N ieuwsberichten. Ouverture Leonore van Beethoven dan ook in alle opzichten prijzen, en wij ge- looven dat de directeur gisteren avond over zijne troepen zeer tevreden is geweest. Ook het accompagnement bij de verschil lende soli was uitstekend en liet niets te wenschen over. Eene opmerking aangaande de bezetting van 't orkest. De eerste violen Btaan niet in verhouding tot het overige gedeelte, en versterking is hier dringend noodzakelijk, zal deze partij geheel tot haar recht komen. Wij hopen, dat hierin zal worden voor zien; de Orkestver. neemt een te hoog standpunt in dan dat deze leemte mag blijven bestaan. Mej. Ch. Yeltman, élève van den heer Stockhansen, had voor pro gramma gekozenRecitatief en Aria uit Acis en Galathea van Handel benevens in het tweede deel drie liederen resp. van Brahms, Franz en Gounod. Toen wij deze chanteuse een paar jaar geleden hoorden, waren wij niet bezonder met haar inge nomen; sedert echter is zij enorm voor uitgegaan, zoodat wij gisteren avond met zeer veel genoegen de kennismaking her nieuwden. Haar geluid heeft zich breed ontwikkeld, haar voordracht is geache veerd, terwijl de uitspraak van den tekst zoo duidelijk is, dat het bijna onnoo- dig mag heetendie op de keerzijde van 't programma te drukken. Buitengewoon succes had zij met „Herbstlied" van Franz. Ofschoon de serenade van Gounod ons als compositie niet aantrekt, maken wij hiervan melding terwille van de vioolbegeleidingdie door den concertmeester Tak goed werd ver tolkt. Beloonde het publiek Mej. Veltman voor haar zang met welverdiende toe juiching wederkeering betoonde zij hier voor hare dankbaarheiddoor het zingen van een extra, wel wat erg klein, num mertje. De beroemde cellist David Popperdie gisteren bij ons voor 't eerst optrad, droeg voor een concert van Saint Saëns en na de pauze met eene kleine wijziging van 't progamma Traumerei van Schumann, MennetSpinnelied en Elfentanz van Popper. 't Spreekt van zelf, dat men bij het optreden van dergelijke beroemde solisten eene hooge verwachting koesterten aangenaam is 't dan steedswanneer die verwachting niet wordt teleurgesteld. David Popper is ongetwijfeld een der eerste cellisten van zijn tijd. De gemak kelijkheid waarmede hij speelt, bewijst, dat hij zijn instrument volkomen in zijn macht heeft, terwijl zijn voordracht, zonder eenig effectbejag, blijk geeft van degelijke gezonde opvatting. Zijn toon is fraai alhoewel niet bijzonder sterk, wat ons vooral opviel in sommige gedeelten van het concert van Saint Saëns waar wij moeite hadden het soloinstrument te on derscheiden. Een succès fou had Popper met zijn »Spinnelied". Zelden hebben wij van het nog al koele Haarlemsche publiek, zulke bijvalsbetuigingen geboord, en hiervoor erkentelijk, speelde de solist nog als toegift zijne bekende gavotte. KRONIEK In de laatste raadsvergadering werd de vraag besproken, hoeveel particu lieren, die nieuwe straten bouwden, moesten bijdragen aan de gemeente in de kosten van behoorlijke aanleg en rioleering. "Waren alle ondernemers gezind als Directeuren van Teylers Stichting dan zou hierin geen moeielijkheid ge legen zijn. Deze toch, hadden een straat gebouwd bij de Klerksteeg, en zelf voor een en ander zorg gedragenzoo dat dan ook geen bezwaar bestond de naam van Teylers Hofjestraat door hen gewenschtofficieel daaraan toe te ken nen. Er waren echter anderendie zelfs niet f per M2 daarvoor aan de ge meente wilden betalen, waardoor op die plaatsen de openbare weg in een treurigen toestand verkeerde. Vele gemeenteraadsleden nu meenden, dat 1 per M2 veel te weinig was voor hetgeen de stad had te bekostigen, en wilden dus de bijdrage verhoogenter wijl anderen daarentegen elke verhoo ging bestreden uit vrees dat nog meer straten ongeplaveid zouden blijven. Geen andere uitkomst was dus, dan een nieuwe verordening op het bouwen in het leven te roepen. Daar deze echter volgens raadsbesluit niet dan tegelijk met de Algemeene Politieverordening kon worden vastgesteldmoest men wachten tot deze laatste in behandeling kwam. Op voorstel van den Heer de Kanter werd deze aangelegenheid gesteld in handen der Commissie van Fabricage. Het subsidie aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen werd met ƒ500 ver minderd. Eene klasse van den cursus van Hoofdonderwijzeressen zou weldra worden opgeheven en daardoor was het volle subsidie van 1500 overbodig geworden. Door B. en W. werd voorts mede gedeeld dat er in 1885 2.408.986 M3 gas was verbruikt. Aan den Heer Magnenat, die alhier een besteldienst per rijwiel wilde in werking doen treden, zal daartoe wel vergunningmaar geen uitsluitende ver gunning worden verleend. De gemeentegrond aan het Heeren hek, werd voor ƒ140 verhuurd aan den Heer London, en de prijs voor den grond bestemd voor een kerk der Remonstrantsche Gemeente, te bouwen in de Prins Hendrikstraat vastgesteld op 13.50 De Raad ging hierbij uit van het beginsel dat in dit geval in den koopprijs moest worden vergoed, wat de gemeente zou derven in belastingomdat er geen woonhuizen werden gebouwd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken had zich tot den raad gewend om herstelling van het uurwerk op den toren van de Groote Kerk. Deze zaak werd gesteld in handen der Commissie van Fabricage. Van dezen toren werd tevens nog de merkwaardigheid bekend dat hij alleen verzekerd was, de overigen niet. Het scheen dat op het behoud der overigengeenerlei prijs werd gesteld. De Heer Beerens werd tot omroeper en tot marktmeester van de kermis de Heer Rijneveld aangesteld, terwijl ein delijk nog werd medegedeeld dat het huisje der Commiezen aan de Zijlpoort zal worden gebezigd tot tijdelijk verblijf der Politie aan het Station, wier lokaal door brandschade voor het oogenblik onbruikbaar was geworden. Bij de opgravingen in het Acropolis te Athenedicht bij het Erecthenm zijn op eene diepte van 3 meter drie vrou wenbeelden gevonden, half levensgroot; zij zijn geheel beschilderd en volkomen goed bewaard gebleven. De beelden be- hooren tot de periode vóór Phidias. De wonden van den onder-station chef te Leeuwardenden heer Vries zijnnaar de Leeuw. Ct. meldtgeheel gesloten. Zijn vertrek uit het stads-zie- kenhuis en de aanvaarding der hem op gedragen betrekking van chef aan het station IdaardRoordahuizum wacht nog alleen op de hem te versterken knnst- beenen en kunstarm (linkerarm) en zijne oefening in het gebruik daarvan. Uit Monnikendam wordt van 8 Febr. gemeld Voor de derde maal is in dezen winter het verkeer met het eiland Marken ge stremd. Het laat zich zelfs aanziendat binnen eenige dagen de zee berijdbaar is. Deze week werd er voor de haven van Volendam weer door een span botters met den wonderkuil gevischt. Hu de Volen- dammers zelf met dit verboden vischtuig niet visschen was het voor hen niet aan genaam te zien datvoor hnnne haven anderen dat net uitwierpen. Te Groningen is dezer dagen de hand gelegd op een jeugdigen bediende van den heer J. Allein schoenen enz., aan Tie Vischmarkt. Deze persoon moet zich sedert geruimen tijd schuldig heb ben gemaakt aan 't ontvreemden van al lerlei soort schoenen ten nadeele van zijn patroon, welke artikelen ver beneden de waarde door hem aan helers werden over gedaan. Door een van die personen, waar schijnlijk door broodnijd gekwelddaar een ander wat meer geld voor het aan gebodene besteedde en hij dus niet meer in aanmerking kwammoet de zaak aan het licht zijn gebracht. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht al dadelijk een en ander aan den dagterwijl de verdachte spoedig door de mand zonk. Na de ontdekking is door hem reeds een paar malen beproefd zich van het leven te berooven. Sedert jaren moet hij bij genoemde firma als kind des huizes zijn behandeld. De heer E. J. Attema, notaris te Drachten en oud-lid van de tweede kamer der staten-generaalis Dinsdag op 67 jarigen leeftijd overleden. De ontevredenheid der gasverbrui- kers over de hooge gasprijzen tc Amsterdam neemt van dag tot dag toe, en uit zich ook nog op andere wijze, dan door het samenstellen van commissiën en het bij eenroepen of beleggen van vergaderingen. Rnim 1500 gasverbruikers hebben reeds de meters laten weghalen, en ofschoon het getal niet bekend is, hebben zeer zeker evenzooveel ingezetenen, met behoud van den meter, voor gebeurlijke dingen, hunne toevlucht genomen tot petroleum. Het gas kost tegenwoordig dan ook, bij eene matige vlam, van 2 Va tot 2% ct. per pit en per uur. Een oud soldaat schrijft uit Hoorn aan de Rott. Ct.: De soldaten wonen alhier in 9 kamers en op 2 zolders. Het legerbestuur, dat, vooral in de laatste jaren, veel goeds ten bate van den soldaat uitrichtte, stelde meer dan een dozijn kachels tot verwar ming hunner woonvertrekken beschikbaar. Doch wat ziet men gebeuren Vier onde kleine potkacheltjes staan in de vier grootste vertrekken, en de soldaten der overige 5 kamers en van de 2 zolders huizen in de koude, tewijl de goede kaohels gebruikt worden in de kamers der onder officieren, in de bureau's, het schoolvertrek, de eetzaal der onderofficieren en de cantine der soldaten. Het voederen van hoenders. Als men graantarwe, rogge of mais (laatst genoemd gewas verdient de voorkeur) zoodanig roostert, dat de korrels wel verkoolen, maar hun vorm behouden, vreten de hoenders het met graagte. Zij zien er beter uit, de kleur der kammen wordt levendiger, zij leggen vroeger en meer eieren. In de Gefl. Zeit. heeft een fokker meegedeeld, dat hij zulks op grond van ondervinding bevestigen kon. Ook het voederen van gekookte in vet ge roosterde haver moet, naar een Ameri- kaansche farmer heeft meegedeeld, er in hooge mate toe bijdragen, dat hoenders een groot aantal eieren leggen. De bediende van een handelaar in toilet-artikelen te Amsterdam heeft bij verschillende clienten van zijn patroon op valschelijk voor voldaan geteekende rekeningen gelden geïncasseerd en die ten eigen bate aangewend. Woensdag ge raakte hij in handen der justitie. Volgens het internationale bulletin van het Duitsche „Gesundheitsamt" blijft de cholera nog steeds in het Finesterre- departement heerschen. Het aantal geval len dezer ziekte te Donarnenez bedroeg van 1621 Januari 91, dat der sterf gevallen aan cholera echter slechts 9. De Commissie voor werkverschaffing te Wageningen, die nog geregeld aan een 70tal personen werk verschaft, was dezer dagen genoodzaakt eenige werklieden te ontslaan, die van hun karig loon nog geld afzonderden (terwijl zij op het werk waren) voor sterken drank. De Commissie ont dekte, dat 's morgens te half negen reeds de jeneverfleseh werd aangesproken. Uit Tessel wordt gemeld dat langs de kust, op Tesselstroom en in het Mars diep, sedert gisteren veel nieuw ijs drijft. Met groote moeite volbracht de stoomboot „Ada van Holland" hare tochten naar het Nieuwe diep. Voor zeil vaartuigen valt er aan het doorkomen der ijsvelden niet te denken. Naar men verneemt, trekt de aan staande bakkerij-tentoonstelling te Amster dam meer en meer de aandacht, zoowel van binnen- als buitenlandsche belang hebbenden. Het aantal aandeelen ad 50 voor het waarborgfonds is reeds over de 250 gekomen, en de „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" heeft het comité medegedeeld, dat zij 300 beschikbaar zal stellen voor het uitloven van medailles. De Amerikaansche Generaal Han cock is overleden, in den ouderdom van 62 jaren. Hij nam deel aan den oorlog in Mexico, onderscheidde zich in den bnrgeroorlog en was tweemalen (in 1868 en in 1880) candidaat voor het Presi dentschap van het gemeenebest der Ver- eenigde Staten. Een soort van „Blauwbaard" is dezer dagen in Dakota (Vereenigde Staten) overleden. Deze man, Mac Cabe genaamd, die voor de vijfde maal getrouwd was, had zijn vier vroegere vrouwen vergiftigd. Bp den dood der vierde werd Mac Cabe, die toen te Londen (Ontario) woonde, ge vangen genomen, onder verdenking van haar moordenaar te zyn. Maar hy moest, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken worden. Toen vestigde hy zioh in Dakota, en nam daar een vijfde vrouw. Deze, die het lot harer voorgangsters kende, was op haar hoede. En toen zij eens Mac Cabenaar hy meende onbemerkt, een poeiertje in haar koffie zag doen, zorgde zij, zonder dat hy het zag, met hem het kopje te verwisselen. De moordenaar dronk de koffie en stierf eenige uren later aan het voor zyn vrouw bestemde vergift. Op zijn sterfbed bekende hij, dat hij zyn overleden vrouwen allen had vergiftigd De Zuiderzee en het IJ zyn aan beide zijden der Oranjesluizen vol ijs. Stoombooten passeeren sedert de laatste dagen niet. By Enkhuizen vooral is veel ijs; ook daar is de vaart zoo goed als geheel gestremd. De vermaarde Engelsche geneesheer Dr. William Roberts hield dezer dagen een voordracht, waarin hy de rechten van de maag op goed en veel voedsel bepleitte. Te veel eten is, volgens hem, veel minder nadeelig dan te weinig eten. De Engelschen eten het meest van al de Europeesche volken; maar zy staan in dit opzicht nog ver achter by de Ame rikanen. Goede voeding, zei Dr. Roberts, verlengt niet bepaald het leven, maar zij heeft een zeer gunstige werking op de hersenen, welke ook den kinderen en kleinkinderen ten goede komt. Hy heeft Yegetarianen gekend, die zeiven een zeer goede gezondheid genoten, maar wier kin deren ongelooflijk zwak en teer waren. Het bericht, dat de beroemde zan geres Jenny Lind nog eens, op haar ouden dag, voor het publiek zou optreden, is, zooals men reeds terstond vermoedde, onwaar gebleken. Onder de personen die te Parijs tot lid van den gemeenteraad zijn gekozen is ook Joffrindie reeds vroeger lid waB van den Raadmaar by de vorige ver kiezingen niet herkozen werd. Hy en het radicaal-socialistische lid Vaillant reden elkander als het ware steeds in de wielen. De een kon geen voorstel indienenof de anderten einde niet overvleugeld te wordenging nog verder en bood hem op. Dat spelletje kan nu op nieuw in den Raad tusschen hen beginnen. Er zyn te Parijs agentschappen, welke hun werk er van maken om bede laars die niet in de stad bekend zyn adressen te verschaffen van liefdadige per sonen tot wie zy zich met bedelbrieven kunnen wenden. Die eenvoudige aanwij zingen worden voor 2 francs verstrekt. Wie meer betalenkrijgen nog allerlei inlich tingen omtrent de aangewezen goedhartige lieden, en de beste manier waarop geld van hen verkregen kan worden. De politie heeft in den laatsten tijd bijzonder de aandacht op die bedelaars agentschappen gevestigden de commis sarissen ontvangen last tot strenge maat regelen daartegen. HAARLEM, 12 Februari 1886. Aan den heer J. A. J. Nolthenius, volontair aan het bureau van politie alhier, is verleend de titulaire rang van inspecteur van politie. Door de gasfabriek alhier zyn in 1885 op meter geleverd 2,408,986 kub. meter gas. De prijs voor particulieren bleef op 9 cents per stère bepaald. Blijkens het verslag van den Heer N. van der Sleen, controleur aan de Haarlemsche Melk-Inrichtingonder toe zicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melkgeleverd gedurende den maand Januari als volgt: Soortelijk Vaste gewicht. e stoften. Maximum 1.033 4.0 12.9 Minimum 1.030 3.5 12.2 °/0 Gemiddeld 1.0314 3.77% 12.59% De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Jannari wederom zeer gunstig. Ter gemeente secretarie werden aangegeven 13 gevallen van mazelen, 8 van roodvonk en 4 van febris typhoïdea, terwijl één lijder aan mazelen en één aan roodvonk bezweek. Het totaalcijfer der overledenen was nog lager dan in de vorige maand, en bedraagt met 10 levenloos aangegeven 73. Ver houding der overledenen tot 1000 inwoners

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2