Nieuwsberichten. en kleine, muoie en leelijke, kramen met en kramen zonder uithangbord en vooral niet te vergeten de kramenmet voor de lief hebbers zoo heerlijke geuren van het edel gebak't welk in de wandeling poffertjes wordt genoemd. En deze bonte rij van uitstallingen en bakkerijen wordt hier en daar afgewisseld door een Kijk spelletje, een kracht- en weegmachine, een Panorama of een Panopticum, terwijl men aan weerszijden van de Zijlstraat twee inrichtingen, „Scheepdraaimolcns" aan treft ten dienste van hendie gaarne eens kennis willen maken met zeeziekte zonder zich daarbij aan verdrinken bloottestellen. En wat nu Verwulft en Botermarkt betreft, onze wetenschap van deze beide standplaatsen gaat niet verder, dan dat het een chaos is van spellen en spellet jes, kramen en kraampjes. Wij hebben Zaterdagavond nog getracht een eenigzins meer duidelijk idee te krijgen, van 't geen er te zien is, maar 't lukte niet. Alleen weten wijdat men er vindt een Theater van den Heer Spriet, een Nederlandsch Alcazar en een „Schieszbüde" waar mooi aangekleede juffers u uitnoo- digen nwe schietkunst op pijpekoppen te probeeren. Wie er meer van wil weten, wandele dien kant maar eens uit. En nu ten slotteburgers van Haarlem een enkel woord ter aanbeveling van de kleineren in den lande. Natuurlijk bezoekt gij Carré, en 't spreekt bijna van zelf dat ge H 's avonds in de Yereeniging, of de Kroon amuseertmaar ochals ge dan toch aan 't pretmaken zijt, laat van hetgeen gij aan de Kermis ten offer brengt, dan ook de minder voorname spelletjes wat verdienen. Gelooft ons, 't stukske brood dat zij winnenis zuur genoeg verdiend. Bij het uitgraven van den zeedijk te Enkhuizen zijn verscheidene kannen gevonden, waarop verschillende wapens afgebeeld staan. Vermoedelijk zijn zij heel oudmisschien uit de 15de eeuw. Dit Weert (in Limburg) is door het kantongerecht de nachtwaker veroor deeld, wegens het maken van nachtelijk burengerucht. Te Haarsteeg zou Donderdag een hnwelijk voltrokken worden. De getuigen bevonden zich al op het gemeentehuis maar het bruidspaar liet zich steeds wach ten. Na verloop van eenigen tijd begaf men zich naar de woning der bruid waar men vernam dat zij ter elfder ure nog van gedachten veranderd was en in weerwil van alle overredingsmiddelen, zoowel door de getnigen als den bruide gom aangewend, volstandig weigerde om met dezen het huwelijksbootje in te stap pen. Zeer teleurgesteld kon men dus on- verrichterzake naar huis gaan. Toen de jongens der Kweekschool te Leiden jl. Zaterdag morgen het ge meente-zwembassin verlieten, werd een marinier, die hen geleidde, door eenige vrouwen aangevallengescholden en ge slagen terwijl een oude man hem met een knipmes eene gelukkig niets betee- kenende wond aan het hoofd toebracht. De oorzaak daarvan was, dat een der jongens, die bang voor het water was, niet wilde zwemmen en daartoe genood zaakt, vreeselijk gilde. De verontwaar digde msnigte meende daarom, dat de marinier den jongen slagen toegebracht had. Tegen een paar vrouwen en den ouden man is door de politie proces-ver baal opgemaakt. In de kerk te Kreutzwal had de zer dagen een treurig ongelnk plaats. De kleederen van een der meisjes, die er haar «eerste Communie» deden, vatten vlam aan een waskaars, en in een oog wenk stonden de kleedjes van vijftien jonge meisjes in lichte laaie. Twee der arme kinderen werden zoo deerlijk ver brand dat zij binnen eenige uren over leden. De dertien anderen werden meer of minder ernstig gewond maar geen van allen gevaarlijk. Het lijk van generaal Grant zal den 8 Augustus ter aarde besteld worden. Dien dag zullen alle zaken stilstaan. Aanzienlijke sommen voor het te stichten monument zijn reeds ingekomen. Bij het opgraven van straten te Alk maar, voor het leggen van pijpen voor de waterleiding, zijn aldaar groote hoe veelheden beenderen te voorschijn gekomen In de Langestraat bijvoorbeeld vond men niet minder dan 1600 pond beenderen. Bovendien vond men daar verscheidene merkwaardige voorwerpen. Het groen en blauw gekleurde water in de modderslooten achter Vondels- en Willemspark te Amsterdam geeft znlk een verpestenden stank, dat hij in de daar tegenover liggende huizen doordringt. Het koperwerk aan de tramwagens slaatpas gepoetst, weder onmiddely k aantot zelfs het koperwerk binnen de huizen. Het is onverantwoordelijk dat niet de slooten flink uitgebaggerd worden en voor verver- sching van het water wordt gezorgd. De directeur der gevangenis voor vrouwen te Madrid kwam te weten dat de kostgangsters er sedert eenigen tijd meer wijn en brandewijn gebruikten dan voor hare gezondheid en voor de goede orde wenschelijk was. Hij verbood dus ten strengste het binnenbrengen van dat vocht. Eene zekere Benita Clemente kon zich echternaar het scheen er niet van spenen, en op een goeden dag werd zij in hare werkzaamheid om een paar fles- schen met brandewijn binnen te loodsen, betrapt. Hare moeder had haar die na melijk gezondenen de flesschenaan een touw vastgemaakt, werden door een ven ster naar boven geheschen. Benita Cle mente werd nn in den cachot opgesloten. De andere gevangenen verzochten hierop van den directeur ontheffing van deze straf, en de directeur voldeed aan het verzoek. Maar nauwelijks was Benita Clemente bij hare mede-gevangenen terug gekeerd of zij zette dezen aan tot verzet tegen de cipiers en den directeuren een oproer in de gevangenis was er het ge volg van, zoodat de gewapende macht tnsschenbeide moest komen. Benita Cle mente kreeg bij deze aanraking met de gewapende macht twee sabelhouwen, een aan den schonder en de andere aan de hand. Tegen zekeren Paul Angulo, een der medeplichtigen aan den voor verschei dene jaren gepleegden moord op generaal Prim, is een bevel van gevangenneming uitgevaardigd. Het bevel van gevangen neming zegt, dat Paul Angulo zich thans in Spanje bevindt. Maandag morgen brandden twee groote schuren bij de hofstede „Volhar ding" in den Eierlandschen polder op Tessel geheel af. Twee spuiten waren uren achtereen werkzaam om het woon huis te beschermen. Er verbrandde veel hooi, terwijl in een der schuren een stier door het vuur werd gedood. Naar beweerd wordt, is het broeien van het hooi als oorzaak van den brand aan te merken. De hofstede behoort den heer Kievit en wordt bewoond door den zetboer Aller liefste. Een en ander was verzekerd. Een hevige boschbrand heeft ge woed op Rozendaalsch grondgebied. Auto riteiten en een 300 tal militairen waren spoedig op de plaats aanwezig en hielpen ijverig het vnnr, dat door een vrij ster ken wind werd aangewakkerd, beteuge len. De brand is gebluscht. Men herinnert zich den hoofdbestel ler, wien het incasseeren van post-qui- tanties enz. was toevertrouwddie eenige maanden geleden te Brussel plotseling verdwenen was met eenige duizenden fr., meest in Nederlandsch bankpapier. Don- derdag is hij door de rechtbank tot 6 j jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De zeer algemeene doch daarom niet1 minder afkeurenswaardige gewoonte van schrijnwerkers, zadelmakers enz. om onder het werk eenige nagels tusschen de tan den te nemen, in plaats van die naast of voor zich te leggen, heeft iemand te Buren in Duitschland het leven gekost. Bij ongeluk schoot den man zulk een nagel in de keel en men slaagde er niet in om die daaruit te verwijderenzoodat de ongelukkigedie eenige dagen te voren voor de tweede maal gehuwd was, inde kracht des levens overleed. Een Duitsch blad geeft de namen van bekende componisten en mUBici in de volgende coupletten Handel, Bendel, Mendelssohn; Brendel, Wendel, Judassohn; Muller, Hiller, Heller, Franz; Plothow, Flotow, Bülow, Gantz. Hansen, JansenJensenKiel; StadeGadeBaadeStiel Naumann, Neumann, Hühnerfürst; Niemann, RiemannDiener, Wiirst. Koehler, Dochler, Rubinstein; il Himmel, Hummel, Rosenstein; Laner, Bauer, Kleinecke; Romberg, Plomberg, Reinecke. Meyer, Beyer, Meyerbeer; Heyer, Weyer, Reiher, Beer; Lichner, Lachner, Schachner, Dietz, Hill, Will, Briill, Grill, Drill, Riesz, Rietz. Eenige coupletten schijnen te ontbreken, zegt de Arnh. Crt., daar men b. v.: Schumann, Schubart, Littolff, Liszt, MozartStraussHaydnKullack mist. Ook zou men geen antwoord bekomen zoo men naar Hauser, Klauser, Krüger, Krug, Beethoven, Wagner, Offenbach vroeg. En dan zijn er nog plus minus 400 anderen. In den nacht van Vrijdag heeft in het Agneta-park onder Hof van Delft een belangrijke diefstal plaats gehad. Er is uit een lessenaar in het kantoor van den administrateur een bedrag van f 1000 ontvreemd; daar in de nabijheid van den lessenaar een timmermansbeitel is gevon den en de eigenaar van dit voorwerp bij de politie van Delft bekend is, bestaat er veel hoop dat de dader weldra in han den der justitie zal zijn. Door den provincialen geneeskun digen inspecteur te Amsterdam is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen twee tandmeesters, die als zoodanig alleen het theoretisch examen afgelegd hebbendebij annonces in dagbladen zich een titel ge geven haddendie hen bij het publiek als tandartsen aanwees. Vrijdag werden te Poeldijk door eene doortrekkende schaarslij persfamilie een drietal kinderen achtergelaten waar van het jongste 2 jaren telde. Door de goede zorgen der politie werden de klei nen voorloopig onder dak gebracht, tot dat men er in geslaagd zal zijn de ouders op te sporen. Op de kunsttentoonstelling te Ant werpen is in een der zalen een schilder zonder armen bezig met het kopieeren van stukken. Hij werkt daar zittende, met zijn palet in den eenen en zijn pen seel in den anderen voet, zoo „handig" als de besteen wat hij voortbrengt over treft het werk van menig tweehandig penseelkunstenaar. Het is eene bekende zaak, dat op de spoorwegen de werkliedendie de wagens moeten koppelen en losmaken aan groot gevaar zijn blootgesteld, door dien zij, onder de buffers door, dwars over de rails hunnen uitweg moeten zoe ken. Van groot gewicht is het dus, dat op dit gebied eene nieuwe uitvinding is gedaanwaarvan de eer toekomt aan den heer Phil. Lindo te Delft. Deze werk tuigkundige heeft namelijk een toestel uitgevonden waardoor het gaan tusschen de wagens tot het koppelen en losmaken volstrekt onnoodig is gemaakt. Het toe stel moet uitmunten door eenvoudigheid en doet een ganschen omkeer op dit ge bied verwachten. Naar men verneemt, is het octrooi op deze uitvinding reeds in verschillende landen gevraagd en ten deele verkregenzoodat de zaak weldra publiek zal worden gemaakt. De commissie in Londen, welke op zich genomen had een onderzoek in te stellen naar de waarheid der onthul lingen van de Pall Mall Gazette is tot het besluit gekomen, dat over 't geheel voor de juistheid van ieder geval op zich zelf kan zij niet instaan het blad de waarheid aan 't licht heeft gebracht. Den 24 Juli vond in de stad Anag- ni, in Italië, een vreeselijk onheil plaats. Gedurende een hevig onweder schuilden ongeveer vijftig boeren en boerinnen in een schuur om tegen het weder beschut te zijn. Nauwelijks waren zij er eenige minu ten of de bliksem sloeg inen alle aan wezigen werden tegen den grond geslagen. Dertien personen bleven op de plaats dooden vijf- en twintig anderen werden zoo zwaar gekwetst, dat reeds zeventien er van gestorven zijn. De bewoners der stad zijn in de groot ste ontsteltenis. Eene moeder die door het onheil drie zoons verloorwerd krankzinnigtoen zij de treurmare vernam en bij de lijken harer kinderen werd gebracht. Een meisje, dat in een der dooden ha ren bruidegom herkende, kreeg hevige zenuwaandoeningen en was slechts met moeite van de plek van het onheil te verwijderen. Het denkbeeld om het lijk van generaal Grant ter aarde te bestellen in het Central Parkheeft men opgegeven en nnin overleg met mevrouw Grant I en haren zoon, eene plek in het River side Park, uitgekozen. In de nabijheid van de Hudsonop eene met schoon ge boomte begroeide hoogtevan waar men het heerlijkste vergezicht heeft op de rivier, zal het monument verrijzen. Men is te New-York druk bezig met het nemen van maatregelen voor de plechtige begrafenis. In Broadway en Wallstreet zijn reeds tal der grootste ge bouwen met rouwfloers behangen, en men verwacht dat Dinsdag bijna geheel de stad de zichtbare teekenen van rouw zal dragen. Ook in de overige deelen der Unie betuigt men algemeen leedwezen over het overly den van Grant. Naar aanleiding van begrafenisfond sen leest men in De Verzekeringsbode»: Voor eenige jaren reeds hebben de bladen het feit medegedeeld, hoe het in zekere gemeente van Noord-Brabant de aandacht had getrokkendat een viertal jongelui als «heeren" leefden, geen schul den maakten, geen vermogen bezaten en niet werkten! Eindelijk bleek dat deze jongelui handel dreven in oude en ziekelijke menschen. Zij bereisden voort durend de omliggende dorpen en maak ten kennis met de gezinnen, waar zij oude en ziekelijke personen konden vin den; vernamen de juiste namen en leef tijd en lieten hen inschrijven in een of ander fondssoms meer dan een fonds- Zij betaalden natuurlijk de contributie, en na korten tijd konden zij uit de fond sen de uitkeeringen ontvangen. Dergelijke speculanten zijn er meer en zijn er nog. Naar de Amst. Ct. verneemt is te Amsterdam opgericht eene vereeniging van veel in de wereld verkeerende jon gelieden die besloten hebben geen meisje ten huwelijk te zullen vragen, dat een tournure draagt. Ook zullen dames, van dien uitwas voorziendoor hen op bals niet uitgenoodigd worden een dansje te maken. Of men daardoor eenigen invloed zal hebben op het doen verdwijnen eener hoogst bespottelijke mode? Het gure weder met bedekte lucht, dat geruimen tijd in ons land heerscht, strekt zioh ook over een groot gedeelte van Noord-Duitschlandhet Zuidelijk deel van Engeland, Noordelijk Schotland, Noorwegen, Zweden en Rusland uit. In Noord Engeland en Schotland is het weder echter fraai, evenzoo in Frankrijk, met koele ochtenden. Te Londen was het Zaterdag even koel als te Amsterdam, in Ierland daarentegen warm. Zondagochtend regende het te Petersburg's middags te- Münster. - Men meldt aan de N. R. Ct. uit Maastricht, dat niet de aldaar overleden heer Chs. de Beaumont mede-uitvinder van het geweer van dien naam is geweest, maar wel diens zoon, de heer Eduard de Beaumont. Te Amersfoort worden door een consortium pogingen aangewend tot aan koop van een terrein buiten de voorma lige Slijkpoort, teneinde er eene vleesch- hal op te stichten. De hooge prijzendie de rundslagers maken, schijnen daartoe aanleiding ge- geven te hebben. Nog onder den indruk van het tref fend ongeluk, dat door de instorting van een gebouw te Keulen heeft plaats gehad, deelt het Utr. Dbl. mededat het bij het afbreken der Remonstrantsche kerk te Utrecht blijkt, dat alle balken aan de draageinden geheel zijn vergaanzoodat indien het gebouw langer was blijven staan, binnenkort een ernstig ongeval mogelijk ware geweest. Een onderzoek naar den toestand van oude gebouwen zou derhalve in het be lang der veiligheid zeker niet overbodig zijn. Omtrent de Munster-Bank te Dublin verneemt men, dat er op uitgebreide schaal vervalschingen in de boeken hebben plaats gehad. De directeur der Dublinsche af- deeling van die inrichting heeft zich uit de voeten gemaakt. Het inëntings-systeem tegen de cholera van den Spaanschen Dr. Ferran zal thans officieel op de proef gesteld worden. Daartoe zal het stadje Benito bij Badajoz geheel worden afgeslotenop dat men kunne nagaan in hoeverre

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2