bracht in de grondstellingen der geleerden van de onde echool, door zijne heldere begrippen omtrent verbranding en het ver bruiken van zuurstof bij dit proces en hoe men daardoor op den weg geraakte om tot de lucifers te komen zooals wij die nog voor een twintigtal jaren ge bruikte, wat door Spreker met eenige dui delijke proeven werd verklaarden zoo kwam Spreker tot den Lucifer van den tegenwoordigen tijd, tot de zoogenaamde zweedsche lucifers, waarvan op een boeiende wijze de vervaardiging werd duidelijk ge maakt. Hadden we 't niet gehoord, wij zouden 't niet gelooven dat de eenvoudige lucifer zooveel arbeid eischte. Spreker verhaalde hoe men het daartoe benoodigde espenhout eerst moest schillen in krnllen op de dikte en de breedte van onze lucifers- stekken om die krullen later te verdeelen, hoe die verschillende stekken allen in één richting moesten gelegd worden om ze vervolgens in een raamwerk op gelijke afstanden van elkaar te plaatsen en ze dan na in een heet zandbad geplaatst te zijn geweest, van was of parafine te doen door trekken en ze ten laatste te „zouten" en van koppen te voorzien. Hu was het doosje aan de beurt en na al dat werk te bedenken dat men tegen woordig 570 van die nienwerwetsehe vunrstoestellen iu 10 schuifdoosjes kan koopen voor 6 Hollandsche centen zie, 't is onbegrijpelijkTen slotte ver haalde spreker dat, toen door de groote Jongköpingsche lucifers-fabriek aan den agent te Hamburg de 250 duizendste kist met dit prodnkt was afgeleverd, de werk lieden van die inrichting te weten kwamen dat, als men de doosjes uit die 250 duizend kisten op den kant aaneen zette, men een lucifersdoozen-gordel zou verkrijgen die twee en een halfmaal onzen aardbol om spant, terwijl dezelfde hoeveelheid doozen op elkaar gezet een torentje zou geven anderhalf maal zoo hoog als de Montblanc. Om nog beter de macht van den lucifer te doen beseffen, vernam men dat wanneer de omstandigheden van vóór 100 jaar, toen men de tonderdoos gebruikte, gelijk waren aan de tegenwoordige een man toen jaarlijks 90 uren zoek bracht met het slaan van vuur tegen 12 uren in den luciferstijd, makende dit een tijdwinst per jaar van 9 werkdagen voor een Engelschen werkman, terwijl deze tijdwinst, omgezet in kapitaal een waarde vertegenwoordigt van 26 miljoen ponden sterling. Met de meeste aandacht werd de spreker door zijn auditorium gevolgd en in de overtuiging dat „Weten en Werken" weder een avond aangenaam en leerrijk had doen doorbrengen scheidde men. Ongetwijfeld verliet men de zaal met vrij wat meer respect voor den Lucifer dan men er gekomen was. Naar wij vernamen zal de volgende spreekbeurt vervuld worden door den Heer Lamberts. Nieu wsberich. ten Donderdag werd door de Tweede Kamer het algemeen debat over de Staatsbegroo- ting voortgezet. De heer Gleichman was het met de Eegeering eensdat er geen aanleiding bestondom nu dadelijk weêr een nieuwe kiestabel in te dienen. Deze spreker had den indruk ontvangen dat men uit vrees voor een publiek debat grondwetsherziening op de lange baan wil sehniven, wellicht omdat dan aan't licht zou komen, hoe de rechterzijde verdeeld was, zelfs ten opzichte van artiekell94. De pertinente verklaring van den heer Schaepman noemde hij op zijn zachtst on - doordacht, 't Zou kunnen wezendat ook de linkerzijde bereid werd bevonden tot wijziging van dat artiekel mede te werken, mits de voor te stellen schikking niet uit- loope op Staats-ondersteuning van sekte scholen. Grondwetsherziening moest tot stand worden gebracht; 't is tijd voor het publiek debat. Daarom beschouwde Sprekermet den Minister deze begrooting slechts als eene administratieve. De heer v. d. Biesen hield staande, dat de mate- rieele toestand des lands en de ware volks ontwikkeling eerst konden verbeteren na oplossing van deri schoolstrijd. De heer Keuchenius bleef aandringen op eene nieuwe kiestabelen vonddat de rechter zijde meer zelfopoffering had getoond, door vóór de verworpen tabel te stemmen, dan de liberalen. De heer Reuter bestreed uitvoerig den heer Gleichman en bepleitte het recht der rechterzijde om grondwets herziening te weigerenzoolang op het stuk van onderwijs bleef bestaan wat hij onrecht noemde. De heer de Savoruin Lohman trachtte de houding der rechter- zijde ten opzichte van de verworpen kies- tibel te rechtvaardigen, en ontkendedat de rechterzijde haar eischen omtrent het onderwijs niet zou hebben geformuleerd zij heeft dat bij het sektie-onderzoek getoond en vreest niet, de natie over hare begin selen uitspraak te laten doen. De heer van Baar hield voldat zoolang men geen recht deed in zake het onderwijs, hij geen grondwetsherziening begeerde. De heer Gleichman volhardde bij zijne meening, dat uit de nota's der rechter zijde geen juiste formule te trekken was. De Min. van Binnenl. Zaken herhaalde dat eene nieuwe kiestabel nu niet kon worden ingediend. Het algemeen debat werd nu gesloten. Hoofdst. I (Huis des Koningswerd goedgekeurd. Hoofdst. II Hooge collegiën van Staat en Kabinet des Konings) werd ook aangenomen, na toekenning van eene toelage van 600 aan de ontslagen stenograaf Ising. Bij Hoofdst III (Buiten!. Zaken) gaf de Mi nister eenige inlichtingen.- Een aanvulling der uitleveringstraktaten zal in overweging genomen worden. Het handelstraktaat met Perzië stuitte op groote bezwaren. In de zitting van Vrijdag werd Hoofdst. III met algemeene stemmen aangenomen nadat de Min. aan den heer Verniers v. d. Loeft beloofd hadnader te zullen on derzoeken de noodzakelijkheid van het behoud van het Konsulaat-generaal te Bangkok. Toen was Hoofdst. IV (Justi tie) aan de benrt. De heer Goeman Borgesius drong aan op wijziging van de Wet op den Kinderarbeid welke de heer v. Houten verklaarde op 't oogenblik min der gewenseht te achtenmet het oog op Grondwetsherziening. De heer Oor ver Hooft wees op de onvoldoende uit voering der vogelenwet. De heer Keuche- nius drong aan op maatregelen tot bestrij ding der prostitutie en de heer Beelaerts v. Blokland op indiening eener nieuwe Zondagsweten wegneming van alle be palingen uit de wetten, door welke de Zondagsrust wordt belemmerd. De heer A. Mackay wees op het nadeelige voor de waardigheid der politieals jlagere beambten door voorspiegeling van schade vergoeding worden overgehaald tot het afleggen van onware verklaringen. De heer de Savornin Lohman verlangde op heffing van alle bordeelen bij Rijkswet. De heer v. d. Kaay vond het bedenkelijk zich in deze aangelegenheid te overijlen. De Min. van Justitie verklaarde, dat hij de wijzigingswet op den kinderarbeid zou handhaven, doch niet zonder instelling van inspecteurs. Vermeerdering van toe zicht op jacht en visscherijvooral op de rivierenachtte hij noodig. Eene Rijkspolitie wet is nog niet ingediend met het oog op de kosten. Eene Rijkswet op de prostitutie kon de Min. niet toezeggen. In Nederland hebben geen ergerlijke feiten plaats. Eene nieuwe wet op de Zondags rust kan spoedig worden verwacht. Bij de replieken vroeg de heer v. Houtenof hij het „standje" met de Haagsche officie ren de politie geld had aangenomenom de zaak te sussen. De Minister van Justitie gaf een ontkennend antwoord, maar deelde mededat ten slotte een on- Bchuldig officier was veroordeeld, die zich opofferde voor een kameraad die gehuwd was. Deze mededeeling lokte warme protesten van de heeren v. Houten en Verniers van de Loeff uit. De Min. moest öf de juistheid van deze uitspraak hier niet openlijk tegenspreken, óf den on schuldig veroordeelde recht doen weder varen. De Min. verklaarde, dat hij eerst lang na de veroordeeling officieus was ingelicht. Nadat een amendement, om 300 verhooging voor den inspecteur der gevangenissen te schrappen was ver worpen met 25 tegen 22 stemmen, werd het debat verdaagd tot Maandag. In de Eerste Kamer zijn tegen Dinsdag aan de orde gesteld de Indische Begrootingen de exploitatie van den Spoorweg AmersfoortNijmegen. Vooraf zullen hervat worden de klachten betrek kelijk de dienstregeling op de lijn Zwolle Ameloo, welke in de zitting van Vrijdag gesteund, werden door den heer Blijden- steindie het voor het financieeel belang van den Staat noodig achtte niet alleen de hoofdlijnen te begunstigen, en het reizend publiek bij de tegenwoordige dienst regeling zoowel in het binnenlandsche als in het internationaal verkeerniet gebaat achtte. De heer Moolenburgh was van oordeeldat de nadeelige exploitatie van kleine spoorlijnen den Staat noopte tot voeding der hoofdroute. Overigens brachten de petitieën de ongerieven van zelf onder de aandacht der Regeering. Vrijdag ochtend te 9 uur begaven zich te Oorschot 2 zoontjes van den land bouwer L. M. naar den stoommolenten einde voor de ouders graan te doen malen. Het oudste, ongeveer 8 jaren, schijnt in aanraking te zijn gekomen met de stoom machine met het ongelukkig gevolg, dat het kind de armen van het lichaam zijn gescheurden het eenige oogenblikken daarna overleed. Te Hirschberg (Pruisen) is zekere Emilie Patzke veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 10 dagen, wegens het „vervalschen van eene oorkonde." Zij had nl. in een recept van dr. Scheurich aldaar, waarop ten behoeve van een onderhnidsche injectie voor haar zelf, was opgeschreven 1.2 gram morphine, dat cijfer veranderd in 6.2 gram en er het waarschuwings- teeken 1 bijgevoegd. Zulk een delict is zeker nog weinig voorgekomen. Tegen een man te 's Gravenhage, die in een koffiehuis aldaar in dronkenschap uitriep De koning en al zijn manschappen zijn schurken, is een jaar celstraf geeischt. De subst.-off. van justitie bij de Haagsche rechtbank noemde het uiten van zulk een dronkenmanstal een ernstig feit. Te Amsterdam is de St. Nicolaasdag ook in de zwem en badinrichting op erg koude manier gevierd. Vier heeren namen een bad, echter niet zoo frisch als het vorig jaar toen het sneeuwde en vroor maar toch koud genoeg om big de gedachte eraan een gewoon menschenkind kippenvel te doen krijgen. De temperatuur van het IJwater was vijf graden Celsius. Na deze koude exercitie dronk men j anijsmelk en at men Sinterklaas. Aan boord van een slijkpraam, lig gende te Oud-Pekela, kwamen dezer dagen des avonds twee mannen, die zich van het weinige, dat in de roef aanwezig was meester maakten en een löjarigen knaap, die alleen aan boord was, in het water wierpen. Gelukkig wist de jongen zich door zwemmen te redden. In New-York is een eigenaardig proces over geneeskundige verantwoorde lijkheid gevoerd. Een bloemenmaakster werd door den dokter Pruddy in een hospitaal van poklijders gezonden, ofschoon zij slechts een geringen aard van gewonen huiduitslag had. Na haar genezing wilde zij hare werkzaamheden hervatten, maar haar cliënten, overtuigd dat zij werkelijk de pokken had gehad en de besmetting vreezend, keerden niet tot haar terug. Zij heeft daarom dokter Pruddy voor het gerecht aangeklaagd, die veroordeeld is haar een schadevergoeding van 500 dollars uit te betalen. Het Belgische gouvernement, gul als andere regeeringen met het uitdeelen van ridderorden, heeft een krankzinnige, die zich reeds sedert 20 jaar in een gesticht bevindt gedecoreerd. Zaterdag avond te ongeveer 9 uur is inbraak gepleegd op het Waterlooplein No. 19 te Amsterdam, gepaard met dief stal. Men heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot het huis weten te verschaffenen door binnenbraak zich meester gemaakt van ongeveer 400 aan geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen. De vroeger reeds beschreven monu mentale fontein op het Binnenhof te '-Hage is gisteren voorgoed ontdaan van het om hulsel dat haar, terwijl de laatste hand aan hare voltooiing en opsiering werd gelegdaan de blikken der voorbijgangers onttrok. Het kunststuk van smeedwerk is thans op kwistige wijze verguld. Het beeld van den Roomsch-koning prijkt zelfs geheel in vergulsel. De rond de fontein aangebrachte wapens zijn afgewis seld zwart en rood geschilderd op ver gulde wapenschilden. De niet vergulde deelen van het fraaie gehsel zijn donker bruin gekleurd. De smokkelarij op de Groningsohe en Drentsche grenzen naar en van Hano ver neemt onrustbarend toe. Dag aan dag worden „aanhalingen" gedaan, en de ambtenaren, die het drukker dan ooit hebbenworden nu en dan ook gesteund j door politiemacht; omdat geheele benden de verboden gemeenschap „naar en van" onderhouden. Thans is weêr een troep smokkelaars van minstens 12 manbe laden met 87 liter spiritus, door de ambtenaren achterhaald in 't Weer- dingerveen --, doch nauw hadden de commiezen deze aanhaling gedaanen waren de gesnapten uiteengestoven, ofj I een andere troep passeerde een honderd meter of drie verder ongehinderd de thans belast en beladene, dus machtelooze gerech tigheid. Vrijdag beviel te Watergraafsmeer eene vrouw van drie welgeschapen zoons. Het gezin telde reeds -zes kinderen. Het vonnis, door den rechter te Kotta-Radja in de bekende zaak van het onder Engelsche vlag varende stoomschip „Canton" gewezen, is thans in appèl bij den Raad van Justitie te Batavia. Het O. M. te Kotta-Radja had een boete van 30,000, benevens de verbeurdverklaring van de aangehaalde oorlogscontrabande niet te veel geacht, doch de rechter veroor deelde de reeders tot ƒ20,000 boete. De supercarga, als vertegenwoordiger van de reeders, nam hiermede geen genoegen en teekende appèl aan van het vonnis. Dit Meiningen komt het bericht dat Dr. Hans von Biilow zijn ontslag heeft ontvangen als directeur van de Meininger Hofkapel. Men zegt, dat de oorzaak hiervan moet gezocht worden in een twist tusschen hem en Johannes Brahms, waarbij Brahms den Hertog plaatste voor de keuze om hem of v. Bülow te ontslaan. De Hertog zou aan het ontslaan van den laatste de voorkeur gegeven hebben. Een nieuwen praetischen vorm heeft de onlangs in Duitsohland gepatenteerde elliptische parapluie. Hare gedaante is langwerpig, zoodat zij twee personen kan overdekken of, in de richting van den wind met hare lange as verticaal gehouden, het lichaam van één persoon geheel tegen regen kan beveiligen. Door eenige heeren te Deventer is het plan opgevat daar eene koud- en warm- bad-inrichting te maken. Zij willen daartoe eene leening sluiten van 12,000 in aan- deelen ieder groot ƒ100. Sedert eenige jaren is de rivierdijk te Herwijnen belangrijk opgehoogd zoodat men nu bij Z. of Z. W. wind den weg bijna niet meer kan passeeren, zonder met de draaiende wieken van den aldaar staanden korenmolen in aanraking te komen. Van tijd tot tijd zijn dan ook tal van menschen en dieren en nog onlangs twee kinderen door die molenwieken ge troffen. Door de ophooging des dijks zijn voor namelijk ook aan „de Hoek" aldaar, tusschen den dijk en de huizendiepe doorgangen, die van den weg af, door de steile muren zich als gapende rotsen vertoonen. Reeds voor enkele jaren zijn succes sievelijk twee hoogbejaarde menschen, door een val in die gangen, vreeselijke onge lukken overkomen, en wederom is Woens dagavond eene vrouw van een dier muren gestort, met het treurig gevolg, dat zij een been brak en ernstige kneuzingen aan het lichaam bekwam. Bij een Parijsch winkelier is thans een zeer eigenaardig horloge ter bezich tiging. Op de wijzerplaat zijn twaalf bloemen geschilderd en daarover bewegen zich een groote en eene kleine bij de uren en minuten aanwijzende. Deze bijen worden vooruitgedreven door magneten onder de plaat verborgen en met het eigen lijke uurwerk in verbinding staande. Er is een tragi-komische oorzaak ontdekt, waarom de Grieken nog niet ten strijde togen. Zij hebben kruit, dat niet schiet. Vroeger ontving het kleine konink rijk dit product, zoo noodig tot oorlog voeren nit Frankrijk Engeland en Duitschland, maar sedert jaren koopt het dit in de fabriek van hun landgenoot Moraïtines, die zich over zijn kunststuk zal hebben te verantwoorden. Bij uitgravingen op den Acropolis te Athene heeft men een merkwaardige vondst gedaaneen tafel, waarop een krijgsheld was geschilderd met helm sohild en speer. Archaeologen houden het voor een werk uit de 5e eeuw vóór Chr. De jongeling C. L. uit Rijsbergen bij Breda, die den In Nov. jl. op een geheimzinnige wijze verdween, is tot heden niet teruggevonden. Alle nasporingen zijn vruchteloos gebleven; zelfs de profetie eener bekende Bredasche kaartlegster door de eerzame bloedverwanten van den vermiste in allen ernst geraadpleegd is niet vervuld geworden. De moderne Pythia had namelijk voorspeld, dat de arme jongen op Zaterdag den 14n Nov. zou thuiskomen: „levend ofdood"enwel „uit de richting van het Noorden I"

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2