Ken zoogenaamde kwartjesvinder ontmoette Zondagavond aan het station te Zaandam een [zijner slachtoffersdie twee vrienden bij zich had en wien hij, eenige dagen geledenf 80 had afhandig gemaakt in een koffiehuis te Amsterdam. De ontmoeting zal den kwartjesvinder lang hengen daar de bestolenegeen politie bespeurendezelf recht deed en den dief met vuistslagen strafte. Bij het maken van een put voor een regenbak achter eene woning in de Nienwstraat te Arnemuiden zijn opge dolven 2 bruine aarden kannen met ooren, de eene hoog 3 dM. waarin zich een koperen penning bevond van 1595de andere hoog 2 dM. met een groot afbeeld sel van boven van een mannenhoofd met zwaren baard en van onderen met 6 kleine afbeeldingen, voorts een randschrift met de woorden: H AFGOT VFRD EINEN AVGENDIN; aan het oor der kan bevindt zich een overblijfsel van een tin nen of looden deksel. Jeanne Lorette isvolgens de Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct., zeer zwak en hoogst zenuwachtig; met angst ziet zij hare terechtstelling tegemoet. Zij bekent hare misdaad volledigbetwist echter de voorbedachten rade en geleider lageen zij vraagt niets liever dan de zwaarste straf, opdat zij levensmoede, spoedig moge sterven. De getuigen in hare zaak zijn thans gedagvaard om den 17n dezer te ver schijnen ter openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Een hoogst achtenswaardig rustend predikantde hr. J. A. van Hamel, is 11. Zaterdag te 's Graven hagein den ouderdom van 75 jarenoverleden. De ontslapene was achtereenvolgens predikant bij de Waalsche gemeente te Middelburgwaar hij in 1835 zijn dienst werk aanving te Haarlem te Gronin gen en te Leiden. In 1880 verkreeg hij eervol emeritaaten de laatste jaren bracht hij in de residentie door. Als een bewijshoe oorlogzuchtig het Spaansche volk over het algemeen gestemd is deelt de «Figaro" o. a. mede, dat de bisschop van Valencia aan de anti-Duitsche manifestatie in die stad zijn zegen heeft verleend. Het Carlistenhoofd Segarra heeft een schrijven gericht tot den bekenden generaal Salamanca waarin hij aanbiedt voor eigen rekening een ba taljon te wapenen en volledig uit te rus ten. De schilder Munoz Degrain heeft eene schilderij van groote waarde beschik baar gesteldde prijs zal bestemd zijn voor de openbare inschrijving ten behoeve van den bouw van het oorlogschip »Patrie". De nestor der Spaansche acteurs de heer José Valero heeft zich verbonden tot deelneming aan alle voorstellingen die gegeven zullen worden voor de vorming van een fonds voor de nationale verde diging. Zaterdag avond zijn in Madrid twee honderd personen gearresteerd die aan de laatste demonstratie hadden deel genomen. Onlangs werd van Dnitsche zijde als een protest tegen Spanjes beweerde rechten op de Carolinen aangevoerd dat zelfs op Spaansche kaarten deze eilanden niet als Spaansche bezitting zijn aange geven. Minst genomen mag het daarom zonderling heetendat de Carolinen op een Duitsche kaart van Von Sydow als Spaansche kolonie voorkomen. - In de laatste zitting van den Raad van IJzendijke kwam o. a. in een voorstel van den Voorzitterom de «voeding" voor de Stembureaux openbaar aan te bestedenmaar 't werd verworpen. De Commissie meendedat daarvoor te veel geld was uitgegeven en stelde een vaste som per hoofd voordie werd goedge keurd. Onder de mede-etenden was ook de secretaris begrepen. In een 11. Zaterdag-avond gehouden vergadering te Stiens werd door den heer B. H. Heldtpresident van het Alg. Neder 1. Werkliedenverbond voor een talrijk publiek de vraag behandeld: Waar om algemeen stemrecht Het bleek dat al was spreker ook een beslist voorstan der van de invoering van 't algemeen Btemrechthij er toch niet zooveel heil van verwachtte als sommigen. Hij waar schuwde er dan ook met klem tegen vooral niet die gouden bergen er van te verwachtendie door enkelen aan het volk worden voorgespiegeld. Zondag namiddag 1.1. verliet, onder voorgeven van een wandeling te willen doen de bijna 16-jarige kweekeling D. A. v. B. de ouderlijke woning te Delft en keerde niet terug. De ouders ontvin gen den volgenden dag een brief uit Rotterdamhoudende dat hij op weg naar de gemeente De Lier door een man was aangeranddie hem om geld had gevraagd. Op zijne weigering was tus- schen hen eene hevige worsteling ont staan en de aanrander op een gegeven oogenblik ineen gezonken en roerloos blij ven liggendaarna had hij het lijk onder struiken verborgen en de sporen van de plaats gehad hebbende worsteling zooveel mogelijk uitgewischt, en zou uit vrees trachten de wijk naar Parijs te nemen. De beangstigde vader begaf zich naar Rotterdamten einde den jongen op 't spoor te komen en ontmoette hem des avonds bij toeval op de straat. Te Delft teruggekeerd werd hij aan 't politiebureau gebracht en verklaarde, dat alles wat hij in den brief omtrent de worsteling en den dood van den aan rander had verhaaldovereenkomstig de waarheid was. Dewijl volgens aanduiding de aanrander niet onder De Lier, doch onder Hof van Delft zou hebben plaats gehad liet de burgemeester dier gemeente, na met de zaak in kennis te zijn ge steld een rijtuig inspannenom zich door den kweekeling de plaats te laten aanwijzen, waar hij 't lijk verborgen had. De plaats werd evenwel niet ontdekt en omstreeks middernacht keerde de burgemeester en die hem vergezelden onverrichter zake terug. Aan het politie-bureau teruggekomen en opnieuw ondervraagdkwam de jon gen tot bekentenis en verhaalde, dat alles wat hij omtrent de zaak aan zijne ouders had geschrevenlouter verzinsel was. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft men bij den landbouwer K. Hemminga te Midwolda van zes paar den de staarten afgesneden. Woensdag nacht zijn in een niet bewoond perceel in de Leidschestraat te Amsterdam, door tot dusverre onbekende dadersontvreemd eene hoeveelheid meer schuimen sigaren- en tabakspijpenpor- temonnaies messen horlogekettingen en andere galanteriewarenterwijl op de Nieuwe Heerengracht aldaar een pakkel- der opengebroken en daaruit eenige ka zen gestolen zijn. Een politie-agent die Woensdag nacht te Amsterdam aan den IJ kant zijne ronde deedontmoette daar vier perso nen die hemonder het uiten van de bedreiging sla hem dood, aangevallen en mishandeld hebben. Toen de politie agent het alarmsignaal gaf en met de sabel zich verweerdegingen zijn aan vallers op de vlucht. De pupillen te Nieuwersluis ont vangen in den laatsten tijd nu en dan het dubbele van het hun als minimum toekomende zakgeldwaarschijnlijk een gevolg van de goedkoopte der levensmid delen. Naar men verneemt, is Z. M. de Koning voornemens de zitting der Kamers in persoon te openen. De h»er Gladstone is met zijn gezin op zijn landgoed Harwarden teruggekeerd. Hij geniet eene volmaakte gezondheid, doch moet zijne stem nog sparen. Aan het station te Carlisle ten minste, waar het publiek hem aanriep om eene speech, wees hij op zijne keel en zweegiets wat den man door allen die hem kennen als eene daad van buitengewone zelfbe- heersching zal toegerekend worden. Te Londen werd Dinsdag een ze kere John Williams tot twintig shilling boete of eene maand gevangenis veroor deeld wegens het prediken van socialis tische denkbeelden op de straat. Hij ver koos de gevangenis, vermoedelijk in de hoop op eene martelaarskroon. Eene te Arnhem verblijf houdende Duitsche vrouw keerde vrijwillig op eene tot haar gerichte uitnoodiging naar haar land terug, om daar vervolgd te worden wegens poging tot moord op haar 4 jarig kind, dat zij getracht had in de rivier te verdrinken. Een opperman te Deventer mishan delde Maandag zijn vrouw zoodanig, dat zij eenige oogenblikken later krankzinnig werd en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. In een restauratie op het Rokin te Amsterdam werd Woensdagmiddag uit Brussel een telegram ontvangenwaarin vermeld werd dat waarschijnlijk in die restauratie een zekere Abbot en vier Amerikanen zouden aankomen, die te Brus sel eene valsche cheque ten bedrage van 25 pond sterling hebben uitgegeven. De restaurateur heeft onmiddelijk de politie hiervan in kennis gesteld. Evenals verleden jaar, komen Ita- liaansche kooplieden het Hollandsch en Friesoh vee opkoopen. Vooral kalf koeien worden verlangd. [Deze week gaan er weder ruim een 80 uit den omtrek van Amsterdam en van Leeuwarden op reis naar de grasrijke streken in de Povlakte. Er worden geen buitengewone prijzen besteedmaar de handel krijgt daardoor wat leven. Woensdag nacht is een kleerma kersgezel aan de Gelderschekade te Am sterdam te water geraakt. Op het hulp geschrei van enkele vrouwen uit de buurt snelden eenige burgers toegevolgd door politiebeambtenen zonder letsel werd de drenkeling gered. Twee vrouwen van verdachte zedende eene van welke eerst dezer dagen de gevangenis verlaten heeft, zijn door de politie in hechtenis genomen, onder verdenking dat zij den man bestolen en in het water gegooid hebben. Naar men verneemtisin ver band met het vinden van een lijk onder de spoorwegviaduct te Rotterdam een paar weken geledenDonderdag op last der justitie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring aan de Hoog straat, zekere vrouw M. K. De Vereeniging van Duitsche spoor weg-besturen te Budapest vergaderd heeft besloten de „gecombineerde rond- reisbiljetten" voortaan in plaats van zooals tegenwoordig van lo. Mei tot uit. September gedurende het geheele jaar verkrijgbaar te stellen. Reeds is bepaald dat in dit jaar de uitgifte niet op 30 September zal worden gestaakt. Ook zal de geldigheidsduurnaarmate van den afstandwederom belangrijk verlengd worden. Naar men verneemtzalingevolge machtiging van Z. M. den Koningde geboortedag van H. K. H. mevrouw de Prinses van Saksen Altenburgweleer douairière van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voortaan hier te lande niet meer op ofiicieele wijze worden ge vierd. Als een staaltje van de heerschende crisis in den landbouwdeelt een blad in Limburg mede dat in de vorige week eenige verkoopingen en verpachtingen te Heerlen zouden worden gehouden waarbij alleen de notaris en de oproepermaar geen enkel liefhebber verscheen. HAARLEM11 September 1885. Bij Zr. Ms. besluit van 5 Sept. is benoemd tot Rechter in de arr. rechtbank te Winschoten Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeyethans substit.-grffier bij de arr.- rechtbank alhier. Gedurende de maand Augustus 1885 was de melkgeleverd door de Haarlemsche Melk Inrichting onder toe zicht der Vereeniging tot Bevordering van Volksgezondheid controleur den Heer N. van der Sleenals volgt Soortelijk yet Vaste gewiekt. stoffen. Minimum 29.8 3.3 118 Maximum 32.2 3.8 12.6 Gemiddeld 30.98 3.507% 12.13% De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de maand Augustus even als in de vorige maand zeer gunstig. Ter secretarie werden aangegeven 8 gevallen van roodvonk9 van mazelen en 3 van febris typhoïdeaterwijl 2 lijders aan roodvonk3 aan mazelen en 1 lijder aan febris typhoïdea bezweken. Het totaal der overledenen was wederom zeer laag en bedraagt met 10 levenloos aangegevenen 76. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaarvoor deze maand berekend19.6. Aan lichaamszwakte stierven 7 aan kanker 5 aan stuipen 2aan hersenziekten 6 aan organische hartgebreken 4, aan ziekten der adem halingsorganen 15 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziek ten der spijsverteringswerktuigen 11 aan andere oorzaken 10. Naar den leeftijd was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 16, van 15 jaren 11, van 514 jaren 5van 1420 jaren 1van 20 50 jaren 14 van 5065 jaren 7 van 6580 jaren 9 boven 80 jaren 3. Geboren zijn er 98 jongens en 78 meisjes. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 51 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorige jaar was dit getal 54 dus 3 meer. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Sept. P. P. Pruys en C. J. Piek. P. P. Staal en P. Aerts. M. Broekhuizen en J. H. Peper. H. W. T. Holtus en C. M. Koning. J. van Tongerenen P.E. Verhoe ven. G. J. Busé en W. Sauer. J. C. v. Helvert en A. Wit. 10 Sept. J. Sanders en E. M. de Jong. J. B. ltietfort en G. J. Sanders. P. M. Kramers en J. M. A. Nolet. GETROUWD. 9 Sept. P. C. v. Koningsbrugge en D. II. M. Stellens. M. C. Puts en M. E. H. v. Ko ningsbrugge. J. Groeneveld enM. Laduc. A. J. v. Donselaar en A. Visbeen.10 Sept. J. H. Visser en W. J. de Loos. J. A. Derr en J. Bouwmeester. C. J. Cramer en E. MDaudeij GEBOORTEN. 2 Sept. A. H. Kruijer geb. Koppen, d. 3 Sept. E. Swart geb. Dasberg, z.—- A. Backmann geb. v. Leeuwen, d. 4 Sept. A. Verkruissen geb. Kuuritra, d. N. Best geb. van Veen, d.H. M. Zantvoort geb v. Wissen, d. J. C. M. Wassenaar geb. Steffens, z. 5 Sept. G. Kruijd geb. Ophof, d. E. Verzijlbergh geb. Willemse, d. 6 Sept. A. M. Hansen geb. v. Diepenbeek, z. G. C. Rob geb. Liesveld, z. H. de Bruijn geb. Rademaker, z. E. C. Hetem geb. Moet, d.A. J. Clous geb. v.Ouden- niel, d. C. P. Heemskerk geb. Vring, z. G. Mantje geb. Bakker, z. 7 Sept. H. J. Weiland geb. Hartendorp, d.A. C.v. Gastel geb. Timmers, d. M. C. Scliell geb. Fabels, d. G. Metselaar geb. v. Hon- sckoten, d. J. C. v. d. Werff geb. Wijk- huisen, z. J. M. Inpijn geb. Wijers, d. 8 Sept. B. Baas geb. Lingerak, d. 9 Sept. C. van Nes geb. Herms, d. OVERLEDEN. 2 Sept. J. v. Dam, echtg. van W. Spel, 39 j. Heerensingel. A. T. Lenssen, wed. van J. Thuinsen, 77 j. Spaarne. 3 Sept. A. P. v. d. Meij, 25 j. Kinderhuissingel. Mr. J. Tielenius Kruythoff, 56 j. Krocht. 4 Sept. H. Broekmeijer, 4 md d. 1. Veerstr. P. A. van Os, 54 j. Gasthuisvest.H. Snel, 6 md., z. Ursulasteeg. G. Oosterling, 22 md Z. Polderstr. G. Speijer, wed. v. L. P. Mok, 63 j. Drappenierstr.6 Sept. Een levenl. kind v. h. vrouwel. geil. vanH. N. Blom, Gasthuislaan. 7 Sept. B. E. Claus 1 dag, d. Dam-teeg.J. C. v. d. Weiden, 14 j. d. Zijlstraat. - 9 Sept. A, de Jong, echtg. van H. Pollee, 35 j. Heerensingel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voord© eigenaars terug te bekomen zijn. Een bloedkoralen armband. Twee zakmesjes. Een lorgnet. Een onder officiers sabelkwast. Een turfmand. Vier parapluie's. Een beursje. Een wandelstok. Een stuk linnen. Een zweep. Een schoentje. Eenige losse sleutels. In de tramwagens achter gelaten Een lorgnet in étui. Twee paren glacé handschoenen. Terug te bekomen bij Help Tulpenstraat 40, een paar laarzen en een zakdoek. Bij L. v.d. Vaart L. Wijngaardstraat 15, een bloedkoralen ketting. -Bij G. W. van Zonneveld Drappenierstraat 6 zwart, een parapluie. VIER-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout,opZondag 13September 1885, des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch, Battaillon Voorwaarts..Po/ile. 2. Ouverture, Dichter und BauerSujtpé. 3. Homage a Londre.' ValsKühner. 4. Potpourri ZampaHérold. 5. Ouverture, Fr. von Schubert und Fr. von Sappe. 6. Eine Musicalische Note Ernthe aus EmbrioiApolloni. 7. Musicaliscbe Tauschuugen Ernthe.Schreiner. Buiten-6ocieteit „Trouw moei Blijken." HARMONIE-CONCERT op Zondag 13 Sept. 1885, des avonds van 7K tot 10 uur,onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Lootseu-MarschLevermann. 2. Ouverture La MuettedeFortid..Attber. arr. M. 11. Muller. 3. "Warazoff. Walzer, Zabitgjcy. arr. Sirating. 4. L'Abscnce. Romance. vanTal.vrv.BeUschmidt 8. Potpourri. Le Carillonueur de Bruges. Grissar 6. Ouverture La Fiance de MarbreHerold. 7. Grand Air -du Stabat Mater Itossini 8. Lieblings Kliiuge aus dem Beichc der TöueClarens

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2