Hnber, v. Wassenaer Catwijb A. v. De- dem en de Voorzitter. In de zitting van Vrijdag is met een parige stemmen aangenomen het ontwerp tot uitbreiding en verhooging van het zegelrecht 5 cent per f 50 op effecten, nadat de Min. van Fin. eenige geringe wijzigingen overgenomen had. Daarna ving het debat over de Staatsloterij aan. De heer Donner bestreed het ontwerp, daar hij tegen elke loterij is nit een godsdienstig en nit een zedelijk oogpunt. Bij gaf in zijne rede eenige bespiegelingen over „het lot" ten beste, die minstens zonderling klonken.De heer Schaepman dacht er heel anders over, en vond, dat hier van onheiligheid geen sprake was. De heer de Savornin Lohman ook achtte kansspel niet onzedelijken verklaarde zelfs, dat hij niet zou schromen een lot te nemenals hij zeker wist daarop een mooien prijs te zullen trekkenallerminst kon hij het onzedelijk vindendat de Staat uit de loterij voordeel trokkevooral nu men gisteren eene kleine verhooging van sukces8iebelasting afgestemd had, mocht men deze vermeerdering van in komsten zijns inziens waarlijk wel aan nemen. Na nog eenig debat werd Art. 1 aangenomen met 47 tegen 17 stemmen. Op art. 2bepalendedat nooit meer dan de helft der loten klassikaal mag worden uitgegeven stelde de heer Schimmelpen- ninck een amendement voor, om den Min. geheel vrij te laten ten dezen opzichte dat echter verworpen werd met 44 tegen 17 stemmen. Aangenomen met 30 tegen 29 stemmen werd een amendement van den heer v. d. Feltz, om eens voor altoos het aantal klassikale loten op de helft van het geheel aantal loten te bepalen. Bij Art. 3 kon de Min. geen toezegging doen omtrent hen, die van favenrloten uit sluitend leven moestenmaar hij beloofde te zullen overwegen, of aan hen eeniger- mate kon worden tegemoet gekomen. Bij Art. 17 is alleen doleuse overtreding door kollekteurs strafbaar gesteld. Aan genomen werd nog een amendement van den heer de Savornin Lohman, om te schrappen, dat de wet vóór 1 Jan. 1891 moet worden herzien. Het Wetsontwerp werd aangenomen met 45 tegen 13 stemmen. Toen in den afgeloopen winter, te Amsterdam gebrek aan werk heerschte werd in het Hb). de vraag geopperd of men nietals in Duitschland de handen zon inéénslaan om een „arbeidsbeurs" te stichten een instelling waar vraag en aan bod van arbeid elkander konden ontmoeten. Onlangs is in een vergadering te Utrecht een eerste begin gemaakt met de uitvoe ring van dit denkbeeld. Ook het bestuur der „Maatschappij voor den Werkenden stand" heeft aan dit ge wichtig belang reeds voor geruimen tijd zjjn aandacht gewijd en aan een commis sie opgedragen de wenschelijkbeid en de uitvoerbaarheid van een arbeidbeurs te onderzoeken. Deze commissie is thans naar men verneemtmet haar rapport en voorstellen gereed zoodat men weldra de openbaarmaking mag temoetzien. De Commissie voor de tijdelijke werk verschaffing heeft het batig slot der bij haar ingekomen giften ten bedrage van f 4099.37, ter beschikking gesteld van de genoemde maatschappij voor de op te richten werkmansbeurs. - De heer Delaunay te Parijs de be kende specialiteit voor aardbevingen be zorgt den menschen door zijne voorspel lingen opnieuw groote ontsteltenis. In 1877 deelde hij mede, dat het jaar niet zonder sterke aardschuddingen zoude eindigen en werkelijk had eene ernstige catastrophe op de kust van Zuid-Amerika plaats. In 1883 voorspelde hij nieuwe rampen en het onheil van Krakatau beweesdat hij gelijk had. Ook op het einde van het vorige jaar deed Delaunay zijne waarschuwende stem hooren en de aarbeving in Spanje toonde aan dat hij goed gezien had. Thans voorspelt hij zeer zware aard- schuddingen in 1886die plaats zullen vinden wanneer de aarde zich onder den onmiddellijken invloed van een planeet van den eersten rang, zooals Jupiter of van een groep asteroïden zal bevinden of wanneer zon en maan gelijktijdig het dichtst bij de aarde staan. Hoeveel menschen er zonder baan tje rondloopen zegt het Dagbl. kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat zich zelfs voor een vacature van beer-ophaler bij den Botterdamschen reinigingsdienst 135 liefhebbers hebben aangemeld. Uit De Leek (Groningen) wordt van 20 Juni gemeldHeden werd in deze gemeente door drie hulponderwijzers een een man aangehouden, die, naar het hun toescheen, wel iets had van den sedert Maart voortvluchtigen makelaar Gerrit Visser. Zij riepen de hulp in van den veldwachter W. ten Hoor, die den man arresteerde en naar De Leek bracht. Hier bleek het, dat de gearresteerde, wat leng te, kleur, litteeken enz. betrof, precies beantwoordde aan het signalement van Gerrit Visser. De persoon beweerde woon achtig te zijn te Uithuizen, doch de po litie geloofde hem niet, en bracht hem naar Groningen. Gisteren avond ontdekte men, dat eene gesloten buszich bevindende in de Groote kerk van de Ned. Herv. gemeente te Zwolle, opengebroken en al het geld daaruit ontvreemd was. De vermoedelijke dader van dien diefstal, de 37 jarige schildersknecht Willem Gunnemanwerd gisteren avond door de politie gearresteerd nadat hij slechts 30 cents van het ont vreemde geld had verteerdterwijl al het overige in zijn bezit werd gevonden. Hij bekendezich gedurende de namid dag-godsdienstoefening op de trap in het voorportaal te hebben schuil gehouden, en dat hij zich op die wijze in de kerk had doen opsluiten en daarna de diefstal had gepleegd, en door de voordeur te openen de kerk had verlaten. Te Arnhem is op klaarlichten dag in een onbewoond doch gemeubeleerd huis ingeklommen en ingebroken. Daarbij wer den eenige paardentuigendekens enz. benevens een traplooper ontvreemd. Een der beide vermoedelijke dieven werd kort daarop gearresteerd, doch de ander is voortvluchtig. Maandag hebben te Leiden de Aba- demiefeesten een aanvang genomen. Te twaalf uren vereenigden de leden van het studentenkorps met hunne vaandels en banieren zich aan het gebouw der Aka- demie. Met ontplooide vlaggen begaf zich de stoet naar het stationom het welkom toe te roepen aan ruim 200 oud-leden van het korps, die aan de tot hen ge richte uitnoodiging gehoor hebben gege ven en uit alle oorden des lands te zamen kwamen. Na de plechtige ontvangst op Zomer- zorg begaf de stoet zich naar het feest terrein. In eene baststaande in een der lokalen van het Gasthuis te Alkmaar zijn achter eene verborgen deur eenige zeer merkwaardige oude handschriften ontdekt. - Te Oostermeer (Tietjerksteradeel) heeft men aan den oever van het meer een dooden bruinvisch gevonden van 35 K. G. zwaarte. Bij het vervoeren van eene onklaar gewordene locomotief van de stoomtram HaarlemLeidenis deze te Hillegom in het water geroldwaardoor een groote belemmering in de scheepvaart is veroor zaakt. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd het gevaarte weder boven te brengen. Een tamboerdie uit Vlissingen na volbrachten straftijd (naar het schijnt met weinig goed gevolg volbracht) bij de klasse van discipline weder naar zijn garnizoen te Arnhem was teruggezonden, verkocht onderweg al zijne equipement- I stukkenverteerde de opbrengst en kwam te laat op de plaats zijner bestemming aan. Hij zit nu natuurlijk voorloopig in de provoost. Maandag avond ten 8 ure passeerde over Vlissingen een luchtballonwaarin men een persoon zag zitten. De ballon kwam uit het Zuidwesten en verdween in oostelijke richting uit het gezicht. Zaterdag jl. is men te Dordrecht begonnen met uitvoering te geven aan het besluit van den gemeenteraadtot het plaatsen van drinkfonteinen op ver schillende plaatsen der stad. Op den lsten en 2den Juli zal te Aalsmeer eene tentoonstelling gehouden worden van aardbeien en bloemen welke zeer belangrijk belooft te zijn. De aardbeien beloven veeldoch voor een goeden pluk is er behoefte aan warmte. Donderdag heeft een gewezen boe renknecht, laatstelijk opgenomen in de bedelaarskolonie te Ommerschans, waaruit hij den 22n Mei j. 1. ontvlucht was en geen uitkomst ziendezich te Amsterdam bij de politie aangemeldten einde weder om op 's Rijks kosten verpleegd te worden. Te 's-Heerenberg is de ontvanger van de directe belastingen met de noor derzon vertrokken, een tekort van f 1200 in zgn kas achterlatende. De politie tracht den voortvluchtige op te sporen. Maar volgens latere berichten omtrent het gebeurde, deelt men nog van daar mede, dat wel, toen de vorige week de controleur de kas kwam opnemen, een tekort van f 1200 bevonden werdmaar dat de ontvanger niet voortvluchtig is dat door hem pogingen worden in het werk gesteld om het tekort te dekken, en er voor de politie geen aanleiding be staat, om hem op te sporen en aan te houden. De firma C. J. Boele Zn., te Kampenvolgde het voorbeeld van de Helmondsche firma Begeinann, en zond op eigen gelegenheid een spoorwegboekje de wereld in. Natuurlijk stelt het den weiwillenden lezer tevens uitermate goed op de hoogte van al de sigarensoorten door deze welbekende firma vervaardigd. In de Betuwe hoort men veel spre ken van de kersendie de koorts hebben. Men verstaat daaronder het geel worden en afvallen, hetwelk in de laatste acht dagen zoo sterk geschiedde, dat van de late kersen wel i/s gedeelte verdween. Onder de Meikersen is minder ziekte, zoodat de oogst daarvan waarschijnlijk ruim zal zijn. Eenige schippers te Numansdorp hebben eene aldaar in de haven liggende schuit aangevallen, waarbij de schipper erg mishandeld werd, diens vrouw kreu pel geslagenen een paardenkooper ge ducht geslagen werd. Een 72-jarig grijs aard, die mede aan boord was, viel bij het vluchten in het water, doch werd gered. Vrijpostigheden met een meisje worden genoemd als de oorzaak van den twist. Er is proces-verbaal opgemaakt. Onder de papieren van den onlangs overleden Wolfgang von Goethe zou het dagboek van den dichter gevonden zijn dat in 1777 begonnen is en tot 1832 loopt. Van dit dagboekzijn reeds een paar malen eenige brokstukken openbaar gemaakt; maar geen daarvan verder dan tot 1783, en de nu gevonden aanteeke- ningen zijn van 1777 tot 1832. Het Engelsche kabinet is, naar het heetals volgtsaamgesteld Eerste minister en secretaris van bui- tenlandsche zaken, lord Salisbury; lord-kanselier, sir Hardinge Giffard; lord-president van den geheimen raad, sir Stafford Northcote, die tot pair ver heven zal worden; minister van financiën en leider in het lagerhuis, sir Michael Hicks Beach; minister van binnenlandsche zakensir Richard Cross; koloniën kolonel StanleyoorlogW. H. Smith; eerste lord van de admirali teit lord George Hamilton secretaris voor Inlië: lord Randolph Churchilllord-lui- tenant voor Ierlandlord Carnarvon hoofd van het departement voor poste rgenlord John Manners; lord kanselier voor Ierland Gibsonsecretaris voor Ier land Arthur Balfourprocureur-generaal voor Ierland: Hugh Holmes. Toen te Oosterwijk de 50ste gedenk dag van Waterloo werd herdacht, waren daar nog een tiental oud-strijders feeste lijk bijeen. Van deze allen is nu alleen nog in leven Waltherus van Opstal. Hij werd 2 Juni 1795 daar geboren en is de oudste inwoner dier gemeente. De plaatselijke Commissie van het Fonds voor den ge wapenden dienst had eene bij drage van een twintigtal ingezetenen ge vraagd en daarvoor eenige voorwerpen gekocht, die den grijsaard het leven kon den veraangenamen. Deze werden hem Zaterdag met eene goed gevulde porte- monnaie als blijk van waardeering en er kentelijkheid ter hand gesteld, nadat in een toespraak herdacht was de groote ge beurtenis, die voor 70 jaren in de vlak ten van Waterloo plaats had en de trou we en eerlijke plichtsbetrachtingdaar en in zijn later leven door den oud-strij der betoond. Uit Tilburg wordt gemeld Nadat Donderdag avond eene groote menigte wevers en arbeiders (meer dan 2000), onder het zingen van liedjesvóór de fabriek van den heer Ch. Mommers op het Goorkewaren samengeschoold en reeds begonnen waren met het inwerpen van eenige ruiten, vertoonde zich eene sterke politie-macht, vermeerderd met marechaussée, die, ofschoon met moeite, de menigte in bedwang wist te houden. De heer M. heeft eenige tegemoetkoming aan de eisohen der wevers toegezegd doch het volk schijnt hierin niet te wil len berusten. Vrijdag avond was de toe loop niet groot. Een knecht van den magazijnhou der F., op den Nieuwendijk te Amster dam die zich in de vorige week met een niet onaanzienlijk geldelijk bedrag voor zijn patroon in ontvangst genomen, uit de voeten maakteis Zaterdag mor gen in hechtenis genomen en naar de cel gebracht. De „Werkmansbode" deelt mede, dat in eene vergadering van gedelegeer den der besturen van het „Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht", van het „Sociaal-Democratische Bond" en het „Al gemeen Nederlandsch Werklieden-Ver bond" de plannen besproken en voor zoo veel mogelijk vastgesteld zijn, voor de a. s. groote demonstratie ten gunste van het algemeen stemrecht. Een Fransch luchtreizigerGlorieux, die 11. Dinsdag te Rijssel met een lucht bol opsteeg, heeft groot gevaar geloopen van in zee te verongelukken. Hij wilde tusschen Arras en Saint Pol neerdalen, maar door het draaien van den wind dreef hij in noordwestelijke richtingen eer hij het wist was hij boven de zee, bij Bou logne. Hij wilde toen beproeven Engeland te bereikenmaar de ballon verloor meer en meer gas en hij zonk verder en verder naar de zee. Gelukkig echter had een Engelsch schip, Brighton, den ballon bemerkt, en juist toen het schuitje het water raakte was dit schip nabijom den luchtreiziger aan boord te nemen. De aardschokken hebben zich in Cashmire met grootere hevigheid herhaald. Er moeten 2281 lieden ongekomen zijn in het district Muzufurabad. Woensdag avond heeft te Berlijn een ongeval plaats gehaddat gelukkig is afgeloopenmaar anders ernstige ge volgen had kunnen hebben. De Kroon prins had den Koning van Saksen aan het spoorstation opgewacht en aldaar met hem in een hofrgtuig plaats genomen, om hem naar het koninklijk paleis te vergezellen. Bij het doorrijden der Bran denburger poort schijnen de paarden schich tig te zijn gewordenalthans de koet sier kon ze niet meer in bedwang hou den. Dientengevolge kwam het rijtuig op een verkeerd pad en sloeg tegen een paal. Door het hierbij ontstane gekras werden de paarden nog wilder en holden langs de Linden voort, terwijl een der lakkeien door het schokken en slingeren van het rijtuig op straat nederviel. De Kroonprins en de Koning bleven stil zitten, tot het eenige voorbijgangers was gelukt de teugels te grijpen en de paarden tot staan te brengen. Evenwel, onder het struikelen van een der paarden kreeg het rijtuig toen nog zulk een schok dat het op een trottoir vloog en groot gevaar liep van tegen een huis aan te bonzen. Gelukkig bleef het nog vlak bij het huis staan. De Kroonprins en de Koning stapten toen af en bleven wachten op het rijtuig van den adjudant, die mede van het station was gekomen en natuurlijk het hollende rijtuig niet had kunnen bijhouden. De Prins en zijn gast namen nu plaats in het adjudantsrijtuig en kwamen dus on gedeerd in het paleis. Het katholieke comitéonder voor zitterschap van den heer Chesnelongheeft besloten eene inschrijving open testellen voor een standbeeld van de Heilige Ge- novevaals een protest tegen het besluit der regeeringwaarbij de Genoveva-kerk veranderd is in een Pantheonovereen komstig hare bestemming onder de eer ste republiek. Om de inschrijving aanne melijk te maken voor de geringste klasse is bepaald dat zij slechts k 10 centimes zal zijn. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag heeft een troep oproerige matro zen het bureau der nachtpolitie te Nieuwe- diep verwoest en de daarin bevindende wachten mishandeld. Een patrouille her stelde de rust, terwijl verder de militairen de politiewachten zullen versterken. Onder de metselaarsknechts te Ber lijn heeft eene algemeene werkstaking plaats. Evenals bij alle particuliere onder nemingen staat ook bij de lands- en stads werken het metselwerk stil. Tusschen de patroons en de werklieden was er name lijk geschil ontstaan over het loonen

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2