lichting, werd het amendement om ƒ25.000 nittetrekken voor eene subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Hoofdstuk IX werd daarop met algemeene stemmen aangenomen, en toen was Hoofdstuk X Kolonieënaan de beurt. De eerste spreker was de heer Cremer, de deskundige afgevaardigde van Amster dam die krachtig aandrong op wegneming der belemmeringen voor de suikerindus trie op Java, vooral door opheffing van uitvoerrechten. De heer des Amorie van der Hoeven wilde wel tegemoet komen aan de bezwaren der suikerfabriekanten, maar achtte hun eischen overdreven. - De Hoorn8che afgevaardigdeW. van Dedemwas dit niet met hem eensen verklaarde vóór dit Hoofdstnk te zullen stemmenin afwachting van eene regeling der financieele verhouding met Indië. De heer Rutgers v. Rozenburg drong aan op intrekking of wijziging eener Indiesche verordening, die zoogenaamd pandrecht toekende op te veld staanden oogst. De heer Keuchenius was tegen opheffing van de uitvoerrechten en suikerakcijns. De heer v. Gennep was er sterk vóór. In de avondzitting richtte de heer Brantsen v. d. Zijp eenige vragen tot de Regeering betreffende de weigering van koncessieën tot onteigening van kolenmijnen op de Oostkust van Borneoen daarna beant woordde de Min. v. Kol. uitvoerig de verschillende sprekers. Ten aanzien van de door den heer Rutgers v. Rozenburg besproken verordening betreffende het pand recht op te veld staanden oogst verklaarde de Min.dat zij een tijdelijk karakter heeft, en reeds gunstig heeft gewerkt. Ten aanzien van de suikerkwestie heeft de Min.naar hij meentzich op het juiste standpunt geplaatstdoor het voort bestaan der suikerindustrie op Java een algemeen belang te noemen. De Min. kon natuurlijk onmogelijk de toekomst der suikerprijzen bepalenmaar wel lag het op den weg der Regeering, de gegevens te verzamelen om te onderzoekenof de produktiekosten der suikerindustrie al of niet toelatende thans op haar drukkende lasten te bestendigen. Mochten de uit komsten blijken vermindering dier lasten noodig te makendan zouden voorstellen in dien geest worden gedaanwaarbij altijd het belang, niet van enkele industrieelen, maar der industrie op den voorgrond zou staan, en dan zou afschaffing der uit- vvioAioolitouaio in liet bclaug Vel Ll alle industrieelen, daarbij in de eerste plaats in aanmerking komen. De heeren Cre mer, van Gennep en Keuchenius repliceer den nu nog, en daarna werd Hoofdstuk X, met algemeene stemmen aangenomen. Even zoo werd goedgekeurd Hoofdstuk XI (Ok- ivoorziene uitgaven.) In de zitting van Vrijdag werd het ontwerp tot wijziging der Drankwet behandeld. Bij het algemeen debat over dat ontwerp spraken de heeren v. d. Peltz v. Houten en Clerck hun af keuring over die wet uit, als noodelooze beperking der vrijheidzonder gunstige werking vermeerdering van den sluikhandel, en leidende tot wetsontduiking. De heer Goeman Borgesius de vader dezer wet kwam met vuur daartegen op, en beweerde, dat de wet wel gunstig werkte. De Min. van Binnenl. Zaken stemde dit onvoorwaardelijk toe. Paragraaff 2 van het wijzigings-ontwerp (overbrenging bij den Koning van de machtiging, thans bij Gedeputeerde Staten berustende, om overschrijding van het maximum tot ver gunning toetelaten)werd verworpen met 25 tegen 19 stemmen. Een amende ment van den heer de Beaufort en eenige andere ledenom vergunning toe te staan voor gekombineerde neringen buiten de gebouwde kom der gemeentenwerd ver worpen met 41 tegen 33 stemmen. Een amendement van den heer v. Houten om toe te staan het schenken van drank door banketbakkers en konfituriers, werd verworpen met 42 tegen 34 stemmen. In de avondzitting werdop aandrang van de heeren v. d. Feltz en Corver Hooft de op art. 17 voorgestelde wijzi ging (drankverkoop aan kinderen) door den Min. van justitie teruggenomen. Het nieuwe art. 21, door de Reg. voorgesteld (in beslagneming van vatenfleschen enz.) werdop aandrang van de heeren Goekoop en v. d. Kaay verworpen met 44 tegen 18 stemmen. Langdurige en levendige beraadslagingen werden gevoerd over de overgangsbepaling (art 28 der Drankwet). Amendementen werden daarop voorgesteld door de heeren v. d. Kaay, Clerck en Goekoop, die door den Min. van Binenl. Zaken krachtig bestreden werden. De Voorzitter wiens bizondere geschikt heid voor het praesidium zich in deze aangelegenheid niet openbaarde stelde nn voor de beraadslagingen te verdagen tot den volgenden ochtend. Velen keurden dat krachtig af, maar het voorstel werd toch aangenomen met 44 tegen 16 stem men, nadat de Voorz. had medegedeeld, dat er nog een ingrijpend amendement was voorgesteld. De rechterzijde was nog al rumoerig bij deze gelegenheid. Zaterdag werd het debat over de drank wetwijziging voortgezet. De Regeering wijzigde het artiekel betreffende de gekom bineerde neringenin dien zindat na 30 April 1885 verkoop van sterken drank in gekombineerde neringen niet anders geschie den mag dan in gesloten flesschenkannen of kruiken, doch zonder beperking van de hoeveelheidzoodat de eischdat minstens 3% deciliter moest verkocht worden hier door vervalt. De heer v. d. Kaay trok nu zijn amendement in, en het ge wijzigd amendement Clercxom den be- staanden toestand voor gekombineerde ne ringen nog met twee jaar te verlengen, werd verworpen met 36 tegen 24 stemmen. Eveneens werd verworpen met 34 tegen 26 stemmen een amendement van den heer van Houten, om den bestaanden konfi turiers en banketbakkers die thans daar toe het recht bezitten, vrijheid te geven, om sterken drank te blijven schenken. De geheele drankwetwijziging is aange nomen met 46 tegen 4 stemmen. Ingekomen is het ontwerp tot aanvulling der Middelenwet. -De Kamer is op reces gescheidenwaarschijnlijk tot 5 Mei. Onder de vaandelsdoor de Britsche troepen bij het laatste gevecht op de Soeda- neezen buit gemaakt, draagt een het op schrift; „Van den Mahdi, den waren Godsprofeetwie onder deze banier zal vechtenbehaalt de overwinning." Bittere ironieBeklagenswaardige slachtoffers van een godsdienstigen dweper of bedrieger? Boven beschrijving wreed en bloedig is het gevecht op Zondag geweest; man tegen man vocht verwoed voor het leven in de Zareba, waar de Engelschen ontkennen het niet zy door de Arabieren overrompeld werden. Bedaard en gerust aan het werk, hoorden de manschappen opeens een alarmkreet en weerklonk te- gelyk het bevel der officierenStand to your arms men! Nauwelijks was het kommando opge volgd, of daar vertoonde zich reeds aan alle zijden een drom van zwarte, schreeu wende vijanden die geen twijfel aan hun belangrijk aantal overlieten. Daarop kwam een verschrikkeiyk stampen en trappelen van de transport-dierende kameelen, paarden en muilezels, die de verwarring nog ontzettender maakte. Dank zy de voorbeeldelooze krijgstucht en den ridder lijken moed der Engelschen stond men pal en wierp de Arabieren na een moord dadige worsteling terug. Talloos zijn de voorbeelden van edelenzelfopofferenden moed door officieren en soldaten aan den dag gelegd, maar de Arabieren staan in dit opzicht niet by hen ten achter. Jonge Arabieren, nog meer kinderen dan mannen, vrouwen vochten als tijgers tegen de Christenhonden, die vijanden van den heiligen Mohammed Ahmed. Zoo groot was het fanatisme der ongelukkige be drogenen datwanneer de Britten hun gewonden van het slagveld haaldende gekwetste opstandelingen, overal bloed sporen nalatendmet den speer in den mond hun aanvielen of hinkend op ge broken beenen op hen afkwamen. Vreeselyk was de nacht na het ge vecht de diepe stilte werd slechts afge broken door de kreten der gewonde Ara bieren buiten de Zareba, terwyl de En- gelsche soldaten hun werkhet omhakken der boschjes rond de Zareba, sprakeloos maar waakzaamieder oogenblik gereed vuur te gevenvoortzettenduitgeput door een marsch en een bloedigen stryd op een heeten dag. De bleeke stralen der maan en het electrische licht der schepen op de reede bescheen een afschu - welijk schouwspeloveral lagen de lijken der vyanden dicht opeengehoopt over de vlakte. Het angstgehuil der kameelen en paarden vermengde zich met het gekerm der gewonden. Een onafgebroken eentonig roepen ver hoogde de verschrikkingen van den nacht. Het was een doodelyk gewonde Arabier, die vroom geloovig den naam van Allah door de lucht liet weergalmen, op eenigen afstand door een kameraad met denzelfden kreet beantwoord. Een verpestende lucht vervulde de atmosfeer. Met dankbaarheid verwelkomde men het eerste zachte schyn- sel aan de oosterkimme. Met het daglicht keerde de bedrijvigheid weer, maar welke treurige bezigheid. Troepjes werden uit gezonden om te zien, of er nog dooden of verwonden uit bet Engelsche leger op de vlakte lagen en om de overal verspreid liggende wapenen bijeen te zamelen. Daar na gingen anderen uit om een graf te graven voor de lyken der dapperen, die hun leven opofferden. Waarvoor? Niet de heilige plicht der vaderlands liefde joeg hen in de armen des doods niet de enthousiastische waan voor een hervormer der wereld verzachtte hun laatsten levensstrijdzy werden gezonden om een vreemd land van een zoogenaamden heilige te bevrijen of om den inboor lingen opstandelingen noemt men ze een Christelijk bestuur op te dringen, of om den Egyptischen bondshou- ders ten koste van hun bloed een grooter dividend in den zak te brengen. Te Sangattein het Fransche depar tement Nauw van Calais is een kind van vijf maanden 's nachts in zijn wiegje door ratten aangevallen. Toen de ouders, door het geschreeuw van den kleine ont waakt, hem te hulp kwamen, zagen zy een ratdie aan den rechterarm van het kind knaagde en een andere die op het gezichtje wilde aanvallen. De ratten gin gen toen onmiddelyk op de vluchtmaar de kleine is zeer ernstig gewond. Aangezien ouders en voogden in den regel weinig bekend zyn met de voor waarden en tijdstippen van toelating van jongelieden by het instructie-bataljon te Kampen en daardoor dikwijls zeer lang op een plaatsing moeten wachtenkan het wellicht nuttig zynmede te deelen, dat door toevallige omstandigheden in April en Mei vele vacatures by die inrich ting zullen komen. Het recht van uitgavevan 1 April a. s. af, van De Amsterdammer, Dag blad voor Nederland en van De Amster dammer, Weekblad voor Nederlandwordt in eerstgenoemd blad te koop aangeboden hetzij te zamen of afzonderlijk. Volgens een telegram van den civie- len militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorighedengedagteekend 9 dezer had zeven Februari een gevecht plaats in de IV Moekims; de vijand werd verdre ven. Kapitein H. M. Buijskes kreeg een schot door de dijéén mindere sneuvelde, en drie werden gewond, waarvan twee zeer licht. In het Landbouwblad van Antwer pen wordt een middel aanbevolen om de bloesems der ooftboomen tegen vorst te beveiligen. Dit bestaat hierin dat men het bloeien der boomen zoolang tegenhoudt tot er geen nachtvorsten te vreezen zijn. Te dien einde spreidt men des winters by vriezend weer, als de grond terdeeg bevroren is, eene dikke laag ruige mest rondom de boomen en men verwijdert die niet voor en aleer men geen nachtvorsten meer heeft te wachten. Al de andere boomen zullen reeds bloeien als de boomen met mest omgeven nog geen enkele bloem vertoonen. Wanneer men dan de mest wegneemt, zullen de bloemknoppen zich te sneller ontwikkelenweldra in vollen bloei staan en later met overvloedig ooft prijken. Uit New-York meldt men, dat de onrust in Panama opgehouden heefthoe wel de opstandelingen nabij de stad ge legerd zyn. In de rivier de Roer, te Roermond is Maandagmiddag een zevenjarig knaapje in den diepen stroom gevallen. De schoen maker J. H. Haldemans zag het gevaar enofschoon hij niet kon zwemmen sprong hy toch terstond te water en had het geluk den drenkeling te grijpen en behouden aan wal te brengen. Dezer dagen zyn te Villefanched Aveyron van veertig kinderen die ingeënt werden negen binnen de vier en twintig uren na die kunstbewerking overleden. Het feit heeft groot opzien gewekt, en men verwacht met verlangen de uit komsten van een onderzoek dat ingesteld wordtom de oorzaak van die plotselinge sterfgevallen op te sporen en zoo noodig, verdere ongelukken te voorkomen. In geheel Groot-Britannië zoo schrijft men uit Londen heeft Zaterdagavond en Zondagmorgen een hevige sneeuwstorm gewoed. In den omtrek van Portsmouth was de storm het hevigst. Te Londen begon het 's morgens te 5 uur te sneeu wen en in een paar uren lag de sneeuw hier en daar een halven voet hoog. Reeds te tien uren echter begon het hard te dooienen daar de Londensche wet voor schrijft dat elk burger het trottoir vóór zyn huis moet rein houdenwaren weldra honderden arme drommels met schop en bezem in den weer om een extra duitje te verdienen. In een minimum van tijd was- het tramwegverkeer weer herstelden in den namiddag was er in heel Londen bijna geen vlokje sneeuw meer te zien. Zekere heer Nicaise, eergisteren te Gent overleden, heeft zyn geheele vermogen, ten bedrage van ongeveer 1 t/s millioen fr. aan de stad Gent vermaakt, onder ver plichting van het stichten en onderhouden eener ambachtsschool voor jongens. De heer Nicaise was in de vorige week naar Gent gekomenen had aldaar den burgemeester een bezoek gebrachtom hem mondeling mede te deelendat hy zich ziek gevoelde en zeker sterven zoumaar hem persoonlijk zij n voornemen nog wilde kenbaar maken om zijn vermogen aan de stad te vermaken. De erflater schijnt er dus nog aan getwijfeld te hebben, of de erfenis wel aanvaard zou worden. Van den Resident der Westerafdeeling van Borneo is het volgende telegram ont vangen gedagteekend 8 dezerControleur Mampawa (F.) Van Braam Morris bij hernemen buitenwerk Mentidong gesneu veld; buitenwerk geslecht. Mampawa-dajaks handelend opgetreden jdoodden verscheidene Chineezen. Vrouwen en kinderen vluchten naar kustplaatsen. Zal Soengei Poeroen bezetten. AfdeeliDgs-commandant 5 dezer met vijfde bataljon naar Mandor. De slachtoffers van het mijnongeluk te Saarbrücken 175 in het geheel laten 141 weduwen en 416 kinderen na. De mijn Camphausen is rijkseigendom en de Staat zal iets voor hen doen. L. 1. Maandag nam een Duitscher, die »voor 't gemak« zonder bagage reisde in het Hotel Adrian te Amsterdam zijn intrek. Zyn zeer bijzondere naam was Meyer. Gisteren zocht hij in een goud- en zil ver magazy n aldaar eenige fraaie horloges met niet minder fraaie kettingen uit, met opdracht die aan zyn logement te doen bezorgen, opdat hieruit eene keuze zou kunnen gedaan worden. De magazijnhouder bracht ze zelf, en daarop ging de Duit scher aan het kiezen. Hij stak de twee duurste met een paar kettingen er aan in de zakken van zijn vesten vertelde er bydat hy ze toch nog even aan zijn moeder wilde laten zien. De magazijnhouder was onnoozel genoeg in dezen aan ieder ander dan aan winke liers bekenden strik zich te laten vangen, en toen hij eindelijk tot nadenken kwam, was de vlugge Duitscher natuurlijk reeds lang de straat op. De portier had hem zien vertrekken tot nog toe is de vreem deling niet teruggekeerd. En ook het zoeken aan de twee spoorwegstations is zonder gevolg geblevenzoodat men ver moedt, dat hij deze reeds gepasseerd is. Aan de Vereeniging voor Lucht scheepvaart is door Fonvielle medegedeeld, dat door den bevelhebber van het Engel sche leger in Egypte aanvrage is gedaan om drie luchtballons, ten einde de vij andelijke troepen te kunnen gadeslaan. Het verkrijgen van gas is de grootste moeielijkheid doch het zal gemaakt wor den te Soeakinen in honderd buizen elk door een man gedragenvervoerd wor den naar de plaats waar de ballon moet opgaan. De St.-Ct. No. 71 bevat de statuten der »Vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel te Haarlem.® Te Monthey, in het Zwitsersch kanton Walliserlandheeft zich eene ver eeniging gevormdwelke ten doel heeft houders van herbergen en wijnhuizen die hnnne gasten goede en onvervalschte spijzen en dranken voortzetten met prij zen te beloonen en openlijk bekend te maken. De Parijsche politie heeft nog 23 medeplichtigen van de onlangs gevatte dieven in handen gekregen. In het geheel zijn nu 63 leden der dievenbende gevat en men is nog anderen op het spoor. Zij moeten in het geheel ongeveer 200 nach telijke inbraken en diefstallen gepleegd hebben. Het officieus orgaan van Bismarck, de Norddeutsehe Allgem. Zeit. verklaart j over de oorlogsberichten uit Engeland met betrekking tot Afghanistan„Men vergeet

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2