Het aantal kweekelingen bij die inrichting bedraagt thans 270. Sedert den aanvang van het bad seizoen tot heden kwamen te Schevenin- gen 4960 vreemdelingen met 399 bedienden aan; op 6 Sept. '84 waren er gelogeerd 5705 vreemdelingen met 476 bedienden. De cijfers voor dit jaar zijn dus niet gunstig. Opnieuw wordt melding gemaakt van de kwade praktijken van twee indivi du's, de een zich voordoende als Duitscher, die geen Hollandseh verstaat en den heer speeltde andere is Hollanderspeelt voor knecht en is er kwasie op uit zijn patroon er in te laten loopenom den goedgeloovigen een buitengewoon koopje te bezorgen. Hen begint met theedoekjes te laten zien en na allerlei praatjes waarbij heer en knecht hun rol getrouw volhoudeneindigt men met den winke lier een stuk laken in de handen te stop pen voor 50, 't geen heel goedkoop moet heetenmaar dat bij nader inzien geen 3 waard is. Den laatsten keer dat het tweetal hun praktijk te Utrecht wilde uitoefenenliepen zij er indaar de broeder des winkeliers dien zij beet wilden nemenkort te voren met een bezoek der heeren was vereerd gewordenen door hen was bedrogen. De andere broe der was nu gewaarschuwd en dreigde de kooplieden met de politiewaarop zij direct aan den haal gingen. Zondag middag had de wisselwach ter V. de onvoorzichtigheid over een der ijzeren balken van de glazen overbedek- king van de tunnel nabij het station te Delft te loopenmet het gevolg dat hij zijn evenwicht verloordoor de glazen viel en op de steenen terecht kwam. Na dat hem ter plaatse van 't ongeval ge neeskundige hulp was verleendis hij naar zijne woning overgebracht. Door het bestuur der kiesvereeni- ging „Helder" is een adres gericht aan den Minister van Oorlog, om zoo mogelijk vergoeding te erlangen vanwege het depar tement van Oorlog voor de geleden schade aan de woningen door de zware schiet proeven uit het geschut van het fort op de Harssen op 2 dezer. Vóór eenigen tijd ontstond te Ter- wolde brandwaardoor de inboedel ver- brandde, die door de assurantie-maatschap- pij vergoed werd. Dezer dagen heeft men evenwel ontdekt, dat van de verzekerde goederendie zooals het heette door het vnur verteerd werden, en waarvoor de assu rantie-maatschappij schade had vergoed, een gedeelte in den grond geborgen was. De zaak is in handen der justitie. Al het houtwerk van een huis, benevens de geheele inboedel werd dezer dagen op ééne wagenvracht vervoerd van Gieten naar Buinerveen. Voor dak en muurwerk aan deze woning gebruikt men wat de natuur in de naaste omgeving aanbiedt, nl. aardzoden en heideplaggen welke als waardeloos op de plaats der afbraak achtergebleven en bij opbouwing gemakkelijk opnieuw worden verkregen. Den eerstvolgenden dag na dien afbraak werd er weer opgebouwd en bewoonbaar gemaakt. Men ziet het dusop de wijze als de oude Batavieren weten sommige zonen van het noorden zich te behelpen. Aan het einde der vergadering, Zondag avond te Amsterdam door de sociaal-democraten gehoudenen waarin over de houding der politie is gehandeld werdvolgens het Handelsbladaan de deur eene collecte gehouden „voor de weezen van de arme gesneuvelden in den politiestrijd Wederom is door de politie te Leeuwarden de hand gelegd op een per soon die Zaterdag in den vroegen och tend uit een stuk weiland in de nabijheid dier gemeente eene koe had ontvreemd en deze daarna door een paar jongens naar de veemarkt liet brengenheimelijk met het doel om ze aldaar te gelde temaken. Reeds voordat hij zijn plan geheel had volvoerd werd hij ontdekt. De zoon van den eigenaar der koe had n.l. gezien, dat die jongens de koe van zijn vader naar de markt brachtenen zoo geraakte de dader spoedig in handen der politie. Men schrijft uit Made: Het verkoopen van sterken drank in de herbergen en kroegenzonder vergun ning, geschiedt in deze gemeente onder het oog der politie, straffeloos, op uit gebreide schaal. Noch bestuur, noch maréchaussee, noch politie bekreunt zich daarom. Men meldt uit Delftshaven: Zondag morgen speelden een paar kin deren 3 en 4 jaar oudtusschen de rails der tram aan het erf, juist op het oogen- blik dat eene stoomtram in volle vaart kwam aangestoomd. Stilhouden was onmogelijk en het over rijden der kinderen zoo goed als zeker, toen Hendrik Jungerius den moed en tegenwoordigheid van geest had ommet levensgevaarde beide kinderen gelukkig nog juist bijtijds te redden. Te Woudenberg ontstond Zaterdag nacht door alsnog onbekende oorzaak brand op de boerderij van G. van de Lagemaat. De bewoners, die in den eersten slaap warenkonden zich niet dan met moeite en bijna ongekleed redden. Van den in boedel is niets behouden.alleen de leven de have is gespaard. Ook bleven de bij gebouwen bewaard door den gunstigen wind. Het huis dat naar men verneemt, laag verzekerd was, is geheel uitgebrand. Uit Sittard wordt van 5 September gemeld Zondag heeft men Jean Timmermans, die min of meer aan verstandsverbijste ring lijdt(zoon van Cesar Timmermans) naar 's-Hertogenbosch gebracht in het krankzinnigengesticht aldaar. Hij moet gedreigd hebbenden zwager van wijlen den advocaat Van Oppen den burgemees ter Savelberg te Heerlente zullen ver moorden. De Duitsche Barbiers- en Kappers- vereeniging heeft Zaterdag in een tuin aan de Hazenheide bij Berlijn in tegen woordigheid van ongeveer 4000 personen, op luisterrijke wijze haar veertiende jaar feest gehouden. De voorzitter hield bij die gelegenheid een toespraakwaarin hij mededeelde, dat de Vereenigingreeds over de 12,000 leden telt. Als een zeker niet alledaagsch ge val wordt medegedeeld dat eene kat van de wed. R. te Nieuw-Schoonebeek tijdens den roggeoogst zoek geraaktvoor eenige dagen op eene vreemde wijze weder te rechtkwam. Na twee-en-dertig dagen te zijn verloren geweesthoorde men op den zolder 't geluid eener kat. Er werd een onderzoek ingesteld en jamen vond de doodgewaande onder een grooten hoop ongedorscht koren waar ze in 't leven zal zijn gebleven, zoo men denkt, door de jongendie ze moest werpenop te peuzelen. Een agent van politie, die Zater dag in de Planciusstraat te Amsterdam een dronken scharenslijper naar het hulp bureau in de Willemspoort wilde over brengen, werd door dezen meteen scheermes in het aangezicht en aan den neus ver wond. Onmiddelijk schoten een paar agen ten en eenige burgers te hulp, zoodat het gelukte den woesteling in arrest te brengen, terwijl de verwonde, die de eerste hulp van een student in de medi-1 cijnen ontvangen had, met een rijtuig naar het gasthuis werd vervoerd om verder verbonden te worden. De uit Pruisen verdreven Russen worden in het koninkrijk Saksen niet toegelaten. Intusschen heeft de Saksische Regeeiing bekend gemaaktdat aldaar woonachtige Russen alleen dan zullen worden verdreven wanneer zij aan anar chistische of socialistische woelingen deel nemen of deze ondersteunen. Een dubbel jubilé kan in het loo- pende jaar worden gevierd. De schijnbaar geringe aardvrucht, die zulk eene groote rol speelt in de volksvoeding en hetnij- verheidsbedrijf van onzen tijd (eene veel veel te groote rol, zullen de navolgers van Bilderdijk, den aartsvijand van die vrucht zeggen), de aardappel, werd in 1685 door Fr. Drake uit Amerika naar Europa overgebracht. Maar eerst nadat op 27 Augustus 1785 door Par- mentier, den ijverigen verbreider der vrucht als voedingsmiddel, aan Lodewijk XVI, den koning van Frankrijk eene bloeiende aardappelplant en rijpe knollen waren ten geschenke gegevenen de koning den bloesem in zijn knoopsgat gestoken en order gegeven hadde knollen op zijn tafel als gerecht te brengen, begon de cultuur van den aardappel zich over Europa te verbreiden. Uit nadere medeelingen blijkt dat de dwaze verordeningin de gemeente Oldenbroek afgekondigdwaarbij het rijden met velocipedes is verbodenwel degelijk bij ged. staten ernstige bezwaren ondervond. Zij hebben nl. hun best ge daan om volgens het verzoek van tal van adressantende af kondiging dier verordening te voorkomen. Eerst hebben zij getracht den gemeenteraad tot intrek king te bewegen en toen dat niet baatte, hebben zij aan den koning vernietiging gevraagd. Een ingezetene van Brusseldie te Ostende logeerde, is aldaar met zijn vijf jarig zoontje op noodlottige wijze om het leven gekomen. De kleine viel in het kanaal van Bruggede vader sprong hem na maar kon niet zwemmen zoodat beiden verdronken. Volgens een bericht uit Bridgeport is daar eene nieuwe maatschappij geves tigd die eene uitvinding zal exploiteeren van eene handnaaimachine. Deze zal be staan nit eene soort van schaardie met de hand wordt bewogenvoorzien van eene naaldspoel enz., zijnde eene com plete naaimachine. De prijs zal zijn 12.50. Wanneer een en ander waarheid iskan men zeggen dat de naaimachine nu onder elks bereik is gekomen. Deze week moest eene vrouw uit het armweeshuis te Assen worden be graven. Toen de lijkstoet op de algemeene be graafplaats aankwamwas noch van een doodgraver, noch van een graf iets te bespeuren. De doodgraver werd ontboden, en men moest met de begrafenis wachten tot het graf was gedolven. De vader van het werkhuis had vergetenden dood graver van de begrafenis kennis te geven. Dezer dagen vond een eigenaardige zeeslag plaats. Terwijl bijna de geheele mannelijke bevolking van Lewis afwezig was, terwille van de haringvangst, be sloten de mannen van Uig zich weder meester te maken van de Uiglanden, op welke da crofters aanspraak maken. De vorige week kwam daarom een talrijke menigte schaapherders en andere ontevre denen uit die omgeving bijeen. De ach tergeblevene vrouwen en dochters der crofters waren hiervan iets te weten ge komen, spoedig belegden zij een krijgs raad en besloten den indringers te water en te land weerstand te bieden. Een groote vloot zeilbooten werd gereed gemaakt en toen de aanvallers in 't zicht kwamen werden zij afgewacht. Ieder was met een flinken knuppel en een schort vol steenen gewapend. Het gevecht begon op onge veer een mijl afstand van het land en duurde vier urenmaar aan de vrouwen bleef de overwinning, zij sloegen den vijand afdie verhinderd werd zijn schepen aan land te brengen. Opnieuw werd krijgsraad gehouden en besloten tot de terugkomst der mannen van de haringvangst het eiland te bezetten. Menige warme verde digster ontving in het gevecht verwon dingen. De nalatenschap van Victor Hugo bedraagt ongeveer een 5 millioen francs. In den laatsten tijd was zijn vermogen snel en aanzienlijk vermeerderd. In 1884 b. v. ontving hij aan schrijversrechten een som van fr. 1,100,000. Het aanhangsel van 's dichters uiter sten wil, waarbij hij 50,000 fr. aan de armen van Parijs vermaaktis door hem- zelven geschreven, maar niet onderteekend, en daar het niet onderteekend isis het dus niet in rechten geldig. Maar men verwacht, dat de erfgenamen het als geldig znllen beschouwenen de beschikking ten uitvoer zullen brengeD. Het Spaansche pantserschip Arragon heeft troepen aan land gezet op de Pelew (Paulau)-eilandeneen deel der Carolinen. De Spaansche admiraal beval ook troe pen aan land te zenden op de eilanden YapBabelthnap en anderen. De Duit- schers hadden de instructieniet tusschen- beide te komen. Zondag in den laten avond en in den nacht hadden te Madrid weder ernstige ongeregeldheden plaats. De volksmenigte heeft geweld gepleegd aan het gebouw der Duitsche ambassade het wapenbord afgerukt en de Duitsche vlag verscheurd. Voor het hotel van den minister-president Canovas werd onmiddellijk de oorlog te gen Duitschland geëischt6000 personen schreeuwden op straatdood aan de Duit- schers. De troepen hebben ongewapend, een gedeelte der stad bezet. Canovas con fereerde met de generaals. Alle officieren, die het planten der Duitsche vlag op het eiland Yap toelietenzijn afgezet. De toestand aldaar is zeer ernstig. Het blijkt nudat niet alle Spaan sche firma's instemmen met het onlangs genomen besluit om alle zaken met Duit sche huizen te staken gelijk o. a. voor Beiersche firma's heeft plaats gehad. Eene Berlijnsche firma verklaart namelijk, dat hare relation met huizen van den eersten rang in Spanje tot nog toe geregeld wor den voortgezet. Ook de uitvoer van ster ken drank uit Breslau naar Spanje heeft onder de politieke omstandigheden nog niets geleden. De Amst. correspondent van de N. R. Ct. beschreef dezer dagen de eigen schappen die een politieagent veronder steld wordt te moeten hebben als volgt Hij moet zijn sober als een monnik minzaam en hulpvaardig als een volks vriend. Hij moet hebben de onverschrok kenheid van een soldaatde oplettendheid van een spionhet beleid van een diplo maat de wetskennis van een rechtsge leerde. Hij mag nieuwsgierig zijn noch bemoeiziek maar moet alles weten. Een standje moet hij zien en er zich niet in mengenvallen er echter slagendan dient hij bij de hand te zijn. Alles dient hij aan te hoorenmaar door niets mag hij zich van zijn weglaten brengen. Nie mand wordt aan grooter verzoeking bloot gesteld en voor niemand is onkreukbare eerlijkheid meer een eerste vereischte. Hij ziet de schokkendste dingendoch moet bij alles zijne kalmte bewarendesniettemin mag men hem niet aan gevoelloosheid schuldig vinden. In hem worden veron dersteld een sterk lichaam scherpe zin tuigen krachtige vuisten een goed ver stand veel gevatheid een gevoelig hart, onuitputtelijk geduld, een vast karakter, de geschiktheid om blindelings te gehoor zamen en de gave van zelf bevelen te geven. Ieder voeltdat het ongerijmd is dat alles in een man te verlangennoch tans, indien een dienaar der openbare veiligheid in éene der genoemde eigen schappen te kort blijkt te schieten wie is er die zich ontzietzich op het hevigst over hem te beklagen?" HAARLEM, 8 September 1885. Zaterdag heeft alhier de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mr. J. Tielenius Kruythotf. Bij de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeesterdie de verdiensten van den overledene als ambtenaar schetste, waarna de heer Ds. J. de Yries in wel gekozen woorden den heer Kruythoff ge dacht als vriend en als fienach. Een der zonen dankte daarna de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid bij deze droeve plechtigheid. De heer Kruythoff had de leeftijd van 57 jaren bereikt en was gedurende 29 jaren secretaris onzer gemeentein welke betrekking hij zich zoo door trouwe plichts vervulling als door vriendelijke voorko mendheid onderscheidde. Ten overstaan van Dr. W. B. J. van Eyk schoolopziener in het district Haarlem, had Zaterdag in de Sociëteit „Vereeniging" het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen plaats voor hoofd van school Lr C. alhier. Van de 111 sollicitanten waren 91 opgekomen. Het Bestuur van den Nederland- schen Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Zelfbewustzijn, gevestigd te 'sHage, maakt per circulaire bekend, dat het voornemen bestaat om zich bij Adres tot de Tweede Kamer te wenden, opdat middelen kunnen beraamd worden om een einde te zien aan den zooge- naamden handel in meisjes, omtrent welken handel de Pall Mall Gazette ons onlangs zooveel mededeelde en die ook in ons vaderland schijnt gedreven te worden. Het Bestuur van den Bond roept alle Nederlandsche vrouwen op, het Adres mede te teekenen, waartoe het in alle steden zal neergelegd worden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 5 Sept. 1885, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Het Buitenverblijf gen.: Schoonzigt met Koetshuis, Stalling en grooten Tuin, Molenpad 12a, ƒ16000, opgehouden. 2. Een dubbel Heerenhuis met grooten Tuin en Erve, Ripperdapark 29, ƒ12000, opgeh. 3. Een dubbel Heerenhuis met grooten Tuin en Ervenaast het voorgaande31 ƒ11000, opgehouden. 4. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, naast het voorgaande, 33, ƒ7100, opgehouden. 5. Een Heerenhuis met Tuin cn Erve, naast het voorgaande, 35, 9000, opgehouden. 6. Een Heerenhuis met Tuin en Erve Parklaan 71. ƒ7600, II. Lamp. 7. Een dubbel Heerenhuis met grooten Tuin en Erve, naast het voorgaande, 73, ƒ10000, C. Cramer qq. 8. Een Heerenhuis met Tuin en Erve naast het voorg., 75, ƒ7150, opgeli. n 9. Een Huis en Erve met Tuin, Slagers- poort 38a, ƒ1775, IV. v. Scheijndel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3