Mei. Jansstraat. No. 16. Ben. huis m. tuin ƒ275 p.j. Mei. Jansweg. 9. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Kampersingel. 50. Bovenhuis. Z3.75 p.w. terst. Kampervest. 34. Bovenwoning ƒ250 p.j. Kennemerplein. No. 9. Huis met tuin /'800 p.j. 1 Mei. Kerkstraat. No. 8. Pakhuis ƒ1.20 p.w. terst. Kinderhuisstraat. No. 9. Vrij Huis ƒ2.50 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 54. kamers 2 p.w. No. 76. Huis met tuin f600 p.j. Mei. No. 115. Gom. voor- en aehterk. 20 p.m. No. 122. Bovenhuis ƒ150 p.j. Kleine Houtweg. No. 13. Huis ƒ800 p.j. Mei. No. 15. Vrij boven en ben. huis ƒ280 p.j. Mei. No. 73. Buitentje ƒ500 p.j. terst. Korte Dijk. No. 7. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. Koudenhorn. No. 4-8rd. Bovenhuis 225 p.j. Mei. No. 16. Bovenhuis 175 p.j. terst. Kruisweg. No. 9. Huis /750 p.j. terst. Lange Hofstraat. *No. 5. Pakhuis ƒ1.75 p.w. terst. Lange Margarethastraat. 1. Bovenhuis /2 p.w. terst. 2 Boven voorkamers ƒ1.40 p.w. Lange Veerstraat. 19. Bovenhuis 2.50 p.w. terst. Lange Wijngaardstraat. 19. Huis 4 p.w. Febr Leidsche Vaart. No. 72. Huis ƒ600 p.j. terst. Leidsche Vaart, straat B. No. 25. Huis m. tuin 4 p.w. terst. No. 27. Huis met. tuin ƒ4 p.w. terst. Linsohoterstraat. No. 25. Huis met tuin ƒ2.50 p.w. terst. Magdalenasteeg». No. 7. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. Nieuw Heiligland. No. 1. Voorbovenkamer ƒ1.60 p.w. terst. Oranjeboomslaan. No. 91. Bovenhuis 2 p.w. terst. Oranjestraat. *No. 86. Bovenhuizen 2 a /2.25 p.w. Palmstraat. No. 7. Benedenhuis 3 p.w. terst. Papentoren vest. No. Bovcnuizen 1.60 p.w. terst. Parklaan No. 43. Huis met tuin t 720 p.j. Mei. Kavelingsteeg. No. 6. 2 Ben. aehterk. ƒ1.50 p.w. terst. B-ozenlaan. No. 12. Vrij Bovenhuis 3 p.w. terst. Rustenburgerstraat. Woonhuizen met tuintjes ƒ3 p.w. terst. Schagchelstraat. No. 40. Huis m. tuin ƒ400 p.j. Mei. Sehootersingel. No. 51. Huis met tuin ƒ500 p.j Mei. No. 127- Huis met tuin ƒ700 p.j. Mei. Schooterstraatweg. No. 1. Huis met tuin 575 p.j. Mei. Smedestraat. No. 12. Huis en erve ƒ150 p.j. Mei, Sophiastraat. No. 2rd. Voork. in. alc., kost en bed. 35 p.m. Spaarne. No. 24. Huis ƒ600 p.j. No. No. No. No. Spaarn wouderstraat. No. 96. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Tuinstraat. No. Ir. Huis 2.75 p.w. terst. Turfmarkt. No. 32. Bovenhuizen 300 en 175 p.j. terst. No. 32. Benedenhuis ƒ200 p.j. terst. Ursula9teeg. No. 9. Bovenhuis 3 p.w. Maart. Wagenweg. No. 9. Huis ƒ560 p.j. Mei. No. 14. Huis met tuin /750 p.j. Mei. Warmoesstraat. No. 22. Gem. kamers f 20 p.m. terst. Wilsonsplein. No. 2rd. Bovenhuis 250 p,jMei. No. 5. "Huis ra, tuin ^325 p.j. Mei. Witte Heerensteeg. No. 19. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Zuiderstraat. No. 19. Boven achterkamer ƒ1.25 p.w. Z. B. Spaarne. No. 8. Bovenhuis ƒ4 p.w. terst. Zijlsingelstraat. No. 8 o. Bovenhuis 225 p.j. Mei. Bij den Makelaar N. D. DE LETJE, te bevragen: Een modern winkelhuis, op een der besten standen. Een huis Parklaan. Te Londen heeft het hof van appèl het vonnis bevestigd waarbij de bekende romanschrijver Edmund Yates veroordeeld was tot eene eenvoudige kerkerstraf van vier maandenwegens het publiceeren van een lasterlijk artikel tegen Lord Lonsdale in het door Yates uitgegeven weekblad The World„courant voor mannen en vrouwen", gelijk de titel nader aan het hoofd van het orgaan wordt omschreven. De Olobe vindt de straf, welke de romanschrij ver thans bezig is in den kerker te Holloway te ondergaanmeer dan vol doende zwaar. Men zou dit oordeel kunnen onderschrijven, indien de heer Yates met terdaad gevangenisstraf onderging, 't Is evenwel niets meer dan eene comedieen hij zelf vat de zaak aldus op. Overtuigd, dat het hof van appél zijn hooger beroep zou verwerpenging hijnog vóór het arrest gewezen was, den gouverneur der gevangenis „interviewen". Door hemdie den aanstaanden gast zeer vriendschappe lijk ontving liet de heer Yats zich alles uitleggen betreffende het logieshet voed sel de voorschriften enz. enz. betreffende „overtreders der eerste klasse", onder welke hij gerangschikt zou worden. Hij vergewiste zich, dat de „overtreders der eerste klasse" feitelijk alles doen kunnen wat hun goeddunkt, op het wegloop en na. Zij mogen hunne eigen meubelen medebrengen en zich zoo geriefelyk moge lijk inrichten hunne eigen spijzen kiezen en doen toebereiden door eenen lijfkok brieven schrij venboeken lezencouranten en vrienden ontvangen. Met luchtigen tred en een verlicht hart schreed de „staatsge vangene" in spe, na zijn belangrijk onder houd met den kerkerdirecteurnaar het groote huis Maple Co.waar hij de noodige meubelen bestelde. Vervolgens reed hij huiswaarts, om er alle verdere schikkingen te treffen. Aldus toegerustmocht de redacteur der World het doemvonnis van drie rechters onverschrokken tegemoet gaan. Inderdaad vond hij het voornitzicht van vier maanden vacantie te Hollowaytus- schen de meubelen van Maplezóó pret tig, dat hij na het arrest, terstond te kennen gaf van een nog hooger beroep hij het Heerenhuis af te zien, en dra, al lachend en koutend met vriendenin gezelschap van eenen gerechtsdienaar in eene vigelante stapte, om zich naar Noord-Londen te doen vervoeren. Met den besten wil der wereld vermag men alzoo in den heer Edmund Yates zelfs door een sympathiek vergrootglas geen martelaar te zien. Minst genomen was hij schuldig aan schromelijke nalatig heid in het opnemen eener leugenachtige schandaalgesehiedenis aangaande Lord Lonsdale en met vier maanden is dat wezenlijk niet te hard of te duur geboet, bovenal wanneer men nagaat welke prach tige reclame deze geheele strafvervolging voor de World heeft opgeleverd. De gezworenen te Parij s, geroepen om uitspraak te doen in het proces tegen de acht anarchisten, verwijderden zich Vrijdag avond een kwart na elf uit de gerechtszaal naar de Raadkamer. Een uur daarna kwa men zij terug. De voorzitter der anar chisten-vergadering, Naudet, en zekere Simiandie eenvoudig geroepen hadLeve de commune! werden vrijgesproken. Vijf anderen werden wegens het aanzetten tot moord en plundering elk veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, en Millet werd wegens poging tot moord van den politiedienaar Pottery veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Toen Millet zijn von nis vernamriep hij Leve de anarchie Leve de sociale revolutie De verdediging der zeven eerste beschul digden was vooral daarop gegrond, dat zij enkel in theorie socialistische of anar chistische begrippen hadden verkondigd en dat de getuigenissen tegen hen hoofd zakelijk slechts berustten op verslagen van dagbladen. De sub-commissie voor de wereld-ten toonstelling van 1889 wil dat het publiek zal uitgenoodigd worden om eene waar borgsom van 10 millioen hijeen te brengen ten behoeve der ondernemingtegen aan deel in de winstenzoo die er mochten zij n. Men schrijft uit Londen: Gelijktijdige ontploffingen, welke om streeks twee uren Zaterdag namiddag aan den Tower en in het Hoogerhuis plaats vondenhebben de grootste ontsteltenis verwekt. Die te Westmunster volgden elkaar binnen vijf minuten op. De eerste verbrijzelde de ramen en gedeeltelijk het dak der Westminster Hall, terwijl zij ook andere schade daar aanrichtte. De tweede schijnt in de zoogenaamde lobby of vestibu le te hebben plaats gehadwelke vrij wat grooter verwoesting moet hebben aange richt. Drie politieagenten werden gekwetst en vier andere personendie zich in het Huis bevonden, ontvingen mede ernstige wonden. Andere bijzonderhedenook over de ontploffing aan den Tower, ontbreken nog. Te Westminster houdt de talrijke politie Palare Yard bezet. Niemand wordt toegelaten. Dit is verreweg de ernstigste aanslag, door de Fenians tot dusverre hier gepleegd. In de omstreken van Leeuwarden heeft door het le reg. infanterie eene militaire manoeuvre op schaatsen plaats gehad. Er werd ondersteld, dat het be richt was ontvangendat vijandelijke troepen in het Noorden van Friesland waren geland en zich gereedmaaktenna ontvangen versterking, naar Leeuwarden op te rukken. Uit die gemeente werden nu met den meesten spoed troepengedeelten op schaatsen naar eenige belangrijke voor gelegen punten gezondenten einde den vijand het voortrukken te beletten en berichten omtrent zijne sterkte en bewe gingen in te winnen. Ook in 's Gravenhage voerden de troe pen exercitiën op schaatsen uit. Hoe levendig nog de handel in slaven is op de Oostkust van Afrika blijkt uit het volgende, ontleend aan een brief uit Zanzibar. Er liep een geruchtdat er een hezen- ding slaven zon worden binnen gesmok keld. De „Osprey"juist van Madagaskar gekomen, zond booten uit, die spoedig kanoes, met 2 tot 6 slavenkinderen aan boord, opvingen. Men maakte daaruit op, dat de handel in vollen gang was; het duurde ook niet lang, of men was de misdadigers op het spoor. Op den 28en November zag men nabij Pemba van een der soheepsbooten een sloepdie poogde te landen. Deze sloep werd genomen. Zij hield 50 ton in en be vatte 169 slaven behalve 30 passagiers en slavenhouders. De sloep was voor acht dagen uit Mombassa vertrokkende slaven hadden slechts eten voor 5 dagen en drinken voor drie. Zij bevonden zich in een deer- niswaardigen toestand. De ongelukkigen beproefden hun dorst onder de brandende zon met zout water te lessehen. Na de buitmaking stierven onmiddelijk 4 kinderen. De atmosfeer op de sloep was zoo afschuwelijk dat pikbroeken wier reukorganen juist niet zoo teerge voelig zijn, toen zij na de landing der slaven de sloep wilden schoonmaken, er van walgden. Er bevonden zich menschen van verschillenden leeftijd aan boord van zuigelingen af tot oude mannen en vrouwen. Zij waren bijna allen naakt; eenige hadden vnile lompen aan anderen konden van zwakte niet staan in éen woord het was een vreeselijk gezicht. Te Tombassa werd een geheele party slaven, 240 in getal, ontvangen door M. Handford. Toen de „Osprey" den volgenden mor gen Mombassa verliet zag men kanoes en een sloep die op Pemba aanhielden. Zoodra men er jacht op maaktehoorde men een kreet boven het water en tegelijkertijd het geroepMan over boord. Dadelijk werd een kleine boot uitgezonden en een slaafje, een jóngen van 12 jaar, opge- vischtBij het zien van de „Osprey" was hij van de sloep over boord ge worpen. Op deze boot waren 8 slaven, zeven wierpen zij in zee, zes verdronken; de jongen, dien men opvisohte en een ander die onder matten in de sloep lag, waren de eenige geredden. Had men dien jongen niet opgevischt dan zouden er geen slaven aan boord gevonden zijn en de kanoes had den even goed knnnen doorgaan voor gewone visschersbooten. Er waren nu omtreeks 30 a 40 gevangenendie naar Zanzibar overgebracht en aan Sir John Krik overhandigd werden. Nadat zij schuldig bevonden en hnn goederen verbeurd verklaard warenwer den zij ter bestraffing aan den sultan overgeleverd, daar ons hof daartoe geen recht had. Welke straf deze verachtelijke ellendelingen bekomenweten wij niet. In 14 dagen waren 180 slaven ge nomen en tien booten. Dat de slavenhandel opnieuw uitgebro ken is wordt voor een groot deel toege schreven aan de terugroeping der London welk schip eenige jaren gestationneerd was op de reede van Zanzibar. Een eigenaardige nieuwigheid wordt eerlang in het Russische leger ingevoerd. Ieder regiment nl. krijgt 16 honden en een bepaald jachtterrein waar zoowel ge wone soldaten als officieren moeten jagen. Een dergelijke inrichting bestond reeds sinds lang bij vele Kaukasisehe regimen ten, waar zij van groot nut bleek te zijn voor het verdelgen van roofdieren. Ook hier is de verdelging van de wolven hoofddoel, maar tevens zullen de jachten moeten strekken om de officieren en man schappen te oefenen in het overwinnen van allerlei moeielij khedenhet kiezen van hinderlagen enz. Eene zeer aanbe velingswaardige oefening voor infanterie, die hier te lande op ander wild ook mis schien kon toegepast worden. Het jagers volk levert de beste soldaten te velde. Een nieuw soort van spoorkaartjes is in den jongsten tijd in Amerika in zwang gekomen. Zij hebben den vorm van postzegels, dooh zijn iets kleiner. Evenals deze zijn zij aan alle zijkanten getand en zitten ten getale van vijftig of honderd stuks op een veldat in den vorm van een boekje verkocht wordt. Ieder van deze zegeltjes geldt voor ééne Engelsche mijl. Men koopt voor het be gin van de reis 10, 100 of 1000, naar gelang van den afstand, dien men denkt af te leggenen degenendie men over houdt wordt men overal als baar geld kwijt. Onaangenaamheden, zooals het ne men van een verkeerd kaartjehet lange wachten aan het loket, enz. komen dus bij deze methode niet voor. Het stelsel voldoet goed en is reeds bij vele Amerikaansche spoorwegen ingevoerd. In de gemeente Ooststellingwerf deed zich dezer dagen het kluchtige geval voordat twee hoofden eener schoolbij de benoeming van onderwijzeressen in nuttige handwerken, advies moesten uit brengen over hnnne vrouwen, die naar deze betrekking solliciteerden. - Liefhebbers van schaatsenrijdendie een tochtje willen maken naar Gouda, worden ten ernstigste gewaarschuwd voor de weteringen, welke nog voortdurend door de stoomgemalen leeggemalen worden. De scheuren in het ijs en het hol staan, van geheele banen kunnen allicht ongeluk ken veroorzaaken

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5