N ieuwsberichten. verrast door eene benoeming tot Minister van staat. Hatelijke dagbladen willen het doen overkomendat het minister-van- Staatsehap een niets beteekenend emplooi is. De heer Heemskerk trooste zich met het volgende syllogismeGroote Staats mannen Thorbecke b. v. worden Minister van Staat; Ik ben Min. van Staat geworden; ergo enz. De Transvaalsche Regeering heeft hare betalingen moeten staken. Volgens sommige nieuwsbladen zal Engeland munt trachten te slaan uit dezen geldnood. Munt slaan uit geldnood als dat kan Minister Bloem, neem het ad notam het vereischte materiaal is dan in Nederland aanwezig. Ge hebt zeker al gehoord lezerdat het plan geopperd is en by val vindt, om voortaan den verjaardag van ons Priu- sesjen als een nationalen feestdag te gaan vieren. Er is poëzie in dat plan. De Am sterdammer vindt het een ziekelijk idee dat is prozaiesch. Het Ilaagache Dag blad deklameert, naar aanleiding van de oppositie tegen het plan „Mannen die zóó sprekenzijn bastaardzonen van het Oranjelievend Nederlandwerpt ze uitlandgenooten die zóó van den volks geest zijn ontaard"; dat is bombast. Verbeeld u eens, dat een snoodaard dorst beweren dat het niet onvermengde Oranje liefde iswelke velen tot voorstanders maakt van den ontworpen nationalen feestdag, dat b. v. de Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer die de schouders onder het plan zet, blijkbaar nevenbedoelingen koestert; dat wellicht ook in den Haag bij velen het voordeelige van een natio nalen feestdag een argument is. de Hemel beware dien aterling, dat hij niet valle in 's Dagblad1 s handenZoo een zou het bladopzwellend van patriotisme, en gebruik makend van Helmer's onster felijke taal, uitroepen: „Verdient des mijnslaafs lot in 's aar drijke ingewanden." De Engelschen maken zich tegenwoor dig blij niet met eene doode muech maar met een dooden Mahdi. Op het anti-vakcinatie-kongres heeft een lid gewezen op de vele redenendie voor de antivakcinateurs bestaan om zich bij de antivivisectionnisten aan te sluiten. Niet te verwonderen zou het zijnals latere geschiedschrijvers de laatste helft der 19de eeuw het tijdperk der antis noemen. De antis verrijzen als paddestoe len uit den grond. Misschien ontstaat er nu wel een antiprinsesjensdagisme. Intus- schen heeft onze leeftijd niet alle antis geschapen; reeds vroeger waren er anti makassars, antidiluvianen en antirevolu- tionnairen. Een Fransch geneesheerDr. Delaunay, is een antitabakkist. Hij beweertdat de tabaksrookers eigen tl ijk onverbeterde zui gelingen zijn. De menschzoo redeneert de dokterheeft van nature den aanleg tot zuigen gekregen; dat openbaart zich reeds terstond na zijne geboorte. Wij vragen bescheidenof het niet mooi is als de mensch zich naar zijn aanleg ont wikkelt. De dokter deelt nog mede, dat de jonge Kalmukken al rookenterwijl hunne moeders hen nog aan de borst heb ben; dat vinden ook wij verfoeilijk, en leefden we in Kalmukkiawe zouden willen meewerken aan de oprichting van een anti-zuigelingsrookverbond. Ter gelegenheid van het congres van blindenonderwijzers, dat te Amsterdam gehouden wordt, heeft een merkwaardig concert plaats gehad in het paleis voor Volksvlijt. Het blindeninstituut te Parijs heeft nl. uit zijne kweekelingen een volledig en vrij talrijk symphonieorkest samengesteld, waarbij een blinde dirigeert en het on derricht voor een groot deel door blinde onderwijzers gegeven wordt. DeFransche regeering heeft, op hare kosten, dit ge zelschap de reis naar Amsterdam doen maken om daar een paar uitvoeringen te geven. Als een bewijs van de warme be langstelling in de gemeentetoestanden te Wolfaartsdijk, kan dienen dat van de 115 kiezers aan de herstemming 113 hebben deelgenomen, waarvan vier blanco brief jes hebben ingeleverd. Drie stewards van het stoomschip Prinses Elisabethzijn wegens het smok kelen van p. m. 75 K. tabak en sigaren, door de Engelsche douanen te Queensboro in hechtenis genomen. Naar wij vernemen zijn alle drie onmid- delijk uit hunne betrekking ontslagen. De boete door de Engelsche admini stratie op zoodanige fraude gesteldbe draagt 100 p. f 1200) of 6 maanden gevangenisstraf. Te Nijmegen had Dinsdagnacht in eene tapperij tusschen de drie broeders K. eene ernstige vechtpartij plaatsten gevolge waarvan een hunner voor dood op straat werd gevonden, zoodat onmid- delijk geneeskundige hulp moest worden 1 ingeroepen. Na de eerste geneeskundige behandeling te hebben ondergaan, moest hij naar zijne woning worden vervoerd. Zondag is te Parijs met veel plech tigheid de eerste steen gelegd van de nieuwe Sorbonne, in tegenwoordigheid van een aantal aanzienlijke personen. De heer i Gréard vice-rector der academiehield het eerst eene toespraakwaarin hij voor een deel de geschiedenis der Sorbonne schetste. Daarna hield de minister van onderwijs een zeer uitvoerige rede, en na hem sprak de heer Michelin, voorzitter van den Parijs eken gemeenteraad. Er is een begin gemaakt met de verlaging van 5 der hinderlijkste hooge bruggen te Amsterdamdie over de Hee rengracht voor de Hartenstraat, die over de Prinsengracht tegenover laatstgenoemde straat, en over de Prinsengracht tegen- i over de Nieuwe Leliestraat en Leliegracht. De Strassh. Post bevat een bericht, volgens hetwelk in Waadt en Neunen- burg verschillende jongedochters en jonge lingen krankzinnig zijn geworden na het bijwonen van de «oefeningen van het Heilsleger. In een der bladen wordt nu herinnerd aan gelij ke verschijnselen, welke zich in Engeland voordeden. Tegen den intocht van het Heilsleger in Duitsch- land dient duszegt mente worden gewaakt. Uit Ottawa komt de tijding dat acht blanken te Cypress Hills door de Indianen vermoord zijn. Veertig gendar men zijn naar het tooneel van den moord vertrokken en veertig anderen naar Me- decine Kat. Deze nieuwe onlusten in Ka- nada konden wel eens een ongunstigen invloed uitoefenen op den afloop van fiiels proces. Men meldt uit Delft: Opnieuw hebben wij een ongeluk mee te deelen, bij de in aanbouw zijnde R. K. kerk alhier voorgekomen. Reeds heb ben er twee werklieden den dood gevon den en Maandag is wederom één gewond, die er nog al betrekkelijk goed is afge komen. Maar gisteren had de 30jarige D. de Cocq het ongelukstaande op eene stelling, door een van het dak neerval lenden heitel belangrijk in den hals te worden gewond. De Amsterdamsche jeugd schijnt met haar voorrechtom eenige dagen in het jaar gedurende eenige uren meester te zijn van de Beurs, zeer ingenomen te zijn; Dinsdag en Woensdag verdrong het kleine volk zichom zoo spoedig als de heeren weg warenmet hunne trommen en trompetten zich van dien zetel des Ne- derlandschen handels meester te maken, en daar een geweld te maken dat hooren en zien vergaatmaar men amuseert zich, en 't is altijd nog beter dan het bedrijf van eenige Rotterdamsche jongens, die eergisteren een in aanbouw zijnde kermistent deden ineen stortenmet het gevolg, dat een man, die daar aan het werk was, een paar ledematen brak. De heer Justus van Maurik Jr. heeft een nieuw blijspel geschreven dat, bij het Nederl. Tooneel in studie genomen zal worden. Onder eenen grooten toevloed van belangstellenden had Vrijdag in Ramsgate de begrafenis plaats van den grooten phi- lantropischen Israëliet, sir Mozes Mon- tefiore. Volgens den laatsten wil van den over ledene is het lijk in 't linnen gewikkeld dat sir M. Montefiore den dag van zijn trouwplechtigheid droeg. Men heeft hem een boek in de hand gegevenwaarin al de weldaden, welke hij der menschheid bewees, zijn opgeteekend. Op den wegdie door den stoet gevolgd werd, waren alle huizen met zwart be hangen en de winkels gesloten. In de synagoge werd naar den gebrui- kelijken ritus de lijkdienst gehouden. De Berlijnsche Universiteit herdacht den 3 Augustus haar 75 jarig bestaan. Het gebouw was in feesttooi gehuld en de studenten hielden langs de naast gelegen straten een plechtstatigen optocht. Het was een bonte stoet, met een vijftigtal banieren. Voorop ging een muziekkorps, gevolgd door het Universiteitsbestuur in plechtgewaad, met de groote vaan der academie en de banieren der vier facul teiten. Daarna zag men een aantal oud studenten die ook aan de viering van het vijftigjarig feest hadden deelgenomen en thans als „eeregasten" aanwezig waren. Vooral deze groep werd door het pnbliek met levendige toejuiching begroet. Van de studenten waren er een vijftigtal ver- eenigingen vertegenwoordigd. De stoet trok naar het bronzen ruiterstandbeeld van Frederik Wilhelm IIIin den „Lust- garten" alwaar een krans van lauweren en witte rozen aan den voet van het monument werd nedergelegd„ter gedach tenis aan den koninklijken stichter der Berlijnsche hoogeschool." Vervolgens werd op het plein voor het universiteitsgebouw namens de studenten eene toespraak ge houden na inleiding met het gemeenschap pelijk aangeheven lied „Nun danket" enz. Naar wij vernemen, vervoegden zich Woensdag ochtend een aantal werk lieden aan het raadhuis te Rotterdam ten einde den burgemeester te spreken over het voortdurend gebrek aan werk. Zeer merkwaardige ontdekkingen op oudheidkundig gebied zijn gedaan in de omstreken van Roermond en Venloo. Nabij laatstgenoemde plaats vond de rit meester Ort bij twee oude boerenhofste den, door grachten omringd, aan hare buitenboorden de grondslagen van Ro- meinsche gebouwen. Te Maasniel bij de grenzen van het dorp Melick werd door denzelfden navorscher eene Romeinsehe begraafplaats ontdekt, die gedeeltelijk werd ontgraven. Veel aardewerkwaar onder terra sigillataen enkele bronzen, kwamen te voorschijn, ook een penning van Antoninus Piuswaaruit de waar schijnlijkheid wordt afgeleiddat dit graf veld uit het midden der 2e eeuw dag- teekent. Vierde 's-Hertogenbosch dezer da gen zijn 700jarig feeBtBreda zal weldra zijn lOOOjarig bestaan als stad kunnen herdenken. Volgens de kroniek van «van Goor,« werd Breda door Witger IV, graaf van Strijen, tot eene stad gemaakt en in 888 met wallen omgeven. »Van Goor« geeft dus het jaar der verheffing tot stad niet opmen hooptnog den juisten tijd te kunnen vaststellen waarop Breda zijn lOOOjarig bestaan als stad zon kunnen vieren. Sinds geruimen tijdvooral bij het langdurig heerschen van diphtheritis deed zich te Edam de behoefte gevoelen aan eene zekere en afdoende ontsmetting van woningen en goederen. Door de ge zondheidscommissie is, ten einde daarin te voorzieneen bekwaam timmermans knecht aangesteld, die thans het werk der desinfectatie leert te Amsterdam en weldra van daar gediplomeerd terugver wacht wordt. Het grondig onderwijs in dat vakonder leiding van den hoogleeraar Stoeder door den Amsterdamschen desin- I fecteur Van den Berg gegeven, doet de beste verwachtingen koesterendat de gemeente weldra een ontsmetter zal heb ben, aan wien het werk der zuivering van besmette woningenmeubelsklee- dingstukken en wat dies meer zijveilig kan toevertrouwd worden. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct, weet mede te deelen dat de ziektewaaraan Z. M. de koning lijdende is, door zijn buitenlandsche bad kuur geenzins geweken is. Al bestaat er gelukkig voor het oogenblik geen gevaar, de algemeene toestand des konings is en blijft van dien aard, dat alleen een zeer rus tig leven, zooveel mogelijk buiten, en een streng diëethem voor telkens herhaalde instortingen en hevige pijnen kunnen be waren. 't Is dan ook in verband met de voorschriften van de geneesheerendat de koninklijke familie dezen zomer op het Loo verblijf zal blijven houden en vermoedelijk zelfs na September dat lust slot niet zal verlaten. Het wordt ook meer en meer waarschijnlijk dat de vol gende zitting van de staten-generaal niet door Z. M. persoonlijk zal worden geopend. Daarvoor bestaat nog een ander mo tief: de wensch namelyk der regeering, dat nog in Octoberna de afdoening van de Indische begroot ing, de grondwets herziening aan de orde zal komen voorafgegaan door de herziening der kies tabel. Om dit te bevorderen, zal geen troonrede worden uitgesproken en dus het adresdebat worden bespaardwanneer althans de kamer de regeering op dien weg wil volgen. Aan den heer W. F. van Erp Taal man Kip, is op zyn verzoek eervol ont slag verleend als minister van marine, met dankbetuiging tot minister van ma rine is benoemd de heer W. L. A. Ge- ricke, kapitein ter zee by de koninklijke Nederlandsche marine, inspecteur van de artillerie der marine; een en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den be noemde. Door eene noodlottige vergissing heeft een jong geneeskundigede heer M. E. Sagemehl, le ass. aan het Anat. laboratorium te Amsterdamzich den dood berokkend. In plaats van een genees middel voor de maagdat hij wilde inne men nam hij bij ongeluk sublimaat (een zeer gevaarlijke kwikverbinding)met het treurige gevolgdat hij weldra onder hevige pijnen overleed. Een niet alledaagsch werk werd vóór een paar dagen te 's Heerenhoek uitgevoerd, nl. het verplaatsen van een regenbak. Zulk een lichaam van steen, gemetseld op een tamelijke diepte in den grond, circa 2500 Ned. pd. wegende,, eenige ellen te verzetten zonder het te beschadigen is waarlijk geen kleinigheid te noemen. Te Amsterdam schijnt het denk beeld om den 31 Augustus tot een nati onalen feestdag te maken, bijval te vin den. Reeds heeft een tooneelvereeniging hare medewerking toegezegd en in de dezer dagen gehouden vergadering van eene commissie kwam het plan ter spraak om op dien dag een groot kinderfeest te houden. Zooals men weet, bestaat bij de commissie tot bevordering van het vreem delingen verkeer een dergelijk voornemen,, maar eene Commissiedie zich te (Jtrecht tot bovengenoemd doel had geconstitueerd heeft zich alweer ontbonden. Louis Riel, het hoofd der Cana- dasche opstandelingen, is ter dood veroor deeld, en volgens de berichten in ïTimes« en «Daily News« moet het daarbij zeer pathetisch zyn toegegaan. Riel's advocaat had ten gunste van zijnen cliënt, nevens allerlei verzachtende omstandighedenook krankzinnigheid aangevoerd. Doch Riel zelf wilde daar van niets weten. Met eenen woordenvloedtot rechter en jury gericht, zette hij zelf de ern stige grieven der Canadasche kleurlingen uiteen. Klacht op klacht, verzoekschrift op verzoekschrift werd er by de Regee ring ingediend, maar bleef onbeantwoord- Toen deed Riel datgene, wat hij meende dat eene door God hem opgedragen zen ding washij greep naar het zwaard om zijne verdrukte ras- en landgenooten te beschermen. Dit had hij gedaan in den naam van Jezus Christusden éénige die hem thans helpen kan. Na deze toespraak zaten er twee jury leden en verscheidene dames te schreien. Riel zelf bleef gedurende de afwezigheid der jury geknield liggen verzonken in gebed. In tusschen bleef der jury geen alter natief, dan hem óf krankzinnig óf schul dig te verklarenmet de wetenschap dat zij met het „schuldig" het doodvon nis over hem velde. Zij besloot tot schul digverklaringdoch haar voorzitter, die het woord moest uitsprekenschreide daarbij als een kind. De rechter veroor deelde nu den gevangene om op 18 Sep tember te Regina aan de galg te sterven, en hoewel de jury op gratie had aange drongen, verklaarde hij dat hy den ge vonniste geen uitzicht daarop geven kon. In Engeland echter gelooft men dat het doodvonnis wel in gevangenisstraf en daarna in verbanning zal worden verkeerd. Riel hoorde het vonnis zeer kalm aan. Hij beschouwt zichzelven als een marte laar voor de zaak der kleurlingen. Tegen een eigenaardig soort van misdadigers gaat men te St. Petersburg een proces beginnen. Sedert 1881 bestond daar namelijk een bende brandstichtersdie op de volgende manier te werk gingenom assurantie- maatschappijen te plukken. Een hunner huurde een bovenhuis meubeleerde het prachtig en assureerde het ver boven de waardeeen ander huurde later het be nedenhuis en dat werd eenvoudig gemeu beld. Dan kwam er beneden brand, de bovenverdieping deelde in het ongeval en werd geheel of gedeeltelijk vernield, maar de Assurantiemaatschappij moest

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2