Nieuwsberichten. onderwezen. En wanneer 't waar mocht zijnwat ik wel eens hoorde beweren, dat de uitgaven voor eene onzer Oplei dingsscholen gedekt worden door de in komsten dan zou eene verhooging van 't schoolgeld niet gerechtvaardigd zijn. Na al hetgeen reeds met betrekking tot de burgerschool gezegd is, moet de vraag mij van 't hartWaarom moet de middelstand te Haarlem feitelijk ge dwongen zijnhet onderwijs voor zijne kinderen noodig't zij aan eene openbare, 't zij aan eene bijzondere school, duur te betalen, terwijl de lagere- en hoogere klassen zich daarvoor hoegenaamd geene opoffering behoeven te getroosten? Ofschoon niet blind voor de weldaden, zoowel door openbare als bijzondere in richtingen gelijk de burgeravondschool en Weten en Werken, der burgerij van Haarlem aangeboden, mocht ik niet voorbijzien, dat Rotterdam eene openbare school bezit, waar voor 10 tot ƒ15 's jaars lager onderwijs in den meest uit- gebreiden zin wordt verstrekt, terwijl o. m. de gemeente Amsterdam aan uit muntende leerlingen der gewone lagere scholen de gelegenheid geeft, kosteloos onderwijs te ontvangen aan de inrichtin gen van meer uitgebreid lager en aan die voor middelbaar onderwijs. Zoover is men te Haarlem van gemeentewege nog niet gegaan. Of 't niet wenschelijk is een' stap op dien weg te zetten? Voorshands blijve die vraag nog on beantwoord allereerst geve men aan onze gemeente „de beloofde Burgerschool" A. Er is kans, dat wij Adelina Patti weder hooren zullen in ons land. De Figaro bericht, dat zij met de heeren J. J. Schürman en Roviro als impresario's eene verbintenis heeft gesloten voor eene rondreis door België, Nederland, Oosten rijk Rumenië en Turkije. De reis zal beginnen 10 November 1885 en eindigen 10 Februari 1886. Wegens de groote kosten men rekent die voor elke voor stelling op 25,000 fr. zal hoogstens twee keer in dezelfde stad worden gespeeld. Adelina Patti heeft 15,000 fr. per voor stelling bedongenen wordt door 6 per sonen vergezeld. Heden morgen vloog een hondmet het schuim op den bekden sigarenwinkel van Weinthal binnen aan den Coolsingel te Rotterdamen van dien winkel de trap af in de kelderverdieping, waar het woe dende dier alles omver liep en ten onderste boven smeet. De verschrikte bewoonsters riepen de hulp der politie indie de keuken binnendrong en den hond met de sabel afmaakte. Persoonlijke ongelnkken zijn daardoor voorkomen. Vrijdag overleed te Pijnakker in den ouderdom van 78 jaren Nicolaas Ren- sen een der beide oud-verdedigers van de Citadel van Antwerpen in den jare 1832, welke daar nog in leven waren. De overledene was begiftigd met de her- innering8-medaillebij die gelegenheid uitgereikten had er steeds veel genoegen inover het belegden bevelhebber Chassé en zijne krijgsgevangenschap te St. Omer in Frankrijk te Bpreken. Te Zwartsluis was op een afgesloten 'terrein een varken begraven dat waar schijnlijk aan vlekkentyphus was gestor ven. Een dag later bleek het beest op gegraven het werd gevonden in het huis van een arbeider, die beweerde, dit uit armoede gedaan te hebben daar hij geen eten voor vrouw en kinderen had. In Amsterdam sprak een politie agent iemand ernstig aan over iets dat deze had gedaan in strijd met eene ver ordening. De man antwoordde eerst met scheld woorden, doeh spoedig daarop met hand tastelijkheden. Hieruit ontstond een worsteling, waarbij zij beiden over de leuning van de brug en in het water geraakten. Toen men er na eenige moeite in geslaagd was hen te reddenarresteerde de agent den over treder der politieverordening. Te Ter Aar is een geitdie aan een touw graasde, door wespen gedood. Het arm dier had in een wespennest ge trapt en werd daarop door de bewoners aangevallen. Toen men het dier als razende zag rondspringenkwam men het wel te hulpmaar het stierf kort daarop. De Fransche minister van buiten- landsche zakende heer De Freycinet en de Fransche gezant aan ons hof, de heer Louis Legrand ontvingen het groot kruis van den Ned. Leeuw. In het Kattegat is tengevolge der verkeerde bewegingen van het Britsche vaartuigde Engelsohe stoomboot «Oak land'' met het Duitsche aviso »Blitz" in aanvaring gekomen. De «Oakland" zonk onmiddellijk. Van de bemanning17 personen sterkwer den slechts twee gered. De Blitz" leed geen schade en niemand werd er gekwetst. Een Duitsche knaap van ongeveer 14 jaren vroeg dezer dagen nachtverblijf bij een bewoner van den Amstelveenschen weg. De jongen had den weg van een dorp in Westphalen naar Amsterdam te voet afgelegd. Hij hoopte daar familie te vinden zijner oudersdie onlangs over leden zijn en hem zonder bloedverwanten en zonder middelen achterlieten. Het moe dige Pruisje vond na een rustige nacht gelegenheid den volgenden morgen per melkwagen Amsterdam te bereiken. Onlangs hebben wij gemelddat te Gent een schutter voor den schuttersraad gedaagd wasomdat hij op het appèl in het Ylaamschin plaats van in het Fransch geantwoord had. Zaterdag 11. is deze zaak behandeld, in tegenwoordigheid van een zeer woelig publiekdat vaak zulke ondub belzinnige teekenen zijner Vlaamsche ge zindheidheid gaf, dat de voorzitter met ontruiming der zaal moest dreigen. De auditeur hield staandedat de schut tersraad onbevoegd is over de quaestie der taal te beslissenmaar dat een schut ter gehoorzaamheid verschnldigd is aan de bevelen zijner chefs en in dit geval de kapitein het gebruik der Fransche taal verboden heeft. De advocaat van den be klaagde de heer Devignebetoogde dat het gebruik der beide talen een constitu tioneel recht is, waarop geen bevel eener schutterlijke overheid inbreuk maken kan zoodat vrijspraak onvermijdelijk volgen moest. Aldus geschiedde ook waarop de schut ter door het opgewonden publiek in tri omf werd weggedragen. Gisteren had een Haagsche kuiper de stad Delft bezocht en nam des avonds omstreeks negen urena zich ten opzichte der drankwet eenige vrijheden te hebben vergund, den terugtocht te voet naar zijne vaderstad aan. Op den Haagweg onder de gemeente Vrijenban geraakte hij het spoor bijster en dwaalde in den Vliet. Tot zijn geluk bevonden zich in de nabijheid twee militairen van het Delftsehe garni zoen die hem niet zonder moeite op den vasten wal brachten. Op last van een geneesheer is de kuiper naar het gasthuis overgebracht. De asphaltbevloering van den Nieu- wendijk te Amsterdam, die nu voltooid isheeft aan die straat niet slechts een behagelijker voorkomen gegeven, maar biedt ook thansevenals de Kalverstraat, een aangenaam wandelpad aan. Dat hier van veel gebruik zal gemaakt worden lijdt geen twijfel, vooral wanneer de vele winkels en magazijnen, door verfraaing van gevel of van het inwendige de aan trekkelijkheid der straat nog trachten te verhoogen. Voor het hof te 's Hertogenbosch werd dezer dagen eene zeker zeldzame zaak behandeld. De burgemeester van Someren (Noord Brabant) stond terecht beschuldigd van knevelarij. Dit het ge tuigenverhoor bleekdat beklaagde bij het sluiten van huwelijken van de per sonen die huwdeneene zekere som vorderde eenige guldens meer bedragende dan hij werkelijk aan verschotten had uitgegeven. De beschuldigde voerde te zijner ver dediging aan dat bij zich namens partijen belastte met het aanvragen der voor hun huwelijk benoodigde stukken en daarvoor eenige guldens in rekening brachtniet als ambtenaar maar als particulier. Een getuige verklaarde dat hij een bewijs van onvermogen om kosten te betalen had overgelegd en de beschuldigde hem toen had te kennen gegeven, dat hij niets schuldig wasmaar geven kon wat hij goed vondwaarop deze behoeftige ge tuige 5 had gegeven als fooizooals hij zich uitdrukte. Tegen den burgemeester is drie maan den celstraf geëischt. Te Leeuwarden is eene vereeniging opgerichtgenaamd «Waarde der klei nigheden", welke zich ten doel steltom allerlei voorwerpendie als waardeloos worden weggeworpen of vernietigdte verzamelen ze te verkoopeu en de op brengst te doen strekken ten bate van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. De «Standard" verneemt uit Rome, dat hetgeen aldaar uit Palermo aankomt, aan eene zevendaagsche quarantaine on derworpen is. In de zaak van Louis Riel, het hoofd der opstandelingen der Mestiezen, is thans door het hof van appel te Ma nitoba (Canada) uitspraak gedaan. Het uitgesproken doodvonnis is bekrachtigd en zal waarschijnlijk den 18en van deze maand voltrokken worden. Volgens berichtente Kaapstad ont vangen, zouden weer eenige Stations der Congo-Maatschappij door inboorlingen aan gevallen en gepunderd zijndie tevens de aanwezige blanken doodden en opaten Te Hasselt zijn Vrijdag door den hevigen z. w. wind verscheiden landerijen gelegen aan het Zwarte water, totaal on- dergeloopenwaardoor ruim duizend pond hooihetwelk op een dier landen te drogen lagdoor den sterken stroom werd weg gevoerd. Door den gemeenteraad te 's-Hage werd in zijne bijeenkomst van 10 Juni '84 een legaat groot f 7800 aanvaard, besproken door wijlen den heer Rahmin Agionoverleden te Alexandriaten voor- deele van het ziekenhuis en de openbare lagere scholen aldaar, elk voor de helft. In overeenstemming nu met het tweede gedeelte dezer beschikkingzal aan een vijftal leerlingen van vijf verschillende scholen voor onvermogenden aldaar, die aan het einde van deze maand de school verlaten en zich door ijver en gedrag bijzonder onderscheiden hebben, een Agion- prijs worden uitgereikt. Een dezer dagen te Veere ge houden openbare verkooping van huizen en erven doet maar al te duidelijk ziendat deze stad onder de eerste van de „villes mortes" kan worden gesteld. Er werden 10 gebouwen en erven ver kocht, waaronder 2 koetshuizen met stal ling voor '120 en f 125 het stuk, 3 huizen met erf en tuinen voor 100, 105 en 205 het stuk3 woonhuizen voor 90, f 140 en 155 het stuk, 1 pakhuis en erf voor 110 en eindelijk een heerenhuis voor 300. De 10 perceelen dus te zamen voor 1450! Wat toch wel Prins von Bismarck kan bewogen hebbenzich meester te maken van Yap een der Carolinen-eilan- den? Het antwoord op deze vraag zoekt men in de omstandigheid, dat dit eiland, (het telt 8 10 duizend inwoners) als op geringen afstand van Hongkong lig gende een belangrijk station kan worden voor de naar China bestemde Duitsche schepen zoodra de landengte van Panama geopend is. Spanje en Duitschland voeren intusschen onderhandelingenen Spanje wil Duitschland voldoening schenken voor den hoon diens vlag aangedaan op voor waarde dat Duitschland zich uit de Carolinen terugtrekten dit laatste land wil aan dit verlangen toegeven als Spanje i onomstootelijke bewijzen levert voor zijne aanspraken op het betwiste eigendom. Het Haagsche Dagblad verzekert dat verscheiden firma's te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeeld, dat zijI die aan de manifestatie voor het algemeen stemrecht deel nemendaardoor geacht zullen wordenuit haar dienst te zijn ontslagen. Op den laatsten Zondag der Zaan- damsehe kermis was het daar erg woelig door de vele vreemdelingenvooral Amsterdammersdie het anders rustige stadje bezochten. Om tien uur was de Alkmaar Packet voor 't laatst van Zaan dam naar Amsterdam gevarenen toen deze ruim half twaalf te Zaandam was teruggekomen, wilden de nog nageblevenen den kapitein noodzaken nog eens naar Amsterdam te stoomen om ook hen weg te brengen. De kapitein was hiertoe niet te bewegen en toen de vreemdelingen hunne boosheid hierover aan zijn schip begonnen te koelenmoest de troep door de politie worden uiteengejaagd. Men bleef toen te Zaandam verder zingende en tie rende den nacht op straat doorbrengen, totdat de eerste boot van Maandag hen naar de plaats van bestemming kon brengen. Aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Venloobij arrest van het gerechtshof van 7 Febr. 1884 wegens bedrieglijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, boeten en subsidiair gevangenisstraffen is volledige gratie verleendtengevolge waarvan hij den llden dezer uit het tuchthuis te Leeuwarden werd ontslagen. Als eene bijzonderheid deelt men mededat er Zaterdag tegen den avond op enkele plaatsen in het zuidwesten van Scheveningen sneeuw is gevallen. Ruim twee maanden geleden werd te Leiden bij nacht, uit eene woning, door opschuiving van een raam een kar pet ontvreemd en in eene tapperij onder de gemeente Zoeterwoude verkocht. De daderhoewel bekendwist het te ont- loopen. Aangezien te Rotterdam het de politie bekend was geworden dat hij met eene gehuwde doch van haar man ge scheiden vrouw leefde, zoo werd hij op verzoek door de politie te Rotterdam aangehouden en naar Leiden overgebracht. - Te Arnhem werd eene vrouw met de jeneverilesch in de hand dood in bed gevonden. Zij bleek in den drank gestikt te zijn. Te Vreeland geraakte een 2y« jarig kinddat met eenige andere achtergelaten wasin het water en verdronk. De moeder, die het kind wilde redden, zou ook bijna verdronken zijn daar zij een zenuwtoeval kreeg. Zij is echter gered. Het eerste adresboek van Philadel phia werd aldaar in 1785 door Mc. Pher- son uitgegeven. Er waren echter verschei dene personen, die hun juisten naam en. betrekking niet wilden opgevenen den uitgever en drukker met norsche woorden afscheepten. De drukker wreekte zich echter op hen, door de antwoorden woordelijk in zijn adresboek af te drukkenzoodat menin plaats van den naamsoms las„Mijn „naam geef ik niet op, 160 New Market Street„Dat zeg ik niet3 Maiden Lane „Dat raakt je niet, 15 Sugar Alley;" „Dat zou je wel willen weten 185 John Street;" Daar bemoei ik me niet mee, 40 Market Street," „Druk wat je wil," enz., enz. La Correspondencia is de naam van een te Madrid veel gelezen dagblad. Het wordt met eene oplage van 2300.000 exemplaren gedrukt, en is ook onder den bijnaam van „de Spaansche slaapmuts" bekend daar men meent dat ieder Spaan- jaard het vóór het naar bed gaan leest. Een eigenlijken redacteur heeft het niet. De verslaggevers werpen hun kleine be richten in een zak, en wanneer de zetter copie noodig heeft, haalt hij die uit den zak en laat die voor de hand weg zetten. De Ned. Herv. gem. te Amsterdam heeft 10 September jl. een groot verlies geleden. Te Breukelen, waar hij herstel van zijn geschokte gezondheid zocht, is overleden de heer L. Steinfortpredikant bij bovengenoemde gemeente. In 1848op 24 December aanvaardde de heer Steinfort den herdersstaf over de gemeente Vuursche, ging in 1853 naar Bloemendaal over en kwam in het voor jaar van 1875 te Amsterdam. De overledene was een hoogst bekwaam man en een verdienstelijk kanselredenaar. Het bezoek aan de badplaats Zand- voort was gedurende dit jaar grooter dan in het vorigedat evenwelwat weers gesteldheid betrof, zooveel gunstiger was. In 1884 vertoefden te Zandvoortvolgens de Zandv. Badcourant, 1760 badgasten met 165 dienstbodenterwijl die getallen voor dit jaar bedragen 1992 badgasten met 193 dienstboden, totaal 2185. Dit jaar werd Zandvoort bezocht o. a. door de Keizerin van Oostenrijk, Prins en Prinses Gortschakoff met hunne kinderen, Grootvorst en Grootvorstin Wladimïr en de Hertogin van Edinburg. De meesten van dezen hielden verblijf in Hotel Kurzaal. Op de Prins Hendrikkade te Am sterdam ontmoette een man zijn schoen lapper wien hij eenige dagen geleden een paar laarzen had gegeven om te her stellen. Hij meende eene bijzondere over eenkomst te zien tusschen het schoeisel van Mr. Pikdraad en de geïncrimineerde laarzen. Hij greep daarom dezen aan trok hem een der laarzen uit, en toen de identiteit zich bevestigdebracht hij den om het mijn en dijn zich niet veel bekommerenden schoenlapper met de laars zulk een hevigen slag op het hoofd toe V

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2