Nieuwsberichten. «ities van Nederlanders, waaronder waar lijk zooveel goede zijn. De held van den avond was de heer Ondrigeck violist uit-Praag.Zijne prachtige streekgaf ons reeds hij de eerste maten de overtuiging, dat wij een dier buiten gewone artisten hoorden, die allen onweer staanbaar weet meê te sleepen, hetzij men meer of minder muzikaal ontwikkeld is. Prachtig werd het Beethovens Viool concert door hem uitgevoerd. Het scheen, dat ook het orkest door zijn spel betoo- verd was, want de hegeleiding van dit nummer mnntte bizonder uit. De heer On- drigeck had om de eene of andere reden zijn programma verkort en veranderd. N°. 5 verviel daardoor geheel en N°. 7. werd als volgt gewijzigda. Legende van Wieniawski, b. Danse van Paganini. Vooral in het laatste kwam de zeldzaam technische ontwikkeling van den violist aan het licht. Natuurlijk herhaalde zich telkens na zijn optreden een stormachtig applauswaardoor hij aangespoord werd, nog eens de viool ter hand te nemen en een extra nummer ten gehoore te brengen dat een waar juweeltje mocht heeten. De heer Schlegel, die zoowel mejuffrouw van Zanten als den heer Ondrigeck na de pauze begeleiddedeed dit als gewoonlijk. Beide solisten gaven duidelijk hunne ingenomenheid met deze pianobegeleiding te kennenweinig zullen zij dan ook zeker zoo voortreffelijk geaccompagneerd worden. De Amsterdamsche orkestvereeniging, die zooals ik reeds zeide, bijzonderen lof ver dient voor het vioolconcert, toonde ook in deFritjofsymphonie van Hoffmann en de Onverture„Sommernachts-traum"vanMen- delssohnevenals in de begeleiding van het aria nit Semelé van Handel, dat Amsterdam een degelijk orkest bezitonze bijzondere aandacht volkomen waardig. Deze symphonie van Hoffmann schijnt mij een zeer belangrijk werk toe, dat ik met genoegen hoordeom het vele schoone ten volle te waardeeren en te begrijpen moet men het echter meermalen hooren. De Ouverture „Sommernachts-traum" werd mede zeer goed uitgevoerd. De heer Wedemeyer toont een bekwaam en degelijk directeur te zijndie eene gewenschte overmacht op zijne orkestleden weet uit te oefenen. Er heerscht te Londen groote sensatie wegens de onzekerheid omtrent het lot van Gordon. De Regeering ontving eene depêche van Wolseley, aankondigend dat Khartoem gevallen was. Dit nadere particu liere telegrammen blijkt dat Wilson het nieuws van de ramp naar Metamneh zond; hij meldt dat hij de stad Khartoem en de citadel beide door troepen van den Mahdi bezet vond. Gordon had de hoofdmacht Nijlafwaarts gezondenwaardoor het gar nizoen merkbaar verzwakt was. Bovendien is er vermoedelijk verraad gepleegd onder de bezettingstroep. Wilson beproefde eene landing ten einde zekerheid te krijgen omtrent Gordon's lot, maar het hevige vuur van den vijand belette dit ,en noodzaakte Wilson terug te gaan naar Metamneh. Onderweg werden zijne stoombooten voort durend door den vijand bestookt. Eindelijk zonken de booten nabij de Sjabloeka- watervallen. De opvarenden werden echter tijdig gered en landden op een eiland in den Nijl, waar zij zich verschansten. Wilson zond een bericht omtrent den stand der zaken naar Metamnehwaarop een stoom boot vandaar afgezonden werd om de schipbreukelingen af te halen. Het is hier nog onbekend of Gordon dood is of ge vangen; vermoedelijk is het laatste het geval. Zaterdagnacht ontstond te Weenen een begin van brand in het lokaal van den Musikverein, gedurende een gemas kerd bal. De ontsteltenis onder de 2000 daar aanwezigen was zeer groot, maar, door de politie gerustgesteld, bewaarden zij hunne kalmte en binnen een kwartier uurs was de zaal ontruimd. Men werd toen den brand welke door het gloeiend worden van metalen bladen op het dak ontstaan was, spoedig meester. De Duitsche dames beginnen ook al even grif te worden met het lossen van revolverschoten als de Fransche. Schoot onlangs eene dame in een spoortrein op haar gewezen minnaar, thans heet eene andere te Oldenburg een revolver afge schoten te hebben op een heer, bij wien zij vroeger in huis gewoond had en die nu haar toorn gaande maakte door haar te verwijten, dat zij een paarkeeren achtereen glasruiten bij hem had ingegooid. De man werd aan het hoofd gewondmaar niet gevaarlijk. De dame werd in hechtenis genomen. Een man, werkzaam in de Linnaens- straat te Amsterdam, werd waanzinnig en stak zijn kameraad met een mes in de borst, gelukkig zonder dezen ernstig te kwetsen. Een paar anderen maakten zich dadelijk van den dader meester en brachten hem naar het Gasthuis. Op den eersten dag der te Parijs gehouden veiling der schildergen van ba ron De Beurnonvillewerd het portret van eene oude vrouw, door Rembrandt, verkocht voor fr. 25.000. Twee schilde rgen welke aan Rembrandt werden toe geschreven Rembrandts vrouw als Pallas voorgesteld, en eene Sibylle deden 12.000 en 6500 fr.een windmolen, van Jac. Ruysdael6000 fr.een groot triptiek van Fred. Herlen, 3900 fr.; de krieg- politici, van A. Ostade, 2280 fr. De laatste drie schilderijen van Frans Hals, in het hofje van Beresteijn te Haarlemzijn verkocht en naar Parijs verzonden. Wie de gelukkige bezitter van deze kunstwerken voortaan iswerd niet bericht, al kon men het gissen. La Chronique des arts et de la curiosité meldt dat deze schildergen voor fr. 100.000 zijn gekocht voor het Louvre. Het blad merkt daarbij het volgende„Ongelukkig genoeg is het zeer noodig, dat de schil derijen schoon gemaakt en hersteld wor den vóór zij het publiek te aanschou wen worden gegeven." Vooral het mans portret, dat in 1629 geschilderd werd, trok de aandacht der redactie, omdat het een zeer belangrijk werk is in de eerste manier van den beroemden schil der, en zij belooft terug te komen op dezen aankoop, „waarover in de kunst wereld veel zal worden gesproken." Ten huize van een apotheker te Marseille heeft een benzine-ontploffing plaats gehad. Een knecht, die met een brandend licht den kelder, waar gevaar lijke dampen zich verzameld hadden, binnentrad en daardoor de ontploffing ver oorzaakte, werd ernstig gewond. Het ge lukte hem echter, de trap weder op te kruipen. Maar een dienstmeisje, dat hem vergezelde, bleef beneden liggen en zij werd onder het puin van het snel uitge brande huis bedolven. De heer Hartt, onderwijzer in de gymnastiek en de schermkunst te Weenen is van daarvergezeld van acht vrouwe - lijke leerlingen naar Parijs gekomen om in de bureaux van Figaro eene voorstelling van schermkunst van meisjes te geven. De voorstelling werd bijgewoond door een paar honderd personen, gekozen uit de beste beoordeelaars dier kunst. Het is den heer Hartt te doen om de voordee- len der schermkunst voor de meisjes bo ven andere lichaamsoefeningen aan te toonen. De gewone gymnastiekoefeningen, zegt hijzijn te inspannend voor de vrouwelijke krachtenhet paardrijden is te kostbaar en niet versterkend genoeg voor de spieren; zwemmen en schaatsenrij den laten zich slechts beperken tot zekeren leeftijdschermen daarentegen bevordert den omloop van het bloed, is versterkend, en weinig kostbaar. Figaro had een armband als prijs uit geloofd. Na een schitterend tournooi tus- schen twee zusters Branche, werd hij ten slotte door eene dezer gewonnen. Bij een winkelier in de Warmoestraat te Amsterdam is een valsche gulden met het jaartal 1857in betaling gegeven Het gewicht is geringer dan dat van een gewonen gulden. Te Amsterdam zou Maandag a. eene openbare discussie plaats hebben tusschen den heer A. J. Westhofl, predikant bij de Hervormde gemeente, en den heer Domela Nieuwenhuisden hoofdleider der socialisten. Eerstgenoemde predikte onlangs over Het socialisme en de kerken dit gaf aanleiding tot bovenstaand plan. Het debat zal door den heer Westhoff worden ingeleid naar aanleiding van de volgende stellingen 1°. In het streven der socialisten moet zeer bepaaldelijk onderscheid worden ge maakt tnsschen rechtmatige grieven en onredelijke eischen. 2°. De rechtmatige grieven zijn de zoodanige die in het Woord Gods worden geschetst als onrecht door den eenen mensch den anderen aangedaan tot weg neming daarvan behoort de Christelijke kerk mede te werken. 3°. Wanneer de socialisten hunne eischen binnen dien kring beperken, zal, zonder revolutie eene rechtmatige zaak zegevieren. Het overschrijden van die grenzen kan noodlottig worden voor hen die ze bestrij den, maar niet minder voor hen zei ven. Zulke schermutselingen dragen meestal weinig vrucht. Elk handhaaft zijn eens ingenomen standpunt, en het auditorium gaat meestal heenzooals het gekomen is zonder eenigzins van gedachten te zijn veranderd. Wij verwachtten dan ook van het bovenstaande al zeer weinig nut voor de oplossing der groote sociale vraagstuk ken. Later heeft het bestnur van „de Vrije Gemeente" besloten het gebouw tot het bovenstaande doel niet aftestaan. De heer mr. J. P. Amersfoordt, vroeger burgemeester van Haarlemmer meer, eigenaar der vermaarde Badhoeve als kundig landbouwer en ook op ander gebied door zijne geschriften en werkzaam heid algemeen in ons land bekend, is op 70-jarigen leeftijd overleden. Bij een onderwijzer te Vuren werd deze week ingebroken. De man lag rustig te slapen, maar werd gewekt door een rnmoer dat hem zeer verdacht voorkwam. Op te staan en licht aan te maken, was het werk van een oogenblik. Daar zag hij twee mannenbezig eene kast open te breken, waarin de bezoldiging, pas ontvangen, was neergelegd. Het schijn sel van het licht deed de inbrekers echter op de vlucht gaanen hoewel de onder wijzer hen nazette, kon hij hen niet in halen. Vermoedelijk echter is men de daders op het spoor. Door den heer Van Gorkom wordt in Sempervirens de aandacht gevestigd op eene plant in China voorkomendealdaar Kin tse ho ië geheetenen door Euro- peesche kruidkundigen herkend als Saxi- fraga sarmentosa. Versche bladeren en stengels van deze plantin een mortier gewrevengeven een saphetwelk een merkwaardigen in vloed heet uit te oefenen op de gehoor organen. Een droppel er van genas patiën ten van eene doofheid, die hun lang had belet hunne studiën te vervolgen. Een treffend geval moet zich in 1840 in het Seminarium te Macao bij een jeugdigen Chinees hebben voorgedaan. In Engeland zijn onlangs verscheide ne gevallen van loodvergiftiging bij naai sters waargenomen. De bij het gewicht gekochte zijde was sterk met loodsuiker bezwaard, zooals, naar men weet, de donker geverfde zijde 100 en meer pet. van haar gewicht aan de metaalzouten heeft te danken. In de nu voorgekomen gevallen hadden de meisjes door het afbijten van draden lust gekregen in den zout- achtigen smaak daarvan, en tengevolge daarvan den afval in den mond gehouden en fiksch gekauwd. Volgens het Fad. zalzooals wij ver wachtten, het huwelijk van prinses Hendrik met prins Albert spoedig worden voltrok ken, en het echtpaar zich te Warschau vestigendaar de prins den Russischen dienst niet wenscht te verlaten. Luidens de statistiek, door den in specteur van het krankzinnigenwezen hier te lande, dr. J. N. Ramaer, bekend ge maakt, bedroeg het aantal der in de 15 Nederlandsche gestichten voor krankzin nigen op 1 Januari 1883mannen 2285, vrouwen 2382, te zamen 4667 personen, en op 1 Januari 1884mannen 2362 vrouwen 2416, te zamen 4778. Het grootste aantal verpleegden in 1883 was te Meerenberg (922) dan volgt 's Herto genbosch (624); het kleinste aantal was te Nijmegen (5.) Te Coudewater bevonden zich 603, te Utrecht 429, te Amsterdam 151, te Delft 317, te Deventer 247, te Dordt 244te Franeker 222te 's-Hage 188te Maastricht 74, te Rotterdam 222, te Zutfen 468 en te Berkel 73. In 1883 werden opgenomen 1093, ver pleegd 5760, niet hersteld ontslagen 122, hersteld ontslagen 402, terwijl er overleden 458. Zeer geheimzinnig blijft de gevangen genomen Cunningham omtrent de dynamiet- ontploffing te Londen. Hij kon of wilde zelfs geen naam van eenen kennis opgeven, en bleef zwijgen over hetgeen hij sedert November eigenlijk in Engeland heeft uitgevoerd. Aan zijne hospita in Scarbo rough-street heeft hij verteld dat hij „reizi ger" was, zonder echter te melden waarin en voor welke firma. Zijne achterhoudend heid en aarzelingen voerdennaar men 1 weet, tot zijne aanhouding in den Tower op den namiddag der ontploffing. In een nader onderzoek vond de politie aanleiding den beklaagde gevangen te houdenzij bevond dat deze herhaalde malen in den Tower was geweest en zeer wél bekend moest zijn met de localiteit. Ook ontdekte men eenen gids voor den Tower in de bagage des beschuldigdendoch overigens behelsde deze geenerlei verdachte zaak: geenen brief, geene aanduiding hoegenaamd. Eene belangrijke vondst door de inspec teurs Jarvis en Merline, bij een tweede onderzoek, door hen in de zeer overvloedige kleedg des beklaagden bewerkstelligd, heeft de zaak geheel te zijnen nadeele gebracht. In eene kous ontdekten zg een percussie- slagpijpje, gelijk gebezigd wordt bij helsche machinesom dynamiet te doen ontploffen. Dr. Dupré heeft het pijpje onderzocht,, en bevonden dat het inhoudt 92 percent knalkwiken 8 percent chloorzure potasch. Het pijpje is van koper, ongeveer een Eng. duim' latig, en het heeft de dikte eens potloods. Andermaal is te Londen een persoon in hechtenis genomendie van medeplich tig verdacht. In het „Militair blad" wordt door R. gevraagd om een krijgslied, geschikt om door jeugdige soldaten gezongen en begrepen te worden. De eischen zijn: marsch-temponiet te moeielijke melodie en gepaste woorden. „Onze verschillende oefeningenzegt de inzender, „laten zeer goed toe, tus schen de bedrijven door of bij huiswaarts keeren, op een opwekkend lied te laten aanheffen." Het is zeer te hopen dat de Heer R. moge slagen. In ons land heeft voor zoo ver wij ons herinnerenniemand ooit zich op dat gebied toegelegd; van daar dat de liederendie wij door onze soldaten hooren zingenin den regel alles behalve mooi zijn en van zeer weinig goeden smaak getuigen. Gezang, vooral vroolijke en goede zang, doet bij lange marschen de vermoeienissen en ontberingen vergeten,, wisselt de eentonigheid af en draagt veel bij om onder den troep een goeden geest te brengen. Als eene bijzonderheid wordt ge meld, dat zich in de Friesche wouden, de leeuwerik reeds heeft doen hooren. In de tuinen der hoofdstad wordt de meerl gehoord. Gewoonlijk rekent men, dat de mensch 's morgens vroeg het sterkst is. Maar volgens de onderzoekingen, welke een Duitsch geneesheer, Dr. Buch, met den dynamometer van Mathieux gedaan heeft is juist het tegendeel het geval. Volgens Dr. Buch is de spierkracht 's morgens bij het opstaan het geringst. Zij vermeerdert na het ontbijt en bereikt haar toppunt na het middageten. Zij vermindert in den namiddag (Dr. Buch rekent naar de Duitsche etensuren) en vermeerdert weer een weinig na het avond eten om dan gedurende den nacht weder af te nemen. Voor werkliedenvoetreizigers enz. kunnen die uitkomsten van veel belang zijn. Niet overmatige arbeidsinspanningen bij goede voeding, doet de spierkracht meer toenemen dan weinig werken. Dit bleek ook uit proefnemingenwelke Powarnin met 115 personen in een gesticht te St. Petersburg genomen heeft. Mej. Jeanne De Groot, die het Rotterdamsche tooneelgezelschap verlaat, heeft zich verbonden aan het gezelschap van den heer Van Lier. Ook mevrouw Van der Berg, van het nationaal tooneel te Antwerpen, is door den heer Van Lier geëngageerd. Een verre boodschap. Een raadslid van Wijmbritseradeeldie voor eenigen tijd zonder eenig bericht zijne woonplaats had verlatenheeft thans uit Dakota in Amerika geschreven, dat hij zijn ontslag als lid van den gemeenteraad neemt. De onvermijdelijke wanklank bij heuglijke feesten blijft ook na het groote ijsfeest te Leeuwarden niet uit. Er is trouwens reden toe, als we mogen ge- looven wat aan het A. Hbld. bericht wordt, nl. dat er door de Friesche mededingers, nadat de Engelschen eenmaal afgereden waren, ergerlijk geknoeid is. Het laatste 7 a 8-tal zoo staat er heeft dood eenvoudig de prijzen onderling verdeeld en bij loting uitgemaakt, wie de winnaar zou zijn. Dit is een harde waarheiddoch ze dient te worden openbaar gemaaktte meer omdat de rijders zelf zich niet schaamden er openlijk voor uit te komen. De dag van Woensdag heeft wel vol-

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2