Nieuwsberichten. „WETEN en WERKEN Geen muis kon er meer bijMaandag avond, in de overvolle gehoorzaal van W. en W. Zelfs de rand van den schoorsteen mantel was georneerd met levende men- schenbeelden. 't Was te verwachten, nadat in het Advertentieblad van den vorigen Dinsdag de Heer Mees als spreker was aangekondigd. Sommige sprekers veron derstellen bij hun hoorders te weinig ontwikkeling, te weinig kennis; anderen overschatten de kennis van hun publiek wêer anderen, maar van deze soort is het getal niet groot,— weten zich tegenover hun auditorium op het juiste standpunt te plaatsen, door niet te veel te vergen of niet te weinig te onderstellen. Volgens ons bescheiden oordeel plaatst ook de Heer Mees zich op dit goede standpunt. Wij zullen trachten van den wezenlijk genotvollen avond een kort overzicht te geven. Napoleon Bonaparte, was het hoofdonderwerp en na in herinnering ge bracht te hebben, dat hij den 15 Augustus 1769 te Ajaccio op het eiland Corsica geboren was, waar zijn vader advocaat was, en hij langzamerhand opklom tot den hoogsten rang, dien van Keizer der Franschen, merkte spreker op, dat bij, niettegenstaande van hem over 't algemeen niet veel goeds gezegd wordt, toch in het Frankrijk van zijn tijd orde en tucht wist te herstellen, iets waaraan het zóó groote behoefde had. Verschillende voor vallen uit het leven van den held, geput uit de gedenkschriften van Madame de Rémusat werden ter sprake gebracht. De eigenaardige verhouding waarin hij stond tegenover zijn eerste vrouw, Josephine de Beauharnais, die hem hartelijk liefhad, en die zooveel van hem door de vingers moest zien, werd in enkele trekken aan getoond en alleszins schoon was de schil dering van zijne kroning tot keizer door den paus, Pius VII, te Pontainebleau. Der arme keizerin was het echter niet weggelegd den keizer een troonsopvolger te schenken. Op bevel van Z. M. volgde daarom een ontbinding van het huwelijk en een nieuwe verbintenis met Maria Louisa, dochter van den Oostenrijkschen Keizer. Eén jaar na het sluiten van den echt verblijdde zij hem met de geboorte van een zoon, den koning van Rome. Napoleon, die thans het toppunt zijner wenschen scheen bereikt te hebben, zien wij thans als vader en eenige dichtregelen van Victor Hugo, vertaald door onzen ten Kate, doen ons zijne gemoedaandoenin gen begrijpen, als wij hem aan de hand van den geachten spreker volgen naar den deftigen Nötre Dame te Parijs, waar de jonge vorstentelg gedoopt werd. Maar Napoleon's gelukszon begon te tanenRusland's winter was het begin van het einde. Het onherbergzame St. Helena, waar hij na zijn val nog eenige jaren gescheiden van al wat hem lief en dierbaar was, als balling doorbracht, zou getuigen van zijne tranen, gestort ter liefde van de hem steeds getrouw gebleven Josephine. Het tweede gedeelte van den avond wa8 gewijd aan de uiteenzetting van het ontstaan der namen van de dagen der week. Menige geschied-en oudheidkundige bijzonderheid, geïllustreerd met kernach tige, dikwijls geestige, soms pikante op merkingen werden hierbij ten beste ge geven en het zou ten eenenmale onmogelijk zijn, zelfs als wij over de ruimte van geheel het Advertentieblad te beschikken hadden, den prettigen indruk weer te geven, dien ook het gedeelte van sprekers rede te weeg bracht, waar hij de stelling „in het heden ligthet verledene" op gelukkige wijze ontwikkelde. De bezoekers van W. en \V. hebben Maandag avond weer aardig wat kennis kunnen opdoen en zonder twijfel zal die avond lang in dankbare herinnering blijven. Den volgenden Maandag zal de heer Slangen een spreekbeurt vervullen. Donderdag is door de Eerste Kamer aangenomen de herziening van het Wetboek van Strafvordering, na eenig debat, waarin de Min. op sommige punten nadere wijzi gingen beloofde te zullen overwegen. Bij de beraadslaging over de wijziging van het Strafwetboek, werd dit ontwerp be streden door den heer Pijnappel, wegens de strafbaarstelling bij landlooperij, terwijl voor den heer Elout van Soeterwoude de onvoldoende bescherming van de eerbaar heid en het gemis van de doodstraf on overkomelijke bezwaren waren. In zijn antwoord op de gemaakte bedenkingen wees de Min. van Justitie op het feit, dat de strafbepalingen tegen de prostitutie verscherpt zijn, en verklaarde ,hijdat elke poging tot wederinvoering der dood straf zou falen. Het ontwerp werd aange nomen met 29 tegen 3 stemmen. Ook werd aangenomen het ontwerp tot uitvoe ring der artt. 38 en 39 van het Straf wetboek. Ook de Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij is Maandag begonnen met de verwarming der derde klasse-rijtuigen door middel van waterstoven. Zondag ochtend omstreeks 9 uren had te Oudewater het volgend ongeluk plaats A. v. B. te Papecop wilde met zijn gezin in deze gemeente de ochtendgods- oefening bijwonen. Even nabij de brug, gelegen aan de Tappershenl, schrikte het paard, met het gevolg, dat de tentwagen omsloeg en in de Kerkwetering terecht, kwam, zoodat de beide echtgenooten, be nevens 4 volwassen kinderen, allen in een benarden toeBtand te water geraakten. Toevallig had B. H., die met zijn rijtuig achter dat van v. B. had gereden, het ongeval spoedig bemerkt. Onmiddelijk werd door hem met eenige andere personen krachtdadig hulp verleend, zoodat allen met den schik vrij kwamen. De Friesche hardrijders op schaatsen, die aan den internationalen wedstrijd te Hamburg zullen deelnemen, zijn Maandag ochtend derwaarts vertrokken. De vice- president van den Ned. Schaatsenrijders- bond, de heer mr. S. Salverda te Leeuwar den, is Maandag middag naar die stad afgereisd. Te Arkel viel een knaapje van 8 jaren in het water; zijn broertje van 7 jaren had de tegenwoordigheid van geest een stok te halen, om hem daarmede te reddenongelukkig was evenwel de stok te kort en verdween de kleine redder ook in de diepte. Eerst na eenige minuten werden beiden door den spoorbrugwachter voor levenloos uit het water opgehaald. Toch werden door den stationschef aldaar, dadelijk de voorschriften van de Maat- tot redding van drenkelingen toegepast, en mocht genoemde heer de voldoening smaken, de levensgeesten bij beiden weder op te wekken. Bij den jongste werden genoemde voorschriften een half uur, bij den oudste een geheel uur toegepast voor men teekenen van leven bespeurde. Naar de Tielsche Courant meldt, zou te Rossum eene vrouw met haar kind van gebrek omgekomen zijn. Zij waren huiszittende armen en toen er hulp kwam, was het te laat. Naar aanleiding van het voortwoe keren der pokziekte in Oostenrijk, ook onder de troepen, heeft de Minister van oorlog een dienstorder uitgevaardigd, dat alle militairen van het Ostenrijksche leger met animale vaccine zullen worden gevac cineerd of gerevaccineerd. Tot dat besluit hebben mede geleid de gunstige resultaten met de verplichte vaccinatie in het Duit- sche leger verkregen, waaruit de pokziekte zoo goed als geweken is. Zaterdag tegen den avond kwam door de Ganzepoortstraat te Goes een paard aanrennen, gespannen voor een tilbury, waarin twee mannen zaten, die het jonge dier, naar het scheen, niet goed meester waren. Het paard werd schichtig en vloog in volle vaart een bakkerswinkel binnen, waardoor eenige ruiten stuk en de deuren beschadigd werden. De bakkerin, die juist in den winkel stond, schrikte zoo hevig van den vreem den klant, dat zij een oogenblik haar bewustzijn verloor, doch spoedig hersteld was. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsmaar het paard heeft zich nog al ernstig gekwetst. In 's Hertogenbosch verkeert de zeer bekende en algemeen geachte firma W. D. Bosch en zn. in moeielijke omstandigheden waarbij zich bovendien een treurig incident heeft voorgedaan nl. het overlijden, op allernoodlottigste wijze, van een der fir manten. In een door crediteuren gehouden vergadering is door bewindvoerders en door de in eene vorige vorige vergadering be noemde commissie van onderzoek, uitzicht gegeven op uitbetaling van 75 pCt. der schuldvorderingen De aanwezige crediteuren hebben met de voorgestelde regeling genoegen genomen. Voor eenige dagen werd door een heer aan het kantoor der Sociétégénérale te Brussel een wissel geïncasseerd, ten bedrage van fr. 10,000 welke som door hem in eene portefeuille gestoken werd die hij onder den arm had. Bij het ver laten van het gebouw kwamen drie heeren in haast de trappen af en liepen hem omvervan de verwarring natuurlijk ge bruik makendeom hem de portefeuille te ontrnkken. Op zijn hulpgeroep kwamen van alle kanten personen opdagendie de vluchtende gauwdieven achternazetten twee hunner ontkwamenmaar de derde werd door een bediende der Bank gegre pen die met hem aan het worstelen ge raakte maar den gauwdief niet losliet. Plotseling schoot deze zijne overjas uit, die in handen van den Bankbediende bleef, terwijl de eigenaar der jas zich uit de voeten maakte. Teleurgesteld keerde deze naar den bestolene terugdie hopen de in het kleedingstuk eene aanduiding der dieven te vinden, uit eene der zakken het pakje bankpapier, kort te voren door hem aan het loket ontvangenonder luide vreugdekreten te voorschijn haalde. Niet slechts had hij zijn geld terug maar bovendien was hij nog in het bezit ge komen van een bijna nieuwe jas. Brj een woordentwist beweerde iemand dat de wiskunde eene wetenschap was, waarover geen strijd mogelijk kon zijnZij was immers de logica zelve »Wil ik je een voorbeeld geven zoo ver volgde hijwanneer een arbeider in 12 |j dagen een muur metseltdan bouwen 12 arbeiders hem in een dag.'' „Zeer zeker"antwoordde zijn tegenstander „288 man bouwen hem in een uur 17,280 man in een minuut en wanneer men het werk door 1,036,800 man doet dan is de muur in een seconde gereedd. w. z. in minder tijd dan één arbeider noodig heeft om een steen behoorlijk te plaatsen. Terwijl in Indië de bliksem zelden inslaat, gebeurde dit toch 5den Dec. te Djember, in de residentie Bezoekie. Het hemelvuur viel in het huis van een in lander met het gevolg dat acht personen getroffen werdenwaarvan zeven sedert overleden zijn. In de Vo8S. Ztg. biedt iemand on derwijs in het GriekschFransch en Duitsch aanen voegt er aan toeHet honorarium mag ook uit levensmiddelen (brood boter vleesch enz.bestaan. Zeldzaam is zeker wel de volgende methode om iets te verdienen. In een Noord-Hollandsche gemeente rolde een man 's avonds, op een voor hem gunstig oogen blik, in een huis onopgemerkt een tweetal sneeuwballen van kolossale afmetingen naar binnen, en koos daarop onmiddelijk het hazenpad, om echter na eenige seconden op zijn schreden terug te keeren, met het aanbod de hinderlijke sneeuwmassa voor een kwartje buiten de deur te zetten. Dit werd door de vrouw des huizes aan genomen, en de man stak, na den arbeid te hebben verricht, met een zeker welbe hagen het verdiende loon in den zak, om misschien elders op dezelfde wij ze te werk te gaan. Zoo luidt het verhaal in de Amst. Madame Weldon, de bekende vroegere vriendin van Gounod, bevindt zich sedert eenige dagen in Parijs om de 250.000 fres. schadevergoeding, haar door het Engelsche gerecht toegewezen, te ver krijgen. Den componist iB door de Parijsche rechtbank bevolen de som binnen 24 uur te betalen; bij weigering zal beslag op zijn goederen gelegd worden. In de centrale gevangenis te St. Petersburg is brand uitgebroken. Er be vinden zich 1200 gevangenen in het ge bouw. Het gedeelte waar zij sliepen werd niet aangetast, toch ontstond eenige beweging, maar eenige afdeelingen troepen brachten hen weldra tot rust. Voor het Central Criminal Court te Londen is verschenen John Magee, beschuldigd van dreigbrieven geschreven te hebben aan den prins van Wales. John Magee heeft volledig schuld bekend. Hij verklaarde alleen door den nood tot de daad gekomen te zijn, terwijl hij een beroep deed op het medelijden der rechters. De uitspraak is op Vrijdag bepaald. Voor eenigen tijd was er sprake van om in Parijs een tentoonstelling van zuigelingen te houden. Later gaf men dit plan op, maar burger Grippa, in het oog van verstandige menschen eenigs- zins een warhoofd, behalve een warm verdediger van de vrouwenrechten, heeft ook een groote liefde voor mooie hélés opgevat. Hij organiseert een concours van zuigelingen, waar de schoonste exemplaren ten slotte zullen bekroond worden. Volgens de Asser Ct. zijn de cipier in het huis van arrest en bewaring te Assen, de heer A. J. Oudijk en de bewaarders G. Hommes en H. Lunshof naar aanleiding van de ontvluchting uit de gevangenis van den kok Dittmermet ingang van 15 dezer voor onbepaalden tijd door den mi nister van justitie in hunne betrekkingen geschorst. Hunne functien zullen worden waargenomen door den eersten bewaarder uit de gevangenis te Rotterdamen door G. Bosman en A. Martijn, te Assen. Uit de puinhoopen der door brand ver nielde fabriek te Aken waren tot Zaterdag voormiddag zestien lijken opgedolven. De gedelegeerden, die naar Sofia gezonden waren om prins Alexander geluk te wenschen, zijn teruggekeerd met de stellige verzekering, dat de meerderheid der groote mogendheden in beginsel de unie met Bulgarije goedkeurt, en dat de zaak thans nog slechts afhangt van de toestemming der Porte. Dit nieuws wekte daar groote blijdschap. Te Leiden woont een oud-soldaat Anthonie Bye, die werd geboren den 19den Januari 1792. In 1812 maakte hij den veldtocht mede naar Rusland, waarvoor hij het eereteeken op de borst draagt naast het Metalen Kruis. Hij is gewoon iederen Zaterdag in het koffiehuis „de Pauw" te komen om daar voor dezen en genen nog boodschappen te verrichten en daardoor eene kleinigheid te verdienen, waar hij geheel van leven moet. Door de Avondp. wordt medegedeeld, dat de gearresteerde klerk van den ont vanger der dir. belast, aan het Scheve- ningsche Veer te 's-Hage volgenderwijze is te werk gegaan, om het deficit aan de oogen zijner superieuren te onttrekken. Hij schijnt iedere betaling zeer goed en zeer accuraat geboekt te hebben. Daaraan moet niets ontbreken, doch er moeten fouten in de optellingen van de journalen zijn. Was het totaal bijv. ƒ6000, dan werd daarvoor bijv. ƒ2000 gesteld. Het volgend ongeval had Vrijdag middag in de suikerfabriek De Amstelte Amsterdam plaats. Te ongeveer twaalf uur sprong de stroopbuis in die fabriek, waardoor tien personen meer of min be langrijke brandwonden ontvingen. Vijf hunner moesten naar het gasthuis per vigilante worden vervoerd, de overigen zijn naar hunne woningen gebracht. Voor bijgeloovige menschen verhaalt de Figaro een treffend voorbeeld. Toen koning Alfonso XII het vorige jaar op zijn reis door Spanje gedurende de cholera-epidemie eens te Aranjuez dineerde, vroeg plotseling een der personen aan tafel verlof om zich te mogen ver wijderen. Men vraagde wat de aanleiding tot het verzoek was. Omdat dertien per sonen aan tafel zaten, verklaarde de bij geloovige. De koning lachte hartelijk en stond er op, dat niemand zich verwijderdehij wendde zich, lachend, tot den hertog de Las Castillejos, zoon van maarschalk Prim en aide de camp van generaal Pa via, en voegde hem toe: „Noteer al de namen van de personen die aan tafel zitten, opdat wij later kunnen zien of er iets waars in het bijgeloof schuiltik ben zeer benieuwd om te weten wie van ons binnen het jaar zal sterven." Indien het verhaal waarheid bevat was van de dertien gasten de koning de eerste die stierf. De gewoonte van vele vrouwen om, zittende op het raamkozijn, den buiten kant der vensterglazen schoon te maken, eischte in den Haag wederom een offer. De jeugdige huisvrouw de H. stortte, bezig zijnde de ruiten te zeemen, van hare bovenachterkamer in de Nieuwe Molstraat, door het uitvallen van het geheele raamwerk, van eene tamelijke hoogte naar beneden op eene binnenplaats, met het hoofd door [de ruiten van het vallende raam. Niet alleen dat de glas scherven haar hoofd verwondden, maar aan verschillende lichaamsdeelen bekwam zij kneuzingen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Het uitvallen van het raam pleit voor zeker niet voor den hechten toestand van het huis. Zaterdag kwam te Rozendaal een man, onlangs weduwnaar geworden, aan den ambtenaar van den burgerlijken stand verzoeken, zijne „trouwpapieren" in orde te maken. Op de vraag, met wie hij voornemens was te trouwen, antwoordde

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2