Oily een eenvoudig gedenkteeken staat opgericht door den heer Payard-Potulot, op welks voet ook te lezen staat: „Souvenir et reconnaissance a Mile. Sara Hndig et M. E. van Rijckevorsel de Rotterdampour les soins et le dé- vouement apportés a nos glorieux blessés." (Herinnering en dankbare hulde aan mej. Sara Hudig en den heer E. van Rijckevorselvan Rotterdamvoor de zorg en toewijding aan onze roemrijke gewonden geschonken.) Op de zuilwelke in 1870 in den tuin van het Vaticaan is opgericht ter herinnering aan het Concilie van dit jaar, is in tegenwoordigheid van den Paus een bronzen beeld van Petrus geplaatst. In verband met de reis van den Czaar hebben te Kiew 150 huiszoekingen plaats gehad voornamelijk bij studenten en een aantal personen zijn daarbij in hechtenis genomen. Men meent alweer een samenszwering tegen het leven van den Keizer op 't spoor te zijn. De aanvoerder der opstandelingen in Columbiatieneraal Prestonis nu ter dood veroordeeld en opgehangen. Prins Bismarck is dezer dagen eige naar geworden van den stoel in het we vershuisje te Sedan waarop keizer Na poleon gezeten was toen hij op 2 Sep tember 1870 met Bismarck een onderhoud had. Na aan verscheidene personen toebehoord te hebbenis de stoel ten laatste in 't bezit van een van Bismarck's bewonderaars gekomen en deze gaf hem aan den Rijkskanselier ten geschenke. Door de politie te Utrecht is de hand gelegd op den horlogemakers., die verscheidene horlogeswelke hem ter reparatie waren toevertrouwd heeft ver duisterd en te gelde gemaakt. De j aarlij ksche algemeene verga dering van het Nederl. Cricket-bond zal Zondag 13 September gehouden worden bij den heer kmitin de Maliebaante Utrecht. Als eene zeldzaamheid wordt ons gemelddat er sinds twee dagen in de rivier den IJsel eene zeekat zich heeft opgehoudenwelke heden ochtend door S. Noorlander is gevangen. De stoker B. is gisteren avond nabij Rnurloo van eene locomotief ge vallen met het gevolg dat hem een arm is afgereden. Tengevolge van den lagen water stand ondervindt in Friesland de scheep vaart groote moeilijkheden en zijn on derscheidene vaarten vooral die waar van het onderhoud is verwaarloosdzoo door onderhoudplichtigen als door gemeen tebesturen in die provincie voor gela den schepen onbevaarbaar. Op Maandag 21 September zal de zaak tegen Yan Ommerendoor de recht bank te Amsterdam tot een jaar celstraf veroordeeld wegens het aanplakken der voor den Koning beleedigende biljetten in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar behandeld worden. De voormalige dienstbode van den advocaat-generaal De Savornin Lohman is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij zij wegens het ontvreem den van een stukje vleesch en een weinig thee veroordeeld is. Evenals Italië, te Venetië, een Museum van portretten van kunstenaars bezit, zal ook Frankrijk weldra daarmede prijken. De heer Turquet heeft den direc teur van het Louvre verzocht maatregelen te nemen, om onmiddellijk dit plan ten uitvoer te brengenbij wenscht dat de verzameling gereed zal zijn vóór het Parle ment weder bijeenkomt. Alle kunstenaars portretten uit de museums, paleizen en openbare gebouwen zullen bijeengebracht worden en men zal een beroep doen op de edelmoedigheid der kunstliefhebbers, die zoodanige portretten bezitten, om de origineelen of tenminste copiën te krijgen. Op de voetstukken van de beeld houwwerken welke te Parijs pleinen en openbare tuinen versierenzullen weldra bordjes worden gehecht, met een beknopte beschrijving van het door den kunstenaar behandeld onderwerp. Hierdoor wordt aan den meermalen door het publiek geuiten wensch voldaan. Door de „Société royale de phar- macie" te Brussel zijn tot eereleden be noemd de heeren dr. Ankersmit en prof. dr. Wefers Bettinken door de „Union i, pharmaceutique" te Gent tot eerelid Dr. Ankersmiten tot correspondeerende leden de heeren prof. Dr. Wefers Bettink en Opwijrda. Een 17-jarige jongen uit Schiedam, die Maandag te Delftshaven achter op de stoomtram wilde springen, om zoo doende gratis mede te rijdenhad het ongeluk er af te vallen, waardoor hij zich zoodanig aan het hoofd kwetste dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Den 4den Augustus werden te Paramaribo schokken van aardbeving ge voeld, in de richting van Oost naar West. In zes jaar tijd was dit de derde aard beving doch dezen keer was de schud ding aanhoudender en klaarblijkelijk ster ker dan de vorige. De ramen en verschil lende voorwerpen werden bewogen en bij sommigen werd zelfs beweging in het geheele huis bemerkt. Het geraas als dat van zwaar beladen wagensrijdende over met keisteenen geplaveide stratendat men bij de laatste aardbeving, omtrent 4 jaar geledenhoordewerd nu niet waargenomen. Uit Middelburg meldt men Werd in deafgeloopen week des nachts eene spiegelruit van kolossale afmeting bij een kleermaker in den Langendelft door eene baldadige hand stukgegooid heden nacht moest eene dergelijke, eenige huizen verder in diezelfde straatbij een banketbakker, datzelfde lot ondergaan. Behalve de ruitis daar nog eene belang rijke schadedaar al de flesschen enz., die daarachter stonden mede geheel ver brijzeld zijn. De politie doet ijverig on derzoek doch men is den dader nog niet op het spoor. Zaterdag avond waren te Monster eenige socialisten gekomendie beproef den hun orgaan Recht voor Allen" aan den man te brengen. Al spoedig echter werden zij hierin tegengegaan door eene massa volkdie hen aan alle kanten omstuwdeopdrong en eindelijk finaal het dorp uitjoeg, zoodat de fieeren al zeer blij waren er heelhuids te zijn af gekomen. Uit Baarn wordt gemeldEen van de jachtopzieners des Konings vond gis terenavond niet ver van zij ne woning een paar militairen uit het kamp bezig met stroopen. Na bekeuring wilde hij hen naderen om hun wapen in beslag te nemendoch werd door een van hen op eenige passen afstauds met een kogel door het hoofd geschoten. Toen er hulp kwam opdagen, kon de gewonde den naam van den dader nog opgeven. De eerste berichten van den dokter luiden vrij gunstig, zoodat er nog eenige kans bestaat op behoud van 's mans leven. Onderscheidene voorwerpen, welke dezer dagen weder zijn gevonden in de terp bij Aalsum zijn door den heer J. Bierma aan het museum van hetFriesch Genootschap ten geschenke aangeboden_ In den avond van den 8n Juli des vorigen jaars werd te Bergen-op-Zoom een moord gepleegd op een dienaar der openbare macht. De aandacht werd toen herhaaldelijk gevestigd op de slechte or ganisatie onzer politie, en reorganisatie werd toegezegd. Bij die toezegging bleef het evenweltotdat eenige weken geleden een ziekelijk, maar actief hoofdagent kwam te overlijden. Thans was herziening onvermijdelijk, en eindelijk heeft de langbesproken reor ganisatie plaats gehad. De berg heeft evenwel een muis gebaard. Meu heeft zich bepaald tot het benoemen van een hoofdagent en de keuze laten vallen op een der agenten, zonder diens plaats door een ander te doen innemen. Het stedeke moge in den regel zeer vreedzaam zijn op zijn zachtst genomen blijft het belache lijk, zich in eene gemeente van 12,000 zielen te bepalen tot eene politiemacht van 1 commissaris1 hoofdagent en slechts 3 agenten. Bij de voortdurende uitbreiding der stad is deze reorganisatie onverant woordelijk te noemen. Door een politieagentdienstdoende aan het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam werden gisteren middag twee jongensoud 12 en 10jaren aangehou den die op reis wilden gaan. Aangezien de oudste nog al veel geld bij zich scheen te hebbenmeende de agent inlichtingen te moeten inwinnen en de jongen bekende al dadelijk dat hij het geldbenevens eenige zilveren en gouden sieraden, met behulp van zijn kameraad, van zijne ouders had ontvreemd. By de justitie te Rotterdamheeft zich een jongeling aangemeld tegen wien door de arrondissements rechtbank aldaar bevel tot gevangenneming was verleend hebbende hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van geld. Hij is naar de cellu laire gevangenis overgebracht. Naar aanleiding van een gerucht I dat de vrouw, wier lyk een paar dagen geleden uit den Vyver in het Haagsche Bosch is opgehaaldzich van het leven zou beroofd hebben, om aan de mishan delingen van haar echtgenoot te ontkomen had zich Zaterdag-avond voor de woning van dien man op den Visscherdyk te 's-Hage eene groote masBa volks verza meld, die niets minder dan de lynchwet op hem wilde toepassendoor hem het zelfde lot te doen ondergaan. Men schreeuw de voortdurend „Waar is de moordenaar?" De mandie bezig was met het huisraad in te pakken, vond het geraden, zich uit de voeten te maken hetgeen hem gelukte, zoodat hy voor 't oogenblik het gevaar was ontkomen. De houding der menigte was zeer dreigend, en zeker zou de ver dachte, indien men hem meester ware gewordenhet hard te verantwoorden gehad hebben. Naar het L. D. verneemtheeft de kapitein der dd. schutterij te Leiden, de heer J. P. Riedel, aan den Koning zijn ontslag uit die betrekking verzocht, als reden daarby opgevende dat de Schut- terij wet hem niet kan beschermen tegen bedreigingen van eenige gewapende schut ters zooals die den llden Aug. jl. na de exercitie hebben plaats gehad en dat hy dus onder die wet niet langer verkiest te dienen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft, in navolging van den rechtbank aldaar, een goed voorbeeld gegeven. Het heeft nl. een vonnis dier rechtbank bevestigd waarby 3 personen te Leeuwarden zyn veroordeeldonderscheideniyk tot 4 en 3 maanden celstraf, omdat zy, toen een politieagent iemand wegens openbare dron kenschap naar het politiebureau wilde overbrengenzich daartegen verzet en den man uit handen van den agent losgerukt hebben, terwyl één bovendien den agent met een hengelstok op den rug had ge slagen. Toen Vrijdag in den vroegen mor gen eenige visschers uit zee te Nieuwe- diep binnenkwamen, zagen zij onder het plankier aan het havenhoofd het lyk van een knaapje liggenhetwelk later bleek te zyn het 7-jarig zoontje van de wed. G. H. Vermoedelyk heeft het kind op de gevaarlyke plaats waar men zyn lyk vondden vorigen avond eene slaapplaats gezocht, en is by het later opgekomen vloedgetp verdronken. Te Keulen werd onlangs eene groote j vesting-manoeuvre gehouden. Er werd verondersteld, dat de vesting ingesloten was en de vyand den aanval ondernam op de forten III en IV. By deze oefe ningen werd ook gebruik gemaakt van luchtballons onder de leiding van majoor Bueholz, van het spoorwegregiment, by- I gestaan door den aeronaut Opitz en ver schillende officieren en onderofficieren en manschappen der infanterie. De majoor Bueholz had ter zyner beschikking een ballon van 1200 M3 inhouddie passagiers kon medenemenën een kleineren zonder schuitje bestemd voor het geven van seinen. De groote ballon Barbara was bevestigd door middel van een kabel van 500 H. lengtedie de telephonisohe geleiding tus- schen ballon en den beganen grond bevatte en door eene locomobiel om een trommel op- of afgewonden werd. De kleine ballon werd eveneens gehouden door een kabel, die eene electrische geleiding omsloot, waarmede men eene elctrische lichtbron in den ballon kon doen schynen tot het geven van nachtseinen. De seinen hadden verschillende beteekenis, naarmate van den korteren of langeren tyd gedurende welken het electrisch licht scheen. Ook de groote ballon was van electrisch licht voorzien om het terrein te kunnen ver lichten. Beide ballons hebben by de oefe ningen zeer goed voldaan. De toondichter Franz v. Suppé door tal van operetten bekend is op zyn villa bij Weenen zeer gevaarlyk ziek. De sectiechef der rijksambtenaren Ph. Daniels', van Well naar Sittard overgeplaatst en Zaterdag aldaar voorde eerste maal dienst doendewas bezig te zijnen huize met het afteekenen van een dienstbiljet voor den dienstgeleider R., toen deze laatste zich bukte om een op den grond gevallen register op te rapen. Bij deze beweging viel eene geladen re volver uit R's. jaszakhet schot ging afen de sectiechef kreeg de volle lading in zyne linkerhand. Door _de Pruisische regeering is bevolendat alle openbare schoolgebouwen van bliksemafleiders voorzien moeten zyn. Te Martimpnich heeft een hevige brand gewoed waarbij 8 huizen 6 schu ren en 11 stallen in de asch gelegd zyn. Twee personen verloren daarby het leven en eendie hen trachtte te reddenis zwaar gekwetst. Ook de Perzische stad Reschtaan de Kaspische Zee gelegen is door een brand geteisterd die twee dagen en een nacht duurde. 1800 win kels 700 woonhuizen 19 herbergen 3 badhuizen en 2 moskeeën zyn vernield. De Europeesche wyk bleef gespaard. Er wordt gemelddat de turfpluis- fabriek te Weert, van den heer Béraud, met de bewerking van turfveen de meest verrassende uitkomsten heeft verkregen. Na een aantal proefnemingen en groote gel- delyke opofferingen heeft de heer Béraud eindelyk een middel gevondenom de tnrfvezels te verwerken tot eene wol achtige zelfstandigheid, waaraan hy den naam van béraudine heeft gegeven. Van de uit béraudine gesponnen garens, waarvan de fijnere qualiteiten meer aan zyde dan aan turf doen denkenwerden allerlei soorten gebreide en geweven stof fen vervaardigdals kousenborstrokken," lakens enz., die op de Antwerpsche ten toonstelling met eene medaille zyn be kroond en die de aandacht trekken van alle vakmannen. Verschillende Belgische en Fransche bladen hebben de groote beteekenis van des heeren Beraud's uit vinding doen uitkomen. De van turfveen geweven stoffen hebben geheel en al het voorkomen van wollen goederen. De lotelingendie dit jaar zijn ingelyfd by de bereden korpsen enna hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zyn gezonden zullen op Donder dag den 1 October a.s. in werkelyken dienst worden gesteldteneinde te worden ge kleed en geoefend. Men meldt dat Hoetinkbekend als bruidegom van Jannetje Struik, de zg. millioenen-juffrouw, dezer dagen in het huwelyk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevange nis te 's-Hertogenbosch vernammoet zij in onmacht zyn gevallen. Indien waar is, wat men voor zeker verhaalde, dat H. bewaarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is hare aandoe ning over de huwelyksaankondiging alles- zins verklaarbaar. -Te Yerseke zal weldra in den zoo- genaamden Harden Hoek eene scheeps timmerwerf worden aangelegd. De con cessie daartoe en tot het plaatsen der daarby behoorende gebouwen aan de bui- tenglooiïng van den zeedijk, voor eenige maanden door den heer C. Mak te Mid delburg aangevraagd is verschenen week verkregen. Donderdagavond kwam te Yerseke een meisje van ongeveer 12 jaar op het gewone uur niet in de ouderlyke woning terug. Den geheelen nacht hebben eenige menschen gezocht en eerst den volgenden morgen om half acht werd het meisje achter een hoop steenen gevonden. Toen zy hare moeder zag aankomenwerd ze zeker bang en sprong in eene sloot. Eene voortdurende harde behandeling van de moeder schynt de oorzaak van die daad te zyn. In eene briefwisseling, voorkomende in het jongste nommer van de Lantaarn, merken wij het volgende op»Er is maar één ambt van gewicht, waarvoor geen studie wordt gevraagdhet ambt van schoolop ziener namelijk. De graad van meester in de rechten is daartoe voldoende." Als die nog maar altijd vereischt werd, zoude men zeggen, dat het nog al ging. Maar ook dat schynt niet eens een vereischte. Tot zulk een gewichtige betrekking werd menigeen benoemd, die niet eens eene opleiding voor meester in den rechten genoot en van onderwijszaken hoegenaamd niets afweet. De kweekschool voor zeevaart te Leiden vermeerderde gedurende de maand Augustus met ruim een 30tal jongens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2