Soepkaarten „VOLKSONDERWIJS". Godsdienst onderwijs. KEUKENMEID, N ieu wsberichten. ADVERTENTIEN. SCHOUWBURG Jansstraat. AFHALEN Nadat in de zitting, der Kamer van Donderdag de heer v. Kerkwijk hulde had gebracht aan de nagedachtenis van den overleden Staatsman Mr. C. Th. Graaf van Lijnden van Sandenburg, vervolgde Min. van Kol. zijn den vorigen dag aan gevangen rede. Met warmte verdedigde hij den Goev. Gen. van Kees tegen het verwijt, dat hij ontronw zou zijn ge worden aan zijne beginselen, en verzekerde dat er volkomen homogeniteit bestond tusschen den Minister en den Goev. Gen. Hij wees er op, hoe het zijnerzijds roe keloos zou zijn, de koffieprijzen hooger te ramenmet het doel om de begrooting te doen sluiten. Het onderzoek betref fende de Ombiliënvelden was nog niet afgeloopen. Tegenover den heer Rutgers van Rozenburg hield de Min. staande dat de Atjeh-blokkade wel degelijk snkces had gehad. De heeren W. v. Dedem en v. Gennep repliceerden, en de heer Kenchenius sloot zich aan hen aan en verweet den heer van Rees, dat hij bij zijn vertrek naar Indië zijne liefde voor den Javaan in Nederland achtergelaten had. Mr. Keuchenius wees verder op de toenemende ontevredenheid op Java wegens den drnk en het gemis aan zorg voor de bevol king ook spoorde hijmet het oog op de Carolinen-kwestieaan tot het nemen van maatregelen in Indië, en te zorgen, dat de eilandengroepen onder onze soe vereiniteit werden gerangschikt. In zijne rede die wêer evenals zoo menige vroeger door hem uitgesprokeneonwillekeurig deed denken aan Mausendreck und Korian der veroorloofde deze spreker zich weder eenige uitvallen tegen den gewezen Goev. Gen. Loudonvolgens hem de schuldige oorzaak van al de Atjeh-ellende. De heer de Bruyn Kops verdedigde den afwezige tegen dezen even onedelmoedigen als be- strijdbaren aanval. Vrijdag werd het algemeen debat over de Indiesche Begrooting voortgezet. De Voorzitter achtte het noodig de heeren te verzoeken zich niet verder te verdiepen in de geschiedenis van den oorsprong van den Atjeh-oorlog. De heer Rutgers v. Ro zenburg hield tegenover den Minister vol dat de blokkade van de Atjehsche kusten eene tooneelvertooning was geweest, en vroeg opheffing van de geheimhouding dienaangaande. De heer Kielstra weet den langen duur van den Atjeh-oorlog aan het inkonsekwent handelen aldaar. De heer Cremer achtte de Indiesche spoor wegen wel rentegevend en bleef aandringen op steun voor de industrie. De heer Gleichman was het met den vorigen spreker eensen bestreed evenals hij den heer van Kerkwijk, die volhield, dat bescherming van de suikerfabrikanten zioh niet liet rechtvaardigen, en dat de In diesche spoorwegen nooit rentegevend zouden zijn. Toen de heer Keuchenius persisteerde bij zijn gevoelen, dat de heer Loudon de oorzaak is geweest van de voortzetting van den Atjeh-oorlog meende de heer de Bruyn Kops niet te mogen nalaten nogmaals een woord tot verdediging van den oud-Goevernenr Ge neraal te spreken. Daarna repliceerde de Minister. Hij deelde mede, dat de Goev. Gen. een herziening van het Indiesch Strafwetboek voorbereidt, en aan den Goeverneur van Atjeh heeft geschreven in den geest als de Min. heeft gesproken. Publiceering van het verhandelde in co mité-generaal betredende de Atjeh-blok kade achtte de Min. niet in 's Lands belang. Na nog eenige diskussie werd het algemeen debat gesloten. Verworpen werd een amendement van den heer Keuchenius, om den post voor mobilair in de paleizen van den Goev. Gen. met ƒ36.000 te ver minderen de voorsteller had maar 9 medestanders. Volgens de Amst. is te Regen, in Beierland, dezer dagen een haast ongeloof lijk geval van kwakzalverij voorgekomen. Een Bohemer, zekere Dallie, die van zijn vak reparateur van parapluien is, gaf eener gehuwde vrouw, te Unternagelbach, die aan een onderlijfekwaal leed, de ver zekering, dat hij haar even goed kon repareeren alsof zij een parasol was. Geholpen door zijne vrouw sneed hij haar met een scheermes den buik open, verwijderde naar hij beweerde een gezwel dat bij aantrof, naaide de wonde weder dicht en besmeerde die met medicamenten. De „dokter" kreeg een honorarium van zes en veertig marken voor de kuur. De ongelukkige geopereerde is in beklagens- waardigen toestand; de kwakzalver werd, evenals zijne vrouw, in arrest genomen. Aan het station Velp is een klerk tusschen de wagens van een trein geraakt hij was onmiddelijk een lijk. Men gelooft aan zelfmoord. Het gerucht wil, dat men de dieven van de gouden zilveren voorwerpen, onlangs te Scheveningen bij de firma Verschuur ontvreemd, op het spoor zou zijn. Indien dit waarheid bevat, dan zouden twee Duitschers de daders zijn, die reeds naar Noord-Amerika de wijk zouden hebben genomen. Een ijverig onderzoek wordt ingesteld. Jeanne Lorette is Zaterdag van 'sGravenhage naar Arnhem getranspor teerd. Het geleide bestond nit een brigadier- majoor der rijksveldwaoht en eene op passeres. Toen de 20jarige jongeling C. S. te Hoornaar zich in den avond van den 13en dezer naar huis begaf, werd hij onverhoeds door twee kerels aangegrepen, ernstig mishandeld en met messen aan hoofd en schouders gewond, zoodat de ongelukkige, die een zeer oppassend jon geling is, in levensgevaar verkeert. Tegen de daders, die het op een ander gemunt hadden (zoodat S. het slachtoffer werd eener vergissing) is procesverbaal opgemaakt. Eene familie te Tilburg is dezer dagen de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een harer bloedverwanten, te Mechelen woonachtig, kwam bij genoemde familie met het bericht, dat zijn huis, hof en geheele inboedel totaal verbrand warenen hy en zijne vrouw ternauwer nood hun leven hadden gered. Vol mede lijden werd er spoedig door de familie geld bijeengebracht, en denzelfden avond keerde hij naar Mechelen terug, waar zijne vrouw hem met ongeduld wachtte. Voornemens hem nog verder te helpen, liet de Tilburgsche familie eenige dagen later naar zijn toestand informeeren, maar stond niet weinig verbaasd toen zij ver nam, dat er volstrekt geen brand was geweest. De oplichter had dagen achter een in dronkenschap verkeerd en zijn geld tot den laatsten cent verbrast, en had het verhaal slechts verzonnen om opnieuw zijn dranklust te kunnen be vredigen. In het ziekenhuis te Groningen is Donderdag eene vrouw uit Beerta, inde provincie Groningengeopereerd (haar luchtpijp werd geopend) wegens een zeer zeldzaam voorkomend geval. Zy was nl. met den hals gevallen tegen een scherpen rand en had hare luchtpijp gebroken, waardoor groot gevaar van verstikking was ontstaan. HAARLEM, 17 November 1885. De predikbeurt van Ds. Snethlage in de Janskerk is niet, zooals ons werd opgegeven, Woens dag 'savonds ten 8, maar ten 6 ure. Door den generaal-majoor Band bevelhebber in de le militaire afdeeling, is de le luitenant-adjudant J. C. A. Pabst, van het 3e bat. 4e reg. infanteriealhier in garnizoenuitgenoodigd gewordenzich met het houden van een theoretischen cursus voor het corps officieren der d. d. schutterij dezer gemeente te belasten. Aan het bureau van ons blad ligt ter onderteekening een rekest aan den Raad onzer gemeente, houdende het ver zoek om, aangezien openbaarheid vooral op het gebied van belasting zeer gunstig werkt, terug te komen op het besluit om het Kohier van de plaatselijke belasting niet meer te doen drukken. Donderdag a. s. houdt de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Volksonderwijs" des avonds te 8 uur in de bovenzaal van de sociëteit „Vereeni ging" alhier, eene vergadering, tot welke ieder belangstellende vrijen toegang heeft. Door Mr. Boers van Breda zal het onder werp besproken worden, dat dezer dagen bijzonder de aandacht wekt, t. w. de voorgestelde wijzigingen van art. 194 der Grondwet, in verband met den wensch tot tempering van den schoolstrijd. Daar er na de voordracht gelegenheid zal bestaan, om over het onderwerp van gedachten te wisselen, mag men verwach ten, dat velen, wien het volksonderwijs ter harte gaat, deze bijeenkomst zullen by wonen. Maandag morgen is de uit de ge vangenis ontvluchte makelaar Gerrit Visser te Amsterdam per Rijnspoor (trein 9.30) aangebracht. Hij werd onder geleide van twee maréchaussees naar de cell, gevan genis gevoerd. Zooals men weet, werd Visser te Parijs ontdekt. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebraoht Gerardus Johannes Meyer, oud 55 jaren, geboren te Stompwijkdie verschillende ingezetenen alhier heeft opgelicht door middel van een valschen bedelbrief, door hem onderteekend met den naam van Doctor Posthuma. Op 3 November jl. was hy nit de gevangenis te Utrecht ontslagenwaarin hy acht maanden voor gelijk feit heeft doorgebracht. Vrijdag avond omstreeks 9 nren is alhier, tijdens de bewoners afwezig waren, brand uitgebroken op de achterkamer van een bovenhuis aan de Bakenessergracht, bewoond door den timmerman S. Warmer vermoedelijk ontstaan door het drogen van kinderkleeding op de kachel. Het bovenhuis is inwendig geheel uitgebrand. De brandweer, spoedig aanwezig, heeft het benedenhuis en de belendende perceelen behouden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Vrijdag nacht omstreeks 1 uur werd de brandweer andermaal opgeroepen, en wel voor eenen Uitslaanden brand in de Korte Begijnenstraat N°. 21 ten huize van den winkelier in kruideniers waren P. Simons, ontstaan door het vallen van een brandende petroleumlamp. Het benedenhuis is geheel uitgebrand. Het bovenhuis heeft veel waterschade geleden. Te 2 Va uur was de brand gebluscht. De inboedel van Simons was niet verzekerd, die van de bovenbewoners wel. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 18den Nov. 1885 des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Rapport Speciale Comm. adres subsidie meisj esburgerschool 2. Voorstel B. en W. tot het verleenen eener gratificatie aan den heer J. Schoutencommies ter gem-Secretarie. 3. Id. Id. vacature ambtenaar haven- en kaaigeld. 4. Id. Id. rek. T. B. Deijlius Wed. Honing om eene jaarl. toelage. 5. Id. Id. plan bebouwing Barrevoetesteeg. 6. Id. Id. rek. A. H. Kuipers en W. vau Someren Greve, vermin deringschoolgeld meisjesburgerschooL 7. Id. Id. rek. A.v.d. Steur Jr. tot stichting van een gebouw voor godsdienstoefeningen in of bij de Wilhelminastraat. 8. Id. Id. Vleeschhal. 9. Id. Id. rek. J. Kraaij, huur grond Spoorwegstraat. 10. Rapp. Comm. fabricage rek. J. E. van den Arend, aankoop van grond. 11. Voordracht B. en W. benoeming onder wijzer 2de kl. school lett. C. 12. Voorstel B. en W. verkoop boomen. 13. Id. Id. omtrent meubelen voor de nieuwe lokalen van het Raadh. 14. Verslag opzichter gasverl. over Oct. 15. Rapp. Comm. toezicht lager onderwijs op voorstel B. en W. wyziging art. 6 regiem, voor de openb. lagere scholen. 16. Rekest betreffende de passage over de Gravesteenen- en Melkbruggen. 17. Miss. Burgerl. Armbestuur met tarief onderstand. 18. Rapport B. en W. op voorstel wijziging reglement van orde voor den Raad. Vrijdag 20 November 1885- Gastspiel der Frau FRANZISKA ELLMENREICH, Sachsische Hof- schauspielerin: DIE BEZaHMTE WIDERSPaNSTIGE, Lustspiel in 5 Akten von Shakespeare. Hierauf: DIE SCHULREITERIN, Lustspiel in einem Akt von E m i l Po hl. Aanvang 7 ure. Bureau geopend 6 ure. Prijzen der plaatsen 3,50, ƒ2,50, ƒ2,-,/1,50 en 0,50. Plaatsen zijn te bespreken Vrijdag van 10 tot 3 ure. der Klein Heiligland. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld dat in het Soeplokaal op het Klein Heiligland de Soepkaarten voor dezen winter uitgereikt zullen worden voor de bewoners van Afdeeling 1 en 2, Maandag 23 Nov. 3 5, Dinsdag 24 4 6Woensdag 25 Telkens 's morgens van elf tot één uur. De eerste deeling zal plaats hebben op Maandag 30 November. Zijdie zich niet aangemeld heb ben, kunnen nog kaarten bekomen op Woensdag 2 December, des avonds ten 7 uur, aan het Soeplokaal. Namens de Commissie ter Spijsuildeeling aan Behoeftig en: Mb.T.L.L. PRINS, Pres. Joh. de BREUK, Secr. Haarlem, 9 Nov. 1885. (174) VEREENIGING Afdeeling „Haarlem en Omstreken". Openbare Vergadering, op Donderdag 19 November e. k. des avonds om 8 uurBovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging". Spreker De Heer Mr. W.M.H. BOERS, van Breda. Onderwerp: De voorgestelde wijzigingen van art. 194 der Grondwet in verband met den wensch naar tempering van den schoolstrijd. Daarna gelegenheid tot gedachtenwisseling^ De Secretaris R. B R O E R E. Haarlem, 16 Nov. 1885. De Commissie van den Protestan tenbond te Haarlem maakt bekend, dat formulieren ter inschrijving van leerlingen voor den cursus die 1 Januari e. k. begint, bij de onder- geteekenden verkrijgbaar zijn en verzoekt hen die nog onafgehaalde circulaires waarin bijdragen voor dit doel gevraagd worden, onder zich hebbendie te doen bezorgen bij een hunner. De Commissie voornoemd: Mr. Th. de Haan Hügenholtz, Spaarne 94. D. J. A. Westerveld, Gr. Houtstraat 44. M. Wijt, Damstraat 25. Voor de vele bewijzen van deel neming bij het overlijden van mijne geliefde Eehtgenoote ondervonden betuig ik, ook namens mijne kin deren behuwd- en kleinkinderen mijn oprechten dank. Uit aller naam: (177) P. KOPPEN. Op den 154en dezer overleed in den ouderdom van bijna 44 jaren, onze jongste Zuster THEODORA. Namens de familie: R. VAN WAARD Tegen 15 December gevraagd eene van.de P.G. Adres Gr. Houtstr. 118. LI. Zondag avond zijn door middel van braak en inklimming in den winkel van den instrumentmaker L. in de Gier straat alhier eenige dozijnen messen en scharen ontvreemd ter waarde van 60. Het gestolene is gisteren door de politie alhier in beslag genomen waarbij is gebleken dat de verkooper daarvan was Severinns Hendrikns Sauterell, oud 21 jaren die van den diefstal wordt verdacht, maar de vlucht naar Leiden had genomen. Hij is echter aldaar door de politie aan gehouden en herwaarts naar het Hnis van Arrest overgebracht. Sedert 10 dezer wordt alhier ver mist, H. P. Coster, ond 58 jaren (Israëliet) klein van persoon, grijs haar en het rechteroog missend; gekleed met korte zwart lakenBche jas, donker grijzen broek, pet en gekleurde pantoffels. Zijne vrouw vermoedt, dat hem een ongeluk is voorkomen. De Commissaris van Politie alhier verzoekt zijne opsporing en bericht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2