N ieu wsberichten. lijk bij allen waar te nemenin plaats van matheidwaaraan het koor veelal lijdt, was er nn vuur en leven in, terwijl er tevens goede bewijzen waren van eene degelijke, ernstige studie. Het orkest gaf wel geen bepaalde reden tot ontevredenheidmaar toch valt het niet te ontkennendat dit wel het minst gunstige deel der uitvoering uitmaakte. Maar wij erkennen gaarne het goede en vergeten niet, dat de instrumenteering zeer zwaar is en dat de krachten van het strijk orkest voor een deel bestaat uit jeugdige dilletlantendie getoond hebben, dat het hun niet ontbreekt aan lust en ambitie voor de kunst. Was deze eerste avond hoogst belang rijk en keerde men dan ook niterst vol daan huiswaarts, het kunstenaarsconcert beloofde niet minder genot te zullen geven. 1°. Marsch en koor uit Tannhiiuser van Wagner. Hoe flink en frisch klonk dat opgewekte koor ons tegenhet was een recht aangenaam entree voor het afwisselend programma. Het tweede nummer bevatte een hoogst interressant werk, het was n. 1. eene symphonie van onzen talentvollen land genoot den heer Richard Hol. Deze sym phonie opgedragen aan Anton Rubinstein zou onder leiding van den componnist wor den uitgevoerd. Welk Nederlander heeft geen kennis gemaakt met eenige composities van Hol? Wie iets van hem leerde kennen was steeds getroffen door den rijkdom van gedachten en door de heerlijke klankeffecten, die hij steeds zoo verrassend daarin weet te bren gen. Een instrumentaal werk van Hol moest dus wel in hooge mate onze aan dacht gespannen houden. De uitvoering leerde, dat onze illuzies niet te hoog kon den gespannen wezen. Het eerste deel met het breed uitge sponnen prachtig thema, zoo mooi geïn strumenteerd maakt een heerlijk effect het Scherzo geheel in den geest van Men delssohn's Sommernachtstranm voldeed niet minder; een zeer eigenaardig effect maakte de sourdines in het derde deel, Nachtmuziek genaamd, terwijl het prach tige en opgewekte finale, waarin weer het eerste thema terugkeert een waardig slot van dit schoone werk is. De uitvoering kan zeer bevredigend ge noemd worden hoewel op de repetitie enkele zwarigheden beter werden over wonnen. De keurige lauwerkrans aan den lessenaar van den componist gehecht, was zeker eene wel verdiende hulde aan den talent vollen musicus gebrachtmaar hoo- ger nog stel ik de warme woorden, na de uitvoering der symphonie, uitgespro ken door den president der Maatschappij, den heer Böhringer. De twaalf nummers van het program ma even uitvoerig te bespreken, ligt niet in mijne bedoeling, slechts den algemee- nen indruk wensch ik weer te geven. De heer Kanffmann, die den vorigen avond minder tot zijn recht was geko men, deed zich nu als begaafd zanger kennen. In de Romance uit Euryanthe van Weber, maar vooral in de liederen na de pauze voorgedragen, behaalde hij veel succes. Het Yittoria mio Core van Carrissimi, ons bekend door Henschel, moest zelfs op verzoek worden herhaald. Mejuffrouw Gips voldeed weer even zeer als Zaturdag. Een tweetal liederen droeg zij als gewoonlijk eenvoudig maar waar voor; in Schön Ellen van Max Bruch vertolkte zij met veel vuur en gloed Schön Ellen, en oogstte hiermee veel bijval in. De heer Haase verwierf door zijn bezielde voordracht en fraai orgaan veel succes met de aria uit Panlus van Mendelssohn maar meer nog met de solo's in Schön Ellen en de heer Messchaert bracht ons ge heel in verrukking door zijne beide lie deren in de tweede afdeeling voorgedra gen. Voor de pauze bracht hij op waar dige wijze eene aria uit Handei's Messias ten gehoore. De piano-begeleiding was aan den heer Schlegel toevertrouwddus in uitstekende handen, hiervan kunnen wij ons zoo dikwijls overtuigen als de heer Schlegel deze taak vervult. Schön Ellen, dat ik reeds even ter loops aanstipte, is een allerliefste, een voudige Balladewaarin ook de koren een dankbaar aandeel hebben en zich uitstekend kweten. Het eenvoudige en liefelijke vindt immers altijd den weg tot het hart, dus moest Max Bruch's werk ons ook zeer aantrekken. Ten slotte nog een woord over den solo violist den heer Steenman. Deze jongeling die zijne studies reeds schijnt geëindigd te hebben, heeft on wedersprekelij k veel geprofiteerd van de uitstekende leiding, die hij heeft genoten. Zijn spel is zeer goed maar is nog niet tot volle rijpheid ge komen ik twijfel evenwel niet, of hij zal eenmaal een goede plaats innemen onder de violisten, waarop wij Hollanders met eere kunnen wijzen. Het Halleluja van Handel was een waardig besluit voor deze feestdagendie zoo uitstekend slaagden. De heer Robert zij van harte geluk gewenscht met beide uitvoeringenhij heeft thans meer dan ooit zijne uitstekende eigenschappen als directeur getoond. Het koor, dat onlangs zulk eene gewenschte versterking onderging, moet onder zijne leiding bloeien. Onder zulke gunstige omstandigheden knnnen wij Haarlemmers nog veel goeds hooren. Dat ook de koor leden de goede leiding apprecieerenbe wees de bloemenregen die op het hoofd van den gevierden directeur neerviel zoo ook de lauwerkrans, die hem Zaterdag door het bestuur werd aangeboden. Na deze uitvoering vereenigden de kunstvrienden zich aan een feestmaal waar zeker menig woord van oprechte waardeering zal zijn uitgesproken, 's A- vonds bracht Wedemeijer's gunstig bekend orkest weer velen in den tuin bijeen, waar door het schoone weer zeker ook veel te genieten zal zijn geweest. Vrijdag is in de afdeelingen der Tweede Kamer het onderzoek der ontwerpen tot herziening der Grondwet aangevangen. Er zijn voor 12 ontwerpen drie Kommis- sieën van rapporteurs benoemdgeheel in overeenstemming met het voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg, dat de Kamer aldus vergeefs verworpen heeft. Rapporteurs over de Algemeene Beschou wingen zijn de heeren de Savornin Lohman, Goeman Borgesins, Roëll, Hnber en van Delden. Stanley is nu, naar men bericht naar Amerika gegaan, om te trachten daar de noodige gelden bijeen te krijgen voor den aanleg van een spoorweg aan den Congo. Er bestaan plannen om Victor Hu go's correspondentie uit te geven. De „Bibliothèipue de Blois" bezit volgens Louis Beltoneen der commissieleden dezer bibliotheek, 41 brieven van den dichter. Over de onlusten uit Kreta verneemt men uit AtheneEen comité uit de volks vertegenwoordiging van Kreta heeft zich aan boord van het stoomschip begeven, waarop zich Savar pacha, de nieuw be noemde gouverneur van Kreta, bevond en hem verklaarddat zijn benoeming niet in overeenstemming was met de wenschen der vergadering. Minister Dely- annes droeg den Griekschen consul op Kandia opalles in 't werk te stellen om de opgewondenheid te doen bedaren. LL. Zondag heeft te Dordrecht een treurig ongeluk plaats gehad. Door het drukke vervoer van passagiers aan het stoombootenveer van Dordrecht op Pa- pendrecht, mee veroorzaakt door de Dord- sche kermis, brak des middags ongeveer te half 5 aan de Dordsche zijde de brug, die toegang tot de ponton geeft, waar het veerbootje aanlegt. De brug was vol geladen en een 40tal personen geraakten in de stroomende rivier. Alle hulp werd dadelijk verleend. Het aantal vermisten kan nog* met geen zekerheid opgegeven wordenmen spreekt van 5. Het lijk van een man van 24 jaar is reeds gevonden. Hij was uit de gemeente Alblasserdam afkomBtig en eerst sedert een 4tal weken getrouwd. Het breken der brug wordt toegeschre ven aan den zeer slechten toestand der brugge-leggers die bijna verrot schijnen te zijn. Daar de brug dezen winter bij ijsgang opgeruimd is geworden, is het een raadsel, dat toen deze slechte toe stand der leggers niet opgemerkt is ge worden. Door de justitie wordt de brug bewaakt. Maandagmorgen omstreeks ÏO1/» uur sprong te Utrecht eene dameverpleegde uit het krankzinnigengesticht, onder toe zicht met eenige andere dames wandelende in den Singel bij het Observatorium na eenigen tijd in het water gelegen te hebben werd zij, evenwel levenloosop gehaald. De pogingen van een brieven besteller die in het water sprong, om haar te redden, bleven vruchteloos. Te Dedemsvaart geraakte Zaterdag, door onvoorzichtigheid bij het veenbran den een dennenbosch van den heer T. aldaarin brand. Een paar aangrenzende perceelen van andere eigenaars werden mede vernieldzoodat er ruim 3 HA. verloren ging. De opening van het rijks-museum te Amsterdam zal zonder optocht plaats hebben. De ter dekking der onkosten voor zulk een stoet benoodigde som van ƒ22000 heeft men op verre na niet bijeen kunnen krijgen. Slechts f 5000 kan men samen brengen. De openingsplechtigheid zal nu geheel binnensmnurs plaats hebben. Van eene cantatedoor den dichter Ten Kate samen gesteld en door den heer Dan. de Lange op muziek te zetten, zal het eerste ge deelte op de binnenplaats van het museum, het tweede op de eerezaal uitgevoerd wor- j den door een daartoe uitgenoodigd koor van ongeveer vierhonderd zangers en zan geressen. Uit naam der regeering zal de minister Heemskerkuit naam van Am sterdam de burgemeester het woord voeren. Van het veedat in de laatste we ken in een weide in den Poortvlietschen weihoek (eiland Tholen) graasdezijn nu al vijf stuks dood. Men vermoedt, dat dit een gevolg is van het eten van ver giftige planten. Een oude, rijke dame zit in hare huiskamer te lezen en hoort in het aan grenzende kabinetje eenig verdacht ge- druisch. Zij doet de deur open en ziet haar ouden, getrouwen bottelierdie zich een glaasje Port van „34" inschenkt. „Wel, James, ik kan mijn oogen niet gelooven Ik ook niet, mevrouw, want ik dacht, dat u uit waart!" In Berlijn vermaakt men zich met en over de manschappen van de Olt/a, die tot loon voor hun dapper gedrag in Kameroon eenige dagen de eerewacht aan het paleis des keizers vervullen. Hun uni form maar ook de matrozen zelf, wekken de grootste belangstelling onder de bewo ners der Duitsche hoofdstadmenige Ber liner Wiéz, die over den bootsmaat met zijn acht manschappen ten beste gegeven wordt. Gisteren werden de zeelieden aan den keizer voorgesteld. Een antiek mausoleum van bijzon deren vorm35 meter in doorsnedeis bij Rome buiten de Porta Salara ontdekt. Het is gewijd aan een prefect Licilius. De archaeologen hechten groote waarde aan deze ontdekking. Bij een der huwelijken onlangs te Amersfoort gesloten, konden noch bruid en bruidegom, noch de wederzijdsche ouders, noch de vier getuigendus tien compa ranten, lezen of schrijven. De vrouw, die eenige dagen gele den in eene weide onder Ressen welke zij met haar hondje passeerde door ossen zoodanig werd geBtooten dat zij te Nijmegen in het ziekenhuis moest op genomen wordenis aan de gevolgen overleden. Een Engelsche doctor te Manches ter raadt thans een nieuw soort „Luft- kurort" voor longlijders aan en wel in de nabijheid van turfmoerassen. In het geneeskundig tijdschrift „Lancet" wordt de stelling ontwikkeld, dat de inademing van lucht dier moerassen zeer de gezond heid bevordert. Wanneer het blijkt, dat de doctor gelijk heeft, gaan onze Neder- landsche veenkoloniën eene sohoone toe komst tegemoet. Het Koninklijk gezin zal waarschijn lijk in de laatste helft van Juli op Oranje- Nasssau's oord komen, om daar tot half September te blijven. Bij den brand te Kreuznachwaar van melding is gemaakt, zijn 21 gebou wen, waaronder vier'groote looierijen eene prooi der vlammen geworden. De heer Götte, gemeente-secretaris te Kapelle (N. B.) den tweeden Pink sterdag met verlof voor twee dagen ver trokken is nog niet teruggekomen. Men vermoedde, dat hem een ongeluk was overkomendaar men niet wist waar hij was en hij evenmin iets van zich had laten hooren, maar thans is gebleken dat hij van de juffrouw, bij wie hij inwoonde een niet onaanzienlijk bedrag aan gelds waardige papieren heeft meegenomen. Te Bonnerveen (Drente) maken ve len zich in ernst erg ongerust over een meisje, dat behekst heet te zijn! Schipper L., van Breda komende met eene lading ongebluschte kalk, heeft het ongeluk gehaddat de kalk in zijn schip asn het blusschen geraakte, met het gevolg, dat de planken van het vaar tuig uit elkander werden gedreven, en het schip met de lading in de haven te Zevenbergen is gezonken. Eenige opgewonden polderjongens te Joure hebben een grijsaard, die in het land terug kwam van koeien melken vreeselijk getergd en mishandeld. De zoon van den grijsaard, zijn vader te hulp komendeonderging hetzelfde lot. Geluk kig dat er toen meerdere hulp kwam op dagen want een der aanvallers wilde den zoon met een mes te lijf. De politie heeft tegen de woestelingen proces-verbaal op gemaakt. Men is te Amsterdam druk bezig met het overbrengen der kunstschatten uit het Trippenhuis naar het Rijks-Mu seum. Den 21 April 1888 zal het 400 jaren geleden zijn, dat Ulrich von Hut ten te Kreuznach geboren werd. In ver band met dien dag heeft zich in die plaats een Comité gevormd om hem een stand beeld op te richten. Zekere Grésillondie onder den naam van Walton te Lyon op hoogen voet leefde, is aldaar in een koffiehuis gevangen genomen. Het was gebleken dat zijn eenige bron van inkomsten be stond nit de opbrengst van zeer verme tele diefstallengepleegd door eene bende, waarvan hij aan het hoofd stond. Te Zaandam had Donderdag zekere H. H. Remme de onvoorzichtigheid te rooken onderwijl hij eene flesch met spi ritus vnlde. Een vonk viel uit zijne pijp in het vocht en eene ontploffing volgde, zoo hevigdat al de met spiritualiën ge vulde flesschen en kruiken gesprongen zijn. Het tooneelgezelsehap der Meinin- gers heeft op zijn kunstreis in Rusland goede zaken gemaakt. De ontvangsten in die weinige weken bedroegen bijna een half millioen Mark. Donderdag 11 dezer zal de arron- dissements-rechtbank te 's Gravenhage ge roepen worden, eene voor de toepassing der jongst gewijzigde drankwet belang rijke beslissing te geven en wel over de vraag, of een gewezen koek- en banket bakker, die vóór 1 Mei jl. zijn vroeger bedrijf voor dat van restaurateur verwis selde na 1 Mei mocht voortgaan met het schenken van sterken drank in zijne lo kaliteit, dan wel of hij alleen in gesloten flesschen mocht verkoopen. Men schrijft uit Leeuwarden: Twee der drie personen die verleden week de door rattenkruit vergiftigde erw tensoep hebben genuttigd, zijn in het Stadsziekenhuis overledende een Vrijdag namiddag, de ander, zijn broeder, die er eerst in bijna stervenden toestand was heen vervoerd, later. De eerstbedoelde was een berucht persoon, algemeen be kend onder den naam van „Roode Kobus". Hij bereikte den ouderdom van 66 jaren, waarvan hij zoo wat de helft in de cor- rectioneele en crimineele gevangenis had doorgebracht. Zijn dood is zeker niet wei nig verhaastdoordien hij op de meest cynische wijze, zoowel geneesmiddelen als voedsel weigerde tot zich te nemen. Niets mocht in dit opzicht baten. Alleen van den R. K. geestelijke en van den geneesheer-directeur van het zieken huis nam hij eene enkele maal de voor geschreven geneesmiddelen aan. De toestand van de derde vergiftigde persoonde reeds bejaarde vrouw van den laatst overledenedie op zoo ondoordachte wijze de soep bereidde, moet mede zeer bedenkelijk zijn. Een merkwaardige genezing van een krankzinnige wordt door Noorweegsche bladen bericht. Op de stoomboot, welke van Kraenangen naar Christiania voer, bevond zich onder de passagiers een heer wiens geestvermogens gekrenkt waren, en die met een geleider op weg was naar een krankzinnigengesticht. Die heer maakte gebruik van een oogen- blik, dat zijn bewaker niet op hem lette en sprong in zee. Er werd onmiddelijk een boot uitgezet; men roeide naar de plek waar de drenkeling, die luidkeels om hulp riepweder boven was geko men en weldra had men hem opgehaald en weder aan boord gebracht. De reis werd toen zonder verdere stoornis voort gezet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2