r 20 kuikensdie, in de vrije lucht uit gebroed, zich den geheelen dag buiten bewegen. De knikens zijn vlugger dan andere in 't voorjaar. Een koopman deelt in de Tic. Ct. een nieuw en weerzinwekkend middelom kinderen zoet te houdenmede „Een paar dagen geleden kwam ik bij een landbouwer, bij wien een lief kind lag te slapenop mijne vraag hoe oud dat kind al was, gaf de moeder mij ten antwoord, 1% jaar, er bijvoegende, ja den kan al ien half potken C/20 liter) jenever drinken, dat 'tien lust is. „Ja," zeide de koopman„dat wil ik wel geloo- ven". „Nee", zeide de boerin, „dat ge- leufst doe nich." „Wel", zeide de koopman, „wie zou dat niet gelooven", altijd nog denkende dat 't scherts was. Na verloop van eenigen tijd werd het kind wakker en de moeder haastte zich haar heldenstuk te toonen. Werkelijk gaf zij 't kind op- - rechten Schiedammer uit een blikken kom metje te drinken. Op de vraag van den koopmanwaarom zij dat toch deedgaf de moeder ten antwoord: „Ja koopman, ik moet dagelijks al 't hoeswark doen en as den bengel dan nich slaopen wil dan geef ik hem een goeije borrel, en dan snorkt hie as ien kardoeshond." Men schrijft nit Wageningen Z. M. de Koning heeft ook dit jaar wéér eene som van 200 doen toezenden aan den burgemeester dezer gemeenteom gedu rende den winter werk te verschaffen aan oppassende werklieden, die buiten werk zijn. Daar in de beide vorige winters dit bedrag ook werd geschonken doch niet behoefde gebruikt te worden, is thans ongeveer 600 beschikbaar. De Commissie voor werkverschaffing zorgt, dat deze gelden ten bate komen van hen, die ze het meest waardig zijn. Omtrent een stoomtram-ongeluk te Brussel wordt bericht, dat het plaats had op de helling van den straatweg van Ixelles, vlak bij de Rue Van Mewijcl. De achterste trein bestond uit 6 wagens en een locomotief. De machinist bemerkte den anderen trein bij het omslaan van een bocht en wilde remmenmaar de rem weigerde op den bevroren weghij wierp toen den stoom achteruit, met gevaar van de machine te doen springenmaar ook dat was vergeefsstoppen bleek on mogelijk en in Bteeds versnellende vaart rolde de trein op den anderen, naar het Bois de Caml/re bestemden, aan. De twee achterste wagens van dien treinwelke j uist stilstond om passagiers uit te laten, bleven onbeschadigd en de reizigers ook geheel ongedeerd. Maar de middelste wagen werd verbrijzeld en allen die er inzaten bekwamen meer of minder ernstige wondende meesten aan de beenen. Met moeit» bevrijdde men hen uit de overblijfselen van den waggon. Zij wer den naar naburige huizen gebracht en daar verbondenlater werden eenigen naar het St. Janshospitaal vervoerd. Het aantal gewonden is 24, waarvan 12 zeer ernstig. De weg bood een hartverscheurend schouwspel aan na de vreeselijke botsing. Men zag een oude dame met een gebro ken been liggen en om haar dochter roepen, die met twee gebroken beenen een eind- weegs verder lag. Er lag een heer wien een voet geheel was afgesnedentwee anderen wier beenen verbrijzeld waren enz. Verscheidene reizigers op den voorsten tram waren gewaarschuwd door een po- litie-agent, die het gevaar zag aanko men, en van den wagen gesprongen, De justitie heeft een onderzoek ingesteld omtrent de toedracht van het ongeluk en de verschillende beambten en passagiers ondervraagd. Men schrijft de oorzaak toe aan het onvoldoend personeel voor het bedienen van de remtoestellen. In het jaar 1885 kan men den terugkeer van eene met het bloote oog zichtbare komeet naar haar perihelium verwachten. De komeet van Olbersdie den 6den Maart •1815 ontdekt werd, heeft eene baan van ruim 70 jaar, en moet dus in dit of het volgend jaar weder verschijnen. Uit een particulier schrijven blijkbaar van een officier der marine van de reede te Oleh-leh (Atjeh,) geplaatst de N. Eott. Courant en gedateerd 17 nber ontleenen wij het volgende rhaal omtrent een verradelijke daad te Jleh-leh door sommige Atjehers gepleegd. „Zondag morgen heeft hier een laffe moord plaats gehad" schrijft de bericht gever. Eenige Atjehers n. 1., die alle dagen met visch te koop loopen op Oleh- [lehkwamen bij de spoorwegbrug alwaar 'een korporaal met drie man op post staat. De korporaal vroeg om hun pas, en de voorste haalde dezen pas te voorschijn en gaf dien aan den korperaal. Terwijl deze den pas las, en een der soldaten zich voorover boog om den pas (een nieuwe soort) eens te zien, trokken de Atjehers hunne rantjong (messen) en staken den korperaal en twee der man schappen dood. De vierde man zag dit, schoot een der moordenaars dood en joeg de vier anderen op de vlucht. Tegen zulke moorden is bijna niets te doen, dapper of vermetel is 't nietwant toen er één man in staat van tegenweer wasgingen ze alle vijf op de vlucht. De sluipmoor denaars zijn uit de kampong Lampagar, die hier vandaan (van boord) zichtbaar is en aan het strand ligt. Hoewel deze kampong herhaaldelijk hare ontrouw toont, wordt ze toch nog gespaard, omdat ze heet bevriend te zijn. O! hoe graag had den we Maandag ochtend toen we met den mortier gingen werpen, of Dinsdag morgen toen we er vlak bij schijf scho ten met sloepsgeschut op die kampong geschoten in plaats van op de schijf. 't Is toch een vreemde toestand, dat honderd pas van eene groote plaatskam pongs zijnwaar niemand zich durft te vertoonendie 't broeinest van vijande lijke benden zijn, en die men zonder eenige moeite kan vernietigen. Zou 't geen verkeerde humaniteit zijn om zulke plaatsen, die ons dag op dag slachtoffers kosten niet te verbranden In welke Engelsche of andere kolonie ziet men zoo iets toelaten, behalve bij ons? De straf, die hun is opgelegd, bestaat in 't beletten der vischvangst en het sluiten hunner rivieren. Enfin't is nog niets, want de menschen die eenige dagen geleden hebben getracht den trein naar Lambaroe te doen derailleeren en een gevulden granaat op de rails hebben gelegd, zijn niet ondekt. De menschen die langs den weg van den trein wonen zijn, wel is waar, aansprakelijk gesteld voor de veiligheid, maar dat is slechts een wassen neus. Ik heb nu voor 't laatst mijn hart nog eens voor u uitgestort over Atjehwant over eene week ben ik hier Goddank ver van daan Goddankwant u zult nog rare dingen zien gebeuren en ik geef voor de veiligheid van Oleh-leh bitter weinig. Vooral nu de controleur Kamp is vertrok ken van wien 0. a. Toekoe Oemar ver klaarde (de brief bestaat nog) „dat hij zoo lang mijnheer Kamp controleur wasOleh- leh niet zou lastig vallen daar hij respect had voor diens persoonlijken moed." Nu, die Oemar is iemand die in Oleh-leh uitstekend den weg weet, daar hij er dagen lang heeft gelogeerd en rondgewandelden dus alles kon zien wat hij wildetot het arsenaal toe. Het schijnt dat de beide dames de Groot voorloopig afstand hebben gedaan van het tooneel, doch de plaats van Josephine de Groot te Amsterdan zal met 1 Sept. a. s. worden ingenomen door Mevr. Theo FrenkelBouwmeester van wier samenspel met haar broeder Louis men zich veel goeds voorspelt, 't Valt niettemin te betreuren dat het Nederl. Tooneel zij 't ook voor korten tijd een paar beschaafde tooneelspeel- sters verliest, doordien zij in 't begin van haar loopbaan wat al te veel over 't paard zijn getild, later aan eene al te wreede reactie hebben bloot gestaan. Gisteren namidag ontsnapte uit het huis van arrest te Winschoten zekere J. Z. van Beertabeschuldigd van dief stal van een schaap en eenige kippen. Op onverklaarbare wijze heeft hij middel ge vonden zijne cel te ontkomen en den turf zolder te beklimmen, waar hij door het dak is gebroken, vervolgens zich langs den muur heeft laten gigden en zoo over eene schutting heen den belendenden pastorij tuin heeft bereiktvanwaar hij door nog een paar tuinen de publieke straat en eindelijk het open veld in de richting van Nieuwe Schans is ingesla gen. De politie is ijverig in de weer, om hem weer in handen te krijgen. Hoewelgelijk in ons vorig blad gemeld werd, twee der correspondenten van Engelsche dagladen, bij het jongste gevecht te Soedan gesneuveld zijnkomen aanhoudend particuliere berichten de offi- cieele depeches van het oorlogsterrein in Egypte aanvullen. Zij schilderen met le vendige kleuren de moeielijkheden van de marschhoe men uitgeput van vermoeienis, honger en dorst in de nabijheid van Me- tamneh kwam, hoe men, in stede van eindelijk rust te vindennog verder zuid waarts moest trekken en hoe men eindelijk, nog voor het doel van die marsch was bereikt, met den vijand in botsing geraakte. Versterkingen moesten opgeworpen wor den en wel onder hevig vijandelijk vuur. Vele manschappen werden doodelijk getrof fen en de kommandant Stewart (volgens de laatste berichten door Koningin Victoria tot generaal-majoor bevorderd) was een der eersten die zwaar gewond werd (in het onderlijf). Uren achtereen beschoot de vijand de Engelsche stellingen. Na het aftreden van Stewart was het de kolonel Wilsondie de afgematte soldaten als met nieuwen moed wist te bezielen. Nu moest er water gehaald worden aan den Nijl en dwars in den weg stonden de vijandelijke troepen, 't Was een stout stuk dat echter door de gardede zware kavalarie en de zoogenaamd beredene infanterie glansrijk 1 werd volbracht. Twaalf honderd man stonden tegenover ongeveer acht duizend fanatieke Arabierenwaaronder een groot aantal goede schutters. De Engelsche taktiek schijnt bij dergelijke gelegenheden nog altijd de carré-vorm doelmatig te vin den. In die orde begon dan ook de stoute tocht naar den Nijloever. De vijand chan geerde op het Engelsche carré, de aan voerders gilden en maakten heftige gebaren en als tijgers vielen zij op de Engelschen aandoch geheele rijen Arabieren moesten op hetzelfde oogenblik door het wel onder houden vuur van mitrailleuses en chasse- pots in het zand bijten. De gewonden, die met de bagage enz. in de in der haatst opgeworpen versterking, hadden moeten achterblijven beleefden intusschen met een handvol verdedigers -niet meer dan veer tig man angstigebange oogenblikken zoowel van eigen lotals van dat hunner kameraden die uitgerukt waren en van wie men niets te hooren of te zien kreeg. Tegen den morgen echter weergalmden de vreugdekreten der terugkeerende Engel sche kolonnedie God dank het be geerde water bij zich had. Na de dooden op plechtige wijze ter aarde te hebben besteld nam de geheele krijgsmacht positie aan den Nijl nabij het dorp Gubat. Is Metamneh nu in Engelsche handenja of neen? De vraag schijnt ontkennend te moeten beantwoord worden, doch dit is zekerdat Gordon thans met Wilson's troe penmacht in verbinding staat. Gordon zond vier booteneen half bataillon, twee kanon nen en een barge met levensmiddelen. Voor een goed deel is dus het doel van den tocht bereiktzij het ook op een andere wijze, dan men zich had voorgesteld. Omtrent de landverhuizing naar de Transvaal wordt in een hier te lande ontvangen briefwelken men aan het N. v. d. D. ter inzage verstrektehet volgende gezegddat wij meenen onder de aandacht onzer landgenooten te moeten brengen: De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoor dig treurig. Er is geen werkgeen geld, duizenden lijden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederlad naar de Transvaal, vooral naar Pretoriakomen, vinden daar nietzooals hun was voorge spiegeld ruimschoots gelegenheid om geld te verdienen. Zij zien zich spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden ver oordeeld, en een groot aantal hnnner trekken te voet Natal en den Oranje-Vrijstaat in, om te trachten daar iets te verdienen. „Waarschuwt", zoo zegt de briefschrijver, „toch alle werklieden tegen landverhuizing naar Zuid-Afrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde, het vuilste werk te kunnen verrichten. Zuid-Afrika heeft in dezen tijd geen Hollanders of Engelschen meer noodig, en wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien." Die in sommige zandstreken van ons vaderland geen vreemdeling isweet welke groote massa's varen daar groeien aan slooten en wegen. Er zijn er daar, die de varens snijdendrogen en aan drogisten verkoopendie ze dan van zand enz. ge reinigd tot vulling van matrassen en kussens tegen vrij hooge prijzen van de hand doen. Er zijn er heel wat den kelijk zijn zij bij duizenden te tellen die vrij wat beter deden hunne veeren bedden en kussens definitief af te schaffen en te vervangen door eene vulling met varens. Deden zij dat, en trok zich de een of andere Vereeniging in de zandstreken den handel in varens aandan zou er een aardige stuiver geld te verdienen zijn stellig door rechtstreeks aan inwoners van steden gedroogde en gereinigde varens te leveren in baaltjes van 25 kilogr. b. v. Menigeen zou in 't najaar den kost kunnen verdienen door varens te plukken en aan voeren De 17-jarige kleermakersknecht M. H. H. Krone, uit Winschoten, die beschul digd was op 2 Nov. jl., ten huize van den kastelein A. Jonkeraldaarden ar beider Jan Smit moedwillig met een pijpensteel zoodanig boven het linkeroog te hebben gestoken en verwond dat deze tengevolge daarvan eenige dagen later is overleden, is door het Gerechtshof te Leeuwarden vrijgesproken van de beschul diging van moed willigen doodslag, op grond dat het wettig en overtuigend bewijs van en moedwil niet is verkregen. De grootste snelheid van spoorwegen vindt men in Engeland, waar b. v. de 50 KM. tusschen Reading en Ealing op de Great-Western baan in slechts 30 minu ten afgelegd worden. HAARLEM, 3 Februari 18S5. Teyler's tweede genootschap heeft besloten, op nieuw de volgende prijsvraag uit te schrijven. Uit het vak der dichtkunst„Een tooneelspelgenomen uit Hollandsche toe standen." De prijs bestaat in een gouden eerepenning op den stempel van het genootschap ge slagenter innerlijke waarde van ƒ400. De antwoorden moeten geschreven zijn door een andere hand dan die van den opsteller. Zij moeten zonder naam en alleen met een spreuk onderteekend, vergezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzende, vóór of op den ln April 1880 gezonden worden aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hulst, te Haarlem. De uitslag der bekroning wordt uiterlijk op den ln Mei 1887 bekend gemaakt. De Zondag j. 1. door Diakenen der Ned, Herv. Gemeente gehouden Buiten gewone Collecte, heeft opgebracht de som van ƒ1648,28. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 4 Febr. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Voorstel B. en W. instr. brugwachters. 2. Id. id. bruggeld. 3. Id. id. Gasthuishofje. 4. Id. id. privaten en lokalen H. B. school. 5. Rapp. Comm. verordeningen kleeden- klopperijen. 6. Id. kamer van koophandel en fabrie ken, instr. Inspecteur tevens Havenmeester. 7. Id. Comm. verordening, miss. Ged. Staten verordening op schade lijke eet- en drinkwaren. 8. Ben. lid Comm. art. 40 gascontraet. 9. Missive B. en W. voordragt onder wijzeres school B. 10. Voorstel B. en W. op rapp. kamer van kooph. en fabrieken rek. Ver. Schuttevaer. 11. Id. id. onderwijs boekhou den school m. 0. voor meisjes. 12. Id. id. wijziging besluiten jaarwedde onderwijzers. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 31 Jan. 1885 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Heerenhuis en Erve met Tuin, Kruis weg 72, ƒ22005 opgehouden. 2. Huis met Tuin en Erve, KI. Houtweg 61, ƒ9600, S. Bertram, r 3. Huis en Erve, Bakenessergr. 9, 5825, P. van Staveren Bz. 4. Huis en Erve, Zijlstraat 86, ƒ7200, P. B. Verberne. qq. 5. Huis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht 68, ƒ7120, G. Smit Haan. 6. Huis en Erve met Tuin, Zijlvest 45, ƒ5505 opgehouden, v 7. Huis en Erve, Magdalenasteeg 7, ƒ2550, C. J. Poppe. u 8. Huis en Erve, Burgwal 103 en 9. Huis en Erve, naast het voorgaande, te zamen ƒ2620, Jb. F. Deppe. 10. Pakhuis en Werkplaats, Burgwal 93 en 95, F1625D. Bremer. 11. Huis en Erve, Kerkhofstraat 7. "12. naast het voorgaande. 13. over het voorgaande. No. 6, No. 1113 te zamen 3400, opgehouden. 14. Huis en Erve, Kennemerstraat 4, /700, W. Vermeer, u 15, Huis en Erve naast het voorgaande 2, ƒ725, W. Vermeer, u 16. Bouwgrond achter het voorg. ƒ290, IV. Vermeer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3