stroomd. Een der beurtechippers verloor een anker met 12 vademen ketting, be nevens een zwaard terwijl nog bovendien een vat dranktot den deklast behoorende over boord sloeg. Het geschil over de Carolinendat naar een tot tweemaal toe door de Indé- pendance beige medegedeeld telegram nit Madridvereffend was, is volgens den Madridschen correspondent van de Times nog geenszins zoover gevorderd. Duitsch- lands antwoord op de laatste Spaansche nota moet nog te Madrid ontvangen wor den maar het kan er eiken dag aankomen. Te Palermo is de cholera aan het afnemen sedert in de laatste dagen de noordenwind de overhand heeft gekregen. Men schrijft het invoeren der ziekte aldaar toe aan een zeemandie uit Marseille een pak vnil linnen mee bracht afkomstig van een overleden makker. En dat de ziekte zich er zoo snel kon uitbreiden wijt men aan den verregaanden staat van vervuiling waarin de achterbuurten der stad verkeeren. Sedert eenige dagen is het tusschen de infanteristen en artilleristen te Breda niet erg pluis. Zondag hadden erge on geregeldheden plaats, en daarbij werd een artillerist gevaarlijk gewond. Maan dagavond herhaalden zich de vechtpartijen, en werden een infanterist zoodanige ver wondingen toegediend door een troep ar tilleristen dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. Thans kruisen des avonds sterke patrouilles infanterie en artillerie met getrokken sabel door de stad, ten einde, zoo noodig, met kracht de ongeregeldheden te keer te gaan. Tevens is er een order gedagvaardigdwaarin het den militairen verboden ismet meer dan drie personen over straat te loopen. Donderdag avond was het dan ook rustiger, en te hopen is het, dat men voor goed een einde aan de ongeregeldheden zal ge maakt hebben. Dezer dagen is te Boston een man overledendie jaren lang een tweeledig bestaan had gehad. Te Boston was hij een houder van verscheidene gemeene huizenen te Kingstonin New Hamp shire, was hij Majoor Sauborn, de rijke en edele weldoener der armende stichter van het »Sauborn-seminarium.« Hij was daar algemeen geacht en werd er tot volksvertegenwoordiger gekozen. Zijn meesten tijd bracht hij echter te Boston door, waar hij met zijn »zaken« een vermogen van 250,000 dollars (ƒ625,000) vergaarde. Een rechtsgeding over een erfenis van 80,000 dollars, hem door een vriendin* vermaakt, maar door de erfgenamen dier vrouw betwistdeed eenigen tijd geleden voor het eerst te Kingston bekend worden wat Majoor Sauborn eigenlijk was. De ontdekking verwekte daar groote opschud ding, vooral bij de kerkelijke en liefda dige instellingen, welke in hem tot dus verre hun voornaamsten beschermer zagen. Aan die verschillende genootschappen heeft Sauborn bij uitersten wil zijn ver mogen vermaakt. Maar de bestuurders weifelen of zij gelddat aldus verdiend werdwel mogen aannemenen of zij het niet zullen overlaten aan Sauborn's bloedverwanten, die de geldigheid van het testament betwisten. Misschien echter zullen de genootschappen toch maar be sluiten de zoo slecht verdiende dollars aan te nemen, om ze goed te besteden. De te Stokholm verschijnende bladen verhalen een edele daad van Christine Nilsson. Den 27sten September, en dus eenige dagen na het vreeselijk onheil, door het dringen der menigte ontstaan die naar het gezang der kunstenares lui sterde, bevond zij zich in haar hotel, toen een Nederlandsche dienstbode bij haar werd aangediend, die twee kinderen aan de hand hield. jj£„De moeder dezer kleinen", zeide de dienstbode, „mevrouw Emma Sanders, eene jonge weduwe, heeft tengevolge van nw concert het leven verloren de kinderen hebben geen bloedverwanten, niemand betaalt mij iets, en daarom breng ik de stum pers bij u en ik zoek een anderen dienst". Christine Nilsson trok de blonde kin dertjes naar zich toe en zeide: „Ik kan het niet helpendat uwe mama gestorven isge zijt toch niet boos op mijniet waar?" Daarna betaalde zij de dienstbode het haar verschuldigd loon uit, liet de eigendommen der kinderen in haar hotel brengen en bracht de beide meisjes den volgenden dag op een kostschoolterwijl zij de verplichting op zich nam om voor hare opvoeding te zorgen. Mevrouw Nils son voegde haren vrienden, die haar prezen, toe: „Ik heb der kinderen hare moeder ontroofd en moet dus zelve de doode ver vangen." Omtrent den ontzaggelijken branddie Vrijdagochtend in het oostelijke gedeelte van Londen, in de wijk Clerkenwell, woeddedient nog gemelddat de vlammen oversloegen naar verscheidene straten. De schade wordt geraamd op twee millioen pond. Veertig perceelen werden beschadigd. In de Turksche armee heerscht een zeer krijgslustige stemming; men vreest dat men daar bij een vredelievende schik king met Boelgarije op tegenstand zal stooten. Men gelooft in Turkije, dat Servië wenscht het distriot Cossova te bezetten en Griekenland het oog heeft op Yanitza. Ook vreest men voor een catastrophe, indien Tnrkije zich zwak toont. De Porte heeft besloten drie armeecorp sen te formeeren een tot bewaking der Griekenen de andere tot bescherming der grenzen aan Servische en Boelgaarsche zijde. In het Turksche arsenaal maakt men groote toebereidselenterwijl troepen saam getrokken en oorlogsvaartuigen uitgerust worden. Te Vlaardingen heeft een tienjarige knaap eeu eikeldie hij toevallig gevonden en in den mond gestoken had, in de luchtpijp gekregen. Niettegenstaande ter stond geneeskundige hulp werd ingeroepen mooht men er niet in slagen het belem merende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. Woensdagavond tegen 11 uren sloop in den gang van de sociëteit la Concorde op de Meirplaats te Antwerpeneen per soon die eene jas van den kapstok rukte en er zich pijlsnel mede uit de voeten maakte. De knecht, dit ziendeliep hem uit alle macht achterna, maar moest zijne jacht eindelijk opgeven. Toen hij terug kwam, bespeurde hij dat inmiddels een ander van zijne afwezigheid had gebruik gemaakt om vier jassen te rooven! Ingevolge een schrijven van Ged. Staten van Noord-Hollandtot niet-goed- keuring van het raadsbesluit der gemeente Haarlemmermeer tot vermindering van de jaarwedde van ouderwijzers van f 650 op f 550 heeft de raad gemeend zijn besluit te moeten handhaven en dus in hooger beroep te komen bij Z. M. den Koning. Dientengevolge is de benoeming van onderwijzers voor de school No. 3 uitge steld tot na het ontvangen van de door Z. M. te nemen beslissing. Men schrijft uit Venloo De exprestrein met 180 stuk fokvee voor Milaan bestemd, is Zaterdag van daar vertrokken naar Maastricht, om via Givet naar Modave te gaan. Tot dezen omweg door Frankrijk was men genood zaakt, omdat op alle telegrammen, naar de Duitsche overheden gezondenmet betrekking tot den onbelemmerden door voer, geen enkel antwoord werd ontvan gen. De reis zal nu mintens acht dagen langer duren. Het streven om de tijdsverdeeling van den dag in 24 uren op klokken en horloges zichtbaar te maken, schijnt een grooten stap voorwaarts te hebben gedaan. Immers de heer W. Osborne te Dresden heeft nu 24 uurs-uurwerken ingevoerd, die 2 wijzerplaten boven elkander hebben, waarvan naar verkiezing de onderste of bovenstealzoo de oude of de nieuwe indeeling, kan gebezigd worden. Dezer dagen heeft in den Louisa- polder, onder Blinge eene brutale aan randing plaats gehad. Zekere V., koopman in hoornveein Meerdonck (België) woon achtig, kwam door den polder ten einde eenige gekochte koeien in ontvangst te nemen. Onverwachts werd hij door twee personen aangesprokendie van hem ver nomen hebbende, dat hij koeien ging af halen de onderstelling maaktendat hij dan ook geld bij zich moest hebben. Zonder lang talmen grepen zij dan ook V. vast, wierpen hem op den grond, rukten zijn kleeren open en beroofden hem van het gelddat hij bestemd had om eenige koeien te betalen. Hierna namen de roovers, vermoedelijk wildstroopersijlings de vlucht. De Hollandsche en Belgische politie, denzelfden dag hiermede in kennis gebracht, stelden een ijverig onderzoek in. Tot heden zijn de daders echter onbekend. Van den voortvluchtigen gevangene Van Rijsselberghe is thans een portret verspreid onder de ambtenaren der politie hier te lande. De koning van België heeft Zaterdag de afdeeling Nederland op de Antwerpsche tentoonstelling bezocht onder geleide van den heer Van Meeteren. De koning gaf zijn bijzondere ingenomenheid te kennen met de inzendingen van de heeren Van Kempen en Citroende afdeeling boekhan del, en de inzending van den heer Velt- man. Bijna dagelijks wordt in de Engelsche bladen bericht van treurige sterfgevallen, veroorzaakt door den beet van dolle honden. Het aantal slachtoffers van hondsdolheid wordt grooter en grooter. Maar men schijnt nog geen krachtige maatregelen te nemen om het kwaad te keeren. De oorlog tegen hooge dameshoeden bij opera- en tooneelvoorstellingenwelke sinds eenigen tijd te Weenen werd gevoerd, is nu ook te St. Petersburg begonnen. Het bestuur der Keizerl. opera heeft aan het hoofd van de programma's, in het Russisch, Duitsch en Fransch, een beleefd verzoek aan de dames gedrukt, om zonder hoed in de loges, den bak en de galerijen plaats te nementen behoeve van de achter haar zittendendie door deze hoofddeksels zeer in het zien belemmerd worden. Het is te hopen, dat het «beleefd verzoek»: door krachtige maatregelen wordt onder steund, en dat de verbodsbepaling ook elders navolging moge vinden. Als dan de dames zich maar niet door torenhooge kapsels wreken Uit Bergnm wordt van 8 October gemeld Zaterdag nacht werd op de grens van deze gemeenteonder Suameereen dief stal door middel van inklimming gepleegd. De dief scheen te weten dat bij den landbouwer De Boer spek in den schoor steen hing, en werd door de begeerte gedreven zich dit toe te eigenen. Tot dat einde klom hij op het dak en haalde het geen hem bevielmaar helaaseen var kenskop viel naar omlaag en kondigde het bezoek van den vreemden liefhebber bij de bewoners aan. Deze, opgeschrikt, deden dadelijk on derzoek naar de oorzaak van dit gerucht. De dief had echter de gelegenheid om zijn heil te zoeken in de vlucht. Men heeft op vermoeden huiszoeking gedaan, met 't gevolg dat het corpus delicti in de woning van een timmermansknecht werd gevonden. De politie is er echter nog niet in geslaagd den vermoedelijken dief tot bekentenis te brengen. Over de erfenis van den Hertog van Brunswijk is men nog steeds evenals over zijne opvolging aan het harrewarren. Het rechtsgeding van het „Maria-weeshuis" tegen den Hertog van Cumberland en den Koning van Saksen (de erfgenamen) onder het domein Hed- wigsburg, is nog hangendeofschoon het toch weldra beslist zal zijnen de Hertog van Cumberland en de Koning van Saksen hebben nuop hun beurt, de stad Genève, die mede van den overleden Hertog erfde een proces aangedaan. De landraad van Moravië, waar reeds gedwongen verzekering van vee be staat heeft nu ook beslotende verze kering van huizen en andere gebouwen verplicht te stellen. De Antwerpsche „Koophandel" ont leent aan een Gentsch blad het volgende Tegenwoordig zijn er in de Gentsche post bedienden, die de stad Aalst niet weten liggen. Een pak gazetten uit onze bureelen met gedrukt adres naar Aalst, verzonden, is in handen van zoo eenen bediende gevallen, die het woord Aalst heeft doorgeschrapt en op den band de ongehoorde melding heeft geschrevenZie Gelderland! De Hollandsche post heeft het pak teruggezonden met de melding: Zie België! Alsdan heeft een slimme bediende ontdekt dat. het pak voor Aalst bestemd was en er in het Fransch Alost opge schreven. Alzoo is het pakMaandag ver zonden Donderdag te Aalst aangekomen alwaar de bestemmeling het voor te late aankomst heeft geweigerd. Zaterdag is het in onze handen teruggekeerd met den band vol stempels en handteekenswelke wij in ons bureel bewaren ter inzage der liefhebbers. Te Munchen is een dagbladredacteur, Boshart genaamdvan de „Neueste Nach- richtenin hechtenis genomen omdat hij weigerde het gerecht den naam des schrijvers van een in zijn blad verschenen stuk mede te deelen. Het artikel zelf was niet straf baar maar het bevatte nog niet openbaar ge maakte ambtelijke cijfers, welke deden vermoedendat de schrijver een ambtenaar was, die het ambtsgeheim geschonden had. De redacteur bleef getrouw aan „zijn" ambtsgeheimweigerde den naam van den sohrijver te noemen en werd, ingevolge de bepaling der wet van 1876 omtrent het dwingen tot getuigenis in perszaken, in hechtenis genomen. Hij kan zes maanden gevangen gehouden worden. In Pruisen werd van de bovengenoemde »perswet« meermalen gebruik gemaakt, maar in Beieren tot dusverre nog niet. De ontploffing in Hell Gate te New-York schijnt Zaterdag volkomen ge slaagd te zijn. De schok werd te New- York en mijlen in het rond gevoeldook werd de zee hevig bewogenen eene geweldige watermassa, vermengd met steenen en houtwerd tot 150 a 200 voet hoog geworpen. Aan het strand, dat met toeschouwers bedekt was, werd geene schade aangericht. Men is in Londen bezig iets nieuws op het gebied van tentoonstellingen op touw te zetten. Nu de expositie van uit vindingen, die door drie millioen menschen werd bezocht, haar einde nadert, heeft men plan al die uitvindingen aan boord van elegant uitgeruste en voor dit doel be paaldelijk ingerichte stoomschepen te ber gen en dan achtereenvolgens Dublin GlasgowLiverpoolCardiff en alle andere groote havens van 't vereenigd koningrijk te bezoeken. Aan boord der stoombooten zal ook voor ververschingenmuziek en andere amusementen gezorgd worden. Tegen 1 December denkt men in zee te gaan. Het volgend jaar hebben wij eerst 25 April Paschen. Men weet willicht dat het Christelijk Paschen gevierd wordt op Zondag na de eerste volle maan na 't begin der lente. Die Zondag kan het aller eerst vallen op 21 Maart en het laatst op 25 April. Sinds het begin onzer Chis- telijke jaartelling is het reeds eene enkele maal voorgekomen dat Paschen op 21 Maart werd gevierd, doch nog nooit had dit op 25 April plaats. Aanstaande jaar zal zulks voor het eerst geschieden. De lente vangt nl. aan op Zaterdag 21 Maart, juist nadat het eenige minuten te voren volle maan iswas de maan even later volwe hadden een zeldzame vroege Paaschmaar nu moeten wij nog 5 weken daarop wachtenwant de vol gende volle maan valt op Zaterdag 17 April weer kort na middernachtdus fei telijk op Zondag 18 April. Dit is oor zaak van onze late Paschen. Voor de liefhebbers en vooral lief hebsters van dansen is het zeker belangrijk te vernemen dat er een nieuwe quadrille is samengesteld door den heer M. Content dansmeester te Zaandam. Deze quadrille heet »l'internationale,en daarin zij nzoowel de stijve menuetvorm als de tallooze bui gingen der «lanciers» vermeden terwijl de figurengedanst op de wijze van verschil lende volksliederen, door sierlijkheid en bevalligheid moeten nitmunten. De aan vankelijke uitvoering, onder de leiding van den makerheeft ten zeerste voldaan Moeilijker dan een andere quadrille moet deze niet te leeren zijn. HAARLEM, 13 October 1885. In de vergadering van het depar tement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Maandag avond gehouden, werd tot commissaris van de Spaarbank benoemd de heer A. A. van der Mersch en werden tot commissarissen van de Zangschool benoemd de heeren J. J. S. van Hamel en H. M. J. van Lennep. De voordragt voor hoofd der kostelooze school lett. C alhier bestaat uit de heeren: J. M. Prinste den HelderC. de Vries Hz., te Zaandam J. J. Francken te Wijk aan Zee en Duin; A. Laban, te Texel_ Over den Haarlem-Zand voort-Spoor weg zijn gedurende de maand September vervoerd 53.244 reizigers, de opbrengst was 15,757.485zijnde per dag en per kilometer /"59.80. „De „Koekamp" leverde gepasseer- den Zondag een eigenaardig schouwspel op. Daar had een wedstrijd plaats tusschen de cricketclubs „Strong" van Amsterdam en „Excelsior" uit Haarlem. „Strong" behaalde in de eerste innings slechts 13 punten, terwijl „Excelsior" 48 punten maakte. Het aantal puntendoor „Strong" behaald in de tweede innings bedroeg slechts 10 (waaronder 5 extra's), zoodat de cricketclub „Excelsior" niet eens meer behoefde te spelen. De uitslag van

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2