"Van alles wat. N ieu wsberich ten onbewaakt oogenblik vijf van zijne appelen weg te moffelen. De koopman mist spoedig zijn vijftalliolt met een lawaai van belang den jeugdigen zondaar achterna, haalt zijne appeltjes uit de plunje van den cente- loozen langvinger te voorschijn en verhaalt onder de levendigste gebaren zijn weder varen aan elk die 't hooren wil. Niemand gaf den koopman ongelijk of den jongen gelijk, dat 's waar, maar iets is er in het geval toch niet in den haak. Er bestaat n.l. eene Zondagswetdie is gemaakt om nagekomen en ook om gehandhaafd te worden. Had nu de koopman de Zon dagswet nagekomendan zou hij niettot ontstichting van velen, Zondag aan Zondag zich het recht geven van met luider stemme zijne koopwaren aan de publieke straat nit te venten en werd de wet gehandhaafd door hen die dat behooren te doen, dan zou de man 't niet kunnen doen en ja, dan zou den jongen misschien voor de eerste maal van zijnleven, ook geen dief geworden zijn. Te Antwerpen bestaat het plan om ter herinnering aan Victor Driessens een standbeeld op te richten in de vestibule van den schouwburg, waar de tooneel- kunstenaar zijn lauweren won en bij ge noegzame deelneming ook nog een praalgraf te stichten op de plaats waar bij rust. Het „Driessens-Comiteit" richt een „op roep" tot allen, Belgen en Hollanders, die den begaafden man hebben bewonderd, om haar in de gelegenheid te stellen het schoone plan te doen verwezenlijken. Stuk ken en mededeelingen te zenden aan den secretaris Edw. van Bergen, Weststraat 21, Antwerpen. De schrijfster van The wide, wide World, Mej. Susan Warner, is dezer dagen in den ouderdom van 66 jaar overleden zij was eene Amerikaansche van geboorte. Mocht bij den niet onver dienden maar wel overdreven lofdie de dames de Groot bij haar eerste optreden te Amsterdam werd toegezwaaideen grap penmaker ook de opmerking aan den man brengen dat zoowel op het tooneel als in de maatschappij de Grooten de Kleinen verdringenthans brengt eene andere jonge dame, de kleine j uffrouw Groote met een klein woord, groote hulde aan de groote mevrouw Kleine. De woordspeling is niet onaardigmaar 't is in den regel niet goed om te veel op dat thema door te werken, wil men de grens die het geestige van het flauwe scheidt niet overschrijden, 't Zon b.v. erg laf zijn, als men nu Wilde zeggen dat „een rups" de plaats bekleeddeinder tijd door Jan en Martinne Nieuwenhuizen zoo roemvol ingenomenomdat toevallig de tegenwoordige voorzitter van 't Nut te Edam den naam draagt van A. H. D. Rups. ,.Ik ben dom", zei onlangs iemand tot mij bij het allereerste woord van kennis making en toen ik beleefdheidshalve tegen die kwalifikatie van 's mans geestvermo gens protesteerdekreeg ik te wetendat hij werkelijk Dom heette, en wel A. B. C. Dom. „Ik ben van tienen" zei een ander bij eene presentatie, waarop hij tenant woord kreeg: „ik ben van elven." 't Waren inderdaad de heeren van Tienen en Tétar van Elven die met elkander kennis hadden gemaakt. „Ik geloof, dat niemand grooter en zwaarder is dan onze nieuwe majoor" zei een officierdie het eerst met den pas aangekomen bateljons-kommandant had kennis gemaakt. „Ik ben toch vetter", beweerde daarop een luitenantwiens om vang niet meer dan middelmatig mocht heeten, omdat zijn naam inderdaad Vetter luidde. „Welke gom kan men niet in de winkels koopen vroeg, gisteren een andere uienboer en toen ieder het antwoord schuldig bleef, noemde bij het dorp „Hil- legom." Men weet het, dat de aardig heden omtrent namen onuitputtelijk zijn, maar 't wordt een flauw kostje als men er te veel van opdischt. Van iets an ders: We laten alle mededeelingen om trent oorlog, manslag, kindermoorden, leugenachtige courantenberichtendie den volgenden dag weer worden tegengespro ken enz. enz, met rust om eens een af schrikwekkend voorbeeld mede te deelen voor ouden en jongendie meenen dat het tot den tegenwoordigen goeden toon be hoort om zich overal te vertoonen met een fijn geslepen knijpbrilletje of, wat nog leelijker staat, met een lorgnetglas in één oog, 't welk de fatterige drager er van na de beschouwing van een of ander belangwekkend voorwerpgelijk een traan van weemoed laatnedervallen. Luis ter, 't is een ware geschiedenis Algemeene vroolijkheid wekten eens op een Zondagmorgen de bestellers uit een straat der Jozefetadt in Weenen. Waar men ook heen zagaan alle hoe ken van de straat stonden zij met hun roode petten en metalen nummers voor zien en tevens een monokei voor 't oog. Dit een der huizen trad een elegant ge kleed jongmensch, dat juist op het punt stond zich met den vereischten chic een monokei in het oog te drukken, toen alle bestellers met hun monokei gewapend zich rond hem schaarden en hem een stemmig „Goeden morgen, mijnheer Von Pall" wenschten. Bloedrood van schaamte en verontwaardiging verdween de jonge ling weer achter de deur, waar zijn vader hem den weg versperde en in plat Weener dialect hem toesnauwde. „Al moest ik ook iederen besteller in geheel Weenen een monokei koopen en bovendien een kwartje toegeven dan zal ik je toch wel dat grimassen maken met die glasscherven afleerenals al mijn praten niets uitricht." Zaterdagavond brachten de koning en de koningin het gebruikelijk bezoek aan den stadsschouwburg te Amsterdam. De koning was in admiraalsuniform en de koningin had een prachtig crème-kleurig zijden toilet aan, rijk met kant en bloe men versierd. H. M. was getooid met de diamanten, welke haar bij haar huwelijk als nationaal geschenk werden aangeboden. Zondagmorgen woonden de koning en de koningin de godsdienstoefening bij in de Nieuwe kerk, onder gehoor van den predikant De Graaff. Des namiddags reed H. M. met vierspan naar Artis en vervolgens door verschil lende straten der stad, o. a. door het Yondelspark en den Jordaan. Te 4.45 arriveerde de jeugdige prinses per Holl. spoor. Aan 't station was nie mand aanwezig dan de president-commis saris van den Holl. weg, de heer Wes- terwoudt, doch duizenden nieuwsgierigen stonden in rijen langs den weg, waar langs het koningskind naar het paleis zou worden gevoerd. Toen 't lieve wicht uit den trein ge dragen was, stapte het flink met vasten tredzonder dat het aan de hand behoefde gehouden te wordenover het perron voort en scheen zich om de menschen heel weinig te bekommeren. Aan 't paleis gekomen wachtte de koningin de kleine op, droeg haar zelf grootendeels de trappen op en verscheen H. M. met de prinses op den arm voor het raam waarop een duizendstemmig hoezee door 't luchtruim klonk. De vorstelijke familie heeft gisteren op den bepaalden tijd, ongeveer 11 uur, met de gebruikelijke ceremoniën de hoofd stad verlaten en is naar Het Loo ver trokken. Z. M. verzocht den burgemeester aan de burgerij H. D. dank te betuigen voor de blijken van gehechtheid, ook thans weder door hem en de koningin onder vonden, en schonk de algemeene armen f 2000. In de gevangenis te Leuven is Vrijdag morgen Armand Peltzer overleden. Zijn broeder Leon bevond zich aan het sterfbed. Mw. Peltzer en de kleine Ma- riette kwamen te laat om hem nog levend te zien. Donderdag bezocht de justitie uit Middelburg IJzendijke naar aanleiding van het gerucht eener wreede mishande ling, die op de kloosterschool dames religieuses met een driejarig jongetje voorgevallen zou zijn. Het ventje was tot straf met zijn zitdeel op de heete kachel gezet. Aan de weduwe van den hoofd conducteur Smeets, welke bij de onlangs plaats gehad hebbende botsing van twee treinen, op zoo noodlottige wijze het leven verloor, is door de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen een jaar geld van 450 en aan haar kind tot zijn 23e jaar een van ƒ150 toegekend. De predikant der Chr. Geref. Gem. te Lutten heeft Goeden Vrijdag jl. zijn huis verlaten en zwerft thans in de ge meente rond. Daar hij ook niet met Paschen is opgetredenzoo moet de kerkeraad hem voorloopig geschorst hebben, in af wachting wat het kl. bestuur verder zal doen. Een losgemaakte karbouw van de rijkslandbouwschool bracht Zaterdag mid dag Wageningen in rep en roer. Het dier holde als dol door de stratengevolgd door een talrijke menigte. Eindelijk ge lukte het om het woedende beest tot staan te brengen en te binden. De po gingen om het weer naar de boerderij der school terug te brengen, mislukten echter, zoodat men het heeft moeten af maken. De onderwijzer V. te Katwijk, die verdacht werd een kind zoodanig mis handeld te hebben, dat het aan de ge volgen ia gestorven, is thans weder op vrije voeten. Op eigenaardige wijze werd onlangs volgens het Indische nieuwsbladde Vorstenlander een dief, welken men op heeterdaad had betrapt, voor zijne oneerlijkheid gekastijd. Het geheele lichaam werd namelijk ingewreven met kenadoog- blareneen soort van brandnetel, die noch den dood noch eenige wonden ver oorzaken, maar wel de hevigste jeukingen en pijnen en dat gedurende minsten vier en twintig uur. Na de strafoefening lag de arme delinquent letterlijk te brullen van de ondragelijke pijn. 't Is te hopen dat dit krasse middel hem voor 't vervolg van oneerlijke handelwijzen zal doen afzien en voor anderen een afschrikwekkend voorbeeld moge geweest zijn, Omtrent den moord op den advocaat mr. Eugène van Oppen te Maastricht wordt nader gemeld: De moordenaar, Caesar Timmermans geheeten, is winkelier te Heerlen. Zijne grieven tegen zijn slachtoffer legde hij vroeger bloot in twee gedrukte geschrif- j ten. De verkoop van zijn huis dezer dagen heeft hem tot het noodlottige besluit ge bracht zijn langgevoeden wrok op den advocaat te koelen. Met grooten lof gewaagt de St James's Gazette van Majoor Frans van mevr. Bosboom Toussaint in het Engelsch ver taald door James Akeroydhet blad roemt de nieuwheid en originaliteit, waarmede de idee van het boek, op zichzelf niet nieuw, uitgewerkt is en vooral de behandeling der details. Gedurende den geheelen avond heerschte er Woensdag in de straten van Dublin groote opgewondenheid. De studenten der universiteit trokken door de stad onder het zingen van „God save the Queen" en hielden een vijande lijke manifestatie voor het huis van den lord mayor. Enkele scherm vctoeiingen vonden plaats waarbij de politie tusschenbeide moest komen. Donderdagmorgen bezocht de prins van Wales enkele zeer bevolkte wijken der stad, waar voor het grootste deel arbei ders wonen. Hij werd hier zeer koel ont vangen, doch men deerde of beleedigde den vorst niet. 's Morgens gaf de prins een levée in naam der koninginde prinses van Wales 's avonds een „drawing room" eveneens in naam van koningin Victoria. De heer Willem von Wrangel auf Lindenberg, te Utrecht, is met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd. Het Russische dorp Sfikuch, bij Derbentis door een aardbeving verwoest. Eenige dagen vóór de ramp had men er onderaardsch gerommel gehoord en een trilling van den berg gevoeld, waardoor een gebouw verzakt was. Een boerin, die 's nachts haar kind in slaap maakte, hoorde dat gerommel weder en voelde den grond schokken. Zij wekte haar man, deze waarschuwde de andere bewoners van het dorp en alle vluchttenmet achter lating van have en goednaar den Noord oostelijken kant van den berg. Nauwelijks waren zij daar op de begraafplaats bijeen, of de berg schudde heen en weder, en het dorp stortte in onder hevig geraas. Daarna werd alles weder rustig Bij onderzoek bleek dat de berg in tweeën gespleten is, en dat het eene gedeelte ongeschonden is gebleven, terwijl het andere vol kloven en scheuren is. Het dorp met het vee en alles wat de inwo ners bezaten ligt onder de neergestorte steenbrokken begraven. Vijfhonderd Atjehers met hunne vrouwen hadden verzocht in den Kraton te worden toegelaten om op de graven te bidden en dit verzoek werd ingewilligd onder voorbehoud dat de lieden ongewa pend zouden zijn. Toch wisten zij de noo- dige wapens binnen te smokkelen en deden aanstonds zoo brutaal mogelijk een aan val op de wacht aan den Kraton. Gelukkig werden de verraders teruggeslagen, zoodat zij vluchtten met achterlating van zeven lijkenmaar niettemin roofden zij nog twee geweren. Ons kostte het negen gewonden, waaronder een sergeant. De dader van den dubbelen moord te Pest, (op een vrouw en een 12-jarig meisje gepleegd) is nu in handen der politie. Het is een jonkman van goeden huizeeen gewezen minnaar van de vrouw. Hij heeft bekenddat hij zijn vroegere geliefde uit wraakzucht doodde en verder het meisje, omdat zij hem niet verra den zou. Bij Kon. besluit van 27 Maart is een nieuwe regeling vastgesteld van het examen voor de akte van hoofdonderwij zer. De examens zijn gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het schriftelijke loopt in één dag af, en is beperkt tot schrijven, Ned. taal, re kenen, aardrijkskunde, vaderl. en alge meene geschiedenis en wiskunde. Het mondeling wordt tenminste 14 dagen later gehouden hoofdelijk, behoudens afwijking in enkele gevallen en duurt 2 dagen. Zij die volstrekt onvoldoende bevonden wor den in de Ned. taal en rekenenworden zonder stemming afgewezenin alle an dere gevallen heeft stemming plaats. De vroeger vastgestelde schaalvoor de waar deering der kennis van de kandidaten verplichtend voorgeschrevenis verval len. De paedagogiek met al hare onder- deelen en de eerste beginselen der schei kunde zijn als examensvakken verdwe nen. Elke commissie zal bestaan uit min stens 7 ledenhun worden twee plaats vervangers toegevoegd. Zijdie zich aan eenig bedrog bij het examen schuldig maken worden terstond afgewezen. Het gebruik van boekenuitgezonderd loga- rithmentafels is verboden. Uit 's- Gravenhage wordt in de N. R_ Courant van Woensdag gemeld De Bagijnenstraat was Dinsdag avond laat het tooneel van eene verschrikkelij ke gebeurtenis. Een jeugdig militair, K, sprong of dit moet het onderzoek der justitie nog uitmaken werd geduwd door de ramen van een bovenvertrek van eene woning, en kwam in zulk een toestand op straat terecht, dat zijn on middellijke overbrenging per brancard naar het hospitaal noodzakelijk wis, en mei to ui zijn leven vreest. De woning werd op de tweede verdieping bewoond door een paar vrouwen van verdachte zedenbij wie K. op bezoek schijnt te zijn geweest, terwijl hij tengevolge van eene of andere reden later naar beneden op de eerste verdieping is gevlucht. Den volgenden' dag is onder een grooten toevloed van menschen, meest bewoners uit het kwartier, de vrouwspersoon, die vermoed wordt den militair uit de eerste verdieping van hare woning op straat te hebben geworpen, van het politie-com- missariaat onder een sterk geleide naar het nabij gelegen hospitaal overgebracht, ten einde met den verwonde te worden geconfronteerd. Te Maccarese, in de Romeinsche Maremma, heefteen bloedig gevecht plaats gehad tusschen een aantal kolenbranders en veldarbeiders. De politie die naar de plaats gezonden werd, vond daar 2 doo- den en 19 gewonden, en nog 2 andere zwaar gewonden werden later in het gast huis gebracht. Er zijn 40 personen in hechtenis genomen. In navolging van alle groote steden van Italiëheeft thans ook Oostenrijks- hoofdstad tot de oprichting van een lijk- oven besloten. Waarschijnlijk zal het model worden gevolgd van het crematorium, dat thans te Florence wordt gebouwd. Zondagavond vervoegde zich bij eene familie te Rotterdam een persoon, die het voorkomen had van een neger en gebroken Hollandsch sprak. Hij zeide dat een 10-jarig jongeheer dadelijk met hem moest medegaan. Dewijl die jongeheer in derdaad wel eens bij die familie des Zon dagsavonds op visite wasofschoon niet juist ditmaal, begaf de Heer des huizes- zich naar benedendoch de persoon was toen inmiddels verdwenen. Men vond dit eenigszins verdacht, weshalve aan de politie werd kennis gegeven van het geval en door deze het publiek tegen een her haling wordt gewaarschuwd. Men vermoedt tevens, dat de persoon geen neger was, doch zich zwart had gemaakt en gebroken Hollandsch sprak om zich onkenbaar te maken. Bij de politie te Ede is aangifte ge daan van een brutale aanranding. Zeke re v. d. H. werdtoen hij 's avonds van

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2