daar een vreeselijk ongeluk plaats. De laadmeester L. had het ongeluk onder een trein te gerakenwaardoor hem twee heenen onder de knie en een arm geheel werden afgesneden. De eerste heelkundige hulp werd hem dadelijk verleend door dr. S. C. Soerwaarna hij naar 't gast huis werd vervoerd. Zijn toestand laat bijna geen hoop meer over. In den nacht van 29 op 30 Augus tus is uit het huis van arrest en bewa ring te Utrecht ontsnapt Johannes van Tilburg. De off. van justitie te Utrecht verzoekt bericht omtrent dezen persoon. Het signalement luidt: oud 21 jaren, 1.76 meter, aangezicht ovaal en zonder baardvoorhoofd laagneus en mond gewoon oogen haar en wenkbr. bruin kin rondkleur gezond gekleed met zwartlakensche broek en buis, zijden pet, zwart vest en strikje. Te Colmschate is een aardappel, die in Januari van dit jaar in Italië werd gerooiddoor den metselaar Honde- ling in het voorjaar gepoot. De plant heeft 8 stronkenwaarvan sommige eene lengte van 1.60 M. hebben en tusschen de 30 en 40 loten. Voor 15 plaatsen als surnumerair der directe belastingen enz. waarvoor in November het vergelijkend examen wordt afgenomen hebben zich 110 liefhebbers aangemeld. Uit zulke feiten blijktdat de werk- nood zich niet tot de arbeidende klasse bepaalt. Den 8en September a. s. zal eene totale zonsverduistering plaats hebben. Het begin der verduistering is ten 6 u. 57 m. des namiddags en het einde ten 11 u. 28 m. des avonds. Zij is onzichtbaar in Nederland, doch zichtbaar, meestal als gedeeltelijke eclips, in het zuiden van den Grooten Oceaan, in Oostelijk Australië en Patagonië. De as der schaduw gaat over geen ander landdan door de provincie Wel lington in het Noordelijke eiland van Nienw-Zeelandin de stad Palmerston aldaar zal men de totale eclips kunnen ziendie 4 of 5 minuten zal duren men zal daar dan reeds den 9 September tellen. Sedert geruimen tijd vernam men weinig of niets van landverhuizingen naar Noord-Amerika. Te Driewegen maakt zich echter weer een vrijgezel gereed om de reis naar het land van belofte te aanvaarden. Door bemiddeling van gegoede familie in het overzeesche gewest zal hij zich daar heen begeven om zijne positie te verbeteren. Eene dienstbode te St. Maartensdijk trok ter kermis naar St. Annaland aan den arm van een vroegeren minnaar. Alles scheen wêer rozengeur en maneschijntot des avonds de vrede werd verstoord. Zij had de onvoorzichtigheid met een ander jongmensch een glaasje te ledigen waar door haar beminde zoo hevig in toorn ontstak, dat hij een mes nam en haar een niet onbelangrijke wonde in de dij toebrachttengevolge waarvan zij per rijtuig huiswaarts moest gebracht worden en geneeskundige hulp spoedig noodig was. Thans zal de justitie er zich mee bemoeien. De bewoners der Yinkenstraat te Amsterdam werden Dinsdagavond ver schrikt door een vreeselijken knal. Men dacht aan eene gasontploffing, velen dufden hunne huizen niet verlaten, anderen in tegendeel stormden de straat ophet bleek echter dat een smidsgezel de aardigheid gehad had een dikke ijzeren buis met kruit te vullen en dit te ontsteken waar door een buitengewoon harde slag ont stond. Yan allen was hij zelfs het meest verschriktdaar hij niet aan de gevolgen had gedacht. Twee meisjes werden door het gedrang of het vallen tengevolge van den schrik verwond. Reusachtige mierenzwermen werden 6 Augustus tegen den avond te Solothurn aan de noordelijke zijde der stad waar genomen. De insectenmassa bewoog zich tamelijk snel naar het oosten langs de Aar. Zij bestond uit afzonderlijke zwer men die 300 a 400 M. ver zichtbaar waren en van verre het aanzien van rookwolken hadden. Elke wolk bestond uit 50 tot 100 verticale zuilende in secten omzwermen eene verticale lijn en vormen zoo dikke kolommen. Wel 20 minuten lang zag men de massa voorbij trekken. De insecten vlogen op eene hoogte van ong. 30 M. boven den bodem het waren kleinegevleugelde zwarte mieren. Op de wegen noordelijk van de stad zag men er eene menigte rondloopen, en in de stad waren straten en huizen er mede bedekt. Daar het voor de weten schap van veel belang is te wetenvan waar deze massa mieren kwam en waarheen gingzijn waarnemers er van uitgenoo- digd hnnne opmerkingen daaromtrent mede te deelen. Te Koningsbergen hebben thans 500 Polenwaaronder vele welgestelde personen, die er sinds jaren waren ge vestigd van de politie aanzegging ont vangen om het land te verlaten. In Parkersburg, in den staat Vir ginia, is een revolutie onder de dames uitgebroken. Een plaatselijk bladde Sentinel, heeft verklaard, dat er in Par kersburg niet minder dan vijf honderd vrouwen schuldig zijn aan echtbreuk, en dat er op drie vrouwen minstens een van onreine zeden is. Dit artikel heeft de grootste veront waardiging onder de Parkersburgsche da mes verwekt, allen zonder onderscheid van stand of vermogen hebben na lezing verklaard, dat zij zich zelfs op vreeselijke wijze op de redactie van den Sentinel zullen wreken, indien haar mannelijke stadgenooten niet den handschoen voor haar opnemen. Zij zijn voornemens de redacteuren eerst met pik te bestrijken en zullen hen vervolgens in veeren rollen. Met de wraak der dames uit Parker burg valt niet te gekscheren. Donderdag had bij het Belgisch loods wezen te Antwerpen een tragisch voor val plaats. Een binnenloods, een jong, gehuwd manvan goed gedragachtte zich door den chefloods, den heer v. G. onbillijk behandelden wreekte zich daar over door een revolver op dien heer los te branden. De kogel miste zijn doel en verwondde een ander persoon. Dit was echter niet de eenige onaangename ervaring voor den heer v. G., want des morgens had een andere loods [gepoogd hem te verworgen, welke toeleg, dank zij de krachtige tussehenkomst van den 2en chef, den heer K., verijdeld werd. De cholera breidt zich in den om trek van Napels niet uit. Te Jersey Cityin Nieuw-Jersey heeft verleden Zondag een apotheker voor twee dames bij vergissing in plaats van chinine morphine afgegeven met het ge volg dat de ééne nog denzelfden dag overleed en de andere stervende was. Toen de apotheker het gebeurde ver nam poogde hij zich te vergiftigen. Op het internationale congres voor openbare gezondheidsregeling te Antwer pen dat zich vooral bezig houdt met de cholerahebben de beide Spaansche ge delegeerden verklaarddat de cholera in hun land is binnengebracht door den smok kelhandel met in Marseille besmette lompen en door de nalatigheid van een ambtenaar bij den hospitaaldienst. Overi gens toonde het verloop der ziekte aan dat het water de beste geleider is van de mikroben. De ziekte heeft op alle vochtige (laag gelegen) plaatsen het ergst geheerscht. Generaal BesacRnsland's afge vaardigde op het internationaal telegraaf- congres maakt zich zijn verblijf te Ber lijn ten nutte om het post- en telegraaf- wezen van Duitschland's hoofdstad nader te leeren kennen. De Petersburger cor respondent van de «Frankfurter Zeitung« hooptdat deze kennismaking eenige verbetering in het post- en telegraafver- keer te St. Petersburg tengevolge zal hebben. Zoo ergensdan is in Rusland op dit gebied «something rotten." Het behoort b. v. niet tot de zeldzaamheden, dat een stadtelegram te St. Petersburg 6 uren onderweg blijftzonder dat men te weten kan komen waar deze vertraging schuilt. Nog onlangs bevatte een der St. Petersburger bladen een bericht, waarin de schrijver verklaart, aan de communicatie per groentekar of melkboer reeds lang de voorkeur te hebben gegeven boven die per post of telegraaf, zoowel wat snelheid als veiligheid aangaat. Klachten in de dagbladen helpen niets, en het is te voorzien dat de studiën van den heer Besac evenmin tot eenig resul taat zullen leiden. Dinsdag avond zijn te Zwolle door een grooten volkshoop wanordelijkheden gepleegd. Bij winkels en verschillende woonhuizen zijn tal van ruiten ingegooid. De menigte was door enkele ontevredenen opgeruimd; twee personen werden gear resteerd. Het stille gehucht Midlaren (in Groningen) is Dinsdag vóór middernacht het tooneel geweest van eene vreeselijke ramp. Door eene tot nog toe onbekende oor zaak is het huis van den herbergier en slager Jacob Stelmede bewoond door Kroesetot den grond afgebrandevenals een nabijzijnd huisje, ook aan Stel be- hoorendeen bewoond door den machinist van de Zuidlaarder boot. Drie kinderen van Stel zijn in de vlammen omgekomen. De oude en hulpelooze vadersedert weken ernstig ongesteld en op den rand van 't graf, werd wakker en bemerkte het on heil. Ofschoon zijne stramme leden hem den dienst bijna weigerdenhad hij toch nog de kracht zijne huisgenooten te wek ken. Een meisje, ternauwernood de kin derschoenen ontwassen, greep, toen zij den brand zag, haar broertje van zes jarendat nog te bed lag. Doch de vlam men sloegen om haar heen en verbrandden haar de oogen. Zij liet dientengevolge het jongske vallen, dat jammerlijk omkwam, evenals het zusje van acht en het broertje van tien jaren. Het meedoogenlooze vuur hield eerst op te woeden, toen er niets meer over was gebleven. De arme slacht offers hebben alles, alles verloren. Eene koe, een schaap en twee varkens werden ook eene prooi van het vernielend element. Uit Monster wordt van 1 September gemeld De tramdie te 4 uren des namiddags bij het uitgaan der scholen; door het dorp komt, had heden het ongeluk voor de R. K. bijzondere school een daar spelend zesjarig knaapje te overrijden. Het kind was terstond doodde machine had het letterlijk vermorseld. Een 15jarige jongen uit Middel burg afkomstig, die zich te Weert den 24 Angustus bij ongeluk door middel van een revolverschot ernstig verwondde, is nu tengevolge dier verwonding overleden. Zijn lijk werd van Weert naar zijne familie te Middelburg overgebracht. In de gemeenteraadszitting te Eind hoven is ingekomen eene missive van het algemeen armbestuur, vragende van ge meentewege een buitengewoon subsidie van 400. Daarbij werd medegedeeld, dat, mocht het bestuur geen steun ontvangen het verplicht zou zijn zijne bezittingen te verkoopen. Na langdurige discussien is het subsidie verleend. Het comité der internationale ten toonstelling te Antwerpen heeft besloten de tentoonstelling geopend te houden tot 2 November. De uitreiking der bekronin gen zal den 14en September a.s. met groote plechtigheid in 't bijzijn des koning plaats hebben. Het programma der feesten, dan te houden, zal spoedig bekend gemaakt worden. Uit verschillende plaatsen verneemt men van feestelijkheden, voornamelijk voor de kinderen aangelegdter gelegenheid van den vijfden verjaardag van onze jonge prinses Wilhelmina. Het schijnt toch een feit te zijn dat de Utrechtsche notaris Borret zich ver wijderd heeft. Yele kerkelijke en liefdadige instellingen en particulieren, waren ge woon hem hunne fondsen toe te vertrouwen en men vleide zich met de hoop, dat de notaris binnen weinige dagen terug zou komen, doch daar thans alles in zijn huis op last van den officier van justitie ver zegeld isbegint men te gelooven dat het geruchtals zoude hij naar Buenos-Ayres de wijk genomen hebbenwaarheid bevat. De heer Borret was lid van de Provinciale Staten voor het hoofkiesdistrict Amersfoort. In de Fransche stad Elbeuf is groot opzien verwektdoordien daar op een dag een man op straat vermoord gevonden werd, en drie dooden uit de Seine werden op- gevischt. De moordenaar van den eerstgenoemden man is gevangen genomen. Hij beweert, dat de verslagene hem had aangevallen, en dat zijn daad niets anders was dan zelf verdediging. Omtrent de drie andere dooden is nog niets bekend. In de afgeloopen maand werden te Scheveningen genomen 6333 damesbaden 3407 gemengde baden9248 heerenbaden en 1638 kinderbadentotaal 20,706 baden of 10,609 minder dan in Augustus van het vorige jaar. Het weder lokte dan ook dezen zomer zelfs in de maand Augustusal heel weinig tot baden uit. In het Badhuis werden genomen 1077 zeewaterbaden, 373 zoetwaterbaden en ,457 douches, totaal 1907 binnenbaden, tegen 2507 in Augustus 1884. Onlangs is men er in geslaagd le vende planten uit Engeland naar Amerika te zenden. De wortels der planten 't waren viooltjes werden met vochtig mos omgevenen daaromheen wikkelde men guttaperchapapier. Zoo werden de planten in kastjes van latten gezet, waarna men alles in stevig papier pakte. De plan ten kwamem in goeden staat over. Alleen waren de bladeren door gebrek aan licht verbleekt. Een lief meisje van 4 jaren uit een arbeidersgezin te Uselmonde, Woens dag eenige oogenblikken alleen gelaten, kwam te dicht bij het op een plaat ge stookte hout-vuur; de kleertjes raakten in vlam, en radeloos van angst vloog het kind de woning uit. Buiten gekomen ontdekte haar eene buurvrouw, die met hare kleederen de vlam smoorde. Het kind had intusschen reeds hevige brand wonden bekomenen onder een onbe- schijflijk lijden is het Donderdag ochtend overleden. Een jongen in den Zuidhoek onder 't behoor van Vrouwbuurt zou eene koe, die men in de weide met een touw aan eene ijzeren pen had vastgehoudenopdat ze niet door de bijna droge sloten van het land zou gaan, laten drinken. Door dat de koe opeens schrikte en in een cirkel ging voorthollengeraakte de knaap in het touw bekneld en werd zóó met de lijn om den hals medegesleurdzoo dat hij eindelijk in eene sloot terecht kwam waaruit hij bewusteloos en deer lijk gekneusd werd opgenomen. Bij een landbouwer te Stiens had den een paar kraaien een nest gebouwd, en daarin eieren gelegd. Toen de jongen op 't punt waren van uit den dop te kruipenvergiftigde een buurman de oudendaar deze hem vrij wat schade berokkenden. Niet lang duurde het of honderden kraaien daagden van alle kan ten op en maakten een vreeselijk leven terwijl zij nu eens omhoog vlogen en dan weer neerstrekenom eindelijk naar hunne eigene woonplaatsen terug te keeren. Een tweetaldat zitten bleef, was zoo 't scheen door den „volksraad" als pleegouders aan gewezen en dezen namen het verlaten nest inbroedden de jongen uit en voeden ze op- Deze historie heeft zich nu al drie jaren aaneen herhaald, de beide laatste malen werden de ouden vergiftigdom te zien of de zaak weer hetzelfde verloop zou hebben. Te Schild woldein Groningen, vraagt het kerkelijk bestuur een klokluider, koster en organist in 't bezit van de akte voor de Fransche taal. Er wordt nog al wat gevorderd van zulk een persoon. In de gemeente Oldebroek is bij verordening het rijden met velocipedes ver boden op boete van twee tot tien gulden met of zonder gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Voorts zal het werktuig of het voorwerp, waarmede de overtreding geschiedt, door den rechter verbeurd worden verklaard onverminderd de bevoegdheid bij art. 163 der gemeentewet aan hem toegekend. Deze curieuse verordening is door ged. staten goedgekeurd. HAARLEM, 4 September 1885. Het Stedelijk Museum van Schil deryen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand Augustus bezocht door 841 personen tegen en 460 zonder betaling. Men verzoekt ons het volgende kerk- bericht mede te deelen. Apostolische Zending. Lange Annastraat No. 10Zondag v. m. 10 uur, n. m. 6 uur, Woensdagvond 7Vs uur. Evangelie des Heeren Wederkomst. Gedurende de maand Augustus is in de Stuivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den volksbond ingebracht in 341 posten 356.40V2 en terugbetaald in 46 posten 224.44. Er zijn op nieuw af gegeven 11 boekjes. Dinsdag nacht ten 21/2 uur is alhier een hevige brand uitgebroken in het koffiehuisgenaamd «De Leidsche Fontein« gelegen aan de Riviervisch- marktzijnde een dubbel huis en be woond door C. W. Faas. De brand is, naar men vermoedt, ontstaan door het vallen van een brandend petroleumtoestel, dat door de vrouw van beneden naar boven werd gedragen. Het perceel is geheel

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2