Een soldaat te Groningen nam her haaldelijk kleeren laarzenhorloges, enz- van zijne kameraden weg. Toen hij een nnrwerk bij een horlogemaker te koop aanbood, werd hij gearresteerd. Te Zutfen kreeg een dertienjarige jongen van een cavallerie-paard znlk een slag tegen het hoofd dat hij bewusteloos neerviel en in zorgwekkenden toestand verkeert. Jeanne I.orettede moordenares van den Japanschen zaakgelastigde Saknrada, is ernstig ongesteld. Het gerechtelijk be slag, op hare goederen gelegd, is opge heven. Mr. D. S. van Emden te 's Gra- venhage zal als haar advocaat optreden. De prins en prinses van Wales zijn met hnn zoonprins Albert Victor dins dagavond om kwart over zes over Holy head naar Dnblin vertrokken. Volgens de N. R. Ct. zal tot gou verneur der mil. academie worden benoemd de overste Berends van den generalen staf, en wordt de generaal Scheidtler List te Amsterdam gepensioneerd. Te Antwerpen is dezer dagen tus- Bchen twee broedersin tegenwoordigheid van hun moedertje, een twist ontstaan, waarbij de een een mes en de ander een nijptang tot wapen had. Die de nijptang hield bracht zijn broeder een slag bij het oog toe, doch bekwam zelf een steek in de borst. De gevolgen van deze opwelling van drift zijn: een ten doode geschokt moedertjeeen zoon verslageneen andere zoon gevangen wegens moord, een wan hopige vrouw en vijf kinderen, die met den verslagens alles verloren. In de groote kerk te Görz(IUyrie) ontstond Zondag door een valsch gerucht van brand groote verwarring. De Aarts bisschop werd omver geworpen en een aantal andere personen werden in het ge drang gewond. Volgens sommigen zou het gebeurde niet aan een misverstand maar aan boos opzet te wijten zijn. Een stoomtram-ongeluk heeft in de Engelscbe stad Bury plaats gehad. Daar viel een der wagens [omver en twintig daarin gezeten personen werden ernstig gewond. Een jong telegraafbode te Long Branch (Ver. St.) is dezer dagen krank zinnig gewordenten gevolge van over matig cigarettenrooken. Volgens enkele geneeskundigen kwamen sedert het algemeen worden van het siga- retten-rookeneen aantal gevallen van een door dat rooken veroorzaakte krank zinnigheid voor. Het Gerechtshof te Amsterdam deed 11. Dinsdag uitspraak in de zaak van Jan Kraaybeschuldigd van poging tot op- zettelijken doodslag tegen zijne vrouw Alida R., dienstbode in het gesticht Meeren- bergen veroordeelde hemmet aanneming van verzachtende omstandighedentot een celstraf van 2 jaren. Een 21-jarige klerk op een pro- cnreurskantoor te Leeuwarden is in de Paaschdagen verdwenen, metachterlaiing van een ledige kaseen afscheidsbrief aan zijn patroon, benevens zijn portret. Het kasboek is niet te vinden, en, blijkens eene mededeeling in den brief, vóór de afreis verbrand. De gewezen Keizerin Eugenie zal eerstdaags een boek uitgevengetiteld „Eenige herinneringen uit mijn leven." Er moeten vrij opmerkelijke bijzonderheden uit den .tijd harer eerste kennismaking met Napoleon in voorkomen. Te München is dezer dagen een bier huis, het SchwanenwirthsJtaus ingestort. Gelukkig namen de 28 mensehendie er pratend en drinkend bijeen waren, door een voorafgaand kraken gewaarschuwd, nog juist intijds de vlucht naar buiten, zoodat het ongeluk geen menschenlevens kostte. Een der bedienden echter, die tusschen een paar balken beklemd geraakte, werd ernstig gewond. De dierentemmer Williams, van het Cirque te Parijs, heeft al zijn wilde dieren binnen eenige dagen verloren. Zij moeten vergiftigd zijn door vleesch van een ziek paard. In de Spaansche provincie Valencia heerscht een besmettelijke ziekte, welke reeds een aantal slachtoffers maakte- Vol gens sommige geneesheeren is die ziekte Aziatische cholera en volgens anderen een ziekte van minder ernstigen aard. Men I, zorge nu reeds maar zonder vrees voor het toepassen van alle middelen, waarmede, zoo als thans duidelijk geble ken isde gevaarlyke ziekte kan tot staan worden gebracht. Een hevige brand in een fabriek te Moskou heeft 19 menschenlevens ge kost. [Vijftien werksters, drie kinderen en een man zijn in de vlammen omge komen. Naar men uit Panama bericht, zijn thans in het door de opstandelingen ver brande Aspinwall 10,000 menschen zonder onderkomen. De schade wordt op 4 mil- lioen dollars (ƒ10,000,000) geraamd. In een der zalen van het Panopticum, daartoe doelmatig ingericht en verbouwd, werd gisteren de eerste in de rij der doorloopende Internationale Tentoonstel lingen van schilderyen en teekeningen geopend. De Belgische Regeering heeft uitle vering toegestaan van den gewezen direc teur der brood- en meelfabriek Van der Puttenwegens valschheid in geschriften en oplichting. Hij moet reeds uitgeleverd zijn. Te Boornhergum viel een meisje van 5 jaar van een wagenwaarvan de paarden op hol waren gegaan. Zij werd door de over haar heengaande raderen zoodanig gekneusddat zij na eenige uren overleed. Het was een eenig kind. Zekere V. ging Maandag een reis je met de stoomtram Wageningen Arn hem maken. Op de terugreis had hij, op de hoogte van Renkum gekomende on voorzichtigheid uit een der raampjes te gaan liggen, niettegenstaande hem her haaldelijk op het gevaarlyke daarvan ge wezen was. Toen de tram met volle vaart langs een der lantaarnpalen reed, sloeg zijn lichaam met zulk een geweldigen slag daartegen aandat hij geheel be wusteloos naar binnen werd gehaald. Hij is daarenboven inwendig zoo zwaar ge kneusd, dat men thans voor zijn leven vreest. De rijkskanselier deed in de Nord- deutsche Allgemeine de volgende dankbe tuiging opnemen: Berlijn, 4 April 1885. Naar aanleiding van mijn 70en ver jaardag en de naderende viering mijner SOjarige ambtsvervulling zijn zoo talrijke betuigingen van welwillendheid, in den vorm van gelukwenschen en feestgeschen ken tot mij gekomendat het mij helaas niet mogelijk isze allen persoonlijk te beantwoorden. Ik verzoek allen, die op 1 April mij vriendelijk bedacht hebben, mijn harte- lijken dank te aanvaarden benevens de verzekering dat de aangename en diepe indruk van zoovele en zoo rijke bewijzen der liefde mijner medebnrgers mijn leven lang niet uitgewischt zal worden. Von Bismarck. Over de Haagsche opera meldt de briefschrijver uit de Hofstad in de Arnh. Crt.na opgemerkt te hebbendat de opera slecht bezocht werd en er allerlei sterren van den eersten rang optraden, zonder dat de kosten goedgemaakt werden, wat menigeen den nitroep ontlokteHoe doet de kerelde directeur't toch het volgende. Eenige jaren geleden galmde een kermislied 't gansche land door met het volgend aardig refrein „Je kunt wel mooie kleertjes dragen, Als jij jouw huisheer niet betaalt". Desgelijks was ook de doodeenvoudige tactiek van de directie van de Haagsche opera. Er werden allerlei mooie en kost bare dingen gedaanmaarde dage- lijksche kleinigheden werden niet betaald. Artisten liepen zonder honorarium de arme koristen werden op half rantsoen van gage gesteld en moesten zich voeden met de hoopdat de andere helft nog wel eenmaal terecht zou komen. Zelfs de electrische verlichting, die hare glansen over de tableau's goot en de paarden en veldslagen verlichttedie den ouden taaien Charles VI voor de goede Hagenaars ver teerbaar moesten makengeschiedde zonder betaling. Thans heeft de leverancier van het electrisch licht de faillietverklaring van de slecht betalende schouwburg-maat schappij aangevraagd, en de arme artis ten zullen misschien genoodzaakt zijn tot het treurige spelen en compagnie, dat de oude Hagenaars zich nog maar al te goed herinneren. - Zondagmiddag is op de Utrecht- schestraat te Amsterdam een joDgen van omstreeks negen jaren die achter een i rijtuig liep en eensklaps uitweek toen juist een tramwagen voorbijging, door dezen overreden. De koetsier van den tram kon hem niet hebben zien aankomen en kon dus ook niet remmen. De ongeluk kige kleine werd naar het gasthuis ver voerd, maar was bij aankomst aldaar reeds overleden. Het Engelsch dagblad „the Times" bevatte dezer dagen een bericht uit Pekin dat tusschen Frankrijk en China nog wel door bemiddeling van Engeland de vrede gesloten is. 't Is voor de beide natiën te hopen dat deze mede deeling de waarheid behelst. HAARLEM, 10 April 1885. Bij Kon. besluit van G April zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrond-rechtbank te Haarlem Jhr. Mr. F. W. van Stijrum, advocaat en procureur alhieren Mr. A. A. Landcommies ter provinciale griffie van Noordholland, mede alhier. Volgens de Staatscourant b.edroeg het bevolkingscijfer der Provincie Noord holland op 1 Januari 1885 761.772 zielen waarvan te Amsterdan 366.660 en te Haarlem 45.619. De bevolking der Pro vincie is in 1884 toegenomen met 11.353, die van Amsterdam met 5334 en die van Haarlem met 1658 zielen. In de op 7 April gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering der com manditaire vennootschap der Haarlemsche Bankvereenigingfirma Teding van Berk hout en de Clercq is verslag uitgebracht over het jaar 1884. De winst- en verliesrekening wijst aan een winstcijfer van ƒ29.297,335 waarvan aan de aandeelhouders 7% pet. per aan deel van ƒ1000, waarop ƒ500 gestort, wordt uitgekeerd en de reserve verhoogd I. tot op ƒ52.848.70. In 1884 zijn geene verliezen geleden en de mindere winstvergeleken bij 1883, moet worden toegeschreven aan den lagen rentestand. Tot commissarissen werden gekozen de Heeren F. L. Kist en Mr. J. P. A. Teding van Berkhout. De Christelijke Vereeniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte alhier zal binnen kort weder eene belang rijke uitbreiding ondergaan. Het buiten verblijf „Meer en Bosch" te Heemstede is door de Vereeniging aangekocht en zal ingericht worden tot woning van den onlangs benoemden Directeur, Ds. Crentz- berg en tot verpleging van de mannelijke patiënten dienen. Het gesticht „Bethesda" in de Meesterlottenlaan zal uitsluitend gebezigd worden voor de vrouwelijke ver pleegden. Het gebouw op de Nieuwe Gracht wordt geheel als Diakonessenhuis ingericht ter wijl, mede onder het bestuur van Ds. Creutzberg, de opleiding tot diakenen op „Meer en Bosch zal plaats hebben. Donderdag 16 April des avonds zal de Directeur in het openbaar in de Janskerk zijne taak aanvaarden en geïnstalleerd worden door Dr. E. Barger. Een achtenswaardig ingezetene dezer gemeente, de heer Jhr. Q,. Hoeufftis op 45-jarigen ouderdom overleden. Hij was vroeger Marine-officier en van 1873 tot 1884 lid van den Gemeenteraad te Haarlem. Voor menige nnttige inrichting was de overledene een krachtige steun. Hedenmorgen had de begrafenis plaats. Tal van belangstellenden waren op de begraafplaats aanwezig. Bij de groeve herdacht de Heer A. van Stralen den overledene in zijn nnttigen werkkring als lid van verschillende inrichtingen, waarna de Heer M. O. de Kanter hem schetste als Marine-officier. Door den broeder des overledenen werden de aan wezigen namens de familie voor hunne belangstelling dank gezegd. Zaterdag 11 April wordt in het lokaal der Vereeniging „Weten en Werken" de Tentoonstelling geopend van Voorwerpen in vrijen tijd vervaardigd door personen uit den Handwerkstand. Naar wij verne men zyn een honderdtal voorwerpen in gezonden, waarbij sommige hoogst ver dienstelijke. Op Zondag 12 en 19 April is de Tentoonstelling geopend tegen betaling van 10 ets en men verwacht, bijzonder op die dagen, een druk bezoek. Woensdag 22 April wordt de Tentoon stelling geslotenen zal tot jlien datum dagelijks te bezichtigen zijn. Gedurende het jaar 1884 werden in de Stuivers Spaarbank van den Volks bond 5214 posten ingebracht tot een ge middeld bedrag van 1.3653612 andere posten bedroegen minder dan f 1. Het gemiddeld bedrag der 431 uitbetalingen beliep 1205. Het kapitaal groeide aan van f 5605,12 op 1 Januari tot ƒ7743.05 op ultimo December 1884. Het aantal in omloop zijnde boekjes op 31 December 1884 bedroeg 737. In de maand Maart jl. ingebracht in 427 posten f 602.33 en terugbetaald in 33 posten 451.53. Het geheele kapitaal der Stuivers Spaarbank is daarmede ge stegen tot f 8249.505. Het bestuur bestaat thans uit de H. H„ A. van der Voort Az. Voorzitter, W. D. Nolting penningmeester, A. C. de Koek Secretaris, C. J. M. de Wilde, G. C. Merens, P. J. ter Plegt, J. J. Worst, D. A. Braakenburg, F. Ilpsema Vine- kers, J. H. Koolhoven, A. P. Hoogh- winkel, W. Plaatzer van der Hull, C. van Cuyk, P. Harrebomee, H. Huijk- manG. de Koning AzG. v. Cittert Jb. v. Ek Jzn, C. Eekhout, Mr. A J. v. ThielTh. van WachtendonckJ. de Goeje. In het afgeloopen jaar zijn hier ter stede 212 perceelen gebouwd, waar onder 1 ziekenhuis, 1 verkooplokaal, 1 muziekzaal en 1 school van de Unie (scholen met den Bijbel). 115 huizen of perceelen worden in dat tijdvak ook verbouwd. Voorts werd een school ge bouwd voor openbaar onderwijs. LI. Donderdag avond zijn door de politie alhier aangehouden G. R. oud 21 jaren, die 11. Zaterdag avond in een tapperij 2 biljartballen had ontvreemd, en J. M. oud 16 jaren wegens diefstal van worsten in een spekslagerswinkel, waarvan hij op heeterdaad werd betrapt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7 April. J. Cohen en 8. Naar. S Apr.L G. v. d. Boogaard en C. S. Pkilippo. H. Meijer en H. G. Frölich. J. Brouwer eu D. Schoen.A. de Jong en J. Peeters. G. Coertse en G, Oudshoorn. H. Broers en W. Eisink. 9 April. D. Wesselinken J. M. Willems. P. Brinkman en A. M. Jung. A. R. W. Geij van Pittius en A. C. A. P. Blanken.F. J. Voorderhake cnM. M. Broekhuijzen. GETROUWD. 8 April. J. Verreijk en H. Steenken. C. B. de Laat en P. L. Cornet. F. J. Martens en W. C. Honing. N. Ter Horst en A. v. d. Heuvel. 9 April. J, Tekamp en H. E. Storm.H. J. Wichers enJ. G. Albarda. GEBOORTEN. 1 April. W. M. Schoppenhorst geb. v. d. Berg, z. 2. April. J. Willemse geb. Vol- bregt, d. M. v. Horiek geb. Homan, z. A. C. Broekhuijzen geb. Kamp. d.W. J. Akersloot geb. Pieleprat, z. W. C. Barger geb. Focke, d. W. Jansen geb. Velden, z. 3 April. G. van Halst geb. Rooijers, z. M. Clausing geb. v. Wees, z. M. Roeland geb. v. Leeuwen, d. E. Andréageb. Dant- zig, z. -- G. v. Ballegooij geb. Kuijt, z. H. Bosse geb. v. d. Vossen, d. E. C. v. Eeglien geb. Prins, z. 4 April. J. Blom- maert geb. Bouman, z. M. C. Steffens geb. v. Tongeren, z. W. C. v. Leersum geb. Freneij, z. J. de Brie geb. Smits, d. C. M. de Nobel geb. Immers,». 5 April. A. C. Lamers geb. v. Lieshout, z. A. C. Snijders geb. v. Hoof, z. A. Nelissen geb. Huel, d. 6 April. M. de Graal! geb Lindeman, z. N. Vlessing geb. Paarde- bek, d. A. v. Maris geb. Alders, d. A. Daneel geb. Jochems, d. A. C. Gie- bing geb. Giesken, z.J. H. Nobels geb. Kruijer, z. 7 April. M. E. Divendalgeb v. Hazebroek, d. A. M. Baumeistergeb Menke, d. M. Reith geb. Tegelaar, z. 9 April. A. de Vries geb. Kuiper, z. A. G. Voigt geb. Berkenkamp, z. OVERLEDEN. 1 April. A. Honigh, 16 j. kl. Houtweg. 2 April. J. C. v. Es, 3 md„ d. N. Kruis straat. II. M. Persoon, 5 md., d. 1. Heerenstr. J. M. Ruijfrok, wed. van J G. Umans. 45 j., 1. Lakenstr. J. C. van der Linden, 4 j., d. deWitstr. C. Kros, 7 j-, d. Brouw ersv. M. Koning, 65 j. wed. J. Veenstra, Spaarne. 3 April. E. v. d. Wensch, 82 j. 1. Heerenstr. P. A. C. v. Leeuwen, 5 j„ z. Vrouwenst. F. Dirks, 1 md., z. Meesterlottelaan. J Romp, 36 jOranjeboomslBen levenl aangeg. kind v. h. mannelijk gesl van J. de Goede. 1. Lakenstr. C. F. MoorhofT, 16 j., z. Bocrenst. B. v. Kessel, 89 j. Anthoniestr. G. v. Bilderbeek, wed. G. J. Meeuwig, 78 j., Doelstr. 5 April. P. v. Kroonenburg, 19 j. Gasthuisvest. LCWolffenbuttel, 43 jFrankenst.r 6 April. C. II. Heesemans, 2 j., d. Harmen- jansweg. S. Arets,90j„ wed C. Kuijken. BrouwersvFAJ vHoekelen, 6 md., z. PapentorenvestJhr. Q,. Hoeufït, 45 j. Kenaup. 7 April. J. Voigt,20md. z. k. Heerenstr. S. Slagter, 5 md„ z. Zijlstr. H. Soellaart, 21 j. Tulpenstr. J. J. Boesmans, 79 j. n. Groenmarkt. P. Boon, 43 j. Hooimarkt. W. vanGeuns, echtg. van H. T. Vermaas, 35 j. Oranjcbl.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2