N ieu wsberichten. Raadsbesluit werd besloten tot de oprich ting van een burgerschool voor Lager onderwijs voor jongens en meisjes met een schoolgeld van f 20.per jaar en per leerling. Met ingenomenheid begroet de Commissie dit besluit »Door de oprichting van deze school »wordt zeker op de minst kostbare en «meest doeltreffende wijze te gemoet ge- komen aan het bezwaar van een spoedig «te verwachten overbevolking op de op leidingsscholen en de tusschenscholen.» Het jaarlyksch examen van de leerlingen der openbare scholen werd gehouden den 26 April. Het gaf aanleiding tot de op merking dat aan school Cwaar het schoolverzuim het geringst isde resultaten van het examen zoodanig zijndat evenals vroegere jaren verreweg de laagste cijfers behaald werden. «Met dankbaarheid," zegt het verslag der Commissie«maken wij wederom mel- »ding van de sohoolfeestenin het vorig «jaar door deVereeniging DoorVermaak «tot Nut gegeven. Niet alleen toch dat «die feesten voor de leerlingendie er aan «deelnamen, onvergetelijk zijnook de «hoofden der scholen stellen ze op hoogen «prijsdaar zijvolgens hunne meening «zeer het schoolbezoek bevorderen. Om «gelijke redenen is het ons aangenaam hier «in herinnering te brengeneen schoolfeest «aan 400 leerlingen van de scholen B en »Dop 25 Juli door den heer en mevrouw «Gerdessen aangeboden." «Met het oog op het uitstekende doel, «dat door dergelijke schoolfeesten bevor- «derd wordt, meenden wij hierop in het «hijzonder te moeten wijzen en eene veree- «niging als «Door Vermaak tot Nut» in «veler belangstelling te mogen aanbevelen. Het bestuur der Kweekschool voor onderwijzeressen verkreeg door tusschen- komst der Comm. voor hare leerlingen verlof om die op Woensdag en Zaterdag practisch voor de klasse te kunnen oefe nen aan de openbare scholen. Nog maakt de Comm. melding van een verschil om trent de verwijdering van een leerling met gebrekkigen aanleg, welk verschil eerst daags waarschijnlijk aanleiding zal geven tot eene wijziging in de reglementen voor de openbare scholen. Als naar gewoonte heeft noch het gemeentebestuur, noch de commissie een woord van waardeering ten beste voor het onderwijzend personeel. Wordt vervolgct). De Eerste Kamer is Dinsdag den 14den Juli weder bijeengekomen. In een avondvergadering werd toen mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken, in een middagzitting op Donderdag berichtte de Voorzitter, wie door de afdee- lingen tot voorzitters en onder voorzitters waren benoemd. Daarna werd mededeeling gedaan van de samenstelling der Kommis- sieën van rapporteurs over aanhangige wetsontwerpen. Den volgenden dag heeft de Kamer goedgekeurd eenige na- turalizatie-ontwerpenhet ontwerp tot wijziging der wet op de handels- en fa brieksmerken verschillende onteigenings- ontwerpen, en het ontwerp betreffende het begraven van lijken van militairen. Wegens dringende behoefte aan mid delen tot versterking heeft de Regeering het verworpen wetsontwerp tot verhooging van het recht van overgang op nieuw ingediendthans zonder die verhooging uit te strekken tot de rechte lijnwaar tegen zooals bekend isbij sommigen gemoedsbezwaren bestaan. De opbrengst naar den maatstaf van 34 cent per f 100 wordt geraamd op f 667.000. Een Hollandsche boer zou een kennis aan een twaalftal bijzondere kipeieren helpen. Moeder de vrouw zou ze voor zichtig inpakken doch om alle gevaar van breken te voorkomenvond ze het ver standig ze maar eerst te koken. De eieren werden afgezonden en na eenige weken had de arme kip, die ze onder zich ge kregen hadzich doodgebroed. Op de Brouwersgracht te Amster dam had Zaterdag eene merkwaardige redding plaats. Een tienjarig meisje, in die gracht in het water gevallen, werd gered door een zesjarigen jongendie ijlings kwam toeschieten in het water sprong en de drenkeling zoo lang met het hoofd boven water hield, tot hij van den kant hulp kreeg. Met iederen dag schijnt het aantal bezoekers van het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam toe te nemen. Zaterdag 11. hedroeg het getal negenduizend en Zon dag klom het getal tot tienduizend en dit wel niettegenstaande het gebouw op Zon dag pas te half één geopend wordt. 's Hertogenbosch viert heden haar zevenhonderdjarig bestaan. Zaterdag is de reeks der feesten geopend met de uitvoe ring van de „JahreszeitenZondag con certen en Maandag de groote historisch allegorische optocht die zoowel aan waar heid als schoonheid der costumes de ver wachting verre moet overtroffen hebben. Ten huize van den Heer Abspoel, Nassaukade 341 te Amsterdamdoet zich een eigenaardig en pikant verschijnsel voor: zyn huisdeur, schelknop, ramen en andere gedeelten worden eenige dagen achtereen geregeld door duizenden en nogmaals duizenden bijen tot verblijfplaats uitgekozen. Alleen gedurende den nacht zoeken zij een ander terrein. Het ver schijnsel is zeker eigenaardigmaar voor de bewoners ontzaglijk lastig en gevaar lijk. Geen middel om de dieren te ver- dry ven helpt; zij dringen door tot bin nenshuis en worden daar bij duizenden gedooddoch dit is van geen invloed op het aantal. De politie verklaart zich machteloos* en de houders van bijen in den omtrek beweren den zwerm niet te kunnen vangen, wijl de koningin ontbreekt. Hoelang deze toestand nog moet voort duren, is niet te voorspellen. Intusschen kan men er uit leeren dat het houden van bijen in de bebouwde kom van een gemeente niet geoorloofd moest zijn hoogstwaarschijnlijk zijn de bijen afkom stig van een bijenstal uit debuurt. Een kellner aan het station te Arn hem stond in den slaap opklom naar de vliering en viel uit een raam, 28 voet boven den beganen grond. Hij brak de ruggegraat. Men vreest voor zijn leven. De stoomtram Den HaagScheve- ningen vervoerde Zondag 11,220 personen. Een winkelier in de Westewagen straat te Rotterdam, die er volstrekt niet op gesteld was, dat tijdens het jongste opstootje in zijn winkel ruiten zouden ingeslagen wordenliet er planken voor slaan. Zij, die met dit werk belast werden sloegen de spijkers op verkeerde plaatsen en... verbrijzelden twee ruiten. Een hevige brand heeft te Warschau in de voorstad Nieuw Praga30 huizen vernield. Ongeveer 400 mensehen zijn daardoor van onderkomen beroofden verscheidenen moeten in de vlammen zijn omgekomen. De schade is zeer groot. Uit Etten schrijft men aan het Haagsche Dbld., dat het vermakelijk is te zien, hoeveel bewoners van dat dorp, alsook van het dorp Leurte zamen éen gemeente uitmakende, zich de geschikt heid toekennen om het vaceerende bur gemeestersambt te vervullen. Reeds in de vorige week ontmoetten drie hunner elkaar te 's-Hertogenbosch in de antichambre van den Commissaris des Koningsieder op zijn beurt even verwonderd dat de twee anderen zich tot solliciteeren bevoegd achtten. Waardeering moet men in elk geval over hebben voor de vele moeite, die bijna allen zich geven om voorspraken te ver werven men strekt zoo voegt de schrij ver er ondeugend bij de reizen daar voor zelfs tot Mechelen in België nit. Particuliere berichten uit Suriname deelen mede, dat aan de boven-Saramacca opnieuw belangrijke hoeveelheden goud zijn ontdekt. Bij de exercitie der veld-artillerie van het garnizoen Roermondop de Me- likerheide, had de wachtmeester v. K. het ongeluk met zijn paard te vallen hij kreeg daarbij een rad van een der stukken over het linker achterbeen, dat echter niet gebroken is. Te Leiden meldde zich dezer dagen bij de politie aan een persoon zeggende deserteur te zijn van de Ned. Koninklijke marineen wel van het wacht schip te Hellevoetsluis als sergeant-kwar tiermeester: waarop hij ter beschikking werd gesteld van den garnizoens-comman- dant aldaar. Daarop bleek, dat zijne opgave onwaar was en hij dit had voorgewend, om op die wijze kosteloos vervoer naar Helle voetsluis en voeding te ontvangen. Hij is daarop weder ter beschikking van de politie gesteld, die tegen hem ter zake van oplichting proces-verbaal opmaakte. Vrijdag avond bevond zich op de Kralingsche plas een roeibootje, waarin zich twee personen met spelevaren ver maakten. Een hunner, die zich nog al te goed had gedaan aan jenever, viel uit de boot en zou gewis verdronken zijn, zoo zijn kameraad hem niet nagesprongen was. Een onderofficier van het 1ste reg. inf. te Leeuwarden, die op de kermis aldaar in een burgerpak liep en aan een burger zijne uniform met sabel had geleendis voor die feiten tot soldaat gedegradeerd. Vrijdag is te Berlijn in het laster- proces tusschen den Elberfelder fabrikant Schmidt en den hofprediker Stöcker uit spraak gedaan. Laatstgenoemde is veroor deeld tot eene boete van 150 M., of sub sidiair 15 dagen gevangenisstraf, terwijl den beleedigden eischer de bevoegdheid is toegekendhet vonnis in den Reichs- boten en het Siegener Wochenblatt te doen plaatsen. Omgekeerd is den recon- ventioneelen eischerhofprediker Stöcker, voldoening gegeven door de veroordeeling van den heer Schmidt, eveneens wegens beleediging, tot 50 M. boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Dit vonnis kan in het Siegener Volksblattt worden open baar gemaakt. De geheele zaak is niets anders, dan dat beiden te Siegen candidaat voor den Rijksdag geweest zijn en in den verkie zingstijd zij elkander voor leugenaar, volksmisleider en andere soortgelijke liefe lijkheden hebben uitgemaakt. De overdracht van de gronden bij de Niagara-vallen aan den Gouverneur van den Staat New-York heeft met veel plechtigheid plaats gehad. Men schijnt het voornemen te hebbenalle gebouwen aan de oevers op te ruimen en met boomen te doen beplanten. Het getal be zoekers zalhoopt men, hierdoor zeer toe nemen te meer ookdaar men door deze maatregelen een einde gemaakt heeft aan de geldafpersingen waaraan het publiek tot heden bloot stond. Bij een huiselijken twist werd een man op den Zeedijk te Amsterdam door zijne echtgenoote zoodanig toegetakeld dat hij met bloedende wonden naar het gasthuis moest worden gebracht. Voor eenigen tijd bezat een man te Parijs 1000 bijenkorvendieper korf op 4000 bijen gerekend, 40 milioen dezer diertjes bevatten. Waar leefden deze nijvere onderdanen van? Zij gingen eenvoudig op roof uit in de suikerraffi naderijen in den omtrek. De eigenaar van zulk eene fabriek heeft bewezen, dat de bijen hem, jaar in jaar uit, voor eene waarde van 25000 fr. aan suiker ontsta len en verzekerdendat een glas met stroop, in de open lucht neergezet, bin nen twee uur leeg was. Niet minder klaagden de arbeiders, wier lichamen, gewoonlijk met een laagje suikerstof Bedektaan de bijen tot weiden dienden. Het is ten slotte eene justitiezaak gewor den, en het zal er misschien wel op nitloopendat de insecten veroordeeld wor den om Parijs te verlaten. Meer dan ooit bestaat er thans hoop, dat de gemeente Venloo, van goed drinkwater zal worden voorziendaar er weldra eene aanvraag om concessie zal gedaan worden voor het leggen van eene waterleiding. Men verlangt daarvoor geen geldelijken steun of waarborg, maar alleen gunstige voorwaarden wat den duur der concessie betreft. Het drinkwater wordt er dagelijks slechter. Te Amsterdam schoot bij het los sen van pakken tabak uit het stoomschip «Prins Alexander»een pak uit den strop en viel neer op een werkman, die daar door op zijn hals en borst werd getroffen en zoo ernstige inwendige verwonding bekwamdat hij kort daarna overleed. De heer T., vader in het weeshuis te Zierikzee, viel Zaterdag morgen te half acht uren van het dak en is dien tengevolge weinige uren later overleden. Van den Spaanschen Dr. Ferran zijn thans in de Académie des Sciences te Parijs brieven voorgelezenwaarin hij wat meer mededeelingen doet omtrent zijne inëntings-stof. De gift6tof kweekt hij in bouillon en is sterker naarmate die meer microben bevat. Vijf dagen na de kunstbewerking houden de gevaren voor besmetting en dood op. Drie inentingen acht hij noodzakelijk. Nog stelt Dr. Fer ran zich kandidaat voor den Bréhantprijs van 400.000 voor een afdoend genees- of voorbehoedmiddel tegen Cholera. Op de proefvelden der rijksland bouwschool wordt onder meer Boheemsch rogge verbouwd waaronder vele aren voor komen van 28 centimeter lengte. Aren kleiner dan 22 cM. zijn er zeer zeldzaam onder te vinden. Het stroo heeft een ge middelde lengte van 2 M. De dagbladverkoopersdie gearres teerd warenomdat zij nommers van de Pall Mall Gazette, bevattende artikelen over The Maiden Tribute of Modern Ba bylon zijn door den lord mayor van alle vervolging vrijgesteld. De lord-mayor verklaarde dat hij hen niet kon vervolgen wegens het verkoopen van obscoene lec tuur nu het gouvernement weigerde de schrijvers der artikelen te vervolgen. De redacteur van de Pall Mall is drie uur lang gehoord door de commissie welke zich gevormd heeft om een onder zoek naar de gegrondheid der artikelen in te stellen. Men wil de regeering uitnoodigen ook van haar zijde een commissie te benoemen die een enquête naar de prostitutie in Londen zal instellen. Een aantal der vroegere opstande lingen die naar Spanje waren terugge keerd, hebben in Arragon en Catalonië samenzweringen op touw gezet. In de nabijheid van Mataro werd een gewapende bende door de troepen omsingeld en in hechtenis genomen te Saragossa overviel de politie eene vergadering van 60 samen zweerders, waarvan zij er tien gevangen nam. Onder deze laatsten bevond zich ook kolonel Magallondie ter dood was veroordeeld. Den 31sten Augustus treedt de hoog leeraar Chevreul zijn honderdste jaar in. De Parijsche studenten in de geneeskunde die den hoogleeraar als het ware op de handen dragen en hemom zijn altijd frisschen geest den eerenaam hebben ge geven van „deken der studenten"wilden dien dag feestelijk gedenkenmaar daar den 3 laten Augustus bij alle inrichtingen van onderwijs vacantie is, zoo is de feest viering bepaald op 5 Augustus. Reeds in 1826 is Chevreul benoemd tot lid der Academie van wetenschappen. Sedert 59 jaar is hij dus reeds lid van het Instituut. Eene vrouw in eene der achterbuurten te Harlingen was door haren man verlaten en wilde zich nu Zaterdag avond van haar kind ontdoen door het te verdrinken. Gelukkig werd de ontaarde moeder in dit voornemen verhinderd. Door eene joe lende en tierende volksmenigte werd zij huiswaarts gebracht. In 't Friesche stadje Sloten had Donderdag een tumult plaats. Zekere in woner L. had het pleiziervaartuig van den burgemeester geheel met koolteer be klad, en de bevolking, hierover ten zeerste ontstemdwilde wraak nemen. Tegen den avond eischte men hem op uit zijne woning, die aan alle kanten ge sloten was. Er kwam geen antwoord. De deur werd daarop stuk geslagenmen drong in huis, doch al spoedig bemerkte men dat hij op den zolder was gevlucht. Toen men hem ook daar wilde achter volgen, wierp hij met dakpannen naar beneden en verwondde enkele personen vrij ernstig. De belegeraars echter weken niet wachtten den dag af en namen hem toen onder groot gejuich in hechtenis. L werd daarop op last van de justitie gevankelijk naar Heerenveen gevoerd. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat de zaak der Huzaren-officieren nog niet is verwezen naar den krijgsraad. De officieren-commissarissen uit dat college, benevens de auditeur-militair, hebben Vrijdag en heden voorloopige information genomenwaaruit nog geen voldoende bezwaren tegen de drie luitenants moeten zijn gerezen. Het volgend verhaal verneent men uit Sicilië. In een klein plaatsje in de provincie Catania vierde men het feest van den heiligen Petrus. Ter eere van dit feest had de limonadeverkooper Angelo de Bella heerlijk vanilje ijs gemaakt, dat hij voor twee stuivers de portie verkocht. Een menigte menschen vulde het terras voor het café en keurde het vanilje-ijs. Vreemd verschijnsel, een, twee, drie bezoekers overvielen vreeselijke brakingen en andere verschijnselen van cholera. Weldra moesten een honderdtal naar huis terugkeerenhet gerucht verspreidde zich

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2