trapt een persoondie een nachtegaal had gevangen. Het netje, tot de vangst ge diend hebbende, werd in beslag genomen en de gevederde zanger in vrijheid gesteld. Door den generaal-majoorbevel hebber in de le militaire afdeeling, is aan de verschillende garnizoenen in die afdeeling een voorschrift gezonden, waar in bepaald wordt, dat in alle localen in militaire gebouwen, waar petroleum ge brand wordt, steeds eene hoeveelheid droog zand aanwezig moet zijn om, in geval van branddien onmiddellijk in zijnen voortgang te kunnen stuiten. Te Anna-Paulowna deed zich Zon dag een geval van vergiftiging voor na het gebruik van saliemelk. Vier personen van de vijf, die van de melk hadden ge dronken, waren den volgenden morgen nog bewusteloos; de vijfde, die slechts één kopje ervan gebruikt hadwas ook het minst aangetast en leed alleen heden nog aan duizelingen. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Ensing van Scha- genterwijl de politie inmiddels een ijverig onderzoek instelde. Nadere bijzonderheden ontbreken tot heden. Omtrent de inhechtenisneming te Aken van Perret, alias Revant, meldt de Amst. het volgende: Een goed gekleed persoon had zich aan het postkantoor te Aken vervoegd en gevraagd of er niet een aangeteekende brief voor hem poste restante was ont vangen. Op het ontkennend antwoord be gaf hij zich weder op straat, waar hij dadelijk door een politiebeambte in bur- gerkleeding werd aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Men bleek den rechten persoon in handen te hebben, dien men zocht. Hij heeft in den nacht van 23 op 24 Februari op het kasteel Chateau de la Russe bij Lyon eene dame, Rigottier genaamd en hare gezelschap- juffrouw vermoord en zich met 30,000 frcs. aan obligation ten laste der stad Lyon uit de voeten gemaakt. Zijn spoor werd door de politie door Zwitserland en Oostenrijk gevolgd. In Weenen en Munchen hield de moor denaar zich langen tijd op. Daar men hem onophoudelijk op de hielen zat, be gaf hij zich de vorige week naar Keulen waar hij twee dagen vertoefde en van waar hij naar Aken vertrok en in het hotel Am Rheinischen Bahnhof zijn in trek nam. Hier bereikten hem zijn ver volgers. De moordenaar is een bankroetier30 jaren oud en uit L'Arbreste, departement du Rhone arondissement Lyon afkomstig Een politie-beambte uit Lyondie hem gevolgd was, leidde het eerste verhoor. De Minister van justitie in Frankrijk is per telegraaf van de gevangenneming on derricht. De politie te Antwerpen heeft de hand gelegd op drie Duitschers, die op zeer vernuftige wijze in hun onderhoud voorzagen. Van welwillendheid overstroo- mendestrekten zij hunnen landgenooten die te Antwerpen naar de nieuwe wereld zich kwamen inschepen, tot vraagbaak een gids en hielden zij hen gedurende hun verblijf in de havenplaats onafge broken gezelschap. Nu en dan werd er als tijdpasseering een eenvoudig kaart spelletje gedaan, natuurlijk met zeer lagen inzet, en bijna zonder eenige uitzonde ring verloren de beminnelijke cicerone's. Dezen betaalden hun verlies dan met Belgische en Fransche goudstukkenwaar van zij echter altijd nog een aardig som metje in zilver- of nikkelstukken terug ontvingenzij speelden immers nooit hoog! Maar toch altijd nog veel te hoog voor de winners, want de goudstukken waren valsch. Te Hansbeke (zoo meldt het laatste nr. van het te Brugge verschijnend week blad de Landmanzou op 4 Mei ten 3 ure een luisterrijk feest plaats hebben ter eere van een inwoner van die gemeente die gedurende 25 achtereenvolgende jaren melk gehaald heeft met dezelfde kan bij, een dezelfden pachter 1 De fraai gelegenboschrijke Wouw- eche plantagegelegen ongeveer twee uur zuidwestwaarts van de gemeente Bergen op Zoom, is aangewezen voor het op 23 July te houden 12de Zuider Zendings- feest. Een kastelein te Reuzeldie tevens eene kruideniersaffaire heeft welke onmid- delijk met het dranklokaal in verbinding staat achtte zich verplicht, volgens de voor schriften der drankwet, in zijn dranklokaal zoodanige verandering te brengendat er geene gemeenschap met de andere affaire kon plaats vindenDe deur van het bedoelde lokaal werd daarom dicht gespijkerd. Maar nu ontdekte onze snug gere waard dat het dranklokaal niet aan zijne roeping kon beantwoorden, daar er geene gelegenheid was om het binnen te treden. Op welke wijze zou hij nu de gasten binnen kunnen krijgen? Fluks komt eene gedachte bij hem op, en van de gedachte tot de daad overgaandenam hij een der buitenramen uit en zette eene ladder tegen den muur. Daar langs ziet men nu de stamgastenvreemdelingen kastelein en huisgenooten op- en afklim men, de één om zijn glaasje te verorberen de ander om te tappen. Een eigenaardige „boeldag" had Maandag te Roswinkel plaats, eigenaar dig omdat die verkooping een staaltje is van oud Drentsche gebruiken. De predi kant ds. Strating aldaar, thans emeritus wegens hoogen ouderdomis te Roswin kel eene reeks van jaren „boer" geweest, en verkocht nu zijn geheele boerenbeslag. Hij woonde nl. op eene boerderijtoebe- hoorende aan de gemeente (kerkelijk) zijnde die boerderij tevens pastorie, en deze leverde hemmet de opbrengst van andere boerenplaatseneveneens aan de gemeente behoorende, zijn traktement. Nu was deze predikant niet slechts een ijverig evangelie-dienaar, maar tevens een kundig landbouwer, en vandaar dat de dominee zoolang hij te Roswinkel gestaan heeft 50 jaar in persoon de boerderij be stuurd heeft. Zijn vee, varkens, schapen en paarden waren altijd de beste uit den omtrek. Thaus trekt hij zich in het amb- telooze leven terug. Jager's haargeurpillen zijn te Praag door de overheid verboden en de genees kundige raad van Bohemen heeft de stad houders aanbevolen deze pillen voor ge heel Bohemen te verbieden en de Regeering te verzoekenhet middel door een verbod uit het geheele land te weren. Wanneer deze op zichzelf volkomen te begrijpen maatregel nu maar niet het gewone gevolg van verbodsbepalingen heeft en als de krachtigste bekendmaking voor deze pillen werkt. In Zweden en Noorwegen dus is daar onlangs bepaald zullen in het vervolg ook vrouwen verkiesbaar zjjn als leden der schoolcommissiën. Bij Weenen is dezer dagen het geraamte van een voorwereldlij k dier een Dinotherion opgegravendat daar naar men vermoedt minstens 10,000 jaren ge legen heeft. De Dinotherion word gehou den voor het grootste dier dat ooit bestaan heeften men gelooftdat een paar van deze dieren in staat waren geweest, een geheel bosch uit te roeien. Met verbazen de kracht moeten zij de sterkste boomen ontworteld hebbenwelker bladen hun tot voedsel dienden. Het thans ontdekte geraamte is zeer goed bewaard gebleven. Het zal in het Hof- museum te Weenen tentoongesteld worden. Niet steeds is de liefde bestendig van duur, maar zeldzaam is het toch, dat men op tachtig- jarigen leeftijd nog zich ontrouw toont in het huwelijk. Dat is te Rotterdam gebeurd. Een tachtigja rig mandie het vroeger zeer goed heeft gehadmaar in den laatsten tijd door allerlei verliezen achteruit sukkeldewerd voor eenige dagen ziek en moest het bed houden. Van die gelegenheid maakte zijn vrouw, evenals hij bijna 80 jaar ouden waarmede hij ruim 40 jaar gehuwd was, gebruik om al het huisraadden gehee- len inventaris van den winkel enz. te verkoopen en te verdwijnen, zonder een spoor achter te laten. De arme man ligt nu op een zolderkamertje, waarheen hij zich heeft moeten laten vervoeren. Alweder een nienwe Maleische cou rant! Te Soerabaia verschijnt er thans een die den naam draagt van Batara In- dra en door den bekenden schrijver A. M. Voorneman geredigeerd wordt. De bliksem is Donderdagavond ge slagen in het consistorie der koorkerk te Middelburg. De aangerichte verwoesting had niet veel te beduiden. Ook het huis van den commissaris des Konings aldaar werd door den bliksem ge raakt waardoor alle gaslichten uitgingen. Verder werd er geen schade aangericht. De vrouw van een reeds bejaard arbeider te Hoornaar vond 1L Maandag bij 't schoonmaken harer woning boven onder 't rieten dak ongeveer driehonderd gulden. Toen zij dit haren man mededeel de bleek het dat deze zelf er dien vreem den spaarpot op nahield, om zich een rustigen ouden dag te verzekeren. Een sergeant van het regiment grenadiers en jagers, die te Meppel aan een door hem geleid wordend detache ment lotelingen de soldij betaalde, deed procesverbaal opmaken tegen een burger die hem beschuldigde van die soldij een gedeelte achter te houden. Naar men verneemt, bestaat te Scheveningen het planeen adres te doen rondgaan aan den minister van financiën, houdende verzoekeven als vroeger het geval was, aan de Scheveningers gele genheid te geven, hunne belastingen al daar te kwijten, daar het een zeergroot ongerief isvooral voor den kleinen bur ger om twee uren te verzuimenten ein de te 's-Hage te gaan betalen. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland is bepaald dat de eind examens der hoogere burgerscholen met öjarigen cursus voor 1885 in die provin cie zullen worden gehouden te Haarlem, terwijl door hem tot lid en voorzitter der commissie is benoemd de heer dr. H. Brongersma, dir. der H. B. S. met 5 j. c. te Haarlem, en tot verdere leden de heeren dr. A. van Heimekeler, C. E. Poser en dr. J. Gr. Costerus, leeraren aan de H. B. S. met 5 j. c. te Amster dam, G. A. C. van Goor, leeraaraande 2e H. B. S. met 3 j. c. te Amsterdam, A. P. Fortanier en A. Gauthey, leera ren aan de H. B. S. te Zaandamdr. D. A. Kerkhoff en J. G. Sennett, leera ren aan de rijks H. B. S. te Alkmaar, dr. A. C. van Rijn en A. van der Stem pel leeraren aan de H. B. S. te Hoorn dr. D. de Loos en dr. R. J. Goossens, leeraren asn de H. B. S. te Leidenen W. P. van Vlissingen dir. der H. B. S. te Enkhuizen. De N. Rott. Ct. vermeldt het vol gende omtrent den eenige dagen in Oost Indië overleden Kapitein ter zee W. Steffens W. Steffens trad 1 October 1849 in dienst op het Koninklijk instituut voor de marine te Medemblik. Een jaar later ging hij over naar Breda, en 1 Septem ber 1853 verliet hij de Academie aldaar als adelborst le klasse. In dezen rang deed hij eenen kruis tocht naar de Middellandsche zee aan boord van Zr. Ms. fregat Doggersbank, onder bevel van den kapitein ter zee A. J. de Smit van den Broecke, en diende hij verder aan boord van Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Medusa, onder de kapitein-luitenants ter zee H. Camp, H. J. van Maldeghem en C. J. Berghuis. Met laatstgenoemden aanvaardde hij einde 1855 zijne eerste reis naar Oost-Indië en werd aldaar, na 1 Januari 1856 be noemd te zijn tot luitenant ter zee 2e klasse, overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Celebes, Met dien bodem woonde Steffens tal van belangrijke krijgs bedrijven bij, waaronder die tegen Djam- bi in 1858tegen Boni in 1859 en in de Zuid-Oosterafdeeling van Borneo in 1859 en 1860, o. a. onder de bevelen van de luits. ter zee le kl. E. M. C. Baak en I. A. van de Velde. Hij ver wierf zich als jong officier bij die gele genheden een bnitengewonen naam en ontving, behalve het eereteeken voor buitengewone krijgsverrichtingen met twee gespenhet ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde en de eeresabel. Na een kort verblijf in Nederland bracht Steffens een tweeden langdurigen dienst tijd in Oost-Indië door als le officier, voor het grootst gedeelte aan boord van Zr. Ms. stoomschip Onrust II. Andermaal in Nederland teruggekeerd, was Steffens van 1867 tot 1872 de be trekking toevertrouwd van officier-instruc teur in de manoeuvres, scheepsbouw en het tuig bij het Koninklijk Instituut voor de Marine. In 1873 volgde zijne benoeming tot commandant van Zr. Ms. stoomschip Riouw en nam hij met dien bodem een werkzaam deel aan de 2e expeditie tegen Atjeh. Hij oogstte hier voor als belooning de zeldzame onder scheiding van het ridderkruis der derde klasse van de Militaire Willemsorde. Wegens treurige familie-omstandighe den moest Steffens nog vóór het einde van 1874 naar het moederland terugkee- ren, maar dit belette hem niet nog vele nuttige diensten aan den lande te bewijzen. 1 October 1875 benoemd tot kapitein luitenant ter zee, commandeerde hij in dien rang Zr. Ms. ramschip Schorpioen en Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. Tijdens het laatste bevel werd hij ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. 1 Februari 1882 volgde zijne bevordering tot kapitein ter zee, en 1 Mei d. a. v. de benoeming tot on der-directeur van 's Rijks marinewerf te Amsterdam. Twee jaar later werd hij non- actief. Maar slechts voor kort. Reeds een paar maanden later vertrok hijten vier de malenaar Oost-Indiëhelaas ech ter om niet weder terug te keeren. Even als voor Marinkelle moest ook voor hem plotseling nabij Batavia het werkzame leven een einde nemeninnig betreurd door de naaste bloedverwanten en zeer zeker met aanspraak op eene dankbare nagedachtenis van Koning en vaderland. De voormalige hofmaarschalk van prinses Hendrik, thans hertogin Albert van Saksen-Altenburg, baron Taets van Amerongende voormalige kamerheeren van H. K. H., baron van Wassenaer van Rosande en mr C. H. graaf Van Bylandt en de heer Inckel, secretaris van H. K. H„ zijn door den keizer van Duitsehland, koning van Pruisenbenoemd tot ridder der Pruisische kroonorde. De heeren en dames van het gevolg der prinses en het geheele personeel van hare hofhouding ontvingen kostbare sou venirs. Een onverwacht fortuin had dezer dagen een koopman te Dusseldorp. Hij kwam op een wisselkantoor om de coupons eener obligatie van den Keulen Mindener spoorweg te gelde te maken en hij ver nam daar, dat zijne obligatie, welke hij geruimen tijd had laten liggen zonder er naar om te zien, uitgeloot was met een premie van 165,000 Mark ƒ99,000.) Een Weener geleerde, Dr. E. Mahler, heeft een onderzoek gewijd aan de Egyp tische duisternis, waarvan in den Bijbel melding gemaakt wordt, en de uitkom sten medegedeeld in een verhandeling, welke hij bij de Academie van Weten schappen inzond. De slotsom van 's dok ters onderzoek isdat de Egyptische duis ternis de zonsverduistering van den 27en Maart van het 1335 voor Christus moet geweest zijn. Eergisteren avondkort vóór het vertrek van den sneltrein van 10 u. 35 van Dordrecht naar Rotterdamwas de lampenist op een personen-rijtuig geklom men om het licht te ontstekentoen het sein tot afrijden werd gegeven, zoodat de man in doodelijken angst de reis boven op den wagen moest medemaken tot een der tusschen-stations, waaraan per tele graaf kennis was gegeven den trein te doen stoppen. Met betrekking tot het verdrinken van den nachtwacht P. te 's-Hage moeten er vermoedens gerezen zijn dat hier moet gedacht worden aan het opzettelijk te water werpen van den politiedienaar, na eene woordenwisseling met een viertal personen. In den nacht van Zaterdag althans is iemanddien men vermoedt deel te heb ben uitgemaakt van dat viertalvoorloo- pig in hechtenis genomen. Een gehuwde vrouw te Amsterdam moeder van zes kinderenwilde met haar kostganger uitgaantoen haar echtgenoot haar op de Nieuwmarkt tegenkwam. Hij maande haar aan naar huis terug te gaandoch kreeg in plaats van antwoord, klappen. Hieruit ontstond eene worsteling ennatuurlijkeen dichte kring van toeschouwers. De politie kwam zich in het geschil mengen enbemerkende dat de vrouw zich in verregaanden staat van dronkenschap bevond, haalde zij bij een kruier een stootkar, waarop de weerbarstige schoone geplaatst werd. Door een dichte volksmenigte omstuwd en voorafgegaan door een jongen met een grooten bel die al luidende haar aankomst verkondig de, werd zij naar het politiebureau ge bracht, waar tegen haar minnaar inmid dels te voet daarheen gevoerdreeds proces-verbaal wegens handtastelijkheden was opgemaakt. Het fraaie buitengoed Jachtlustaan den weg naar Soestdijk, nabij het dorp de Biltzalnaar men verneemtworden ingericht tot hotel. De vrouw, die te Genève hare vier kinderen vermoordde, is gebleken krankzinning te zijn. De storm die dezer dagen in Dene marken woedde, joeg groote massa's zand over de velden aan het Praestöfjord. 60 voet hoog boven het fjord dreven groote donkerbruine zandwolkendie niet zelden

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2