De tooneelspeelster was zeer verschrikt; zij begreepdat zij een krankzinnige vóór zich hadmaar zij hield zich bedaard en opende de deur van een aangrenzende kamer, waar een vriendin op haar wachtte. Zoodra die dame zich vertoonde begon de jonkman aanstalten te maken om heen te gaan, onder een vloed van verontschuldigingen en met de verzekeringdat hij nog wel eens terug zon komen, als de juffrouw alleen was.« Zijn adres gaf hij zonder aarzelen optoen de dames daarnaar vroegen. Zoodra hij vertrokken waB, gingen de actrice en hare vriendin naar de politie, om aangifte van het gebeurde te doen. Het aangewezen adres bleek juist te zijn. De zonderlinge moordenaar werd daar gevonden. Hij is de zoon van aanzienlijke ouders en nog slechts 16 jaren oud. De arme krankzinnige blijft bij zijne verklaring, dat hij de tooneelspeelster moet vermoorden Hij gaf voorheen geen aanleiding tot het vermoeden, dat zijne geestvermogens ge krenkt waren. N. v. d. D. Te Weenen is dezer dagen weer een dierentemmer het slachtoffer van zijn be roep geworden. In het circus Renz aldaar werd de dierentemmer Seeth door de wilde dieren, waarmee hij een voorstelling gaf, aangevallen, en vóór men hem te hulp kon komen, verscheurd. Nabij Titusville, in de Yereenigde Staten van N. Amerika, is door 't laten springen van een rotslaag een petroleum- rivier aan 't licht gekomenwelke langs een steile helling afvloeit. Nadat men ze naar bekkens heeft geleidlevert ze 9000 barrels per dag, veel meer dan èen der tot hiertoe bekende bronnen. Te Etten (N.-B.) kwam iemand op het bureau van den burgerlijken stand aangifte doen van de geboorte van zijn eerste kinddoch deelde met tranen in de oogen mededat het kindje reeds was overleden. Het werd daarom in het re gister van overledenen ingeschreven. Den volgenden dag echter verscheen hij ander maal op het bureau met de mededeeling, dat zijn kind niet dood wasmaar leefde. Er zal alzoo nu eene overschrijving moeten plaats hebben. Bij Malaga heeft weder een noodlot tige aanvaring plaats gehad. Het Fransche stoomschip Tonquin is daar, bij een zwaren mist, in botsing gekomen met een ander Fransch schip en onmiddelijk gezonken. Van de bemanning kwamen 24 personen om het leven. Acht en dertig werden gered. In de Italiaansche stad Cosenza is een huis ingestort. Tien personen werden bij dat ongeluk gedood en veertig anderen gewond. Verschillende winkeliers te Arnhem hebben zich tot een voorloopig comité gevormdten einde in eene vergadering de middelen te beramenom de uitbreiding van den coöperatieven winkel van Eigen llulp aldaar tegen te gaan. Vrijdagmiddag is de heer C. Over- mars R. C. geestelijke alhier, die reeds sedert eenigen tijd ongesteld was en nu voor herstel naar 's-Hertogenbosch zou gaan, in de wachtkamer van het Centraalstation te Amsterdam plotseling doodgebleven. Het lijk werd naar de Boompjes-kérk op het Rokin vervoerd. De luohtreiziger Godard ontving op zekeren dag den volgenden brief: Waarde heer Godard Ik heb gedroomddat ik vleugels had. Mijn eerste beweging bij het ontwaken was u te schrijven. Wilt gij mij mede- nemen bij uw volgende opstijging? Ik heb een massa verhalen, die de dames niet willen hooren en die ik den vogels wil toevertrouwen. Geheel de uwe Tiieopiiile Gautier. Godard stemde toe en de reis werd vastgesteld. Op den bepaalden dag ver scheen Gautier niet en Godard vertrok zonder hem. Bij terugkomst vond hij een tweeden brief. Waarde heer Godard, Ik heb er nog eens over gedacht; de heer Scribe zou zich beklagenindien ik mij boven hem wilde verheffen. Neemt 't mij dus niet kwalijk. Theophilf, Gautier. De hoofdcommissaris van politie te 's Gavenhage verzoekt namens de moe der opsporing en opzending van Elisabeth de Ruiter, 17 jaren, geboren te Leiden, laatst wonende in het Haagsche Bosch, Paviljoen no. 9, bij H. Reigers, waar ook hare moeder woont, lengte middel matig voorhoofd laaghaar dikblond en van voren gekroesd, wenkbrauwen blond en ineenloopend, oogen groot en blauwneus dikmond en lippen gewoon, tanden gaaf en klein, kin lang met een putje in het middenaangezicht ovaal kleur blozend, postuur gewoon; zij heeft in elk oor 2 gaatjes voor oorbellen klee ding: zwarte japon met strook op den rok en tunique, donker blauwe regenmantel, zwarte schako-hoed met zwarte strik en zwarte veertjes, lage schoenen; haar on dergoed zijnde een hemd3 rokkenwaar van 2 wit en 1 rood en een rood flanel len broek is gemerkt E. d. R. Zij is sedert 18 Febr. jl. verdwenen en heeft bij zich een zwart lederen taschje en eenig geld, misschien wel f 100. Eene vrouw te Amersfoort ging dezer dagen voor eenige minuten buiten hare woning, en liet hare drie kinderen bij een gevulde waschtobbe achter. Toen zij terugkeerdevond zij een der kinderen een aanvallig tweejarig meisje, doodop den grond liggen. De kleine was in de waschtobbe gevallen en verdronken. Een 5-jarig zusje had het levenloos daaruit getrokken, terwijl het oudste kind, een 9-jarige jongen, van het gebeurde niets had opgemerkt. Een welgesteld koopman te Parijs, die eenigen tijd geleden een lief, jong vrouwtje had getrouwdkwam onlangs op een onge woon uur thuis en bemerktedat zijn vrouw, toen hij binnenkwam, verlegen een papier, dat zij in de hand had, onder haar kleedje trachtte te verbergen. Hij vroeg haar, hem dat papiertje te laten zienzij weigerde. Het kwam tot een hevigen twist en eindelijk haalde de man razend van jaloezie, een revolver te voor schijn dreigde zijn vrouw te zullen neer- sohieten als zij bleef weigeren, hem het papier te laten zienen toen zij nog niet aan dien eisch voldeed, bracht hij die bedreiging ten uitvoer. De arme vrouw vielernstig aan de heup gewond, neder. Haar echtgenootdie meendedat hij haar gedood had, sprong wanhopig uit het venster van de derde verdieping. Hij werd zwaar gewondmet de beide beenen en den rechterarm gebroken van de straat opgenomen. En het papier, dat aanleiding tot het vreeslijk voorval gegeven had, bleek bij onderzoekeen modemaakstersreke ning te zijn. Volgens aanduidingen, heeft zich den lsten Haart jl. door oplichting meester gemaakt van 100 meter ongebleekt katoen de soldaat-milicien van het 7de regiment infanteriein garnizoen te Amsterdam Nathan Waterman, 21 jaren, lengte 1.67 meteraangezicht ovaalvoorhoofd plat oogen grijsneus grootmond gewoonkin rondhaar en wenkbrauwen zwartknevel wassendkleur tanigkleedingburgerlijk of met kapotjas en schako. Na het stuk katoen te gelde gemaakt te hebben, is hij spoorloos verdwenen. Opsporingaan houding en bericht wordt door den com missaris van politie der 2de sectie te Am sterdam verzocht. Een paar dagen geleden zoo verhaalt men hield prof. Gunning in de Schotsche Zendingskerk te Amsterdam eene voordracht voor de leden der Nationale geheel-onthoudersvereeniging. Twee jonge dames kregen een toegangsbewijswaarop de naam van den redenaar vermeld stond. Zij kenden den weg niet goed, en al zoekende zien zij boven eene deur staan «Vergunning." Gevonden roepen ze uit. Zij treden de tapperij binnen en vragen of de heer Gunning er zou spreken. Tableau. De tapper maakte zich erg boos en ver wees hen met dreigend gebaar en een paar liefelijke woorden naar het heiligdom aan de overzijde. In Lausanne heeft men in de gerechts- zaal een buitengewoon schouwspel gehad. Op het oogenblik dat de president der rechtbank een beschuldigde diens verkeerd gedrag voorhieldnam deze een revolver uit zijn zak en legde op den president aan. Het schot ging af, echter zonder den voorzitter te treffen. Een der deurwaarders wierp zich op den beschuldigde om hem zijn wapen te ontrukken. Hij loste nog twee schoten, en dezen keer drong een kogel in den rug van een tweeden deur waarder, terwijl ook de andere aan den arm gekwetst werd. Ten laatste ontrukte deze den moordenaar het pistoolwaar mede hij hem een slag op het hoofd gaf. Onder een sterk escorte werd de beschul digde weggebracht. Te voren had de president anonyme dreigbrieven ontvangen. Aan het vaderland wordt medege- F deeld, dat de heer Van der Putten, directeur der Haagsche broodfabriekvolstrekt geen plan had om te vluchten. Nadat zijn ontslag hem bekend was, vertrok hij op verzoek van den heer Tripels naar Maas tricht om met dezen te spreken over het oprichten van eene brood- en meelfabriek te Luik. Beiden zijn daarop van Maastricht naar Luik gegaanen na daar de zaken te hebben afgedaan, vertrok de heer V.d. P. naar Brussel, terwijl hij zijn adres bij den heer T. achterliet. In het hoteldoor hem opgegevenbevindt hij zich nog onder toezicht der politie. De directeur der brood- en meelfabriek was ook penning meester der „Louisa-stichting" aldaar, in welke betrekking hij een bedrag van ruim 30,000 onder zijn beheer had. Bij onderzoek is geblekendat de gelden aanwezig waren, en het beheer daarover op uitstekende wijze was gevoerd. Te Deventer kreeg een schipper met zijn knecht hevige twistde schipper riep de hulp der politie in om den knecht van boord te doen verwijderen. Nauwelijks was de politieagent op het schip gekomen of de schippersknecht ging naar hem toe en duwde hem overboordwaardoor hij in het Overijselsche kanaal viel. Hij werd er spoedig uitgehaald en in een naburige loods gebracht, waar hij verpleegd werd. In dien tijd bracht men den woestaard achter slot en grendel. Aan het pariculier schrijven uit Atjeh geplaatst in het D. v. N. ontleenen wij het volgende: Nog altijd blijft een groot deel van ons publiek gekant tegen ons terugtrekken en ziet geen heil in de afsluiting. Even groot is het deel dat zich schouderophalend afvraagt of de kolonel niet alles op het spel zet door zijn vertrouwen te schenken aan mannen als Toekoe Baït c. s.die allen indertijd min of meer verraderlijk, althans vijandig tegen ons gezag zijn op getreden. Ik voor mij geloof niet aan dat blinde vertrouwendat kolonel Demmenie den Atjeher heet te schenken. Wel heeft het. er den uiterlijken schijn van, doch het zou in strijd zijn met het karakter van dit legerhoofd. Ook geeft het feit, dat een zoontje van Toekoe Baït en die van andere hoofden op des kolonels erf verblij ven en daar van een betrekkelijk ontwikkeld in lander in de eerste beginselen van lezen, schrijven en rekenenenz. onderricht ont vangen, en dat die spes patriae bij een heusche behandeling niet uit het oog verloren worden, stof tot nadenken. Een verzoek van Toekoe Baït om zijn spruit bij zich te nemenbeantwoordde de kolonel steeds met het betoogdat het voor jongens van dien standvoor zonen van hoofden en aanzienlijken nuttig en noodig is buiten het tumult van den oorlog te leven en zich die kundigheden eigen te maken, welke hun later in de voor hen w eggelegde be stemming zoo zeer te pas zullen komen. Hony soit qui mal y pense! Verscheidene kometen zullen, naar de sterrenkundigen voorspellen, in dit jaar worden waargenomen. Eerstdaags wordt de naar Enke genoemde komeet zichtbaar; in April een der periodieke kometen van Tempelen in Juli of Augustus de komeet, die in 1858 door Tuttle ontdekt werd. -Naar aanleiding van het te Parijs aanhangige proces tegen Dr. Watelet, die vervolgd wordt wegens het schenden van beroepsgeheimenomdat hij, ter bestrijding van valsche geruchten den waren aard van Bastien Lepage's laatBte ziekte open baar maakteherinnert le Soir een tragisch geval van voor 30 jaren. Een aanzienlijk geneesheer te Parijs, Dr. Delpeoh, ontving de aankondiging van het aanstaand huwelijk der dochter van een zijner vrienden met den Heer X een patiënt van hemdie een afschuwelijke kwaal had. Hij begaf zich onmiddelijk naar X, bezwoer hem van het huwelijk af te zien en dreigdeals de verbintenis niet binnen acht dagen was afgebroken de kwaal waaraan X leed aan den vader van diens verloofde bekend te maken, welke plichtnaar hij meendeboven beroepsgeheimen ging. X weigerde, en verklaarde den dokter te zullen dooden als deze zijn bedreiging volvoerde. Een week daarna was de dag van het huwelijk reeds bepaald. Maar toen de aanstaande bruidegom 's avonds bij zijne bruid kwam, werd hij door haren vader ontvaDgen die hembuiten zichzelven van woedesmade lijk de deur wees. De dokter had hem het geheim medegedeeld. Den volgenden morgentoen Dr. Delpech bij het gasthuis in zijn rijtuig staptewerd hij door den jonkmandie hem stond op te wachten, doodgeschoten. De moordenaar stelde zich zelf in handen der politie, en de gezworenen van het crimineel gerechtshof spraken hem vrij. HAARLEM, 10 Maart 1885. De commissie van het Museum voor Kunstnijverheid heeft, teneinde de boek en plaatwerken van het Museum bij de werklieden die de Kunstnijverheid beoe fenen meer bekend te maken besloten: onder leiding van den Conservator in de boekerij van het Mnsenm des Zondags van 10-12 uur 'smorgens afzonderlijke kunstbeschouwingen te houden voor Litho- graphen, Meubelmakers, Decoratieschilders, Kunstsmeden enz. Dien tengevolge zal de bijeenkomst voor Lithographen den 15 dezer plaats hebben. Zij die deze wenschen bij te wonen moeten van toegangkaarten zijn voorzien die bij de Erven Loosjes kosteloos te ver krijgen zijn. Op aanvraag bij den portier zal thans het publiek in de gelegenheid zijn om gebruik te maken van de Telephoon, ge plaatst aan het Station van de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij alhier. Tegen be taling van 25 ets kan thans ieder zich aldaar in onmiddelijke betrekking stellen met de geabonneerden. Ongetwijfeld be wijst de Nederl. Bell- Telephoon-Maat- schappij hiermede het publiek eene ge- wichtigen dienst. Door de Haarl. Tramwaij Maatsch zijn in het jaar 1884 482.401 personen vervoerd.De opbrengst bedroeg ƒ43 896.023 Het materieel bestaat uit 10 wagens en 34 paarden. In den nacht van Zondag op Maandag is G. Visser, oud 34 jaren, vroeger ma kelaar te Beverwijk, voorloopig in hech tenis alhier wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, uit het Huis van Arrest ontvlucht. Men vermoedt dat de ontvluchting des nachts ongeveer 121/2 ure heeft plaats gehad. De gevangene zat a la pistole en heeft zich door een raam zonder tralies ter hoogte van ongeveer 10 meter verwijderd en met een lijn gemaakt van het onderstel van zijn ledikant, naar beneden laten zakken. In een tuin van eene aangrenzende woning aangekomen heeft de vluchteling gebruik gemaakt van een trapje, waarmede hij op een dak kwam. Met hulp van een ladder, uit gemeldan tuin medegenomenis hij op de daarnaast gelegen plaats gekomen en door een poort, uitkomende in de Breesteeg, bevond hij zich op vrije voeten. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 11 Maart 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Min. Binn. Zaken goedk. besluit meisjesschoolboekhouden. 2. Id. Ged. Staten machtiging on voorziene uitgaven. 3. Id. id. bericht ontvangst ver orden. tot wering van het verkoopen van schadelijke eet- en drinkwaren. 4. Voorst. B. en W. opzichter Gasverlicht. 5. Id. id. zaak bruggeld. 6. Id. id. Barrevoetesteeg en Gasthuishofje. 7. Rekest L. A. C. Victor gasleiding naar Zuiderhout. 8. Rapport Commissie bezwaarschriften, op appt. Ged. Staten bezwaar schrift M. Brieve. 9. Id. id. op bezwaarschriften. 10. Rapport Comm. fin. rekest J. Wijkhui zen en rekesten J. Pander en J. Bering, tapijtklopperijen. 11. Id. id. P. C.Andréde la Porte aankoop grond. 12. Id. id. reken. Bank v. Leen. 13. Id. id. id. kamer van koophandel en fabrieken. 14. Verslag opzichter gasverlichting. 15. Verslag Barbaragasthnis. 16. Rekest Dr. Prins VisserArts: 17. Voorstel B. en W. adres afdeeling Haarlem en omstreken Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en adres geneeskundige armencommissie. 18. Id. id. adres vereeniging tot bevordering der volksgezondheid.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3