Wel beweert een Fransch blad, dat onder toejuiching van een groot publiek de vrijspraak gevolgd is, maar zoover is men noch niet. Zondag 20 September had te 's Gra- venbage de aangekondigde Demonstratie voor algemeen Stemrecht plaatswaarbij 91 vereenigingen vertegenwoordigd waren te zamen uitmakende ongeveer 1400 per sonen waaronder een honderdtal vrouwen en meisjes. Aan de beide stations werd de orde door een klein getal politiedie naren gehandhaafd. De opstelling van den stoet had onder toezicht van den hoofd commissaris van politie in alle kalmte plaats. Enkele corporatien werden voor afgegaan door dragers van witte borden, de namen hunner afdeelingen bevattende. De sociaal-democratische afdeelingen voerden allen een roode vlag waaronder een met de Phrygische muts op den stok. Een ontzaggelijke menschenmassa was op de been. Na de betooging volgde de meeting in het gebouw van Kunsten en Wetenschappenwaar spoedig ruim 3000 personen bijeenwarenwaaronder ook velen, die niet tot den arbeidersstand behoorden. In deze meeting werd de volgende motie voorgelezen De nationale volksvergadering, gehou den op Zondag den 20 September 1885 te 's-Gravenhage en bijeengeroepen door de hoofdbesturen van den Nederlandschen bond van algemeen kies- en stemrecht het algemeen Nederlandsch Werklieden verbond en de Sociaal-democratische Yer- eeniging in Nederlandspreekt als haar gevoelen uit: dat ten spoedigste de ver klaring, dat een langer negeeren van deze volkseisch een misdaad is te noemen, en de mogelijke gevolgen eener langere miskenning alleen terugkaatst op hen dieden ernst der tijden vergetendeop onverantwoordelijke wijze de noodzake lijkste hervormingen tegenhouden en acht zich voorts ontheven van de verplichting, de regeering nogmaals op de wijze als heden geschiedt met den volkswensch in kennis te stellen zijnde eene herhaling van deze beweging voor de eigenwaarde van het Nederlandsche volk. Wie voor de motie was werd verzocht de hand op te heden. Bijna allen hieven de hand omhoogonder hoera's en het wui ven der banieren. Twee personen ver klaren zich tegen de motieen er werd besloten, dat de overbrenging ervan door het bestuur zal plaats hebben. Kalm ontruimde de menigte daarop het gebouw. Maandagmorgen kwamen weer ruim twee honderd afgevaardigden bijeen ten einde over te gaan tot de aanbieding van de motie aan den Minister van binnenl. Zaken. De vergadering besloot, dat dit zou plaats hebben door de Voorzitters en de Secretarissen van Algemeen Stemrecht Algemeen Nederl. Werkliedenverbond en Sociaal-Democratisch Bondaan welk be sluit gevolg werd gegeven. De deputatie werd bij den Minister toegelaten en ver toefde ruim twintig minuten in het Minis terie, waar een onderhoud met ZEx. plaats vond en de motie werd overhandigd. Na afloop der audiëntie begaf de depu tatie zich weder ter vergadering om verslag uit te brengen omtrent den uitslag. Het antwoord schijnt niet geheel en al onbe vredigend geweest te zijn, hoewel de Minister verklaarde, dat naar zijne meening door Algemeen Stemrecht de toestanden niet zouden verbeterenmaar dat van Kegeeringswege ontwerpen waren ingediend die uitbreiding van het Stemrecht be doelden. Eene arbeidersvrouw te Zevenhui zen is dezer dagen door iemandzich noemende lid eener firma Van Dijk en Van den Bergvoor f 10 opgelicht. Hij gaf voor kaaskooper te zijn en den vol genden dag daar eene partij kaas te moeten halenen beloofde de vrouw het geld bij die gelegenheid met f 2 winst te zul len teruggeven. Van zelf spreekt, dat de vrouw nog op hare ƒ10, die voor het betalen der huur van het aardappelland bestemd warenwacht. Hoewel de oplichter van enkele land bouwers ver boven den marktprijs kaas gekocht heeft, en de afspraak was, dat hij die den volgenden dag zou halen, is dit tot nog toe niet gebeurd. Het hof te Amsterdam behandelde Maandag de zaak van van Ommerenbe schuldigd van 't aanplakken van billetten strijdig met de Koninklijke waardigheid. Het O. M. eischte twee jaar celstraf. De verdediging eischte vrijspraak. Aanstaan den Maandag uitspraak. Op het Station IJselmonde is een hoofdconducteur van den trein tusschen de deur van een wagen beklemd geraakt, waardoor zijn arm zoodanig werd gekneusd, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en hij zijn dienst op den trein moest staken. Uit Friesland meidt men, dat door vrijwillige inteekening de gelden bijeen gebracht zijn tot verbetering der Tiekster- vaart, waardoor aan tal van arbeidersin de provincie werk verschaft wordt. Turkije heeft achthonderd man troepen naar Tripoli gezondendie weldra door meerdere versterkingen zullen ge volgd worden. Het besluit daartoe is ge nomen op het geruchtdat Italië zich toerustte om zich van Tripoli meester te maken en dat de Italiaansche vloot weldra in de wateren van den Levant ging kruisen. Uit Parijs wordt aan den «Daily News" geschrevenDe berichten uit Spanje zijn tegenstrijdigdoch over het algemeen minder rooskleurig. De groote moeielijkheid is gelegen in den onhandel- baren geest der natie. Zij duldt niet de geringste toegevendheid harerzijds, hoe belangrijk ook de consessiën mogen zijn, die Bismarck in ruil daarvoor wenscht aan te bieden. Het moge dwaas en dol zinnig zijnDuitschland te bespotten en uit te tartener is echter niets aan te doen. Senor Blascoeen verstandig en waarheidlievend man en voor wien het volk den grootsten eerbied gevoeltschrijft uit Madriddat leger en vloot door iedereen met angst worden gadegeslagen. Het hof tracht generaal Lopez Dominguez te winnen als tegenwicht voor generaal Salamanca, wiens populariteit toeneemt. Een Zuid-Bevelander ontving verleden week van een familielid uit Michigan in Noord-Amerika een brief, waarin opnieuw de raad gegeven werd om vooreerst niet te denken aan landverhuizing naar ge noemd gewest. Vele werklieden moeten aldaar zonder werk rondloopenterwijl vrouwen de gelegenheid waarnemen om in de behoeften van het huisgezin te helpen voorzien. Te Hurwenen schijnen de gemeente naren niet zeer vlug te zijn in het be talen van hunne belastingen. Verleden Zondag werd namelijk aan de kerken afgekondigddat de inwoners worden aangemaand hunne belastingen te voldoen, opdat het gemeentebestuur daardoor in staat worde gesteld om aan eene onder wijzeres het over de maand Augustus verschuldigde traktement uit te betalen. Omtrent de plaats gehad hebbende ongeregeldheden tusschen de equipages van twee visschersschepen op het strand te Scheveningenmeldt men: Twee schepenéén van den reeder Den Breems en één van den reeder Tuijt, lagen ter afvaart gereed. Eene der schuiten was een weinig te hoog op strand gezet en kon daardoor geen zee kiezen. Terecht of ten onrechte, werd dit aan de equipage van de andere schuit geweten, waardoor twist ontstond. Gedurende het opstootje ging een van de manschappen van de equipage van den reeder Tuijt te water, en sneed onder water met een mes in den kabel van het vaartuig van den reeder Den Breems, door welke roekelooze daad hij niet al leen eene schade van ongeveer f 80 be rokkende, maar, ware het onopgemerkt gebleven, menschenlevens in gevaar bracht. Terwijl politie en maréchaussee de zeer tot vechten geneigde equipage van den reeder Tuijt in bedwang hieldenkon de andere schuit zee kiezen. Van een en ander is door den commis saris van politie te Scheveningen tevens waterschoutproces-verbaal opgemaakt. Donderdag nacht werd in het kan toor van de heeren Gagesteijn en Muller glasblazers aan de Schie te Delftshaven, ingebroken.Er werd echter niets ontvreemd. De daders zijn onbekend. Een groentenverkooper van Bergen op Zoom, zekere De Bruijnrijdende met zijne hondenkar naar Antwerpen, was Woensdag morgen 4 uur juist aan een overweg dicht bij het station Stuijven- berg, toen een trein kwam aansnellen. De wissel wachter was in slaapwaardoor de spoorbaan niet afgesloten was zoodat de kar in een oogenblik vernield en de drie voorgespannen houden vermorzeld werden. De jongere broeder van De Bruijn die zich op de kar bevond, werd geluk kig nog juist bij tijds door den ouderen H daaruit getrokken, zoodat de trein hen niet deerde. Tegen den nalatigen wissel wachter is proces-verbaal opgemaakt. De landbouwer H. te Terwolde is als verdacht van brandstichten en het bergen van goederen, die hij als ver brand zou hebben doen opgeven en waar voor hij zich de assurrantie-penningen heeft laten uitbetalen, gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Dat de liefde niet bestendig van duur is bleek Woensdag te Amsterdam voor de zooveelste maal. Een jeugdig paardoor de wet in den echt verbondenbegaf zich naar de kerk om de verbintenis te doen inzegenen maar het hiertoe noodige bewijsten stadhuize uitgereikt, had men vergeten meê te brengen. Geen nood de gelukkigen zullen het gaan halen en spoedig terug- keeren. Veranderlijk is echter het men- schelijk hart. De jonge man mishandelde onder weg zijne vrouw en de jeugdige vrouw verklaarde met zulk een man niet te kunnen leven. Of er scheiding van dit huwelijk van eenige uren zal worden aangevraagd Door twee onbekende personen zijn te Bellingwoldebuiten route en heere- baantwee koeien uit Duitschland inge voerd en in een hut in de Letheonder die Gemeentegestaldmet het doel ze daar te verkoopen. Dit gelukte spoedig maar samen slechts voor 105, dus ver beneden de waarde. Den kooper kwam een en ander zeer verdacht voor, en hij gaf, in plaats van te betalen, aangifte van de zaak bij de rechterlijke macht. De officier van justitie te Winschoten heeft daarop beide koeien in beslag laten nemen en in het Gemeentehuis voorloopig in bewaring gesteld. De beide begeleiders zijn weder over de grenzen getrokken zoodat men algemeen gelooftdat de die ren gestolen zijn. In een der straten van Turin ging onlangs een priester bedaard zijns weegs, toen plotseling een man hem den hoed van het hoofd namen zoo hard hij kon met dat hoofddeksel heen liep. Onmiddel lijk daarop kwam een ander manmet een mand aan den arm, hard aanloopen. Blijkbaar verontwaardigd zei hij tot den geestelijke: «Laat mij maar begaan, heer pastoor! Houd maar even mijn mand vast. Ik zal den kerel uw hoed wel weer af nemen 1" en hij snelde den dief na. De priester bleef blootshoofdsen met de mand aan den armgeduldig wach ten tot zijn helper terug zou komen. Maar er verliep een geruime tijd, en de man kwam niet opdagen. Toen hij daarop beslooteven te zien wat de mand be vatte vond hij daarin een slapend pasgeboren kind. Hij begreep nudat hij het slachtof fer van een list was geweestnam het kleintje mee naar huis en liet het aan het vondelingengesticht brengen. Er zijn te Berlijn uit Madrid par ticuliere telegrammen ontvangen, wier inhoud echter nog bevestiging vereischt. Zij bevatten namelijk het berichtdat de Duitsche kannonneerboot litis werkelijk het Carolinen-eiland Ponape heeft gean nexeerd, en dat het Spaansche Kabinet den minister van oorlog een bedrag van 20 millioen mark heeft aangewezen, ter aanschaffing van pantserschepen. Daar ter stede vinden zulke oorlogzuchtige be richten geen geloof. De internationale conventie betref fende den literarischen en artistieken ei- gendom is Vrijdag te Bern door de leden der conferentie onderteekend. Op sommige dorpen in Drente leven de oude toestanden van vroegere jaren nog altijd voort. Zoo b. v. te Elksloo waar eenige keuterboeren eiken zomer ge zamenlijk eenen koeherder huren, ten einde hun vee op de aan de marktgenooten toebehoorende weide langs de dijken op te passen. Zulk een koeherder verdient aan loon gedurende de maanden dat het vee te weide gaat, f 0.90 van elk wei- debeestbenevens een emmer aardappelen terwijl hij beurtelings voor elk dier een dag den kost bekomt. Een aantal handelaars in edelge steenten te Parijs, zijn gezamenlijk voor eene waarde van meer dan 150,000 fr., opgelicht door zekeren Henri Fabre, die sedert twee jaren eveneens in edelgesteenten handelde en te Parijs op grooten voet leefde waardoor hij vertrouwen bij zijne handelsgenooten ingeboezemd had. Voor eenigen tijd deelde hij twee handelaars mede, dat hem de levering was opgedragen van een schitterend huwelijksgeschenk door een Griekschen prins en hij hen in de winsten wilde laten deelen. Op soort gelijke wijze had hij niet slechts van deze twee handelaars, maar ook zooals thans blijktvan nog vele anderen zich een aantal steenen van groote waarde weten te verschaffen, waarmede hij naar Marseille was vertrokkenwaar zooals hij zeide, het huwelijk zou plaats hebben. Maar den dag, waarop hij terugkeeren zou, verliep en nog enkelen daarna, zon der dat Fabre zich weder vertoondeter wijl een onderzoek te Marseille aan 't licht brachtdat hij er wel geweest, maar terstond naar Algiers vertrokken was. Vandaar is zijn spoor echter verloren. De verkooping van de voorwerpen waarmee de «voertuigen-optocht" gehou den werdbij gelegenheid van het gou den feest der spoorwegen in België heeft nu te Brussel plaats gehad. De wagenscostumes enz. brachten zeer weinig op; door elkander 15 percent van hunne waarde. Verscheidene voor werpen zijn aangekocht voor de Brussel- sche Academie. De muzikanten-wagen van het Hanse-verbond en de trekschuit wer den door de stad Ath gekocht. De gemeente De Wijk kreeg dezer dagen bezoek van zes gezinnen polder werkers die met zes scheepjes de Hoo- geveensche vaart opvoeren om via Coe- vorden naar Almeloo te reizen ten einde aldaar werk te kunnen bekomen. Twee dagen later vertoefde de bemanningbe staande uit 32 personen ,"in eerstgenoemde plaatswaarna 'zij nadat van gemeente wege onderstand was verleend onder ge leide der politieover de grens der ge meente in de richting van Hoogeveen is gebracht. Eene bende Zigeuners van 60 per sonen met vele paarden wordt tegenwoor dig op de Zwit8ersch-Badensche grenzen door de politie en militaire macht heen en weer gedreven. Eerst kwamen zij in Thurgaudoch de Zwitsers joegen hen over de Duitsche grenzen terug. Maar ook in Baden werden zij niet geduld zoodat zij naar Zwitserland terugkeerden. Van daar andermaal teruggedreven, trach ten zij naar elders te ontvluchten. Waar zij zich nu ophouden weet men niet. De drukkers, aanplakkers en pa pierhandelaars in Frankrijk bevinden zich naar een correspondent van de Frankf. Zeit. mededeelt, in den zevenden hemel, daar de aanstaande verkiezingen hunne zaken bijzonder doen bloeien. Hoeveel invloed de verkiezingsstrijd op het drukkersvak heeft, blijkt wel het best uit het feit dat in April 1873, in een enkel departement, bij gelegenheid van een tusschentijdsche verkiezing, 92,000 aanplakbiljetten, 100.000 strooibiljetten, 4,000,000 stembriefjes en 350,000 circu laires werden gedrukt. In een Dublinsch blad verscheen 11. Zondag een advertentie, waarin aange kondigd werd dat iemand, die naar En geland vertrok, en die in last had een aantal katten mede te brengentwee shillings bood voor een volwassen en éen shilling voor een jonge kat. De katten moesten in kleine mandjes op de Carlisle pier worden gebracht; daar zouden zij aan boord van de stoomboot in ontvangst genomen worden tusschen half zeven en zeven ure des avonds. Tusschen vijf en zeven .-«ren stonden er dien avond onge veer 150 personen met mandjeshoeden- doozen enz. met oude en jonge katten op de Carlisle pier. Men wachtte en begon te vragenen ten slotte bleek hetdat niemand aan boord van de stoomboot iets van de zaak afwist. De beetgenomenen er gerden zich en lachten tevensen gingen met hun katten onverrichterzake weder naar huis. Blijkens een schrijven van den Fi garo is in 1871, na het omverhalen van den Vendöme-zuil door een werkman in het puin een blikken doos gevonden waarin eene bronzen medaille lag waarop gegraveerd staat: „Germaansche kolom, opgericht op bevel van keizer Napoleon onder leiding van Vivant-Denon directeur- generaal der musea. Codoin en Lepere, architecten. In 't jaar 1807. Lavallée, secretaris-generaal der musea". De keerzijde dezer medaille is merk waardigerwijze niet bewerkt. Bovendien bevond zich in de doos een perkamentwaarop het proces-verbaal der steenlegging geschreven isgeteekend Napoleon. i

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2