De te Arnhem welbekende harmo nica-speler Jaspers, Donderdag middag in een open tram van daar naar Velp gaande, viel daaruit en kreeg de wielen over het lichaam. Na weinige oogenblikken was hij een lijk. Uit Taschkend in Azië meldt men, dat hevige schokken van aardbeving zijn gevoeld. Op verschillende plaatsen stortten een menigte huizen inandere gebouwen werden door de aarde verzwolgen. Ver scheidene personen zijn omgekomen, 54 worden vermist, meer dan G4 personen werden ernstig gewond. De kleindochter van een der ver pleegden in het Proveniershuis te Rotter dam is dezer dagen op hare benrt groot-1 moeder geworden, zoodat in deze familie thans vijf geslachten in leven zijn. De bet-over-grootvader is 91 jaar oud. De zoogenaamde kwartjesvinders hebben Dinsdag namiddag 11. te Rotter dam hunne praktijk weder eens uitgeoefend. Thans was het een schipper, dien zij in den valof liever in eene tapperij aan den Westzeedijk hebben weten te lokken, als lokaas gebruikende een zak je, inhoudende een paar kwartjes, een dubbeltje, en vier centen, hetwelk door een hunner (de bende bestaat uit vijl personen) quasi op straat was gevonden. De argelooze schipper, door hun spel verleid, was al spoedig een bankbiljet van f 100 kwijt, hetwelk zij op behen dige wijze uit zijne handen wisten te spelen. Zij hadden echter te veel bniten de politie gerekenddievan het voor gevallene onderrichtde daders en mede plichtigen, onder welke de tapper, opspoor den. Zij zijn Donderdag namiddag gevan kelijk naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam overgebracht en ter beschik king der justitie gesteld. - Wegens het uitbreken van de cho lera te Marseille zullen de booten van de maatschappij „Nederland", te begin nen met de Prinses Amalia, die 8 Aug. van Amsterdam vertrekt, in plaats van deze haven, die van Genua aandoen. Volgens le Nord zou de keuze van Vlissingen als de aanlegplaats voor de sohepen der Duitsche transatlantische stoomvaartlijn een blijk van welwillend heid zijn voor de toestemming van Ne derland in het traktaat betreffende de vischvangst op den Rijn. De beraadslagingen over de afzon derlijke artikelen van de Irish Land Pur chase Bill en van het ontwerp tot verbe tering van arbeiderswoningen, zullen het Engelsohe parlement langer bezighouden dan men algemeen verwacht had. De zit ting zal waarschijnlijk niet voor 13 Au gustus kunnen worden gesloten. Naar wij vernemenzal door een groot aantal vereerders en vrienden aan jhr. mr. Elout van Soeterwoude op 19 Augustus e. k., bij gelegenheid van zijn 80sten geboortedag, een pracht-album met honderden handteekeningen worden aangeboden. De bekende Noorsche schaatsenrij der Axel Paulsen heeft uit Amerika eene uitnoodiging ontvangen, om in den aan staanden winter over te komenten einde er een wedstrijd te houden tegen eenige Amerikanen. Hij heeft dit afgewezen, maar zich bereid verklaardden wedstrijd te aanvaarden wanneer de Amerikanen daartoe naar Noorwegen wilden komen. In dat geval zal hij hun de reiskosten tot een bedrag van 150 dollars vergoeden en om een prijs van 1000 dollars tegen hen rijden. Van dit een en ander heeft hij tevens bekendmaking gedaan aan den consul van Noorwegen te New-York. Eene alleen wonende bejaarde we duwe te Hardenberg bij wie onlangs vol gens haar beweren geld was ontvreemd, wil de dezer dagen van een Oostenrijksche effect de coupon knippen. Tot haar verbazing ontdekte zij dat alle coupons met talon verdwenen waren. De justitie is den uit gever van de coupons en vermoedelijken dief op het spoor. Te Smilde slachtte iemand eene kip die in het voorjaar goed had gelegd, doch daarmede plotseling had opgehouden. Bij de opening vond men in den eierleider een kiekendat ongeveer dezelfde grootte had als een dat na broeding uit het ei te voorschijn komt. Uit Tessel wordt van 6 dezer ge meld: Na ongeveer 3 dagen gepompt te heb ben werd men het water meester in den Engelsche vischkotter Confidence. Het vaartuig is Vrijdag vlot gekomen in zijn dok, maar is zeer lek. Een zwaar anker is in zee uitgebracht. Bij gunstig weer en kalme zeezal men beproeven den kot ter in vlot water te brengen. De wijnbergen van Assmanshausen aan den Rijn, znllen dit jaar zoo weinig opbrengen, dat de kosten van het ver bouwen ter nauwernood gedekt zullen zijn. Te Tholen reed Woensdagavond ongeveer 7 uren een zoon en een knecht van den landbouwer H. U. op een wagen met 2 paarden bespannen naar zijne hoeve. Onderweg schrikten de paarden en sloegen op hol, sprongen met wagen en al in een watergang, en wel zoodanig dat de paarden tegen een weibrug bekneld raakten. Onmiddellijk kwam hulp opdagen en moesten de planken der brug voor een gedeelte opgebroken worden en tot ieders verwondering werd alles ongedeerd op het droge gebracht. De personen spron gen terwijl de paarden te water geraak ten van den wagen af. Volgens eenige Engelsche bladen heeft de koning van Beieren een speoiaal agent naar Londen gezonden om Adelina Patti te vragen of zij genegen was voor hem alleen den Barbier» en »La Travïata» voor te dragen. De diva moet verklaard hebben, dat zij bereid was in een salon alle stukken te zingen, welke de eenige, koninklijke toehoorder van haar wenschte te hoorenmaar dat het haar onmogelijk was te zingen, terwijl zij een leege theaterzaal voor zich zag, want dit maakte haar bevreesd en ang stig. Indien de koningmoet zij verder gezegd hebbende eenige kenner wil wezendie zich in de zaal bevindtkan hij aan een regiment soldaten de biljetten uitreikenen ik zal komen maar ik kan niet zingen voor een enkele loge. Met diep leedwezen vernemen wij dat de oudminister Modderman Vrijdag avond overleden is. In den avond van 2 Augustus jl. is in het Haagsche Bosch een jongeling aangevallen door twee personen, behoo- rende tot een gezelschap van vijf mannen, en zoodanig op het achterhoofd geslagen dat hij gedurende twee uren bewusteloos is gebleven. Toen hij weder tot bewust zijn kwam, bleek het dat hij beroofd was van1 klein zilveren savonnet-hor- logezonder glasmet porseleinen wijzer plaat Romeinsche cijfers en gouden wij zers, de achterkast voorzien van een fi guurtje met een schild in ?t midden en de knipsluiting lam 1 oude lederen por- temonnaie, vierkant, klein en zwartkleu rig, met overslaand klepje en stalen knip sluiting, inhoudende een bedrag van 0.78, en 1 witte zakdoek. De commissa ris van rijkspolitie te 's-Gravenhage ver zoekt opsporing, in beslagneming en bericht. Zaterdag heeft de begrafenis van Generaal Grant te New-York op plechtige wijze plaats gehad. De lijkwagen getrok ken door 24 paarden welke door negers geleid werden, werd gevolgd door honder den rijtuigen en o. a. door een stoet van 20.000 oudstrijders, die onder Grant ge vochten hadden. Uit het geheele land waren belangstellenden aangekomen om het schouwspel bij te wonen. Een inwoner van Antwerpen be zocht dezer dagen Amsterdam, na eene erfenis in ontvangst te hebben genomen. Alles werd daar bezichtigd en zeer vol daan keerde de gelukkige erfgenaam weêr naar huismaar bemerkte tot zijn groote ontsteltenisdat er vier briefjes van f 1000 uit zijne portefeuille verdwenen waren. De justitie werd onmiddellijk in kennis gesteld met dit feit en meent thans den vermoedelijken dader op het spoor te zijn. De Amsterdamsche rechtbank be handelde Vrijdag de zaak van den soci aal-democraat Van Ommerenbeschuldigd van een der bekende opruiende biljetten aangeplakt te hebben. Het openbaar mi nisterie achtte op grond der getuigenissen zijn schuld wettig en overtuigend bewe zen en eischte 2 jaar gevangenisstraf. Donderdag a. s. uitspraak. In het Maandblad van dr. Van Hamel Roos leest men o. a.: „Wij ont vangen de mededeeling, dat door een geacht scheikundige dezer dagen in een monster doperwten in blik een hoeveelheid koper geconstateerd isten bedrage van niet minder dan een miligram per 30 erwtjes." Bij het nader onderzoek dezer zaak bleek onsdat men onlangs uit Frankrijk zoogenaamd onschadelijk groen kleursel voor groenten aan een fabrikant had trachten te verkoopenhetwelk ge heel uit koperverbindingen bleek te be staan. Verder schijnt hier te lande een fabriek van verduurzaamde groenten te zijnwelke bussen zonder naam van den fabrikant (slechts met een bronskleurig Fransch etiket voorzien) »petit pois« in den handel brengt. Het publiek zij ge waarschuwd, geen bussen zonder naam van den fabrikant te koopendaar men andersal is de etiketten-namaak in het algemeen ook grootten minste eenigen waarborg heeft door den naam eener be kende firma. In Denemarken heeft de koning aan een vijandige demonstratie blootge staan die hem opnieuw ten bewijze kan strekkenhoe ontevreden zijn volk met den tegenwoordigen staatkundigen toe stand is. Christiaan IX keerde onlangs van een wandelrit in de omstreken van Kopen hagen terug, toen hij een aantal spoor wegwerkers ontmoette waarvan een de roode vlag voor 's konings rijtuig ont plooide, terwijl de anderen riepen»weg met het ministerie Estrnp De koning was genoodzaakt, zijn koetsier bevel te geven om langs een zijweg naar de stad terug te keeren. Deze gebeurtenis heeft te Kopenhagen groote sensatie gewekt. Een ongeluk ligt in een klein hoekje, zegt het spreekwoord. Dit ondervond ook een aanvallig knaapje van 9 jaardat te Vlaardingen onder een lantaarnpaal zat te spelen. Toen de lantaarnopsteker het licht kwam aansteken, stiet hij een ruit in en viel een glasscherf in het oog van het knaapje, dat juist naar boven zatte kijken. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon alleen constateerendat het oog van den armen jongen letterlijk verbrij zeld was. Generaal Grant heeft, behalve zijne gedenkschriftenook nog twee Essays na gelaten over het beleg van Vicksburgen de veldslagen bij Richmond. Zij zullen ook eerlang worden uitgegeven. De onthulling der Pall Mall Ga zette hebben in alle beschaafde landen de politie tot meerdere waakzaamheid op gewekt tegen onzedelijkheden als de te Londen gepleegde. Zoo is nu de politie te, Belgrado (Servië) een uitgebreiden han del in jonge meisjes op het spoor geko men. Verscheidene der handelaars zijn ge vangen genomen en de arme meisjes, die zij opgesloten hielden, werden bevrijd. Te Parijs is zekere Borydie een der- gelijken handel dreef, met zijne drie helpsters in hechtenis genomen. Het Panthéon te Parijs is nu weer geopend, na zijn hervorming van kerk tot begraafplaats voor Frankrijk's groote mannen. Het ziet er echter thans nog niet indrukwekkend uit van binnen. Er staan nog steigers voor de muurschilde ringen waaraan gewerkt wordter liggen nog de treurige overblijfselen der graf kransen van Victor Hugo enz. Maar men hooptdat het weldra een waardiger aan zien zal krijgen. Door de France wordt een nieuw toestel besproken, dat, als het bruikbaar blijktin de geneeskunde groote diensten kan bewijzen. Het is nl. een „megaloscoop", een toestel waardoor men den mensch in de maag en de ingewanden kan zien, Dr. Bosseau du Rocher, vertoonde het onlangs in de Parijsche Academie van Wetenschappen. In de Weener voorstad Meidling kwamen onlangs vier dievenals politie agenten vermomd, het huis eener tach tigjarige weduwe binnen en eischten haar papieren geld te zien. Zij moesten de waar heid onderzoeken van een tegen haar ingebrachte beschuldigingdat zij valsch papieren geld in haar bezit had. In haar angst, gaf de vrouw al haar geld aan de mannen. Deze verklaarden het voor valsch en wilden het medene- menmaar juist op dat oogenblik kwa men een aantal buren, door de dochter des huizes gewaarschnwd, het huis bin nen en de valsche politie-agenten namen de vlucht zonder hun buit. Niettegenstaande de langdurige droogte, bevatte de zoogenaamde „won derboom" in het bosch te Wijkkel (Fr.), een vierstammige beuknog een aanzien lijke hoeveelheid vocht, ofschoon de zon derling gevormde stam zich wel 5 a 6 voet boven den uitgedroogden bodem der sloot bevindt. Voortgetrokken door vier kleppers, begeleid door de geraasmakende muziek der Verlossers, zwoegde een zware rol wagen hijgend onder het wicht van wee, in de richting van Westminster. Het wicht was eene monsterpetitiedoor i de Boothelingenhet bekende reddings- leger, opgesteld ten bate der wettelijke bescherming van jonge meisjes in Enge land en, naar het heet, door bijkans 400,000 personen geteekend, binnen den korten tijd van zeventien dagen. Zeker is het, dat dit verzoekschrift eene lengte heeft van twee mijlen en 600 yards. De rol, welke het bevatte, werd met veel plechtigheid naar het Lagerhuis gedragendaar de politie dezen rolwagen slechts tot zekeren afstand van het Par lement wilde laten naderen. Eene afdeeling Salvationisten in hunne gewone dwaze kleedijen vergezelde den stoeten eene onafzienbare menigte volgde hen. De ontvangst der petitie in het La gerhuis waar de heer Stuarthet nieuwe lid voor Hackney, haar aanbood, wordt door j)Pall Mall Gazette» als bijzonder indrukwekkend beschreven. Het blad heeft veel hulp gehad van generaal Boot bij de prostitutie onthullingenen steekt daar om ook ferm de loftrompet voor het Ver- lossingsleger. HAARLEM, II Augustus 18S5. Eenige dagen geleden werd door den heer H. van Veen, alhier, in veiling aangekocht het perceelbekend onder den naam van den Nieuwen Schouwburg, in de St. Jansstraat alhier. Thans bestaat naar men verneemt, het voornemen, de exploitatie van den Nieuwen Schouwburg ten spoedigste te doen aanvangenmen is ten minste voornemens zulke maatre gelen te treffendoor het veranderen van het gebouw naar de van overheidswege gegeven voorschriften en door het ver beteren en verfraaien van het meubilair en het tooneel met toebehoorendat men zich weder spoedig verheugen zal in het bezit van een goeden schouwburg. Op den laatsten kermiszondag zijn alleen uit Amsterdam ruim 6000 perso nen door de Holl. SpoorwegMaatschap pij alhier aangevoerd. Maandag ochtend te ruim 10 uren is aan het station alhier de spoortrein, komende van IJmuiden tegen den Zand- voortschen trein gereden, die mede in beweging was. Verschillende wagens van laatstgenoemden trein zijn daarbij op en tegen elkander geschoven en beschadigd. Eenige passagiers (men zegt, acht) heb ben door den schok kwetsuren bekomen, maar niet gevaarlijk. Bij onderzoek is geblekendat het on geluk is ontstaan door het breken van een remschroef van den trein van IJmui den waardoor de botsing niet kon wor den voorkomen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 12den Aug. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren F. L. Kist en Mr. II. Enschedé. 2. Nader Voorstel B. en W. schoon schrijven II. B. school met 5. jcursus. 3. Voorstel B. en W. verordening ver gunningsrecht. 4. Id. id. herstelling zolde ring hoven het Leesmuseum. 5. Id. id. kamer archief. 6. Miss id. met voordrachten onderwijzers 2e kl. Tusschenschool en school E. 7. Rekest Jonkhr. C. F. van de Poll p.p. T. Previnaire. 8. Maandrapport gasopzichter over Juli. 9. Miss B. en W. met ontwerp alge- meene voorwaarden van aanbe steding. 10. Voorstel id. subsidie museum kustnijverheid. ZEVEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 12 Aug. 1885 des avonds van 7H10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. 1. Marsch, Friseher MuthTrenkler 2. Ouverture, SolonelleVan der Biest. 3. Laura Walzer aus der BettelstudentMillocker. 4. Fantaisie, PolonaiseBaudonck. 5. Fantaisie, Romeo en Juliette.Gounod. 6. Ouverture, Le Diamants ilela Couronnts.Auher. 7. Paraphrase, Uber die Loreleij.Nesvadba. 1 8. Lieblings-Kliinge aus den Reihe der töne.Ctarens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3