dat dan ook. De Min. bracht hulde aan den bezadigden toen door den heer Mees en andere sprekers aangeslagen. De amen dementen moesten nog worden toegelicht door de voorstellers; daarom zon hij ze nog laten rusten. De rede van den heer de Meyier en die van den heer Rutgers van Rozenburg hadden waarde, voor zoover zij het nut van het openbaar onderwijs hadden in 'r licht gesteld. De Min. bleef ontkennen, dat de openbare school vijan dig zou zijn aan de godsdienst. Hij be streed het subsidiestelsel, al erkende hij, dat het bestaand artiekel de bevoegdheid niet uitsluit. Aangenaam was het hem te konstateeren, dat de heeren de Savornin Lohman en Schaepman hunne redaktie niet onvoorwaardelijk vasthouden. Dat het openbaar onderwijs duurder was dan het bizondere, gelijk de heer Ruys van Beeren- broek had betoogd, moge in 't algemeen waar zijn, men kan er zeker van wezen, dat indien al het bizonder onderwijs Staatszaak wordt, dit zeker meer geld zal kosten dan nu aan het onderwijs moet worden besteed. De heer Rutgers van Rozenburg hield zijn standpunt vol en was van meening, dat de liberalen zich nutteloos zouden prostituëeren door art. 19d prijs te geven, want vrede zou toch niet verkregen wordenDen heer Goeman Borgesius verweet bij, dat het vele, door dezen vroeger voor het onderwijs gedaan, niet kon kompenzeeren wat hij nu ten nadeele er van deed. Voor de zaak van 't volksonderwijs, meende spreker, heeft men meer nut van mannen, die nooit in 't eerste gelid hebben gestaan, maar die ook nooit het veld ruimen. De heer van Baar bleef zonder een argument bij te brengen, volhouden, dat de openbare school wel vijandig is aan de godsdienst. De heer Goeman Borgesius kwam op tegen het door den heer Rutgers tegen hem gerichte verwijt, dat hij de open bare school wilde opofferen. De heer Schaepman beweerde nog eens, dat de onbruikbaarheid de openbare school genoegzaam blijkt uit het amendement der bisschoppen. De heer Lieftinck hield voldat hij geen neutrale school wenschte in den zin door de overzijde aan dat door haar uitgevonden woord gehecht. Het algemeen debat werd nu gesloten en art. 194 en de amendementen komen nu in behandeling. De heer A. Maekay lichtte het amendement der rechterzijde toe en betoogde dat het enkel en alleen bedoelt te handhaven vrijheid van onderwijs betaling van schoolgeld door hen die het kunnenen de mogelijkheid van subsidie te verhoeden, dat de Grondwet het verleenen van deze verhindere. De heer de Beaufort verdedigde het door hem en zijne vrienden met vriendschappelijke bedoeling voorgestelde amendement. De Min. van Binnenl. Zaken beloofde vóór Woensdag eene nieuwe redaktie van art. 194 te zullen overwegen, nu hij de toelichtingen had gehoord. Bij de ongeregeldheden in België is ook een onzer landgenooten in een moeielijk parket geweest. Zondag toch werd het kasteel te Chartres, bewoond door graaf Van Bylandt, aangevallen door een bende van 30 man. De heer des huizes deed onmiddelijk de deuren sluiten, begaf zich naar een der vensters en vroeg aan zijn „bezoekers", wat zij verlangden. Toen hij hun brood aanbood, weigerden zij dit en eischten geld. De heer Van Bylandt wilde hun ook dat toestaan en verklaarde, dat hij hun ieder 50 c. zou geven. De bandieten bedongen echter 100 fr., dreigende het kasteel te plunderen en in brand te steken, als men 't hun niet dadelijk gaf. Op de besliste weigering van graaf Van Bylandt, begonnen de kerels hun dreigementen uit te voeren. De heer Van Bylandt, in staat van wettige verdediging zijnde, legde nu op de bende aan en loste twee schoten uit zijn jacht geweer. Een der booswichten werd zwaar aan de hand gekwetsteen tweede ont ving een kogel in het hoofd. De bende nam daarop ijlings de vlucht. Inmiddels waren gendarmes aangerukt, die de vluch tenden inhaalden en in hechtenis meevoer den. De „kassier" van de gauwdieven had 72 fr. bij zich. In de Borinagehet steenkolenbek ken van Bergenwas op vele plaatsen het werk nog niet hervatdoch van ongeregeldheden was er geen sprake. Te Lessines bij Doornik heeft Donder dagavond eene talrijke groep werkstakers eene zeer dreigende houding aangenomen en is zelfs begonnen met steenen te werpen, maar op de sommatie van den burgemeester, die haar met de gewapende macht tege- moetgegaan wasen op de belofte dat de verlangens der werklieden onderzocht zouden worden is de troep uiteengegaan. De Cournier de Bruxelles deelt mede, dat in het geheel 26 personen bijof tengevolge van het met geweld onder drukken der ongeregeldheden in de omstre ken van Luik en Charleroi het leven hebben verloren. Te Boksum begaf zich een veehouder op den stal van een stier. Het anders makke beest scheen dit dezen keer euvel te duidenhet zette althans zijn horens in de dij zijns meesters en drukte hem tegen den muur. Ofschoon de veehouder door den toesnellenden knecht spoedig uit zijn benarden toestand verlost werd, had hij toch zulke wonden bekomen, dat hy Donderdag avond aan de gevolgen overleden is. Zekere D., herbergier te Munster- geleen by Sittard, die den 24en Februari jl. by eene vechtpartij ten zijnen huize zwaar aan het hoofd gewond werd, waar- schijniyk ten gevolge daarvan, overleden. De justitie van Maastricht dost onderzoek. Met 1 April '85 werd de gasprijs te Leiden van 8 op 6 ets. gebracht. Even wel is, na aftrek van de rente der schuld en van ƒ15.315 voor aflossing, nog ƒ65.994 winst gemaakt. M Zaterdag nacht omstreeks 1 nur is door de politie op verzoek van den eige naar ontruimd de tapperij van v. d. H., hoek Nobelstraat en Korte Hoogstraat te 's-Hage die zeer druk bevolkt was (meest door Ledigerf-bewoners). Dit geschiedde niet zonder moeite en aangezien er verzet plaats had werden verscheidene personen gearresteerd. De politie heeft by dit opstootje van het nieuwe wapenden houten staf, moe ten gebruik maken en heeft dit met succes gedaan. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was de Zeedijk te Amsterdam weder het tooneel van ernstige ongeregeldheden. Een troep Engelsche matrozen geraakte in botsing met een troep min of meer beschonken ambachtslieden. De matrozen wapenden zich met kortjan en sneden er duchtig op los. Toen de politie ter plaatse opgetreden wasvond zij een voermans knecht door een messteek in de zijde getroffen en een gaswerker met eene diepe wonde in den rechterarm, terwijl nog een derde bewusteloos in eene keldertrap lag. Deze werden terstond ter verpleging naar het gasthuis geleid en een viertal matrozen zijn gearresteerd en naar het betrokken politiebureau overgebracht. Uit Velzen meldt men dat daar in den nacht van 3 April weder eenige schapen door honden werden aangevallen, en een schaapdat zijne jongen trachtte te beveiligen, werd eene prooi der honden. De eigenaar van de schapen door het gekerm gewaarschuwd kostte hetin de weide komendeveel moeitede honge rige honden van hun buit te verwijderen. "Vóór enkele dagen waren de honden in de hokken der fazantenstaande op het landgoed Velserduingebroken en hebben toen 17 vogels gedood. By het lossen van de stoomboot Amstelstroom te Amsterdam ging Maan dag een strop los, waardoor 10 mudden cement neerkwamen op een werkman die onmiddelyk dood bleef. Het L. D. maakt de opmerking dat voor de muntbiljetten van 10, zelfs nog voor die van 1879, de oude spelling gebezigd werd, terwyl voor de nieuwe biljetten van 50 van de nieuwe gebruik is gemaaktmerkbaar uit de spelling van het woord «koninkrijk.» Zaterdag jl. is door een conducteur van den spoorweg LuikMaastricht aan gifte gedaan van het volgende voorval. De conducteur had in burgerkleeding als zijnde buiten actieven dienstplaats genomen in een waggon 3de klasse in den treindie te 4 ure van Maastricht ver trok. Tusschen laatstgemelde stad en Gronsveld werd hem door twee hem on bekende medereizigers om geld gevraagd en toen hy dit weigerde hadden zy eene revolver en een ponjaard te voorschijn gehaald. Hy had hierop ijlings het portier geopend en was uit den trein gesprongen en naar Maastricht geloopen. Een onmid delyk ingesteld onderzoek heeft tot geen gevolg geleid. De Amsterdamsche Omnibusmaat- schappy vervoerde in het le kwartaal 1886 2,056,227 passagiers tegen 2,197,309 in hetzelfde tijdvak van 1885. Door het bestuur der gymnastiek e schermvereeniging LycHrgus te Delft is 1°. een request gericht aan den Minister van oorlog houdende verzoek om het benoo- digde aantal kribben met toebehooren ten dienste der te verwachten deelnemers aan de uitvoering en de wedstrijd op 30 April en 1 Mei a. s., van het garnizoens- nachtleger in bruikleen te mogen hebben, 2°. aan het gemeentebestuur het verzoek gericht tot afstand van het gebouw vroe ger tot gymnasium gediend hebbende, mede voor die beide dagen. Te Zeelst (N.-B.) zyn Vrijdag nacht drie woningen met stalschuur en inboe dels eene prooi der vlammen geworden. Nadat nog drie kinderen door den vader uit het brandend gebouw waren gehaald, vernam mendat in een ander perceel eene oude vrouw aan de vlammen bloot stond. De mandie zyne kinderen reeds gered had, J. Verheyen, ging door de vlammen en bracht ook de oude vrouw in veiligheid. De perceelen waren gedeeltelijk ver zekerd. Een A p r i 1-u i. Naar men aan de D. C. mededeelt, ontvingen op den eersten dezer verschillende ingezetenen van Delft eene net gedrukte en in behoorlijken vorm gekleede en van naamteekeningen voor ziene uitnoodigingskaart tot by woning van een diner op 15 dezer op den Stads Doele. Daar men al dadelijk aan de echtheid der zaak twijfeldeging men aan het onderzoekenen weldra bleekdat de geheele uitnoodiging niets anders dan eene April-grap is geweestdie vermoed wordt van geheel andere personen uit te gaan dan van hen wier namen op de kaart pry ken. Hoe men zich in een spoorweg- waggon te slapen legt, is volgens de „Huis vrouw" niet enverschillig. De meeste geneeskundigen raden aanzich zóó te leggen dat het hoofd naar de locomotief gekeerd is. In deze houding wordt het bloed door de beweging van den trein uit het hoofd gedreven, hetgeen een lichten en rustigen slaap verschaft. Wanneer men daarentegenzooals dikwijls gedaan wordt, de voeten naar de locomotief richtdan stroomt het bloed uit het onderlichaam naar het hoofd verdrijft den slaap en brengt in vele gevallen hevige hoofdpijnen teweeg. Dit is slechts eene theoretische stellingmaar wordt bevestigd door veeljarige ervaring en waarneming. Een of meer jongens in de Groote Bergstraat te Groningen hebben den hond van een daar wonende vrouw weten te bemachtigen het beest mishandeld met petroleum begoten in brand gestoken en toen de straat opgejaagd. Het arme dier is onder de vreeselyke mishandeling be zweken. De werkzaamheden aan het paleis te Soestdijk vorderen zeer goed. Hoewel men van buiten niet veel verandering kan bespeurenwordt het inwendige zeer ver fraaid. Vooral de vertrekken der Koningin en der Prinses worden kostbaar gestoffeerd met meubels uit Den Haag afkomstig. In plaats van het eenvoudig schildwacht huisje, zullen thans twee nette portiers woningen worden ingericht. Te Borssele moest door het gemeente bestuur eene betrekking worden vervuld waaraan eene bezoldiging van 200 'sjaars is verbonden. Daarvoor hadden zich 12 sollicitanten aangemeldeen hunner ver klaarde zich bereid de bediening waar te nemen voor 18 minder. Waartoe con currentie al voert! De bekende chanteuse Marie Heil bron gravin De la Panouse, is te Cimiez nabij Nizza, na een langdurige ongesteld heid overleden. Zy werd in 1849 te Lyon geboren. De brooddepóthouder De Jager te 's-Hage, heeft wegens „gemoedsbezwaren" geweigerd het geld aan te nemen, dat door de welwillende tusschenkomst van de vereeniging l'Union fait la Force met eene tooneelvoorstelling was by een gebracht, om hem de schade door het verbranden van zyn huis geleden zooveel mogelijk te vergoeden. De genoemde vereeniging heeft nu aan den burgemeester verzocht eene goede bestemming voor dit geld aan te wijzen. Eenige dagen geleden was uit het paleis van den hertog van Nassau te Weenen een zijner bedienden plotseling verdwenenalle onderzoek naar den bra ven maar wat bekrompen man was tever geefs. Even geheimzinnig als hy verdwe nen was, kwam hij ook na eenige dagen terng. Toen men hem naar de reden van zyn vertrek vroeg, gaf hij het zonderlinge antwoorddat hijna gehoord te hebben dat door een schok van 4 planeten met de zon op 22 Maart de wereld zou onder gaan uit vrees van door de instortende hooge huizen te Weenen zekerlijk verplet terd te wordennaar zijn dorpje was gevluchtwaar het toch veiliger was. ToeD hy na twee dagen bemerktedat de wereld nog altijd bestond, was hij teruggekeerd. De rechtbank te Limoges heeft een Nederlander, Gorther genaamd, en in den Helder geboren wegens oplichterij tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij was eerst winkelbediendemaar ging later naar Canadawaar hij trappister- monnikj werd. Daarna reisde hij in geestelijk gewaaddoor allerlei landen en leidde op kosten van de geloovigen, en voor het geld dat hij door afzetterijen wist te verwerven, een vroolijk leven, waaraan nu voorloopig eind is gemaakt. De landlooper, welke in den nacht van 19 op 20 Maart j. 1. op brutalen toon,, eischte binnengelaten te worden in de woning van den heer A. aan den Ringdijk der Haarlemmermeer, stond Donderdag voor dit feit te Haarlem te recht. Het is een oude bekende der justitie, aangezien hij reeds 13 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf en daarna 2 jaar opzending naar eene bede laarekolonie. Uitspraak a. s. Donderdag. HAAKLEM, 6 April 1886. Aan het eindexamen der Burger avondschool alhier namen tien candidaten deel. Aan acht hunner werd wegens vol doen afgelegd examen het diploma uitge reikt en wel aan H. J. Anthonissen, Th. A. Cramer, S. van Dijk, J. C. Klissen, J. H. Mus, W. A. Rijneveld,. K. Zuiver, en P. Zuurendonk. Het 41e Jaarverslag over de school voor Bejaarden, een der vele Inrichtingen van het Depart. Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen", vermeldt de volgende bizonderhedenIn den cursus 1885/86 hebben 14 meisjes en vrouwen en 53 jongelingen en mannen, waaronder 20 huzaren van het onderwijs gebruik gemaakt; 36 van dit aantal waren niet te Haarlem geboren. De leeftijden waren van 1640 jaar. Zee vrouwelijke en 16 mannelijke leerlingen bereikten in lezen en schrijven een voldoende hoogte, terwyl de doorgaand goede geest niet te wenschen overliet. Het onderwijzend personeel leed een gevoelig verlies door het overlijden van den onderwijzer Bitter. Aan de Rekeningen verantwoording van de Levensverzekering-maatschappij „Utrecht" ontleenen wij het volgender Het Maatschappelijk kapitaal bedroeg 250 000het bedrag der gesloten ver zekeringen in Nederland en België te zamen 4 646 130, 25. Dit laatste was op 31 December 1884 1 727 472, 50. De Inkomstenrekening wees een voordeelig saldo groot/ 74 353, IIs. De verschillen de beleggingen vertegenwoordigen een waarde van ƒ121981,05. Het dividend werd vastgesteld op 4Vs% zijnde het maximum dat volgens de statuten is ge oorloofd. Op 1 Januari 1886 was het getal verzekerden 71441, dat der sterfgevallen 807, welke cijfer aanmerkelijker gunstiger was dan dat wat de wiskundige berekening aangaf. De uitkeeringssom bedroeg in 1885 ƒ35 291,82. Naar bovenstaande uitkom sten te oordeelen blijkt dat de Maatschappij in gunstigen toestand verkeert en een gezonde ontwikkeling plaats vindt. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden ring. Twee boezelaars en een slabbetje. Een mofje. Een paar handschoenen. Twee paternosters. Twee knipmesjes. Een kaart waarop knoopen. Een zak inhoudende doozen lucifers enz. Een sleuteltje van een hondenhalsband. —Een militaire medaille. Een steigertouw. Een ring met sleutel. Eenige sleutels. In de tram-wagens achtergelaten Eene portemonnaie met geld. Een parapluie. Terug te bekomen aan het gebouw Felix Favorein de Smedestraat, een parapluie. Bij C'aptein, Turfsteeg, een gouden ring.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2