N ieu wsberichten. wij nietmaar zeker trotseerden zij die bij bun gezellig haardvuur. Het volgende geslacht vond de kachel bruikbaarder, om haar zindelijkheid en zuinigheid in 't ge bruik der brandstoffen. In de laatste jaren speelden de vul- en de gaskachel een rol enojammerdaar kwam ook de ver warmingtoestel met zijn ondergrondsehe buizen en ijzeren vloerroosters het recht eisschen om dienst te doen. De kosten van aanleg zouden niet hooghet brand stofverbruik gering het gemak groot het effect verrassend zijndeze toestel zou nu eens volmaakt zij n 1 In een paar van onze nieuwe school lokalen waarschijnlijk was er geen plaats voor goede schoorsteenen werden die dure dingen geplaatst. Of de praktijk aan al de voorgespiegelde heerlijkheid beantwoordt? Vraag het onzen jongens, die de school voor Handel en Nijverheid bezoekenhoe prettig warm het daar b. v. b. den eersten Maart 1886 was, niet tegenstaande zelfs de gaslichten waren ont stoken om de heilaanbrengende toestel wiens krachten te kort schoten, te hulp te komen. Hun paarsche neuzenhun verkleumde vingers stonden in lijnrechte tegenspraak met de theoriemet eenige variatie op de klacht van een Romeinsch keizer welde bij hen de weemoedige ge dachte »Geef ons onze kachels weder". Nu ja, onze Handel en Nijverheids jongens zijn misschien veeleischende en weekelijkc knapen. ToegegevenMaar drie uren lang op dezelfde plaats te moeten zittenbij een snerpende koude in een slecht verwarmd lokaal en dan nog in je humeur te blij ven ik zet het den braafsten Hendrik. Of verder die veelgeprezen toestellen wel zoo erg bevorderlijk voor de gezond heid zijn? Wij wagen het 't tegendeel te veronderstellen. Wij besluiten hiertoe uit de hoogroode koonen en daarop ge volgde hoofdpijn van b. v. b. sommige leerlingen der Opleidingschool voor Meis jes aan welke school ook zoo'n onder- aardsche machineeven nukkig als die aan de eerstgenoemde school, is. Vraagt uwen medicus waar die hooge kleuren van uw meisjes heen wijzen en vraagt dan ook aan uw Gemeentebestuur Geef onzen kin deren de kachels terug. Het traject WageningenEist van den Oosterstoomtramweg zal bij gedeelten worden gelegdhet laatst zou gelegd worden het gedeelte GrebbeReenen, en daarvoor hoogstwaarschijnlijk niet van den berm van den rijksstraatweg worden gebruik gemaakt, ter vermijding der vrij sterke helling aan de Grebbe. De lijn zou voor dat gedeelte loopen langs de zuidzijde van den Grebbeweg. Zondag nacht omstreeks iy> ure werd door een agent van politie opge merkt, dat de beugel van de deur van een pakhuis en kantoor in de Wijnstraat te Rotterdam verwijderd was. Onraad vermoedende, plaatste hij zich vóór het pakhuis en hoorde nu dat er zich per sonen daarbinnen bevonden, die blijkbaar bezig waren met braak te plegen. De deur van het pakhuis werd aanvankelijk niet geopend, doch wel later, toen er in middels meer politie-agenten gekomen waren. Onmiddelijk kwam er nu één persoon naar buiten, terwijl nog een tweede op het privaat werd gevonden. Beiden werden gearresteerd. Bij onderzoek bleek, dat er nog slechts weinig was ontvreemd, maar dat men op het oogenblik van de ontdekking juist bezig was een lessenaar, op het kantoor staande en waarin een som gelds geborgen was, open te breken. Om in het kantoor te komen hadden de dieven te vergeefs getracht, de deur door middel van braak te openen. Daarna hadden zij eene ruit uitgesneden, waardoor het mogelijk was een raam op te schuiven en in het kantoor te klimmen. Zaterdag jl. bemerkte een bakkers jongen op de Hoef kade te 's-Gravenhage, dat zijne beurs, inhoudende zeven gulden en eenige centen, verdwenen was. Een persoon, die eenigen tijd kort achter hem had geloopen, was evenwel plotseling weg, en dit bracht den jongen op het idee, dat die persoon en zijne beurs één kant waren uitgegran. Hij deed aangifte bij de politie, en zijn vermoeden bleek juist, want reeds Zondag werd die persoon gearresteerd, en bekende zich de beurs te hebben toegeëigend, die hij voorgaf dat door den jongen verloren was. De werkzaamheden aan het nieuwe Merwede-kanaal nabij Utrecht zijn, wegens de sterke vorst, gestaakt. Om op gemakkelijke wijze ratten te vangen neme men een schotel met brandewijn erin en zette dien op de plaats waar de ratten veel komen. Op den reuk van het vocht komen de dieren spoedjg aanloopen, drinken het graag en gebruiken zoodoende te veel. In hun dronkemans positie zijn ze gemakkelijk te dooden. Proefondervindelijk moet, zoo meldt men, dat middel uitstekend zijn bewezen. Volgens de N. R. Ct. is bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij een nieuw noodseintoestel ten behoeve van passagiers in toepassing. Buiten den waggon bevindt zich een gespannen koperdraad; zoodra men daaraan trekt stopt de trein. Deze noodrem, alleen te gebruiken voor treinen met den Westinghouse-rem in werking, is aan het einde van iederen wagen bevestigd. De lucht, die zich in de buizen, aangesloten met het Westing- house-toestel onder het rijtuig, bevindt, wordt afgesloten door middel van een kraan, boven aan den trein zichtbaar. Die kraan, met een dun touwtje aan een ijzeren staafje vastgehecht om beweging gedurende het rijden te voorkomen is verbonden met den langs den buitenwand gespannen koperdraad. Een flinke ruk is voldoende om het touw te verbrekende kraan opent zich en de lucht ontsnapt, waardoor de trein tot stilstand wordt gebracht. Proeven, met dezen toestel genomen, leverden de verrassende uitkomst, dat de trein in 12 a 15 seconden na opening van de kraan op bovengenoemde wijze stopte. De passagier, die door dit middel den trein buiten noodzaak doet stoppen, wordt onverbiddelijk uit den trein ver wijderd, op welk afgelegen punt die zich ook bevinde. -Hendrik LXXIV, prins van Reusz, is in den ouderdom van acht en tachtig jaar overleden. Hij was lid van het Pruisische heerenhuis. Hij behoort tot de zijlijn van Reusz-Schleiz-Koestritz en laat drie zonen na, Hendrik IX, Hendrik XXV en Hendrik XXXI. Men weet dat alle mannelijke leden van het huis Reusz den voornaam Hendrik dragen, met een bepaald volgnommer volgens den datum hunner geboorte. Een jeugdig paar was in den echt getreden en na het vieren der bruiloft op reis gegaanom de wittebroodsweken in het zuiden van Frankrijk door te brengen. Zij kwamen te Marseille, ToulonSaint- Saphaël, Cannes en te Nice. Het was of het leven zich voor hen vernieuwd had. De toekomst vertoonde zich voor hun oog in de liefelijkste kleuren. Zij komen te Monacohet echtpaar neemt deel aan de vermaken en komt in de speelzaal. De man doet meêverliest de eene som na de andereen laat al het gelddat hij te Lyon zijne geboorteplaats achterge laten hadnaar Monaco komenen ook dit zinkt weg in de speelhel. Den volgenden morgen vond men zijn lijk in een der bosschjes van den tuin van het casino. De man had zich een kogel door den kop gejaagd. Door den heer Perry Belmont, ver tegenwoordiger van New-York op het congres, is op het bureau der kamer van vertegenwoordiging in Washington een petitie gedeponeerd, onderteekend door 1250 kunstvereenigingen en artisten waarbij om opheffing van de wet van 1883 wordt verzocht. Volgens deze wet wordt van alle in de Vereenigde Staten ingevoerde kunstwerken een recht van 10 tot 30 °/0 geheven. In de Duitsche officieuse pers be spreekt men het plan om de Duitsche koloniën aan Pruisen af te staan, daar de Duitsohe rijksdag, die alleen schuld draagt aan de Versumpfung der Duitsche koloniale politiek, niet de ware geestdrift vooor des rijkskanseliers plannen aan den dag legt. Eindelijk zal door eenige ingezete nen van Oldebroek, een verzoekschrift aan den Raad worden aangeboden, om intrek king te verzoeken van het alom in ons land bekende vélocipède-verbod, hetwelk reeds zooveel hoofden warm en zoo menige pen vaardig heeft gemaakt. Er bestaat eenige hoop, dat het thans eenigszins ge wijzigd college dezen steen des aanstoots, voor vreemden zoowel als voor inwoners, zal wegnemen. Dat men ook rechtstreeks uit China vervalschte thee kan bekomen bewijst voor wie er nog aan mocht twijfelen het feit, dat verleden jaar 500.000 kilo gram gedroogde wilgenbladeren uit Amerika I naar Shanghai gezonden werden, om van daar als echte Chineesche thee naar Europa uitgevoerd te worden. Eene nieuwe oplichterij. Bij een ingezetene van Amsterdam vervoeg de zich dezer dagen een goed gekleed persoon, die voorgaf sigarenhandelaar te zijn. Hij bood dan ook sigaren aan, waar van bedoelde heer kocht en contant be taalde. Een paar dagen later kwam de leve rancier terug, en vroeg of het geleverde naar genoegen was. Na vernomen te hebben dat de sigaren wat zwaar waren, nam hij die bereidwillig terug, met belofte aan stonds een lichtere soort te zullen be zorgen. Tot heden echter heeft hij ver zuimd zijne belofte te vervullen en is hij met de betaalde sigaren nog niet terug gekeerd. Hij is klein van gestalte, donker van uiterlijk en heeft eene zwarte snor. Een voorgenomen huwelijk moest verleden week in eene der gemeenten van Gelderland worden verschoven, daar de gemeente-secretaris de door de wet voor geschreven afkondiging vergeten had te doen. Het paartje werd met het antwoord dat zij over 14 dagen maar eens terug moesten komen, afgescheept. De bruide gom, een ingezetene van Amsterdam, heeft zich over de vergeetachtigheid van den gemeente-secretaris bij den minister be klaagd. - De heer K., te Groningen, kwam eenige dagen geleden tot de minder aan gename ontdekking, dat hem uit zijn pak huis, uit eene afgesloten ruimte ongev. 800 haverzakken waren ontvreemd. Te minder aangenaam, was die ontdekking, daar de heer E. kon vermoeden dat de dief onder zijn eigen personeel moest schui len. Nog den avond van de aangifte mocht het der politie gelukken een gedeelte der zakken, die reeds gedurende 14 dagen in vreemde handen waren overgegaan, in be slag te nemen, en den dader, zekeren H. B., losse arbeider bij den heer K, aan te hou den, die zijne schuld reeds moet hebben beleden. Men meldt uit Workum Den 19 Febr. jl. werd te Amsterdam eene briefkaart op de post gedaan zonder adres, en slechts met initialen onderteekend, en toch werd deze briefkaart den volgen den dag reeds bezorgd daar, waar de af zender ze had moeten adresseeren nl. bij eene dame alhier. Te Amsterdam schijnt men op het postkantoor door den inhoud van de briefkaart de bestemmingsplaats „Workum", en te Workum door vergelij king met andere brieven de juffrouw te hebben uitgevonden, voor wie de afzender zijn schrijven bestemd had. Zulk eene proeve van nauwkeurigheid verdient vermelding! De vorige week vervoegde zich bij den paBtoor der kathedrale kerk te Breda eene vrouw met een pasgeboren kindje, dat den doop moest worden toegediend. Op de vraag van den geestelijke wie peter en meter van het kind wareu, verklaarde de vrouw dit niet te weten. Zij zon dit even gaan vragen, als mijnheer de pastoor dan de goedheid wilde hebben het kind even aan de zorg van de meid over te laten, want het was toch al te koud om het „bloedje" aan een onnoodigen tocht bloot te stellen. De pastoor willigde het verzoek der vrouw in, doch wacht tot nu toe nog altijd te vergeefs op hare terugkomst. Aan de edelmoedigheid van den geestelijke heeft het kind thans eene goede verzorging altijd buiten de pas torie te danken, terwijl intusschen naar de herkomst van het verlaten „bloedje" een onderzoek wordt ingesteld. Aan de Amsterdamsche Diergaarde heeft de adsistent-resident van Padang, de heer P. H. van Hengst, thans met verlof in Europa, ten geschenke gegeven een Indischen tapier en twee slangen ijinta manies). De Diergaarde, die reeds in het bezit is van een tweetal Amerikaansche tapiers, verloor reeds tweemaal hare Indische, die zich onder meer ook onderscheiden door eene groote grijs-witte vlek in de overigens donkere huid. Het ijs op Pampus en de Zuiderzee wordt bereden van Zeeburg tot Muiden. Een flinke breede baan droeg Vrijdag reeds veel liefhebbers. De Gemeenteraad van Gent heeft in zijne zitting van 15 Februari in be ginsel besloten tot de oprichting van een Nederlandschen schouwburg, waarvan de kosten worden geraamd op Fr. 650.000. i De feestcommissie voor de in Juni a. s. te houden feesten ter viering van het 50e lustrum der Utrechtsche Academie heeft aan de leveranciers van electrisch licht condities gevraagd voor de verlichting van het feestterrein gedurende die feesten. Een paar ingezetenen te Rotterdam zijn de dupe geworden van een jongmensch, die, terwijl de dienstbode zich naar bin nen had begeven om antwoord te vragen op een haar door hem ter hand gesteld briefje, inhoudende het verzoek om arbeid of onderstand, zich heeft verwijderd, met medeneming van een pak kousen en eene winterjas, aldus misbruik makende van de beleefdheid der dienstbode, om hem zoolang in het portaal of de gang toe te laten. Ter waarschuwing kan strekken dat door een koopman tegenwoordig te koop wordt aangeboden een vreemd soort po litoer. Het kost 40 cent per fleschje, dat aan sla-olie met spiritus niet meer dan een waarde van 13 cent bevat en nog niet aan het doel beantwoordt. - De zaak der loting voor de nationale- militie te Amsterdam, waarbij briefjes van verschillende tint zijn gebruiktwordt thans onderzocht. De beide agenten van politie die by de loting aanwezig waren,, zijn door den hoofd-commissaris mr. Yan Doesburgh gehoord, en van dat verhoor is proces-verbaal opgemaakt. Toen Vrijdag te Ylissingen het korps van discipline naar het gewone schietterrein op marsch waswierp op de Tonnenbrug een der manschappen zij n geweer in 't waterwat zijne onmiddelijke arrestatie en terugvoering naar de kazerne tengevolge had. Bij de spoorbrug over het kanaal te Walcheren gekomen, werd door een ander der manschappen hetzelfde gedaan, natuurlijk met hetzelfde gevolg. Dezer dagen is te Amsterdam in het militair hospitaal overleden zekere Nicolas Lasalleeen gewezen orkest-di recteur diena den Franseh-Duitschen oorlog te hebben medegemaaktkapitein van de Commune is geweest. Toen de geregelde troepen Parijs in hun macht haddenis Lasalle zijn land ontvlucht en heeft als koloniaal dienst genomen, voor onze Oost, waarvan hij döodelijk ziek teruggekeerd en in het hospitaal op genomen is. Zijn lijk is met militaire eer op het kerkhof »De Liefde« ter aarde besteld geworden. Hoe verlicht het landvolk reeds ie te Renkum. Daar houdt geregeld iedere week een vrouw uit Wageningen zitdagen omde kaart te leggen. De vorst van Montenegro moet bij het Russisch gouvernement een leening van een half millioen roebels hebben ge sloten, waarvoor geen rente behoeft be taald te worden. Het geld is bestemd tot verbetering van de havenwerken te An- tivari. Russische ingenieurs zullen de bestekken opmaken. Een tot nutoe nog onopgelost voorval heeft Vrijdag in de Fransche kamer van afgevaardigden den rust verstoord. Een individu op een der publieke tribunes heeft twee revolverschoten in de lucht gelost en daarna een papier in de zaal geworpen. Dit was geadresseerd aan Clemenceau. De man heet Pionnieris 36 jaar oud en was fatsoenlijk gekleed. Hij verklaarde zijn geschrift aan Clemenceau gericht te hebbenomdat hij in diens patriotisme vertrouwen stelt. Verder zeide hy de aandacht van Frankrijk op zyn proces te willen vestigendat vele nieuwe bij zonderheden onthullen zal over de offi cieren die Metz uitleverden. Uit verschillende gedragingen van den man maakt men op, dat de man niet normaal is. Zondag middag werd te Princen- hage een vijfjarig knaapje vermist. De ouders dachten niets anders, dan dat het kind zich op het ijs had gewaagd en verdronken was, en zochten den geheelen nacht met vrienden en bekenden naar den vermiste. Maandag middag kwamen de ouders te Oosterhout, en vernamen dat aldaar Zondag een onbekend jongentje op straat gevonden en door iemand liefderijk in huis genomen was, zonder van het kind te weten te kunnen komen, waar het thuis behoorde. Men kan zich de vreugde der ouders voorstellen, toen zij hun kind terugzagen. Als eene kleine illustratie van den bestaanden en toenemenden strijd tegen knoeierijen in den boterhandel, deelt de Leidsche Ct. het volgende mede:

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2