bergafechuiving bedreigd; Som Benedet- ta in de provincie Cosenza ia onder stee- nen half bedolven. Vrouw Van der Linden heeft van het tegen haar gewezen vonnis cassatie aungeteekend. Naar het A. II. verneemt, heeft de rechtbank te Haarlem rechtsingang verleend tegen den directeur van het vereenigd arreBt- en provoosthuis alhier (die inmiddels is geschorst in zijne functie) ter zake van de door gebrek aan de noodige oplettendheid mogelijk ge maakte ontsnapping van den preventief gearresteerden gevangene G. Visser, op 7 Maart jl. De betrokken bewaker is ontslagen. De gemeentekas van den onlangs ontslagen ontvanger van Oude-Pekela, den Heer S. F. de Jonge, toont een tekort van f 6764.17. Dr. Koch, de »Bacillenvader« is tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Berlijn benoemd en tevens tot genees kundig geheimraad. Verscheidene geneeskundigen te Valencia nemen de proef met inenting tegen de cholera. Het vertrouwen op dit voorbehoedmiddel is groot. Op één middag hebben zich 300 personen van alle standen aldus laten inenten. Ook monniken van de kloosterscholen kwamen met hunne leerlingen om de kunstbewer king te ondergaan. Geneeskundigen uit Madrid zijn afge vaardigd om verslag van de proefnemin gen uit te brengen. Van het gunstig bekende werk van Harriet Beecher Stowe „D e N egerhut" is thans bij den uitgever C. L. Brink man te Amsterdam eene geïllustreerde uitgave verschenen. De platen, ge drukt op rose papier, zijn van de hand des heeren Braakensiek, en ontvangen èn door die kleur, èn door de schoone teekening eene eigenaardige levendigheid terwijl verder aan de uitvoering kosten noch moeiten zijn gespaard. Het werk wordt uigegeven in 6 afleveringen h 30 ets, terwijl het kompleet zijnde, gebon den in rijken stempelband voor f 2.25 verkrijgbaar gesteld wordt. Met genoe gen maken wij het publiek opmerkzaam op de schoone uitgave van dit altijd populair gebleven werk. Te Munster stond dezer dagen een berucht roover, Fleige genaamdterecht, die langen tijd den omtrek van Bork en Liidinghausen onveilig maakte. Er was een prijs van 600 Mark uitgeloofd voor dengeendie hem in handen van het gerecht leverde, maar dat was geen ge makkelijke taak, en al de bewoners der streek waren bang voor den woesteling. Eindelijk werd hij bij een diefstal betrapt en gevangen genomen. Under de getuigen tegen hem was ook een knecht van de Gravin van Kielman- segge, die dagelijks voor zijne meesteres de brieven haalt van het postkantoor te Lünen. Deze werd, op zijn terugweg, aangevallen door Fleige, die de aange- teekende brieven, welke hij bij zich had, opeischte. Toen hij weigerde, schoot Fleige zijn pistool op hem en wondde hem in de borst. De knecht wist echter met in spanning van alle kracht te ontvluchten en de kostbare brieven in veiligheid te brengen. Hij kwam doodelijk uitgeput thuis, en hij bleef langen tijd gevaarlijk ziek. Fleige werd nu voor het gerecht van een groote reeks misdaden overtuigd, welke, stuk voor stuk berekendmet 40 jaren tuchthuis gestraft moesten worden. Maar volgens de wet kon hij tot niet meer dan 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld worden en die straf werd hem dan ook opgelegd. - In den trein tusschen Amsterdam en Weesp had Vrijdag avond in een 3e klasse waggon eene ernstige vechtpartij plaats tusschen een Huizer vischkooper en een Duitscher. De twist ontstond naar aanleiding van het openen of sluiten van een raampje. Te Weesp werden beiden uit den trein verwijderd ennadat proces verbaal was opgemaakt, werd de Duit scher in arrest gehouden. De heeren J. S. G. Disse, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens te Rotterdamen L. D. Labbertéleeraar aan de rijkskweekschool voor onderwij zers te Maastrichthebben een zeer nut tig werk verricht. Zij hebben een boekje uitgegeven onder den titel Het Bewegings spel, waarin zij niet alleen het heilzame van het spelen voor de gezondheid en de opvoeding der kinderen uiteenzetten, maar ook de spelen beschrij venwelke het meest dien heilzamen invloed kunnen hebben. Wij wisten waarlijk niet, dat er zoovele (146) spelen bestaan; wie dit boekje raadpleegt, hij zal nimmer verle gen behoeven te zijnals kinderen klagen dat zij niet weten wat zij zullen spelen. Ouders en onderwijzers, en niet het minst den kinderen zeivenmoet dit boekje zeer welkom zijD. Naar de meerdere ingewik keldheid en omvang zijn de spelen gerang schiktduidelijk zijn zij omschrevental van liedjes, welke er bij behoorenwor den vermeldvele met de muziek er bij en waar bet noodig isgeven afbeeldingen eene aanschouwelijke voorstelling. Dit Ommen wordt van 1 Mei ge meld: Gisteren achtermiddag passeerde een alhier wonend koopman de Ommerschans en werd, toen hij zich ongeveer 5 mi nuten buiten het gesticht bevondgeheel onverwachts en zonder eenige aanleiding aangevallen door een op het land werkend kolonist, die hem een hevigen slag of slagen met eene mestvork of spade op het hoofd toebracht, waardoor de koop man eene hevige verwonding bekwam en bewusteloos neerviel. Inmiddels toegescho ten personen brachten den verwonde naar de in de nabijheid zijnde veldwachters woning waar al spoedig de geneeskundige van het gesticht zich bevond, om de noodige hulp te verleenen. De verwondde is daarna per rijtuig naar zijne woning al hier vervoerd, en bevindt zich redely k wel. Het terrein van de Tentoonstelling te Antwerpen bevindt zich in de nabij heid van de Schelde en is 22 hectaren groot, dat is zoowat viermaal zoo groot als ons Florapark. De 65 meter hooge voorgevel bestaat uit een ijzeren geraamte en is van nagemaakte steenen met vele versieringen voorzien. Aan de hoeken verrijzen torens. De tuinen en omliggen de boulevards zullen electrisch verlicht worden. Voor den gevel is niet minder dan 400.000 kilogram ijzer gebruikt. Voor de opening van de Tentoonstel ling, was de concertzaal voor zoover noodig, in orde gebracht. Deze zaal kan 6000 personen bevatten. Op den dag der openingZaterdag 2 Mei van 's morgens elf ure af, begon zij zich reeds met eene bonte menigte dames, diplomaten, officie ren enz. enz. te vullen. Des namiddags 2 ure trad Koning Leopold II, gevolgd door zijne familie, binnen en werd door het koor met orgelbegeleiding onder direc tie van P. Benoit met een heilgroet in het Latijn ontvangen. Nu hield de heer Victor Lynen eene toespraak, die door den Koning met eenige welwillende woor den werd beantwoord. De feestzang was toen aan de beurt, de tekst daarvan is van den dichter Jan van Beers de muziek gecomponeerd door Benoit, het koor bestond uit 400 heeren, 390 dames en 430 kinderen, het orchest uit 150 strijkinstrumenten 8 harpen en een orgel. In het nog maar kort geopende Rijks Krankzinnigengesticht te Medem- blikheeft zich een mannelijk verpleeg de door ophanging van het leven beroofd. Te Enkhnizen is uitgeloofd eene premie van f 100 aan den koopman die in 1885 de meeste stapels kaas ter markt aanvoert en f 50 aan den kaas maker, die in 1885 de meeste stapels van eigen gemaak en eigen vee ter markt aanvoert en verkoopt. De Zaandamsche waterleiding, die dit jaar tot stand zal komenis op technisch gebied zeer merkwaardig. 170.000 liters water worden per uur opge pompt en door een buis van zestien ki lometer lengte, geperst en opgevoerd in het waterreservoir van 30 meter hoogte. De levering der stoommachines, pom pen enz. is opgedragen aan de Kon. Ned. Machinefabriek van den heer E. H. Be- gemann te Helmond. De Duitsche St. Petersburger Zeitung verneemt van goed ingelichte zijde, dat de vrede als verzekerd beschouwd kan worden. De diplomatieke actie van de En- gelsche zijde is nog slechts eene terugtrek kende beweging, waaraanmen een zoo eervol mogelijk karakter wil geven. Het blad zelf uit echter nog twijfelof de toestand op dit oogenblik reeds als zoo gunstig mag worden opgevat. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 April 285 plaatsen vacant of 2 minder dan op 1 Jan. jl. Thans zijn nog slechts 6 candidaten beroepbaar. Twee bedelaars van professie te Groningen kwamen gisteren morgen, in 't zelfde vaarwater kruisendemet elkan der in onzachte aanraking, hetgeen bij beiden het bloed aan het gisten bracht. Ze wierpen elkander bij die gelegenheid allerlei liefelijke benamingen naar het hoofd, waarbij bleek, dat de bijna blinde zeer goed kon zien en de kreupele het gebruik zijner krukken niet van noode had. Op uitnoodiging van een achttal heeren heeft te Utrecht eene bijeenkomst plaats gehad van ingezetenen, teneinde te bespreken op welke wijze men uit de burgerij het best eene commissie zon kunnen benoemen, welke zich wilde be lasten met de werkzaamheden, om bij gelegenheid van het 250 jarig bestaan van de universiteit, van de zijde van Utrecht's ingezetenen een bewijs van groote ingenomenheid met dat feest te geven. Na eenige beraadslaging werd besloten hiertoe zoo spoedig mogelijk eene alge- meene vergadering te zamen te roepen waarbij alle ingezetenen van Utrecht toe gang zullen hebben. Anton Rubinstein heeft op zich genomen voor het muziekfeest het vol gend jaar te Leeds te houden, een ora torium te componeeren en de eerste uit voering persoonlijk te leiden. Tot Minister van Financien is be noemd de heer J. C. Bloem. Maandag vertrok Z. Ex. naar het Loo om door Z. M. den Koning te worden beëedigd ten einde Dinsdag de portefeuille van zijnen voorganger,den heer Grobbée over te nemen. De Times twijfelt nietof Engeland stelde als laatste blijk van verzoenings gezindheid aan Rusland voor het onder zoek van generaal Komaroff's aanval aan een arbiter te onderwerpen. Het blad voegde hier gisteren aan toedat het antwoord van Rusland nog niet in Lon den was aangekomenmaar dat de ver werping dezer jongste voorstellen van het Engelsche kabinet door het af breken van de diplomatieke betrekkingen zou gevolgd worden. En daar nu het antwoord van Ruslandtrots den heer Giersdie enkele kleine concessies aan Engeland wilde ver leenen, in een hoewel beleefd en zeer beslisten vorm gegotenEngelands propo sities afwijst, kan men moeielijk langer aan het voortbestaan der diplomatieke onder handelingen blijven gelooven. De onweers wolken pakken zich meer en meer samen somber is het verschiet, dat helaas hoogst waarschijnlijk maar al te spoedig alleen hier en daar verhelderd zal worden door onheilbrengende bliksemschichten. In een te Djokdjakarta verschijnend blad klaagt een onderwijzer dat het in Indië met de promotie van zijne vakge- nooten al zeer slecht gesteld is. Sedert April van 't vorige jaar heeft geen benoe ming tot onderwijzer 2e klasse plaats ge had. Er zijn er die al vijf jaar op bevor dering wachten en toch bezitters van de hoofdacte zijn. De schrijver stelt zich hierdoor voor het onderwijs in Indië niet veel goeds vooren gelooft dat men door het pensioneeren van sommige onderwij zers die voor hunne taak niet meer ge schikt zijneens nieuwfrisch bloed moest brengen in de staatsmachineiets waaraan Indië naar zijn gevoelen wel behoefte heeft. Dat zelfs de wetenschap wel eens falen kan, schijnt afgeleid te mogen wor den uit de omstandighedendie bij het proces van vrouw Van der Linden aan het licht kwamen. Van de veertig per sonen door haar vergiftigd, hebben, wel niet allen, maar velen een dokter gehad en geen enkele van dezen heeft vergifti ging als de oorzaak van het overly den geconstateerd. Kramp, koorts en derge lijke werden er voor opgegeven. De sterftetabellen verliezen door zulke ontdekkingen wel iets van hare weten schappelijke waarde. De koning van Dahomey, zoo verhalen Afrikaansche reizigers, heeft een lijfwacht, welke enkel uit vrouwen bestaat. Deze Afrikaansche Amazonen zijn alle tusschen de 18 en 25 jaren oud. Zij dragen een schilderachtige kleeding, en voeren met groote nauwgezetheid en sierlijkheid verschillende wapenoefeningen niet alleenmaar ook dansen uit. Want ofschoon het regiment der «vrouwen des Konings« den vorst overal op zijn krijgs tochten vergezelt, het doet minder als strijdkracht dan wel als eerewacht dienst. Men heeft te Londen aan het Lij- ceumtheatre storm geloopen omacht dagen vooruit, plaatsen in het parterre te bespreken voor de eerste voorstelling van den tooneelspeler Irving, na zijn terugkomst uit Amerika. Te vijf uren 's morgens stonden reeds liefhebbers voor de deur van het plaatskantoor, en toen dit, te acht urengeopend werd stroomde een dichte menschenmenigtedie tot ver op het Strand stond saamgedrongennaar binnen. De beambten hadden handen vol werks om de kaartjes af te bveren. De menschen werden door het gebouwover het tooneel heen, in Burleighstreet uit gelaten, en menigeen droeg aan zijn kleederen sporen van den strijd, dien zijn plaats hem gekost had. Om de op- koopers niet in de hand te werkenver kocht menna het bespreken van de vijf eerste rijenniet meer dan twee plaatsen gelijk. Te Melskanton St. Gallenis een rotsblok, ontzaglijk groot en zwaar, met aarde en puin, van aanzienlijke hoogte naar beneden gestort en het heeft een beukenbosch geheel bedolven. HAARLEM 5 Mei 18S5. Tot organist van het Orgel in de Waalsche kerk alhier is benoemd de heer B. Serné Jr. alhier. Hoezeer Haarlem behoefte heeft aan een behoorlijk Schouwburg-gebouw, is in de laatste dagen weder ten volle gebleken. Zoo als men weet zou de af- scheidsvoorstelling van Mevr. Kleine- Gartman voor inwoners van Haarlem en Omstreken plaats hebben in den Stads schouwburg te Amsterdam omdat hier voor te Haarlem geen geschikte gelegen heid is. Tot groote teleurstelling van velen kan evenwel die voorstelling we gens geringe deelneming niet doorgaan iets wat stellig niet is toe te schrij- ven aan minder belangstelling in Mevr. Kleine. Wat nu evenwel hiervan de re den zij, zeker is het, dat, hadde Haar lem een goed lokaal, Mevrouw Kleine waardig, bezeten, deze teleurstelling het Haarlemsche publiek ware gespaard ge bleven. Op de paardenmarkt, Maandag hier gehouden, waren aangevoerd 222 paarden. De prijzen liepen van f 40 tot föOO. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 41 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 52 dus 11 meer. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht, Johannes Hendrik Krahn, oud 39jaren, zeevarende, geboren te Keulen, die zich aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt o. a. van een spiegel en een broek in zijn kosthuis en een dwarsfluit in een koffiehuis. De vorige maand was hij uit de gevangenis ontslagen, waar in hij 4 maanden had doorgebracht als deserteur van de Ned. Marine. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 6 Mei 1885, des namiddags ten een ure. Be volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Vaststelling kohier pi. dir. belast. 1885. 2. Voorstel B. en W. brug Nieuwegracht (Nassaubrug). 3. Id. id. rekest Dr. II. Smeding Zondagschool. 4. Miss. id. aanbeveling lid Burgerlijk Armbestuur. 5. Id. id. id. opzichter gasverlichting. 6. Id. id. id. bewaar der Raadhuis. 7. Benoeming Comm. onderzoek en loting schutterij. 8. Voorstel B. en W. en rapport Comm. fin. zaak nieuwe Schouwburg. 9. Miss. raadslid den heer A. L. Dgserinck ter dezer zake. 10. Nader missive comm. finantiën. id. 11. Rapport Comm. fin. af- en overschry- ving begrooting Burgerl. Armbestuur. 12. Id. id. rekening Barbaragasthuis. 13. Id. id. verhur. Kiosk in den Hout 14. Id. id. id. grond Baljuwslaan. 15. Rekest B. van Uriel om ontslag onder wijzer 3e kl. school lett. C. 16. Rapport B. en W. motie van orde zaak leerling Ileyboer. 17. Verslag Comm. toezicht lager onderwijs. 18. Verslag opzichter Gasverl. over April.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3