Ken school tot opleiding van tolken is thans te Saigon, de hoofdstad van Cochin-China geopend. De cnrcns zal zijn een tweejarige en de kweekelingen krijgen gedurende dien tijd eene tegemoetkoming om daarna aangesteld te worden tot tolk derde klasse, met eene jaarlijksehe bezol diging van 1200 piaster. Het onderwijs in de Annamitische taal is er hoofdzaak. Het Engelsche Kabinet schijnt ten opzichte van de Egyptische aangelegen heden zeer besluiteloos te zijn. Maandag waren de troependie naar Éngeland zonden terugkeerenjuist ingescheept, toen er bevel kwamdat zij weer ontscheept moesten worden. Daarna kwam er nog eens tegenbevel en de troepen werden weer ingescheeptom nu werkelijk naar Enge land te worden gebrachtals er ten minste geen contra-orde komt. Zooals men weet staat de nieuwe Congo-Staat onder de beschuldiging van een zeer onherbergzaam, onvruchtbaar land te zijnwaarmede niet veel te beginnen is. De ilegeering van den „Staat" bewaart hieromtrent evenwel een hardnekkig stil zwijgen en dit trekt zoo de aandacht dat haar eigen orgaan, de Mouvement Géographique zich zeer ongerust begint te maken en haar bezweert om het stil zwijgen te verbreken. Het L. D. verneemt, dat de heer P. J. van der Keilenmedereiziger van nu wijlen den heer D. D. Vethniet naar Nederland zal terugkeerenmaar blijft voortgaan met het bijeenbrengen van een natuurhistorische verzameling van Afrika's westkust. De heer Goddefroy zal waar schijnlijk niet in Afrika blijven. Woensdag avond omstreeks 8 ure had te Noord gouwe onder de volgende omstandigheden eene vermoedelijke poging tot moord plaats. De löjarige onderwijzers-kweekeling d. B. werd door zijn vader uitgezonden om eene boodschap te doen. Daartoe ver liet hij de woning door de dreef van het nabijgelegen Kattebosch. Juist bij het uitgaan van het bosch pakt een forsche kerel, uit de sloot springende, hem van achteren aan onder den uitroep: „Hier heb ik jenu heb je uw verdiend loon." Hij sleept den knaapvastgehouden aan heide handen, over eene lengte van 370 passen naar een modderput in eene na burige weide werpt hem voorover daarin, waarop de woestaard den put onmiddellijk verlaat. Gelukkig kon de B. zich redden aan het vele „sec" dat in den put groeide. De politie doet ijverig onderzoek. Met den guldenstrein van Rotter dam en den Haag naar Amsterdam ver trokken Donderdag 858 personen. De Amsterdamsche afdeeling van den „Soc. Dem. Bond heeft een strooibil jet verspreidwaarbij zij de baldadigheden afkeurt en de verantwoordelijkheid van zich afwijst. Overigens bevat het blaadje eenige verdachtmaking en een kort betoog, dat de sociaal-democraten dezelfde belan gen hebben als de nijvere burgerij. Naphto-carbol-desinfectie-kistjes. Als een werkzaam hulpmiddel tegen slechte uitdampingen en daardoor dreigende aan stekelijke ziekten en tevens tegen lastige en schadelijke insectenwegens den door dringenden reukdien zij verspreiden worden de desinfectie-kistjes aanbevolen, uitgevonden door Max Elb te Dresden. Boven andere ontsmettingsmiddelen, b.v. het sprenkelen met carbolzuurhebben zij het voordeeldat de desinfectie langs dro gen weg en zelfwerkend geschiedt en er dus, ten gevolge van nalatige of onhan dige bediening, geen verzuimen of veront reinigingen kunnen voorkomen. Deze kist jes, die 7 cM. lang, 6 eM. breed en 2 cM. hoog zijnbevatten eene uit producten van steenkolenteer samengestelde vaste massa, die, nadat het kistje geopend is, naarmate van de temperatuur, binnen korteren of langeren tijd verdampt en zoo haar krachtig desinfecteerende werking uitoefent. Zooals men weetwas door het be stuur der tentoonstelling te Peet bepaald dat de millioenste bezoeker feestelijk ont vangen en met honderd tentoonstellings- lottn begiftigd zou worden. Die eer is nu aan twee personen ten deel gevallen. Het millioenste toegangsbewijs was nl. een mi- litairenkaartwaarop volgens het reglement twee soldaten toegelaten mogen worden. De beide geluksvogels kregen nu ieder 50 loten. Zij waren natuurlijk rechtaan genaam verrast. Graaf Zichy, de éenarmige Hon- gaarsche pianistheeft te Pest een twee gevecht gehad met den afgevaardigde Pulszky. Aanleiding tot den twist was de minachtende wijze waarop laatstgenoemde, toen hij de Fransche gasten Massenet en Delibes naar het salon van de Gravin Forgach vergezeldedoor graaf Zichy behandeld werddie beide Fransche heeren binnenleidde, en Pulszky buiten liet staan. Beide strijders werden in het gevecht gewond, maar niet gevaarlijk. Uit Noord Dithmarschen wordt mededeeling gedaan van het onlangs vin den van een Hunengraf, in de nabijheid van het dorp Schalkholz. Dit grat blijkt te zijn het middelpunt van een gansche reeks van grafheuvels. Wat tot nu toe is gevondenduidt aandat de heuvel in het midden een hoofdgraf in zich sluit en dat er in den omtrek een aantal kleine grafkamers zijn. Bij de eerste afgravingen van den noordkant vond men reeds de greep van een zwaard van brons, met rijke en ten deele prachtige versierselen, als mede een oDgeveer 6 gram zware vinger ring. De vice-koning Li-hung-tchang heeft een keizerlijk decreet ontvangenwaarin bevolen wordt, dat, hu de orde weer hersteld isalle vice-koningengouver neurs van provinciën gezanten in vreemde landen en andere hooge ambtenaren wor den gelast in hunne mededeelingen tot den troon gericht zeer spaarzaam gebruik te maken van de telegraaf. Alleen in hoogst dringende gevallen zal per draad bericht worden gezonden. Het schijnt, dat dit besluit is uitgevaardigdomdat tijdens den oorlog met Frankrijk zoo veelvuldig gebruik is gemaakt van het nieuwe ge meenschapsmiddel dat de Keizerin en de leden van de vorstelijke familiedie met haar de regeering uitoefenen geen rustig oogenhlik meer hadden. Zij willen nu ook wat tot kalmte komenen verbieden daarom het telegrapheeren over staatsaan- gelegenheden buiten dringende noodzake lijkheid. Het aardige van het geval is dat dit bevel nu reeds moet worden ge geven in een land waar eerst weinige jaren geleden de telegraaf zelfs op officieele wijze werd bestredenen de aanleg der geleidingen werd tegengehouden op grond dat de geesten van wind en water daar door vertoornd zouden worden op het „zwartharige v o 1 k" en zijne over heden. Het getal overgebleven strijders van Waterloo is weer met éen verminderd. De Heer J. H. Banning, die op 17-jarigen leeftijd den veldslag meemaakte, is te Nijehaske (Friesland) overleden. Volgens „de France" zou de Russische Regeering voornemens zijn handelend op te tredenomlangs diplomatischen weg de opheffing van de speelbank te Monte Carlo te bewerken. De zelfmoord van den Russischen Vorst Gagarineen der slacht offers van de speelbank, moet aanleiding tot dit voornemen gegeven hebben. Ook onder de jeneverstokers gaat het slecht. Dientengevolge had Maandag avond te Schiedam eene bijeenkomst van branders plaats, teneinde maatregelen te bespreken, welke er toe kunnen leiden om aan den tegenwoordigen onhoudbaren toestand een einde te maken. Ruim 300 branderijen waren vertegen woordigd. Besloten werd eene vaste commissie samen te stellen tot behartiging van de onderlinge belangen. Staande de vergade ring werden de leden dier commissie be noemd. Verder werd besloten aan de commissie op te dragen om de statuten te ontwerpen op den grondslag van de in het jaar 1864 bestaan hebbende brandersvereeniging en als voorloopigen maatregel het stoken ge durende de maand September e.k. te beper ken wekelijks tot 15 of 20 bak per bran derij. (S. C.) Heel op zijn gemak lag Maandag avond een heer te Amsterdam in een rij tuig, om naar het gewoel in de Damstraat te kijken. Daar roept een jongen«Kijk, dat lijkt Napoleon wel». (De heer droeg puntknevels). Oogenblikkelijk was het rijtuig omsingeld en de vermeende Napoleon moest uitstappen. De politie gaf toen den koetsier last om door te rijden maar hij had nog niet «afgerekend». «Doorrijden 1» klonk het bevel en de man kreeg geen rijloon en geen drinkgeld. Dinsdagavond is alles zonder ernstige rustverstoring afgeloopen. Enkele malen moest door de politie ruimte gemaakt worden en vielen hier en daar een paar klappen. Sommige nieuwsgierigen liepen een houw op, maar, wat deden ze indrukte! Van kwaadwilligheid was geen spoor te ont dekken. Wel schijnt een man gevangen genomen te zijn, die op het Damrak met steenen naar de politie wierp. Woensdag liep er een gerucht dat men den minister van binnenl. Zaken verwachtteom een onderzoek in te stellen, naar de plaatsgehad hebbende ongeregeldheden en maatregelen te nemen tot verzekering van orde en rust, maar men was van meening dat Z. Exc. aan eenige straatschreeuwers en kwajongens zooveel eer niet zou bewijzen. Toch heeft het gerucht zich bevestigd. De minister is Woensdag te Amsterdam geweest, maar was reeds te 3 ure in de residentie teruggekeerd. Woensdagavond scheen de nieuwsgie righeid bevredigd en is de rust hersteld. Op het beurspleintje trachtten nog eenige opgeschoten jongens de aandacht te trekken, doch één agent was voldoende om het troepje uiteen te doen stuiven. Een paar lantaarns werden uitgedraaid. In het JD. v. N. beklaagt zich, naar aanleiding der jongste standjes te Amster dam iemanddat toen hijofschoon slechts toeschouwerdoor een agent in het politie bureau werd gebrachtvan iemanddie achter de deur stond, een sabelhouw op het hoofd ontving, waarvoor hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht om verbonden te worden. Dat hij werd „opgebracht" moge eene vergissing zijn, maar daaraan staat ieder een bloot, die zich in een volksoploop waagt. Waarom echter, toen hij eenmaal in het politiebureau was, men hem nog een sabelhouw toebracht, is niet best te verklaren. Het is eene les te meer voor de Amster dammers, om aan de «beweging" ook niet als toeschouwer deel te nemen. Sommige Turijnsche couranten be weren thans, dat de verhalen omtrent den diefstal in het Koninklijk paleis zeer over dreven zijn en dat er voor niet meer dan 100,000 francs is gestolen. De directeur verklaart, dat geen der beambten verdacht wordt. De fraaie winkelgalerij van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam trekt dagelijks meer wandelaars niet het minst van dames. Dit heeft sommigen op het denkbeeld gebracht om aan de ingangen advertentie borden te plaatsenwaarop enkele niet onverdienstelijke schilderingen voorkomen. Aan het Koninklijke lustslot Soest- dijk moeten verschillende veranderingen op handen zijn. De kap van het paleis en het inwendige zullen geheel hersteld worden en zullen tegen den volgenden zomer gereed zijn wanneer het Vorstelijk gezin eenige maanden op Soestdijk komt vertoeven Door de aanneming van een lager diapason voor de opera te 's-Gravenhage, zullen aldaar aan de leden van het orkest geleidelijkdoch in elk geval vóór 1 Januari a. s., op kosten van de gemeente, de noodige muziekinstrumenten verstrekt worden welke daartoe zijn ingericht. De levering daarvan is opgedragen aan een Rotterdamschen muziekhandelaar. De kos ten zijn geraamd op ongeveer 2000. Een tuiniersleerling uit Westzaan, E. de J. genaamd, die bij de firma Schmidt Co., te Zaandamwerkzaam was had eergisteren het ongeluk toen hij met eene schuit in de Zeemanspadslojt voerin het water te vallen. Twee mannen, die onmiddellijk toeschoten om hem te redden, G. en K. Staalslaagden er in hem weer op het droge te brengenen door de hulp van Dr. Kronenberg kwam hij weder tot bewustzijn. Het ongeval had hem echter zoo sterk aangegrepen dat hij kort daarna een hevigen zenuwtoeval kreeg en nog dienzelfden avond aan de gevolgen bezweek. Bij het hijschen van zware stukken ijzer op het bij het station Terneuzen liggende stoomschip »Castor«brak eer gisteren de ketting, waarvan destukken, den matroos die bij het hijschen behulp zaam wasdeerlijk verminkten. Dadelijk is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Ook de stuurmandie er bij stond kreeg stukken ijzer tegen borst en beenen, maar werd minder ernstig gewond. In de omstreken van Joure zijn thans ook een twintig stuks melkkoeien opgekocht door Italiaansche kooplieden. Van daar zijn deze naar het Noorden van Friesland gegaan met het doel om er meer vee te koopen. Naar het »Hdb. van Antwerpen» verzekert, is tot nu toe de Antwerpsche tentoonstelling bezocht geworden door 1,500,000 personen. Alleen den 15, 16 en 17 Aug. werd aan entrees 100,000 francs ontvangen. Volgens hetzelfde blad zal de sluiting vermoedelijk eerst plaats hebben op 2 November. Een diefstal van 1/4 millioen ten nadeele der Russische rijksbank big kt gepleegd te zijn door de beambten van de bank zelve de voornaamste schuldige had in den laat- sten tijd de aandacht tot zich getrokken door buitensporige verteringen. Toch liet l men hemdie sinds lang het vertrouwen genootbegaan tot dat hij een verlof van twee maanden vroegwaarvan hij nog moet terugkeeren. Om zijn misdrijf te vol brengen, had hij 40 handteekeningen moeten namaken en het middel daartoe vond hij in inschrijvingen ten behoeve van een arm gezin terwijl hij het zegelpapier uit zijn eigen bureau nam waar hij werkte. Jhr. mr. d. S. L. (de Savornin Lok man) is een man der wet, want hij is advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Hij moet daarom zelfs trach ten de kleinste kleinigheden te straffen t Bij hem diende onlangs eene dienstbode en er ontstond, op grond van vroegere gernchteu, vermoeden dat zij wel eens middageten wegschonk. Toen nu de meid op het punt stond haar dienst te verla ten beval haar meester een visitatie door de politie. In zijn tegenwoordigheid werd alstoen uit een boodschappentasch te voor schijn gehaald een stukje gebraden vleesch en een handjevol thee. Hiervoor aangeklaagd verzekerde de meid, dat zij dit haar toebedeelde «uit haar eigen mond gespaard had» om 't mede naar Delft te nemen. Zij stond voor dit ernstig feit gisteren voor de rechtbank te 'sGravenhage terecht en het O.M. eischte niet min der dan zes weken eenzame op sluiting. Het is te hopen dat de rechtbank zich over de arme meid erbarme. Te Rozendaal is Woensdag een der passagierstreinen tegen een waggongela den met kalksteen, die zich op de rails bevondgeloopen. De goederenwagen werd geheel aan splinters geslagenterwijl ook een der waggons van den passagierstreic zwaar beschadigd werd. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. Als vermoedelijke daders of mede plichtigen aan den diefstal met braak in den nacht van 16 op 17 Augustus ge pleegd ten huize van mevrouw Hotz Westersingel te Rotterdam zijn aldaar aan gehouden 1". Wilhelm Schoubert, oud 39 jaar geboren te Hernsheimvan beroep kleer maker wonende te BrusselRue de Six- jetons, welke in zijne jeugd gewoond moet hebben te Worms, van daar uitinFran- schen dienst ging Daar Afrika en zich daarna te Brussel vestigde. Hij zou vroeger daar veroordeeld zijn doch gratie bekomen hebben. 2°. Petrus Veminnen, oud 39 jaar, geboren te Raamsdonkvan beroep beeld houwer, die een zwervend leven leidt, en zich in Antwerpen, Ostende, Brussel, Rijssel, Parijs, New-York, enz. moet hebben opgehouden. In Indie is hij in militairen dienst geweest, doch uit het leger gedeserteerd. Voor zooverre bekend iswerd hij tweemaal gevonnisden oefende hij allerlei vakken uit. Hij maakt den indruk van een zeer geslepen persoon,, die tot alles in staat is. In het belang der justitie tracht thans de politie zich zoo nauwkeurig mogelijk bekend te maken met de verdere antece denten dezer beide personen. „Le Matin" verzekert,dat Duitsehers hunne vlag geheschen hadden op een Fransch eiland in den Stillen Oceaan, maar dat Bismarck op Frankrijks vertoog daarentegen dadelijk bevel zond om de vlag in te halen. HAARLEM, 28 Augustus 1885. Door het prov. bestuur van Noord- Holland is Donderdag alhier bij enkele inschrijving aanbesteedhet maken van drie steigers en van eenig daarmede in verband staand straatwerkaan den zuide lijken oever van de binnenhaven nabij de Noordzeesluizen te IJmuiden. Raming /i4,600. Minste inschrijver de heer L. Kok te IJ muidenvoor de som van 10,540.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2