MM werpen toe te latendoch onder eene korte toelichting en met de verplichting om de Kommissie er over te hooren en de Kamer te doen beslissenof zij behooren binnen het kader der Wet, werd gelukkig verworpen met 38 tegen 11 stemmen. In de zitting van Woensdag werd een aanvang gemaakt met de behandeling der novelle. Algemeen debat werd niet gevoerd. Verworpen werd met 38 tegen 17 stemmen een amendement der Kommissieom het dronken maken van jonge kinderen in elk geval, ook zonder opzet te, straffen. Met 46 tegen 11 stemmen werd aangenomen het am. der Kommie., om in art. 453 weg te nemen de voorwaarde, dat toediening van drank aan kinderen om strafbaar te zijn, moet geschieden in een voor het publiek toe gankelijke plaats. Met 36 tegen 25 stemmen werd uitgemaakt, dat overspel alleen strafbaar is, als de klachten van den of der beleedigde echtgenoot gevolgd wordt door een eisch tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed. Met 50 tegen 11 stemmen werd aangenomen een amendement van den heer A. Mackay, om gekwalificeerde strooperij ook met geld boete te kunnen straffen. Na eene zeer langdurige woordenwisseling is het voor stel der Regeeringom landlooperij straf baar te stellenaangenomen met 37 tegen 29 stemmen. Daarna werd de geheele novelle aangenomen met 53 tegen 9 stemme n. De bekende klokkenspelers van de koningin van Engeland worden in het begin van November weder in ons land Verwachtom voorstellingen te geven ten voordeele van christelijke instellingen. In Londen heeft zich een comité gevormd met het doel verzachting van straf voor Louis Riel te verkrijgen. Het comité zal een verzoekschrift aan de kroon richten ten gunste van een minder streng vonniseen meeting zal met hetzelfde doel gehouden worden. In geheel noordelijk Amerika stelt men levendig belang in den aanvoerder der mestiezen en eischt men kwijtschelding van de doodstraf voor Riel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft na langdurige discussie een aantal algemeene bepalingen vastgesteld voor aanvragen voor electrische geleidingen in gemeentegrond. Onder hen die zich dezer dagen bij de politie te Amsterdam hebben aangemeld, om naar een der bedelaars gestichten te worden opgezonden, bevindt zich een ge wezen leeraar bij het M. U. L. O. Aan den drank geheel verslaafd, had de on gelukkige zich na herhaalde veroordeelin gen wegens openbare dronkenschap bij rechterlijk vonnis naar een rijks-werkin richting verwezen gezien. Volgens de T. Ct. waren gedurende het onweder dat Dinsdag gedurende een korten tijd boven Tilburg woedde, ver schillende personen in de gelegenheid een natuurverschijnsel te bewonderen. Een meteoroliet schoot met verbazende snelheid nit het zuidwesten en spatte met een hevigen knal tegen het leien dak van den stadstoren, boven de wijzerplaat, niteen. De luchtsteen had eene doorsnede van ongeveer een decimeter en gaf een hel licht af. Ook sloeg de bliksem op het klooster der paters Kapucijners aldaar en verbrij zelde een steenen kruis op den voorgevel der kerk en kwam in het klooster terecht. Eene der zalen werd met rook gevuld en zonder verdere ongelukken te veroor zaken baande de bliksem zich een weg door den muur. Bg het stormachtig weder van 26 dezer is in de nabijheid van Enkhnizen een met rogge geladen schip gezonken; slechts de mast steekt boven water nit. De opvarenden hebben zich in een bootje gered. Dinsdag nacht tegen half een klonk vóór het huis op den hoek van de War moesstraat en de Oudebrugsteeg te Amster- dan het geroep van brand. In een oogenblik was de politieuit den weinige schreden verder gelegen post, by de hand, weinige minuten later was de brandweer ter plaatse, doch in minder dan een half uur was het huis geheel uitgebrand en waren, het verschrikkeiykste om te melden de moeder des huizes met drie kinderen in de vlammen omgekomen. In het huis was een manufactunrwinkel. Achter den winkel was eene kamer en bergplaats, waar de brand aangekomen is, die in op de toonbank staande eau-de- cologneflesschen en andere lichtontvlambare stoffen voedsel vond. De bovenverdieping bestond uit twee vertrekkenen in eene daarboven liggende kamer sliepen de kin deren. De meid heeft den brand het eerst gemerkt en isna alarm gemaakt te heb ben gevlucht. De man was van huis en vond, terugkomende, het onheil bijna afgeloopen. Een gerucht dat een man, die tot redding in het brandende huis zou zijn doorgedrongen, daarin was omgekomen, heeft zich niet bewaarheid. De moeder schijnt omgekomen te zijnterwijl jzij trachtte haar kinderen te redden. De brand bewijst de hevigheid, waar mede het vuur gewoed heeft en tevens de zekerheid, waarmede de brandweer ge werkt heeft zooveel zij kon. Het geheele huis is als verkoold en dreigt in te storten de tegenoverstaande huizen in de nauwe straat zijn geblakerd, doch de vuurzee bleef tot het eene perceel beperkt. Te kwart over twaalven sloten de omwonende winkelhouders gerust hunne luiken, te half een werden zij gewekt door het schijnsel van de flambouwen der brandweer op de straat; de naaste buren vernamen zoo weinig rumoer, dat de politie door het inslaan hunner ruiten hen moest wek ken. Van het eerste oogenblik af bleek het onmogelijk in de vlammenzee door te dringen, niettegenstaande de onversaagdste pogingen door de brandweermannen daartoe werden aangewend. üit Scheveningen meldt men, dat de telephonische verbinding tot stand is gekomen van den vuurtoren met het rij kstelegraafkan toor, zoodat alle berichten omtrent schepenstrandingen, aanvragen om assistentie of loodsen rechtstreeks overal heen kunnen worden gezonden. Woensdag 1. 1. werd door het Ned. Tooneel te Amsterdam voor het eerst opgevoerd het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr.Men zegt. Naar men verneemt is het verzoek om gratie van Jeanne Lorrette afgewezen. Van de vier personen die de vorige week voor het hof te Amsterdam terecht stonden wegens gewelddadig verzet tegen de politie in het Vondelspark, werd er een veroordeeld tot 1 jaar en 6 maandende overigen ieder tot 1 jaar celstraf. Het bericht over de aanranding van twee vrouwen t« Scheveningen blijkt overdreven geweest te zijn. By onderzoek toch is gebleken, dat er volstrekt geen bedoeling tot berooving bestond. Een be schonken man was de vrouwen om den hals gevallen. Dinsdag middag is te Steenwyk een jongmensch van 17 jaren in het jachtveld door het onverwachts afgaan van zijn ge weer, in de rechterzijde getroffen en kort daarop overleden. Uit Wanneperveen wordt van 26 Oct. gemeldHeden middag kwam J. K. Bakker tot de voor hem zeer onaangename ontdekking, dat hem al zyn geld, bedra gende ongeveer 400 gulden, was ontstolen. De dief of dieven moeten in 't bezit zyn geweest van een sleutel, waarmede zij het kastje, waarin hij dat geld had geborgen, konden openen, althans van braak was niets te bespeuren. Wanneer die diefstal heeft plaats gehad, kon B. niet opgeven, wel dat hy voor een dag of zes van de toen aanwezige gelden iets had afgenomen. De politie doet onderzoek. Hy en zy zaten vol liefdedroomend van zalig genotnaast elkander. Het wetboek lag voor hen. Een plechtige stil te heerschte rondom. Nog één enkele minuut en een der gewichtigste oogen- blikken des levens ging voor beiden aan breken. Daar slaat de klok: lOunr! Doch de wijzer loopt langzaam zyn eeu wigen cirkelgang door en is reeds op kwartier over tien genaderd, terwijl de man der wet, die den knoop leggen moet afwezig blijft. Brandend van ongeduld rekt men de halzenspalkt men de kijkers open doch heinde en ver is iemand te bespeuren. EindelijkDaar komt een boodschap van den langverwachte, van den ambtenaar van den burgelijken stand. En wel: De trouwpartij moest maar een nur worden opgeschort, daar hy eerst moest bakken. Het bovenstaande isvolgens de Bos sche Ct., 11. Vrijdag in een der gemeenten van de provincie Noord-Brabant voorge vallen. Een eigenaardig vonnis wees dezer dagen de rechtbank te Versailles. Een dertienjarig meisje had by een feest te St. Cloud het gebruik van een harer oogen verloren door een staafje van het vnnrwerk dat afgestoken werd. Aan eenige onvoorzichtigheid van het arme kind viel niet te denkenzy bevond zich met hare ouders op 130 meter afstand van het vuur werk terwijl het verbod luiddedat men op 80 meter afstand moest blijven. De vader stelde daarom een vordering in tegen de gemeente en tegen den vuurwerkmaker. De rechtbank van Versailles heeft den eisch toegewezen, op grond dat de ge meente aansprakelijk is voor de onvolledig heid der bevelen in het belang der veiligheid gegeven en de vuurwerkmaker voor het gemis aan de noodige voorzorgen en waar schuwingen. De gedaagden zyn op dien grond hoofdelijk veroordeeld tot betaling van 300 frs. en bovendien tot een uitkee- ring van 500 frs. 's jaars, op het grootboek in te schrjj ven, ten behoeve van het ver minkte meisje. De bekende koopman Dirk v. Driel te Puttershoek, die verschillende bestel lingen doet, maar wel eens vergeet te betalen, poogt wêer slachtoffers te maken. Men zy op zijne hoede. Een ingezeten van Helmond ontving 11. Zaterdagavond per postpakket nit Til burg en verpakt in een sigarenkistje waaromheen nog een stevig papier geplakt was, 36 stuks vinken, 's Avonds laat opende men het pakket en begon vervolgens de vinken te plukken. Onder deze trof men een spitsbekje aan, dat, reeds gedeeltelijk van zijne veertjes ontdaan zijnde, nog met zyn kopje begon te trekken. Men gaf het een weinig speeksel en weldra opende het de oogen en begon geheel en al te herleven, zoodat men het in een kooitje zette, wat eten gaf en 's morgens zyne vrijheid weer gaf. Vroolijk tjilpend vloog het diertje weer het luchtruim in. Het bericht door vele bladen ver spreid, als zouden ernstige onlusten in Denemarken zyn uitgebroken, de politie en de militaire macht in Kopenhagen versterkt en de staat van beleg aanstaande zyn, is geheel bezijden de waarheid. Ofschoon de pers der oppositie een heftige taal voert j en de bevolking tot verzet aanspoort, is de publieke orde geen oogenblik verstoord alleen neemt de beweging tot weigering van het betalen der onrechtmatig geheven belastingen in het geheele land toe. Op een der scholen te Arnhem werd over licht gesproken. De onderwijzer deed daarbij de vraag aan een der leerlingen: »Wat zien wij des daags Antwoord: »De zon!« »Best jongenzeide de leermeester. Nu is de benrt aan N., om te vertellen, wat wy des nachts zien!" En zonder aarzelen werd door den knaap gezegd „De agenten mijnheer". komen en ter plaatse van het ongeval uitgestapt. De oorzaak is vooralsnog on bekend. In den nacht van Woensdag op Donderdag ten 12y3 ure, is door het omvallen van een petroleumlamp begin van brand ontstaan ten huize van de tapster Rntter,woonachtig in de Schagchel- 8traat N°. 10, die door de buren en voorbij- gangers is gebluscht, Eenige meubelen en kleedingstukken zijn verbrand, maar waren verzekerd. Barend Willemse, oud 26 jaar, geboren te Blaauwkapelstond hier Don derdag terecht wegens oplichting. Hem was ten laste gelegd en door getuigen bewezen, dat hij op 16 September 11. twee predikanten hier ter stede 7 en 10 had weten afhandig te maken. De beklaagde was reeds vroeger voor dergelijke handelingen door verschillende rechtbanken veroordeeld geweest; redenen waarom het O. M. voor hem eischte 2 jaren celstraf, twee geldboeten ieder van f 25en ontzetting van de rechten bij art. 8 der wet van Juni 1854, ge durende 5 jaren. HAARLEM, 30 October 1885. By de gehouden stemming van 27 October voor 20 gemachtigden in het kiescollegie der Nederl. Herv. gemeente alhier is door 940 stemgemachtigden aan de verkiezing deelgenomen. Negen briefjes waren van onwaarde. De volstrekte meer derheid bedroeg 466. Tien der candidaten van „Evangelie en belijdenis'' en van de „Gereformeerde vereenigingz»yn gekozen, nl. de Heeren Mr. J. J. Enschedé met 487, H. v. Es met 471, E. Felder Jr. met 493E. Hofman met 492D. Hogenbirk met 489, Johs. de Jongh met 469, P. H. Kensen met 492Mr. T. L. L. Prins met 468, J. C. Simions met 499 en J. Tibboel Jr. met 489 stemmen. Er zal dus eene herstemming moeten plaatsen voor 10 gemachtigden. Door D. Veen Co. is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het oprichten van eene bewaarplaats van benzine, ether, enz. in een gedeelte van het perceel N°. 37 aan de Frankenstraat. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen op Donder dag 12 November, 's middags ten 2Va unr op het Raadhuis ingebracht worden. Woensdag avond is trein 123, die ten 8.58 van Amsterdam alhier aankomt tusschen de Spaarnebrug en den Jansweg tegen een ledigen goederenwagen gereden welke daardoor ontspoord en zwaar be schadigd is. Ook heeft de locomotief van den personentrein schade bekomen. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen- De passagiers zijn met den schrik vrijge. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Oct. A. Vos van Zon en A. J. v. Dantzig. 28 Oct. J. EuwenenA. Jonkmans. J. P. de Klerk en S. Schoute. G. J. Peschar en DReesABos en AMKoppen. 29 Oct. D. Westendorp en J. A. ten Oever. J. B. KampenH. Muller. A. Overakker en F. C. Moerbeek. GETROUWD. 28 Oct. W. Lieshout en J. M. P. Heidveldt. WHoes en MAalders. CGW eijers en P. M. Plijnaar. H. J. T. Orth en E. MHulshof. CvArum en Av. Veis. 15 Oct. V. H. Roosdorp enH.M.Horst- manshoff. GEBOORTEN. 21 Oet. W. v. d. Laan geb. v. Nimwegen z. 23 Oct. MBatistellageb. Bonin d H C. Neele geb. Kuijl z. 24 Oct.. J. 11. N.v.d. Bos geb. Vorst z. A. C. Boon geb. Merz d. M. C. Leising geb. Sehiltman z. J. Koster geb. Vlottes d. A. M. Geerlings geb. v. d. Erf d. -25 Oct. A. C. v. Maas geb. Majoor d. J. G. Jordaan geb. Roels z. C. Huijkmangeb. vCittertzA.M. Montau- ban geb. v. d. Wolk zL. E. v. d. Colk geb. Bredemeijer d. 26 Oct. G. M. E. Dreijer geb. Scheelings dMvdReep gebv W ietingen dJSoellaart geb. Wensing d M. W. Servaas geb. v. d. Vossen d. L. A. C. v. Turnhout geb. Kaper zJ. Hark- mans geb. Hubert z. 27 Oct. B. Lijnzaat geb. v. d. Linde z. J. de Zwaan geb. Smit d. G. M. Koelemeijergeb. Dernisonz. A. E. v. Gaalegeb. Kuipers d. J. W. E.. v. Om meren geb. Hos z. M. Broekman geb. Wes- scling z28 Oct. A. v. d. Steen geb. Lodder d. A. Hoogeboom geb. Dints zC. S. v. d. Zeeuw geb. Bijster d. M. v. Westerhoven geb. Volbregt d. J. Schullergeb. v. d. Berg d. OVERLEDEN. 22 Oct. B. v. d. Klugt, 60 j. z. Bakker straat. A. A. Barendse, Echtg. v. J. F. G. Wiegant, 58 j. Gr. Houtstraat. P. O. de Zee, 16 jzTeijlerstraat. M. v. Zetten, 79 jKruisweg. 23 Oct. E. J. Bouma, 6m. d. Begijnhof. M. C. Dweelaard,Echtg. v. J. P. v. Bourgonje, 39 j. Begijnhof. J. Honing, 74 j. Kampervest. 24 Oct. P. W. vBlaukensteijn, 24 jGrHoutstraat25 Oct. J. P. C. Grunter, lm. i. b. Boogaard straat Een levenl. aangeg. kind v. h. man nelijk geslacht v. A. Horn, Korte Zijlstraat. Een levenl. aangeg. kind vhmannelijk gesl van J. F. Dodenhuis, Nieuwe Kerksplein. 26 Oct. K. A. v. d. Berg,Echtg. van J. J. Cramer, 34 jLHeerenstraat27 Oct. T A. Timmer, 4m. z. Spaarnwouderstraat. H. Wijnders, 11 m.z. Klaverstraat. E. H. Wagenaar, Echtg. v. G. Nieuwenhuijs, 34 j Paarlaarsteeg. 28 Oct. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van J. H. v. Norden, Essenstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een schaafbeitel. Een arm band. Een potloodhouder. Een pantoffel. Een dames schoentje. Een zweep. Een ladder. Een kinderzak. Een boezelaar. Een regenjas. Een manchet. Eenige sleutels. Terug te bekomen, bij J. Tibboel Lange Heerenvest 34, een wollen doek. Bij H. Dekker, Burgwal 65, een schoeiing- plank. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2