N ieu wsberichten. gewonnen hebben. Men houde ons deze opmerkingen ten goede. „Cremer" toont met vaste schreden te vorderen op den weg van vooruitgangbeschikt over goede elementen, en bezit als een gevolg daar van genoegzaam de gunst van het publiek. Zij streve steeds vooruit op den goeden weg en verschaffe zijnen leden nog menigen genotrijken avond als die van Zondag. Bij een aan de Tweede Kamer toegezonden wetsontwerp wordt voorge steld, de op het jaarlijksch inkomen der Kroon gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger te nemen som voorde kosten van het regentschapte bepalen op f 175,000. Uit Indie is het telegrafisch bericht ontvangen van het plotseling overlijden van den kapitein ter zee W. Steffens. Te Meppel passeeren per week ge middeld ruim 900 stuks vee met de Friesche en Groninger treinen. Kekent men ieder beest op 125, dan geeft dat wekelijks een cijfer van f 113.000. Dikwijls is het vervoer veel grooter. Zoo trokken de vorige week 2 veetrei- nen langs Meppelkomende uit het noor den des lands, met 1440 stuks vee. De prins van Wales, vergezeld van de prinses, heeft heden de interna tionale tentoonstelling van uitvindingen te Londen geopend, waarvan de prins voorzitter is. Er was eene groote menigte op de been, en er beerschte groote geestdrift. Op bevel der Admiraliteit is de bouw van nieuwe oorlogsschepen, klein modelheden gestaakt. Men gelooft dit als den voorlooper eener volkomen sta king der oorlogstoebereidselen te kunnen beschouwen. Twee jonge werklieden nit IJsel- monde keerden Zaterdag van hun werk te Bolnes huiswaarts. Onderweg kregen zij twist, die zóó hoog liep, dat de een den ander met een mes eene diepe wonde toebracht in den mg. Naar men zegt, moet de gewonde niet buiten gevaar zijn en heeft de politie den dader, alsmede een derden persoondie het mes leende, gevankelijk naar Dordrecht gebracht. Een Zweed vóór eenige maan den in Oost Indië overledenmoet een vermogen van 36 milioen gulden- hebben nagelaten. Deze milioenen vallen ten deel aan zijne bloedverwanten in Hal land die reeds maatregelen genomen heb ben om het geld nitbetaald te krijgen. Door het hoofd-comitó van het Roode Kruis is door welwillende tussclien- komst van de comités en belangstellende landgenoten, eene ruime voorraad van doelmatige boekentijdschriften en illu straties verzameldten behoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden in Neder- landsch-Indië, zoodat thans voor geruimen tijd in de behoefte aan lectuur is voorzien. De sergeant Van Nieuwen huizen, bij het reg. grenadiers en jagersheeft de gouden medaile voor 3G-jarigen dienst ontvangen. Van zijne drie zonen, die bij het korps dienen als sergeant, fourieren korporaalwerd de laatste tot onderoffier bevorderd. De gemeente-reinigings-dienst te Amersfoort heeft over het tijdvak van 1 Mei (het tijdstip der invoering) tot 30 December 1884 eene uitgaaf gevor derd van f 3507,17%; het verlies aan waarden van materiaal bedraagt/315,63, te zamen 3822,801/. De ontvangsten heb ben bedragen f 1894,02i/2zoodat de rekening een nadeelig slot oplevert van f 1928.78. Een eigenaardig middel om klanten te trekkenmoet onlangs een winkelier in zijde en mode-artikelen te Glasgow toegepast hebben. Hij zette in een zijner uitstalkasten een gesloten en goed verzegelde pot vol erwtenmet de aankondiging er bijdat degeen onder de klanten, die het aantal erwten welke in den pot waren kon raden, een prijs van 100 p. st. zou ontvangen. Als het getal niet geraden werd, zou degeen die het dichtst er bij geweest was 50 p. st. krijgen en de overige 50 p. st. zouden verdeeld worden onder acht daaropvolgende mededingers. Een zeer groot aantal personen men spreekt van 40.000 beproefden op die wijze hun geluk, en allen moesten natuurlijk, om voor klanten te knnnen doorgaaniets kopen. Zoo maakte de win- keiier goede zaken. Toen de pot plechtig geopend werd bleek het juiste getal door niemand geraden te zijn, en de prijs van 100 p. st. werd op de genoemde wijze verdeeld. De voortvluchtige postdirecteur Pieter uit IJzeldijke moet rentmeester zijn bij een Griekschen grondeigenaar en ijverig bezig voor zijn patroon een hoen derpark aan te leggen in Hollandschen trant. De prins Von Wied heeft volgens de Pr. Gr. Grt.de manége van Prins Frederik aan de Koninginnegracht te 's Hage in het openbaar te koop gesteld. Het schilderkundig genootschap Pnlchri Studio had graag van die manége een kunstzaal gemaakt en zich daar gevestigd, doch het schijnt wel, dat men de onder handelingen niet tot een goed einde heeft kunnen brengen. Nu heeft de manége f 25.000 in veiling opgebracht. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Vrijdag vrouw Van der Linden de Leidsche giftmengsterveroordeeld tot leven'slange tuchthuisstraf. Ruslands antwoord is verzoenend van toon en strekking. Rusland verklaart zich bereid Engelands voorstel als grond slag voor verdere onderhandeling aan te nemen. De heer J. J. L. ten Kate te Am sterdam ontving heden, bij gelegenheid van zijne 40jarige Evangeliebediening, vele verrassende blijken van belangstelling. Uit naam van vele vrienden hier en in Middelburg werd hem een prachtig album aangeboden met calligraphische penteeke- ningen der hoofdkerken in MarkenAlm- kerk, Middelburg en van de nienwe kerk te Amsterdam. In 't midden daarvan is een vers van den heer Hazebroek gecalligra- pheerd. Voorts ontving de heer Ten Kate een uitmuntend gelijkende buste, terwijl de heer Van Son den jubilaris namens het kerkelijk ministerie gelukwensehte. Bij zijn afscheidsconcert ontving Bilse te Berlijn een zilveren pièce de milieu. Toen hij het laatste nummer, de Tannhauser ouverturehad gedirigeerd kwam er aan de toejuichingen geen einde. Keizer Wilhelm zond Bilse een rid derorde, de kroonprins zijn portret en de kransen en bouquettendie hij ont ving, ware bijna niet te tellen. Sedert 21 Dec. 1867 gaf Bilse 3561 concerten. Een leeraar aan eene Duitsche H. B. S. vroeg aan zijne leerlingen „Wie van u weet waar zwaarspaath te vinden is?" (De jongens in koor) De molenaarszoon: „In het meel!" De zoon van den bakker: „In't brood!" De zoon van den papierfabrikant„In het papier De spekslagerszoon„In de leverworst!" De weverszoon: „In het linnen!" De suikerbakkerszoon„In de chocolade De kruidenierszoon„In de peper De zoon van den kaaskooper„In de kaas De zoon van den suikerfabrikantIn de suiker De onderwijzer„Goed zoo, goed zoo!" De nieuwbenoemde minister van financiën is een Bosschenaar. Zijn vader was brigadier bij de maréchaussee. De zoon verlangde in de wereld vooruit te komen, ging in dienst bij de infanterie en werd als sergeant verplaatst bij de grenadiers en jagers te 's Hage, waar hij de aandacht trok van iemand uit 's Konings omgeving, die wist te be werken dat hijhierin geholpen door Koning Willem II, aan de politechnische school te Delft geplaatst werd. Z. M. benoemde hem vervolgens tot ijker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belastingen in eene kleine gemeente in de prov. Utrecht. In dezen tak van dienst klom hij al hooger en hooger en de een voudige Bossche jongen ziet zich thans geplaatst aan het hoofd van het depar tement van Financiën. De eerste grasboter werd te De venter aangevoerd. De weiden die nog voor eenige dagen geheel dor stonden zijn thans goed met gras bezet. Het vee vindt overal volop voedsel. De prijzen der vette runderen blijven voortdurend dalen. Overal is overvloed van vet vee.. Ook de vette kalveren zijn goedkoop. Zy gelden gemiddeld 40 cent per kilo (levend gewogen). De mérkwaardige Japansche ten toonstelling te Londen is Zaterdag door een brand geheel en al vernield. De scha de is zeer groot, vooral wegens den kostbaren inhoud van den Boeddha-tempel De passage, door de 's Graven- haagsche Passage-Maatschappij in de re sidentie gesticht, is Maandag geopend. Uit IJselmonde meldt men Sedert geruimen tijd werd door som mige notabelen alhier de wensch geuit, om catechetisch onderwijs te erlangen en nn en dan een predikatie te hooren in vrijzinnigen geest. Dit verlangen werd kenbaar gemaakt aan den Protestanten bond te Rotterdamen dientengevolge is er eene geregelde goddienstoefening in dien geest tot stand gekomen. Om de 14 dagen kan men in een zeer net lokaal verschil lende kanselredenaars van ons land gaan hooren. Een 4-jarig jongetje ontnam Zaterdag avondin den Langen Niezel te Amster dameen meisje de portemonnaieinhou dende ongeveer /"3. De dreumes zette het op een loopen om het gestolene aan zijn vader te brengen, doch werd ineen wijnhuis in bewaring genomen. De milicien der jagers, die onlangs in de Begijnestraat te 's-Gravenhage uit een raam viel, is ondanks zijne zware verwondingen geheel hersteld en verliet heden het hospitaal. Een Italiaansch kleermaker te Ge neve vond Zaterdag avond by zijne tehuis komst zijne vrouw bewusteloos, drie kin deren vermoord en het vierde door eene snede in den hals doodelijk gewond. Toen de politie en een geneeskundige waren verhaald werd de vrouw bijgebracht. Zy verklaarde toen, in het donker met een scheermes de drie oudste kinderen en, naar zij meende, ook het jongste van kant te hebben gemaakt en daarna een groote hoeveelheid vergif te hebben ingenomen. Zy had daarvan aan eene vriendin bericht gezonden in een brief, dien zy op het postkantoor had bezorgd alvorens het vergif in te nemen. By onderzoek bleek echter, dat zy een fleschje had leeggedron ken waarop wel het woord „vergif" stond, maar waarin slechts een eenigszins be dwelmend vocht wasterwijl hare bewus- teloosheid zelfs minder daardoor was teweeggebracht, dan door de groote hoe veelheid sterken drank dien zy er by had gevoegd. Zy is naar de gevangenis gebracht en was by de afzending van dit bericht buiten gevaar. Een koopman uit een der Noorde lijke provinciëndie zich voor zaken te Amsterdam ophield, kwam in slecht ge zelschap en werd beschonken. Toen hij zijn roes had uitgeslapen ontdekte hydat men hem in een tap perij ongeveer tachtig gulden aan gelds waardig papier had ontfutseld. Een van zyn vakgenooten, op wien het vermoe den van dezen diefstal rust, is in hech tenis genomen. Timmermans, de moordenaar van de familie Van Oppen te Maastricht, blijft nog steeds by de verhooren zyne onverschillige houding bewaren en toont in het minst geen berouw. Hij is zeer gevat in het antwoord geven, soms on beschoft, en zoekt de besehuldiging van met voorbedachten rade te hebben ge handeld van zich af te wenden. Er zyn reeds onderscheidene getuigen door den rechter-commissaris gehoorden onder dezen enkelenmet wie de beklaagde ge sprekken heeft gehoudenwelke aan voor bedachten rade doen denken. Het jacht mes, waarmede de doodelijke wonden zijn toegebracht, is gekocht by den wapen fabrikant Neumannte Aken. Naar men uit St. Petersburg be richt zyn de steenkolen daar zoo schaars dat de fabrikanten binnen een paar weken den geheelen voorraad uitgeput zullen hebben. Ingeval van een oorlog met En geland zoudennaar men vreesteen groot aantal fabrieken tot stilstand ge doemd zyn. Te Luzern is dezer dagen voor het eerst sedert 18 jaren in dit kanton weder een doodvonnis geveld. De ver oordeelde is een mandie zyn kind ver moord heeft. Toen onlangs een wielrijder een tocht maakte in een afgelegen streek van Jutlanden in donker de lantaren van zyn rijwiel had aangestoken, werd hy daar door de eenvoudige boerendie het nieuwe voertuig nog volstrekt niet kenden, voor een geestverschijning aangezien. Een boer, dien hij voorbijgereden was, werd door een postbode uiterst ontdaanop den grond liggend, gevonden. Hy verklaarde met bevende lippen dat hij »den duivel op een windmolen had zien voorbijvliegend Door den Heer J. Kroon Rzn. zal eerstdaags te Buiksloot eene fabriek worden geopend ter vervaardiging van lattenweefsel8 voor plafonds, in plaats van de hier te lande gewoonlijk gebruikte rietplafonneering. Deze nieuwe vinding bestaat uit een aantal zeer dunne latjes, welke in doorsneden den vorm hebben van trapezes en driehoeken, twee aan twee op elkander genageld en door ge gloeid gegalvanizeerd ijzer- of koperdraad tot een dicht weefsel aan elkaar verbon den. De fabriek is volgens Amerikaansch stelsel ingericht. De gemeenteraad te Middelburg heeft beslist in den zin van het voorstel van B. en W. in zake het voortbestaan der Middelbare Meisjesschool tot uit. Augus tus 1886. Uit Davos wordt gemelddat daar op zekeren heer Kloosterman, een Hol lander, eenige malen aan 't meer een moordaanslag is gepleegd. De jonge Hol lander, 20 jaren oud, schijnt het hart van een mooi boerenmeisje veroverd en daardoor de jaloezie van minder gelukkige minnaars te hebben gaande gemaakt. Hij had vooraf een dreigbrief ontvangen en was gewapend met eene revolver, waarmee hy zyn aanrander op de vlucht dreef. Deze is niet ontdekt, en de heer K. is naar Dörfli vertrokken om van nieuwe aanvallen verschoond te blijven. By een onlangs te Hahlen (Prui sen) uitgebroken brand ontdekte men, toen de vlammen reeds uit de vensters sloegen, dat in een der kamers zich nog twee kinderen moesten bevinden. De redding der arme kleinen scheen onmo gelijk. Maar een wakker jonkman, een pas ontslagen leerling van het gymnasi um, waagde dit toch. Hij sloeg een natten mantel omdrong moedig door rook en vlammen heenen bracht de beide kinderen behouden aan de ouders. Volgens de begrooting ingediend door de Engelsche regeering bedroeg het tekort op het vorige dienstjaar 1.050.000 p. st. en zij stelt daarom tot dekking voor.- verhooging van de inkomstenbelasting, het heffen van een recht op de grondeigen dommen van vereenigingeneen zegelrecht op alle waarden aan toonderverhooging van het recht op sommige spiritualiën en bieren. Omtrent het voorgevallene aan het station te Zutfen, vroeger door ons ver meld, beweert nu Dr. W. Gleuns dat het vroeger vermelde bericht van mis handeling aan schromelijke o verdry ving I lijdt. Eene Petersburgsche Wielrijders- club heeft eene Engelsche uitgenoodigd om aan een wedstrijd aldaar deel te ne men. De Engelsche club bedankte voor de eer en schreef: „Indien gij evenwel dezen zomer in de nabijheid van Herat wedstrijd wilt houdenzullen wij gaarne bijzonderheden vernemendaar binnen eenige weken velen onzer beste mannen in de buurt van die plaats denken te zijn." Te Amsterdam is een gerucht in omloop, als zonde een aschregen op Ja va honderdduizend slachtoffers gemaakt hebben. Waarschijnlijk vindt dit bericht zyn oorsprong in het vroegere bericht om trent eene uitbarsting van de Smeroe maar waaromtrent geene nadere bijzon derheden waren bekend geworden. Wielrijders te Frankfort a/M moeten vergunning aanvragen voor hun liefhebberij en het bewijs daarvan steeds bij zich hebbenom het den politiedie naren op aanvrage te vertoonen. De ver gunning kan hun ontnomen wordenals zy zich niet aan de politie-bepalingen houden. Voorts moet ieder rijwiel van een nummer voorzien zijn en 's avonds me t een lantaren verlicht worden. De 8 jarige Joseph Schaeffer te Cernay kwam 2 uren te laat op school en werd door den onderwijzer berispt. Toen de school uitgingzeide hijdat hij ge noeg had van zijn leven. Men hield dit natuurlijk niet voor ernst. Des namiddags werd hy vermist en vond men zij n lij k in de Thnr, een vrij diep riviertje bij Cernay. Sedert een maand vallen in Italië hevige stortregensdie reeds in Calabrië en de Abruzzen overstroomingen en bergaf- schnivingen ten gevolge hadden. Het dorp Gissi bij Chieti wordt door znlk een

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2