Tweede Blad. van ZATERDAG 11 Juli 1885. N ieu wsberichten. Anegang. No. 16. Bovenhuis ƒ350 p.j. terst. No. 19. Gem. kamers m. alcoof 25 p.m. No. 27. Winkelhuis ƒ1000 p.j. terst. Baan. No. 15. Huis met tuin 1250 p.j. terst. Bakenessergracht. No. 87rd. Boven achterhuis 1.75 pw No. 100. Bovenhuis 3 p.w. Juli. Bartelj orisatraat. No. 4. bovenhuis ƒ325 p j. terst. Begijnhof. No. 13. Bovenkamer /1.50 p.w. Burgwal. No. 57. Bovenhuis 1.75 p.w. terst. Doelstraat. No. 10. Bovenwoning ƒ1.50 p.w. Gasthuissingel. No. 24rd. Bovenhuis ƒ375 p.j. Ged. Kraaienhorstergraeht. No. 10. Gem. kamer m. alc. 25 p.m. terst No. 17. Gem. voorkamer f 12 p.m. terst No. 53rd. Bovenhuis ƒ3.25 p.w. terst. Ged. Oudegraeht. No. 5. 2 Gem. voork. /30 p.m. 1 Aug. No. 14. Huis met Tuin 550 p.j. Nov. No. 54. 2 zolders r'6 p.w. terst. No. 105. Huis /fiOO p.j. Aug. of Nov. Ged. Voldersgraeht. No. 13. Benedenhuis /3.25 p.w. No. 51. Huis met tuin 400 p.j. terst. No. 57. Huis m. tuin ƒ400 p.j. terst. Gierstraat. No. 5. Gem. voorkamer m. alc. ƒ16 p m. Grooto Houtstraat No. 2rd. Bovenhuis ƒ300 p.j. Aug. No. 14. Bovenhuis 300p.j. terst. No. 46. 2 Gem. achterk. 24p.m. 15 Juli No. 61. Gem. boven voork. 4 p.w. terst Groot Heiligland. No. 9. Voorkamer ƒ1 p w. Hagelstraat. No. 49. Boven voork. 1.25 p.w. terst. Houtmarkt. No. 43. Bovenachterk. ƒ1.25 p.m. terst. Kerkstraat. No. 8. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Kinderhuis vest. No. 21b. Huisje ƒ1.60 p.w. No. 21c. Huisje ƒ1.75 p.w. No. 25. Bovenhuis :i00 p.j. Aug. Klein Heiligland. No. 19. Werkplaats 2.50 p.w. Sept. Kleine Houtstraat: No. 61. Bovenhuis ƒ2 p.w. terst. No. 63. Bovenhuis 2 p.w. terst. No. 93. Bovenhuis ƒ140 p.j. terst. No. 121. Bovenwoning t 1.50 p.w. terst. Korte Jansstraat. No. Winkelhuis /250 p.j. terst. Korte Poellaan. No. 3b. Huisje ƒ165 p.j. terst. Korte Spaarne. No. 5. Huis ƒ4.25 p.j. Juli. Korte Zijlstraat. No. 7. Bovenvoorkamer ƒ1.25 p.w. terst. Kralensteeg. No. 10. Bovenhuis 1.25 p.w. terst. Kruisweg. No. 3. Huis met tuintje ƒ250 p.j. terst. Lange Boogaardstraat. No. 18. Winkelhuis ƒ4 p.w. terst. Lange Margarethastraat. No. 1. Huis ƒ4.50 p.w. terst. Leidschestraat. No. 29. Achterkamer ƒ1.10 p.w. terst. No. 33. Achterhuis m. tuin 1.50 p.w. terst. Leidsche Vaart No. 8. Huis met tuin /450 p.j. No. 66. Huis 550 p.j. l'Aug. Leidsche zijstraat C. No. 10. Bovenvoork. 1.25 p.w. terst. Magdalenastraat. No. 18rd. Boven achterkamers /1.50 p.w. Molenpad. No. 1. Ben. voor- en tuinkamer 110 p.m. Omvalspoort. No. 6. Bovenwoning ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat. No. 90. Winkelhuis 3.50 p.w. terst. No. 93. Bovenhuis 2.30 p.w. terst. Papentorenvest. No. 8. Pakhuis en erf 2.25 p.w. terst. Baamvest. No. 41rd. Bovenhuis ƒ260 p.j. Aug. No. 43. Huis m. tuin ƒ150 p.j. Nov. Schooterstraatweg. No. 30. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. Sophiastraat. No. 2rd. Gem. voork. m. alc. 35 p.m. 15 Juli. Stationsplein. No. 20. Huis /400 p.). 1 Aug. Spaarndammerweg. No. 205. Bovenhuis /2 p.w. terst. No. 205. Benedenhuizen ƒ2.25 p.w. terst. Spaarne. No. 103. Bovenhuis ƒ375 p.j. terst. Spaarnwouderstraat. No. 46. Huis ƒ240 p.j. terst. Valkensteeg. No. 1. Bovenkamer ƒ1 p.w. terst. Verl. Oranjeboomslaan. No. 125. Huis met poort. 3 p.w. Wilsonsplein. No. 4rd. Bovenhuis 200 p.j. Aug. de Witstraat. No. 22. Bovenhuis 1.50 p.w. terst. Zijlstraat. No. 65. Vrij Bovenhuis ƒ400 p.j. Nov. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Een bovenhuis, Schachelstraat. Gem. kamer met slaapkamer. De Annamieten gelooven aan de zielsverhuizingen een gevolg daarvan is dat de priesters alleen rijstgezouten visch en linzen mogen eten maar onlangs had een priesterna het zien van eend die zijn buurman toebehoordelust ge kregen in deze buiten zijn boekje te gaan. Hij valt voor het dier ter aardeen de buurman vraagtwaarvoor hij dit doet. „Ik weet zeker" zegt de heilige man „dat de geest mijns vaders in uw eend zitdaarom bejegen ik 't dier zoo eer biedig". De buurman getroffen door zoo veel kinderlijke liefde geeft hem de eend ten geschenke. Den volgenden morgen lag het voor 's priesters deur vol vêeren en daar binnen werd juist het laatste botje van den geestbewaarder afgekloven. De priester had dtn treurigeu plicht vervuld, van na het verlossen van den geesthet lage omhulsel nit de wereld te helpen. Dr. Ferran heeft geweigerd aan den Franschen deskundigedr. Brouardel die door zijne regeering naar Valencia was gezonden om een onderzoek in te stellen naar den aard der choleraproe ven van zijne inentingsstof af te staan en hem aan zijne inentings werkzaamhe den te laten deelnemen. Dr. Brouardel heeft dientengevolge zijne zending als ge ëindigd beschouwd en is van Valencia naar Parijs teruggekeerd. Te Burg op Texel is iemand die sedert ruim 23 jaren in het bezit is van denzelfden leeuwerik. De vogel geniet nog een flinke gezondheid en is vlug en tierig. In de Bangertbij Hoornwaar de teelt van aalbessen het hoofdbestaan vormtis door den heer J. W. Balk eene fabriek van verschillende onver valschte vruchtensappen opgericht en gedeeltelijk reeds in werking. De oogst der aalbessen zalals het weder zoo blijftwel eenige dagen later aanvangen dan verleden jaar waarschijn lijk in het laatst dezer maand. Een marinier in het kamp te Laren had het ongelukbij het afsnijden van de zool van zijn schoen de polsslagader zijner linkerhand door te snijden. Geluk kig was de overste van zijn korps met den heer Meyer, semiartsterstond aan wezig om hem voor verbloeding te bewa ren, zoodat het den arts Van der Liet gemakkelijk viel met hunne hulp de wonde te hechten en het eerste verband te leggen. Door een jager van graaf Bentinck te Amerongenis aldaar een scharlaar 'coracias garula) geschoten. Deze vogel heeft een langen zwarten snaveleen lichtblauw gekleurden nek groenachtig paarsche vleugels, een bruin liohaam en een vrij langen lichtblauwen staart. Volgens den Heer Fermeer, eerste pre parateur bij 's Rijks Museum te Leiden is dit de tweede maal dat een dergelijke vogel hier te lande geschoten wordt. Naar men thans verneemtheeft de naar Rome geroepen aartsbisschop van Keulendr. Paulus Melchersden groot sten tijd van zijne ballingschap te Maas tricht doorgebracht. In de vijvers van hel Agneta-park te Delft is door den heer E. H. Begemann, machinefabrikant te Helmondeen schroef- stoombootje gelegd ten dienste van de arbeiders der Ned. stoomgistfabriekdie nu des Zondags bij gunstig weder door de vijvers en slooten rondom het park uitstapjes kunnen maken. Op de bouwhoeve van de heeren Verbeek, in den Houtrakpolderis eene jacht op ratten gehouden. Zeven k acht honderd werden er dood gemaakt. Ge- heele tasschen koren waren uitgevreten, en op sommige plaatsen was alleen het stroo overgebleven. De aardbeiententoonstelling te Aals meer werd door ruim 1100 betalende per sonen bezocht. Te Oldenzaal zijn Dinsdagnacht vier valsche munters in hechtenis genomen. Te Thierswaar onlangs door het instorten van een trap in het reehtsgebonw een aantal mensehen gedood of gewond werdenheeft nu weder een ongeluk plaats gehad. Het dak van de overdekte markt is ingestort en twaalf menschen werden daardoor gewond. Drie hunner verkeeren in een bedenkelijken toestand. Naar men uit München berichtis Ernst Possart, de welbekende tooneelspeler, nu op nieuw ondertrouwd met zijn vroe gere vrouwvan wie hij wettig gescheiden werd. Te Amsterdam hebben eenige hee ren het voornemen opgevateen Vereeni- 1 ging op te richten onder de zinspreuk „Pax Humanitate" en ten doel hebbende omnaar aanleiding van de door den heer Molkenboer te Bonn in het vorige jaar in een circulaire ontwikkelde denk beelden een mogelijke agitatie tegen den oorlog in het leven te roepen. De heeren J. H. Eggelte Pzn, H. W. J. A. Schook A. H. Gerhard P. van Nifterik D. van Nunez, J. Blomberg en Jan la Seur heb ben zich als voorloopig Bestuur dier Ver- eeniging geconstitueerd. Een Parijsch journalistBronislaw Wolowskieen Pool van originedoch een Oostenrijker van geboorteis Dins dag in de couloirs der Fransche Kamer van Afgevaardigden plotseling krankzin nig geworden. Hij begon daar onder hef tige gesticulaties te vertellen dat Bismarck hem had willen omkoopen veel geld zelfs geboden hadals hij Hongarije had wil len verraden enz. Men trachtte vruchte loos hem te kalmeeren en moest eindigen met hem naar een krankzinnigengesticht over te brengen. De verdediger van Mrs. Dudley, die een moordaanslag beproefde op O'Do- novan Rossadoch op grond van krank zinnigheid werd vrijgesproken heeft aan het gerechtshof te New-York het verzoek gericht", om zijne cliënte naar een ge sticht in Engeland te mogen overbrengen. Dit verzoek is echter afgewezenen het Hof heeft gelast dat zij voor on bepaalden tijd zal worden opgezonden naar het krankzinnigengesticht te Middletownin den staat New-York. Het komt ons voordat het Hof in de gegeven omstandigheden al bezwaarlijk het verzoek dadelijk kon inwilligen. Of echter de „onbepaalde tijd" van hare opsluiting lang zal duren meent men te mogen betwijfelen. In elk geval is voor het oogenblik aan den vorm voldaan. Mrs. Dudley zal het haar aangewezen verblijf onmiddellijk betrekken. Zij ver klaart zich zeer voldaan over de beslis sing van het Hof, doch gevoelt behoefte aan rust en afzondering en verwacht daar van gunstige resultaten. De kosten der verdediging zijn bestre den uit een fondsdat ten haren behoeve in Engeland werd bijeengebracht. Een lid van de Amsterdamsche Wielrijders-Club, de Heer d. G., heeft den 5en Juli van Amsterdam naar Gor- eum heen en terug, een afstand van 150 K. M., gereden in een dag. Hij vertrok des ochtends half acht en kwam des avonds te 10 uren terug, na te Gorcum ruim 3 uren gepleisterd te hebben. De weg is bijna geheel straatweg. De zaak van de jongelieden in Sleeswijk, die verleden zomer Deensche liederen aan boord van een stoomboot ge zongen haddenis nu eindelijk voor goed beslist. Zij zijn door het gerecht te Kiel vrijgesproken. HAARLEM, 10 Juli 1885. De liefhebberij voor fijne late tulpendie in het begin der zeventiende eeuw aan leiding gaf tot den bekenden windhandel in tulpen is ook in later tijdenop meer bescheiden wijze, hier en daar in stand gebleven. In het bijzonder was dit het geval in sommige plaatsen van België en het noorden van Frankrijk en Rijssel kon toen als het middenpunt dier beweging op tuinbouwgebied beschouwd worden. Men kweekte er vooral de late Tulpen met witten grondde zoogenaamde Violettes en Roses, en maakte er bijzonder zijn werk van tulpen te zaaien om uit de gewonnen Eenkleuren en Baguettes door verandering nieuwe verscheidenheden te bekomen. De liefhebberij bloeide in de eerste helft dezer eeuw. Yan het jaar 1830 af werd vanwege de Tuinbouw-maatschappij van het noorde lijk departement van Frankrijk jaarlijks door een commissie een bezoek gebracht aan de tulpen-pronkbakken der verschil lende liefhebbers en daaromtrent in het tijdschrift der maatschappij verslag gedaan. Gedurende een reeks van jaren is men daarmede voortgegaan totdat de liefhebberij voor deze bloemen ook hier minder werd en vele der beste verzamelingen openlijk verkocht en verspreid werden. In de dagen van den bloei dier liefhebberij werden er de minsten dier tulpen verkocht het stuk voor fr. 10,en fr. 20,terwijl de prijzen voor de beste soorten tot fr. 100, a fr. 150,het stuk klommen. Tot de beste verzamelingen van dien tijd behoorde die van den Heer Tripierdie op het onderling concours der liefhebbers vaak de overwinning behaalde. Deze ver zameling werd later het eigendom van den schoonzoon van den Heer Tripierde Heer Jules Lenglartdie ze met zijne eigene uitmuntende verzameling vereenigde. Deze tulpenliefhebber heeft de wetenschappelijke kwteking dier late fijne tulpen tot nu toe voortgezet, en, terwijl andere verzamelin gen van eenig belang teniet gingen, de zijne met een zorg en eene volharding in stand gehouden ais zeldzaam wordt aan getroffen zoodat men in haar nog vereenigd vindt het beste wat in die streken op dit gebied ooit werd gevonden. Na ze gedurende 35 jaren te hebben verzorgd, wensckte de Heer Lenglart zich van deze verzameling te ontdoen en zij is nu in haar geheel met al het daarbij be- hoorend materiaal overgegaan in het bezit van de firma E. H. Krelage en Zoon alhier, bij welke ze per tapissière dezer dagen in goeden staat uit Rijssel is ontvangen. Men zal dus nu te Haarlem in het vervolg mede deze bijzondere richting der tulpen liefhebberij kunnen in oogenschouw nemen. De liefhebbers toeb te Rijssel waren min der gesteld op de bijzonder zoogenaamde ragfijne tulpen, van welke de kleur alleen in fijne randen was teruggedrongen om het witte grondveld der tulpenbloem te ver- grooten, maar zij zochten bij voorkeur grootbloemige tulpen met schitterende kleurschakeeringenzooals die van ouds vooral door de bloemschilders als modellen hunner kunstgewrochten begeerd waren. De firma E. II. Krelage en Zoon heeft het voornemen deze verzameling geheel afzonderlijk in een pronkbak in het aan staande voorjaar ten toon te stellennevens de beide groote pronkbak ken der firma, zooals die in Mei 11. werden ter bezichti ging gesteld. Men zal op die wijze het contrast der beide verzamelingen zeer goed kunnen waarnemen. Tot de collectie Lenglart behoort ook eene uitgebreide verzameling Eenkleuren of Baguettes van de schitterendste kleuren en beste vormendie voor het winnen van nieuwigheden voor het vervolg de beste verwachtingen geeft. Mede ging het geheele archief omtrent den Rijsselsehen tulpen handel door den Heer Lenglart met veel zorg bijgehouden, over in den eigendom der genoemde firmazoodat ook de bronnen van deze belangrijke episode in de ge schiedenis van den tuinbouw voor Haarlem zijn verkregen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5