Chr.Zangvereeiiigiiig „HALLELUJAH". Wie helpt een Kind? Schilderschool. ADVERTENT! EN. SCHOUWBURG op het Klein Heiligland. Eene bekwame Naaister terstond rechtsingang tegen hem te ver- leenen werd door den heer Kistnamens de Kommissie en door den Min. bestreden maarietwat getemperdaangenomen met 32 tegen 15 stemmen. Een amendement van den heer Mackay op art. 206 werd door den Min. overgenomen, en evenzoo een amend, van denzelfdeom niet altijd het vertoonen van overtnigingsstukken aan de getuigen te gelasten. Een amend, van den heer A. Mackay op art. 221a gaf aanleiding tot een debat tusschen den voorsteller, den Min. en de heeren de Eanitz en de Savornin Lohmanen werd daarna door den voorsteller ingetrokken. Een amendement van laatstgenoemden heer op art. 22 lrf (hervatting van het getuigen verhoor na eene schorsing der behande ling) werd bestreden door den heer de Eanitz, namens de Komm. en door den Min.en daarna verworpen met 29 tegen 20 stemmen. Een amend, van den heer Oldenhnis Gratama op art. 221i (om niet te bepalendat ook de rechters aan- teekeningen in het procesverbaal der zitting kunnen vragen) werd bestreden door de kommissie en door den Min.; de Komm. stelde bp monde van den heer Huber voor de geheele alinea te laten vervallen wat de Kamer met algemeene stemmen goedvond. Een amendement van de Komm. op art. 22 lo werdtegen het advies van den Min. aangenomen met 23 tegen 22 stemmen. Art. 221AA gaf aanleiding tot verscheiden amendementen, waarvan er eendat van den heer Lohman met 30 tegen 19 stemmen werd goedgekeurd. Een amendement van den heer Beelaerts v.Blok- land op art. 22 loo werd goedgekeurd door de Komm. en overgenomen door de Regee- ring Art. 22 \pp deed een vrij feilen woor- denstrijd ontbranden tusschen den heer Verniers v. d. Loeff en den heer de Eanitz. Op voorstel van den heer A. Mackay werd met 29 tegen 19 stemmen besloten het er voor dien dag by te laten, en Maandag het debat voort te zetten. Gelijk uit de stemmingen blijkt, waren er zeer veel leden afwezig in deze zitting onvergefelyk met het oog op het belang- rijke onderwerp, dat behandeld werd; verzachtende omstandigheid is het onge nietbare van zoo'n debat. In tegenwoordigheid van de ministers van binnenlandsche zaken, koloniën, marine en waterstaat, handel en nijverheidvan den Commissaris des Konings, jhr. mr. Schorer, van den Schout by nacht jhr. Bowier, van de Burgemeesters van Am sterdam en Haarlem, van vele oud- en tegenwoordige commissarissen en vele oud en tegenwoordige leerlingenwerd te Amsterdam den 24 October het lOOjarig bestaan der Kweekschool voor zeevaart met een huishoudelijk feest herdacht, waarbij jhr. C. Hartsen uitvoerig de geschiedenis der school in herinnering bracht. Eene juffrouw te Scheveningen ging om eene boodschap te doen van de Ha venstraat naar de WaBsenaarschestraat, toen zij door een persoon werd aange grepen, die haar van haar gouden hoofd tooisel wilde berooven. Zij greep den man vasten op haar geschreeuw kwam iemand aanloopen die hem het hoofdtooisel afnam doch de dader ontwrong zich uit zijne handen en vluchtte weg. De teruggekeerde kapiteins van de walvischvangers uit Dundee berichten dat zy in dit seisoen in Prince Eegent Isle met 70 Eskimo's zijn samengekomen van welke velen in Engelsche kleeren staken en ruim van tabak voorzien waren. Het bleek dat zy de depóts hadden ge vonden die door schepelingen van de expeditiën om Franklin op te sporen in Beechey Island waren aangelegd. De Es kimo's waren zeer trotsch op hun Euro- peesche kleeding, vooral op de laarzen. Zaterdag avond kwam een net ge kleed jongmensch uit een huurrijtuig zich aanmelden by een der commissarissen van politie te Parijs, aan wien hij de volgende verklaring aflegde„Voor vier jaren heb ik 8000 fr. gestolen, onder omstandigheden die ik niet wil kenbaar maken, van een heer te Parysdien ik niet noemen wil. Ik stel my nu in handen van het gerecht. Ook moet ik nog zeggen dat ik een huur rytuig genomen heb om mij hierheen te laten brengen, maar dat ik geen cent heb om den koetsier te betalen. Ik wil niets zeggen omtrent mijne afkomst, en ik teeken geen proces verbaal.'' Al wat de commissaris van politie uit het jongmensch kon krijgen, was de ver klaring dat hy negentien jaar oud was. Papieren had hy niet. Hy had alleen twee zakdoeken by zich, waarvan de een aan een der hoekenwaar hy getee- kend moet zyn geweest, was gescheurd, en de ander die ongeteekend was. De zon derlinge persoon is in verzekerde bewaring gehouden. Op den huize Vaart en Dnin te Overveen is door den tuinbaas in de kolk by de Brouwersvaart een groote vischotter gevangen. Dit is binnen korten tijd de tweede otter, die op dezelfde plaats ge vangen is. Te Botterdam is een paartje onder trouwd dat 25 jaar geëngageerd geweest is. Als dat huwelijk niet gelukkig is kan het er niet aan geweten wordendat men' eikaars karakter niet kende. Zondag werd een meisje te Leiden, voor de E. K. kerk staande te wachten op hare ouders, van hare porteraonnaie met 2 beroofd. Onmiddellijk had zy ver denking op eenen 12jarigen jongen die met haar een praatje had aangeknoopt en daarna spoorloos verdwenen was. Met hare moeder langs eene der straten gaande, zag zy den jongen loopen en wees hem hare moeder aan. Daarop ging men hem na, de jongen liep de E. K. kerk binnen, waar moeder en dochter bleven postvatten, totdat de inmiddels gerequireerde politie agent verschenen was, die den jongen by het verlaten der kerk aanhield. Aanvan kelijk ontkende hy het feit te hebben gepleegden gaf voorhet door een anderen jongen te hebben zien plegen die het geld daarop onder den grond nabij eenen boom had verborgen. Daar werd het ook door den politie-agent op eenige stuivers na teruggevonden tevens bleek dat de aangehoudene is genaamd G. H. en ter zake van zakkenrollerij in de af- geloopen week voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terechtgestaan. Uit Houtrijk en Polanen wordt van 26 October gemeld Gisteren avond, tusschen 5 en 6 uren, werd hier inbraak gepleegd in de villa van den heer B., thans onbewoond, maar in welker onmiddelijke nabijheid 3 huis gezinnen wonen. De dievendie zich reeds van eenige voorwerpen hadden mees ter gemaakt, werden echter in hun bedrijf gestoord door den rijksveldwachter Kooij, diemoedig bijgestaan door den timmer man v. L.de ongenoodigde gasten, een Duitscher en een Deen, en beiden voorzien van eene geladen revolverarresteerde. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat te Staphorst een notenkraker Nucifraga Caryocatactes) is geschoten. Het dier is in sommige deelen van Europa en in net Himalaja-gebied inheemsch bezit een donkerbruinen, witgestippelden vederdosuitgezonderd de staartdie zwart is. Uit Hieuw-Amsterdam schrijft men: Alhier loopt het geruchtdat te Erica een jongen van negen jaar door eene vrouw is vergiftigd en daaraan overleden. Dit moet aan het licht zijn gekomen even voordat die jongen zou worden begraven. De drijfveer tot deze daad wordt gezocht in wraak tegen de ouders van het slacht offer. Eene dame heeft aan het studenten korps der Vrije Universiteit te Amsterdam een vaandel vereerd. In dit vaandel prijkt het wapen van het studentenkorpsbe staande uit twee geuzendie elkaar trouw zwerenen hoe donker ook de toekomst schijnt, elkaar in het devies van het korps toeroepen„Deo Duce nil despe- randumwat zeggen wil„Als Gods geleide met ons gaatis er voor wanhoop nooit oorzaak 1" De buren van het tuchthuis te Leeuwarden werden Vrijdag namiddag omstreeks 5 uren verontrustdoordien uit een [der benedenvensters van het tuchthuis eene dikke rookwolk te voorschijn kwam. Bij onderzoek is geblekendat een gevangene, die wegens voorgewende krank zinnigheid afgezonderd zat, zijn stroomatras door middel van het gaslicht had in brand „De aardappelen moeten verboden worden!" Deze nieuwe eisch is, volgens de Breslauer Morgenzeitungin allen ernst gesteld door een landeigenaar, lid van den Districtsraad in het regeeringsdistrict Breslau. Bij dien Eaad heeft hij namelijk een memorandum ingediend, waarin hij klaagt over de lage graanprijzen en tot de conclusie komtdat er maar één middel bestaat om aan dat kwaad een einde te maken. Dit middel heeteene verbodswet op het gebruik van aardappelen tot voedsel voor den mensch. Mitsdien stelt hij aan den Districtsraad voorzich ten dien einde tot prins Bismarck te wenden. In een pakhuis te Gorinchem, dat vroeger een klooster moet zijn geweest, zyn bij het afhakken eener kalklaag muur schilderingen ontdekt. De commissaris van politie te Leiden waarschuwde indertijd tegen zekeren Theo- dorus van der Meer, oud 72 jaren, ge pensioneerd ambtenaar, die aldaar rondliep en zich schuldig maakte aan onzedelijke handelingen tegenover meisjes. Om zich aan het voortdurend toezicht te onttrekken, vestigde genoemde persoon zich metter woon te Zoeterwoude. Aangezien er m de laatste dagen te Leiderdorp klachten in kwamen over onzedelijke handelingen door een bejaard heer aan den openbaren weg gepleegd, zoo hebben zich gisteren de gemeenteveldwachters van Leiderdorp en Zoeterwoude beijverd om dien persoon op heeterdaad te betrappen. Daarom verschuil den zij zich en hielden v. d. Meer, die weder op het pad wasin het oogen zagen dat hij tegenover vrouwen en meisjes handelingen pleegde, die grond gaven om hem aan te houden. Hy werd naar het politiebureau te Leiden overgebrachtwaar procesverbaal tegen hem is opgemaakt. Jan Luttik, de colporteur van „Eecht voor allen," werd door het hof te Am sterdam veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Gelijk men weet, legde de rechtbank hem 4 maanden op. Men meldt uit Stellendam van 23 Oct.J. Troostschipper op de hoogaarts S L n". 21, wilde zich Zondag morgen naar zijn vaartuig begeven om daarop eenige werkzaamheden te gaan verrichten, doch bemerktetoen hij aan de haven kwam, dat zijn vaartuig verdwenen was. Vermoedelijk zijn Zaterdagavond omstreeks negen uren twee personen uit die gemeente met het vaartuig naar de gemeente Oud- Beierland gestevend. Bij de justitie is aangifte gedaan. HAARLEM, 27 October 1885. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier heeft aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gericht waarinnaar aanlei ding van de gunstige resultaten der proef nemingen om langs de lijnen van 's Rijks telegraaf te telephoneeren verzocht wordt om, al ware het voorloopig bij wijze van proefneming, het daarheen te leiden, dat tusschen Haarlem en Amsterdam eene telephonische verbinding tot stand kome met gebruikmaking van de draden van den Rijks telegraaf. De Kamer wijst er op, dat een groot deel van hen, die aangesloten zijn aan het centraal telephoonbureau alhier zich hebben doen aansluiten in het vooruitzicht van spoedig telephonisch met Amsterdam verbonden te zijn en dat zulke verbindingen in het buitenland zelfs over grootere af standen dan tusschen Haarlem en Amster dam zyn toegelateu. Tevens heeft de Kamers zich tot ver schillende andere Kamers van Koophandel gewend met het verzoek in gelijken geest te willen werkzaam zijn. Haarlem verloor Vrijdag 11. door het overlijden van den heer J. Honing weder een trouw en ijverig ambtenaar. De overledene had den leeftijd bereikt van 74 jaar, waarvan hij ruim 48jaren doorbracht in den dienst der Gemeente. In 1830 bekleedde hij den rang van Sergeant bij het leger, en was als zoodanig versierd met de Citadel-medalje en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen met het gouden kroontje voor eer volle vermeldingalsmede met de zilveren medalje voor 24 jarigen trouwen dienst. Gedurende een reeks van jaren als adju dant-onderofficier bij de schutterij alhier werkzaam geweest zijnde, was de heer Honing ook in 't bezit van het eereteeken voor langdurigen dienst bij de schutterij. De welbekende Haagsche goochelaar A. D. Bamberg zal Dinsdag 3 November a.s. eene afscheidsvoorstelling geven in debovenzaal van de sociëteit „Vereeniging." Gedurende vijftig jaren was de handige kunstenaar met succus werkzaam en had gedurende dien tijd meermalen de eer voor vorstelijke personen, als Prins Frederik en Prinses Marianne, op te treden. Wie nu voor eene kleinigheid zijnen kinderen een prettigen avond wil verschaffenkunnen wij deze gelegenheid wel aanbevelen. Aan de leden wordt bericht dat wegens verhin dering van den Directeur de repetitie van Woensdag 28 October NIET doorgaat Het Bestuur .- W. WIETHOFF, President. Asm. GROENENDAAL, Secretaris JANSSTRAAT. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandseh Tooneel." Donderdag 29 October 1885: DANIËL ROCHAT, Tooneel- spel in 5 bedrijven, van VIC TOR IN S A R D O U, vertaald door H. P. BOTJDIER, met medewerking van Professor J. A. ALBERDINGK THYK. Aanvang 7 ure. Bureau geopend 6 ure. Prijzen der plaatsen ƒ2,50, 2ƒ1.751,25 en 40 ets. Plaat sen zijn ie bespreken Donder dag 29 Octobervan 10 tot 3 ure Sinds de laatste opgave ontvangen van K. H. 10N. N.Apeldoorn ƒ10; S. 2.50; Weinig maar uit een goed hart ƒ1; D. te S. 5 N. N.te Haarlem ƒ10; K. te S. ƒ5; E.,teG. ƒ5; H., te M. 1.50; N. N.te Haarlem 2.50tezamen 52.50. Met het vorige 131.46. Wie geeft wat nog aan de 200 ontbreekt Met aanbeveling: B. TIDEMAN Ju. Haarlem26 Oct. '85. (805) Door den ondergeteekende zal tegen den 15 November e. k. een CURSUS geopend worden, waar op de gelegenheid zal bestaan zich te bekwamen in het DöCOratie- schilderen. Zijdie van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, worden verzocht zich schriftelijk of in per soon aan te melden Parklaan No. 4. G. HESLINGA TIDDENS. COMMISSIE TER aan behoeftigen Aan belanghebbenden wordt me degedeeld dat de Commissie ter Spijsuitdeeling aan behoeftigen tot het aanhooren der verzoeken om SOEP, zitting zal houden voor de bewoners van Afdeeling I op Maandag 2 Nov. II op Dinsdag 3 Nov. III op Woensdag 4 Nov. IV en VI op Donderdag 5 November. V op Vrijdag 6 Nov. telken male des namiddags ten zeven uur in het Soeplokaal op het Klein Heiligland. De Commissie verlangt van u opgave van Straat en nieuwe num mer van het huis, ouderdom van den man en van de vrouw, aantal kinderen beneden de 19 jaar, beroep, bij wien werkzaam, en verdienste. Namens de Commissie ter Spijsuit deeling aan Behoeftigen Mr. T. L. L. PRINS, President. JOH. DE BREUK, Secretaris. WF" Hoofden van huisge zinnen worden dringend verzocht IN PERSOON voor de Commissie te verschijnen. (807) nog eenige dagen v r ij hebbende zag die gaarne bezet. Franco t brieven onder N°. 808 aan het bureau van dit blad. ^1 F

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2