UIÏÏÖMG TotNutvan'tAIgemeea. ADVERTENTIEN. DIE KREUZFAHRER, Das Marchen von der schonen Melusine, Mejuffr. SOPIIIE BOSSE, Sopraau, V., get». T., Mezzo Sopraan, De Heer HEXRIK WTSTBERG, Tenor, PAUL IL1ASEBaryton, De Zangvereenïging en Orkestvereeniging der Afdeeling. Directeurde Heer W. ROBERT. Departement Haarlem. De Heer M. A. PERK, Dienstbode 5 Adelina Patti zal drie voorstellin gen te Londen in het Eden-theater geven. Waarschynlyk zullen haar bewonderaars aldaar teleurgesteld worden als die in Den Haagwant op het eerste bericht zij alle loges en de meeste overige eerste plaatsen voor de drie voorstellingen ge huurd. De dievegge van een nieuwe hoed werd in de kerk te Hildeneen Duitseh plaatsje in de nabijheid van Dusseldorf, ontdekt. Een winkeljuffrouw uit Dussel dorf werd uit het winkelraam een mooie, nieuwe hoed ontstolenmen verdacht haarzelf den hoed verkocht en het geld in haar zak gestoken te hebben. Zij werd onmiddelijk uit haar betrekking ontelageu. Het meisje bedacht zichdat op den dag van den diefstal in den winkel een vrouw uit Hilden een hoed had gebraoht om te vermaken. I)e naam der vrouw was aan het meisje niet bekend. Zij ging ver scheidene malen naar Hilden ter kerk om de vrouw onder de kerkgangsters uit te vinden. Op den 2den Kerstdag ontdekte zij ein delijk de vrouw en op haar hoofd den gestolen hoed. De dievegge bekende ook naderhand den hoed weggenomen te heb ben. Zoo had het meisje èn den hoed èn haar eer terug. Een sensatieromannetje meldt men uit Parijs. Den 15en Mei 1885 las zeke re Louise Marteau, een beeldschoon zes tienjarige meisje, de dochter van onver mogende ouders aldaar in een der bladen eene advertentie, waarbij een knappe naaister werd gevraagd. Zij ging naar het opgegeven adres en kwam met eene zeer elegante dame in aanraking die haar gedurende vier weken werk verschafte. Den 14en Juni zat Louise in de woning der dame te arbeiden, toen twee heeren door het vertrek gingen waarin zij zich bevondonmiddelijk daarop bood de vrouw des huizes haar een glaasje likeur aan dat zij ledig dronkwaarop zij dadelijk in vasten slaap viel. Naar het zeggen van het meisje werd zij eerst te.... Milaan weder wakker, waar een der beide heerendien zij slechts Vluchtig had gezien haar mededeelde dat zij zich in zijn huis bevond en niet weder vertrekken mocht. Eerst omstreeks het Kerstfeest, toen de jongeman, die een Italiaansch graaf was zijne woning had verlaten om inkoopen te gaan doenmocht het 't meisje gelukken haar gevangenis te ontvluchten. Zij reisde naar Parijs en deed aangifte van het zonderling geval by de politie en thans is eene vervolging tegen den schaker in gesteld. Het mensohelijk organisme biedt verschillende eigenaardigheden. De mensch is 's avonds kleiner dan des morgens; het verschil van grootte in den loop des daags wisselt omstreeks 26 milimeter af. In den zomer weegt een gezond mensch ongeveer i kilogram minder dan 's winters. Onder alle schepsels van gelijke grootte heeft de mensch de zwaarste hersenen, dooreengenomen 2 kilogram op eiken 50 kilogram lichaamszwaarte, terwijl een os van 500 kilogram j kilogram hersenen bezit. In het menscheiyk lichaam bevinden zich 249 beenderennamelijk 60 in het hoofd, 67 in de romp, 62 in armen en handen en 60 in beenen en voeten. De gezameniyke in het lichaam aanwezige hoeveelheid bloed bedraagt tussohen de 8 en 13 kilogram en gaat achttienmaal in een uur door het hart; het doorloopt in een minuut minstens een afstand van 40 meter. De pols van een volwassen persoon slaat in een minuut niet onder de 80 en niet meer dan 90 malengewoonlijk telt men 84 slagen. In gevorderden ouderdom loopt het aantal polsslagen tot 60 in de minuut terug. Bij Koninklgk besluit is de Prui sische Landdag tegen 14 Januari a. s. bgeengeroepen. By schrijven aan den Rijkskanselier heeft Keizer Wilhelm aan dezen opgedra gen zijn dank te betuigen aan allendie hem bij zijn 25-jarig jnbilé als Koning van Pruisen blijken van genegenheid hebben gegeven. In het onwrikbaar vertrouwen en de onwankelbare liefde van zyn volk, verklaart de Keizer de kracht te vinden om zich op zijn hoogen ouderdom te biy ven wijden'. de hem opgedragen taak. Pas is het groote anarchisten-rechts geding te Warschau afgeloopenof reeds is weer een nieuw aanstaande. Onder de vele verdachte personen, die onlangs in hechtenis genomen werdenzyn er dertig tegen wie gronden tot rechtsvervolging bestaan Bij de huiszoekingen en nasporingen van anarchisten, heeft de politie meteen ook een bende valsche munters ontdekt. Uit Ontario (N.-Amerika) komen opgewonden berichten omtrent rijke zil vermijnen, welke daar, by Port Arthur, ontdekt moeten zijn. Een der mijnen is reeds voor 250,000 dollars (ƒ625,000) verkocht. Het erts wordt verscheept. Men maakt toebereidselen om er een spoorweg aan te leggen. Op oudejaarsavond is te Duisburg de groote klok der Salvator-kerk by het luiden voor de godsdienstoefening, neer gestort. Het gevaarte, dat 1500 kilogram zwaar is, richtte in den toren groote schade aan, en viel beneden in stukken. Gelukkig bekwam echter niemand eenig letsel. Te Arnhem is gearresteerd de loop jongen van den winkelier J. K., te Oos terbeek. Meermalen had K. geld uit de toonbanklade gemist, en in den laatsten tyd had die jongen by verschillende per sonen geld in ontvangst genomen, zonder het te verantwoorden. Toen de jongen merkte, dat het ontdekt was, is hy op den loop gegaan, en eerst eenige dagen later heeft men hem te Arnhem teruggevonden. - Koning Milan is naar zyn hoofdstad teruggekeerd. Aan het station wachtten hem koningin Nathalie, de ministers, een deputatie uit den gemeenteraad en de overige autoriteiten op. In antwoord op het adres van den gemeenteraad dankte Koning Milan zyn burgers voor hun be reidvaardigheid tot het brengen van offers tevens spoorde hy hen ter wille van het prestige van het land tot omzichtigheid en geduld aan. De sultan moet zeer geheten zyn op Griekenland en verklaard hebben, al kostte het hem ook zijn troon, hij den oorlog tegen Griekenland tot het uiterste zou voeren, aleer hy in afstand van grondgebied zou bewilligen. Paschils, het hoofd der Servische uitgewekenen, heeft aangeboden met een sterke bende volgelingen van uit Boelgarye een inval in Servië te doen. Zyn voorstel is door vorst Alexander met verontwaar diging van de hand gewezen. De kunstbewerking, waaraan men papegaaien, spreeuwen, eksters en andere sprekende vogels onderwerpt, het zooge naamd ssnyden van den tongriem," is, volgens dr. Rusz, den beroemden vogel kenner, een volstrekt onnoodige wreedheid. De genoemde vogels kunnen zonder het lossnyden van hun tong even goed leeren spreken het snyden heeft daarop niet den minsten invloed. Naar men verneemt zou heden Dinsdag een fakkeloptocht worden ge houden door reeders, schippers en ver dere belanghebbenden by de Schevening- sche haven. De tocht zou gaan uit Sche- veningen naar het paleis van Z. M. den Koning, en de bedoeling hebben om Z. M. een bewys van erkentelykheid te geven voor zyne sympathie, in zake de gewensch- te haven betoond. Nadere berichten noemen deze tyding echter wel wat onzeker. Volgens „Sempervirens" waren in de Bureau's der Wiener Illustrirte Zeitung toevallig eenige bloemen van sneeuwklok jes in eene flesek gezet, waarin aniline- inkt was, en reeds een half uur later zag men, dat de witte bloemblaadjes door roode strepen geteekend werden. Dit werd nog eens herhaald, met denzelfden uitslag. Later nam men soortgelyke proeven met bloemen van Lelietjes der dalen, van Allium neapolitanum, witte Lelies, enz. De bloemen werden afgesneden en in rooden inkt gezet. Allen werden door roode strepen geteekend of werden rood geaderd. Lelietjes der dalen, aldus verkleurd, wer den in een bouquet gebruikt en maakten door het contrast een aardig effect. De proef is werkelyk niet onaardig en kan zelfs in enkele gevallen dienst doen, maar dan ook alleen als het om eene verrassing te doen is. Ze is overigens ge makkelijk na te volgen. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een adres gericht door de firma M. L. Hermans Co. te 's Gra- venhage en 58 andere onderteekenaars, instemming betuigende met het adres van de firma J. J. Beijnes te Haarlem. Zy vinden daarin de grieven van de Ne- derlandsche nijverheid tegen de bestaan de tariefwetgeving juist en zaakrijk uit eengezet. en verzoeken de Kamer, om in den in gemeld adres bedoelden geest eene herziening van die wetgeving, zoowel voor Nederland als voor de Koloniën ter hand te willen nemen. Kunstmatige bescherming begeeren zy niet. Zy voelen zich krachtig genoeg om, ondanks, de ongunstige voorwaarden van voortbrenging, met het buitenland te kunnen mededingen, wanneer de voor waarden van mededinging gelijk staan. Gedurende het afgeloopen jaar be droeg de invoer in het Britsche Rijk 373 millioen pond sterling (ƒ4.476,000,000). Dat is 16 millioen pd. st. 192,000,000) minder dan in 1884. De uitvoer bedroeg 213 millioen pd. st. (ƒ2,556,000,000)of 20 millioen pd. st. (ƒ240,000,000) minder dan verleden jaar. De heeren Wigerink en Co., die het fort aan de Zuiderzee nabij Edam onlangs voor 317,000 aannamenhopen spoedig met de werkzaamheden een aanvang te kunnen maken. Daartoe hebben zy reeds vergunning gevraagd om dwars door den openbaren weg een klein kanaal te graven waardoor het mogelijk zal zyn om het noodige zand direct op de plaats der be stemming te kunnen lossen. De werk zaamheden beloven groot vertier aan het stadje te zullen geven vooral aan de vele neringdoenden die in dat gedeelte HAARLEM, 12 Januari 1886. Door A. den Daas alhier is aan B. en W. vergunning gevraagd om in het klein sterken drank te verkoopen in de gelagkamer van het perceel aan de Bidderstraat No. 28. Voor de betrekkingen van organist en klokkenist in de Groote kerk alhier hebben zich aangemeld 7 mededingers, voor die van organist alléén 6 personen en één voor die van klokkenist. Op 31 December 1885 bedroeg de bevolking van deze gemeente 22,001 m. en 24,733 vr. totaal 46,734 en is in 1885 vermeerderd met 1160 personen. By beschikking van den Minister van staat, Minister van binnenlandsche zaken, van 7 Jan., is, met ingang van 15 dezer de gemeente Haarlem als stand plaats aangewezen aan den inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen, dr. J. N. Ramaer. Door het Bestuur en de Commissie van de Israëlietische Liefdadigheidsver- eeniging zal dezer dagen aan de ingezetenen een inteekenlyst worden aangeboden om eene weldadigheidsvoorstelling mogelyk te maken, waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteuning van een vijftal weduwen en hare weezen, en tot gemoetkoming in de kosten, no'odig om eenige behoeftige ziekelijke kinderen den vacantietyd in een vacantie-oord te doen doorbrengen. Reeds heeft de tooneelvereeniging A. D. V. E. N. D. O. van Amsterdam zich tot medewer king bereid verklaard en behalve het genot van te kunnen weldoen, heeft men nog werkelyk kunstgenot te wachten. Om deze dubbele reden, aarzelen wij niet de roepstem om geldelijken steun èn aan ons weldoend èn aan ons kunstminnend publiek onder de aandacht te brengen en met warmte aan te bevelen. By Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den heer J. J. S. van Hamel, als kapitein bij de d. d. schutterij, onder gehoudenheid van volbrenging der nog op hem rustende schuttersplichten, terwijl de Heeren H. Burger thans le luitenant, tot kapitein, B. J. Prins, thans 2e luitenant, tot le luitenant en M. P. D. Baron van Sytzema tot 2e luitenant benoemd zyn. Op 24 Dec. jl. is alhier verzonden per H. IJ. Spoorweg naar Rotterdam aan het adres van den heer Wijlacker aldaar een pakje o. a. inhoudende ƒ300 aan bankpapier dat daaruit by de ontvangst was ontvreemd. Maandag morgen zyn door de polite alhier in beslag genomen twee valsche 25centst ukken, een voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, en het andere van Koning Willem III en het jaartal 1849, blijkbaar grooten- deels bestaande uit lood. van de Haarlbmsche Afdeelixg der Maatschappij tot bev. der Toonkunst, op Donderdag 14 Januari 1886, in de zaal der Sociëteit Vereenigingten 7 j uur. van NIELS GADE- van HEINRICH HOFMANN. van Keulen. van Haarlem. van Keulen. van Rotterdam. J3 P. V. 0.BaSvan llaarlem. Koor en Orkest: Leden der Maatschappij hebben op vertoon van hun diploma vrijen toegang met ééne Dame. Dameskaarten a ƒ1.49 zyn verkrijgbaar bij de firma's MET MEYLINK in de Begijnestraat en DE ERVEN LOOSJES op de Ged. Oudegracht, en op den avond der uitvoering aan het Bureau, alwaar op dien dag, 's morgens van 11 tot 2 uur, gelegenheid zal zyn tot plaatsbespreking, tegen 10 cent per plaats. Algemeene Repetitie op Woensdag 13 Januari's avonds ten 7 uur preciesin dezelfde zaal toegankelijk voor de Leden der Maatschappy op vertoon van hun diploma; voor Dames niet- Leden zyn toegangsbewijzen te ver krijgen aan het Bureau, tegen 0.75 per persoon. Om Lid van de Maatschappij te worden adresseere men zich aan den Heer J. K. TAHEMASecretaris van het Afdeelings-Bestuur, op de Ged. Oudegracht alhier. He Leden dier Maatschappij hebben vrijen toegang tot al hare uitvoeringen hier ter stede en elders en genieten eene korting op het schoolgeld voor leerlingen van de Afdeelings-Muziekschool. Tekstboekjes zyn a 25 cent te verkrijgen bij de Boekhandelaren MET MEYLINK en DE ERVEN LOOSJES.(41) MAATSCHAPPIJ: Buitengewone vergade ring met Dames, op Dinsdag 19 Januari 1886, des avonds ten acht uurin de zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: van Amsterdam. De dameskaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, en worden zy die nog tot het lidmaatschap willen toetreden uitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den HeerP. LOOSJES, Ged. Oudegracht. (42) Het Bestuur H. JACOBI, Voorzitter. Ed. de LANOIJ, Secretaris. Met 1 Februari wordt gevraagd eene knappe zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Kruisstraat 2.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3