amendementen had aangenomen, amen dementen o. a. op Hoofdst. V. waar de Min. tegen was, en dat voor buiten gewone werken op deze begrooting meer voorkomt dan bet tekort bedraagt. De Min. van Fin. verdedigde zijn beleid. Met ijver streeft hij naar herstel van 't financieel evenwicht Afgezien is van het plan om de tabak onder den vorm van akcijns te belasten; maar eene belasting op tabak blijft nog steeds in overweging. Voor een herziening van het patentrecht zal eene Kommissie worden benoemd, wier leden reeds gekozen zijn. De Min. van Kol. konstateert, dat door den Min. van Fin. ver beneden de 14 millioen voor de Indiescbe Kassen is verstrekt. De heer Bruyn is tegen bet steeds wijzi gen van organieke wetten en eiscbt daar om ook geen wijziging van de Wet op bet Lager Onderwijs; maar zijns inziens kost het Hooger Onderwijs te veel geld en kon men met minder professoren toe. De beer Fransen v. d. Putte bestreed krachtig de financieele politiek en zou tegen Hoofdstuk VII Financieënstemmen. Hij drong aan op vervanging van den Min. van Fin. - De Min. van Binn. Zaken verklaarde, dat als de nieuwe pogingen tot versterking der middelen faalden, bet Kabinet kollektief ontslag zou nemen. In de zitting van Vrijdag drongen bij de behandeling van Hoofdst. III (Buitenl. zaken) de heeren de Sitter, Regout en van Naarnen v. Eemnes er krachtig op aan, dat men ten opzichte van bet Fransche handelstraktaat tot eene decisie zou ko men opdat wij spoedig vrijheid mochten krijgen tot verhooging van den wijnak- cijns; er werd zelfs verlangd, dat de Minister een termijn zou stellen voor de ratificatie. De Min. beloofde het zijne te zullen doen om zoo spoedig mogelijk een oplossing uittelokken. Met 34 tegen 1 stem werd Hoofdst. III aangenomen. Evenzoo werden na korte diskuSBie de Hoofdstukken IV en V Justitie en Binnenl. Zaken) goedgekeurd. Hoofdst. VI Marinewerd aangenomen met 23 tegen 6 stemmen, nadat de Min. verklaard had de werf voor aanbouw te Amsterdam niet te kunnen opheffen. Hoofdstuk VII Financieënkwam er beter af dan velen in den lande verwacht hadden. Wel moest de minister Grobbée op min of meer barre wijze zijn beleid hooren afkeuren door de heeren de Sitter, Blij - ilfijtf'm EÜffliflS"' aièr,affëh "verzêEerSên, dat zijn heengaan zeer wenschelijk was en eene versterking zou zijn van het Kabinetdat zij wilden handhavenmaar toch werd het Hoofdstuk aangenomen met 25 tegen 10 stemmen. Was dit een gevolg van de welsprekendheidwaar mede de Min. zijn beleid verdedigd had? Of wellicht een gevolg van de bedrei ging van den Min. van Binnenl. Zaken, die den vorigen dag niet onduidelijk te kennen gegeven had, dat bij verwerping van Hoofdst. VII het Kabinet zou af treden Waarschijnlijk noch het een, noch het ander. De meeste leden wilden niet afstemmen om redenen buiten de begroo ting gelegenen wilden blijkbaar de execu tie van den Minister uitstellen, en wach ten op de gelegenheid om de financieele plannen van Zijn Excellentie te veroor- deelen. De wijziging der Vestingbegrooting werd daarop goedgekeurd met 28 tegen 4 stemmen. Hoofdstuk VIII (oorlog) werd aangenomen met 28 tegen 5 stemmen nadat de heer van Roijen het hooge eind cijfer als onoverkomelijk bezwaar genoemd, en op de wanverhouding der doode weer middelen en de levende strijdkrachten gewezen, de heer v. d. Breggen aange drongen had op het geven van meer invloed aan het burgerlijk element bij den aankoop van inlandsche paarden voor de remonte, en de Min. het zijne gezegd had ter verdediging van het eindcijfer. Hoofdst. IX werd aangenomen met algemeene stem men op 1 na, die van den heer v. Roijen. De Min. verklaarde in ernstige overweging te zullen nemen, in hoeverre een inter nationale regeling van het verbod van vee-invoer zou zijn tot stand te brengen. Eene reorganizatie van den Rijks-Water staat achtte zijn Encellentie voor het oogen- blik niet gewenscht. Bij Hoofdst. X (Kolonieën) drong de heer Fransen van der Putte aan op afschaffing der Indiesche uitvoerrechten op koffie, suiker en thee, in het belang der suikerfabrikanten. De Min. van Kol. verklaarde geen pertinente toezeggingen te kunnen doen omtrent de door hem intedienen ontwerpen. Ook de heer Insinger drong aan op spoedige hulp. Nadat Hoofdst. X, en ook de wijziging in de begrooting voor Suriname waren goedgekeurd, isj de Kamer op reces uit eengegaan. De Min. van Financieën, de heer W. J. L. Grobbée, heeft zijne portefeuille ter beschikking van Z. M. den Koning gesteld. Gedurende zijn bijna tweejarig ministerschap heeft hij meer goeden wil en ijver, dan wetgevend talent geopen baard. Ka al hetgeen hij in de laatste zitting der Eerste Kamer heeft moeten hoorenschijnt de heer G. begrepen te hebbendat hij met elke verdere poging om zijne portefeuille te behoudenzijn karakter verspelen en den Lande ondienst doen zou. Bij de voorstelling van Inkwartiering Zondag avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, kon de heer Tourniaire, die in het eerste bedrijf in de rol van r. llheden op het tooneel kwam, geen woord uitbrengen. Een vlaag van ver standsverbijstering verlamde den wil van den zeer gewaardeerden acteurwiens zenuwgestel hoogst waarschijnlijk was geschokt door het verlies zijner moeder, die hij kort te voren naar hare laatste rustplaats had gebracht. Volgens latere berichten zou de heer Tourniaire naar een krankzinnigen- gesticht moeten over gebracht worden. Zeer velen zullen zeker dit treurig lot van den verdienstelijken tooneelspeler met innige deelneming ver nemen. Bij de begrafenis van den jongen advokaat van Oppen, het derde slacht offer van Timmermans' zinnelooze woede sprak volgens de Courrier de la Meuse Dr. van Oppenrector van 't gym nasium te Maastricht, broeder en oom der slachtoffers een schoon en ohristelijk woord. „Wie zou niet liever al de ziele smarten der treurende weduwe willen verduren," zei hij„dan de gewetens wroegingen die vroeg of laat den ongeluk- kigen moordenaar zullen vervolgen? Welnu, een woord een woord van vergiffenis, hoe hard het ook vallen moge! -César Timmermans, ter wille van den God, die zijne beulen vergaf het bloed van mijn broeder kome niet over U en uwe kinderen. In naam der geheele familie reik iko verblindeover deze drie kostbare lijken, de hand ter verzoening, terwijl ik God smeek, dat hij uw stee- nen hart roere, dat hij u berouw moge doen P-evnplftn nndat. wii ppwr^aol Jaar, Dovén net leest aer verzoening mogen vieren." De Antwerpenaren beloven zich gouden bergen van hun tentoonstelling. Zooals men zich kan voorstellenrekent ieder er op de vreemdelingen op zijn manier te exploiteeren. Het staat te bezien of de heeren Antwerpenaren geen misre kening maken Eenmaal de tentoonstelling bekeken, zal het grootste gedeelte der vreemdelingen er de voorkeur aan geven den avond in Brussel door te brengen om zoo noodig den volgenden morgen naar Antwerpen terug te keeren. Men zal het aantal treinen tusschen Brussel en Antwerpen minstens verdub belen. Wat de pers betreft, zoo hebben de journalisten, welke een verslag van de tentoonstelling geven, vrij vervoer op het spoor tusschen Antwerpen en Brus sel en vice-versa. Nahij het station Barneveld, aan den Oosterspoorweg, is Zaterdag namid dag, waarschijnlijk door eene vonk uit eene locomotief, brand ontstaan in de dennen met heide, gelegen langs genoemden spoorweg. Toen de brand reeds over eene aanmerkelijke oppervlakte gewoed had, gelukte het, door aanwezigheid van een aantal personen, de vlammen te stuiten. Op verschillende plaatsen van de Yeluwe hoorde men de laatste dagen van bosch- of heidebrand. Hit Dreumel wordt van 19 April gemeld Deze namiddag zijn hier in een uur tijds zeven huizen, eene schuur, een berg met oud hooi en twee hooimijten door de vlammen vernield. De brand is naar men vermoedt, aan eene hooimijt begonnen. Een vijftal huizen zijn tegen brandschade verzekerd. Kadere bijzonder heden ontbreken nog. Uit Catania meldt men, dat de Etna hevig werkt. De bevolking van Catania en der overige plaatsen in den omtrek van den vulkaan verkeeren in voortdurenden angst, want ieder oogen- blik vreest men een uitbarsting. Gerom mel, gelijk aan dat, hetwelk een aard beving voorafgaat, doet zich steeds hooren. De temperatunr is zoo hoog als in de maand Julihet tijdstip der grootste hitte. Ds. J. J. L. ten Kate herdacht Zaterdagte midden van zijn gezin en een kring van belangstellenden en vrien den den dag waarop hij voor 25 jaren tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam werd bevestigd. Die belangstelling zal zich spoedig nog levendiger uiten, wanneer het Ten Kate gegund zal zijn op 4 Mei a. s. zijn 40-jarige Evangeliebediening te her denken. De eerste koeien werden dezer dagen in het land gezien. Regen is echter dringend noodig, daar overal het gras dor is. Ook voor het drinkwater is regen zeer gewenscht, daar de putten bijna overal ledig zijn. De verkoop uit de de nalatenschap van Hans Makart, die 17 dagen duurde, heeft 156.000 florijnen opgebracht. Er bleven nog eenige voorwerpen over, ter waarde van ff. 20,000, die bij gelegen heid zullen verkocht worden. Een koopvrouw te Dokkum is door de Rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 10 dagen celstraf, omdat zij een politie-agentdie aan jongens verbood met steenen te gooienheeft uitgescholden en de jongens heeft aangezet hem met steenen te werpenzoodat de politie-agent de wijk moest nemen. Te Doetichem is een studiefonds opgericht voor jongelingen die met weinig middelen, eenmaal aan de Hoogeschool zijn de, hunne studie niet kunnen voltooien. Het fonds staat onder bestuur van Ds. van Dijk en strekt ten voordeele van diens leerlingen. Behalve vele giften, is voor dit fonds reeds een legaat ontvangen groot 30,000 de Heer Mr. M. J. van Lennep te Amsterdamis als penningmeester van dit fonds opgetreden. Te Groningen heeft een der gevan genen in de nieuwe gevangenis gepoogd dit gebouw in brand te steken. Hij bracht zijn stroozak in aanraking met de gas vlam. De zak hrandde reeds toen het gevaar nog tijdig genoeg ontdekt werd. Woensdag in den laten avond woed de een felle brand in een dennenbosch od ue neernjKQeia Staverden (gem. Ermelo, Veluwe). Door de droogte en een flinken noordoostenwind namen de vlammen spoe dig ontzettende afmetingen aan. Eerst na een paar uren tijds gelukte het aan eenige toegesnelde arbeiders de vlammen te be teugelen. Een geheimzinnige moord is te St. Louis (Yer. St) gepleegd. In een loge ment aldaar heeft menin een kasthet lijk gevonden van een jong Engelschman, Preller genaamddie daar met zijn reis genoot Maxwell verblijf gehouden heeft. Bij de lijkschouwing bleek de dood door vergiftiging veroorzaakt te zijn. Er schijnt verdenking te bestaan tegen Maxwell die naar San Francisco moet vertrokken wezen. Zondag avond is zekere G., te Oosterbeek, die zich in geen nuchteren toestand langs de Oosterstoomtram aldaar te slapen had gelegddoor den laatsten trein van Wageningen naar Arnhem aan gereden. Eerst den volgenden morgen vond men zijn zwaar verminkt lichaam. Het bleek, dat hij een arm gebroken en aan zijn hoofd zóó zwaar was verwond, dat er weinig hoop op zijn behoud bestaat. Te Gladbach waar eenige dagen geleden twee meisjes op de schandelijk ste wijze vermoord werden, heeft men weder een jongedochter, die naar haar werk ging, op straat zoodanig aan den hals verwond, dat zij onmiddellijk bezweek. De toepassing van het bekende mid del om door olie den golfslag te doen be daren heeft ertoe geleid dat men in En geland allerlei pogingen aanwendt om de verspreiding van die olie te verhaasten. Mr. Shields drijft de olie met een hand pomp in dunne looden buizen, die op den bodem der zee liggen en van klep pen voorzien zijn, door welke de olie naar buiten treden kan. Mr. Gordon daarentegen vuurt een projectiel, dat met olie gevuld is en bij den aanslag op het water barst, zoodat de olie zich verspreidt, of hij drijft een ijzeren cylinder vooruit, waaraan een slang bevestigd is. Nu wordt er olie in de slang gepompt, die er dan weer uitstroomt, en op die wijze is een veilige weg voor de reddingsbooten ver kregen. De olie verspreidt zich steeds ge lijkmatig naar alle richtingenzonder dat wind of stroomingen er invloed op hebben. Als het beste materiaal wordt robbetraan aanbevolen, die een betere uitwerking blijkt te hebben dan plant aardige of minerale oliën. Te Hoorn is Zaterdag in de met vlaggen en groen vercierde Parklaaneene tentoonstellling geopend van voorwerpen welke door Hoornsche werklieden gedu- renden dezen winter in ledige uren zijn vervaardigd. De heer Soyezfabrikant van email werk te Parijs, heeft aan de commissie van enquête merkwaardige inlichtingen over het vervaardigen van „oud email"' gedaan. „Het wordt mij dagelijks besteld," zeide hij„en ik maak hetop voor waarde dat ik er op mag zetten, dat het naar den een of ander is gecopiëerd Maar dat wil men niet. Die stukken worden naar Amsterdam gezondenvandaar gaan zij naar Frankfort en op veilingen vin den zij altijd liefhebbers. Men bracht mij eens een stuk om te repareerenHet stelde den moord van den hertog van Guise voor. „Ziet gij er kans toe?", werd mij gevraagd. „Zeker", zeide ik, „ik zal het nauwkeurig bijwerken, precies zoo als ik het heb gemaakt." „Gij En ik heb het voor 10.000 frs gekocht; het was zwart en vuil; gij weet niet, welk eene moeite ik heb gehad om het schoon te krijgen." „Ja, zoo doen zijmaar ik kan u nog de teekening laten zien." „Ik ken te Amsterdam," zoo ging de heer Soyez voort, „een verzamelaar, wiens naam ik niet zal noemendie misschien voor twee millioen oude snuif- doozen en emails van Limoges, van Le onard Limousin en van Pierre Raymond heeft. Hij heeft voor een tafelbord van den laatsten, om een dozijn te comple- teeren, 3000 frs. gegeven. Dat bord heb ik verkocht voor 150 frcs. en mijn merk T. S. staat er op." Uit Sint-Maartensdijk wordt gemeld i Den 22en April a. s. hopen Krijn Hengstmengel en zijne echtgenoote Johan na Wilhelmina Reeders hunne 55-jarige echtvereeniging te herdenken. Wat vooral als eene bijzonderheid hierbij kan aange merkt worden, isdat beiden deelgenomen koVto» aan Jeu lieuilaagsclien veldtocht en mede in den strijd waren voor Hasselt en Leuven. Toen het metalen kruis werd uitgereiktviel hun beiden dit ordeteeken ten deel. De beide oudjes, 80 en 79 jaren oud, genieten nog eene goede gezondheiddoch moeten het brood der liefdadigheid eten, daar zij niet meer in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Een kantoorbediende te Unterbarmen, verdacht van diefstal, is in hechtenis ge nomen. Men vond bij hem 1100 Mark aan Duitsch geld jen ƒ72 aan Hollandsch geld; bovendien eene revolver met patronen. Goethe's laatste nakomeling, zijn kleinzoon Walther, is in armoedige om standigheden te Leipzig overleden. In de bladen wordt eene beweging geopend om het vermaarde Goethehuis en Goethe's verzameling te Weimar, welke de over ledene, in weerwil van zijn dringenden nood, nooit heeft willen verkoopen, van staatswege in aankoop over te nemen. De Haagsche Bankvereeniging Felix Polak Co. te 's-Gravenhage is failliet. De directeur Felix Polak is sedert eenige dagen voortvluchtig. De mede-vennoot L. Wolff heeft zich te Antwerpen voor het hoofd geschoten. De rechtbank heeft het faillissement uitgesproken. Als naaste oorzaak noemt men het springen van een Parijsch huis, met een deficit van zes millioen gulden. Een passagier, die Dinsdag 11. met het stoomschip JVillem Prins van Oranje van de maatschapdij Zeeland naar Engeland vertrok, kwam in Londen tot de ontdek king,dat hij zijn portefeuille, waarin eenige cheques en een aanzienlijk bedrag in gelds waarde, miste. Onmiddelijk werd naar Queenshoro geseind, waar intusschen ge noemde portefeuille reeds door een stewart was overgegevendeze had hem aan den stationschef aldaar overhandigddie haar op zijne beurt persoonlijk naar Ludgate-Hill bracht en aan den stationschef aldaar ter hand stelde. Nadat de portefeuille in het bijzijn van den verliezer geopend was, verklaarde deze dat de cheques aanwezig waren, maar dat een som van ƒ23.000 aan Hollandsche en Engelsche banknoten ontbrak.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2