Bachvereemginf. Maastrichts Bierhuis Boekhouden. Eenvrij Huisje te hnur, ADVERTENTIEN. Haarlem sche REPETITIES Keukenmeid, KEUKENMEID Een Meisje, Wordt gevraagd Anegang 27. HUISHOUDSTER. Werkvrouw. Eene beschaafde Juffrouw. Schrijfwerk, Er bieden zich aan: Een hoofdonderwijzer, Jongen gevraagd, KOST en INWONING INWONING, TE KOOP of TE HUUR TE KOOP gevraagd dat deze een wijnhnis werd ingedragen alwaar hem geneeskundige hulp werd verleend. Te Axel ia het vervoer van aard appelen per spoor thans buitengewoon druk. Door de minder gunstige voorwaar den waaronder in het jongste voorjaar suikerbieten konden worden gezaaid zyn daar en in den omtrek zeer veel aard appels gepoot. De opbrengst isevenals de kwaliteitgoed te noemen. Te Madrid is Woensdag in een der kazernen het regiment »de la Reijna" in verzet gekomen. De regeering onderdrukt alle telegrammen daarover. De sCorreo" bevatte enkele bijzonder heden aangaande het gebeurde. Eenige soldaten en korporaals namelijk waren in de kazerne geconsigneerd ter zake van indiscipline. Een soldaat bedreigde toen zijn kolonelhem te zullen dooden. De schuldige werd voor dit feit gestraft. Een ander incident had niet plaats. Naar aanleiding van klachtendoor de 's- Gravenhaagsche Tramwegmaatschap pij gericht tot den commandant van het regiment grenadiers en jagers over stoor nis in den tramdienst, veroorzaakt ten gevolge van het niet doorlaten der tram wagens door militaire kolonnes, zijn door dien kolonel eenige bepalingen gemaakt waardoor aan die klachten wordt tege moetgekomen. Een niet aangename ervaring had Woensdag een arme drommel te Amster dam. Een quasi menschlievend heer gaf hem een kwartje waarmee de stakkert liep naar den bakker: neen naar een tapperij in de Nes. Hij keek den tapper echter vreemd aan toen deze hem beduidde, dat het kwartje valsch was en er proces verbaal door de politie moest worden op gemaakt. De Parijsche school voor boekdruk kers-leerlingen zal eindelijk najaren lange bemoeiingen tot stand komen, er is een aanleg-kapitaal van 15,000 frank aan wezig, en de Regeering verklaarde zich bovendien bereid eene jaarlijksche subsi die van 3000 frank te verstrekken. De Köln. Zeitung deelt eene merk waardige genezing mede van knobbeljicht. Een stalhouder te Munchen had te ver geefs tegen die kwaal raad gezocht bij de beroemdste geneeskundigen zijn toestand verergerde zoozeer dat hij zes maanden achtereen met gezwollen en verkromde leden onbewegelijk lag. Ten slotte nam men, op aanraden van een bekende, zijne toevlucht tot omslagen van verwarmd keukenzout, in groote hoeveelheid. Na verloop van acht dagen was de zwelling verdwenendrie dagen daarna kon de man zich weder bewegen en sedert is hij geheel gezondEene proef met dit middel zegt de K. Z. kan in allen gevalle geen kwaad. Ondanks waarschuwing en verbod, hebben vele Bpoorwegreizigers nog de slech te gewoonte uit de ramen ledige flesschen kruiken en allerlei andere voorwerpen op den weg te werpen. Bij I.ucern deed on langs eene dame op den Gotthard-sneltrein hetzelfde en trof eene op haar post staande baanwachtster zoo ongelukkig, dat zij aan hoofd en den arm ernstig gekwetst werd. Door de gemeente politie te Venloo is Zaterdag avond proces-verbaal opge maakt tegen een winkelier, die zooge naamde Heemskerkjes verkochtdoch be trapt werd toen hij aan een paar per sonen ook groote borrels in glazen tapte. Over de desertie van den sergeant der artillerie wordt onder dagteekening van 22 Juli nog het volgende aan de Loc. geschreven »Te zelfder tijd dat te Kotta Radja werd gedronken en geklonken op „la grande nation" en op „la Hollande" deser teerde de sergeant van de artillerie Ram- bonneteen zeer intelligentgoed ont wikkeld mensch dieals geboren Eranschmanzich zeer goed weet voor te doen. „Bij zijn gaan naar den vijand heeft hij een briefje op den weg achtergelaten, welk stuk door een patrouille werd ge vonden. Daarin staat o. m. vermeld dat hij zijn kameraden niets zal doen maar als hij ooit den kapitein-kommandant van Roempit (kap. W. C. Nienwenhuizen) of den luit. Boudewijns in handen kreeg die er van zouden lusten. „Volgens geruchten moet Rambonnet al een en ander hebben verricht waardoor zyn onderwijs ons al merkbaar is ge worden. De vijand schiet nu al veel beter tot zelfs in de benting Tjot Iriiets wat te voren zelden of nooit plaats vond. „Ook moet de deserteur reeds verzocht hebben te mogen worden voorgesteld aan Tengkoe di Tiroe. Het is zekerdat het overloopen van dien onderofficier als een zeer groot verlies voor ons moet worden beschouwd." Het oudste boek over geneeskunde en de oudste pharmacopoea zijn volgens de alndustrieblatter" ontdekt door Georg Ebers op diens reis in Egypte. Hij kocht nl. van een Arabier een metalen vaas waarin zich een in mnmiëndoeken gewikkelde papyrus-rol bevond. Deze rol was, vol gens opgave van den verkoopergevon den in een graf van de Thebaiscbe Ne- kropolis. Het stuk bevat eene verzameling van recepten en voorschriften en schijnt in de 16e eeuw voor Christus samenge steld te zijn. Dit is op te maken uit de hiëratische letterteekensdie bij de priesterkaste in oud-Egypte werden ge bruikt en uit de namen der koningen die in het stuk voorkomen. HAARLEM, 15 September 1885. In eene vergadering van den „Volks bond" afdeeling Haarlem en omstreken werd vóór eenigen tijd eene commissie van drie leden benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de werking enz. van volks-bier- en koffiehuizen zonder „vergunning", om langzamerhand den werkman aan iets anders dan jenever te doen gewennenmet het doel om de mo gelijkheid na te gaan, of hier namens of door tusschenkomst van den Volksbond eene dergelijke inrichting zou kunnen worden geopendwaar de werkman voor weinig geld een goed glas bier en andere ver snaperingen verkrijgen kan en zich te gelijk nuttig en aangenaam kan verpoozen van den arbeid. Die commissie heeft ge tracht uit verschillende deelen van ons land inlichtingen in te winnen en heeft bij die information kennis gemaakt met den heer F. v. d. Wolk te Rotterdam die reeds meer dan 30 dergelijke inrich tingen hier te lande in het aanzien riep en met het beste succes doet exploiteren. Het gevolg van deze kennismaking was dat de heer v. d. Wolkzich bereid ver klaarde die zaak den Volksbond uit de hand te nemen door te Haarlem ook een dergelijk volks-bier- en koffiehuis te openen. Met veel energie en grooten spoed werd in den korten tijd van drie weken een huis in de Anegang geheel verbouwd en doel matig ingericht. De eigenaar, de heer v. d. Wolk, die overal, waar hij dergelijke inrichtingen opendemet veel succes ge werkt heeft, stelt zich voor, door lage prijzen en uitstekende hoedanigheid van spijzen en dranken den werkman ook in de gelegenheid te stellendaar te sohaften, en o. a. een goed, smakelijk glas bier voor 5 cents verkrijgbaar te stellen. De opening van dit Volks-koffiehuis onder den naam van „Maastrichts Bierhuis" voor het pu bliek had Zaterdagavond plaatsnadat den avond te voren door een aantal ge- noodigden gevolg was gegeven aan de uitnoodiging om de lokalen en alles wat op de inrichting betrekking hadte komen bezichtigen en bij welke gelegenheid door den heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz voor de onderneming de beste wenschen werden geuit. Goede en goedkoope con sumptie verscheidene spelenvele couran ten en tijdschriften zullen ongetwijfeld tot een bezoek uitlokken. Mocht men gene gen zijnden ondernemer behulpzaam te wezen door het afstaan van hollandsche illustratiencouranten of andere lectuur om het den werkman daar genoegelijk en nuttig tevens te makendan zullen der gelijke toezendingen dankbaar worden aan genomen. Maandag heeft de verkooping tot amotie plaats gehad van de vier woon huizen en pakhuizen staande in de Barre- voetensteeg en op den hoek van de Ged. Voldersgracht alhierwaarvan de be schikbaar komende gronden moeten dienen tot verbreeding van genoemde steeg. Kooper is geworden de heer J. C. Kluit voor ƒ260. By den Zaterdag te Zandvoort ge houden internationalen jacht field trial is de eerste prijs toegekend aan den hond jSmile", van Jhr. Ch. F. van de Poll, alhier. Voor het hof te Amsterdam ston den Maandag in appèl terecht de gewezen bewaarder en de directeur van de gevan genis alhierwaaruit de makelaar Visser was ontvlucht. Het requisitoir van het O. M. strekte tot bevestiging van het vonniswaarbij zij veroordeeld waren resp. tot 15 dagen en 1 maand celstraf. Voor den directeur pleitte mr. Katz vrijspraak. Nog behandelde het Gerechtshof de zaak tegen Sluyter, den zwager van Visser. Slnyter zoude dezen de sleutels in handen gespeeld hebben. Reeds door de Rechtbank alhier was hij van deze aan klacht vrijgesprokendoch de officier van justitie was van het vonnis in hooger beroep gekomen. De adv.-generaal mr. Jolles requireerde de bevestiging daarvan. De raadsman mr. Ph. A. Haas conclu deerde evenzeer tot bekrachtiging der gegeven vrijspraak. Uitspraak Maandag over 8 dagen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 16den Sept. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Mevr. Wed. Mr. J. Tielenius Kruythoff kennisgeving overlijden. 2. Miss. Ged. Staten goedk. besluit over neming grond 11. de Clercg Gz. 3. Procesverbaal kasopneming. 4. Voorstel B. en W. schoolgeld school voor middelb. onderwijs voor meisjes. 5. Voorstel B. en W. rekest II. A. Lemkes teruggave schoolgeld. 6. Voorstel 8 leden van den Raad, wijzi ging Reglement van orde. 7. Verslag gasopzichter over Augustus. 8. Zaak nieuwe schouwburg. 9. Rapp. speciale comm., officieel verslag. 10. Voorstel B. en W. zaak bewaarscholen. ALGEMEENE VERGADERING, volgens Art. 17 der statuten, op Donderdag 17 September 6. k-in de Bestuurskamer der Sociëteit Kereeniginy"des avonds om 9 uur. (999) TW de KINDERCANTATES in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging". De Heer ROBERT maakt bekend dat de repetities voor de Kinder Cantates deze week aanvangen en wel op Woensdag 16 Sept., terwijl de indeeling is als volgt Woensdagmiddag, van 24 ure voor meisjes van 8, 9 en 10 jaar èn voor jongeH8 van 8 en 9 jaar oud. Woensdagavond, ten 8 ure voor mei8jes van af 14 tot en met 17 jaar oud. Zaterdagmiddag, van 24 ure voor meisjes van 11, 12 en 13 jaar oud. Zondagavondten half 7 ure voor jongens van af 10 tot en met 16 jaar. Deze repetities zyn blijvend vastgesteld en tot eene getrouwe bijwoning wordt dringend uitge- noodigd. Alleen die kinderen worden toegelaten waarvan de namen zijnj ingekomen. (1000) Hot Dames-Comité. Mevrouw N 0 vraagt tegen November, eene fatsoenlijke van de P. G.die goed koken eD netjes werken kan. Men adresseere zichKorte Veerstraat N°. 4. Gevraagd met primo November a. s.eene flinke Keukenmeid, niet jonger dan 30 jaar, van goede getuigschriften voorzien. Adres by de uitgevers van dit blad. middelbaren leeftijd, biedt zich met November aan, in een klein gezin, als meid-alleenmet behulp van eene werkster, dan zal er niet naar hoog loon gezien worden. Brieven franco onder N°. 3, aan het bureau van dit blad. terstond, eene Burgervrouw, sterk van gestel, om eene zieke Juffrouw tot assistentie te zyn bij dag en nacht, P. G. Conditiën later te bepalen. AdresAlexanderslraat N°. lzwart. GEOPEND HET Bestelkantoor der Stoombierbrouwerij van J. H. RUTTEN, Maastricht (6) P. VAN DER WOLK. Tegen November of eerder biedt zich aan als Huishoudster bij een bejaarde Heer of Dame of| in een klein gezin, eene Juffrouw, van middelbaren leeftijdR. C. nog heden dn betrekking en van goede getuigen voorzien. Ook is zij niet ongenegen om in een nette winkel zaak werkzaam te zyn. Adres bij De Erven Loosjes, met franco brievenonder N°. 7. 'II middelbaren leeftyd P. Gr. 7 zoekt zoo spoedig mogelijk weer plaatsing als] HUISHOUDSTER of tot GEZELSCHAP. Zij is ervaren in alle huisselijke bezigheden en bekend met de Mod. Talen. Adres N°. 5, bij De Erven Loosjes. Een gehuwd PERSOON, fat soenlijken stand, zijne avonden disponibel hebbende, wenscbt die gaarne productief te maken door zich te beiasten met administratief of ander schrijfwerk (desnoods copiewerk) liefst aan huis. Brieven onder N°. 144, bij den boekhandelaar H. N. MUL, Kruis straat alhier. (8) Terstond gevraagd voor 3 of 4 dagen per week, eene zindelijke WERKVROUW. Zich persoonlijk aan te melden Houtplein 19rood, (10) GEHUWDE LIEDEN, zonder kinderen. De man als Huisknechtde vrouw voor Keukenmeid. Brieven franco onder N°. 11bureau van dit blad. geëxamineerd voor Engelsch en Pransch en beide talen vloeiend sprekendeheeft met 1° October a. s. avonduren disponibel. Adres letters B. H., aan den boekb. J. J. C. MUNK, Anegang 38. voor huis- en loopwerk- Zich aangeboden, aan een fatsoenlijk aan te melden tusschen 9 en 12 uur JONGMENSCH. Te bevragen bij Frederikspark 5. (9) de uitgevers van dit blad (13) Bij een Gediplomeerde M. O. tevens Praetisch Boekhouder. Adres onder N°. 14, aan het bureau van dit blad. Er bestaat in Haarlem gelegen heid tot vrije voor eene Burgerjuffrouw of Weduwe zonder kinderen, bij nette bejaarde Bnrgermensehenvan de P. G. Brieven franco onder N°. 15, aan het bureau van dit blad. voorzien van alle gemakkenhuur prijs 2.50 per week. Te bevragenBolhuizen N°. 4. Wordt gevraagd voor Milii] een gezin zonder kinderen, met primo November, een modern HUIS, bevat tende 5 a 6 kamers, kleine tuin, voorzien van duinwater en verdere gemakken, op een deftigen, gezel- ligen standte Haarlem. Brieven franco bij De Erven Loosjes, onder N°. 17. een tWCeWM 'lig HAMMETJE. Adres: Groote Houtstraat 11.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3