de spoorbrug. Het leggen van den eersten steen voor die brug zal zonder festiviteiten plaats hebben. Er is den 27 Augustus een hevig oproer uitgebroken in het dorp Mullina- vatt, graafschap Kilkenny. Tweehonderd politie-uiannendie eenige pachters welke hunne huur niet betaald haddenwilden op straat zettenwerden door eenen hoop van 2000 boeren aangetast. De politie ging met de bajonet op het volk inen aan beide kanten telt men verscheidene gekwetsten. Het havenhoofd te Pernis ondergaat thans eene belangrijke verbetering. Dat hoofdeenige jaren geleden op 's rijks kosten aangelegd moet voor eigen reke ning onderhouden worden. De dam die 40 meter vooruit is gebrachtwas een halve meter gezakt en tevens onbegaan baar geworden; thans wordt deze op de vorige hoogte gebracht en zoowel aan den kant als bovenop geheel met bazalt- steen belegd. Door den raad van Woubrugge is vastgesteld eene verordening op het slachten en het ten verbruik aanbieden van ziek rundvleesch en varkensbene vens het ten verkoop aanbieden van zee- en riviervisch, in het belang der open bare volksgezondheid. In dezelfde verga dering is tevens besloten tot heffing van keurloonen van vleesch en visch welke keurloonen slechts geheven zullen worden in den geest van art. 254 der gemeentewet Onlangs moest een te Amsterdam in garnizoen liggend milicien schijfschie ten. Doodsbenauwddurfde hij de haan niet overhalenhoe hij daartoe ook door zijne supérieuren werd aangezet. „Ik wil niet schieten", zeide hij „niemand heeft hier kwaad gedaan." Toen de oefeningen waren afgeloopenwerd de moedige sol daat natuurlijk dadelijk in arrest genomen. De armvoogdijbesturen in alle dor pen van Schoterland zijn van hooger hand aangezocht omzooveel mogelijk door bedeeling in de behoeften der broo- delooze arbeiders te voorzien. Drie jongens zijn Zondag avond aan het kanaal te 's-Hage door de politie op heeterdaad betraptterwijl zij bezig waren met steenen de glasruiten van eene voorbijsnellende stoomtram in te werpen. De stoombootlijn tusschen Putters- hoek en Rotterdam van de stoombootree- derij »Oude Maas« wordt bij het eindigen van den zomerdienst opgeheven. Het drukke gebruikdat van den veel kor- teren weg over Dordrecht gemaakt wordt, is daarvan oorzaak. Door de politie te Leeuwarden zijn weder eenige vrouwen van verdachte zeden op kwade praktijken betrapt en ter beschikking der justitie gesteld. Met haar drieën hadden zij 's nachts een landbouwer uit een naburig dorp in huis gelokt en van een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier en specie beroofd. Ook een winkelierdie reeds lang verdacht werd gehoudenhet deze vrouwen in hare dieverijen gemakkelijk te maken en die bij onderzoek bleek het gestolen bankpapier in zij n huis te hebben verbor gen is in hechtenis genomen. Op de Canarische eilanden heeft een aardbeving plaats gehad_. Ook te Marseille heeft de Spaansche inentingsdokter Ferran zijne diensten aan geboden. Het stedelijk bestuur verkoos er geen gebruik van te maken. - Op den stoomtram onder Delfshaven viel een vrouw van het balkon van een der wagensde wielen gingen haar over het lichaam en zij was dadelijk dood. Te Weerdt is een meisje van elf jaar uit een kerseboom gevallen en kort daarop overleden. Verleden week hebben de commiezen en de guardi civil te Madrid een echt Spaansch misdrijf ontdekt. Men wist dat er groote hoeveelheden lamsvleesch en ander vleesch binnengesmokkeld werd zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Eindelijk kreeg men een wenk en onderzocht de lijkkoetsen, waarmede de slachtoffers der cholera naar het kerkhof gebracht waren. Men vond toen dat deze, in plaats van ledig terug te keerenvol vleesch en ander belastbaar voedsel gepakt waren. De rechtbank te 's Hage veroordeelde de ex-dienstbode van advocaat-generaal jhr. De Savornin Lohman tot ééne maand cel gevangenis, wegens het ten nadeele van haren meester in loondienst ontvreemden van een lapje biefstuk en eene geringe hoeveelheid thee, niet bestemd voor de keuken. De luttele waarde van het ont vreemde gold voor de rechtbank als ver zachtende omstandigheid. De bekende volksdichter Meyer liep Zaterdagavond in de Hoogstraat te Am sterdam om als altijd de zanglustigen van nieuwe liederen te voorzien. Een man nam een liedje van den ouden zanger, doch wilde wegloopen zonder betalen. Hij werd nog bijtijds door Meyer gegrependoch deze, niet zoo krachtig meer als de jonge mandie zich danig verweerdemoest weldra den trouweloozen kooper loslaten Toen ech.ter kreeg hij hulp. De vluchtende werd door verscheidene personen nit het volk achtervolgd en toen hij in een na- bijzijnden sigarenwinkel de wijk had geno men, voorspelden de verwoede uitroepen zijner vervolgers hem geen vriendelijke ontvangstzoodra hij weer op straat zou zijn. De sigarenwinkelier wilde hem even wel niet lang in huis houdenen zoo viel hij in de handen van Meyer's vrienden, die hem op den Kloveniersburgwal een zoo stevig pak slaag gavendat hij bewuste loos bleef liggen. Een paar medelijdende voorbijgangers brachten hem thuis. Te Amsterdam is de viering van de „prinsessedag" uitgeloopen op een gratis voorstelling door de Vereeniging Het Nederlandsch tooneel aan 1200 school kinderen. Opgevoerd werd Het slot Abcou van Schimmelin de pauze werden de kinderen getraeteerd. Wegens de tijds omstandigheden heeft men afgezien van 't plan om in de kinderspeeltuinen feesten voor kinderen te geven. Ter waarschuwing. Te Lage bij Ootmarsum is een 8 jarig kind tengevolge van het overmatig gebruik van pruimen overleden. Het gerucht loopt, dat een der oudste notarissen te Utrecht, de heer B., verdwenen zou zijn, een aanzienlijk tekort achterlatende. Uit Hunsingoo schrijft men, dat uit brieven van Nederlanders, die zich in Amerika gevestigd hebben blijkt dat de maatschappelijke toestand daar minder rooskleurig is dan voorheen. Van hooge verdiensten wordt niet langer mel ding gemaakt; men is al blijde, als men werk heeft, en menigeen is zelfs zonder werk. Er schijnt te Rotterdam op eene bijzondere wijze door de sociaal-democraten propaganda te worden gemaakt. In den avond namelijk worden eenige tapperijen in de Weste Wagenstraat bezocht door een net gekleed persoon, die daar onder de aanwezigen aanhangers trachtte te winnen voor het socialisme. De meesten waren echter blijkbaar daarvan niet ge diend en zelfs werd de man door enkelen uitgejouwd. In tegenspraak met de ongunstige berichten over den Congo meldt de heer Allard in de Indépendance dat de ver houding tusschen blanken en zwarten aan den Congo niets te wenschen overlaat en de volmaaktste rust en orde daar heer- schen. Het leven moet er bovendien zeer gezellig zijn door verschilende Euro- peesche kooplieden, die zich te Cabinda en Banana gevestigd hebben en aan de beiden zijden van de Congo-rivier hun succursalen hebben opgeslagen, waaraan weder vele Europeesehe ambtenaren ge plaatst zijn. Allen genieten een uitmun tende gezondheid, hetgeen wel voor het klimaat pleit. De bodem blijkt buitenge woon vruchtbaar te zijnwant groenten en vruchten worden er in overvloed ge vonden. Schr. beweert verder, dat de acclima- tatie volstrekt geen bezwaren ondervindt en men er bij eventueelals eldersVoor komende ongesteldheden uitmuntende ge neesmiddelen kan bekomen. Het is hier ook alweer de quaestie van welken kant men de zaken beschouwt, In het Munstersche veld (gem. Em- men) hadden vele ouders sinds 3, 4, en zelfs nog meer jaren geen schoolgeld be taald. Eerst nu onlangs kregen al deze wanbetalers eene aanmaning tot betaling van het opgeloopen bedragen toen niet spoedig genoeg voldaan werd kregen de meesten een dwangbevelbij sommigen die ook hieraan zoo dadelijk geen gevolg konden gevenwerd de inboedel in be slag genomen. De vorige week werd in de gemeente i Yerseke bewezen hoe sterk de liefde der dieren voor hun kroost soms is. Eene koe en een kalf, die steeds in dezelfde weide hadden geloopen werden door den eigenaar van elkander gescheiden en ieder in eene vreemde weide gebrachtwelke een uur van elkander lagen. De koe legde groote onrust en verdriet aan den dag over het verlies van haar kinden niet lang na de scheiding werden beide in hun eigen weide teruggevonden. De moe der was haar kind gaan zoeken en gaf hare vreugde over het wedervinden te kennen door het gedurig te likken. De Regeering van de Australische kolonie Victoria heeft in een wet betref fende de sterke dranken een artikel voor gesteld strekkende tot afschaffing der buffetjuffrouwen. Bij den optocht, die tijdens de samenkomst der keizers van Rusland en Oostenrijk te Kremsier plaats vondstaken de boerinnendie er aan deel namen herhaaldelijk haar paraplnien op en deden die dan weer neder. „Dat zijn zeker vrouwen uit Salzburg" zeide graaf Taaffe tot een journalist met wien hij stond te praten, „daar komt ieder menschenkind met een parapluie ter wereld en die stad telt zestienduizend inwoners en zeventienduizend parapluien". In den nacht van 24 op 25 Augustus hoorde de eigenaar van eene menagerie waarmede hij van Antwerpen was ge komen en waarmede hij thans naar Van nes trok op de hoogte van Saint-Michel- Chef-Chef eene ongewone beweging in eene der kooien. Hij onderzocht wat er gaande was en bemerkte tot zijn grooten schrik dat het den leeuwtengevolge van een hevigen stootdien het rijtuig aan eene der poorten had gekregenge lukt was te ontvluchten en dat twee leeuwinnen zijne mede-gevangenenzich gereed maakten om insgelijks de vrije lucht in te gaan. De beide leeuwinnen werden echter door de tegenwoordigheid van geest en de onversaagdheid van den oppasser tot onderwerping gebrachtzoo dat zij gevangen bleven. Maar de leeuw werdondanks de jacht die op hem ge maakt werd niet opgespoord. Men ver beelde zich den schrik der inwoners uit den geheelen omtrek. Velen hadden hunne huizen gebarricadeerd. Steenvalken zijn bij hunne bekende roofzucht ook zeer schrander. Een opmer kelijk voorbeeld daarvan is de waarne ming van een machinist op een der Schotsche spoorwegendat deze valksoort van het voorbijtrekken der treinen gebruik maaktom zich vlak daarachter al vlie gende te verschuilen ten einde de kleine vogels die verschrikt opvliegen wanneer een trein voorbijsneltgemakkelijk te bemachtigen. Als zij hun doel missen beginnen ze opnieuwen het schijnt dat zij een sneltrein gemakkelijk kunnen bij houden. Menigeen weet zeker nietdat prins Bismarck een papierfabrikant is en jaarlijks 120,000 verdient met ver scheidene papiermolens waarover hij zelf de administratie voert. Een adres van de vrouwen van Nederland aan de Tweede Kamerin zake den blankeslavinnenhandelligt te 's-Gravenhage ter teekening. In verband met deze zaak zullen sa menkomsten gehouden wordenalleen toegankelijk voor vrouwen op Dinsdag 1 en Donderdag 3 September. De minister van justitie heeft be" paalddat aan ontslagen gevangenen die binnen de vijf uur hunne bestemmings plaats kunnen bereikengeen reisgeld meer zal worden verstrekt. Ingeval veer geld moet betaald wordenzullen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. De Minister van oorlog heeft be paald dat voortaan bij de militaire be grafenissen zooveel mogelijk geleiders en personeel zullen worden gekozen van de gezintewaartoe de overledene behoorde. De inspecteurs en onderinspecteurs van politie te Rotterdam hebben zich, met het oog op de vele en vermoeiende diensten die van hen gevorderd worden, tot den gemeenteraad gewend om eene verhooging hunner jaarwedde. De heeren Arie Smitpresident der Kon. Maatschappij »De Schelde«, en Jos. van Raalte directeur dier Mij., heb ben zich naar Bremen begeven ten einde met den sBremer Lloyd« een contract voor het aanloopen van de Duitsche stoombooten op Australië en Azië te sluiten. Ter verdelging van de z. g. mus kieten die te Amsterdam vooral op het bloed der vreemdelingen zoo belust zijn en dezen tot eene ware zomerplaag strek ken zal misschien met goed gevolg kun nen gedaan worden wat Bateillard met het grootste succes heeft ingevoerd. Onder anderen heeft de gemeente Markolskeim in 24 uur zich van de plaag verlost. Het middel bestaat eenvoudig in het werpen van petroleum in de poelen en slooten waarin de vliegen zich ontwikkelen het zoo bedeelde water met een stok geducht om te roeren eu dit van tijd tot tijd te herhalen. Men nam 1 liter op 17 M3. poel of stilstaand water. (Het laagje petroleum of andere oliedat op het water komtsluit de lucht af. Daardoor gaan de insecten dood). Te Goes is een brievenbesteller uit zijne betrekking ontslagen, wijl hij zich veroorloofde brieven, voor een bepaald persoon bestemdachter te houden en van den inhoud kennis te nementen einde zich geldelijke voordeelen te ver zekeren door dreigement van openbaar making der correspondentiedoor den beambte compromitteerend geacht voor den geadresseerde. Voor de toepassing van den maatregel had de administratie zich van het vooronderstelde wanbedrijf verzekerd. Voor eenige dagen werd te Yerseke een troepje werkmeiden, bezig met pan nen te krabbendoor hun opzichterdie eenige oogenblikken afwezig geweest was op eene eigenaardige bezigheid betrapt. Zij hadden nl. ieder een spiegeltje en een fleschje bij zich en waren bezig zich met den inhoud van dit laatste te - blanketten O ijdelheid der ijdelheden Een pannenwerkster in broek en laar zen en geblankette wangenWie kent zeldzamer combinatie! Te St. Annaland vierde 11. Vrijdag onder vele belangstelling de heer Johannis Bergers en zijne vrouw Thona Goedege- buure hun gouden bruiloft. Opmerkelijk is, daarmee in verband, zeker wel het volgende: Twee hunner dochters hebben haar zilveren bruiloft gevierddrie broe ders der vrouw zijn 5151 en 57 jaar getrouwdeen neef van den man vierde vóór drie jaar zijn gouden bruiloft, een nicht van de vrouw deed dit verleden jaar, terwijl een verder bloedverwant reeds 61 jaren bijna met zijne vrouw lief en leed gedeeld heeft. De zuster van den man is meer dan veertig jaar in den echt vereenigd en verscheidene kinderen van de broeders of zusters der vrouw hebben hun zilveren bruiloft reeds achter den rug. Al die gouden echtparen zijn in St. Annaland gevestigd en genieten nog een flinke gezondheid. Dat het fanfarenkorps „Accelerando" bij dergelijke gelegenheden zich meestal deed hoorenis haast niet noodig te vermelden. Naar men verneemt, is tegen den hulponderwijzer J.'W. te Eibergen proces verbaal opgemaakt wegens het mishande len van een jongen. Den 1 Sept. zal in de treinen tus schen Vlissingen (haven) en Venloo, welke in beide richtingen op de booten der maat schappij «Zeeland» correspondeereneen restauratierijtuig worden geplaatst. Het U. D. meldt, dat tot dit rij tuig reizigers) voorzien van plaatsbewijzen le klasse, recht van toegang hebben, zonder ver plicht te zijn daarvoor te suppleeren. Rei zigers 2e klasse kunnen van het rijtuig gebruik maken tegen bijbetaling van ƒ1.80. Degenendie in het restauratierijtuig plaats nemenzijn verplicht eenige vertering te maken. Men weet dat de leden der académie Frangaise na lang en hard gewerkt te hebbengekomen zijn aan het w'oord Atténeur van het veelbesproken woorden boek der académie. »Nu,» zeide dezer dagen d'Audiffret Pasquier»al hetgeen ik te wenschen heb bepaalt zich er toedat ik blijf leven tot men aan de letter P zal genaderd zijn.» «Onbeschaamde,» antwoordde onmiddel lijk Labiche«hetgeen ge vraagt is meer dan de onsterfelijkheid. De sjavabode» meldt dat het stoom schip »Benkoelen» vol witte mieren zit en naar Soerabara is vertrokken om gezui verd te worden. De schadedoor deze dieren aangebracht, moet vrij belangrijk zijn; men zegt dat de bodem kans loopt om buiten dienst te worden gesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2