Onderwijzeres TWEEDE MEID. Eene NAAISTER, KINDERMEISJE Tabak en Sigaren. ADVERTENTIEN. M, J, KLEINE-GARTMAN fatsoenlijke DIENSTBODE. Eene DIENSTBODE Dagmeisje gevraagd. L INNEN JUFFROUW. Eene NAAISTER, Bij T. N. KENNEDY, een Haaister, De politie van een en ander in kenni8 gesteld, begaf zich Donderdagmorgen bij de terugkomst van het stoomschip aan boord ten einde een onderzoek in te stellen. Met belangstelling ziet men den verderen loop dezer eenigzins duistere zaak te gemoet. In het „Palais de l'Industrie" te Parijs wordt thans eene tentoonstelling gehouden van alles wat betrekking heeft op het vak van den broodbakker. De correspondent der N. R. C. deelt o. a. het volgende mede omtrent een nieuw model van bakkersoven dat daar geheel onbekend schijnt te zijn en zeer de aan dacht trekt. Het was ingezonden door den Kotterdamschen fabrikant Van der Schuijt: »De gewone bakker vormt de brooden en legt die op een houten plankje met zeer langen steel, waarop hij met een handigen stoot het geknede brood in den vooraf verwarmden oven stoot. In den oven van den heer Van der Schuijt heeft niets van dit alles plaats. Daar wordt het geknede brood direct gelegd op een ijzeren plaat, die op rolletjes in den oven wordt gedreven. Deze wordt verwarmd door buizen met waterdat verhit wordt door een kolenvuur terzijde van den bak oven gelegen. De voordeelen dezer inrichting zijn veelvuldigmen kan eene goedkoope brandstof gebruikenmen bespaart arbeids loon door het gemakkelijke brengen van het geknede brood in den ovenen bui tendien bespaart men de tamelijk hooge onderhoudskostendie aan den ouderwet- schen bakoven verbonden zijn. Voor de Eeehtbank te Bordeaux is een eigenaardig rechtsgeding beslist. Twee mannen zonder armen of beenen betwistten daar elkander den naam van „romp-kun stenaar" artiste troncj. Een Rus, Kobelkof, had zich als »de romp-kunstenaar« op de kermissen naam gemaakt. Maar te Bordeaux kwam, naast zijn tent, een zekere Wenderlédie zich eerst als »de echte romp-kun8tenaar« en later ook als de »romp-kunstenaar« aankondigde. Verontwaardigd over die oneerlijke me- dedeeling stelde Kobelkof een rechtsver volging tegen Wenderlé in, en hij heeft zijn zaak gewonnen. De rechtbank beslist dat hij, als de eerste die zich artiste- tronc noemde, het uitsluitend recht had op dien naam zij verbood zijn mededinger zich voortaan zoo te noemen en veroor deelde dezen daarenboven tot een schade vergoeding van 100 f rancs. In het bij uitstek katholieke Spanje gebeuren toch dingendie niet getuigen van eerbied en waardeering van de geeste lijkheid en die men, gelukkig, in pro- testantsche landen niet aantreft. Dezer dagen is nl. de pastoor van Ju- bencos, in de provincie Orensedes avonds laat in zijne woning door eene bende booswichten overvallendieom hem te dwingen hun zijne gewaande bezittin gen aan te wij zenhem een gloeiend ijzer in den mond staken en de kleede ren vol maïsstroo stopten en in brand staken. De ongelukkige werd in den deerlijketen staat aangetroffen en men wanhoopte eraanhem in het leven te behouden. Van de bende zijn intussehen reeds vijf in handen van het gerecht. Men herinnert zichdat eenige weken geleden een goudsmid in een der logementen te Amsterdam door een Duit- scher is bestolen voor twee gouden remon toirs en twee kettingen. Dezelfde Duitsoher logeerde eenige weken geleden te Haar lem. Zijn logies betaalde hij niet, maar hij leende van den eersten bediende 15 en gaf daarvoor een gouden ketting in pand. Later bleek de ketting een der ge- stpjene te zijn. Wist men dezer dagen ook te ver melden dat de heer Grobbée den zeer duide- lijken wenk zijner vrienden niet slechts begrepenmaar ook opgevolgd had en aan Z. M. den Koning zijn eervol ontslag als Minister van Finantiën had aangevraagd, thans zegt het Dagblad ter stelligste het gerucht te mogen tegenspreken. De Minister zou dit ontslag niet hebben aan gevraagd. Op de te Heemskerk gehouden veiling van hyacinthen en tulpenbollen uit verschillende tuinen, waren de prij zen zoo ongekend laagdat verreweg het grootste gedeelte is opgehouden. L.L. Vrijdag werd te Olst aange houden O. O., oud 13 jaar, verdacht van een dennenbosch van den heer Van Doorninck van Boxbergen te hebben in brand gestoken. Eene oppervlakte van omstreeks een hectare is verbrand. De knaap is heden gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Uit de bedelaarskoloniën zijn vijf verpleegden ontvluchteen van de ont vluchten bovendien verdacht van een zijner mede verpleegden geld gestolen te hebben, is in den afgeloopen nacht door de politie te Amsterdam in hechtenis genomen. De Dnitsche regeering heeft de uitlevering gevraagd van Jacob Kirs- berger, oud 33 jaar, bankinspecteur te Mainz, gestalte klein en gezet, blond haar, aangezicht rond zonder baard, vroo- lijk, elegant en trotsch uiterlijk. Hij wordt wegens bedriegelijke bankbreuk vervolgd en is sedert 9 April voortvluchtig, in het bezit van eene aanzienlijke geldsom. Bij den grooten boschbrand, die Donderdag jl. onder Schaarsbergenop een uur afstand van Arnhem, plaats had, heeft de telephoon bijzonder groote dien sten bewezen. Om vijf minuten vóór één telephoneerde de jager van Warnsborn dit aan den heer De Bruijn, die het on middellijk naar het Gemeentehuis over telephoneerde. Om één uur, dus vijf mi nuten nadat het onheil opgemerkt was wist men aan het Gemeentehuis en de brandweer te Arnhem de juiste plaats en den omvang van den brand, en welke weg genomen moest worden om het doel matigst hulp te kunnen verleenen. Zon der die vlugge mededeelingen was de hulp later uitgezonden en misschien, ja hoogst waarschijnlijk, niet op de doelmatigste plaats aangekomen. Een vrouwelijke roover, Maud Ray - nor genaamd, is dezer dagen, naar Ame- rikaansche bladen verhalente Abilene in Texas gevat. Zij is een schoone, 30- jarige vrouw, zeer bedreven in het be handelen van allerlei wapenenen zij pleegdein KansasTexas en elders aan het hoofd van haar rooverbende, een aantal bloedige daden. In een dorp dat zij onlangs beroofde, schoot zij een waard doodomdat hij haar niet spoedig genoeg den besten drank, dien hij in huis had, schonk. De vrienden van den ver moorde zetten haar na. Zij werd vier dagen lang vervolgden eindelijk toen zij geen kans meer zag te ontkomen riep zij de hulp van een bende koeher ders indie zij door haar sohoonheid en haar smeekingen wist te bewegen haar te beschermen en hare vervolgers te verjagen. Zij is nu echter in handen van het gerecht. De beschuldigingen tegen haar zijn zeer talrijk, en men verwacht, dat zij ter dood veroordeeld zal worden. Uit gevangenissen wist zij reeds meermalen te ontkomen met behulp van gevangen bewaarders die zij door hare schoonheid voor zich wist te winnen. N. v. d. D. Volgens het Vad. heeft de heer Voitus van Hamme van Rouaan afgezien en zal hij op de oude voorwaarden di recteur worden van het Théatre Roijal Francais de La Haije. Evenals vroeger zou hij dan te Amsterdam met zijn ge zelschap voorstellingen geven, maar overi gens geen werkzaam aandeel nemen aan de exploitatie van den Parkschouwburg door de nieuwe vereeniging. Door de verontrustende berichten uit Afghanistan geraakte de oorlog in Soedan bijna geheel op den achtergrond, te meer daar hier na den storm groote windstilte ingetreden is, zoodat weinig belangrijks voorvalt. Generaal Graham wisselde de laatste gevechten met een proclamatie af, waarin hij de Arabieren uitnoodigt zich te onderwerpenterwijl hij hun tevens om vee en granen ver zoekt, waarvoor de Engelschen een goe de betaling beloven. Zoo tracht men met welwillendheid te verkrijgen, wat men met kracht te vergeefs beproefde. In den geheelen omtrek van Soeakim laat zich geen enkele vijand meer zien en de verraderlijke nachtelijke overval len zijn gestaakt. De Engelsche officie ren hebben hnn jacht op raenschen ver anderd in eene op hoenders, een minder gevaarlijk hoewel niet heldhaftiger spel. Onder flinke bewaking van afdeelingen infanterie en cavalerie, die het bekende struikgewas goed in 't oog houden, sle pen de koelies rails en balken aan voor den geprojecteerden spoorweg. Langzaam slechts vordert het werk. Zonderling schouwspel in het midden der dorre woestijn de beginselen van den weg van verkeer der beschaving. Binnen weinige dagen wordt lord Wol- seley, die Zaterdag nacht in Kaïro aan gekomen is, in Soeakim verwacht, waar hij korten tijd zal blijven. Maar men be strijdt de meeningdat hij plan zou heb ben de expeditie in Soedan op te geven, integendeel alle toebereidselen worden gemaakt om op het juiste tijdstip, dat men de vijandelijkheden kan hervatten gereed te zijn. HAARLEM, 21 April 18S5. In eene gisteren avond gehouden vergadering der alhier ge vestigde Afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd na eenige discussie besloten 3 prijzen, eene van ƒ40 eene van ƒ20 en eene van ƒ10 uit te loven voor de beste veulens van den hengst Edzarddie verleden jaar door de Afdeeling den prijs waardig was gekeurd. In plaats van den voorzitter den Heer Th. Dolleman (niet herkiesbaar) werd verkozen de Heer Jhr. Ch. F. van de Poll terwijl den Heer W. Meijer als penningmeester werd herkozen. Naar aanleiding van een artikel inge zonden door den Heer Bokma de Boer in de Haarlemsche Courant, had het bestuur der Afdeeling genoemden Heer verzocht zijn denkbeelden omtrent den melkuit- voer nader te willen toelichten. Daar de Heer de Boer evenwel niet ter vergadering verschijnen kon werd deze zaak tot later uitgesteld. Reeds op den 1 Mei a. s, wordt het museum van moderne kunst alhier in 't paviljoen voor het publiek gesloten. De eind-examens der H. B. scholen in Noord-Holland zullen dit jaar ter dezer stede plaats hebben. De installatie van Ds. Creutzberg als directeur van de Chr. Vereen, tot verpleging van lijders aan vallende ziekte had plaats 11. Donderdag in de Janskerk alhier. De president der Vereeniging, Ds. Barger, opende de bijeenkomst, waarna Ds. Creutzberg de gemeente opwekte tot belangstelling in dit werk der liefde. De heer T. M. Loomanlid van het bestuur, sloot na een kort woord de bijeenkomst. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat morgen Woensdag22 Aprilde Ten toonstelling in „Weten en Werken" van Voorwerpen door Handwerkslieden in vrij en tijd vervaardigd, zal gesloten worden. Onder de ingezonden Voorwerpen zijn er velen, die door goeden smaak en nette uitvoering zeer de aandacht verdienen, zoodat wij een bezoek aan deze Tentoon stelling met warmte aanbevelen. De Aartshertog Reinier van Oosten rijk bracht heden een bezoek aan onze stadbij welke gelegenheid o. a. Teyler's museum en de Tuinbouw-inrichting van de heeren E. H. Krelage en Zoon bezocht werden. Gisteren namiddag heeft ten huize van den winkelier in porselein V. in de Smedestraat alhier eene gasontploffing plaats gehadveroorzaakt door het zoeken met licht naar een lek in de gasbuizen. Een smidsknecht heeft daarbij brand wonden aan voorhoofd en linkerwang bekomen. De schade aan het perceel is gering. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 2-2 April 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stSkken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. zaak K. Bakker Jz. 2. id. meubelen H. B. school met 5jar. cursus. 3. Miss. id. voordracht bevor dering onderwijzers Opleidingschool voor jongens. 4. Id. id. id. benoem, onderwijzer id. 5. Id. id. id. id. id. Tusschenschool. 6. Id. id. aanbeveling bewaarder Museum. 7. Id. id. id. geneeskundige. 8. Voorstel id. betonning Noorder Spaarne 9. Id. id. rek. Vereenig. Schuttevaer. 10. Id. id. werken Stads-Bibliotheek. 11. Rapport Comm. fin. adres Vereeniging Schouwburg. 12. Missive Vereeniging tot bevordering der koepok-inenting met rekening, verslag en begrooting. 13. Verslag middelbaar onderwijs. 14. Id. Burgerlijk Armbestuur. 15. Id. Opzichter gasverlichting. 16. Missive B. en W. met stukken be treffende de verwijdering van een kind van de openbare lagere school. 17. Verslag Comm. toezicht lager onderwi van Mevrouw te bij genoegzame deelneming, op Donderdag 7 Mei 1885, ter gelegenheid van haar hO-jarig Jubilé en Afscheid van het Tooneel. Uitsluitend toegankelijk voor bewoners van Haarlem en Omstreken. De gelegenheid om plaatsen voor bovengenoemde Voorstelling aan- tevragen, bestaat van heden af volgens formulieren, kosteloos te verkrijgen bij De Erven Loosjes Namens het Comité', P. HU ET. Tegen 1 Jnli wordt aan de school der Vereenigde Doopsgezinde Ge meente te Haarlem eene gevraagd, welke tot het geven van onderwijs in vrouwelijke handwer ken bevoegd is. De jaarwedde be draagt ƒ650 met drie jaarlijksche verhoogingen elk van ƒ25, tot een maximum van 725. Belanghebben den gelieven sollieitatien met bij de wet vereischte stukken voor 4 Mei in te zenden bij H. J. OVERBEEK, (862) h. d. s. (861) Mevrouw VAN STYRUM, Rip perdastraat 11vraagt tegen Mei eene Tweede Meid, van de P. G., die gewend is en geschiktheid heeft om met kinderen om te gaan en bekend is met de behandeling' der wasch. (863) j Gevraagd met Mei a. s.eene als Meid-alleen, in een klein gezin. Adres te vernemen aan het bureau van dit blad. (864) P. G.tegen 1 Mei. Adres: Anegang 4. (865) goed kunnende wollen- en linnen- naaijennog eenige dagen disponibel hebbende, zag die gaarne bezet. Franco brieven onder letters G, bij de uitgevers dezes. Er wordt gevraagd een net niet beneden de 14 jaar, van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Spreekuur tusschen 2 en 4. Adres: Zijlvest 29. (867) Gevraagd een fatsoenlijk DAG MEISJE tusschen 15 en 16 jaar, liefst P.G.van 's morgens half negen tot 's avonds half negen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (868) AdresWilhelminastraat 9. ook bekwaam voor strijken en het opdoen der waschtwee dagen vrij hebbende, biedt zich daarvoor aan. Franco brieven onder N°. 869 bij de uitgevers dezes. HORLOGEMAKER, Gedempte Oude Gracht 22 kan een knappe JONGEN geplaatst worden. (870) Bovenstaande wordt verlangd tegen half Mei aanstaande, in een Hötel (Zomer-Hötel). Zij die mazen, naaijen en stoppen kunnen genieten de voor keur. Franco brieven onder N°. 871, bij de Boekhandelaren Ds Erven Loosjes te Haarlem. Men vraagt voor één dag per week die netjes verstellen kanliefet ook mazen en linnenstoppen. (872) Zijlsingelstraat N°. 8p boven. In bovengenoemd vak kan ge plaatst worden een net JONG- MENSCH, salaris te bespreken^ Franco brieven bij De Erven Loosjes, onder N°. 873.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3