Tweede Blad. van ZATERDAG 9 Mei 1885. TE HUUR. Nieuwsberichten. Anegang. No. Ia. Gem. bovenvoork. m. alc. ƒ26 p.m. No. 19. Gem. kamers m. alcoof 25 p.m. No. 20. Bovenhuis ƒ400 p.j. Anthoniestraat. No. 38. Benedenhuis 3 p.w. terst. No. 38. Bovenhuis3 p.w. terst. Baan. No. 15. Huis met tuin r 250 p.j. terst. Bakonessergraoht- No. 60. Bovenvoorkamer ƒ1.50 p.w. No. 70. Bovenhuis ƒ15 p.m. terst. Barteljorisstraat. No. 4. bovenhuis ƒ325 p j. terst. Botermarkt. No. 4. Voor- en achterk. /1.75 p.w. terst. Brouwerstraat. No. 27. Gem. kamer m. bedien. /35 p.m. Burgwal. No. 26. Bovenhuis ƒ1.40 p.w. terst. No. 75. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. No. 89. Bovenhuis ƒ2 p.w. terst. No. 91. Bovenhuis 1.75 p.w. terst. Donker Spaarne. No. 58. Huis fi50 p.j. Mei. Drossestraat. No. 5. Beneden voorkamer /I p.w. No. 14. Benedenhuis ƒ3 p.w. Frankenstraat. No. 45. Bovenhuis ƒ4 p w. terst. Gasthuissingel. No. 4. Huis met tuin 450 p.j. Aug. Gasthuisvest No. 9. Bovenhuis 160 p.j. Juni. Ged. Oudegraeht. No. 15. 2 Bovenkamers 2 p.m. terst. No. 16. Huis met tuin/ 600 p.j. Aug. No. 42. Gem. kamers m. alc. ƒ28 p.m. Ged. Voldersgracht. No. 51. Huis met tuin 400 p.j. terst. No. 57. Huis m. tuin ƒ400 p.j. terst. Gierstraat. No. 32. Bovenhuis /3 p.w. No. 54. Winkelhuis ƒ400 p j. Mei. No. 76. Bovenhuis 4 p.w. terst. Groote Houtstraat. No. 12. Vrij bovenhuis ƒ450 p.j. 1 Mei. No. 14. Bovenhuis ƒ300pjterst. No. 36. Bovenhuis /5O0 p.j. Mei. No. 46. Slaapk. met een nieuw bed ƒ10 p.m Groot Heiligland. No. 13. Winkelhuis 4.50 p w. terst. Jacobijnestraat. No. 20rd. Vrij Bovenhuis ƒ300 p.j. terst Jansweg. No. 25a. Winkelhuis ƒ600 p.j. terst. Kampervest. No. 32. Bovenhuis 3 75 p.w. Kennemerplein. No. 9. Huis /750 p.j terst. Kerkstraat. No. 8. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Kinderhuisvest. No. 21b. Huisje ƒ1.50 p.w. No. 21c. Huisje /1.75 p.w. No. 25. Bovenhuis ƒ300 p.j. Aug. Klein Heiligland. No. 7. Kelder ƒ40 p.j. No. 65. Bovenhuis ƒ3 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 5. 2 gem. kamers ƒ25 p.m. terst. No. 17. Zit- en slaapkamer ƒ30 p.m. No. 2lrd. Bovenhuis ƒ200 p.j. 1 Mei. No. 59. Huis met tuin 600 p.j. Mei. No. 63. Gem. bovenk. m. bed. /20 p.m. Apr. No. 103. Gem. kamer m. alc. ƒ16 pm. Juli. No. 108. 2 gem. kamers en suite ƒ20 p.m. terst No. 109. Huis m. tuin 450 p.j. terst. No. 132. Bovenhuis ƒ1.50 p.w. terst. Korte Houtstraat. No. 7. Winkelhuis ƒ3 pw. terst. Korte Jansstraat. No. Winkelhuis /250 p.j. terst. *No. 1. Huis ƒ375 p.j. 1 Mei. Korte Zijlstraat. No. 7. Bovenvoorkamer ƒ1.25 p.w. terst. Kleine Houtweg. No. 30. Huis ƒ360 p.j. terst. Koningstraat. No. 13. Bovenhuis 275 p.j. Mei. No. 19. Bovenhuis 450 p.j. terst. No. 19. Gem. kamers ƒ25 p.m. p.m. Mei. No. 30. Huis ƒ500 p.j. Mei. No. 46. Bovenhuis ƒ200 p.j. Juni. Lange Annastraat. No. 46rd. Bovenhuis ƒ2.40 p.w. terst. Lange Lakenstraat. No. 14. Bovenhuis ƒ2.30 p.w. terst. Magdalenasteeg. *No. 11. Voorkamer ƒ1.50 p.w. terst. Nieuwe Groenmarkt. No. 4. Huis t 350 p.j. Mei. Nieuw Heiligland. No. 1. Bovenvoork. ƒ1.50 p.w. terst. Meesterlottelaan. No. 65. Bovenhuis ƒ1.50 p.w. terst. Nieuwe Raamstraat. No. 2. Werkplaats 2 p.w. Mei. Oranjeboomslaan. No. 129. Winkelhuis 3.50 p.w. 15 Maart. Palmstraat No. 19. Ben. huis m. tuintje 3.25 p.w. No. 23. idem 2.75 p.w. No. *No *No. No. No. No. No. •No No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No No No. No No. No. Raamvest. 19. 2 Gem. kamers ƒ14 p.m. terst. 39. Bovenhuis ƒ300 p.j. Mei. 39. Benedenhuis ƒ275 p.j. Mei. 43. Huis m. tuin ƒ450 p.j. Aug. Ravelingsteeg. 8. Bovenhuis 2.25 p.w. terst. Ridderstraat. 9. Koetshuis, paardenstal en woning ƒ400 p.j. terst. Rippardasteeg. 2. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Rozelaan. 12. Gem. kamers 20 p.m. terst. Rustenburgersloot. 11. Huis m. tuin ƒ3.25 p.w. terst. Schootersingel. 127. Huis met tuin ƒ700 p.j. Mei. Schooterweg. 39. Huis ƒ200 p.j. 1 Juni. Stoofsteeg. 5rd. Bovenwoning ƒ2 p.w. terst. Spaarndammerweg. 205. Bovenhuis /2 p.w. terst. 205. Benedenhuizen ƒ2.25 p.w. terst. Spaarnwouderstraat. 21. Bovenhuis /200 p.j. Turfsteeg. 3. Bovenhuis ƒ1.75 p.w. terst. Verl. Frans Halsstraat. 4. Bovenhuis 350 p.w. terst. Van Marumstraat. 12. Huis ƒ3.25 p.w. terst. V ogelkoopsteeg. Huis 1.75 p.w. terst. V rouwensteeg. 11. bovenkamer p.w terst. Wagenweg. 9. Vrij boven en ben. huis ƒ260 p.j. Mei. Wilsonsplein. 2. Gem. kamers ƒ20 p.m. terst. 69. Bovenhuis ƒ12 p.m. 15 Maart. Zaksteeg. 16. Vrij bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Zuider Buitenspaarne. 8b. Buitenverblijf 450 p.j 78. Huis met tuin f350 p.j. terst. Zuiderstraat. 19. Bovenvoorkamer ƒ1.25 p.w. Zijlsingelstraat. 8j. Bovenhuis /200 p.j. terst. 8 l. Ben. huis m. tuin ƒ200 p.j. terst. 8 o. Bovenhuis 225 p.j. Mei. Zijlstraat. 95. Bovenwoning ƒ200 p.j. terst. Zijlweg. 1b. Huis met tuin ƒ475 p.j. terst. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Een winkelhuis, Spaarne. Een winkelhuis, Koningstraat. Een bovenhuis, Schachelstraat. Afscheid van het tooneel te Am sterdam door Mevr. Kleine-Gartman. Het laatste optreden van Mevr. Kleine Gartman in den Stadsschouwburg te Am sterdam, heeft inderdaad de kroon gezet op al de huldebet uigingen en huldeblijken, waarmee het geheele land onze eerste kunstenares overladen heeft. Geen wonder dat Mevr. Kleinetoen zij ten slotte haren dank betuigen moest, haar aandoeningen nauwelijks meester was. Zij scheidde van een publiek, dat haar tot het laatst op de handen gedragen heeft. Zoodra het scherm aan het einde der voorstelling gevallen was, ging het bijnaonmiddelijk weer omhoog, en zag het publiek, dat reeds herhaaldelijktusschen de bedrijven van zijn belangstelling in het feest had doen blijkenterwijl reeds enkele kran sen van vrienden en vereerders Mevrouw Kleine waren aangeboden, het geheele personeel van de Vereeniging „Het Ned. Tooneel" geschaard om de feestvierende te ontvangen. In de groote panze was reeds met de artisten het Bestuur der Vereeniging op het tooneel verschenen en had de Heer Schimmel Mevrouw Kleine toegesproken. Met een kieschheid en tact, dien wij niet genoeg kunnen roemen en bewonderenhad het Bestuur besloten haar het adviseurschap met een jaarlijksch honorarium aan te bieden. De gouden lauwerkrans, dien de Heer Schimmel tegelijkertijd Mevrouw Kleine aanbood, bleek werkelijk een symbool van de achting te zijn, welke de Vereeniging haar toe draagt. En nu de hulde harer kunstgenooten. De Heer De Leur sprak haar namens allen hartelijk toe. Men zag haar noode gaan, maar men gunde haar de welver diende rust. Om die rust te bevorderen en tevens als een blijk van aller liefde, bood men haar een leunstoel aan waarin haar portret aangebracht is. Tal van kransen en geschenken volgden als twee kransen van de Amst. afd. van het Tooneelverbond en de dames van het Conservatoriumhet bekende album van de Kunstbode, aangeboden door den Heer E. R. Bosnog vermeerderd met bijdragen van Alex. Dumas, Loffelt en Brunings. Alkmaar was vertegenwoordigd door een photografie, aangeboden met eenige hartelijke woorden door den Heer Nuhout van der Veen. De Heer Overeem droeg een gedicht voor. De heeren KiehlBuderman en Albers brachten, namens het personeel van Erascati, hun hulde met een schat van bloemen. Mevrouw Kleine dankte voor al die hulde en liefdebetuigingen op de haar eigene eenvoudige, eerlijke en oprechte wijze. Zij was diep te ontroerd om lang en veel te sprekendoch wie zou dit ook verwacht of gevergd hebben Toch vergat zij niets of niemand, en het meest en langst verwijlden hare gedachten bij de verplichtingen, die zij had aan het publiek, haar geliefd Amsterdamsch publiek, de letterkunde en de critiekdie haar zooveel geleerd had. Na de voorstelling vereenigden zóo- velen van hen die deze bijgewoond had den, zich in de boven-/oyer van den schouw burg, dat deze schier te klein was. Men wilde der gevierde tooneelspeelster nóg een vernieuwd blyk van hoogschatting gevenen met ongeduld werd hare komst verbeid. Langzamerhand kwamen ook ver schillende harer kunstbroeders en kunst zusters, allen verlangend bij de hulde tegenwoordig te zijn, der scheidende ge bracht. En daar trad zij binnenin de zwarte robe, die bij het grijze haar zoo goed stonden met de gouden medaille van verdienste aan het oranje-lint op de borst. Bloemen werden voor haar voet gestrooid door twee jonge meisjes, en een krans van frisch groen en vergeet-mij-nietjes was de welkomstgroet, haar reeds by den ingang van de zaal gebracht. „Aan onze lieve Leermeesteres, de leerlingen der Too- neelschool" luidde het korte opschrift. De eerste, die als bestuurder van het KleineGartmanfonds de feestvierende toesprak, was de Heer W. J. Hofdyk. Met een herinnering aan de groote Wat- tier-Ziesenis by haar afscheid van het tooneel, op 11 Mei nu zeventig jaar geleden zeide spr. o. a: „Er is gezegdde gestalte gaat heen en de stem sterft weg. Maar waar het geen werkeiyk groot is optreedt, daar wordt het alom gewaardeerd, daar gaat een wolk van getuigen open de gestalte neemt een plaats in de geschiedenis der kunst." Alsnu sprak de Heer M. J. Waller. In korte woorden bood hy uit naam van het bestuur van het Nederlandsch Too neelverbond, Mevrouw Kleine een blij vende gedachtenis aan haar roemvolle loopbaan aan, in een fraai geschreven oorkonde, achter glas in een sierlijke zwart-gouden lyst gevat, welke op een gebeeldhouwden driestander rustte. Door het Amsterdamsche Studentenkorps werd „als een klein bewijs van groote dank baarheid," al hadden velen hunner Neer- land's eerste tooneelkunstenares niet op de middag-hoogte van haar talent kunnen bewonderenhet bronzen beeld van een ge lauwerde Saffo aangebodenop een zwarten met bloemen omslingerden standerd. Nadat nu nog de Voorzitter van de Vereeniging „Hooger zij ons doel" zijn beste wenscheu had uitgesproken voor haar, aan wier voorlichting en hulp de Vereen, zooveel te danken had gehad en als erkenning waarvan Mevr. Kleine een gouden eerepenning werd overhandigd, klonk van het einde der zaal eensklaps een loflieddoor eenige heeren toegezongen aan de kunstenares, die steeds Waarheid en Natuur te aanschouwen gaf. En nu was de beurt aan de velen, die, kunstenaar of niet, geletterde of eenvoudig bewonderaar, haar persoonlijk wilden danken en vereeren. Van naby en uit de verte werden handen toegestoken en groeten toegeroepenof waar de aan drang het naderen belettewerd gewenkt en gewuifd. Aldus „de Koningin van het feest" te zyn met zulk een lang en werkzaam leven achter zich, is een zeer benydbaar voorrecht Nu de tabak van 1884 dus schrijft men uit de Betuwe bijna overal tegen flinke prijzen is opgeruimd en er geen accyns op inlandsche tabak wordt verwacht, zal er dit jaar aanmerkelgk meer tabak worden geteeld. De jonge plantjes in de broeikassen zullen weldra voor het uitpoten geschikt zijn. Het aantal hectarenvoor suikerbieten bestemd, is dit jaar minder dan vorige jaren. Het land voor de bieten is reeds gereed gemaakt om het te bezaaienen hier en daar is men met zaaien begonnen. Tot groote vreugde van de veehouders is het grasdank zij den malschen regen der laatste dagen, flink gegroeid, zoodat het vee in het weiland geen gebrek heeft. De vruchtboomenklein en groot, tot zelfs de kleinste takjes zijn dit jaar bui tengewoon met bloesems bezet. De nacht vorsten hebben daaraan tot heden weinig of geen schade gedaanen van de kersen begint de vrucht zich reeds te zetten ook perziken en abrikozen verwacht men dit jaar veel. Door eenige bewoners van de Wes- termarkt en naburige straten te Amster dam wordt een adres geteekendwaarby aan Burgemeester en Wethouders het verzoek zal worden gericht, de „half- vastenmarkt"althans voor het deeldat dit plein daarin heeft, in te trekken. Drie weken lang worden er nu reeds tooneelen van walgelijke brooddronken heid en baldadigheid gezienwaaraan ook adressanten met hunne huisgenooten en dienstboden des avonds zyn blootge steld en hebben er vechtpartijen en schan dalen plaatsdie de politie niet altijd by machte is te beteugelen. Te Leiden heeft zich eene commis sie gevormd, met het doel in de naby- heid dier stad een volkspark op te richten. Het Handelsblad meldtdat by een aantal kunstvrienden en vereerders van den architect P. J. H. Cuypers het voor nemen bestaathem ter gelegenheid van de opening der Ryksmuseum-gebouwen een gouden gedenkpenning aan te bieden. De tentoongestelde Nederlandsche schilderstukken zyn niet zeer talryk in den Salon te Parys, maar wat er is mag gezien wordenen het zou eene tekort koming zyn tegenover het vaderlandgeen hulde te brengen aan het zoeken naar waarheid, aan den gemoedelyken en ta- lentvollen arbeidszin, die den Nederland- schen meesters eigen zyn en dien zy op nieuw hebben aan den dag gelegd. De zee is het nationale element; geen wonder dat de gloed" van haar lichtende golven zich afspiegelt op het palet van den Nederlandschen kunstenaar. De geneesheerendie door de Spaan- sche regeering naar Valencia gezonden waren, om een onderzoek in te stellen naar de proeven van dr. Ferran met het inenten als voorbehoedmiddel tegen de cholera (waarvan reeds melding is ge maakt), hebben een vry gunstig rapport hierover uitgebracht. Eene 86jarige weduwe te Asperen die een zeventigtal afstammelingen heeft, heeft zich dezer dagen by een landbou wer nog als werkmeid verhuurd. Te Soerabaya loopt het gerucht, dat een drietal der voornaamste ateliers (machinefabrieken) aldaar, waaronder de beroemde fabriek van Young en Gill, wegens gebrek aan werk zouden sluiten, zoo al niet de inrichtingen opheffen. De Javasche Courant maakt het besluit van de Regeering bekendwaar in tot de oprichting van eene openbare lagere school voor meisjes te Amboina wordt overgegaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5