ae man leukweg„dat weet ik nog niet, 't is er eene uit deze of uit eene andere gemeente Omtrent den moord van den prefect van Eure in een spoorwegrijtuig eerste klasse, wordt gemeld, dat een goed gekleed persoon, kort vóór het vertrek van den trein, aan het Btationsraampje een kaartje had genomen, dat toegang geeft op het perron tot op het oogenblik dat de trein vertrekt. Op het perron gekomen, vroeg hij of zag hij rond, of de prefect van Eure in een der rijtuigen zat. Toen hij hierop een bevestigend antwoord had ont vangen, of zich zelf had vergewist dat de prefect in den trein was, ging hij opnieuw naar het raampje om ook een kaartje voor den trein te nemen, en vervolgens nam hij plaats in het rijtuig. Te Mantes is een persoon lang van gestalte, van wien een signalement wordt opgegevenuit den trein gestapt, üy gaf bedaard zijn kaartje, dat voor eene langere reis geldig was, aan een spoor wegbeambte over. Deze maakte hemhierop opmerkzaam. De persoon antwoordde„la heb mij vergist," en op hetzelfde oogen blik maakte hij zich uit de voeten. Dit zijn nagenoeg de eenige aandui dingen omtrent den vermoedelijken moor denaar. üit alles blijkt dat in het rijtuig, waar de moord is gepleegd, eene worsteling heett plaats gehad. Het glas van het portier is gebroken. Volgens latere berichten staat de moord in verband met een wraakneming van een bende valsche spelers die op het punt stond van door den prefect ontmaskerd te worden. De beruchte Eugène 't Kint de Roodenbeeke, die als kassier de Banrjue de Belgigue voor millioenen bestal en daarvoor ter beurze grof speculeerde en op bespottelijk weelderigen voet leefde, is Vrijdag uit de gevangenis ontslagen, na 10 jaren in het tuchthuis te Leuven en j sedert 19 December van het vorige jaar in het huis van correctie dierzelfde stad te hebben doorgebracht, wegens niet-be- taling der hem opgelegde boeten. Aan personen, die den ontslagen ge vangene gesproken hebben, heeft hy mede gedeeld, dat hij zoo spoedig mogelijk naar Parijs en van daar naar Amerika ver trekken zal. Het Journal Officiel maakt liet besluit van den President der Fransche Republiek bekend, waarbij aan de staat kundig veroordeelden volledige gratie wordt verleend. Behalve Louise Michel en de Russische prins Kropotkine deelen tien veroordeelden in dit gunstbetoon. Louise Michel is Donderdag avond op vriie voeten gesteld. Vóórdat zy de ge- vangenis verliet, heeft zij verzet aange- teekend tegen hare invrijheidstelling. Het Comité tot het oprichten van een standbeeld voor Hugo De Groot te Delft, heeft besloten het voetstuk te doen ver vaardigen van gepolijst rood Zweedsch graniet en de levering daarvan opgedragen aan den Heer G. Brongers te Amsterdam, vertegenwoordiger van de Berlijnsclie fir ma Kessel Röhl. De blokken zullen te zamen ongeveer 42,000 kilo wegen en de kosten van het vervoervan het station naar de Groote Markt, zijn op 2&OU gelZooals men zich herinneren zalis de teekening van het voetstuk van den Heer Ch. Garnier, den bouwmeester van de Groote Opera te Parijsen is het stand beeld ontworpen door den Heer i. L. Strackébeeldhouwer te Haarlem. Een burgervader van eenderZuid- Hollandsche dorpen was boven in den toren der dorpskerk, om met de werk lieden eenige herstelling te bespreken, toen zijne dienstbode hem kwam melden, dat p r o f e s s o r Mullens hem wenschte te spreken. Hij haastte zich den hooggeleerdedie door de dienstbode misschien wel in de salon was gelatente woord te staan Maar in de torens is het nog al stot- ferig De burgemeester kwam daarom zijne woning door de achterdeur binnen, kleedde zich eerst wat beter aan om den heer professor te spreken. En deze? Deze vroeg toen om in de dorpsherberg een voorstelling te mogen geven in de edele g°°Ofelde "burgemeester ook schik had De inschrijvingen op de stedelijke leening te Amsterdam van 2 milhoen is 30 maal volteekend. Een jong aanzienlijk schrijver uit Kopenhagen Hermann Bangg, die zich in Berlijn met letterkundigen arbeid bezig houdtheeft volgens de Frankf. Ztg. van de politie bevel gekregen binnen 48 uur Pruisen te verlaten. Een paar dieven zijn bedrogen uit gekomen. In een der voorsteden van Ber lijn maakte een bende het den winkeliers zeer lastig door 's nachts hun winkelramen leeg te plunderen. Ditmaal hadden zij een schoenmakerswinkel uitgekozen. Daar de bestolene de gewoonte had van ieder paar slechts een schoen of laars voor te zetten zullen de dieven weinig met hun buit kunnen uitvoeren. De verkooping der nalatenschap van Mevrouw Kleine is afgeloopen, doch heeft niet de finantieele uitkomsten gehad, die men zich daarvan voorstelde en bracht in het geheel nog geen 5000 op. Dierbare herinneringen en stnkken van groote his torische waarde zijn voor een kleinigheid her- en derwaarts verspreid. Zekere C„ een jager te Breukelerveen (bp Breukelen), was dezer dagen met eene boot uitgevaren, om zoo mogelijk uit eene hut in den polder, waterwild te schieten. Door de jongste strenge vorst over vallen, vroor zijne boot vast. Er was te weinig ijs om daarover te durven loopen, en toch te veel om met de boot er door te kunnen gaan, zoodat de man genoodzaakt was twee dagen en twee nachten te blijven waar hij was, midden in den polder. Eindelijk werd hij, door middel van eene op schinkels geplaatste boot, uit zijn ne- teligen toestand verlost. Toen hij eindelijk nabij zijn huis gekomen was, viel hij bij ongelnk in het water, en zijne vrouw, die hem trachtte te helpen, eveneens. Gelukkig werden beiden spoedig gered. Te Hellevoetsluis is door iemand een brief ontvangen, gedateerd Dordrecht 16 Mei 1871. Daar de afzender destijds op Z. M. monitor Tijger diende, ligt het vermoeden voor de hand, dat een ander hem voor hem meê naar den wal heeft genomen. Neemt men evenwel in aan merking, dat de brief afgestempeld is: Amsterdam 11 Jan. 1886, dan rijst de vraagwaar heeft die brief gedurende 15 jaar gezworven. De minderjarige, die Zaterdag middag door de politie te Amsterdam naar de I ouderlijke woning zou worden terugge bracht, wist nabij de Westelijke Viaduct haren geleider te ontloopen, en sprong in het water. Hoewel de rechercheur niet zwemmen kon, sprong hij het meisje ach terna, maar noch hem, noch den ter hulp toegeschoten schippers mocht het gelukken de drenkelinge te redden. Zij werd leven loos opgehaald en de rechercheur niet zonder moeite gered. Z. M. de Koning heeft dezer dagen voor Prinses Wilhelmina eene verzameling van ruim 50 buitenlandsche zangvogels aangekocht, die in fraaie kooien thans de apartementen der Kroonprinses opluisteren. Iets nieuws is bepaald een in Fran- rijk uitgevonden photographie-hoed. Het patentbureau van Richard LüdersteGörlitz deelt daaromtrent eenige bijzonder mede. De hoed bevat in het bovengedeelte een klein photographietoestel, waarin zich verscheidene geprepareerde platen bevin den aan den voorkant is een kleine ronde openingwaarachter een lens is aangebrachtdoor een koordje kan men dit gaatje naar verkiezing openen of sluiten. Hy die den hoed op het hoofd heeft kan dus terstond van elk schoon punt, waar hy zich bevindt, een photo- graphie maken. Als men voorts bedenkt hoe veel waarde de photographische hoed voor heeren met lichtontvlambare harten heeftdan kan men den uitvinder wel groot succes voor spellen. Hoe gemakkelijk toch valt het hun op deze wijze het beeld van hun in stilte aangebedene of van elke andere schoone dame te krijgen. Zij behoeven haar slechts op eenige afstand goed aan te zien, een ruk aan het koordje, en zy dragen haar beeld nu niet meer in het hartmaar ook in den hoed huiswaarts. De by den toestel behoorende gelatine- bromid-platen zijn 38 by 38 millimeters groot en geven een vrij scherp beeld dat zich vooral goed leent voor stereos- copsche vergrootingen. De Duitsche apothekers hebben op eene vergadering te Keulen besloten, een verzoekschrift aan den Rijksdag te zenden om vrijstelling van het apothekersbedrijf d. i. afschaffing van beperkende bepa lingen omtrent het oprichten van apo theken. In het laatst verschenen December nummer van het Jahrbuch fur Garten- kunde und Botanik wordt gemeld dat in het Victoria-regia bassin van den botani- i schen tuin te Karlsruhe by een der daar rondzwemmende goudvisschen iets uit een der kieuwen groeidedat by nader onder zoek een rijstplantje bleek te zyn. Een rijstkorrel is waarschijnlijk ten gevolge van de ruwe oppervlakte in de kieuw blijven hangen en is in het 30° warme water van het bassin ontkiemd waarna stengel en wortel spoedig hun weg vonden. Reeds langen tijd had het veler aandacht getrokken, dat de dienstbode van den koffiehuishouder A., by het station LichtenvoordeGroenloo, veel beter ge kleed ging, dan hare omstandigheden het moesten veroorlooven. Zy droeg verder een gouden horloge met ketting, maakte uitstapjes naar Amsterdam met jeugdige schoenmakersgezellen, kortom nam het er goed van. Thans is gebleken, dat zy iu den tyd van twee jaren haren meester voor omstreeks ƒ1000 bestal. Zaterdag is zy door de politie naar Zutfen over gebracht. Baron d. H., te Meersen, wilde Zondag avond eene hem als onontplofbaar verkochte petroleumlamp uitblazen, waar van het gevolg was dat de vlam in den bol sloeg en er eene ontploffing volgde. Het brandende vocht vloog hem in 't aangezicht en op de handen en veroorzaakte hevige brandwonden. Aanvankelijk ge loofde men, dat hy het gezicht had ver loren, doch gelukkig schijnt dit niet het geval te zijn. Alleen zyn de oogleden gebrand en daardoor gezwollen. Toen de spoorwegwachter te Vucht heden ochtend circa 5 uur de hekken van den overweg aan den Helvoortschen straatweg sloot, omdat de goederentrein uit Bokstel ieder oogenblik verwacht kon worden, zag hy op eenige meters afstand een vrachtwagen met paard midden op de rails staan. Bij onderzoek bleek, dat de voerman, zooals daar vrij algemeen de gewoonte is, in den wagen lag te slapen, en het paard, dat zelf den weg moest vinden, zich in de richting vergist had. Daar de wagen in 't zand gezakt was, kostte het vry wat moeite om het lompe gevaarte weer van de baan te krygen, en ondervond de trein, die gelukkig by tijds gewaarschuwd kon worden, nogal vertraging. Een der personen, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord van gene raal Prim, heeft aan de te Saragossa ver schijnende „Diario" geschreven, dat hy weldra alle bijzonderheden omtrent dien moord en de geheime beweegredenen, die er toe geleid hebben, zal bekend maken. Toen eenige werklui te Dokkum zich Zaterdag by den Burgemeester vervoeg den om werk, dat de burgervader niet zoo dadelijk verstrekken kon, werden de vra gers ontevreden en wierpen met sneeuwbal len bij voorname ingezetenen de glazen in. Op de Swijnsweide, bij Sittard, is Vrijdag een buitengewoon groot wild varken gezien. Men heeft er Zaterdag jacht op gemaakt, doch mocht er niet in slagen het dier onder schot te krijgen. Zaterdag morgen is uit de celge vangenis te Amsterdam ontvlucht een Duitscher, Wedemeyer. Hij was gekleed in werkmanspak en van beroep banket bakker. Maandag ochtend heeft men den vluchteling op nieuw in hechtenis genomen a Een koetsier te Parijs, Charles Léon genaamd, vond dezer dagen in zijn rijtuig een tasch met 95.000 francs papieren van waarde. Nog voor aangifte gedaan was had de eerlijke vinder het bedrag aan den eigenaar ter hand gesteld. HAARLEM, 19 Januari 1886. Door eene wijziging in de statuten der onderofficieren-vereeniging Hasselaar, bij het bataljon schutterij alhier, zyn thans tot deze vereeniging alle onderoffi cieren toegetreden. Het doel der vereeni ging is nu uitgebreiddoor aan de ge zellige bijeenkomsten in den winter het houden van theorische en in den zomer van practische oefeningen te doen voorafgaan onder leiding van den len luit.-adjudant der infanterie den Heer J. C. A. Papst, die zich daartoe beschikbaar heeft gesteld, of wel van den kapitein-adjudant der schut terij den Heer P. Piepenbrinb. Op den verjaardag van Z. M. den Ko ning zullen de eere-leden en donateurs en leden tot een feestelijke bijeenkomst worden opgeroepen en in de maand Au gustus zullen de leden den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk herdenken. Tot hoofd der christelijke school voor kinderen uit den werkenden stand alhier is benoemd de heer H. S. Loran, uit Alkmaar, die de benoeming heeft aan genomen. Gaarne vestigen wij de aandacht van belangstellenden op de lezing, welke den 26en Jan. ek. in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" en niet in t Hotel Funckler, waarvan eerst sprake was gehouden zal worden door Mevrouw Lina Schneider uit Keulen. De begaafde schrijf ster, die reeds zooveel voor de Ned. letteren gedaan heeft, zal bij die gelegenheid o. a. stukken uit Fritz Reuter en het drama 1 Die Hexe ten beste geven, terwijl de avond besloten zal worden met eenige Nederl. gedichten, hetzij in 't oorspronkelijke ot in 't Duitsch voorgedragen, \ergissen wij ons niet, dan is dit de eerste maal, dat Lina Schneider hier optreedt een reden te meer, om onze lezers tot bij woning van dezen avond met warmte op te wekken. Aan de wedstrijden, uitgeschreven door de G. en S. V. „Sparta" alhier, op Zaterdag 23 en Zondag 24 Januari e.k., zal door de volgende vereemgingen deel genomen worden Aan den schermwedstrijd op Zaterdag door „Amstels G. V.", „Concordia ^„Een dracht maakt macht", „Olympia „de Vrije Wapenbroeders", allen te Amster dam; „Lycurgus", te Delft„Excelsior „Hellas", „Hercules", „Huzaren 3e Reg. „Uitspanning door Inspanning'allen te 's-Gravenhage„Sparta", te Leiden .iTro Patria", te Meppel; „Excelsior te Naar- den; „Volharding", tePurmerend; „Arena „Eendracht maakt macht", „Oranje' .allen te Rotterdam„Cincmnatus", te age- ningen„Concordia", te Zaandam. Aan den gymnastiek-wedstrijd op Zon dag de volgende vereenigingen(Leden van het N. G. V.) „Amstels G. V. „Germanieus", „Kracht en Vriendschap „Olympia", „Sparta", allen te Amster dam „Olympia", te Arnhem„Oefening kweekt kracht'te Dordrechts-Grayen- hage", „Hellas", „Hercules", „Olympia Polites", „Uitspanning door inspanning^, ''Voorwaarts", allen te 's-Hage; „B*to ..Haarlem", „Kracht door volharding allen alhier; „Oefening kweekt kunst te Den Helder; „Volharding te Pur- merend; „Rotterd. G. en S. V.'te Rot terdam; ..Kandate", te Utrecht; „Heren- les", te Wormerveer, en „Hercules te Zeist. Voor beide wedstrijden zyn eenige me dailles uitgeloofd. Zaterdag avond 1.1. werd in de bovenzaal van 't „Café Brinkman" door een viertal dames, Mej. M. ten Hope, A. M. E. Uhlenbroek, M. Ruijgrok en H. Ruijgrok namens vele Haarlemsche inge zetenen aan de gymnastiek- en sclierm- vereeniging „Bato" een vaandel aange boden. De vereeniging, verwittigd van de aanbieding had een klein huishoudelijk feest aangericht. Een der dames, Mej. ten Hope, voerde bij bet overreiken der banier het woord, zij sprak hierbij ook den wensch uit, dat het jeugdig „Bato, door een krachtig optreden in de rij der Haarlemsche gymnastiek-vereenigingen mocht toonen, de sympathie van de Haar lemsche ingezeten waardig te zijn, en kon het zijn, dat dit reeds spoedig zou mogen blijken bij de deelneming aan den gym nastiek-wedstrijd bij gelegenheid van het feest van „Sparta." De daverende toe- juicbing van de leden van ,,Bato bewees, hoezeer men ingenomen was met dit waar lijk schoone geschenk. De president sprak daarop een woord van dank en hulde aan de dames en de Haarlemsche ingezetenen die door hunne bijdragen lien zoo krachtig hadden gesteund; hij drukte daarbij zyn leedwezen uit, dat de vereeniging thans nog niet in staat was, door een uitvoering de gevers in de gelegenheid te stellen by de aanbieding tegenwoordig te zijn, en sprak ten slotte den wensch uit, dat de vereeniging, thans versierd door een vaan- del en gesteund door de krachtige leiding van haren directeur Martin, spoedig ge noeg innerlijke kracht zou bezitten, om die ook naar buiten te kunnen openbaren. In den loop van den avond die verder onder genoegelijk samenzijn werd doorge bracht, kwam het bestuur van „Sparta namens deze vereeniging „Bato" met haar geschenk gelukwenschen. De dames van de commissie voor het vaandel werden door de vereeniging het eerelidmaatschap aangeboden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3