N ieu wsberichten tuigen zoo min als aan goede lucht mochte ontbreken, dankbaar in ontvangst genomen te hebben, keerde men huiswaarts met vrij wat meer kennis omtrent lucht en ademhaling dan men veronderstelde te bezitten, en stellig, uit de onverdeelde aandacht van de hoorders mocht men dit opmaken, ziet men den Heer van der Ley een volgende keer gaarne opnieuw als spreker aangekondigd. Ds Mees zal den volgenden Maandag spreken. Donderdag reisden twee vrouwen, vergezeld van een zesjarig knaapje, in een coupé 3e klasse van het Geld. Over. Locaalspoor. De jongen werd heimelijk onder de bank gesehoven en door den rok zijner moeder bedekt, met het doel om kosteloos te reizen. De conducteur be merkte echter den toeleg en knoopte een gesprek met de vrouwen aantoenhal verwege de reis, de jongen eensklaps riep „Moader bieuwe der al?" Tableau! Een zonderling geval van wat men lynch law zou mogen noemenheeft zich dezer dagen in Engeland voorgedaan. Een hoop razende mannen en vrouwen heeft een deurwaarder, na vreeselijke mishan deling, de dagvaardigingen doen opeten, die hem door lord Dunsanole tegen diens pach ters in handen waren gegeven. Geheel bewusteloos werd de ambtenaar naar het politiebureel gebracht. Koning Lodewijk van Beieren moet zich sedert eenige dagen te Parijs bevin den onder den naam van graaf van Berg. Eenigen meenendat hij daar is om de costumes en decoraties te koopen voor de voorstelling van Theodora op het Bay- reuther tooneelanderen brengen het doel zijner reis in vérband met zijn benarde financieele omstandigheden. De toestand van Andel is inderdaad niet aangenaam. Het is thans zoover ge komen dat men bij de teraardebestelling van een lijk groote moeilijkheden onder vond, aangezien er in de gemeente geen ambtenaar van den burg. stand is. De gemeente-secretaris, die ook reeds zijn be trekking had neergelegd heeft die echter maar weer aanvaard doch onder zekere voorwaarden. Uit alles blijkt echter dui delijk, dat de toestand zoo verward is, dat een verandering dringend noodig moet worden genoemd. Eene bijzonderheid mag het wel genoemd worden dat twee oude luidjes in het Bornhof te Zutfen, de echtelieden M, eergisteren nacht beiden overleden tot in den dood vereenigd alzoo. De burgemeester van de Loo (ge meente Koevorden), de heer Woltersom, is op 79jarigen leeftijd herbenoemd. Op merkelijk is zeker, dat de oudste wethouder, de heer H. Scholten, hem in leef tijd nog 10 jaren overtreft, en de jongste wethouder, Schutstal, slechts 3 jaar jonger is dan de burgemeester. Dat is een kras trio. Vrijdag avond is H. J., kassier bij j den ontvanger der directe belastingen kantoor houdende aan het Scheveningsche Veer te 's-Hagein zijne woning door de politie in hechtenis genomen. De aan gehoudene wordt verdacht van verduiste ring eener som van circa f 10,000 uit de kas van den ontvangerdoor verval- sching van boeken of stukken. Hij scheen zich op zijne arrestatie voor- bereid te hebben. Voor een tweetal maanden werd te Leiden opgericht eene bewaarplaats voor kinderen van zes weken tot drie jaren. Thans is door de bestnurderessen van genoemde inrichting besloten de ge legenheid aan te bieden om ook kinderen van drie tot 6 jaren de vrije schooluren en daarna tot negen uren aldaar te laten doorbrengen terwijl huntegen vergoe ding van slechts tien centbovendien een middagmaal zal worden verstrekt. Donderdag avond passeerde de voer man S. uit Lochem met zijn vrachtwagen een overweg over den spoorweg te Gor- sel. De trein kwam met den vrachtwagen in botsingwaardoor deze verbrijzeld werd en de vrachtgoederen gedeeltelijk verloren gingen of bedorven werden. De voerman bleef evenals het paard ongedeerd en kwam behouden te Deventer aan. r Bij een koffiehuishouder in de Mauritsstraat te Amsterdam zijn Woensdag door twee vrouwen twee tafeltjes ont vreemd. Onlangs werden daar vier stoelen ll gestolen. De »dames« zullen bezig zijn zich in haar huishouden te zetten! De Soir weet mede te deelendat de warme ontvangst, welke koning Milan bij zijn aankomst in Belgrado van den kant der bevolking zou ten deel gevallen zijn bezijden de waarheid is. Het volk ontving hem integendeel met groote koel heid. Een rijke Braziliaan heeft zich te Monte Carlo gedood nadat hij zijn geheel fortnin aan de speeltafel had verloren. Zijn vrouw en kinderen blijven broodeloos achter. Aan de Indépendance meldt men uit Berlijndatondanks alle berichten der officieuss bladen over het tegendeel, de gezondheid van keizer Wilhelm zeer veel te wenschen overlaat en zijn omge ving zeer verontrust. De zwakte van den grijzen monarch neemt steeds toe. Een koopman in Hamburg had tot gewoonte 's avonds voor hij ging slapen een geladen revolver voor zij n bed te leggen Hoe verrast keek hij een dezer dagen op, toen hij 's morgens bij het ontwaken be merkte dat er iemand 's nachts in zijn kamer was geslopendie den revolver had weggepakt. Het Journal <T Athene levert de volgende beschrijving van de Grieksche kamer van afgevaardigden, die ons geen hoogen dunk van de beschaving dezer volksvertegenwoordigers schenktDe kamer houdt van de meest woeste taferee- len, erger dan ze in eenig rijk voorkomen. Men scheldt elkander uit, werpt elkaar de grofste beleedigingen naar het hoofd, wordt af en toe handgemeen en takelt elkander flink toe tot groot vermaak van de galerijen, die de kampvechters toe juichen, wanneer Tizio den minister X geduchte klappen om de ooren geeft of wanneer Sempronius zijn politieken tegen standers met zijn kruk een pak slaag toedient. Het is niet voor niet dat deze afgevaardigden met den hoed op het hoofd en den stok in de hand vergaderen. Deze gewoonte heeft een praktische beteekenis. Men kent de keizerzaal in den Romer te Frankfort aan den Main. Hare wanden zijn bedekt met de portretten van alle Duitsche keizersvan Karei den Groote tot de ontbinding van het Duitsche Kijk in 1806. Nu dit rijk weder bestaat, wil het gemeentebestuur er ook den tegen- woordigen keizer en de toekomstige keizers vertegenwoordigd zien, en daar de wanden geheei gevuld zijn met de portretten uit vroeger tijd, wil het van dezen Keizer en zijne opvolgers er standbeelden op richten op stadskosten. Het eerste feest dat de vereeniging van,,handelaren en fabrikanten te Parijs heeft gegeven ter bevordering van werk verschaffing aan werkeloozen, enz. (het bal in het paleis der rechtbank van koophandel), heeft eene som opgebracht van 50.846 fr. De uitgaven waren nog iets meer, namelijk 51,200 fr. In 1795 vertrok uit Bergum zekere v. d. Kooiom de conscriptie te ontduiken als varensgezel naar Indië. Het ging hem daar goeden hij overleed als welgesteld man. Eén familielid las de oproeping van erfgenamen zijner nalatenschap, bewaarde het diepste stilzwijgen omtrent het beBtaau van meer erfgenamen, en nam de geheele nalatenschap in bezit. Thans eerst is men daarachter gekomen, en de nog levende, niet bedeelde erfgenamen zullen gaan procedeeren om de nalatenschap. Uit Utrecht wordt gemeld: Den directeur van ons steeds met zoo veel lof genoemd symphonie-orkestden heer C. Coenen, viel dezer dagen eene zeer eervolle onderscheiding te beurt. Bij een even vereerend als vleiend schrijven van burgemeester en wethouders dezer ge meente, waarin geprezen wordt hetgeen de bekwame musicus gedurende meer dan 25 jaren als hoofd van het stedelijk muziekkorps en in andere betrekking ter bevordering en ontwikkeling der muziek in onze gemeente heeft gedaanwerd de heer Coenen uitgenoodigdbij gelegen heid van het 250jarig jubilé onzer hoo- geschool zijne talenten te willen ten beste geven tot het eomponeeren van eene feestouverturedie aan de feestcantate van de heeren Beets en Richard Hol zon voorafgegaan. Naar wij vernemenheeft de heer Coenen de eervolle opdracht aanvaard. Naar men verneemt, zal nog dezen winter in de doorgaande treinen op de Staatsspoorwegen de verwarming van de 3e kl.-rijtuigen worden ingevoerd. Zaterdagnacht had een koetsier, die reizigers van den laatsten trein te Kampen had afgehaald en naar Zwart sluis moest brengen, het ongeluk om tus- sohen Grafhorst en Genemuiden met zijn rijtuig van den ongeveer twintig voet hoo gen zeedijk te vallen. De man meende reeds bij den afweg te zijn, terwijl hij daarvan nog wel 200 pas was verwijderd. Het rijtuig is geheel verbrijzeldter wijl de reizigers zeer erge wonden be komen hebben. Te Oeffeit (N. B.) is eene collecte gehouden ten behoeve der familie van den voortvluchtigen brievengaarder M. K., om haar in hare reis naar Amerika be hulpzaam te zijn. Deze collecte heeft f 200 opgebracht. Opmerking verdient, dat de aanzienlijkste bijdragen afkomstig zijn van personen die door M. K. schade geleden hebben. Zaterdag avond werd onder de ge meente Heenvliet bij de schuur, grenzende aan de woning van den arbeider Simon Kwak, het lijk gevonden der jeugdige vronw van dezen arbeider, vreeselijk verwond aan hals, aan gezicht en handen. Kwakdie zijne werkzaamheden buiten 's huis had was afwezigen werd van zijn werk geroepen, om te vernemen wat er gebeurd was. Na de lijkschouwing is het lijk over gebracht naar het Raadhuis, tot een ge rechtelijk onderzoek zal zijn ingesteld. Wat tot dezen vreeselijken moord op eene arme arbeidersvrouw had geleid, kon men niet gissen. Een zelfmoord werd bijna ondenkbaar geacht. Maandag ochtend is de vermoedelijke moordenaar, J. Beevaart, naaste buur van de verslagene gearresteerd. Hij werd overgebracht naar het raadhuis, waar hij spoedig zijne misdaad bekende. In het Groothertogdom Luxemburg dreigt een strijd tusschen de Regeering en de Katholieke geestelijkheideen „Knlturkampf", als in DuitBchland. Vol gens de grondwet, mogen geen geestelijke orden zich vestigen in het land, zonder bijzondere vergunning, door de Kamer bij een wet te verleenen. Ondanks deze bepaling hebben Redemp toristen zonder die vergunning verscheidene kloosters in het land gesticht. De Minister Blochhausen had dat oogluikend toegelaten; maar de tegenwoordige eerste Minister Thilger heeft nu een wetsontwerp ingediend, strekkende tot sluiting van de onwettig gestichte kloosters. Te Brussel zijn drie beruchte dieven, GordonBenson en Bechen allen ont snapte gevangenen gevat. Zij hadden in de Belgische hoofdstad een internatio naal nieuwsbureau" gevestigd, en stelden zich voor daar verscheidene nieuwe „onder nemingen" uit te voeren. Een bediende van de Amsterdamsche Bank dieom beursspeculatiën te dek ken zich eene som van ongeveer f 4000 aan coupons van de Bank toeeigende heeft getracht zich te 's-Bosch van het leven te berooven. Dit voornemen mislukte, maar de beweegredenen werden bekend, zoodat de man, reeds nagenoeg hersteld, na zijn ontslag uit het gasthuis te 's-Bosch aan de justitie zal worden overgeleverd. De directie der Bank werd gisteren door de politie te 's-Bosch per telegraaf van het gebeurde onderricht. Een schuit, bestemd van Vlaardingen naar Rotterdam en geladen met haring, is op de Maas in de nabijheid van de Vlaardingsche haven gezonken. De op varenden zijn gered. Zaterdag avondtusschen halfnegen en negen uur, werd op Tessel een fraai Noorderlicht bij onbewolkten hemel waar genomen. Lichtbundels werden in den breeden boog niet waargenomen. Het licht was matgeel van kleur en had nu en dan een sterken glans. Men schrijft uit Marken aan de Am»t Tengevolge van den sterken Noordoosten wind is het water over den dijk van het eiland Marken gekomen. Het geheele eiland staat onder. Men vaart nu met bootjes van de eene buurt naar de andere. De overstrooming heeft inbreuk gemaakt op eene traditioneels feestviering. 't Was vandaag „neutjesdag." De meisjes komen dan bij elkander op visite en ver maken en vergasten zich met het kraken en eten van noten. De jongens zoeken deze huizen op en vragen heel beleefd of het gepermitteerd is hunne pijp aan te steken. Zijn onder deze jongelui de uitverkorenen der meisjes, dan wordt hun een stoel gepresenteerden de andere der vrienden, aan wie die eer niet bewezen wordt, maken rechtsomkeert en verlaten de woning, om elders te beproeven of zij beter mogen slagen. Vrijdag avond werd een tot nog toe onbekend persoon tusschen Margraten en Kadier en Keer bewusteloos in de sneeuw gevondenhij is Zaterdag avond tengevolge der geleden koude overleden. Volgens hetgeen men nog van hem heeft kunnen vernemen, moet hij schipper van beroep zijn en eene vrouw met 7 kinderen achter laten. -Allerlei praatjes zijn te Arnhem in omloop over eene bekende kassierefirma aldaar. De firmanten zouden voortvluchtig zijn. De juiste bijzonderheden ontbreken echter nog. De penningmeester der te 's-Her- togenbosch gevestigde typografische ver eeniging Door eendracht t'zaam verbonden* J. H. genaamd, heeft misbruik gemaakt van het blijkbaar te groot vertrouwen, dat de leden gedurende vele jaren in hem gesteld hebben. Al de hem toevertrouwde gelden, ruim f 700, in kleine gedeelten bijeengebracht, met de bedoeling om bij mogelijke ziekten van leden dezen gedurende den tijddat zij niet werken kunnen, van die fondsen wekelijks eene uitkeering te verstrekken, zijn door hem zoek gemaakt. De rijderij op schaatsen te Hamburg zal op 16 en 18 Januari gehouden wor den. Zooals bekend, is de baan aldaar dicht bij de stad op een weiland gelegen, dat door een stoomgemaal onder water gezet wordt, en is derhalve eene matige vorst voldoende. Voor de hardrijderij zijn behalve de reeds vroeger opgegeven 6 prijzen nog bijgevoegdRM. 500 (ƒ300) voor den champion, RM. 200 voor den tweede, R5f. 100 voor den derde en RM. 50 voor den vierde. De inschrijvingen, reeds 6 Januari ge sloten, zijn zeer talrijk. Uit Nederland hebben zich aangegeven de heeren G. Menema de Wit en Pieter Bruinsma, voor eigen rekening; R. King- ma, W. H. Zijlstra, T. Veninga, Wybe T. de Vries en Arie v. d. Berg voor rekening van het Bond. Het bestuur zal beslissen, of het alle 5 of slechts 4 zal aannemen. Verder zijn ingeschrevenAxel Paulsen, Edwin Paulsen en Carl Werner, alle drie van Christiania; Lundblad en Dahlstrom, beiden van Zwedenarchitect Groth van. Kopenhagen en 4 heeren uit Hamburg. Een koryphee onder de zakkenrol lers is een kleerenmaker uit Berlijn. Hij is 42 jaar oudop zijn elfde jaar werd hij voor het eerst gestraft, en bracht sedert dien tijd 5 jaar in de gevangenis en 23 jaar in het tuchthuis door. Sedert zijn 11e jaar was hij maar 4 jaar vrij en stond gedurende dien tijd nog onder politietoezicht. Winkeliers en neringdoenden te Am sterdam worden door de politie nadruk kelijk gewaarschuwd tegen den persoon van Louis Klinge, oud 26 jaren, met donker uiterlijk, zwart haar en knevel, gekleed in eene zomerjas en kenbaar aan zijn verminkte linkerhand bedekt met een zwarten handschoenhij maakt er zijn werk van, zich onder bedriegelijke voor gevens goederen of geld te doen afgeven" Een oud-Nederlandsche kermis zal eerstdaags te Weenen gevierd worden, nl. als gemaskerd feest van het „Kunstenaars genootschap" aldaar. Den 26sten dezer zal te Parijs in de groote Opera het weldadigheidsfeest plaats hebben, waarbij eene voorstelling zal worden gegeven van den toestand der schouwburgen in de oudheidin de mid deleeuwen en in den daarop gevolgden tijd, met de daarbij behoorende decoratiën, mise en scene, costumes, maskers, koren, verlichting, enz. Fragmenten uit een der treurspelen van Eschylus, van een der blijspelen van Plautus, van den Cid van Corneille zullen onder anderen gespeeld worden. Uit Londen komt de verrassende tijding, en nog wel ambtelijk dat H. M. de Koningin voornemens is, wat in jaren niet geschiedde, de zittingen van het nieuwe Parlement in eigen persoon te openen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2