Nieuwsberichten. jongens uit NeerboachZou hun treurig oordeel juist zijn? Ge spreekt van een oordeel, ge bedoelt een indruk. De brief is geschreven zes weken na hun aankomst. Hoe kan men in zoo korten tijd over land en volk oordeelenIs bet uw overtuiging, dat men verhuizing naar Transvaal mag aanbevelen? Voorland- bouwers, die eenig kapitaal meebrengen, ja. Voor personen die niets bezitten is het raadzaam nog wat te wachten. De slapte in handel en bedrijf doet zich ook daar gevoelen, 't Is geen nationale, maar universeele kwaal. Zouden industrieele ondernemingen daar kans van slagen hebben? Ongetwijfeld. Maatschappijen die met kennis en een flink kapitaal werken, zouden daar in menigen tak van nij verheid, maar bovenal in de ontginning van den ongelooflijken mineralen rijkdomgroote winsten kunnen maken. Ge weet echter, dat de Nederlandsche kapitalisten daar voor geen oog hebben. In de zitting van 19 Maart heeft de Tweede Kamer Hoofdst. VII B. der Staatsbegrooting Fiaticieënaangenomen met 63 stemmen tegen 1, die van den heer Rutgers van Rozenburg. De Kamer wilde geen politiek votum uitspreken van daar deze glorieuze afloop. Later, wanneer de door den Min. toegezegde voorstellen aan de orde komenzal over het beleid van' den heer Grobbée de vier schaar gespannen worden. Vooraf was verworpen een amendement van de Kom missie van Rapporteurs tot vermindering van den post: traktementen der ambtenaren aan het Departement met, 1750, ver worpen met 45 tegen 17 stemmen. De Min. heeft medegedeeld, dat het nieuwe model muntbiljetten is vastgesteld, en dat ze tot kleiner bedrag dan nuen geleidelijk zullen worden uitgegevenook wanneer zilverontmunting niet noodig mocht zijnwaarvoor voorloopig geen vrees behoeft te bestaandaar 't goud in grooter bedragen hierheen vloeide, thans reeds tot een bedrag van 32 milioen. In de muntkwestie, meende Z. E. moet het Goevernement een afwachtende houding aannemen. Na eenige diskussie is met 34 tegen 30 stemmen besloten, het voorstel van den heer Schepel en dat tot wijziging der Vestingbegrooting niet thans, maar na het Paaschreces te behandelen. Het algemeen debat over Hoofdst. VIII Oor lognam nu een aanvang. De heer Kiel- stra wees op onderscheiden mogelijke bezuinigingenvooral wat betreft de pensioen-regeling en bevordering der offi cieren. Ook de heer Schimmelpen- ninck v. d. Oye achtte bezuiniging wen- schelijk, en met name drong hij aan op inkrimping van het Kazerneeringplan. Hij vond organizatie der levende strijd krachten urgent, onafhankelijk van grondwetsherziening. De heer Clercx brak een lans voor de paardenartsen. De heer Reuther protesteerde tegen de invoering van persoonlijken dienstplicht en verlenging van den diensttijd der na tionale militie. Hij had ook overwegend bezwaar tegen de oprichting van den artil- jerie-kurzus te Delft. In de avondzitting voerde de heer Rooseboom op scherpen toon ernstige grieven aan tegen het beleid van den Min. v. Oorlog, die, volgens hem wel beginselen hadmaar wiens be ginsel was, zijne beginselen niet in toe passing te brengen. De Min. had in zijne memorie van beantwoording verklaard geen enkel wetsvoorstel te zullen indie nen Spreker vroegof dit nog 's Mi nisters meenig was na de verwerping der motie-Borgesius. De Min is lid geweest van het Anti-dienstvervanging-bond: waar om stelt hij geen ontwerp voor tot her ziening der militie-wetop persoonlijken dienstplicht gegrond, die ook zonder grondwetsherzienig is in te voeren? Waar om kon de Min. niet voorstellen, dat alle miliciëns na vijfjarige dienst bij de schutterij werden ingedeeld? De Min. beklaagde zich over den onheuschen toon, door den vorigen spreker aangeslagenen beantwoordde hem met eene verwijzing naar de ingediende Grondwet. Mocht grondwets herziening ondoenlijk blijkendan zou de Min. toonen,dat de organizatie der levendige strijdkrachten hem geenszins onverschillig is. Den heer Reuter antwoordde de Min. dat de instelling van militie-officieren bij het leger niets zal praejudicieeren op de kwestie van den persoonlijken dienst plicht.De heer Fabius vond het vreemd, dat de heer Rooseboomdie toch bij de algemeene beraadslagingen betoogd had, dat alles thans bij de grondwetsherziening moest achterstaan, nu bij den Min. aan drong op herziening der militie- en schut terij wet. De heer Rooseboom antwoord de, dat hij wel voor verbetering der levende strijdkrachten grondwetsherziening nood zakelijk achtte, maar daarom nog niet meendedatzoolang die herziening niet is tot stand gekomen, geen voorstel tot invoering van den persoonlijken dienst plicht kon worden gedaan. Nadat nog onderscheiden sprekers gerepliceerd had- nenwerden de algemeene beraadslagin gen gesloten. In de zitting van Vrijdag werd aan de Kamer medegedeelddat de herziening der Kiestabel ingekomen en naar de Landsdrukkerij verzonden was. Het debat over Hoofd. VIII werd voortge zet. Met 36 tegen 27 stemmen werd aangenomen een amendementom de ver hooging voor de bevordering van een kommies tot hoofdcommis bij het Depar tement te schrappen. Verworpen werd met 38 tegen 31 stemmen een amende ment van den heer Kielstra, om op te heffen de bevelhebbers in de militaire afdeelingenmaar met 44 tegen 25 stem men werd aangenomen het amendement van den heer Rooseboom tot opheffing van 3 bevelhebbers en benoeming daaren tegen van kommandanten van de nieuwe Hollandsche Waterlinie en van de stelling van Amsterdam. Met 49 tegen 17 stemmen isop dringend verzoek van den Min. van Oorlog, de kamer teruggekomen op haar besluit van den vorigen dag, om de behandeling der Vestingbegrooting uittestellen. De Min. meende, dat wat daarin mocht praejudicieeren op het voor- stel-Schepelbij amendement kon worden uitgelicht. De Min. heeft overgenomen een amendementomtengevolge van het gevallen besluit tot opheffing van militaire bevelhebbers, het aantal adjudanten der bevelhebbers met één te verminderen. Geschrapt is de post voor een amanuensis bij de officiers-weduwen kas. Door de heeren Huber en van Kerkwijk werd ge protesteerd tegen de aanbesteding betref fende de fundeeringen der militaire ge bouwen te Utrecht, als praejudicieerende der kazernenbouw en schendende het bud getrecht der Kamer. De Fransche senaat heeft geluisterd naar Jules Ferry's raadgeving en het budget voor 1885, zooals het door de kamer is vastgesteld, aangenomen. Een conflict is alzoo gelukkig vermeden. Volgens den Mêmorial diplomatique zou de hertog van Edinburgh na zijn terugkomst uit Berlijn met een zending belast worden naar Petersburg. Naar men gelooft zal de Afghaansche grenskwestie met onderling goedvinden geregeld wor den en kunnen beide regeeringen tot geen overeenstemming komendan zal de keizer van Duitsehland zijne goede diensten aan bieden, die Rusland en Engeland gaarne zullen gebruiken. Tot heden zijn 159 personen dood en 51 levendwaarvan later twee stierven, uit de mijn bij Camphausen opgehaald. Er worden nog 14 mijnwerkers vermist. Volgens een particulier telegraphisch bericht aan de Cref elder Zeitung zijn gis teren 120 personen verongelukt, die bezig waren met de lijken uit de mijn te halen. Wijlen de heer Mr. J. P. Amers- foordt, te Haarlemmermeer, heeft zijne bibliotheek, benevens eene verzameling mineralen, vermaakt aan de Rijks-Land bouwschool te Wageningen. Uit Amsterdam wordt het vol gende gemeld Op den hoek van Gravenstraat en ge- dempten Voorburgwal werd 11. Zaterdag te 12 uren precies een sigarenwinkel ge opend, welks eigenaar had bekend ge maakt dat de eerste tien personendie voor een dubbeltje of meer sigaren bij hem kochteneen kistje met 100 sigaren cadeau zouden ontvangen. Gelijk te wach ten was, stonden er reeds te 11 uren honderden te wachten. De politie moest in vrij aanzienlijken getale de orde hand haven. Daar speelt het op den Damtoren 12 uur, en denkt de schare binnen te dringendoch heel leuk wordt zij door de politie tegengehouden, die allereerst zelf van het snufje profiteerde en daarna aan een paar personen met phantasie- hoeden toegang verleende, die dan ook triomphantelijk met een kistje sigaren uit den winkel terugkwamen. In het laatst uitgekomen Politieblad komen onder de gesignaleerde personen niet minder dan 160 voor, welke door verschillende kantongerechten wegens open bare dronkenschap tot boeten of gevan genisstraf zijn veroordeeld. Er zijn onder dezen ook vele vrouwen. Het gerechtshof te Brunswijk heeft een arbeider die een man vermoordde en de vrouw van zijn slachtoffer die hem tot die misdaad aanzettebeiden ter dood veroordeeld. Men verwacht met belang stelling of de Regentschapsraad van het recht tot gratie gebruik zal maken. De overleden hertog deed dat bijna nooit. Een nieuwe machine voor het let-1 terzetten dat tot dusverre niet goed machinaal kon worden gedaan is nu uitgevonden door den Zweedschen werk tuigkundige Lagerman, hoofd-ingenieur der vermaarde lucifersfabriek te Jonköping. Met dit werktuig moet een manna eenige oefening, 7000 8000 letters per uur kunnen zettenterwijl een geoefend letterzetter met de hand gemiddeld 1500 letters in dien tijd kan zetten. Men heeft groote verwachtingen van de nieuwe machinezoowel voor de werk lieden als voor de patroons. Maar het zal in de praktijk moeten blijken of zij beter voldoet dan de overige werktuigen van dien aard. Lagerman heeft ook werktuigen uitge vonden, waardoor men in zijn fabriekte Jonköping 1,100.000 doosjes lucifers per dag kan vervaardigen. Hij werkte 5 jaren aan zijn letterzet- machi ne. Tijdens het verblijf van den Koning en de Koningin te Amsterdamzal het Prinsesje in de Residentie blijven doch daags vóór het vertrek van H. H. M. M. naar het Loonaar Amsterdam vertrek ken om van daar met hare ouders naar het Loo te gaan. Iemand uit Nederweert die in de vorige week vijf dagen celstraf moest ondergaan, had bij het verlaten der ge vangenis geen enkelen knoop meer op zijn jas. Toen de cipier hem naar de reden daarvan vroeg, kwam hij tot de bekentenis, dat hij, een hartstochtigen lief hebber van „pruimen" zijnde, vóór hij naar de cel was gegaan stukjes roltabak met zwarte stof had overgetrokken, die als knoopen op zijn jas had gezet, en ze in de gevan genis achtereenvolgens had afgesneden, om de aldaar verboden waar op deze wijze toch te kunnen genieten. Door de marechausée van Kerkrade is arresteerd en gevankelijk overgebracht een bekende der justitie, die zich ditmaal heeft schuldig gemaakt aan diefstal met inbraak. De ontvreemde voorwerpen, zijnde een zilveren horloge met ketting, een gouden doekspeld en eene broek werden nog in zijn bezit gevonden. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen te Ferrara plaats gehadbij een wedstrijd in het duivenschieten. Een der arme duiven streek in plaats van op te vliegenop de tribune nederwaar zich een groot aantal toeschouwers bevonden, en een der mededingenden loste in zijn ijver, zonder aan het gevaar te denken twee schoten van zijn geweer op den vogel. Het gevolg was dat vijftien per sonen, waaronder verscheidene dames, door de hagelkorrels licht gekwetst en twee anderen ernstig aan de oogen gewond werden. Men staakte toen natuurlijk den wedstijd terstond. Uit Middelburg schrijft men Daar de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier de leerlingen van den mo dernen predikant Sibmacher-Zijnen niet als leden wil aannemenheeft het onder zoek naar hunne bekwaamheid heden plaats gehadin tegenwoordigheid van den ker keraad te Veere, waarop onmiddelijk de bevestiging is gevolgd. Aanstaanden Zon dag worden zijna overbrenging der ker kelijke attestaties aan de gemeente alhier, als nienwe leden voorgesteld. Het springen van lampeglazen begint meestal met een barst aan het bovenge deelte, die zich dan van lieverlede naar beneden verlengt, tot het glas in stukken valt. Deze ervaring heeft een fabrikant te Berlijn op het denkbeeld gebrachteen driehoek van koperblik te maken die met de punt naar beneden in het glas wordt gehangen. Zoowel met eene petroleum- als met eene gaslamp werd daarmede eene proef genomeneene ware vuurproef. De vlam werd namelijk zoo hoog mogelijk opgedraaiden vervolgens door het open zetten van deuren en vensters het glas aan eene ijskoude luchtstrooming bloot gesteld. Deze proef werd weken lang her haald zonder dat de glazen sprongen terwijl zij bij eene tegenproef, zonderde genoemde beschutting, in scherven spron gen. De fabrikant heeft daarop zijne uit vinding ten dienste van het algemeen ge steld. Het toestelletje, dat te Berlijn slechts 10 pfennige kost, is reeds in ver scheidene landen ingevoerd en voldoet al gemeen. Te Lyon,zijn biljetten aangeplakt, onderteekend„Dynamiet en petroleum waarin de commune verheerlijkt wordt en de revolutionnairen van alle landen worden uitgenoodigdom haren val door alle geweldige middelen te wreken. Een der aanplakkers is aangehouden; het bleek, dat hij niet wist wat er opstond en eerst den vorigen dag te Lyon aangekomen. Ook te Bastia op Corsika zijn roode papieren op de muren geplakt, met de woorden: „VIva la commune diParigi!" Het standbeeld van Napoleon I was geheel met die biljetten overgeplakt. De politie arresteerde te Bastia vier verdachte Ita lianen. De prins van Wales, diens zoon en de hertog van Edinburgh zijn in Berlin aangekomenwaar zij door den kroonprins en de kroonprinses van Duitsehland met een hunner dochters aan het station wer den ontvangen. De ex-khedive van EgypteIsmail pachazond 100 aan den lord-mayor van Londen voor het monument van Gordon. Tot de nieuwste uitvindingen uit Australië overgebrachtbehoort een regen machine die in tijden van droogte belang rijke diensten kan bewijzen. Deze uitvinding grondt zich op hetgeen de meteorologen na de beide laatste oor logen opmerkten. Hevige verstoringen in de atmosfeer volgden op het aanhoudend schie ten met het geschut. Het Australische werktuig heeft den vorm van een ballon met een aantal kleine gaatjes; daaronder is dynamiet aangebracht. Wenscht men regendan laat men den ballon op en op het oogenblik dat de dynamiet ontploft, valt een vruchtbare regen op de uitge droogde aarde. Welk een heerlijke toekomst voor den altijd klagenden landbouwer nu hij regen en droogte in zijn macht heeft. M"e Van Zandt is na een korte afwezigheid op het tooneel in Parijs teruggekeerd. Warm werd zij door het publiek toegejuicht, maar voor den ingang verdrong zich een menigte die geen al te vriendelijke gevoelens voor de canta- trice aan den dag legde en zelfs dreigde in de zaal te dringen om haar uit te fluitenwat de politie belette. De vrede is evenwel weer tusschen het Parijsche opera-publiek en de verwende chanteuse hersteld. Aangaande het onderzoek in zake den moord op B. Jansen te Wageningen, meldt mendat enkele getuigen in Willem Regeling den persoon hebben herkend, die Maandagmorgen bij het huisje van den verslagene te Wageningen is gezien. Hoewel Regeling thans zijn knevel had afgeschorenherkenden de meesten hem terstond. Hij zelf herkende ook den tram conducteur Jonker, en bekende Zondag en Maandag in den tram met dezen con ducteur te hebben gereisd. Hij blijft echter met de meeste kalmte de misdaad ontkennen en geeft vrij goede uitleggingen aan bezwarende bewijzen, welke tegen hem worden aangevoerd. Het bloed aan zijn handwenkbrauwen en kleeren isnaar hij opgeeft, veroorzaakt door een ketting, bij het instappen van den tram. De opgaaf, waar hij van Zondag op Maandag heeft vertoefd kwam niet overeen met die van de getuigen. Tegen heden zijn op nieuw verschillende personen gedagvaard uit Wageningen en Bennekom. In laatstgenoemde plaats heeft Regeling naar een barbier gezochten in een winkel een horlogeketting gekocht en '2% centsstukken gewisseld. De officier van Justitie te Arnhem ver zoekt dringend opsporing van het van den verslagene vermiste zilveren horloge, En- gelsch model, gladde kast. Op de wij zerplaat zijn in plaats van cijfers de letters Simon Wiessem. Voor het fonds ten behoeve van het gedenkteeken van Gordon is nu een som van p. st. 8.500 (f 102.000) aan bijdragen ontvangen. De familie Gordon zon het, met alle waardeering voor het plan van het hos pitaal te Port Said, meer in den geest van den overledene achtenals men zijne nagedachtenis eerde door een gesticht om verwaarloosde knapen tot nuttige leden der maatschappij op te voedeneen doel, waarvoor de overleden held altijd veel ijver betoonde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2