ofschoon verschillende ondernemers daar omtrent reeds aan het verlangen der werk lieden hadden toegegevenis er Zaterdag ochtend in eene vergadering van ongeveer 4000 werklieden besloten, ook bij die patroons het werk niet te hervatten voor dat ook bij alle overigehetzij particuliere hetzij lands- of stads bouwwerken, het geschil op dezelfde wijze zal zijn bijge legd. De kriekenverpachtingen te Oud- Beierland zijn afgeloopen. De opbrengst wordt gerekend op 9 a 10 cent per pond aan den boom. De grootste boomgaard welke verleden jaar slechts 75 kon gel den, bracht thans ƒ1200 op. De wach ters zijn reeds druk in de weerde spreeu wen zijn echter voor hun vervaarlijk ge schreeuw niet bang, zoodat dikwijls van het geweer moet gebruik gemaakt worden om deze snoepers te verjagen. Inmiddels staat voor een aantal arbeiders een gun stige tijd te wachten daar in den krie- kentijd bij goeden oogst altijd veel geld verdiend wordt. Men heeft dezer dagen te Freiburg van gemeentewege een schitterend feest gevierd ter eere van het heugelijk feit dat de hoogesohool aldaar nu meer dan 1000 studenten telt. De stadsregeering kweet zich daarbij van een belofte welke zij indertijd gedaan heeft. In zijn feestrede herdacht de eerste bur gemeester het 425-jarig bestaan der hoo gesohool en den bloei waarin zij zich vooral sedert de laatste tien jaren ver heugt. In 1876 toch waren er slechts 294 studenten. In de mijn Clifton Hall bij Man chester had een hevige ontploffing plaats. Er waren dat oogenblik 349 man aan het werk, 2/3 zijn gered. Reeds werden 9 lijken ontdekt; men vreest, dat het getal slachtoffers zeer aanzienlijk zal zijn. Het oploopje van werkvolk aan het Goorkete Tilburgbij de firma C. M. Co., heeft zich, nadat die firma het loon weder op den ouden voet heeft te ruggebracht, niet meer herhaald. De heer Joh. A. van Rooijélec- tricien-constructeurte 's-Hage, heeft een electrischen wekker vervaardigd. De inrichting is zoo eenvoudig mogelijk. Het is een gewoon wekkerklokjedat ook op dezelfde wijze behandeld wordtmaar dat in plaats van op een bepaalden tijd den wekker te doen aftoopeneene electrische schel in beweging brengtdie men hetzij in eigen vertrek of b. v. op de dienst bodenkamer kan aanbrengen. Deze schel blijft doorbellen, totdat de persoon, die gewekt moet wordenis opgestaan en door het drukken op eene veer den stroom heeft afgesloten. Yan zoo:n toestel voor zien is het onmogelijk dat men den wek ker niet hoort. In het magazijn van zilveren en gouden werken van de heeren Yan Kem pen op de Plaats te 's-Hage is een thee servies tentoongestelddat in hooge mate de aandacht van de voorbijgangers trekt, 't Is een groot blad van 20 karaats massief goud, waarin een wapen en bloemen ge- graveerdzyn, benevens een gouden melkkan en suikervaas. Het kost 12.500, en is bestemd voor een kapitein-Chinees te Batavia. Dea 20 Juni, was het vijftig jaar geledendat de bekende fabriek van goud en zilverwerken van de firma Yan Kem pen, te Voorschoten werd opgericht. Zaterdag heeft zich bij een der bureaux van politie te Amsterdam een man aangemeld, die zeven-en-twintig jaar geleden van het oorlogschip „Zeeland", toen te Curasao liggende, gedeserteerd was. Hij is naar het wachtschip over gebracht. Het onvoorzichtig baden kort na den maaltijd heeft weder te Alenr;on drie soldaten het leven gekost. Zij waren met nog twee anderen op de Sarthe aan het varen en zij wilden gaan zwemmen hoe wel zij nog pas een half uur geleden hun maaltijd gebruikt hadden. Nauwelijks waren zij in het water of ze zonken in de diepte en werden levenloos opgehaald. Yier ontrouwe politieambtenaren, welke in het reeds vermelde rechtsgeding van Kertch betrokken zijnzullen nu afzonderlijk voor het Hof te Odessa te rechtstaan. Het zijnde hoofdcommissaris Mainovskide hoofdinspecteur Volskide secretaris van den hoofdcommissaris Ye- serskien de opper-gevangenbewaarder Metelino. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan schandelijke knoeieren. Het is nl. gebleken, dat honderden personendie in de politie verslagen vermeld werden als verschillende gevangenisstraffen ondergaande, in het ge heim tegen betaling waren vrijgelaten. Er is een geval uitgekomenwaarin de ge noemde ambtenaren eenige^ dezer bevrijde misdadigers behulpzaam waren bij het plegen van een diefstal en moord. Voorts hebben zij zich op verschillende manieren laten omkoopen. Door de predikers Dross uit Berlijn, Kuhlman uit Burhave en Lamberti uit Collinghorst, zullen op negen plaatsen in den grashoek van Friesland godsdienst oefeningen worden gehouden ten behoeve der Duitsche grasmaaiersdie aldaar werk zaam zijn. De Heer de F., luitenant bij de jagers in garnizoen te Parijswedde dezer dagen om een hooge som dat hij een af stand van 36 kilometers te paard in een uur zou afleggen. De officier wonin 55 minuten legde bij den afstand af, maar twee dagen later waren ruiter en paard aan de gevolgen overleden. Al de Raadsleden der gemeente Berg- harendie samenwerking met den nieuwen burgemeester weigerdenhebben hun ont slag genomen. De kosten van den historischen op tocht, te houden van 18 tot 22 Juli e.k., bij gelegenheid van het 700jarigbestaan der stad 's Hertogenbosch, worden ge raamd op ƒ16,300, waarin door den Ge meenteraad 6300 zal worden verstrekt^ Het verlies van menschenlevens bij de jongste aardbeving te Cashmire is thans officieel vastgesteld; het bedraagt 3081. Het aantal omgekomen schapen en geiten wordt op 25,000, dat der runderen op 8000 geschat70,000 huizen werden ver nield. In het Engelsche dorp Noord Dal ton Yorkshireis Donderdag een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld, welke grooten schrik onder de bewoners veroorzaakte. Een huis dat op een heuvel staat schudde eenige seconden lang van boven tot benedenen een leidekkerdie op het dak aan het werk washad moeite om te zorgen dat hij er niet afviel. Ner gens werd echter eenige schade aange richt. Ook op verscheidene plaatsen in het graafschap werd de schok gevoeld. De onderhandelingen tusschen Bel gië en Nederland over het stichten van een „Nederlandsche Academie" zijnvol gens een bericht van den „Courier de Bruxelles", zoo goed als afgebroken, en zij zouden vermoedelijk over eenige dagen geheel afgebroken zijn. De Belgische Regeering zou dan te Brussel een Ylaamsche academie stichten waarvan alleen Belgen lid kunnen zijn. Bij een brand te Blesdijke (Fr.j is de inhoud eener brandkast, zijnde ƒ2000 aan geld en papieren behouden gebleven. Dit alles behoorde aan twee oude vrouwen, die het voorhuis van den landbouwer S. de Vries, alwaar de brand plaats had, bewoonden. Toen men tegen den avond het nog gloeiende voorwerp opendevond men gelukkig alles nog gaaf en onbe- schadigd. De zanger Lhériediezooals wij onlangs berichttente Parijs wegens dub bel huwelijk terecht stond, is nu door, het gerechtshof veroordeeld om aan zijne tweede vrouw een maandelijksche toelage van 250 francs voor haar en hare beide kinderen uit te keeren. Walder, die eenige jaren geleden te Parijs een moord pleegde op een apo theker op de „Place Beanveau", is nu te New-York gevat, toen hij op het punt stond van een tweede moord te begaan. Hij werd langen tijd tevergeefs gezocht, en zijn gevangenneming, werd zoo dik wijls berichtmaar weer tegengesproken dat men ook nu aan de waarheid er van twijfelde. Het bericht is echter in een telegram aan de Regeering bevestigd. Zaterdag middag omstreeks 4 uur is er brand ontstaan op de boerderij van de Landbouwkolonie „Nederlandsch Met- traij." Aangewakkerd door den feilen wind stond het gansche gebouw spoedig in lichte laaie, zoodat er aan blusschen geen den ken meer was. Tegen zes uur was van de schoone hoeve niets meer over dan de buitenmuren. De brand is ontstaan op den zolder, en naar men vermoedt door het broeien van hooi. Twee kalveren en twee lammeren zijn in de vlammen omgekomen. Laatstleden Woensdag is in Geor- gewald in Bohemenuit eene rondrei zende menagerie een Bengaalsche konings tijger ontsnapt en het veld ingegaan. Een boer had den moed, met een vuisthamer het dier aan te vallenmaar werd ter stond op den grond geworpen en verscheurd. Daarop rende de tijger naar een nabijge legen dorp, alwaar een herbergier en eenige gendarmes met eene lofwaardige koelbloe digheid jacht op hem maakten en hem doodschoten. - De heer Eduard Dunkierdie vooral in den laatsten tijd lijdende was is Zon dag, hoewel nog vrij onverwacht, te 's-Gra- venhage overleden. Zoon van wijlen den beroemden kapel meester en componist F. Dunkier, ont wikkelde zich bij hem reeds vroeg in zijne jeugd de aanleg tot de muziekwaarvan hij ofschoon in anderen maatschappelijken werkkring geplaatst, een ijverig beoefe naar werd. De studiëndie de jonge Dunkier on der leiding en bezieling van zijn genialen vader voortzette, vormden den zoon tot een talentvol pianist. Menige compositie voor klavier schoone phantasiën voor dit instrumentgaf hij in het licht. Een hevig zenuwlijden ver zwakte in den laatsten tijd den geest van den jongen Dunkier, en vernietigde het leven van dien veelbelovenden kunstenaar. Bp Kulmbachin Beieren, woedde dezer dagen een hevig onweder dat een half uur duurde. Na afloop daarvan wer den daar uit de Main ongeveer 100 kilo gram doode visschen opgehaald. Men ver moedt, dat de bliksem in het water ge slagen is en de visschen gedood heeft. De Duitsche historieschilder profes sor Wilhelm Camphausen is den 18en te Dusseldorf aan longverlamming op 68-ja- rigen leeftijd overleden. In den loop van dit en het vol gende jaar kunnen tachtig kommiezen der vierde klasse der directe belastingenin voerrechten en accijnzen worden aange steld op eene bezoldiging wegens trakte ment en toelage van ƒ480'sjaars. Op nader vast te stellen tijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrek king, die zich daartoe voor 10 Julia. s. bij het dep. van financiën moeten aan melden. De doorvaart in het Snez-Kanaal zal den 22sten Juni worden hersteld. De mailbooten zullen daags te voren worden ingelaten. Op het aanstaande muziekfeest in Bonn zal Max Bruch's nieuwste werk Achilles uitgevoerd worden. De componist houdt geregeld in BonnKeulen en ook in Barmen repetities. Men voorspelt een schitterend resultaat van de opvoering. Een treurig geval van vergiftiging door onachtzaamheid kwam dezer dagen te Beuthen (pr. Silezië) voor. Daar is het gezin van een bakker en molenaar, be staande uit 13 personen, waaronder 3 kinderen, plotseling ziek geworden, blijk- baar vergiftigd door het gebruik van een meelsoep by het middagmaal. Een der kinderen en de boekhouder zijn reeds aan de gevolgen overleden ondanks de spoe dig verleende geneeskundige hulp, en de overigen liggen nog in zeer bedenkelijken toestand. Het meel van de soep bevatte ratten kruit. De bakker was bezig geweest met het maken van meelpillen met rattenkruit, om voor de ratten te strooientoen hij wegens een zeer dringende zaak plotseling naar elders geroepen werd. Hij ging op reis, vergat in de haast het vergiftige meel weg te sluiten en ongelukkigerwijze nam men uit dien pot meel voor de soep. Groote ontsteltenis heerschte er dezer dagen te Cureghem-Anderleoht. Vrouwen vluchtten, blozende en be schaamd voor een mandie in Adams kostuum in vliegende vaart de straat der gemeente doorliep en zich naar het politie bureau begaf. Het was een werkmandie in de tropische hitte den lust bekropen had een bad te nemen in het kanaal van Charleroi. Terwijl hij in het water plaste en dompelde, had een grappenmaker of een schelmzijn kleerendie hy bij el kaar gelegd had, weggenomen. De arme man was zeer onthutst en wist niets beters te doen dan onmiddelyk naar het bureau van politie te loopen, teneinde zyn beklag te doen en iemand te verzoekenhem aan huis andere kleeren te halen. Men heeft zyn verzoek ingewilligd, maar tevens proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens schending der zeden en overtre ding van het politiereglementdat ver bood in dit gedeelte van het kanaal te baden. Een jong koopman te Frankfort had toevallig 6 jaar geleden een wees leeren kennendie ook hem liefhadmaar de ouders van den jongen man wilden niet in het huwelijk toestemmendaar zij een Christin en hy Israëliet was. Na een zwaren strijd gevoerd te heb ben, besloot zy eindelijk aan het verlan gen van vrienden en familie toe te geven en een banketbakker te trouwen. Het hu welijk zou plaats hebben. De bruid was doodsbleek, toen zy op den Römerberg voor het stadhuis het rijtuig verliet. Wei felend ging zy aan den arm van haar bruidegom de trap op. Op de laatste tre de keek zy schuchter in 't rond en zie daar stond treurig en eenzaam de verla ten geliefde. In groote opgewondenheid riep zy uit„Neenik kan nietgij of geen ander." Zy liet den arm van den verslagen bruidegom losijlde de ver schrokken getuigen voorbijsprong in het rytuigliet zich onmiddellijk naar huis rijden en maakte dadelijk plannen om de stad te verlaten. Maar nog voor zy de reis ondernam, deelde haar oude geliefde de gelukkige mede, dat zyn ouderB niet lan ger weerstand in het huwelyk boden en hy haar nog in den loop van dit jaar voor een vroolijke bruiloft zou afhalen. Voortaan mag de afzender van een telegraphischen postwissel in het binnen- landsche verkeer, behalve zyn naam en woonplaats, op den strook van den wis sel ook andere mededeelingen aan den geadresseerde schrijvendeze worden in de telling van de woorden begrepen. De beroemde zangeres Christine Nils- son heeft haar rechtsgeding tegen de erf genamen van haar overleden echtgenoot Rouzaud gewonnen. De laatstgenoemden zijn veroordeeld, haar 210,000francs uit te keeren. HAARLEM, 23 Juni 1885. In de Haarl. courant van Maandag 1.1, brengt de Heer J. J. van Brederode in korte trekken de geschiedenis aan on zen schoonen Haarlemmer Hout in herin nering en dus ook het feit, dat het in dit jaar 300 jaar zal geleden zyn dat de Hout door de goede zorgen der Haarlem- sche regeering opnieuw werd omgeploegd en beplant. In verband daarmede stelt de heer v. B. de vraag, of het niet gepast zou zyn, dit jubeljaar in dankbare her innering te brengen en dat het dankbare nageslacht daarvan getuigenis geeft op eene wijze, die het meest overeenkomt met het trotsche geboomte en de schoone dreven die den Hout tot Haarlem's lustoord maken. Aan de firma W. H. Jacobs alhier, is door een Indisch handelshuis de ver vaardiging opgedragen van eene schroef stoomboot bestemd tot het sleepen van prauwen. Voor het aanstaande toelatings-exa- men aan de Rijks-Kweekschool voor on derwijzers alhier hebben zich als aspiran ten naar 20 vacante Beurzen aangemeld 77 jongelieden, t. w. uit N.-Holland 43, Z.-Holland 13, Friesland 16, Utrecht 4 en Zeeland 1. LI. Vrijdag avond is door de poli tie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht Jacobus Gerrit sen, oud 34 jaren, geboren en wonende te Eist, die in een huis aan de Hazepa- terslaanalwaar hy een aalmoes had ge vraagd en gekregen, een jas had ontvreemd. Reeds vroeger heeft by meermalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. VEERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 24 Juni 1885, des avonds van 71410 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. 1.Friihlings Grass. MarschSkalla. 2. Ouverture, FantastiqueGovaert. 3. Kinderfrühlings-WalzerWalllteufel. 4. Fantaisie HongroisSteenebruggen. 5. Fantaisie ChampêtreBaudonck. 6. Ouverture, Solennellevan der Biest. 7 Fantaisie PolonaiseBaudonck. 8. Fantaisie. FaustGounod. 9. Finale Turner MarschKretschmer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3