BMEMTJE3. vmmmmnm ADVERTENTIEN. «ie Mi'oon. BUITENGEWONE VOORSTELLING Tooneelgezelscliai) van dc Nieuwe Rotterd. SchonwV-Maatscliappij. HAARLËNL ÖOIOIlf Bieiisfbode, KEUKEIMÜEID, Tweede Meid Tweede Meid-Kindermeid, de wortel en bast van eene tot nog toe in Enropa geheel onbekende plant, die door de inboorlingen als middel tegen maagkatarli, koorts en zwaktetoestanden vereerd en gebruikt wordt. Onder den naam Nijmo wordt op de geheele West- Afrikaanscbe kust uit deze ingrediënten een drank bereid, die zelden zijn buiten gewoon gunstige werking mist. Geleerden hebben de afkomst van dien drank onder zocht, en daarbij is gebleken, dat hij van een boom afkomstig is, die verwant is met den kinaboom. Verdere proeven, door geneesheeren genomen, bevestigen de gun stige werking van het middel op de maag en het zenuwstelsel. - Evenals andere jaren is ook nu weder te Sneek eene commissie opgetreden, die op den eersten dag van het jaar ver sterkende spijzen uitdeelt aan de minder bedeelden. Zij heeft per circulaire de ingezeten uitgenoodigd, haar met geldelijke bijdragen te willen steunen. Door de politie te Edam is aangehou den een blind meisje, 19 jaar oud, dat het huis harer ouders was ontvlucht, en nu met een muzikant rondzwierf. Door de ouders was de opsporing verzocht. Op de Drentsche dorpen bestaat nog de gewoonte om, voor het malen, van het aan den molen gebrachte koren een klein gedeelte (het 1/16 in den regel) door den molenaar voor zijne kosten te laten afnemen, als maalloon. Hierbij komt het vooral aan op de eerlijkheid en goede trouw der molenaars. Te Ruinen, gem. Borger, vernamen de landbouwers van belangrijke vermindering bij het terug ontvangen. Zij beklaagden zich deswege bij den eigenaar van den molen, J. Meur- sing Jz., die het beheer van den molen aan een knecht toevertrouwde. Het gevolg was dat dezen nu op staanden voet ont slag werd gegeven. Men betichtte den uit den dienst ontslagene van meer dan het maaltarief aan het koren te ontnemen, waarvan hij braste. Sinds jaren bestaat te Workum de gewoontedat 5 Dec. op de sociëteit Harmonie onder de leden wordt geloot om wild. De leden meenden in hun eigen huis, hunne sociëteit, vrij te zijn in hunne handelingen. Niemand sprak dat dan ook ooit tegen. Daar verschijnt op den jongsten St. Nicolaasavond eensklaps de rijksveldwach ter in de zaal! Nog nooit werd ddareen politieagent gezien vóórdezen! Nu weet men dat de drankwet der politie het recht geeft om te komen waar „vergunning" ismaar tot nog toe werd van dat recht geen gebruik gemaaktwat wel op de meeste sociëteiten in ons land zoo zal wezen. De rijksveldwachter overtuigde zich slechtsdat er geloot werd en verwijderde zichwaarna tegen den kastelein (pachter der sociëteit) procesverbaal werd opge maakt. Met belangstelling ziet men den verderen afloop tegemoet. Met de voorbereidende werkzaam heden tot het herscheppen van de Ruïne te Leiden in een park is reeds sedert een paar dagen een aanvang gemaakt. De Seine is in de laatste dagen aanhoudend gewassen, zoodat het water op eene menigte plaatsen buitengewoon hoog staat. De stadskelders te Bercy zijn ondergeloopenook is het water door gedrongen tot de kelders van het Raadhuis te Parijs. Te Ile-Saint-Denis en te Bil- lancourt zijn reeds verscheidene huizen ontruimden AlfortvilleIvryeen ge deelte van Charenton en verscheidene wijken van Parijs worden bedreigd. De prefect der Seine heeft eenige bedreigde punten bezocht. Eene eigenaardige belasting. Voor elke letter of elk cijfer van een grafschrift meer dan den naam van den overledene aanwijzende, op een zerk der Haagsche algemeene begraafplaats zal voortaan een stuiver worden gehevenDe gemeenteraad in de residentie vond het dubbeltjedoor het Dag. bestuur voorgesteld, te veel. De Illustration bevat het hoogst ge wichtig bericht, dat de Parijsche salet jonkers besloten hebben dezen winterweder handschoenen te dragen, niet in, maar aan de hand. De drie keizers zijn het eens geworden over de wijzewaarop het geschil tusschen Boelgarijë en Servië kan geschikt worden. Volgens de National Zeitung zal vorst Alexander tot gouverneur-generaal van Oost-Roemelië worden benoemd en daarna den czaar een bezoek in Gatchina brengen. Den 12 December te tien ure des morgens, begon de begrafenis van ko ning Alfonso. Twaalf duizend menschen en ongeveer 800 officieren waren genoo- digd. De meesten konden niet in de kerk komen. Het is een indrukwekkend schouwspel. Acht en dertig prelaten wo nen met den bisschop van Madrid de plechtigheid bij. Deze zal tot twee uur duren. Eene menigte kransen bedekten de katafalk. De Rijksdag heeft Antwerpen als tussohenhaven goedgekeurd, op den wensch van den Bremer Lloyd. De staatssecre taris deelde verder mededatbehalve Antwerpenslechts Rotterdam en Vlissin- gen in aanmerking kwamen. Rotterdam had tot zijn nadeel, dat het met de zee door een kanaal verbonden washetwelk door ijsgang niet te passeeren zou zijn en slechts eene geringe diepte had. De cholera die uit Zuidelijk Spanje geweken was, is daar opnieuw epidemisch heerschend op de Christina-eilanden nabij Cadix. Onder buiten woon vele blijken van belangstelling herdacht de hr. jhr. J. W. M. van de Poll den 12den December zijne 25-jarige ambtsvervulling als dijk graaf van den Haarlemmermeerpolder. Zoowel de ingezetenenals het bestuur des polders en de gezamenlijke opzichters boden den jubilaris prachtige geschenken aan terwijl men algemeen door het nitsteken van vlaggen den waardigen man hulde bracht. Te De Leek heeft men zich een paar dagen geleden des nachtsdoor het verbreken van twee ruiten toegang ver schaft tot de openbare school. Eene boe- ken- en eene handwerkenkast heeft men opengebroken. Uit de laatste zijn onge veer 30 meter katoen 10 meter linnen en verscheidene paren kousen en sokken ontvreemd. In denzelfden nacht heeft men getracht bij den rijksontvanger binnen te sluipen. Nadat men eene ruit uitgenomen had, stuitte men echter op de goed ge sloten luiken. De politie is de daders nog niet op het spoor. De mechanische schrijnwerkersfa- briek van Eckmannte Stockholmheeft voor de Duitsche kolonie in Nieuw-Guinea tien houten huizen geleverd waarvan er een in tegenwoordigheid van den Duitschen gezant von Pfuel en verscheidene andere genoodigdenin 1 uur 3 minuten door 16 werklieden in elkaar gezet en binnen het half uur weer afgebroken werd. Elk huis is 57 voet lang, 32 voet breed en 10 voet hoog en bevat 10 vertrekken, die op eene veranda uitkomenwelke om het geheele huis heenloopt. Uit New-York wordt gemeld, dat uit het Zaterdag voorgelezen testament van Vanderbilt, blijkt dat zijn vermogen ongeveer 180 milliooen p. st. bedraagt. Overeenkomstig zijne uiterste wilsbeschik king verbindt de familie zichhet ver mogen voor zoover het belegd is in spoorwaarden bijeen te houden zoodat niets kan verkocht worden zonder gezamen lijke goedkeuring, waardoor men de eenheid der spoorwegnetten van Vanderbilt verze kerd acht.De kinderen erven elk 10 millioen p. st. de weduwe krijgt het restant met uitzondering van enkele legaten. De Daily NewiPöeldt uit Konstantino- peldat de maarschalksraad geadviseerd heeft tot onmiddellijk gewapend optreden. In het crematorium te Woking, nabij Londenheeft Vrijdag van wege de Britsche Cremation Society de derde lijkverbranding plaats gehad. Zij betrof het stoffelijk overschot van eene dame. De verbranding was in ruim een uur tijds afgeloopen, en liet niets achter dan wat zuiver witte asch. HAARLEM, 15 December 1885. Het adres van de firma Beijnes alhier betreffende belemmering der fabricage van spoorweg-materieel door het tariefstelsel, is verzonden aan de Regeering om in lichtingen. Tot predikant te Heemstede cl.' Haarlemis beroepen Ds. Wildeboer te Benthuizen. Aan de universiteit te Amsterdam werd bevorderd tot candidaat in de wis- en natuurkunde Mejuffrouw E. C. M. van der Ven alhier. De eerste uitvoering van het Duizend kinderen-concert had Vrijdag avond in de muziekzaal van de sociëteit „Vereeniging" plaats onder leiding van den heer W. Robert. De drie zangstukken „Het Ouder huis," „Vlaggelied" en „De Wereld in" werden gezongen met al den gloed en frischheid aan kinderen eigen. Versterkte deze uitvoering ons in de overtuiging, dat wij in den heer Robert een geniaal en moedig kunstenaar bezitten, niet minder stegen onze Haarlemsche jongelui in onze achting voor hun betoonden ijver in het bijwonen der tallooze repetities om dien goeden uitslag mogelijk te maken, maar ook is thans bij velen de vraag gerezen of het niet loonend zou zijn onzen kinderen meer bepaald zangonderwijs te doen geven, te meer, daar nu weer duidelijk gebleken is dat hun de geschiktheid tot zingen niet ontbreekt. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de tweede uitvoering, op aanstaanden Woensdag, bijgewoond worden door den componist van „Het Ouderhuis", den Heer Richard Ho), terwijl naar alle waarschijn lijkheid ook de Heer Peter Benoit, de componist van „De Wereld in", deze uitvoering met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Bij het bestuur der kinder-cantates, was van meer dan ééne zijde aangedrongen op het organiseeren van een volks-concert tegen geringe entree. Hèt billijke van dien wensch werd door het bestuur erkend en het zou zeker een beleefd verzoek aan de ouders hebben gericht, om hunne kinderen voor dat doel nog eenmaal af te staan, indien het plan niet op onoverkomelijke bezwaren gestuit ware. In de stuivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den volksbond is gedurende de maand November ingebracht in 380 postern f 741.32 terugbetaald 31 455.06 zijn uitgegeven 12 nieuwe boekjes. Met het laatste St. Nicolaasfeest zijn aan het postkantoor alhier verzonden 2640 en ontvangen 2683 postpakketten. Bij den schermwedstrijd der ver- eeniging „Oranje" te Rotterdam is inde afdeeling voor meesters op den sabel de tweede prijs, een verguld zilveren medaille, behaald door den Heer A. J. Meyerink alhier. De liedertafel,,Zangen Vriendschap" heeft van den heer H. Ruifrok, vroeger alhier, thans muziekonderwijzer te Amster- sterdam, ten geschenke ontvangen een stuk, getiteld Friihlings- Warming, van C. Attoahofer. Van de door de Haarlemsche Melk inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, controleur de Heer N. van der Sleen, geleverde melk, was het gehalte blijkens het verslag over de maand November als volgt Soortelijk v Vaste gewicht. e stoffen Minimum 1.030 3.4 11.9 Maximum 1.0330 4.1 13.1 Gemiddeld 1.0311 3.74% 12.63% LI. Maandag morgen omstreeks 5 ure is eene hevige brand uitgebroken ten huize van Jhr. Mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur, woonachtig in perceel No. 11 aan de Ripperdastraat, ontstaan door onvoorzichtigheid met licht. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was, benevens de politie met haar slangen wagen, die beiden krachtige hulp hebben verleend, is het huis boven geheel en het benedenhuis grootendeels verbrand. Een aantal meubelen, vooral bedden, zijn door de vlammen vernield, maar verscheidene kostbare meubelstukken zijn uit het benedenhuis gered. Omstreeks 7 ure was de brand geheel gebluscht. Alles is tegen brandschade verzekerd. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een bonte halskraag. Een paar wantjes. Een dames handschoen. Een kindermuts. Een kinderschoen.— Een pennenhouder. Een boezelaar. Een vrouwenzak en chemisette. Een spon- zendoosje. Een jongensjasje. Een kussensloop. Een ijzeren klep van een locomobiel. Een zak. Een melk wagen. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij A. Huizen Berkenrodesteeg 14 twee tulen mutsen. Bij K. Hoogendoorn, L. Bagijnestraat 20, een armband met gouden slot. Bij Koelink, Kenneperplein 10, een pak vuil goed. Bij Hofhuis Kam persingel 14, negen boorden en een front.— Bij Westendorp, L. Boogaardstraat 6, een portemonnaie inhoudende geld. De uitvoering van Donderdag 17 December zal plaats hebben in de Concertzaal van NIET in den Bovenzaal van de Soe. „Vereeniging". Aanvang 8 uur. Toegangskaarten a 1.- bij DE ERVEN LOOSJES. (6951 JansstraatHaarlem. Donderdag 17 December 1885, door het Directeur: ALEX. FAASSEN. Nieuwste Blijspel in 4 Bedrijven van Julius Rosen. Voor het Hollandsch Tooneel bewerkt door G. W. D. Mise-en-Scène van Alex. Ea assen. Bureau geopend 6ys ure. Aanvang ten 7y2 ure. Prijzen der Plaatsen: Balkon f 1.75, Eerste Loge f 1 50, Tweede Loge f 1.25, Parterre fl. Gaanderij f 0.40. Plaatsen zijn op den Speeldag te be spreken van 103 ure a 10 ets. extra. Groote Zaal der Sociëteit „Vereeniging". op Woensdag 16 December 1885, des avonds ten kalf 8 ure. Uitvoering der beide Kinder- Cantates „het Ouderhuis" van Richard Hoi en „de Wereld in" van F. Bénoit. Kaarten te bekomen bij de firma Met Meylink, L. Begijnestraat, tegenover de Sociëteit Vereeniging. Benedenzaal a f 1,49. Bovengaanderij a 0,99. Ook des avonds aan het gebouw sijn kaarten verkrijgbaar. Plaatsen te bespreken op vertoon van kaart, Woensdag van 101 uur a 10 ets. per plaats. (697) Heden 13 December overleed na een smartelijk lijden van drie weken en voorzien van de H. Sacramenten der stervende, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader ARNOLD US RUTTER, in den ouderdom van 66 jaar. Namens de familie: Wed. A. RutterAngenent. Haarlem, December 1885. Tegen Februari gevraagd als Meid-alleen., eene geschikte P.G.een burgerpot kunnende koken en netjes in hare werkzaamheden. Voldoende getuigen zijn vereisehten. Spreekuur voormiddags van 11 tot 12 nur en 's avonds van 7 tot 8 uur Frans Halsplein 3, te Haarlem. Met 1 Februari wordt gevraagd eene eenvoudige, nette goed kunnende koken en huiswerk verrichten. Adres onder N°. 700, bij De Erven Loosjes. die stoppen en mazen kan, P.G., wordt gezocht. Adres KI. Houtstraat 14. Mevr. BROESE van GROENOU, Lange Hcerenvest 134, vraagt half December eene fatsoenlijke goed kunnende naaienmazen en met de wasch omgaan. (702)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3