N ieu wsberichten. De Afdeeling Haarlem van de Hol- landsc he Maatschappy van Land bouw, telt 350 leden endeAlgemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur 552 leden. De achteruitgang van het voordeelig saldo is veroorzaakt door het beschikbaar stellen van een groot deel der fondsen voor het onderzoek naar de ziekten der bol gewassen en was voortdurend werkzaam op haar veelomvattend gebied. Hetzelfde kan gezegd worden van deBloemisten- vereeniging en de Nederl. Maat- schappy van Tuinbouw enplant- kunde. Omtrent het markten voor Land en Tuinbouw-voortbrengselen en de Vee markten vinden wijdat behalve het vroeger aangestipte, o.a. op de paarden markten in Maart, Mei en Juli 1884 aan de lijn waren resp. 178, 317 en 607 paarden diebij tamelijk levendigen handel verkocht werden tegen prijzen van 50. tot 750. Omtrent Nijverheid, Handel en Scheepvaart vermelden wij dat de lijst der kiezers voor de Kamer van Koophandel en fabrieken Bloot met 546 personen. Bij de verkiezingen voor leden van die kamer brachten slechts een klein deel der kiezers hunne stem uit. Aan het Verslag van genoemde Kamer ontleenen wij nog het volgende: In 1884 waren in gebruik 86 stoomwerktuigen met 81 ketels en 990V» paardenkracht. De Kleinhandel en Winkelnering waren niet opgunstig. Het Gemeentebestuur gaf 4707 patenten af. Het getal faillissementen bedroeg twaalf. Aangaande het Marktwezen is reeds boven het voornaamste meegedeeld. De Buitenlandsche Handel bepaalt zich voornamelijk tot dien in bloem- en bol gewassen. 16192 schepen, (waaronder 3 zeesche pen) met een inhoudsmaat van 642 536 tonnen kwamen in het afgeloopen jaar alhier binnen. De scheepvaart big ft nog altijd een belemmering ondervinden van de Spoorwegbrug over het Noorder-Spaar- ne. Bij voortduring blijft ook de behoefte bestaan aan een nieuwe of een breedere schutslnis te Spaarndam en in 1884 kwam hier een Telephoondienst tot stand. De toestand van Kassierdery en Wis selhandel wasde tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, tamelyk gunstig. De Kamer van Koophandel en fabrieken verzond, in het belang van Handel en Nijverheid vele adressen, missiven, ad viezen en rapporten aan verschillende autoriteiten enz. Het laatste Hoofdstuk van 't Verslag, handelende over Inrichtingen, in verband staande met de uitoefe ning van Handel en andere Be drijven bevat de middelen van Vervoer te water bestaande uit 9 Stoombooten van verschillende ondernemingen. De Ver voermiddelen te land waren 1. De wagendiensten van W. Maas tnsschen Bloemendaal en het station al hier en van Tates, Jansen en Ceelen tnsschen Haarlemmermeer en Haarlem. 2. De Hollandsche IJzeren Spoorweg, die voor haar weg of werken in 1884 334 787 besteedde en tot onderhouden bewaking daarvan 987 053. Gedurende 1884 werden langs den weg vervoerd 7090 297 reizigers. Het personen- en goederenvervoer bedroeg ƒ6 741 791 en het personeel bestond uit 488 beambten en in de werkplaatsen alhier waren werk zaam 635 personen. 159 locomotieven 458 rijtuigen en 1479 bagage- en goe derenwagens waren aanwezig. 3. De HaarlemZandvoort Spoorweg vervoerde 274 988 reizigers en deelde IV2 pCt. over het aandeelen-kapitaal uit. 4. De HaarlemscheTramway-Maatschap- pij vervoerde met 10 wagens en 34 paar den 482 401 personenhetgeen heeft opgebracht ƒ43 896.02'. 5. De Stoom-tramweg van Haarlem op Leiden heeft geen verslag ingezonden. Agentschappen van de Nederlandsche Bank zijn hier niet gevestigd, wel een correspondent, de heer E. de Lanoy. In het lokaal „de Korenbeurs" wordt door de kooplieden op Maandag en Woens dag beurs gehouden terwijl de beurs van bloemisten gehouden wordt in het lokaal in de Wijde Appelaarsteeg. Het vieren van een nationalen feestdag blijft onze pers bezighouden. Ook de »Werkmansbode« doet zijn meening in deze kwestie kennen. Het orgaan van het «Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond», schaart zich in den strijd tus- schen voor- en tegenstander van zulk een dag aan de zijde van hen, die wel de groote behoefte aan een nationalen feest dag inzien. Den geboortedag van het prinsesje acht het blad daartoe echter evenmin ge schikt als den geboortedag van Willem den Zwijgerof den gedenkdag van den slag bij Waterloo. De «Werkmansbode» raadt aan dien dag niet te zoekenmaar hem te maken. De gelegenheid bestaat. Men herzie spoe dig de grondwet en verzekere daarin het recht dat den meerderjarigen burgers van den constitutioneelen staat toekomt, zoo dat die grondwet inderdaad de bestemming krijge door Thorbecke er aan toegekend, dat is: het plechtanker te zijn van Neêr- lands vrijheid en volksgeluk. De dag waarop de aldus herziene grondwet in het «Staatsblad» verschijntworde dan de nationale feestdag. Zonder dat aan heel de natie recht is gedaanzal zij zich niet meer laten vinden voor het vie ren van een nationaal feestzij heeft daar,zooal reden voor, geen lust meer in. De Portefeuille maakt aangaande den feestdag nog de opmerking: „Eenige „pretmakers hebbenop de leeuwerigheid „en vaderlanderigheid van ons volk specu- „leerende, voorgesteld een jaarlijks we- „derkeerend straatfeest te organiseeren op „den verjaardag van prinses Wilhelmina. „Een straatfeest brengt wellicht eenige „ridderorden onder de ontwerpersmaar „zeker heel wat schandaal op straat, „heel wat politie aan het werk en het ,,kan onmogelijk dienen om vaderlands liefde of trouw aan ons vorstenhuis op ',te wekken." y Men uit de meeningdat de been deren, te Alkmaar in de Langestraat ge vonden en die voor een groot deel afkomstig zijn van de hier vroeger inheemsche soort der everzwijnendagteekenen uit den voor-christelijken tijd als wanneer daar toen waarschijnlijk een heilige offerplaats der Germaansche bevolking was. Zooals het in die tijden meestal geschieddeheeft men op de vroegere offerplaats later een christenkerk gebouwd. Te Bucharest is men bezig eene nationale opera op te richtenwaarop slechts Rumeensche werken in de Rumeen- sche taal mogen worden uitgevoerd. - De heer P. H. Darwin is onver moeid bezig aan de biographie van zijn vader. Het werk zal eene belangrijke be schrijving bevatten van Darwin's wijze van onderzoek, en het publiek krijgt voor de eerste maal een waar kijkje in het dagelyksch leven van den grooten natuur onderzoeker. Een echtpaar te Assen, waarvan de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal binnenkort het 50 jarig huwelijk vieren. Hierbij doet zich het zeldzame geval voor, dat de moeder der vrouw nog in leven is. Het oudje, dat aldus den gouden bruiloft harer dochter meê zal kunnen vierentelt 96 lentes. Laatstleden Donderdag is het zui delijk gedeelte van het Harzgebergte door een zwaren hagelslag geteisterd. De om streken van Hasselfeld vertoonden het beeld van een winterlandschap. De hagel lag daar op verscheidene plaatsen een decimeter hoog. Ongeveer 500 hectaren graanland zijn geheel en ruim 250 hec taren grootendeels vernield. Daarbij komt nog eene groote verwoesting onder de aardappelen. De schade wordt op minstens een half millioen mark geschat. De be richtgever zegt hierbij „Mocht die begroo ting te hoog zijn gerekend, toch is het een zware ramp voor onze landstreek, die de gevolgen van den hagelslag van 1880 nog niet was te boven gekomen. Van het gewas moet er slechts voor een waarde van 15000 mark verzekerd zijn. Het schijnt dat onze landbouwers nog maar altoos hardnekkig weigeren, door schade te leeren. Vandaar dat zulke on heilen ook niet meer zoo algemeen mede lijden wekken. Reeds nu wordt er gezegd „wie niet hooren wil, moet dan maar voelen". Te Wiesbaden is overleden de oudste der dienstdoende adjudanten van Z. M. den Koning, in 1849 als zoodanig is benoemdde heer E. G. L. W. van Heemskerck, gepensioneerd generaal-ma- joor. De heer van Heemskerk was in dertijd aanvoerder van het Lnxemburg- sche bondscontingent. Een brutale diefstal heeft de vorige week ten nadeele der Nederlandsche Ver eeniging in de Buckingham Street te Lon den plaats gehad. De dief, die naar alle waarschijnlijkheid goed bekend was met de localiteitheeft zichzonder eenige moeite zijnerzijds, meester gemaakt van het gelddat de kastelein wel j ammer los in eene lade had laten liggen. Het bedroeg een 7 p. st. Vervolgens heeft de schelm de biljartkas aangesproken, en daar zich nogmaals circa 4 p. st. toegeëigend. De zaak is in handen gesteld der justitie, doch tot dusverre heeft deze nog op nie mand de hand kunnen leggen. Het schijnt dat men vergeten heeft eene deur op slot te doen, en door deze denr is de dief binnen kunnen sluipen zonder iets open je breken. Onder de Engelsche kust lag de te Scheveningen te huis behoorende haring- visscher Willem Barentstoen twee matro zen ruzie kregen en wilden gaan vechten. De schipper trachtte de vechtpartij te belettendoch werd door een der matrozen moedwillig overboord geworpen. Zekere H. Tjeerdjes, van 's-Hage, die tijdelijk de reis als matroos medemaaktehad het geluk den schipper te redden, die reeds onder den bodem van zijn vaartuig was gedreven. Het schip kwam te Vlaardingen binnenen de schipper deed toen van het feit aangifte bij de politie te Schevenin gen, die daarop van het voorgevallene proces-verbaal heeft opgemaakt. Men meldt aan de Amst.dat Zaterdagmiddag aan den muur van het Paleis van Justitie te Amsterdam een papier is aangeplakt gevonden van gelijk- luidenden of nagenoeg gelijkluidenden in houd als het stnkwelks aanplakking aan Van Ommeren is ten laste gelegd. Maarschalk BoothvanhetReddings- legerzal zich bij de aanstaande algemeene verkiezing candidaat stellen voor eenen zetel in het Lagerhuisen onder de vlag der radicalen. Naar men beweertbeoogt hij daarmede niets meer of minder dan de „redding" van het gansche Huis der Gemeenteneene ondernemingbij welke al hetgeen de man tot dusver wrocht slechts kinderspel zal moeten heeten. De teraardebestelling van het stof felijk overblijfsel van den Minister van Staat, mr. Modderman, had heden Dinsdag op Eik en Duinen te 's Gravenhage plaats. Henry Irving gaat naar Berlijn en andere groote Duitsche steden om de Faust te zien opvoeren, die hij in den a. s. herfst in het Lyceum-theater te Londen het eerst zal geven. De Italiaansche professor Rummo die in alle bijzonderheden het inentings- stelsel-Ferran heeft nagegaan, is te Na pels teruggekeerd en heeft belangrijke gegevens verzameld diegevoegd bij de proevenwelke hij op dieren heeft ge nomen eindelijk naar men zich vleit de waarde der ontdekkingen van den Spaanschen doctor in het volle licht zul len stellen. De vraag: in hoever is Zondags rust mogelijk is door den Duitschen rijkskanselier ter hand genomenhij zal daaromtrent met elke Duitsche regeering in 't bijzonder in overleg treden. Een geheele lijst van vragen dienaan gaande zal aan alle takken van werkzaam heid en nijverheid worden gericht. Het Dagblad verneemt, dat de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage zich gedwongen heeft gezieneen 40tal harer werklieden te ontslaan wegens ge brek aan werk. In de puinhoopen van de op 28 Juli jl. in de Yogelwijkslanden, tegen over Amsterdam, door brand vernielde bouwmanshoeve, door Van den Bos be woond, heeft deze een klompje goud gevondenbestaande uit de gesmolten gouden tientjes, welke hij vermiste. De waarde van den klomp is ruim 160. Vóór eenige dagen kreeg een in gezetene van Nieuwleuzen bij het eten van visch een graat in de keel, die bleef vastzitten. Niettegenstaande ingeroepen geneeskundige hulp, is hij reeds aan de gevolgen overleden. Men deelt het volgende mede aan de D. C.: Bij het korte, maar hevige onweder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem geslagen door het beschoten dak der tuinierswoning van L. D. K., in het naburige Sion onder Rijswijk. Na een groot gat in het dak te hebben ge maakt, volgde de straal zijn weg langs het ledikant der dienstbode, die even te voren ni vrees voor het zware weder was opgestaandoor den zoldersloeg een gat in den muur aan het hoofdeinde der bedstede waar K. en zijne vrouw sliepen, en verliet deze plaats weder door den tegenovergestelden muur. In het aan grenzend vertrek werd eene hang- lamp geheel verbogende vazen op een kast verbrijzeld en een hangklok zwaar beschadigdverder vertoonden het kar pet en een stoelkussen verschillende brand- vlekkenen waren uit den muur op eene oppervlakte van drie a vier meter groote steenbrokken geslagen. Hoogstwaarschijn- lgk heeft de bliksem het gebouw door een in den keldermuur geslagen gat weder verlaten. Opmerkelijk is het zeker, dat bg dit alles geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Wel waren de man en de vrouw eenige oogenblikken door het felle licht verblinden gevoelde de vronw later op den dag eenige machteloosheid in den armdoch daarbij was het dan ook gelukkig gebleven. Zondag morgen omstreeks 7 nren heeft men van den landbouwer IJ. Bom, te Stein, geld gestolen. De vrouw was te 7 uur naar de vroegkerk gegaan, en tegelykertyd ging de man zijne melk uit venten. De dief heeft van beider afwezig heid gebruik gemaakteene ruit stnk ge slagen daarna het raampje geopend en is zoo het huis ingegaan. De kast heeft hg met een ander voorwerp geopend en het daarin aanwezige zilvergeld en bank papier, ter waarde van 170, medege nomen. De gouden en zilveren voorwerpen heeft hg laten liggen. Gisteren voormiddag is in het Noordhollandsch kanaal onder Amsterdam de schipper van een vaartnig, komende nit Purmerenddoordien hg met de voe ten verward geraakte in de jaaglyn, over boord gevallen en verdronken. Het lyk, eenige nren later opgevischt, werd met hetzelfde vaartuig weder naar Purmerend teruggebracht. - Gisteren-namiddag werd in den Haag een grenadier, die beschonken was en zich luidruchtig gedroeg, gearresteerd aan de Boschbrug. De arrestant liep naar de Maliebaan, waar hij door de wacht werd achtervolgd. Hg bood krachtig verzet. Hg geraakte in zulk eene dronkemans woede dat men hem met touwen trachtte te binden. De beschonkene haalde zyn mes voor den dag en stak daarmede naar ieder, die hem aangreep. Eindelyk slaagde men er in de touwen aan de handen en beenen te slaan. Men bracht hem ten slotte zoo goed en kwaad als 't kon naar de wacht terug. Aan een hooggeplaatst persoon ie Maandag aan de table d'hóte in het »Kur- haus« te Scheveningen eene portefeuille met een belangrijk bedrag ontstolen. Ook de Trammaatschappy te Dor drecht zalte beginnen met 1 September a. 8., abonnementkaarten uitgeven ten dienste der schoolgaande jeugd en uitslui tend gangbaar tydens de uren van begin en einde der schooltgden. j Een der drukste straten van Am sterdam was Donderdag ochtend (zoo meldt de Amst.) nog drukker dan ge- woonlgk. Er wandelde namelyk een heer rond met eene machtige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kykers toe- stroomen die het geval zeer merkwaardig vondenallerlei vermoedens werden geuit, men waande met een ontsnapt moordenaar te doen te hebben of een voortvluchtig bnitenlandsch kassier voor zich te hebben die met de duiten van zgn chef aan de haal was gegaan. Het opstootje werd zoo groot, dat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten bemoeien hg noodigde den kar- nevalsganger uit, een gesprek onder vier oogen met den gestrengen heer commis saris van politie te hebben. Voorafgegaan en gevolgd door eene joelende menigte, toog onze held naar de plek, die door de boozen zoo zeer ge vreesd wordt. Daar bleek het dat hg eene wedden schap had aangegaan, om potsierlgk toe getakeld langs de straten te loopenmen bracht hem onder het oog dat dergelyke vermomming ongeoorloofd was en liet hem, toen hg beloofde zich nimmer weer aan dergelgke overtreding te zullen schuldig maken, met een vaderlyke vermaning weder vertrekken. Men deelde de Amst. mede dat deze grappenmaker van beroep effectenman is waar kan slapte in zaken den mensch al niet toe brengen!

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2