de Fransehman Lansquenet de Hollander het Jassen of Kruisjassen. Het kaartspel heeft ook aan ettelijke spreekwoorden het aanzijn geschonken zooals Hij zet alles op één kaartIk laat mij niet in de kaart kijken Uw laatste troef nitspelen enz. Was het bovengenoemde reeds ten volle de aandacht waard, aangenaam wer den hoorders verrast toen de heerTestas bewees, hoe ook hij met de kaarten kon omgaan. Spreker vertoonde namelijk de azen der vier kaartensoortengeteekend op cartons en hiervan werden met een paar hontskoolstrepen de allerzotstede de meest lachwekkende karikaturen ge maakt. Hoe bespottelijk dom was de uit drukking van sommige tronieënhoe opwekkend geestig werden sommige harten en ruitenschoppen en klaveren geme tamorfoseerd in afbeeldingendie niet nalieten een uitbundige vroolijkheid te weeg te brengen. Bewonderde men in deze ter loops gemaakte teekeningen de vindingrijkheid van den Sprekernog hooger steeg de aandacht toen men nog onthaald werdop meer afgewerkte ka rikaturen waarvan de Heer Testas een aanzienlijk aantal had medegebracht. Wij noemen hiervande kleedkamer van een negerinnetje van een klaverbladeen heertje van den ouden stempel van een schoppen, een minnend paar van een harten en een meisjeskopje door de gordij nen glurend van een ruiten. Wezenlijk, wij wisten niet wat meer te bewonderen, óf ongemeen smaakvol afgewerkte teeke- ningóf de geestig verzonnen samenstel ling der afbeelding. „Ik heb ergens ge lezens zoo eindigde de Spreker„dat het lachen het leven verlengt, en als dit waar is, doet het mij genoegen daartoe dezen avond iets te hebben bijgedragen." Hartelijk gemeende toejuichingen beloon den den heer Testas voor den prettigen avond dien bij verschaft had en zonder twijfel wordt nog dikwijls aan den avond herinnerd, maar even zeker is men dank schuldig aan 't wakker Bestuur van Weten en Werken, dat, wetende dat de boog niet altijd gespannen kan zijn, het zijne weet te doen om den ernst des levens enkele malen te laten plaats maken voor gezonden humor. In de volgende lezing, h t zal de laatste van dezen winter zijn, zal de Heer A. van der Voort alhier optreden. Te Gulpen hebben twee werklieden bij het delven van een mergelkuilin een bouwland op 2 meter diepte verschil lende urnen en beenderen gevonden alle nog gaaf en van Germaanschen oorsprong van roodachtig en bruin aardewerkzon der versierselen aan den onderrand alléén bevinden zich nagel- of vingerindruksels. Waarschijnlijk heeft men hier een Ger- maansche begraafplaats ontdekt. Op het Nieuwe meerin het stads park (bekend onder den naam van Thier- garten) te Berlijnis een internationale wedstrijd in bet schaatsenrijden gehouden. Er waren niet veel deelnemers, zooveel te meer toeschouwers. De wedstrijd was verdeeld in snel- en kunstrijden. De uit slag van den prijskamp in het snelrijden was: le prijs Werner, uit Christiania (Noorwegen) die de baan van 1450 meters afreed in 2 min. 556/i o Bec- i de tweede aankomende was von Bülow (Duitscher) in 2 min. 565/10 sec.; de derde Kriiger (Duitscher) in 2 min. 57f'/0 ree. Bij den wedstrijd in het kunstrijden zegevier den deze drie in dezelfde volgorde. Bij den wedstrijd in het rijden met hinder nissen behaalde een Engelschman Tubbot genaamd den eersten prijs. Voor het snel rijden was nevenszilveren en bronzen medailles een prachtig kristallen in goud brons bewerkte punchbowl uitgeloofd. Deze werd toegekend aan den heer Werner. Een onvoordeeligen dag had dezer dagen te Amsterdam een slagersmaatje. Hij ging met een handkar naar het spoor om een kalf te halen. Daar de kar echter niet van bladen voorzien was en hij tevens vergeten had er hooi of stroo in te leggen, duurde het niet lang of een politieagent bekeurde hem: 1. omdat er geen bladen aan de kar waren, 2. omdat er geen hooi of stroo in was. Een eindje verder wordt hij aangesproken door een politieagent, die durft twijfelen of hij wel den bepaalden leeftijd heeft bereikt; het jonge mensch wordt brutaal en loopt nog eens twee bekeuringen op 3 omdat hij beneden den door de wet bepaalden leeftijd was4 omdat hij brutaal was tegen de politie. Een paar honderd pas verder werd hij voor de 5e maal bekeurd, omdat hij op de kleine steentjes reed. Hij was toen reeds dicht bij het huis van zijn patroon, maar nog voor hij er was werd bij voor do 6e maal bekeurd, omdat hij de straat in een verkeerde richting was ingereden. Als het verhaal geen waarheid bevat is het toch aardig verzonnen om het publiek op zulk een manier met verschil lende bepalingen in kennis te brengen. Te Stavenisse klaagt men zeer over de verregaande baldadigheid der jeugd. Dezer dagen was een koopman in sinaasappelen op het dorp bij iemand aan huis gegaanterwijl hij zijn kar met koopwaar onbeheerd op den publieken weg voor de deur liet staat. Eenige jonge belhamels namen verscheidene dier vruch ten weg. Verder is in den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat nit rijtuigen, voor de herbergen staandepaardebrood enz. werd gestolen en dat wel op klaar lichten dag. Des avonds ondervinden ook dikwijls vele bewoners der voorstraat zeer veel last van de lieve jeugddie deuren en vensters niet spaart. De minister van waterstaat heeft tegen de havenplannen voor Scheveningen zeer ernstige bezwaren geuit. Men vreest dan ook dat er van het gansche plan niets komen zal. In een herberg op den hoek van de Veenkade en de Veenlaan in Den Haag kwamen Vrijdag middag 5 dronken lote- lingen binnendie nog meer van de ver gunning wilde genieten. De tapster weigerde te schenken, waarop het dron ken 5tal in de tapperij woest ging huishouden. De hulp der politie werd ingeroepen. 2 agenten konden het echter tegen de overmacht niet uithouden. Een hunner werd zelfs door een der woeste lingen in den pols gebeten. Nadat een paar omstanders en later nog vijf agenten te hulp waren gekomengelukte het eindelijk na veel strijd waarbij de politie van hare sabel gebruik moest maken, drie van de woe9taards de paternosters aan te slaan en hen mee te voeren. De twee anderendie minder beschonken warenhadden zich van hunne woeste vrienden afgescheiden en hun weg ver volgd. Men meldt van Terschellingdd. 11 Eebr.Evenals elders heerscht hier gebrek aan werk. Armoede doet zich in menig huisgezin gelden. Het is met het oog daarop dat het als een zeer gelukig denkbeeld mag beschouwd wordendat door het tooneelgezelschap »De Dageraad* eene hardrijderij op schaatsen werd geor ganiseerd met die verstande dat ieder rijder zich kon opgeven als deelnemer aan den wedstrijd ten voordeeie van een behoeftig gezin. Daar de prijzen in eet waren bestonden, dankt menig arme ge noemd gezelschap. In de omstreken van Padua hebben zich sinds 1 Februari verscheidene gevallen van Aziatische cholera voorgedaan. In een dorp zijn 11 gevallen dezer ziekte waargenomen, waaronder met doodelijken afloop. Het Parijsche comité voor de wel dadigheidsfeesten van wege den handel en de nij verheid heeft besloten een mil- lioen loten a 1 fr. uit te geven voor een tombola. Er zullen drie duizend prijzen zijn; de hoogste bestaat in een diamanten halssnoer, dat den winner aan het comité kan afstaan voor 50,000 fr. De minister van binnenlandsche zaken heeft reeds vroeger vergunning gegeven tot het houden dezer tombola. De trekking der prijzen zal den 15 Mei plaats hebben. Georges Dubois, die gevangen was genomen op het vermoeden, dat hij de moordenaar was van den prefect van Eure (in een spoorwegrijtuig) is op vrije voeten gestelddaar er geen termen gevonden zijn om hem preventief gevangen te houden. Onderscheidene gemeenten in Noord- Braband hebben een aanschrijving ont vangen van een maatschappij tot werk verschaffing te 's Hage, behelzende een verzoek om op te geven of de heidegronden in de nabuurschap ertsen bevatten en zoo ja, welke, en verder voor hoeveel die grond te koop was. Het gemeentebestuur van St. Oedenrode ofschoon wel inziende, dat men misschien deze gronden tot hoogen prijs verkoopen, en zoodoende de gemeen tekas stijven kon, besloot op dit verzoek afwijzend te beschikken, en wel om deze reden, dat, bij verkoop van deze gron den, het meerendeel der inwoners, meestal landbouwers, veel schade zouden hebben, doordat deze dan van de in die streek onmisbare heiturf, zouden verstoken blij ven, terwijl verder de schaapsboeren de heide zouden missen, waar vele schapen, zoo niet de meestedan toch veel voedsel I vinden. Bij Rupelmonde is een fort ingestort. De Belgische bladen bewaren het stil zwijgen over dit voorval. Nadat de koetsiers- en kelnerstand het noodige contingent tenors heeft ge leverd, komen nu de postboden aan de beurt. In Milaan wordt op kosten van eenige muziekvrienden Alfredo Costelli, j voorheen brievenbesteller, voor de opera opgeleid. Zondag werdt bij het binnenkomen van een trein te Zutfen door het per soneel, dat zich in den bagagewagen be vond, een schok gevoeld. Veronderstellende dat iets aan den weg mankeerde, werden maatregelen genomen om de veiligheid van den volgenden trein, die in aantocht was, te verzekeren. Bij onderzoek bleek dat twee vrouwelijke personen onderden trein waren geraakt. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, waardoor van de eene slechts den dood en van de andere zware verwonding aan een der beenen kon worden geconstateerd. Op de zuidelijke grens van Lim burg wordt de smokkelhandel in tabak sterk gedreven. Zaterdag jl. nog werden door de rijksambtenaren te Oud-Vroen- hoven eenige honderden kilo's van dat artikel aangehaald, die daar onbeheerd in den steek waren gelaten. Door een ongeluk, den heer Ruijs van Beerenbroek, lid der Tweede kamer voor Maastricht, overkomen, zal die kamer thans weer eenigen tijd om zijn. Genoemde heer brak zijn beende breuk is niet gevaarlijk maar de genezing zal wel niet zeer spoedig gaan. Wanneer de onteigening van de enkele strooken lands langs den openbaren weg niet te veel tegenkanting ondervindt, zal reeds dezer dagen met den aanleg van den stoomtramweg van Bergen op Zoom naar Antwerpen een aanvang worden gemaakt, waardoor de lijn reeds in Au gustus a. s. voor het publiek verkeer zal opengesteld kunnen zijn. De lijn van eerstgenoemde gemeente op Tholen wordt in het traject opgenomen. De politie-president te Berlijn waar schuwt tegen de Homeriana-thee die als een middel tegen long- en keelziekte enz., thans sterk wordt aangeprezen. De pakjes van 60 gr., die eene reëele waarde heb ben van 5 a 6 penningenworden aan den man gebracht tegen 2 mark, en be vatten enkel een onkruiddat langs den weg en tusschen de straatsteenen groeit, en vermengd wordt met onzuiverheden als: overblijfselen van korenaren, van kippen- of duivenveerenenz. Aan den Parijschen gemeenteraad is een verzoekschrift gericht om op het plein Montholon een standbeeld op te richten voor den Admiraal Courbetvoor wien ook een monument verrijzen zal in zijne geboorteplaats. De heer Mivielle, verantwoordelijk uitgever van le Cri du Peupleis Maan dag jl. in de gevangenis gebracht, om zes vonnissen die hij te zijnen laste heeft achtereenvolgens te ondergaan. Door den Heer H. van Kraanen te Eenkum is dezer dagen een varken geslachtdat ruim 300 K. G. woog. Dit beest, nauwelijks iy2 jaar oud, is door den van K. zelf gemestuitsluitend met melk en meel, waardoor dan ook alleen deze buitengewone zwaarte kon worden verkregen. Onder Krabbendijke werden vier stroopers vervolgd door een rijksveldwach ter en een jachtopziener. Een der stroo pers schoot op zijne vervolgerszoodat beiden werden gewond. Men zegtdat de misdadigers thuis behooren te Bieze- lingeen dat hunne namen aan de politie bekend zijn. De' Koning en de Koningin hebben hun jaarlijksch bezoek aan Amsterdam bepaald op 27 April tot 3 Mei. De Belgische Regeering zal nu van Duitschland een schadevergoeding van 900,000 francs ontvangen voor waggons van den Belgische Staatsspoorweg, welke in den oorlog van 1870 door het Duitsehe leger in beslag genomen werden. In den laatsten tijd werd herhaal delijk beproefd om bij de orgelbespeling gebruik te maken van electriciteitter vervanging van het anders gebruikelijke pneumatische hefboomsysteemvoor het openen en sluiten der pijpen. De electrische stroom heeft hierbij het groote voordeel dat de werking met bliksemsnelheid, zon der den speler in te spannen en over een grooten afstand kan plaats hebben. Zoo is het b. v. mogelijk om behalve het hoofdorgel, boven het portaal van eene kerkeen echo-orgel in het midden-schip of in het koorbenevens een kleiner orgel in eene kapel zoodanig in te richten, dat zij vau ééne plaats afbespeeld kunnen worden. Nadat in Frankrijk reeds verschil lende electrische orgels gemaakt zijn, werd onlangs in Garden City (Vereenigde Staten) een dergelijk werk van grooteren omvang ingewijd. Er zyh daar 115 registers en 7252 orgelpijpendie over drie orgels verdeeld zijn waarvan het ééne zich in het middenschip der kerk bevindt. Op plantage j»Dordrecht« te Para maribo heeft een koelie zijne vrouw bin- neu hunne woning het hoofd afgehouwen, waarna hij de denr sloot en zich verwij derde zonder tot nu toe te zijn achter haald. Minnenijd wordt gezegd de oorzaak van dezen moord te zijn. Uit Deventer wordt gemeld Door de officieren van het garnizoen was eene hardrijderij op schaatsen uit geschreven voor onderofficieren en min deren. Voor den wedstrijd voor onderofficieren waren twee prijzen uitgeloofd. Dertien namen er aan deel. Aan den wedstrijd voor minderen waar voor zeven prijzen beschikbaar waren gesteld, werd door acht en zestig personen deelgenomen. Het ijsfeest werd opgeluisterd door de muziek van het le regiment huzaren. Een timmerman te Kolderveen had dezer dagen zooveel werk, dat hij met zijn knecht een nacht moest doorwerken. De buurvrouw, die hen 's nachts hoorde hameren, hield dit voor een spookachtig kloppen en voorspelde hieruit, dat er spoedig een onheil zou gebeuren. Toe vallig geschiedde dit inderdaad: na drie dagen de gewone tijd voor wraak van heksen en spoken werd bij den tim merman den lijkkist besteld voor iemand die verdronken was. Al de moeitej, die men sedert deed om de vrouw het spook achtig geklop uit het hoofd te praten,, hielp nietszij is en blijft haar leven lang vast overtuigd dat zij het „veurspouk- sel heurd hadde." Naar men verneemt bestaat het voornemen om binnen kort, voorloopig op één baanvak, ook de rijtuigen derde klasse van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij te verdeelen in com partimenten, waarin wèl en waarin niet gerookt mag worden. De werkzaamheden te Amsterdam aan de ijzeren bekapping van het nieuwe Centraalstation zijn door den aannemer nagenoeg geheel gestaakt. Wel worden bonten geslagen, om wat los was vast te houden, doch in het stellen van nieuwe ijzeren spanten is vertraging gekomen, doordien verzakkingen nabij de fundee ringen zijn waargenomen, waarop met behulp van toestellen nauwkeurig acht wordt geslagen. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat er groote wijzigingen in het werk noodzakelijk zullen blijken- De jongste schaakpartij tusschen Zukertort en Steinitz werd gewonnen door laatstgenoemde. Zukertort opende met de koningin-gambiet, die Steinitz echter niet aannam. Zukertort gaf de party op bij den 39sten zet. Hij klaagt dat zijne gezondheid sedert zijne komst te St. Louis verzwakt is. De spelers hebben thans elk vier partijen gewonnen. De wedstrijd zal nu over veertien dagen te New-Orleans voortgezet worden. Uit Spanje wordt weer een aard beving bericht, welke te Novelda, in de provincie Alicanteplaats had. De schokken duurden eenige secondenen waren zoo hevigdat de kerkklokken be gonnen te luiden. Verscheidene vensters en deuren braken. De inwoners vluchtten verschrikt naar het open veld. Het bedrag der „armengelden", in het afgeloopen jaar door de Fransche schouwburgbesturen betaald, is ƒ3,501,343 francs. Dat schijnt een aardige som. Maar, verdeeld over de 1,449,021 ingeschreven armen is het niet veel per hoofd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2