werk van ondergeschikten aard. Deze kleik, Hauck genaamd, trok later met 2ijn zoon naar Warschau en kwam aldaar door eene toevallige omstandigheid in gunst bij den toenmaligen stadhonder, grootvorst Konstantijndie den zoon in Russische militairen dienst plaatste en hem zeer spoedig tot overste en zelfs tot graaf wist te doen verheffen. De aldus begunstigde zoon vervolgens gehuwd zijnde, werd in 1830 op straat door Poolsche opstandelingen doodgeschoten. Wegens dit ongeval werd zijn dochtertje naar Rusland gebracht en te St. Peters- burg voor rekening des rijks in een gesticht voor jonge meisjes opgevoed. Aldaar kwam zij in kennis met prins Alexander van Hessen, broeder van wijlen de Keizerin van Rusland, die haar huwde en toen, wegens echtvereeniging beneden zijn stand genoodzaakt werd Rusland te verlaten en naar Hessen terug te keeren. Aldaar kreeg zij den naam van prinses Battenberg. Van hare drie zonen is de eerste thans Vorst van Bulgarije; de tweede is schoonzoon der Koningin van Engelanden de derde schoonzoon van den Groothertog van Hessen. Alzoo drie achterkleinzonen van een Saksischen klerk thans mannen van vorstelijken rang. In de laatste twee maanden hadden van tijd tot tijd twee personenvermoe delijk DuitBchers, zich uitgevende voor varensgezellen, hun intrek genomen bij een echtpaar, toen wonende aan het Rietdijkstraatje te Dordrecht. Bij een van hunne laatste bezoeken hadden zij daar een gevuld valies en eenige kleedingstuk- ken achtergelaten om die later te komen halen. Daar hieraan geen gevolg werd gegevenbegon de kostvrouw argwaan te koesteren en deelde zij dat aan eenige personen medeten gevolge waarvan het ook aan de politie ter oore kwamdie een onderzoek instelde en de voorwerpen in beslag nam. Het valies bevatte een groot aantal gouden en zilveren voorwer pen die evenals de kleedingstukken ver moedelijk afkomstig zijn van in de vorige maand onder Vleuten Haarlemmermeer gepleegde diefstallen. Bij een nader onderzoek is gebleken, dat een der vermoedelijke daders reeds onder verdenking van andere diefstallen in de gevangenis te Breda kost en inwo ning geniet. Eenige Duitschers hebben bij de directie van het Zeebad Scheveningen ernstige klachten ingediend omtrent de gebrekkige wijze van handelendie door het badpersoneel te Scheveningen zou zijn gevolgd bij de redding van den heer Peltzer op den I3en Sept. jl. Haar aan leiding van die klachten zijn in de laatste dagen door de badknechts proeven met de reddingsboot en in het zwemmen af gelegd, waarbij ook de Duitsche gezant en de Burgemeester tegenwoordig waren. Zekere Van den Dolder, vermoedelijk dezelfdedie vroeger lid was van de be ruchte firma Van Doesburg Co. hande lende in alleswat zij maar machtig kon wordenis thans te Antwerpen, werwaarts hij de wijk had genomenin den val geloopen en gearresteerd, om uitgeleverd te worden wegens door hem gepleegde op lichting ten nadeele van een handelaar in naaimachines te Roosendaal. In de Veen onder Lunteren overleed dezer dagen een alleen wonend 76 jarig mandie zeer sober leefde en door de diaconie onderhouden werd. Toen na de teraardebestelling de diaconie het huisje onderzochtwerd niets van eenige waarde gevondenmaar een buurmandie den volgenden dag het stroo uit de bedstede verwijderde, vond, daaronder verborgen, 4 gouden tientjes, 11 rijksdaalders en eenige guldens. Dezer dagen vervoegde zich ter se cretarie te Wormerveer een zekere K. v.B., die eenigen tijd had doorgebracht in het gesticht No. 3 te Veenhuizen. Toen hem door den Burgemeester ge vraagd werdwat hij nu zou gaan doen luidde zijn onbewimpeld antwoord»hoe eerder hoe liever zal ik zorgen daar weer heen te komen, 't Is daar maar wat best. Goed etenniet te veel te doeneen best kosthuis!» Deze brave wasnaar het schijntdoor de broeders daar ook goed op de hoogte gebracht, ofschoon de man half idioot kan genoemd worden van de wijze waarop hij zijne wederintrede in dit ge sticht zoo gemakkelijk mogelijk kon maken. Hij had plan, zoo vertelde hij, weer te gaan bedelen, smaar niet te Haarlem want daar laten ze je eerst een 3 maanden brommen, vóór ze je opzenden. Neenik ga naar Alkmaar bedelenen als ze me daar oppakkendan word ik dadelijk weer opgezonden naar het gesticht!» Mevrouw Kleine-Gartman is Woens dag te 10 uur overleden. Allen die haar lief hadden, waardeerden en hoogachtten hebben met leedwezen deze tijding verno men. Slechts kort heeft de rust geduurd die hare vrienden haar zoo van harte gun den; veel genot heeft zij van die rust niet gesmaakt. Na al hetgeen er geschreven is bij gelegenheid van haar vijftigjarig jubilé als tooneelspeelster, valt er over deze merkwaardige vrouw niets meer te melden. Toen is op welsprekende wijze gebleken dat haar naam steeds eene eereplaats zal blijven innemen in de geschiedenis van ons nationaal tooneel. De begrafenis had Maandag 5 October plaats. Reeds van des morgens tien uur af verzamelden zich de kunstvrienden der overledene en verdere belangstellenden op het Leidsche pleindaar schaarde men zich in optocht en in stilte trok men naar het sterfhuis, waar reeds de lijkkoets wachttealsmede een praalwagen waarop een pyramide van schoone kransen zich verhief. Treurmarschen van Beethoven, Chopin en Schubert vervulden de lucht met hare klaagtonen. Voor den schouw burg op het Leidsche plein hield de lijk wagen eenige oogenblikken stil. Te één uur bereikte men de Ooster- begraafplaats waar verschillende sprekers de kunstenares gedachten. Een zoo grooten toevloed van nieuwsgierigen had zich bij de begraaf plaats verzameld dat niet allen konden toegelaten worden. Dr. Schloezer werd den vorigen Maandag door den paus ontvangen. De Carolinen-kwestie maakte het onderwerp van het gesprekdat een half uur duurde, uit. De Tribuna gelooft, dat de Spaansche regeering Leo XIII slechts proforma als bemiddelaar koos, daar zij het in den grond der zaak geheel eens is met het Duitsche gouvernement. Later vergaderden de kardinaals onder presidentschap van den paus. Er werd een comité benoemd dat belast is met het onderzoek der stukkenhet Duitsch Spaansche geschil betreffende. Men deelt mededat vóór eenigen tijd aan den milicien H. Paskamp, van het reg. grenadiers en jagers, voor de herhalingsoefeningen opgeroepen, nadat hij twee dagen te's-Hage was geweest, door den Minister van oorlog verlof werd verleend voor den tijd dat hij onder de wapenen moest zijn. Dit verlof werd door den Minister verleend op verzoek van graaf Bentinck, en de milicien zelf wist geen andere reden op te geven als grond waarom hem die gunst werd verleend, dan dat zijn heer (graaf B.) hem liever niet eene maand als huisknecht wilde missen. Het besluit van den Minister heeft in militaire kringen algemeene ergernis ge wekt. Voor eenigen tijd, zoo verhalen Ita- liaansche bladen, had een grappenmaker te Cerano (Sardinië) de aardigheid, om een ezel, die wat kapriolen maakte, geholpen door den drij ver van het beest, het raad huis binnen te brengen, en langoor, van het balkon af, de verzamelde volksmenigte te laten groeten. Het gemeentebestuur van Ceranodat zich door de grap zwaar beleedigi achtte stelde een gerechtelijke vervolging tegen de beide genoemde personen in. Maar bij het proces, dat veel belangstelling wekte wisten de advocaten der verdediging zoo mooi te praten o.a. door een beroep op Bileam's ezel, en den held van Victor Hugo's gedicht l'Ane dat de rechtbank verklaarde, niets beleedigends in het feit te zien, en de gedaagden vrijsprak. Wie zich tegenwoordig op de kade te Veere beweegt en den blik naar de overzijde slaat, ziet met deernis het tooneel van verwoesting, dat sloopers aanrichten in de kolossale rijksgebouwen, onlangs in 't openbaar verkocht. Het voormalige arse naal met bijbehoorende magazijnmeesters- en conducteurswoningen, alsook het kruit magazijn, zij staan daar beroofd van daken deuren en venstersen vertoonen nog slechts wat onregelmatig af- en uitgebroken muur werk, dat vooral 's avonds bij maanlicht een spookachtig gezicht oplevert en wel eenige overeenkomst heeft met de opge graven overblijfselen van Pompeji. Bin nen kort zullen alzoo de reusachtige ge bouwen, op last van Philips II vóór drie eeuwen opgericht, verdwenen zijn, en daarmede weder eenige sporen van het vroeger militaire aanzien dezer aloude veste, die gedoemd schijnt tot den rang van een onbeduidend dorp af te dalen. Over de kweek van groote zonne bloemen (Helianthus annuus) schrijft de Directie van het „Hollandsche Bijen park" te Zandpoort, dat zijop aanraden van de redactie van Floraliadie verschei dene malen op het nut en voordeel van de cultuur van zonnebloemen gewezen heefter ongeveer éen bunder mede be-1 plant heeft. Onder de verkregen produc ten bereikten sommigen eene hoogte van 3Va meter, waaraan 34 bloemen zaten, en de grootste had een omtrek van 1.33 M., eene doorsnede van 0.48 en een ge wicht van 2V2 K. G. De pitten van deze bloemen leveren volgens Floraliagemalen en gebakken een heerlijk brood op; tot olie geslagen kunnen zij met de beste tafelolie wedijveren. Bovendien zijn de pitten goed voeder voor de hoenders, terwijl de vezelen der stengels als zijde worden gesponnen, en eindelijk worden de bloemendie in de bloeitijd veel honig ontwikkelen door de bijen sterk bevlogen. De teelt kan daarom zeer nuttig voor de landbouw zijn, te meer daar de kweeking geen afzonderlijken grond vereischtmaar de bloemen tusschen de aardappelen kun nen groeien. Het tegenwoordig algemeen streven om de couranten goedkooper te maken en daardoor meer onder ieders bereik te brengenis ook doorgedrongen tot de eigenaars van de Londensche Times. Zij denken er over, den prijs van dit blad, dat nu 3 stuivers kost, tot 1 stuiver te verlagen. Die verandering zou hun 150.000 p. st. (f 1.800,000) per jaar kosten. Dat verlies zou door den meerderen verkoop der courant gedekt moeten worden. In plaats van 50,000 exemplaren per dag, zou de oplaag ongeveer zesmaal zooveel moeten worden. Een sluwoverlegde dieven specula tie werd onlangs door de Weener politie ontdekt. Eenige jonge vagebonden laten nl. in drukke wijken ringen met steenen bezetwelke zeer kostbaar schenenmaar hoegenaamd geen waarde haddenop straat vallen, en rapen die dan haastig en als ter sluiks opmaar zóodat het de aan dacht van een der voorbijgangers trekt. Als deze danzooals hun bedoeling is aanspraak maakt op een aandeel van het loon voor den „eerlijken vinder"laten zij onder voorwendsel van geen tijd te hebben om het gevondene naar het politiebureau te brengenden ring aan hem overen nemen genoegen met een schadeloosstelling van een paar gulden. Natuurlijk bemerkt dan de houder van den ring, die zoo goedaf meende te wezen, weldra, maar te laat, dat hij bedrogen is. Een van deze jonge deugnieten is reeds door de politie gevat. Bij den goud- en zilversmid C. wonende op den Nieuwendijkte Amster dam vervoegde zich een paar malen een man om een kleinen inkoop te doen. Hij was steeds vergezeld van eene vrouw en gaf op te heeten H., wonende in de Bloemstraat 49, en te zijn koopman in petten. On langs vervoegde hij zich weer in den winkel van den heer C. en vroeg om een gouden horlogeketting en medaillon te zien. Hij kocht deze voor de som van f 27.50, doch hij had zooveel geld niet bij zich, daar hij juist eene groote partij petten had gekocht. Hij vroeg daarop, na verloop van een paar dagen te mogen betalenhetgeen hem werd toegestaan. Doch de betaling moet nog volgenen er is in de Bloemstraat geen pettenkoop- man bekendnoch heeft iemand van dien naam gewoond. Men heeft dus met een geslepen oplichter te doen gehad. Aan de Meuse werd gemeld dat de straf van Jeanne Lorrette zou worden gewijzigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij Vrijdag a. s. aan het gewone ge- vangeDisregime zal worden onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar ver dediger, gedane stappen, door den pro cureur-generaal mr. Van den Bergh ge steund, maar ook een adres van onder scheidene Haagsche dames aan H. M. de Koningin gericht, zouden den Minister van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook ons (zegt het Vaderland) kwam een gerucht ter oore als bovenstaand bericht. Daarbij was intusschen sprake van een adres aan Z. M. den Koning om wijziging van straf of gratieen het heette dat de Minister van justitie door bovenstaanden 'aandrang er toe bewogen, en ook nog door een adres van eenige aanzienlijke dames te Molenbeek St. Jean en Mechelenzijn steun had toegezegd in den vorm van voorspraak en advies aan den Koning tot wijziging der straf. Het blad durft nochthans voor de juist heid niet instaan. Thans verneemt men, dat in deze aange legenheid alleen de rechtbank te beslissen heeft. Is dit zoo, dan zal Jeanne dus ge wone gevangenisstraf ondergaan. Te Rotterdam is dezer dagen een goudsmid opgelicht voor eene waarde van circa f 2500 aan verschillende gouden sieraden en juweelen. Bij den houder van een huis van koop met recht van weder- inkoop te Amsterdam, zijn nagenoeg al de sieraden opgespoorden werd daarop beslag gelegd door de agenten van de recherche. Aan de Arnh. Ct. wordt medege deeld dat juffrouw Kok, in het Catharijne- gasthuis te Arnhemdie thans haar drie- en-negentigste jaar bereikt heeftweder een tand heeft gekregen. De stoker van de Echterboot goot Donderdag middag, terwijl de boot voor Joure lag, eene groote hoeveelheid pe troleum in het vuur, om spoediger stoom te maken. De vlam sloeg in het kannetje, dat met een hevigen knal uiteenspatte en de brandende petroleum verspreidde zich voor een deel over de kleêren van den stoker. Hoewel op zijn geroep dade lijk hulp opdaagdeen men hemom het vuur te blusschenin het water wierp heeft de ongelukkige zulke hevige brand wonden gekregendat zijn toestand zeer zorgelijk is. Naar wij vernemenhebben de bur gemeesters aanschrijving ontvangen, om in het vervolg, bij het verleenen van vergunningen tot het houden van optochten, de voorwaarde te stellendat geen roode vlag„of ander symbool van staatkundige beteekenis", in het openbaar mag worden rondgedragen. Te Amsterdam meende een dienst bode een bankbiljet van f 25 in bezit te hebben. Zij had dit in het gezinwaar zij diendeontvreemd. Toen zij het in betaling gaf, werd zij nog minder aangenaam ver rast met de mededeeling dat zij bedrog had gepleegd. Het biljet bleek een sigaren- bon te zijn en zij zal nu èn voor diefstal èn wegens bedrog terechtstaan. - Men meldt aan de «Leidsche Ct.» Sedert den herfst van 1847 waren er niet zoo veel vruchten als thans. De appelen hingen toen als aalbessen aan de boomen en men plukte van een tak, lang twee voet, acht en twintig groote appelen, want van zulk een tak werd eene teekening gemaakt. Een cent een maagdenpeer, roepen nude venters op de Nieuwmarkt te Amsterdam en twee centen een dubbele maagdenpeer peren als vuistendie anders een dubbeltje het stuk moeten doen. Ook was men bang dat de vruchten te klein zouden zijn ten gevolge van de droogte. Appelen, slaat de gewone en de fijne soorten door elkander groot van stuk, zijn voor weinige centen te verkrijgen. Twee centen die nieuwe noten, volgt nu ook, nooit gehoord voor de dertien. Voor een dubbeltje heeft men een zeven tigtal nieuwe noten. Wie zou den moei hebben ze voor een dubbeltje te pellen A. s. Zaterdag zal te Chelsea het huwelijk plaats vinden van den Engelschen ond-minister sir Charles Dilke met mevrouw Marie Pattison. Mw. Pattison, die zich be kend maakte door haar kunststudiën o.a. over Claude en de Fransche schilderkunst in de 17e eeuw, verloofde zich met sir Charles Dilke in de dagentoen deze aangeklaagd werd in ongeoorloofde betrek king te staan tot een gehuwde vrouw. Het proces hierover wordt in November of December voor den hoogen raad behandeld In Berlijn is een reusachtig proces tegen een dievenbende uit het naburige Friedrichsberg begonnen. Deze luidjes maakten er hun werk van gezamenlijk op jaarmarkten hun slag te slaan. Aan het hoofd er van staat een zekere vrouw Markowska met haar dochters. Zij maakt den indruk van een achtenswaardige vrouw, met grijs, gladgestreken haar en een ge rimpeld gelaat, dat altijd er uit ziet, of zij op 't punt staat te gaan weenen ofschoon er geen traan te voorschijn komt. De beklaagden ontkennen alles en zeggen slechts oppervlakkig met elkander bekend te zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2